tchaj-ti v Praze

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod Miro » pát 20. úno, 2004 22:25

Mila, debata nebola o Radkovi (ak si precitas moje maily este raz, lahko zistis, ze o nom som sa vobec nezmienil), debata bola o Janovi a jeho nedostatkoch. Mimochodom, pises, ze Radkovi studenti vedia najst 4 sily (volaju sa peng jin, lu jin, ji jin, an jin) behom jedneho roku ci po jednom roku cvicenia - avsak Jan cvici 2 roky a evidentne nevie o 4 silach (alebo vie o nich iba teoreticky, nie vsak prakticky, kedze one sily/jin su viazane na aktivne vedenie qi, ktore vsak Jan zatial vobec neciti, ani len pasivne, a teda nemoze ani poznat one sily - nehovoriac ani o tom, ze ak tvrdis, ze dokazes mat jin po roku cvicenia, tak je naprosto jasne, ze vobec nevies, co je jin - vacsina ludi praktikujucich TJQ to ani nikdy nanajde, pouzivaju li a myslia si, ze pouzivaju jin - a to je aj Tvoj pripad, sorry za uprimnost). To mu vsak nebrani v tom, aby praktikoval tuishou. Obdobne tvrdis, ze student po roku vie pracovat s taziskom a osami tela - precitaj si Janov mail a zistis, ze on to nevie... Mam pokracovat? Mam tu vypisat vsetko, co sa da z jeho mailu vydedukovat, ze robi spatne? Mam tu napisat, co vsetko sa da vydedukovat z Tvojho mailu? Je mi luto, ze moje maily vyzneli jizlive a jedovate - skus vsak pochopit, ako jizlive a jedovate takato prax pripada mne... Co by si Ty povedal clovekovi, ktory skusa praktikovat diferencialne rovnice, ale v skutocnosti nevie pouzivat ani len malu nasobilku? Mozes mi povedat, ako sa da robit tuishou, ak clovek ma narezane nohy, hore nic atd.?
Maj sa fajn
Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

 

Chi

Příspěvekod Anonymní » ned 22. úno, 2004 18:21

Pro Mira:
Jak sem napsal v minulem mailu.
Ve svych otazkach sem se nevyjadril presne. Nakonec to vypada, ze moje cviceni nema pravy zaklad.
Spravna formulace je, ze v postoji Wu ti citim chi daleko citelneji, nez pri formach.
Neznamena to ze ve formach ji nemam a pouzivam Li.
I kdyz samozrejme sem na zacatku a je prede mnou cele dlouha cesta tohoto umeni, tak nejsem zadnej master.
Mas urcite pravdu v principech, ktere se objevuji v tvych emailech.
Clovek musi zustat kriticky a i kdyby si opakoval tisickrat, ze prvni je duch pak chi a na konci pohyb, tak je to malo, protoze mi lidi takhle nejsme zvykli fungovat a pestovat tuhle jemnejsi ale silnou stranku nasi osobnosti da hodne prace.
Tuej sou sem pochopil urcite jako cviceni vnimavosti.
Myslim si, ze v soucasnem stavu sem schopen ho zacit vice cvicit. Do ted sem nemel potrebu, jelikoz sem vedel ze mam spoustu prace v sestavach.
Ale sem si jisty, ze na zacatek sem pripraven. Napriklad jednou rukou a uder ramenem. A jak sem se minule ptal na to posilování, tak minule a treningu se objevili dlouhe pruzne tyce se kteryma se cvici pohyb pasu a zaroven se tim posiluje, to bylo dobry.
Takze dekuji za rady.
Mit nespravne navyky je nejhorsi vec co muze cloveka potkat pri cviceni Tai ji. Myslim ze to neni muj pripad a nikomu to nepreju.
Jan 8)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » ned 22. úno, 2004 21:59

Nevite o nekom kdo uci chi kung pro bojove ucely,pripadne veci jako dim mak qin na, zapecetni zily ,dechu atd? jmartinj@seznam.cz dekuji
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pon 23. úno, 2004 10:06

ucime jak bojovy heigung/qigong, tak kamna/qinna: fan gan/fen jin ("trhani slach"), cho gwat/cuo gu ("vykloubeni a lamani"), bai hei/bi qi("zapecetení dechu") a dim yut/dian xue ("utoky na vitalni body")... ovsem praxe je mnohem prozaictejsi nez esotericke praktiky z gf filmu a je to pekna drina; mimochodem kazda slusna skola dzu-dzutsu a rady jinych b.u. uci totez. last but not least, uvedene techniky funguji povetsinou jen v kombinaci s dalsimi technikami - udery, kopy a zapasnickymi technikami.

PM

www.hungga.org
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Miro » úte 24. úno, 2004 7:02

Ahoj Jan,

tak ok, beriem to. Nezostava mi, nez verit, ze je tomu tak, ako hovoris. Sice mam stale pochybnosti, ale kedze som Ta nikdy nevidel, vsetko su to z mojej stranky len dohady a spekulacie postavene na niecom, co mozno bolo skutocne iba chybne formulovane.
Osobne si myslim, ze nema zmysel skusat robit tuishou skor nez 5 ci 7 rokov od zacatia cvicenia TJQ, ale ludia maju rozne nazory... Kedze vsak tvrdis, ze si schopny cvicit tuishou, tak predpokladam, ze vies prakticky tlacit a teda by si mal byt schopny aj vysvetlit, co je ono tui = pusheni, tlaceni. Pretoze zrucnost pusheni sa ziskava zakladnymi postojmi a cvicenim zostav. Takze si poloz jednoduche otazky a ak na ne vies odpovedat spravne, potom zrejme si zrely na cvicenie push hands. Tu je par takych zakladnych otazok, na ktore by si mal vediet odpovedat prv nez sa pustis do cvicenia tuishou: Co je vlastne to pusheni? Je pusheni odlisne od busheni (uderu)? Je pusheni jedno (jedna vec), ci mnoho (druhov)? Ak je toho mnoho, ake su rozdiely? Kde pusheni zacina, kde konci, kadial vedie, ako sa to vobec robi? Co je k tomu nutne vediet? Atd.
Samozrejme, ze Ta nenutim odpovedat pisomne, tie otazky tu davam iba ako na zamyslenie pre vsetkych, ktori robia ci chystaju sa robit tuishou. I ked sa priznam, ze pisomna odpoved (od Teba specialne, ale i obecna diskusia) by ma potesila. :wink: Moze to byt i nova tema.
Zdravi
Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Pro Mira

Příspěvekod Anonymní » úte 24. úno, 2004 15:12

Ahoj.To patřilo C.H., tak jsem to asi někde poplet.Ale můj zavináč byl záměrně psanej co nejjednodušeji, aby nevznikaly domněnky.A vyvozovat z něj něco, je právě jen domněnka.To nevadí.Tak to prostě chodí.Tohle je f'orum tchaj-ti v Praze. a tak možná v Praze žiješ.Co si jít spolu zacvičit?Příští neděle/ 7.3./.Myslíš, že by ti to mohlo vyhovovat?Předejdem domněnkám a třeba to bude příjemné a obohacující.Míla:-)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod sun » stř 25. úno, 2004 10:40

Ahojte,
o tlačení by se toho dalo natlachat opravdu hodně.Tak to zkrátím,snad v podstatě odpovím na dané otázky. Já mám tlačením - tuishou na mysli buď jemné tlačení ve viditelném pohybu např. jednou rukou v pozici peng při fixním postoji a v chůzi - to beru jako rozvoj citlivosti nebo tlačení bez viditelného pohybu, ruce např v pozici Ji (press) - pro rozvoj síly. V tom prvním mám za úkol udržovat co nejjemnější kontakt a v tom druhém používat maximum síly.
Vzhledem k tomu, že úder v taiji se děje v kontaktu, myslím si, že tlačení učí rozvinout takové vlastnosti, aby člověk uměl ten kontakt navázat,udržet a poznat kdy dojde k okamžiku, ve kterém je možno použít expozi síly a také vnimat, že se ji chystá použít parner. Lépe řečeno poznat partnerův stav a přispůsobit dle pravidel svůj stav. K tomu potřebuje furu věci - držet kontakt, naslouchat atd. Cvičením tyto dovednosti nebo taky se dá říct druhy energie či principy získává. Problém je ovšem ten, že tyhle vlastnosti nemůže získat na potřebné úrovni ten yangový člověk nýbrž ten jinový uvnitř nás a toho je třeba napřed probudit, uvědomit si ho a pak jej trpělivě učit. Pokud si tuhle vnitřní složku člověk neuvědomuje, těžko chápe význam cvičení,ale pokud se drží instrukci, byť se mu to zdá divné, tak si myslím, že to ničemu nevadí až tak nevadí.Porozumnění příjde časem. Těžko se ovšem hledá někdo, kdo bez procvičení je ochoten držet se pro něj nesmyslných instrukcí :-).
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Vít Vojta v Praze

Příspěvekod nganasan » úte 07. zář, 2004 9:14

Cvičím už několik let u Víta Vojty ( v Praze)a mohu potvrdit, že jde o kvalitní školu (oddíl), kde se učí tradiční Chen styl tchaj-ťi. Sám Vít je velmi příjemný člověk, možná znáte jeho ženu paní Song (zpěvačka, občas bývá v TV), jeho škola postrádá okázalosti a nabubřelost, ale člověk se může hodně naučit. Měl jsem tu možnost účastnit se i semináře s panem Chen Xiao Wangem (úžasné) a jeho nejstarším synem Chen Junem.
Cvičí se (kromě takových věcí jako je rozcvička,qi gong, navíjení hedvábí,..) první sestava staré školy Chen(Lao-t'ia ji-lu) a sestava s mečem (Chen tchaj-ťi Tan-t'ien). Jediné, co je nevýhodné je doba tréningů (začátek v 16:30 je opravdu moc brzy na pracujícího člověka).
Podrobnosti lze na lézt na stránkách www.chen-taiji.cz
nganasan
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 05. zář, 2004 23:00

Komerce vs. kvalita

Příspěvekod Eddie » úte 07. zář, 2004 12:24

Byla tu nastinena celkem zajimava otazka kvalita vs. kvantita, problem je, ze vetsina lidi co zde chodi cvicit na cviceni opravdu hleda tu relaxaci a odpocinek a o nejake namaze nechce ani slyset.Vzpominam si, jak jsem si vsiml jak si cast spolucvicich po odchodu z kursu chvatne pripaluje cigara.
A asi nejhorsi je, kdyz je pozornost a namaha treba i kvalitnich ucitelu rozmelnovana mezi 30 menopauznich kuracek a 2 - 3 zaky, kteri by si zaslouzili mnohem vic. Jak se to resi u Vas ?

Eddie
Eddie
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř 14. kvě, 2003 23:00

Re: Vít Vojta v Praze

Příspěvekod pavela » úte 07. zář, 2004 14:20

nganasan píše:Cvičím už několik let u Víta Vojty ( v Praze)a mohu potvrdit, že jde o kvalitní školu (oddíl), kde se učí tradiční Chen styl tchaj-ťi. Sám Vít je velmi příjemný člověk, možná znáte jeho ženu paní Song (zpěvačka, občas bývá v TV), jeho škola postrádá okázalosti a nabubřelost, ale člověk se může hodně naučit. Měl jsem tu možnost účastnit se i semináře s panem Chen Xiao Wangem (úžasné) a jeho nejstarším synem Chen Junem.
Cvičí se (kromě takových věcí jako je rozcvička,qi gong, navíjení hedvábí,..) první sestava staré školy Chen(Lao-t'ia ji-lu) a sestava s mečem (Chen tchaj-ťi Tan-t'ien). Jediné, co je nevýhodné je doba tréningů (začátek v 16:30 je opravdu moc brzy na pracujícího člověka).
Podrobnosti lze na lézt na stránkách www.chen-taiji.cz

Jojo,Vít je milej člověk, ale že je jeho žena zpěvačka(notabene pekingské opery) o tom bych si dovolil (po tom co jsem ji slyšel produkovat jakési zvuky)s úspěchm pochybovat hehehe :lol: :lol: :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

pro pavela

Příspěvekod Eddie » úte 07. zář, 2004 20:06

Mam takovou otevrenou otazku, stoji tady v Cechach aspon nekdo vubec za neco ? Podle toho co od Tebe celou tu dobu ctu tak v podstate ne, tak schvalne a uprimne prosim :wink:
Eddie
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř 14. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod pm » úte 07. zář, 2004 21:40

rozhodne ano: Qin Mingtang, Zhai Hua, Vit Vojta, Jiri Husek
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 07. zář, 2004 22:00

Myslím,že kdyby Zhai Hua viděla,že je vedle Qin Mingtanga, zvracela by..
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Eddie » úte 07. zář, 2004 22:30

pm píše:rozhodne ano: Qin Mingtang, Zhai Hua, Vit Vojta, Jiri Husek


PM diky, ale ja bych to rad slysel od Mistra :twisted:
Eddie
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř 14. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod pm » úte 07. zář, 2004 22:55

neverici: ja si spis myslim, ze kdyby Zhai Hua vedela, co si napsal, dostal by si pekne pres prdel...

...ale nic, nebudu se do toho plest

Eddie: jo, to ja nejsem, sorry, uz mlcim
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: pro pavela

Příspěvekod pavela » stř 08. zář, 2004 4:10

Eddie píše:Mam takovou otevrenou otazku, stoji tady v Cechach aspon nekdo vubec za neco ? Podle toho co od Tebe celou tu dobu ctu tak v podstate ne, tak schvalne a uprimne prosim :wink:
Pokud se ptáš globálně, tak jistě sám víš,za co to v Čechách všecko stojí :lol: Pokud se ptáš konkrétně, prosil bych upřesnit otázku... :?:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Eddie » stř 08. zář, 2004 11:17

nebudu konkretni, protoze ani ten prapuvodni dotaz nebyl konkretni, mohl bys tedy sestavit seznam ucitelu, ke kterym by jsi Ty sam sel (bez ohledu na styl) ? Takovych ucitelu, kteri mohou poskytnout vyvazenou, kvalitni vyuku ve vsech aspektech, ktere cinska umeni obsahuji ? Diky
Eddie
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř 14. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod pavela » čtv 09. zář, 2004 3:24

Eddie píše:nebudu konkretni, protoze ani ten prapuvodni dotaz nebyl konkretni, mohl bys tedy sestavit seznam ucitelu, ke kterym by jsi Ty sam sel (bez ohledu na styl) ? Takovych ucitelu, kteri mohou poskytnout vyvazenou, kvalitni vyuku ve vsech aspektech, ktere cinska umeni obsahuji ? Diky
·Jestli myslíš v Čechách, nebudu mluvit o komplexní výuce ve všech aspektech atd,protože dopodrobna nevím, prostě lidi, od kterých se v ČR dá něco z wušu naučit,tak tedy lidi, který znám a od kterých bych sám klidně vzal hodiny(nejmenuju který neznám): Weng Xihong, Qin Mingtang, Zhaihua i její fotřík, Dufukun(muj mistr), Yiwan a PM,moji kf bratři, i u Wang Hu se dá leccos naučit. Zmiňovaného Víta znám, neviděl jsem ho sice nikdy cvičit ale bezpochyby taky něco umí. To je asi tak všechno, na co si z Čech vzpomenu...
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Miro » čtv 09. zář, 2004 7:41

Kto je Weng (Wang?) Xihong? Co uci? Kde uci? Diky.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 09. zář, 2004 8:37

Miro píše:Kto je Weng (Wang?) Xihong? Co uci? Kde uci? Diky.

Miro


Miro zdar !!!
mrkni sem :
http://www.mujweb.cz/www/casw/
cest, yw
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků