WingVing ChunTsun

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod xiuwei » úte 04. zář, 2007 22:45

Luen :
to máš pravdu,já jsem si to taky u vašeho SIFU (I.Rzounek) neuvědomil :oops: ,když jsempsal svůj dotaz uvedený výše.
xiuwei
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte 06. čer, 2006 23:00
Bydliště: Ostrava

 

Příspěvekod DaveStone » pát 19. říj, 2007 22:38

Jsem v oblasti BU docela laik (absolvoval jsem pouze 4 tréninky WCH, no ted se tomu chci začít věnovat pravidelně), ale když už tady srovnáváme na jedné straně thaibox, box apod. a na straně druhé třeba wing chun, tak můj osobní pohled na věc je asi tento:
V boxu/kickboxu/thaiboxu se člověk naučí základy docela rychle a dejme tomu za dva roky je na úrovni kdy se může účastnit závodů a zkrátka umí reálně bojovat.
V tradičních bojových uměních jde pokrok pomaleji, člověk musí trénovat víc a častěji a třeba po roce tréninku je na tom boxer lépe než borec WCH nebo z ninjutsu. Ale po 10-20 letech tréninku se karta obrací (a samozřejmě záleží na člověku jak už tu mockrát padlo) a bojovníci zmiňovaných stylů mají nad boxery navrch. Já vím, že to nejde takto zevšeobecnit, ale snad chápete co tím myslím.

Druhá věc je ta, že řada lidí (jako např. já) nehledá v bojovém umění jen způsob jak nejrychleji vyhrát v reálné bitce, která se stane hned cestou domů ještě ten večer po tréninku. Já v tom hledám i prosté cvičení, učení se technik a pohyb.
Takový nařachaný boxer nebo thaiboxer má sílu, svaly, buší do pytlů a dejme tomu do nějakých 35-40 let věku je "fakt špica", když "dá ranu, tak borec lehne". Ale co pak dál? Ve vyšším věku svaly ochabnou, může se přidat nějaká únavová zlomenina a ten jeho styl založený hlavně na fyzické síle ztratí na účinosti. Kdežto takový bojovník technického stylu (WCH, ninjutsu atd.) sice po dvou letech tréninku nebude takový ranař, ale bude i ve 40, 50, 60 letech schopen se efektivně bránit a používat svůj styl.

Možná by rýpalové našli spoustu protipříkladů nebo mě mohly chytat za slovíčko, ale snad jsem nastínil aspoň své hlavní myšlenky. Budu rád za komentáře co si o mém názoru myslí hlavně mistři a učitelé tradičních bojových umění a technických stylů. Díky.
DaveStone
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 144
Registrován: sob 08. zář, 2007 23:00
Bydliště: Vyškov

Příspěvekod roza » sob 20. říj, 2007 0:04

DaveStone - krasne jsi shrnul vetsinu obvyklych klise.....sice milionkrat vyvracenych ale ,bohuzel ,stale silne zakorenenych...

Co si o tvem nazoru mysli mistri asi jen tak nezjistis ,protoze tech sem chodi poskrovnu ,zato co si mysli "učitelé tradičních bojových umění " ti muzu rict hned ,ovsem nebude to nic moc relevantniho.Oni se tim totiz zivi ,vis?

V boxu/kickboxu/thaiboxu se clovek nenauci zaklady rychleji nez jinde.Jen tam chodi lidi ,kterym takhle nastaveny trenink vyhovuje a drou.Ostatni - lemplove a pseudointosi - se chodej za staleho opakovani tvych klise mrcasit na CBU.Evidentne spatne chapes vyznam slova "zaklady".To,ze se nekdo po pomerne kratsi dobe pousti do konfrontace neznamena ,ze neco zvladl.Proste ma jen vetsi motivaci pro cviceni BU a koule.Ten rozdil je v individualnich mentalnich pochodech,v jedincich ,ne ve stylu nebo technice.A s tim prichazeji zkusenosti.......znas to rceni o teorii a praxi ,ne?
Jinak - zvladnuti spravneho technickeho provedeni uderu v boxu na zakladni urovni je uplne stejne casove narocne jako kdekoliv jinde.Pokud pri prumernym treninku z prumernyho kluka do tri let neudelas prumernyho boxera ,neudelas z nej nikdy ani dobryho wingchunaka...


Nikdy se zadna karta neobrati ,jen se obecne spoleha na to ,ze drtiva vetsina cvicencu prestane cvicit z ruznych jinych duvodu ,nez ze by pochopili trik s kartou ,a celou tu dobu budou pekne platiti.Dost tomu napomaha i touha hyckat si sve sny u tech ,kteri by snad pojali jakesi podezreni.A bezmocnost z indoktrinace u tech par ,kterym to doslo.

Precti si na tomto foru prispevky od Lukase Konecneho.Nas nejlepsi boxer ,zakratko bude boxovat jako prvni cech o titul profesionalniho mistra sveta.Lukas je slusnej a vzdelanej kluk ,jak se mnoho lidi zde melo moznost v realu presvedcit.Pri cteni tvych argumentu a vyroku o boxu se musi valet smichy.
To neni z me strany vubec zadne verbovani pro box.
Jen aby sis uvedomil ,ze nejspis stejne vedle jsou i tve predstavy o "tramtadadaaatradicnim BU"

Rad bych se konecne dozvedel ,kde jsou vsichni ti cvicenci tradicnich BU ,co cvici tebou a jinymi pozadovane mnozstvi let.Nejspis nemaji moc casu ukazat se mezi lidmi ,anzto volne chvile travi na hrbitovech zalevanim hrobecku svych byvalych hloupejsich kamaradu ,kteri se dali na X-box a umreli ve 40ti.....

Taky jen muj osobni pohled na vec ,a meho sarkasmu si nevsimej ,nic ve zlym...

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod majkx » sob 20. říj, 2007 0:26

Tak jsem smolil odpověď a vidím, že roza píše všema deseti rychleji než já :cry: , takže bych se pod to co napsal, klidně podepsal!!
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod pavela » sob 20. říj, 2007 10:22

No v něčem se Davestone k pravdě trochu přibližuje a to v tom, že ČBU je komplexní systém který není určen POUZE na rvačky ale i na zušlechtění těla, zvýšení odolnosti proti nemocem, porozumění kloubům a šlachám jako i akupunktuře a navíc pamatuje ve své tradiční formě(která se už moc nevidí) na všechny partie těla. Myslím tím, že ve sportovním boxu se asi moc nevidí třeba údery ramenem, bokem,hlavou, nebo třeba páky či přehozy. Třeba se pletu ale evropský box je primárně určen k bojování pěstmi, je to tak?
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod roza » sob 20. říj, 2007 11:37

Zdar Pavelo ,
to je vsechno hezky ,komplexnost a zuslechteni samozrejme ,ale ja to pochopil tak ,ze se DaveStone zajima o realnou moznost studia u nas v republice ,ne o fantazii ze Zeme za zrcadlem.....

Box nech plavat ,uvedl jsem ho jen jako priklad toho ,jak pokroucene predstavy na nej DaveStone ma.A tudiz je dost mozne ,ze podobne pokroucene predstavy ma i o CBU.

Psal jsem ,ze to neni zadny verbovani na box.

Tak se mej
Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod DaveStone » ned 21. říj, 2007 16:51

to Roza: Co se týká těch "pokroucených představ"... Nejsou to jenom moje nějaké představy, v podstatě to samé mi říkali mistři stylů např. wing chun i jiných. ®e aby se člověk mohl ubránit pomocí tradičního bojového umění, potřebuje na to většinou desítky let studia a tréninku.
V boxu je člověk na této úrovni za krátkou dobu, ale ten styl (pohyby, reakce na útočníkovi akce atd.) je samozřejmě jiný, pro pochopení jednodušší než např ninjutsu nebo hapkido. S hapkido teda zkušenosti nemám, ale tvrdil mi to kámoš co ho dělal, že je to systém velmi dobrý, ale hrozně složitý na uplatnění v praxi a že člověk by musel trénovat opravdu hodně (skoro denně), aby ho dokázal použít v praxi.
Jestli se ptáš kde jsou všichni ti mistři tradičních BU, zkus se někdy podívat na Budoshow v Brně. Tam předloni zrovna to hapkido bylo a byl tam i korejský mistr.

Když se dívám v televizi na box, tak vem si třeba obranu proti úderům: borec místo aby to schytal do hlavy, má tam nastavenou ruku s rukavicí a schytá to takzvaně přes kryt. No jo, ale co když v reálné bitce bude útočník mít na ruce "boxera" a obránce (co trénuje box) zrovna jaksi ty rukavice mít s sebou nebude... tam jaksi obrana co stačí v ringu, v realitě selhává. Popravdě učit se něco takového by mě ani nebavilo ani bych na to neměl motivaci.

Byl jsem na pár trénincích ninjutsu a tam se učila obrana taková, která počítá s tím, že má útočník na ruce třeba boxera nebo drží v ruce něco co může pustit a to pak pokračuje ve směru úderu na tebe -> tudíž ustoupit o půl kroku dál (to stačí v ringu, kde se jede podle pravidel) není zrovna ideální. Pravda je, že aby se to člověk naučil je potřeba trénovat dlouho a často a mě tento styl moc neseděl, připadal mi nepřirozený. Proto jsem tam přestal chodit, ale věřím, že lidi, kterým sedí se pomocí něj dokáží ubránit. Styl wing chun mi oproti tomu přijde přirozenější. Ještě pořád si myslíš, že jsou to pokroucené představy?

Dále bych chtěl říct, že každý jsme jiný, máme jiné pohybové dispozice, jinou sílu, výšku, váhu a každému sedí jiné BU. Jeden se dokáže líp ubránit pokud trénuje box a jiný zase pokud trénuje aikido. Tak jako někdo vydělá víc peněz jako ekonom a jiný zase jako pojišťovací agent. S tím snad souhlasíš.

Druhá věc co se týká tréninku jako takového. Myslel jsem to tak, že trénovat BU by mělo s sebou nést taky jistou životní filozofii a taky pohyb jako lék pro tělo. Nejenom bušení do pytle, posilování a nabírání svalové hmoty abych toho druhého přebil a překopal. Jednou mi totiž taky bude 50,60 a tam už tak silný nebudu. Což třeba v aikidu nevadí, v boxu nebo K1 ano. Nebo je to stále pokroucená představa?

Jeden instruktor taichi řekl: "V dnešní době je daleko pravděpodobnější, že zemřeme např. na srdeční infarkt, než na kudlu v zádech." Ta věta se mi moc líbí. Dál to rozvádět nebudu.
DaveStone
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 144
Registrován: sob 08. zář, 2007 23:00
Bydliště: Vyškov

Příspěvekod luen » ned 21. říj, 2007 17:49

DaveStone píše:to Roza: Co se týká těch "pokroucených představ"... Nejsou to jenom moje nějaké představy, v podstatě to samé mi říkali mistři stylů např. wing chun i jiných. ®e aby se člověk mohl ubránit pomocí tradičního bojového umění, potřebuje na to většinou desítky let studia a tréninku.
V boxu je člověk na této úrovni za krátkou dobu, ale ten styl (pohyby, reakce na útočníkovi akce atd.) je samozřejmě jiný, pro pochopení jednodušší než např ninjutsu nebo hapkido. S hapkido teda zkušenosti nemám, ale tvrdil mi to kámoš co ho dělal, že je to systém velmi dobrý, ale hrozně složitý na uplatnění v praxi a že člověk by musel trénovat opravdu hodně (skoro denně), aby ho dokázal použít v praxi.
Jestli se ptáš kde jsou všichni ti mistři tradičních BU, zkus se někdy podívat na Budoshow v Brně. Tam předloni zrovna to hapkido bylo a byl tam i korejský mistr.

Když se dívám v televizi na box, tak vem si třeba obranu proti úderům: borec místo aby to schytal do hlavy, má tam nastavenou ruku s rukavicí a schytá to takzvaně přes kryt. No jo, ale co když v reálné bitce bude útočník mít na ruce "boxera" a obránce (co trénuje box) zrovna jaksi ty rukavice mít s sebou nebude... tam jaksi obrana co stačí v ringu, v realitě selhává. Popravdě učit se něco takového by mě ani nebavilo ani bych na to neměl motivaci.

Byl jsem na pár trénincích ninjutsu a tam se učila obrana taková, která počítá s tím, že má útočník na ruce třeba boxera nebo drží v ruce něco co může pustit a to pak pokračuje ve směru úderu na tebe -> tudíž ustoupit o půl kroku dál (to stačí v ringu, kde se jede podle pravidel) není zrovna ideální. Pravda je, že aby se to člověk naučil je potřeba trénovat dlouho a často a mě tento styl moc neseděl, připadal mi nepřirozený. Proto jsem tam přestal chodit, ale věřím, že lidi, kterým sedí se pomocí něj dokáží ubránit. Styl wing chun mi oproti tomu přijde přirozenější. Ještě pořád si myslíš, že jsou to pokroucené představy?

Dále bych chtěl říct, že každý jsme jiný, máme jiné pohybové dispozice, jinou sílu, výšku, váhu a každému sedí jiné BU. Jeden se dokáže líp ubránit pokud trénuje box a jiný zase pokud trénuje aikido. Tak jako někdo vydělá víc peněz jako ekonom a jiný zase jako pojišťovací agent. S tím snad souhlasíš.

Druhá věc co se týká tréninku jako takového. Myslel jsem to tak, že trénovat BU by mělo s sebou nést taky jistou životní filozofii a taky pohyb jako lék pro tělo. Nejenom bušení do pytle, posilování a nabírání svalové hmoty abych toho druhého přebil a překopal. Jednou mi totiž taky bude 50,60 a tam už tak silný nebudu. Což třeba v aikidu nevadí, v boxu nebo K1 ano. Nebo je to stále pokroucená představa?

Jeden instruktor taichi řekl: "V dnešní době je daleko pravděpodobnější, že zemřeme např. na srdeční infarkt, než na kudlu v zádech." Ta věta se mi moc líbí. Dál to rozvádět nebudu.


Ahoj,

u koho cvicis wing chun. Kdo z treneru ti rikal, ze potrebujes "X" roku na to, aby ses naucil branit? Krome jinych nesmyslu, ktere tady tvrdis, jsi dle toho co pises, typicky konzimni zajemce o BU/BS ... Tak bud tak laskav a nepoucuj lidi, ktery BU/BS ziji ... coz Roza je!

precti si tohle: http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... &start=100
ctvrty prispevek a pak ten dalsi co jsem tam napsal.
Naposledy upravil luen dne ned 21. říj, 2007 19:27, celkově upraveno 2
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Pepah » ned 21. říj, 2007 17:52

DaveStone píše:to Roza: Co se týká těch "pokroucených představ"... Nejsou to jenom moje nějaké představy, ...
.... pokroucená představa?

Jeden instruktor taichi řekl: "V dnešní době je daleko pravděpodobnější, že zemřeme např. na srdeční infarkt, než na kudlu v zádech." Ta věta se mi moc líbí. Dál to rozvádět nebudu.


Mozna bych doporucil treba jogu. Pri spravnym pristupu to bude zahul na dalsich 30 let taky a ze se s tim za tech 30 let neubranis ti pak uz bude jedno :twisted:

(ale jinak nic ve zlym :) taky jsem si to tak omlouval, podobny racionalizace jsou uplne normalni :wink: )
Pepah
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: stř 02. lis, 2005 0:00

Příspěvekod defendu » ned 21. říj, 2007 19:00

Drahý příteli Stone,otíráš se tady o box,o jeho účinnost či neúčinnost o jeho "nefunkčnost" v pozdním věku apod.Už proto,že o tom píšeš ty,jak sám píšeš "wingchuňák",je asi všem jasné jak to s tím boxem opravdu je.

Ve skrytu totiž víš,že tě kdejaký boxer dokáže rozsekat,zatímco ty se obhajuješ tím,že za takových dvacet let budeš lepší než on :roll:
Je to blbí co,vědět že děláš velice účinné BU a přitom máš obavu ze sportovců,kteří netrénují pro ulici jako ty (což si pravděpodobě naivně myslíš),ale "jen" pro ringové vavříny,nebo jen tak pro zábavu,že?
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod DaveStone » ned 21. říj, 2007 19:48

2 defendu: já ty své komentáře nevztahuju ke sobě samému, mluvil jsem všeobecně o svém názoru na ringové sporty a bojová umění. Jinak vzhledem k tomu, že mám za sebou ve svém životě asi 5 výukových hodin wing chun se klidně přiznám, že na to aby mě někdo rozsekal ani nemusí být boxer... a právě proto se chci něco naučit.

Mnohé z toho co jsem napsal nejdou žádné moje výmysly. Třeba trenér ke kterému jsem chodil na ninjutsu v roce 1996 nám říkal, že karate a judo jsou pěkné sporty, ale s bojovým uměním mají pramálo společného.

2 luen: Abych to uvedl na pravou míru s těmi desítkami let tréninku: To jeden mistr WT mi říkal, že abych se ubránil pomocí např. toho ninjutsu nebo jiného t.b.u., musel bych toto umění studovat desítky let. ®e jeho styl WT (teda nejen jeho, ale WT všeobecně) je velmi vhodný pro reálnou sebeobranu. Proto jsem si tento styl vybral. Nejsem disponovaný ani nijak moc silově (na box, thaibox), ani akrobaticky a gymnasticky, ani nejsem jak se říká "roztahaný", abych dělal třeba taekwondo. A hlavně se mi ten styl WCH líbí a baví mě to. A to je důležité. Nemá cenu se učit box, když to člověka nebaví jen proto, že kdyby ho někdo napadl, aby se ubránil. Samozřejmě pokud někoho box baví, ať ho dělá. Nic proti.

U koho cvičím? Začal jsem před dvěma lety styl AVSE, ale z časových důvodů (půl na půl z mé strany a strany učitele) jsme s tím skončili. Nemá cenu trénink jedna hodina za tři týdny. Momentálně se učím styl Lok Yiu Wing chun.
DaveStone
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 144
Registrován: sob 08. zář, 2007 23:00
Bydliště: Vyškov

Příspěvekod roza » ned 21. říj, 2007 21:36

Defendu - ne,neni to wingchunak.Nech to plavat 8) .

DaveStone -
"Jeden se dokáže líp ubránit pokud trénuje box a jiný zase pokud trénuje aikido" - ne ,bohuzel ne.Na urovni obrany proti realnemu utoku (nemluvime o pretahovani se 16letejch kluku kvuli Anicce na diskotece),je v tom tak maly rozdil a v tak nepodstatnych drobnostech ,ze to nejsi schopen vnimat.Promin.

"trénovat BU by mělo s sebou nést taky jistou životní filozofii a taky pohyb jako lék pro tělo" - melo ,nemelo....pokud upadnes pri kazdy facce ,delas pohybovou nebo psychologickou terapii.Pokud delas BU tak ,ze pri kazdy facce nepadnes ,tak ta filosofie bude trochu nekde jinde....vzhledem k tomu ,ze necvicis ,tak vubec netusis ,o cem mluvis.Promin.

Jak ti to rict - vis ,na budosou v Brne zadneho mistra nepotkas a uz vubec ne wingchunu.Co ti tam nekdo nakeca je stejne dulezite ,jako to co by ti rekl klaun v Berouskove sapito.....a mel bys k tomu lvy navdavkem....

Udelej ted neco pro sebe.Pekne si to tu okopiruj do wordu a uloz si tuhle nasi diskusi ,at si ji muzes po nejake dobe zase precist.
Jukni se na to vzdycky po roce.Mozna ti jednou dojde ,co se ti tu ostatni snazi sdelit.

Jinak ti preju hodne uspechu ve cviceni.LY wingchun je dobra volba.Tim drive to pochopis.

Ahoj

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod TongPa » pon 22. říj, 2007 10:51

DaveStone píše:to Roza: Co se týká těch "pokroucených představ"... Nejsou to jenom moje nějaké představy, v podstatě to samé mi říkali mistři stylů např. wing chun i jiných. ®e aby se člověk mohl ubránit pomocí tradičního bojového umění, potřebuje na to většinou desítky let studia a tréninku.
V boxu je člověk na této úrovni za krátkou dobu, ale ten styl (pohyby, reakce na útočníkovi akce atd.) je samozřejmě jiný, pro pochopení jednodušší než např ninjutsu nebo hapkido. S hapkido teda zkušenosti nemám, ale tvrdil mi to kámoš co ho dělal, že je to systém velmi dobrý, ale hrozně složitý na uplatnění v praxi a že člověk by musel trénovat opravdu hodně (skoro denně), aby ho dokázal použít v praxi.
Jestli se ptáš kde jsou všichni ti mistři tradičních BU, zkus se někdy podívat na Budoshow v Brně. Tam předloni zrovna to hapkido bylo a byl tam i korejský mistr.

Když se dívám v televizi na box, tak vem si třeba obranu proti úderům: borec místo aby to schytal do hlavy, má tam nastavenou ruku s rukavicí a schytá to takzvaně přes kryt. No jo, ale co když v reálné bitce bude útočník mít na ruce "boxera" a obránce (co trénuje box) zrovna jaksi ty rukavice mít s sebou nebude... tam jaksi obrana co stačí v ringu, v realitě selhává. Popravdě učit se něco takového by mě ani nebavilo ani bych na to neměl motivaci.

Byl jsem na pár trénincích ninjutsu a tam se učila obrana taková, která počítá s tím, že má útočník na ruce třeba boxera nebo drží v ruce něco co může pustit a to pak pokračuje ve směru úderu na tebe -> tudíž ustoupit o půl kroku dál (to stačí v ringu, kde se jede podle pravidel) není zrovna ideální. Pravda je, že aby se to člověk naučil je potřeba trénovat dlouho a často a mě tento styl moc neseděl, připadal mi nepřirozený. Proto jsem tam přestal chodit, ale věřím, že lidi, kterým sedí se pomocí něj dokáží ubránit. Styl wing chun mi oproti tomu přijde přirozenější. Ještě pořád si myslíš, že jsou to pokroucené představy?

Dále bych chtěl říct, že každý jsme jiný, máme jiné pohybové dispozice, jinou sílu, výšku, váhu a každému sedí jiné BU. Jeden se dokáže líp ubránit pokud trénuje box a jiný zase pokud trénuje aikido. Tak jako někdo vydělá víc peněz jako ekonom a jiný zase jako pojišťovací agent. S tím snad souhlasíš.

Druhá věc co se týká tréninku jako takového. Myslel jsem to tak, že trénovat BU by mělo s sebou nést taky jistou životní filozofii a taky pohyb jako lék pro tělo. Nejenom bušení do pytle, posilování a nabírání svalové hmoty abych toho druhého přebil a překopal. Jednou mi totiž taky bude 50,60 a tam už tak silný nebudu. Což třeba v aikidu nevadí, v boxu nebo K1 ano. Nebo je to stále pokroucená představa?

Jeden instruktor taichi řekl: "V dnešní době je daleko pravděpodobnější, že zemřeme např. na srdeční infarkt, než na kudlu v zádech." Ta věta se mi moc líbí. Dál to rozvádět nebudu.


Tohle je vždycky dojemný, když začátečník s pár tréninkama nějakého zpravidla asijského BU začne porovnávat různé styly a vést nekonečné diskuze o jejich účinnosti... :roll: Jinak s věkem klesá fyzická výkonnost všem, nejen x- boxerům, ale i wingchuňákům, karatistům, aikidokům... Rozdíl je pouze v tom, že to lidi z BS a z pár v realitě žijících oddílů BU berou jako neměnný fakt a počítají s tím, kdežto v představách zbytku naivistických oddílů BU má zřejmě nejtvrdší úder 80ti letý mistr nad hrobem, že? Jen pro zajímavost - já osobně viděl, jak cca 80 kg chlap přes 50 let, knockoutoval v sebeobraně jedinou ranou přes 190cm vysoký svalnatý 120 kg hovado, který po něm vyjelo. Ten 50ti letej chlápek byl bývalej amatérskej boxer, kterej už víc jak 20 let netrénoval a přesto "to" tam bylo. Ono myslím 28 let starý hovado v tý době už pár let cvičilo Musado... Co se týče oné domnělé nepoužitelnosti boxu bez rukavic k sebeobraně - box není jen dvojitý kryt, existuje i srážení úderu a úhyby... Navíc někteří lidé, kteří dělají box ne kvůli sportu, ale jako součást sebeobrany (například defendu, já...), si při drilech často sundavají rukavice, aby si zvykli na obranu bez nich. Nechci tady z boxu dělat ideální prostředek k sebeobraně, přece jen to je sport, omezený pravidly a repertuárem technik, přesto je díky realistickému tréninku v našich podmínkách pro "práci" rukama jednou z nejlepších variant.

Howgh. :?
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 520
Registrován: stř 08. lis, 2006 0:00

Příspěvekod TAPTAK » úte 23. říj, 2007 0:03

smazano.
Prispevek, na ktery jsem reagoval, kamsi zmizel. :roll:
TAPTAK
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 02. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Hark » úte 23. říj, 2007 10:33

DaveStone píše:2 defendu: já ty své komentáře nevztahuju ke sobě samému, mluvil jsem všeobecně o svém názoru na ringové sporty a bojová umění.


Čau Dave Stone,
zkus nejdřív tak tři čtyři roky poctivě cvičit, nejlíp každý den. Cvič pro sebe, pro radost z pohybu, pro zvětšení rozsahů. Vykašli se na to, jestli je nějaké BU lepší nebo horší - nic takového neexistuje. NIKDY se nevyjadřuj všeobecně. Mluv konkrétně - ten a ten člověk je sračka, anebo ten a ten člověk je bezvadný představitel své rodiny, svého umění.

Jiné BU = jiná metodika jak dosáhnout podobného cíle. Nic víc.

A zkus si po těch pár letech cvičení dát nějaký sparring, nebo prostě jen nějaké setkání s lidma, co dělají jiná umění - třeba jako nedávno organizoval luen v Praze.

Přijdeš na to, že je docela jedno když člověk dělá takové nebo makové BU. Hlavní je když to dělá dobře, když ho to baví a když má fajn učitele a rodinu / kolektiv.

A respekt vůči ostatním lidem na stejné cestě k sebezdokonalování.

Přeju hodně zábavy a dřiny v naší rodině :)
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod diablik » úte 23. říj, 2007 13:14

Hark píše:
DaveStone píše:2 defendu: já ty své komentáře nevztahuju ke sobě samému, mluvil jsem všeobecně o svém názoru na ringové sporty a bojová umění.


Čau Dave Stone,
zkus nejdřív tak tři čtyři roky poctivě cvičit, nejlíp každý den. Cvič pro sebe, pro radost z pohybu, pro zvětšení rozsahů. Vykašli se na to, jestli je nějaké BU lepší nebo horší - nic takového neexistuje. NIKDY se nevyjadřuj všeobecně. Mluv konkrétně - ten a ten člověk je sračka, anebo ten a ten člověk je bezvadný představitel své rodiny, svého umění.

Jiné BU = jiná metodika jak dosáhnout podobného cíle. Nic víc.

A zkus si po těch pár letech cvičení dát nějaký sparring, nebo prostě jen nějaké setkání s lidma, co dělají jiná umění - třeba jako nedávno organizoval luen v Praze.

Přijdeš na to, že je docela jedno když člověk dělá takové nebo makové BU. Hlavní je když to dělá dobře, když ho to baví a když má fajn učitele a rodinu / kolektiv.

A respekt vůči ostatním lidem na stejné cestě k sebezdokonalování.

Přeju hodně zábavy a dřiny v naší rodině :)


..pekne napisane :wink:
diablik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 877
Registrován: stř 04. kvě, 2005 23:00
Bydliště: SK

Příspěvekod mirsv » sob 27. říj, 2007 10:57

Zdravím,chtěl bych se zeptat jestli se ve wing chun vedou kopy od pasu víš.A taky sem slyšel,že ve wch je obrana před kopy co jdou od pasu níž taková,že se akorát daj nohy k sobě,tzn.žádný bloky nohama,je to pravda?
Předem díky za odpovědi
mirsv
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 25. říj, 2007 23:00
Bydliště: ©umperk

Příspěvekod Hark » sob 27. říj, 2007 14:16

mirsv píše:Zdravím,chtěl bych se zeptat jestli se ve wing chun vedou kopy od pasu víš.A taky sem slyšel,že ve wch je obrana před kopy co jdou od pasu níž taková,že se akorát daj nohy k sobě,tzn.žádný bloky nohama,je to pravda?
Předem díky za odpovědi


Ve WCH je práce nohou velmi dobře promyšlená, dělají se obrany i útoky nohama, podmety, různé formy kroků a kopů, které lze použít mnoha způsoby - odváděním a přesměrováním síly (braním) počínaje a dáváním síly a narušováním stability konče. Čisté Lok Yiu WCH nekope nad pás kvůli stabilitě - kopy nad pás, vysoké kopy, berou člověku na příliš dlouhou dobu stabilitu a možnost rychlé změny.

V naší WCH škole se učíme všechny možné druhy kopů ze všech stylů - abychom proti nim znali obranu, musíme je umět dobře provádět sami. Tozn. učíme se kopat na hlavu, přímo, obloukem, stop kicky, low kicky, kopy s otočkou, kopy, které padají z výšky, kopy kolenem nablízko shora, zdola, obloukem ze stran - v ideálním případě všechno, co by mohl někdo proti nám použít.

Učíme se taky spoustu strečovacích technik na nohy, které jde aplikovat v práci nohou.

Tvrzení, že ve WCH se nohy nepoužívají, nebo se jen dávají k sobě, je v přímém protikladu se zkušeností, kterou s Lok Yiu Wing Chun mám.

Nohy se dřou opravdu fest - v postojích, přenášení váhy, správné struktuře těla, zakotvení v zemi (rooting), i samotné zpracování ohebnosti, protažení a rychlosti nohou. Nohy jsou ve WCH podobná zbraň jako ruce. Těžší, o chlup pomalejší, horší na rozhýbání a rozcvičení. Ale pracuje se s nimi, aktivně a MOC.

Čtvrtý z pěti principů se věnuje přímo výlučně nohám. (i když nohy jsou vlastně nepřímo obsaženy ve všech principech).

Práce nohou ve WCH je a je moc důležitá. Nevěř podobným zkazkám - vyprávějí to lidé, kteří tomu vůbec nerozumí nebo cvičili jen velmi krátkou dobu.
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod TAPTAK » ned 28. říj, 2007 19:24

mirsv - ve WT se kope i vys, kdyz se to hodi. Kopy pod pas se blokuji nohama nebo se v mezich moznosti uhyba. Dat nohy k sobe jako blok muze byt dezinterpretace konkretniho uhybu nohou nebo nepochopeni neceho jineho ... postoje? Tezko rict.
TAPTAK
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 02. lis, 2004 0:00

Příspěvekod mirsv » sob 19. led, 2008 17:26

Zdravím,mám pár otázek ohledně Mai Gei Wong Wing Chun,dofám,že mě kvůli tomu hned nezasypete velkou dávkou kritiky!

Mé dotazy:
1,Jsou na tréninku v MGWWCH plnokontaktní sparingy?
2,Je trénink MGWWCH alespon trochu záhul?
3,Jsou v MGWWCH plnokontaktní zápasy?
4,Učí se obrana proti zbraním např.tyč?

Tyto dotazy mám,protože reálně uvažuju,že bych začal trénovat MGWWCH.
Předem díky za odpovědi
mirsv
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 25. říj, 2007 23:00
Bydliště: ©umperk

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků