Wudang taiji Dana Dohertyho

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Wudang taiji Dana Dohertyho

Příspěvekod skiorh » pon 07. dub, 2008 18:01

Zdravim vsechny, predevsim pak taiji praktikanty.
Znate cloveka jmenem Dan Doherty, ktery pusobi momentalne v UK a vyucuje styl Wudang taijiquan. Precetl jsem si o nem tyto dva clanky:

http://www.taichichuan.co.uk/informatio ... iator.html
http://www.taichichuan.co.uk/informatio ... calls.html

a docela bych mu hodne veci zral - jelikoz to, co o taiji obecne pise, neni uplny blabol - v UK plati za TAIJI GLADIATORA, ktery bori (nebo boril) myty o nepouzitelnosti taiji aktivni ucastni v zapasech. Co me vsak dost zarazi, je jak nevybiravym zpusobem plive jed na Yang a Chen styl a dokonce zpochybnuje misto vzniku taiji - Chenjiagou. (Jak je s nazvu zrejme podle nej jsou to jiz tolikrat premilane hory Wutang a taoista San Feng).

Mate o nem nekdo nejake dalsi informace, treba i druhe ci treti ruky ?

Diky :)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

 

Příspěvekod Galiloo » pon 07. dub, 2008 20:50

...
Naposledy upravil Galiloo dne úte 08. dub, 2008 3:11, celkově upraveno 4
Galiloo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte 23. říj, 2007 23:00

Re: Wudang taiji Dana Dohertyho

Příspěvekod Galiloo » pon 07. dub, 2008 21:25

....
Galiloo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte 23. říj, 2007 23:00

Příspěvekod pavela » úte 08. dub, 2008 8:15

Bůůůhehe, zpochybňuje Chenjiagou a blábolí o Zhang San Fengovi, to by mě zajímalo, kde na to má důkazy. nejvýznamnější historici Wušu v Číně o tom nic nevědí, takže by mě zajímaly prameny odkud čerpá...
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod skiorh » úte 08. dub, 2008 10:32

No on se prave ohani nejakyma historikama :)
tady je co pise o Chenu a Chenjiagou:

Oh yes, this amazing Taoist martial art with techniques such as 'Buddha's Warrior Attendant Pounding Mortar'! basically it's Shaolin Boxing with a bit of Tai Chi thrown in. I've written on this elsewhere. In brief, some members of the Chen Clan of Henan Province wanted to cash in on Tai Chi's popularity so they invented a false genealogy and put forward their mish-mash of Chen Family Pao Chui and Tai Chi as the original Tai Chi. China's leading Tai Chi historian Wu Tu-nan exploded this myth in 'A Research into Tai Chi Chuan' (written in Chinese and published in 1986) which describes his visit to the Chen family village in 1917.

Nevenoval bych tomu normalne moc pozornosti, ale zarazi me, ze na druhou stranu se obouva do 'zdravotniho taiji' a vubec te modni vlne bez bojoveho aspektu a jak jsem psal plati za cloveka co se s taiji umi rvat :) Tak nevim.
Pavela, ty jsi slysel o te knizce, co zminuje, nebo cetl?
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod PC » úte 08. dub, 2008 13:56

Jak psal Pavela, nejak mi to taky nejde dohromady... vetsina pramenu sice o Zhang Sang fengovi hovori, ale kdyz dojde na lamani chleba, tak se dojde k tomu, ze je to myticka postava, jejiz puvod, ci pravost jsou nedolozitelne.

Dale, dle dochovanych pramenu to byl zejmena Chen Fake, kdo popularizoval Chen Taiji v Cine, o jehoz bojovych dovednotech jsou celkem dolozene historky. Takze jaka "false genealogy"? Nevim jak na tom v roce 1917 byli lide, esli se dalo zivit (dokonce "make cash") vyukou Taiji, jak podsouva, .. to by snad mohl doplnit Pavela, ale nezda se mi ze by to byl buhvijaky byznys.....

No a posledni vec proc ta knizka lezela 69 let v supliku?
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod roza » úte 08. dub, 2008 14:50

Cus,
dal jsem si tu praci a na jeho strankach precetl skoro vsechno.....
Az na odkazy na historii a jazyk ,kterym nerozumim a jsou mi ukradeny ,se mi ten clovek zda dost v pohode.
Pokud ma takovy zkusenosti ,jaky uvadi a v jeho skole probiha vyuka tak,jak popisuje ,tak bych ho i rad videl cvicit.
A ze se vyjadruje ,jak se vyjadruje?.....To bych neresil ,zastupcum Chenu i Yangu se poslednich 100 let posklebuje kdekdo a stejne s tim nic nedelaji..... :wink:

Zdravim

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod skiorh » úte 08. dub, 2008 15:39

Chlapi diky za odpovedi.

PC: Jojo, je mi to cudne pac vetsinou, kdyz ma nekdo plnou hubu extremistickych kecu, neco neni v poradku. Navic jak rikas, pred Xdesitkami let jeste asi nemohli v Chenjiagou moc snit o byznysu. A ze by si nejakou legendu vytvorili az potom co se Cina otevrela, to se mi moc nezda.

Roza: Souhlasim s tebou, ze je dost presvedcivy a o taijiquan rozhodne hodne vi a snad i umi. Ten chlap se zda byt plny rozporu, takze zda se asi jedinou moznosti jak zjistit jak mu to jde je na nej prilozit ruce a vyzkouset to sam :)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod tonglong » úte 08. dub, 2008 23:46

Opravdu zajimave tema.
Na jednu stranu musim 100% souhlasit s Mr. Doherty o tom, ze vetsina lidi dnes cvici Tai Chi spise jako sofistikovany Chi Gung nez jako bojove umeni, na druhou stranu shledavam jeho clanek (ktery jsem precetl cely) diplomaticky receno tak zvane "plny zajimavosti".
Moje poznamky:
Jeste jsem se nesetkal se studentem Tai Chi ktery by se pouze po roce studia, ucastnil turnaje s Thai boxery a navic uspesne. (V tai chi mame porekadlo, ze prvnich 10 let nevylezu pred skolu).
Ze vseho nejvic me fascinuje kdyz nekdo tvrdi, ze cvici to co cvicil Chan San Feng. Zatim vse co jsem kdy cetl a je toho dost, vsichni se shoduji, ze o jistych teoriich pripominajicich Tai chi byly zminky jiz v 15 a 16 stoleti. Samotny nazev Tai Chi je poprve zminen (podle cinskych historiku) nekdy v 18 stoleti. Prvni obrazky/fotogafie, nam vsem zname, jsou jak to cvicil Yang Chin Fu a pak pouze par ojedinelych fografii Mr. Wu Tu Nan kdyz byl jeste velmi mlady. Jak se Tai Chi cvicilo pred tim jsou pouze dohady a da se zase pouze usuzovat jenom podle toho, ze na priklad Mr. Kuo Lieng Ying ktery zemrel ve veku hodne pres 80, pred dvaceti lety (ucil se od bratra Yang Chin Fu) mel ve svem Tai Chi "double kick" ve vyskoku
a jeho cloud hands byly totalne vodorovne oproti dnesnim kruhovym.
To jeste neni jiste, ze to nebyl vliv ze "severniho shaolinu" ktery take cvicil. Kdyz je takovy problem zjistit co vlastne cvicil na priklad Yang Lu Shan (1799-1872) jak muze nekdo vedet co delal Chan San Feng ve 12 stoleti. A jestli vymyslel 13 stacionarnich pozic, tak bych chtel videt nekoho jak s nimi jde do ringu.
Sam Cheng Man Ching o sobe nikdy netvrdil, ze by byl mistrem Tai Chi.
To byli jeho studenti kteri to o nem zacali tvrdit. Proto si myslim, ze uvadet jeho jmeno je spatny priklad.
To jsou jen uvahy po precteni clanku od Mr. Doherty.
By the way. I would expect a lawyer to have a better command of the English language.
tonglong
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 13. srp, 2007 23:00

Příspěvekod roza » stř 09. dub, 2008 7:55

Tonglong - "Jeste jsem se nesetkal se studentem Tai Chi ktery by se pouze po roce studia, ucastnil turnaje s Thai boxery a navic uspesne."

Tohle si zaslouzi trochu rozvest : On nikde nepise ,ze by ho pouhy rok taiji pripravil na tuto soutez ,z rozhovoru jasne vyplyva ,ze mel nekolikaletou zkusenost s karate .......Dale se asi trenink u Cheng Tin-hunga dost lisil od jinych taiji treninku ,Cheng Tin-hung evidentne pripisoval prakticke strance velkou dulezitost,a na turnaj se cilene pripravovali.....
Ja osobne chapu odkazy na jeho ucast v tech turnajich jako spis ukazku toho ,ze :
1)existuji taijisti ,pro ktere ucast na podobnych akcich neni nic divneho a proti taiji.
2)metodika se da cilene pouzit i k priprave na vyse zminene.
3)neni potreba verit,ze se pouhym rokem cviceni taiji na neco takoveho da dostatecne pripravit ,ale KAZDOPADNE verim tomu ,ze ten clovek po ucasti na takovehle akci bude k taiji ,jeho cviceni a uceni pristupovat uplne jinak.....Je to zkratka ZKUSENOST ,kterou 99% taiji verejnosti vcetne "mistru" nema a mit nebude.
Coz je pro mne alespon zajimave ,kdyz ne prislib odlisnosti od zbytku nevesele taiji skutecnosti....

"V tai chi mame porekadlo, ze prvnich 10 let nevylezu pred skolu" - ano,uz jsem to u vas slysel.....Asi by bylo potreba definovat ,kdo vsechno je v te vete "MY" ,a pak vztazeno k diskutovanemu ,aby to nevyznelo nejak jako :"MY mame porekadla ,ONI maji tu ZKUSENOST........"

Chan San Feng je mi ukraden,a tak trochu si myslim ,ze i jemu.....ale je to proste provokater :lol:

By the way ,regarding his English ,hes Glaswegian first...... :D

Zdravim
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

 

Příspěvekod fakt » stř 09. dub, 2008 9:29

Tréning běžného tajčisty:
5 minut sestavy
15 minut čajového dýchánku

Tréning běžného hokejisty:
hodiny dřiny
pár piv večer k doplnění tekutin

Výsledek:
V naší zemi máme desítky světově proslulých hokejistů.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod SiuLouFu » stř 09. dub, 2008 10:35

fakt píše:Tréning běžného tajčisty:
5 minut sestavy
15 minut čajového dýchánku

Tréning běžného hokejisty:
hodiny dřiny
pár piv večer k doplnění tekutin

Výsledek:
V naší zemi máme desítky světově proslulých hokejistů.

... a stovky svetove (ne)proslulych taicistu ... :lol: :lol: :lol:
Vyborne si to vystihnul :wink:
Marek Uher
小老虎
当心你许下的愿望,要真得到你可能又后悔了
SiuLouFu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 16. úno, 2006 0:00
Bydliště: Kladno

Příspěvekod skiorh » stř 09. dub, 2008 10:44

SiuLouFu píše:
fakt píše:Tréning běžného tajčisty:
5 minut sestavy
15 minut čajového dýchánku

Tréning běžného hokejisty:
hodiny dřiny
pár piv večer k doplnění tekutin

Výsledek:
V naší zemi máme desítky světově proslulých hokejistů.

... a stovky svetove (ne)proslulych taicistu ... :lol: :lol: :lol:
Vyborne si to vystihnul :wink:


Verim, ze to je jen statistika a ze je u nas zlomek taijstu, kteri makaji jako ti hokejisti. Jen jich neni tolik :)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod SiuLouFu » stř 09. dub, 2008 10:59

4 skiorh: par taijistu, co k tomu maji odlisny pristup a cvici s jinym napadem, nez zbytek tech zombiku, znam. Ale matematik by asi rekl, ze jejich pocet je pod statistickou odchylkou. Takze temer nemeritelne maly ... :(
Marek Uher
小老虎
当心你许下的愿望,要真得到你可能又后悔了
SiuLouFu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 16. úno, 2006 0:00
Bydliště: Kladno

Příspěvekod fakt » stř 09. dub, 2008 12:01

SiuLouFu píše:4 skiorh: par taijistu, co k tomu maji odlisny pristup a cvici s jinym napadem, nez zbytek tech zombiku, znam. Ale matematik by asi rekl, ze jejich pocet je pod statistickou odchylkou. Takze temer nemeritelne maly ... :(


Přemýšlels o tom, proč ti dobří v BU jsou mimo gaussovku. Ve sportu (a fyzickou námahou by měl být BU blízko)je to daleko vyrovnanější. Mlhavý cíl, lhaní a skrývání nejsou zárukou progresu žáků, ale pouze profitem zvěstovatelů.

Zároveň se tímto omlouvám těm poctivě cvičícím. Na svou obranu uvádím, že mám zkušenost pouze s jednou školou.

Není dnes krásný slunečný den?
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod SiuLouFu » stř 09. dub, 2008 12:12

4 fakt: Presne tak - na podobny reci tyhle lidi chytej spoustu blaznu, co se nechtej potit a jen cekaj ezoterickej orgazmus a strikani Qi na dvacet metru. Maximalne se potej, ale stejne ranu ve vysledku neumej dat (a ani prijmout). Takze to vyjde nastejno. Kde nic neni, ani krec nebere ... :lol:

Jinak k tomu peknymu pocasi - mas uplnou pravdu. V praci musim vysedavat az do dlouheho, tmaveho vecera. Coz pri tomhle slunicku je dvakrat flustrujici :(
Marek Uher
小老虎
当心你许下的愿望,要真得到你可能又后悔了
SiuLouFu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 16. úno, 2006 0:00
Bydliště: Kladno

Příspěvekod SiuLouFu » stř 09. dub, 2008 12:17

Ale, jak tak koukam, tak jsme se od tematu Wudang taiji Dana Dohertyho trochu odklonili krapet jinam. Takze zpatky na stromy ... :lol:

:arrow: :arrow: :arrow: Wudang taiji Dana Dohertyho

(takova trosku diskuze do kruhu - pozor ale na zacykleni) :wink:
Marek Uher
小老虎
当心你许下的愿望,要真得到你可能又后悔了
SiuLouFu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 16. úno, 2006 0:00
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Pepah » stř 09. dub, 2008 17:02

Jenom upresnim, ze jmeno je spravne Docherty nikoli Doherty.

Tady je video ze skoly jednoho z jeho zaku ...
http://www.youtube.com/watch?v=aIwv-XLG58A
obrazek si podle toho IMHO udelat kazdy sam.
Pepah
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: stř 02. lis, 2005 0:00

Příspěvekod SiuLouFu » čtv 10. dub, 2008 10:02

Pepah píše:Jenom upresnim, ze jmeno je spravne Docherty nikoli Doherty.

Tady je video ze skoly jednoho z jeho zaku ...
http://www.youtube.com/watch?v=aIwv-XLG58A
obrazek si podle toho IMHO udelat kazdy sam.

No, samotnou ukazku komentovat nebudu ... :roll: Nicmene, na druhou stranu podle jednoho zaka nemuzes posuzovat jeho mistra. Spis bych posuzoval primo Dana Docherty. Jak se hejbe, jakou ma metodiku vyuky, jak Tai Ji Quan aplikuje a co je schopen predvest v realny konfrontaci ... :wink:
Marek Uher
小老虎
当心你许下的愿望,要真得到你可能又后悔了
SiuLouFu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 16. úno, 2006 0:00
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Pepah » čtv 10. dub, 2008 21:29

SiuLouFu píše:
Pepah píše:Jenom upresnim, ze jmeno je spravne Docherty nikoli Doherty.

Tady je video ze skoly jednoho z jeho zaku ...
http://www.youtube.com/watch?v=aIwv-XLG58A
obrazek si podle toho IMHO udelat kazdy sam.

No, samotnou ukazku komentovat nebudu ... :roll: Nicmene, na druhou stranu podle jednoho zaka nemuzes posuzovat jeho mistra. Spis bych posuzoval primo Dana Docherty. Jak se hejbe, jakou ma metodiku vyuky, jak Tai Ji Quan aplikuje a co je schopen predvest v realny konfrontaci ... :wink:


Soudit strom podle jednoho jabka pausalne nejde, beru :)
Nikdo nikomu nebrani najit si jine zaky-ucitele pana D. Jestli tomu spravne rozumim tak jich nema prave malo. Pri trose sikovnosti/znalosti se da najit i video primo pana D.
Pepah
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: stř 02. lis, 2005 0:00

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků