Tai-chi 24 forem

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Tai-chi 24 forem

Příspěvekod bobo933 » pát 11. pro, 2009 16:34

Zdravím zajímalo by mě co me tai-chi 24 forem nauci a jake s tim mate zkusenosti :-)
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

 

Příspěvekod bobo933 » pát 11. pro, 2009 20:18

a
Naposledy upravil bobo933 dne úte 04. lis, 2014 0:11, celkově upraveno 1
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod luen » pát 11. pro, 2009 20:20

ahoj, chces-li se neco dozvedet, musis se zeptat chytre, nicmene projdi si starsi diskuze o tai ji a nemusis zakladat dalsi vlakno na milionkrat zodpovezene otazky :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod bobo933 » pát 11. pro, 2009 20:34

Dik ze si aspon odepsal hele tak jinak je tai chi 24 forem ucine ? a uz asi od 5 hodin prochazim vsechno mozny :D
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod luen » pát 11. pro, 2009 20:53

bobo933 píše:Dik ze si aspon odepsal hele tak jinak je tai chi 24 forem ucine ? a uz asi od 5 hodin prochazim vsechno mozny :D


:lol: to vyhledavani mi obcas take nefunguje. Nicmene budu hodnej a napisi, ze tai ji je stejne ucine jako ostatni BU, nicmene strasne zalezi na tom u koho cvicis, jak cvicis ... kdyz se me pritelka pred par lety zeptala na tai ji, tak jsem se ji vysmal.

Jinak nemyslim, ze tai ji je jen o ctyriadvacitce :wink: Ale tai ji neni moje parketa :wink:

Napis lidem jako je tonglong, pc atd ...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod bobo933 » pát 11. pro, 2009 21:09

Moc ti dekuju za tvuj nazor no tai chi 24 forem musim cvicit pac bydlim v takovym zapadakove ze tu zadna jina forma neni jetu sice jeste karate ale na to nechci a jeste kikbox kterej tu uci nakej mistr evropy ale ani jedno mi neni sympaticky a tak je mi 15 pudu na stredni na intr do pardubic co sem tak kouakl tak je tam samy aikido a musado.Rad bych zkusil treba MMA ale to sem hledal v pardubicich ale to tam vubec neni :( hodne me zaujalo todle videjko http://www.youtube.com/watch?v=h__CdPeJoXo A to tai chi by me mel cvicit Vladimír Poutnik to ti asi nic rikat nebude
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod xiexie » sob 12. pro, 2009 22:42

Ahoj Bobo,

předně si zjisti u koho se dotyčný Vladimír Poutník učil. Podle mých chabých vědomostí největším "distributorem" lektorů vyučujících 24 je Jan Turneber, ale mohu se mýlit. Takže pokud se nemýlím, tak nemá cenu se tuto sestavu 24 v jejich podání učit.
Jinak 24, tě jako každá jiná sestava učí základní formy TJQ. Formy jsou jako písmena abecedy, z písmen se pak skládá slovo a následně věty. Takže sestava tě naučí pochopit základy a pak už je jen na tobě jestli budeš své vědomosti prohlubovat. Dobrý učitel by tě měl naučit nelpět na daném pořadí sestavy, ale to je bohužel ve většině případů jen přání.

Jsem to hoooodně zjednodušila, ale skutečně není důvod to nějak víc pitvat. Dej vědět u koho se pán učil a běž se tam podívat. Uvidíš sám jestli to má nebo nemá cenu.

Good luck !
XieXie
Uživatelský avatar
xiexie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 438
Registrován: stř 29. zář, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod ArchEron » ned 13. pro, 2009 10:32

bobo933:never vsetkemu co vydis :D na videu to vizera super ale realita je uplne inde :wink: urcite sa nerozhoduj na zaklade videa ale skus prax :idea:
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod bobo933 » ned 13. pro, 2009 10:51

hoj
Takze to tai-chi jeste nezaclo.Podada to zdejsi DDM zkusil sem jim napsat mail ohledne toho kde se ucil a uvidim co mi napisou.A dik taky GL xiexie
Archeron: No jo to mas tezky maly mesto skoro nic tu neni me zbyva se jenom koukat na ty videa :( a za rok pudu na intr do pardubic tam je toho snad vic :-)
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod Janoj » ned 13. pro, 2009 17:22

xiexie píše:Ahoj Bobo,

předně si zjisti u koho se dotyčný Vladimír Poutník učil. Podle mých chabých vědomostí největším "distributorem" lektorů vyučujících 24 je Jan Turneber, ale mohu se mýlit. Takže pokud se nemýlím, tak nemá cenu se tuto sestavu 24 v jejich podání učit.
Jinak 24, tě jako každá jiná sestava učí základní formy TJQ. Formy jsou jako písmena abecedy, z písmen se pak skládá slovo a následně věty. Takže sestava tě naučí pochopit základy a pak už je jen na tobě jestli budeš své vědomosti prohlubovat. Dobrý učitel by tě měl naučit nelpět na daném pořadí sestavy, ale to je bohužel ve většině případů jen přání.

Jsem to hoooodně zjednodušila, ale skutečně není důvod to nějak víc pitvat. Dej vědět u koho se pán učil a běž se tam podívat. Uvidíš sám jestli to má nebo nemá cenu.

Good luck !


Bobo,
dovol mi, abych Ti k 24 něco řekl na základě svého soužití s touto sestavou cca 8 let. Dávám za pravdu těm, kteří říkají, že je to dobrý základ pro začátečníky v taijiquan a k tomu si dovolím dodat, že se dá s ní pracovat léta, ať už se to někomu tady bude líbit a nebo ne :wink:

Tuto sestavu lze chápat jako takový vstup do praxe stylu Jang. Říká se o ní, že byla vytvořena na základě sestav stylu Jang mistry, ke kterým patří i takový mistr jako je Fu Zhongwen (zdroj Wikipedia). Také by ses mohl někde dozvědět, že mezi ně patřil mistr Čchen Fake, ale to asi bylo možná někoho zbožné přání :) Jeden s mistrů stylu Čchen, který je v linii velmistra Čchen Fakeho mě informoval, že s tvorbou 24 neměl Čchen Fake nic společného. Od něho také znám jeho názor, že sestava 24 forem se z hlediska prospěšnosti pro začátečníka, který si zvolí styl Jang, dá přirovnat sestavě 13 forem ve stylu Čchen.

O této sestavě se také říká, že vlastně splnila svůj účel např. také tím, že je prý nejrozšířenější sestavou taiji na světě, i když v roce jejího vzniku - 1956 to chtěli Číňané hlavně jako cvičení pro široké masy lidí u nich doma.
Takže takové zveličování její úlohy, že byla vytvořena speciálně pro Zápaďáky, jde už dávno mimo mě :wink: :lol:

Není to jediná sestava, kterou ze stylu Jang umím. Nutno dodat, že z těch dlouhých sestav stylu Jang jsem měl možnost se od lidí, kteří v mém budování gongfu něco znamenají, naučit se vždy jen první části a to bude určitě dobrá nahrávka mým případným diskusním oponentům.

Jednou z výhod pro začátečníka také vidím v tom, že z hlediska učení pohybů jim dává možnost se určité formy naučit v rámci této sestavy i na druhou stranu (zrdcadlově), což většinou v těch tradičních sestavách není (mám teď hlavně na mysli formy "Pohlazení pavího chvostu=Chytání vrabce za ocas" a "Nízká pozice jednoduché biče = v postoji pubu"). U jiných sestav se prý předpokládá, že se tato zrdcadlová provedení forem naučíš "za domácí úkol". Samozřejme zase naproti tomu je zde určitá nevýhoda, jako u každé krátké sestavy - nejsou zde obsaženy některé další formy, které najdeš v té dlouhé sestavě, ale bez toho se v začátcích určitě obejdeš :wink:
Nebudu tady zatím dál přítomné obtěžovat dalšími osobními zážitky s 24 a těch věcí kolem ní, ale chtěl bych reagovat trochu na příspěvek Xiexie.

Xiexie,

podle mě máš pravdu v tom, že je velká pravděpodobnost, že člověk, který pokračuje dál v "předávání" této sestavy bude mít nějakou vazbu na Jan Turnébera. Já jsem toho také živým příkladem :wink: Osobně, ani s odstupem let, v tom nevidím nic špatného a udělal bych to v případě 24 určitě znovu.
Ono, když se tím člověk trochu víc zabývá, tak zjistí, že ten Jan Turnéber a jeho instruktoři jsou podle mě skutečně nejblíže nějakému standardu 24, který vznikl v tom roce 1956. Věř mi, že jsem už viděl na videu vydáváné za tzv."Jednoduchý taijiquan 24 pekingských forem" i jiná kouzla :lol: Proto já osobně bych to Bobovi určitě nerozmlouval :wink:

Jen bych si Ti,Xiexie, dovolil ještě v něčem odporovat. Podle mě Tvoje definice dobrého učitele bych řekl, že pro začátečníka není moc vhodná a i když se to tady třeba neobjeví jako reakce, tak si osobně myslím, že bys s tím nemusela uspět u učitelů BU, kteří ve svém tréninku mají zařazeny sestavy.
Začátečník (a věřím tomu, že nejen při učení sestavy taijiquan) má fůru jiných starostí s naučením samotného pohybu a toho jak jdou formy v sestavě za sebou, že se určitě nebude pár let ptát svého učitele, zda si bude moci v budoucnu měnit pořadí forem v sestavě :)
A kdyby ho to napadlo zjišťovat, aby mohl třeba usoudit, zda jeho učitel je dobrý, tak asi oba víme, jak by zněla většina odpovědí = "Více cvič" :D

Tím, ale nechci vůbec říci, že to co jsi řekla je, podle mě, špatně :lol:
Můj názor na to jde dokonce i dál. Nejen pořadí forem v sestavě, ale i to jak ty formy vypadají se změní, když se dosáhne vysokého gongfu. Osobně jsem byl minulý rok přítomen, když to jeden z mistrů BU, předváděl. Z toho, co o tom vím, tak tady je jedno, pro někoho možná kacířské vysvětlení :)
Při dosažení vysokého taijiquan gongfu podle mě perfektně pracují spojitosti (harmonie), kterým se někdy také říká 3 vnitřní harmonie (společně se 3 vnějšími harmoniemi tvoří známých 6 harmonií). Takže pak mysl vytváří záměr pro pohyb těla (jakýkoliv - tj. nejen pro konkrétní formu ze sestavy) a tento záměr pak následuje qi, jing(li) a výsledkem je pohyb těla někam.
Takže zkráceně=mysl pohybuje tělem. Což si myslím, že při rychlosti mysli právě dělá z taijiquan na té mistrovské úrovni bojové umění, kterému se vyrovná asi jen střelba z pistole na mistra taiji ze vzdálenosti aspoň 10-ti a více metrů :wink: :lol:

Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

 

Příspěvekod bobo933 » ned 13. pro, 2009 17:37

Jano dik Kazdopadne jsme se tam prihlasil za mesic mi to zacina budu tam chodit s kmaosem tak doufam ze to bude OK ,ale jeste jeden dotaz co je to taostaticky taiji ?
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod Janoj » ned 13. pro, 2009 18:21

bobo933 píše:Jano dik Kazdopadne jsme se tam prihlasil za mesic mi to zacina budu tam chodit s kmaosem tak doufam ze to bude OK ,ale jeste jeden dotaz co je to taostaticky taiji ?


Osobně jsem si tento způsob cvičení taiji jen jednou zkusil na jejich otevřené úvodní hodině u nás v Plzni.
Já to mám zařazeno do té kategorie, o které jsem už tady a také ve vláknu "Papa Zhai" hovořil.
Někdo použil Dlouhou formu stylu Jang k tomu, aby vyhověl potřebám nás Zápaďáků :wink:

Osobně si myslím, že jejich způsob úpravy forem je velice nevýhodný pro začátečníka, protože ho nabádá, aby je prováděl v podstatě jako strečing (tj. naklání se například při formě "Oprášení kolene" hodně dopředu, podle jejich instruktorů, aby se tělo lépe protáhlo, ale začátečník tím má horší podmínky pro udržení kolene v postoji "Luku a šípu" ve správné pozici - tj. koleno nepřekročí, lépe nedosáhne, nad špičku nohy. A to už vůbec nehovořím o něčem takovém, jako je rovnováha kolem centrální osy těla - tam asi pak stačí se člověka v takovém provedení formy jen dotknout prstem na zádech, aby přepadl dopředu - totéž určitě zafunguje i při lehkém zatažení za paži zpředu )
Podle mě, hodně těch základních principů tímto způsobem cvičení taiji forem, porušují a znesnadňují si to sami sobě.
Toť můj osobní jen krátký vhled do tohoto způsobu cvičení sestavy taijiquan:wink:

Také se prý snaží naučit tuto upravenou Dlouhou formu stylu Jang cca za 1/4 roku a to je pro mě opravdu dost silná káva :roll:

Myslím, že ses pro 24 rozhodl správně a přeji Ti při budování Tvého kungfu hodně zdaru :)

Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod bobo933 » ned 13. pro, 2009 18:27

Moc dekuj vis sem koukal jestli bych to pak mohl delat dal az budu na stredni v pardubicich a tam prave cvici to naky taoisticky.No tak nwm co bude dal no ,ale snad se tam v tech pardubicich neco najde :-)
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod littleass » ned 13. pro, 2009 19:08

24 je dobrá a stačí prý i pro Boj byl sem na konzultaci :wink:
littleass
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 268
Registrován: pát 03. dub, 2009 23:00

Příspěvekod bobo933 » ned 13. pro, 2009 19:57

fajn :-)
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod meresjeff » pon 14. pro, 2009 12:50

V pardubicich se uci taiji na dost vysoke urovni. Zadne taoisticke. Koukni na http://taiji.pardubice.cz/taiji_skolainfo.html

tzn, ze zaklad je klasicka yang chenfu sestava 88. (Nekde to nazyvaji 108 forem, ale je to stejny). Pro novacky (a nejen pro ne) super sestava na otevreni tri okruhu tela.
Hodne je tam kladen duraz na principy taiji i bojove aplikace pohybu v sestave. Pro novacky (a nejen pro ne) super sestava na otevreni tri okruhu tela.

Kazdopadne pokud budes v pardubicich na stredni, tak neni lepsi volby :-D
meresjeff
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14. pro, 2009 0:00

Příspěvekod meresjeff » pon 14. pro, 2009 12:54

Necvici se tam to Taoisticke Taiji (trade mark)
Samotne taiji samozrejme z principu Tao vychazi
m.
meresjeff
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14. pro, 2009 0:00

Příspěvekod bobo933 » pon 14. pro, 2009 12:55

Jojo dik cece zrovna sem tudle skolu nasel vcera na webu a kouakl jsme na ni :-) na vysoke urovni rikas ? to se mi libi tak doufam ze taj zvladnu tech 24 forem a pak tam tech 88 :-) jsem uz celkem zvedavy a nateseny ale zacina mi to az za mesic ale uz tet se nemuzu dockat :D
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod bobo933 » pon 14. pro, 2009 12:58

jojo ja vím ja jsme hledal taiji v pardubicivh a naslo mi to pouze to taoisticky predtim ale vcera sem se dostal k tej normalni skole :-)
bobo933
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 11. pro, 2009 0:00
Bydliště: saf

Příspěvekod meresjeff » pon 14. pro, 2009 14:27

24ka se tam nedela. Osobne tu sestavu neznam, ale kdyz jsem se ptal proc se neuci, tak pry je z hlediska energetickeho a otevirani tela daleko pod sestavou 88. Ale dulezity je , kdo to uci :-) .
Ucil jsem se Chen, tedka se venuju Yangu a je to jenom o tom, jak hluboko do toho proniknes. A v pardubkach ti vstipi principy dokonale, ze pak muzes prejit k tomu co te oslovi vic, ale budes mit dobrej fundament.
m.
meresjeff
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14. pro, 2009 0:00

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron