He Jinghan a baguaquan

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod marcelo » pon 07. bře, 2011 19:54

Fakt a Ladik- vy dvaja mate medzi sebou zvlastny vztah :twisted: :lol: :lol:

..normalne ma ten vas obojstranny bizardny vztah zaujal :wink:
Naposledy upravil marcelo dne stř 09. bře, 2011 21:03, celkově upraveno 1
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

 

Příspěvekod Miro » pon 07. bře, 2011 23:23

Dovolím si vrátiť sa späť k téme:

pavela píše:Miro, Dong Hai Chuan byl zcela nepochybně eunuch a byl oddaný Manům. To jen na doplnění. žádný 反清复明, tohle vím od potomka rodiny Aisin Gioro-Jin Lian, víš že moje manželka pochází z rodu Xiang Huang Qi镶黄旗 , takže,i když je tu dávno jenom vzpomínka a v Číně vládne jiná císařská dynastie, udržujeme stále kontaktyse šlechticema, který by dneska bydleli v zakázanym městě :lol: PS: podle historických výzkumů se naučil chození do kruhu někde v Jiu Hua Shan v Anhui. Pakua jako snad jedinej styl nemá žádnou historickou vazbu se Šaolinem.


Pavela, to sú problematické veci. Samozrejme, každý tábor si tvrdí to svoje - Mandžuovia tvrdia, že bol eunuch a oddaný Mandžuom (potvrdzoval by to napríklad historický fakt, že spolu s Yin Fuom vyberali dane vo Vnútornom Mongolsku nejakých 6 či koľko rokov). Mingskí romantici zase tvrdia, že nebol eunuch a pôvodne sa chcel dostať do cisárskeho paláca, aby pomohol zvrhnúť mandžuskú dynastiu (potvrdzoval by to fakt, že podľa Dongových súčasníkov údajne mal hlboký a nie "vykastrovaný" hlas a "nepáchol na 20 krokov močou", ako bolo bežné u eunuchov). Osobne si viem predstaviť, že by pôvodne mohol byť v antičchingskom tábore, ale keď videl, že to hnutie nemá zmysel a k ničomu nevedie, zostal, kde bol..., čo už mohol robiť iné? Fakt neviem, kde je pravda.
Výrokom, že pôvodne študoval nejakú odnož Šaolinu, som myslel to, že bol veľmi solídny fighter so šaolinským backgroundom už predtým, než stretol tých dvoch taoistov (tusím sa volali Bi Yunxia a Bi Zhengxia), od ktorých sa naučil baguu - alebo ktorých videl chodiť do kruhu v rámci ich taoistického rituálu a z toho skonštruoval svoj vlastný systém, ktorý pomenoval bagua (či sa baguu naučil, alebo ju sám vymyslel, to tiež sa nikdy nebude dať rozhodnúť jednoznačne). Som ochotný s Tebou súhlasiť aj s tým, že bagua nemá priamu historickú väzbu so Šaolinom, teda pokiaľ je to vôbec možné - lebo vplyv šaolinských štýlov bol taký ohromný, že sa im proste nedalo vyhnúť - taijiquan je prerobený Šaolin (keďže mám pár študentov, ktorí cvičia oboje, celkom ma baví ukazovať im zhodné pohyby v oboch štýloch) a všetky ostatné čínske štýly obsahujú šaolinské princípy bez výnimky taktiež... Naša línia od Yin Fua má napríklad Paochui (Canon Fist), čo je typická lineárna zostava šaolinského formátu, viď Paochui v Chen taijiquan, lenže tento Bagua-Paochui má 64 pohybov, je vzťahovaný k ôsmim trigramom a k ďalšej bagua teórii...

fakt píše:Dopředu píšu, že Bagua nedělám a bude se ptát jako laik. Shlédl jsem několik videí s tvým učitelem. Viděl jsem několik různých cvičení a chci se zeptat:
- jak cvičíte striking?
- pokud ne, jde spíše o zápasnický styl?
fakt


Baguaquan je kompletný systém a preto obsahuje všetko, aj striking, aj grappling, dokonca aj boj na zemi - síce na zemi sa oficiálne netrénuje, lebo pre čínskych majstrov bol boj na zemi väčšinou považovaný za nedôstojný ich postaveniu (samozrejme, boli aj výnimky, napríklad gou quan, psí štýl, niekedy nazývaný aj dizang quan, štýl boja na zemi - ale hoci na zemi, bol to skôr striking a kicking systém, nie grappling systém), ale keď človek vie používať baguu v stoji, vie ju používať aj na zemi. Ale čo vlastne chcem v tomto odstavci povedať, je to, že z hľadiska baguy členenie na striking (úderové) a grappling (zápasnícke) systémy je členenie umelé, ktoré nezodpovedá realite. Hneď vysvetlím, prečo.

Jednoduchá odpoveď na Tvoju otázku (jak cvičíte striking?) by bola, že:
1. nácvikom úderov v zostávach,
2. nácvikom úderov v izolovaných drilloch zo zostáv (jeden z ten istý úder vybratý zo zostavy cvičený indivuduálne mnoho a mnoho ráz),
3. nácvikom úderov v partnerských zostavách a partnerských drilloch, ktoré vedú od prvotnej striktnej konformity voči predpísanej forme zostavy alebo drillu a absolútnej kontroly nad presnosťou predpísaného pohybu k stále väčšej a väčšej variabilnosti a individuálnosti pohybu, takže predpísané zostavy pre dvoch cvičencov sa postupne menia na free fighting,
4. plus doplnkovým nácvikom úderov na pomôckach (napr. mechy) - mám na mysli všetky tie prípady nácviku, ktoré je lepšie nerobiť s partnerom.
Toto by bola moja odpoveď pre normálneho zápaďáka, ktorý nerozumie čínskym bojovým umeniam. Bohužiaľ, táto odpoveď je pravdivá iba z hľadiska západného myslenia, ale nie z hľadiska čínskeho - pretože čínske štýly sú založené na inom myslení, ktoré poväčšinou zápaďákom nie je veľmi jasné.

Ja osobne by som chcel učiť kombináciu západného a čínskeho štýlu (čo študent chce, to sa mu snažím dať, ale nepopieram, že popritom ho chcem usmerňovať v tom smere, ktorý považujem za zmysluplný - finálne rozhodnutie však pravdepodobne nechám na študentovi), to znamená, že študenti cvičia ako búchanie do mechov, tak aj búchanie v zostavách...

He Jinghan je predstaviteľom klasickej línie tradičnej školy čínskych bojových umení a jeho línia baguaquan nie je orientovaná na striking (alebo na druhej strane na grappling) v zmysle výsledku (pretože pre západniarov je dôležitý výsledok, konkrétny úder - presne to, na čo sa pýtaš). Striking (alebo na druhej strane grappling) vo forme výsledku (pacifikácia, ako píšeš) nie sú dôležité a preto ich formálne vôbec neučí (resp. iba výnimočne ako ilustráciu konkrétneho princípu).
[Príklad: Asi tak po roku alebo dvoch trénovania s He Jinghanom ma prehovárali v škole (študoval som vtedy odbor čínske bojové umenia na univerzite), aby som sa prihlásil na All-Taiwan Free Fight Tournament. He Jinghan mi účasť na turnaji "nedoporučil" (pre tých, čo sa nevyznajú v čínskej kultúre chcem podotknúť, že keď shifu povie, že "nedoporučuje", znamená to jasné a jednoznačné "nie"). Vtedy som ešte nerozumel tomu, prečo, ale poslúchol som a dnes je mi to jasné - keby som šiel na ten turnaj, s najväčšou pravdepodobnosťou by som nikdy nebol schopný prozumieť bague, pretože by som sa orientoval na výsledok, na fighting.]

Takže sa konečne dostávame k systému baguaquan (nie k tomu, ako či čo učím ja, resp. ako či čo učí He Jinghan, ale čo učí systém). V baguaquan sa netrénuje striking, grappling atď., to všetko je nedôležité. Trénujú sa princípy, teda konkrétne ako generovať silu, akú má mať formu, kade ju viesť, ako ju dostať von z tela. Oponent nie je dôležitý a orientácia na neho je škodlivá pretože zabraňuje si uvedomovať procesy vo vlastnom tele (prosím o zhovievavosť k tomuto pre západniarov neobvyklému spôsobu myslenia), takže následne potom aj konkrétna forma striku (úderu) je taktiež nedôležitá - s jednou a tou istou silou môžem vytvoriť množstvo úderov (päsťou, dlaňou, prstami, malíčkovou hranou, zobákom atď.), tá istá sila môže byť dokonca použitá na grappling a take-down (hodenie na zem)... Až keď toto študent zvládne (mám na mysli, keď rozumie sile), až potom by teoreticky mal začať študovať free fighting - a potom už je to skutočne malina... Lenže keď toto študent zvládne, väčšinou už je z neho aj celkom obstojný fighter a hlavne - väčšinou (pokiaľ nie je k tomu donútený napr. zamestnaním) už vôbec nemá o fighting záujem, pretože medzičasom sa z neho stal kompletne iný človek, s úplne iným chápaním sveta (pretože skrz chápanie síl vo svojom tele pochopí aj sily mimo neho samotného) a s úplne inými prioritami...
Uff, vyzerá to, že už treba na záver dodať len nejaký citát z Tao te ťing, aby bolo každému naprosto jasné, že som absolútne mimo. Ale čínske bojové umenia (aspoň tak ako som im porozumel z učenia He Jinghana) sú práve o tomto, o premene človeka - ako tvrdil He Jinghanov učiteľ Gong Baozhai a pred ním jeho učiteľ atď. - aby sa z neužitočného človeka stal človek užitočný... Nácvik fightingu (a teda aj konkrétnych úderov - a teda striking, na ktorý sa pýtaš) je iba pracovná pomôcka (pre niekoho viac alebo menej podstatná či viac alebo menej nepodstatná) a samotný fighting byproduct (schopnosť bojovať je vedľajší produkt tréningu).

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod sun » úte 08. bře, 2011 8:35

Díky Miro, asi na tom něco bude, protože mě můj mistr Vincent Chu učí v taijiquan stejné principy. Problém je, jak píšeš, že "zápaďák" to nechápe. Lze to pochopit, ale až tehdy, když člověk akceptuje mistra a cvičí podle něj, pak po čase se mu to myšlení začne trochu měnit a začne takovému přístupu rozumět. Jestli je to dobré nebo nikoli to se neopovažuju rozhodnout. Každopádně jen tato cesta vede k porozumění čínských vnitřních bojovových stylů.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod YueFei » stř 09. bře, 2011 20:29

igi píše:To si na omyle, HJH tu chodí od roku 2006, spravidla 2 x ročne a to v podstate za réžiu. Isteže, je to pre neho aj náročné, takže momentálne je tam aj určitý poplatok, čo si myslím že je úplne OK. Ja sám by som asi 4 roky nechodil a "nestrácal" čas len výletmi a náročnými seminármi po Košiciach, Prahe, Birminghame a Oxforde. V podstate nechodil iba na víkend, takže sme strávili niekoľko týždňov ročne spolu. Pre mňa to je OK. Závisí čo od cvičenia očakávaš.



Hele mě bylo řečeno 6 tis za víkend,co mi to dá ten víkend???Nebo dva v roce...???Buď prosimtě upřímnej k ostatním i k sobě :wink: Dík

Nechci to rozvádět to je fakt na dlouho
YueFei
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 11. lis, 2010 0:00

Příspěvekod YueFei » stř 09. bře, 2011 20:31

marcelo píše:Fakt a Ladik- vy dvaja mate medzi sebou zvlastny vztah :twisted: :lol: :lol:

..normalne ma ten vas obojstranny bizardny vztah zaujal o :wink:



Ide o silný homosexuální vztah,on mě ale chtěl jen na sex a Já se zamiloval :cry: :lol: :P
YueFei
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 11. lis, 2010 0:00

Příspěvekod fireballl » stř 09. bře, 2011 21:52

No ja by som sa na to pozrel na príklade takého Lee Morisona. Koľko krát prišiel na seminár do ČR?
A dalo vám to niečo?
Ja myslím, že hej.
Pokiaľ nevyskúšaš taký seminár tak sa nedozvieš. Choď tam a uvidíš.

Pat
fireballl
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod pavela » čtv 10. bře, 2011 3:40

Nechci nikomu kazit iluze ale semináře jsou k něčemu jen velmi pokročilým študentům BU. Začátečníkům jsou akorát tak na velký kulový.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Janoj » čtv 10. bře, 2011 12:35

pavela píše:Nechci nikomu kazit iluze ale semináře jsou k něčemu jen velmi pokročilým študentům BU. Začátečníkům jsou akorát tak na velký kulový.

Já si naopak myslím, že záleží na tématu a učiteli :) Co mohu posoudit na základě účasti na seminářích s He Jinghanem, kde se probírají nyní právě ty základy (jen chci upozornit na tu příjemnou zvláštnost, že seminář je o základech bagua, ale He Jinghan to dokáže pohotově dát do souvislostí s taijiquan :D ), tak jako začátečník se tam rozhodně necítím ztracený a už vůbec ne, že by mi to dalo málo. Ono totiž kolik člověku takový seminář dá je nutno posuzovat průběžně, tak jak jde život, takže se nedá říci hned po jeho absovování, co mi to dalo, protože to zjistím až to, co jsem se naučil budu zařazovat do své praxe a v případě učení od He Jinghana i do běžného života :D

4YueFei: Rád bych ty tvoje informace trochu narovnal :wink: :D 6.tis. bylo vyjímečně jednou. Těch věcí z toho semináře je tolik, že někteří z nás se spokojí i s tím, že je to jednou za rok :D Pak dostaneš ještě video ze semináře a to Ti nastaví tu pravou tvář, co jsi si z toho ještě nezapamatoval.Také k tomu přistupujeme navíc tak, že má velkou hodnotu nejen to cvičení v tělocvičně, ale i samotný pobyt a hovoření s učitelem (třeba na večeři v restauraci :wink: :D ).
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod fakt » čtv 10. bře, 2011 16:01

Miro píše:Baguaquan je kompletný systém a preto obsahuje všetko, aj striking, aj grappling, dokonca aj boj na zemi - síce na zemi sa oficiálne netrénuje, lebo pre čínskych majstrov bol boj na zemi väčšinou považovaný za nedôstojný ich postaveniu (samozrejme, boli aj výnimky, napríklad gou quan, psí štýl, niekedy nazývaný aj dizang quan, štýl boja na zemi - ale hoci na zemi, bol to skôr striking a kicking systém, nie grappling systém), ale keď človek vie používať baguu v stoji, vie ju používať aj na zemi. Ale čo vlastne chcem v tomto odstavci povedať, je to, že z hľadiska baguy členenie na striking (úderové) a grappling (zápasnícke) systémy je členenie umelé, ktoré nezodpovedá realite. Hneď vysvetlím, prečo.

Miro


Díky
Nemáš nějaké video sestav ve dvojici?
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Pec » čtv 10. bře, 2011 22:23

pavela píše:Nechci nikomu kazit iluze ale semináře jsou k něčemu jen velmi pokročilým študentům BU. Začátečníkům jsou akorát tak na velký kulový.


Podle mne záleží na tom, jak má čas se mistr na semináři jednotlivci věnovat.
Dávám přednost tomu, když mi cokoliv vysvětluje nebo ukazuje člověk opravdu znalý věci. Mám s tím prostě dobrou zkušenost. Je rozdíl,jestli mi cvik vysvětluje třeba pm nebo kluci od něho. A v systemě to samé.
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno


Příspěvekod hellas » sob 12. bře, 2011 15:20

bagua trenál...a pak že nepoužívajó aparáty :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=ajaonqHRwLQ

8)
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod JRup » sob 12. bře, 2011 15:56

To je tuším film Úder otevřenou dlaní. :)
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod toddb » sob 12. bře, 2011 16:54

JRup píše:To je tuším film Úder otevřenou dlaní. :)


To netušíš, to říkáš úplně správně. Před týdnem jsem si to pouštěl před tréninkem. (Chodí k nám občas boxovat známej z Ruska...)
Mind controls the easiest way, sponsored by the C.I.A.
Uživatelský avatar
toddb
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 908
Registrován: sob 10. pro, 2005 0:00
Bydliště: Ústí calling

Příspěvekod JRup » ned 13. bře, 2011 2:45

igi píše:Ak by som do toho motal dalsie veci, ako dolezita je pri tom pevna struktura tela, prepojenie sliach, skrutenie (twisting), pevne slachy prstov, perfektny timing a pod..to je hadam jasne a je to vysledkom pripravy a treningu (ako vsetko) a zaroven je to tazke na diskusiu po maily.. navyse necitim sa dost kompetentny.

Igi, zajímá mě jak cvičíš pevné šlachy prstů?
Viděl jsem hlavně metody typu bouchání do pytlíku s pískem.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

eunuch

Příspěvekod pavela » ned 13. bře, 2011 3:58

Miro, myslet si, že by mezi císařské eunuchy do zakázaného města proniknul nějaký falešný eunuch,který by "ho" měl, to už je tak trochu fantazie z říše rozprávok, ne? :lol: myslim, že už při přijetí, kdyby zjistili, že ho má, tak by mu ho za ten podvod ufikli i s hlavou. :lol: Ale romantické legendy jsou krásné, to uznávám. :lol: Janoj: He Jinghan to dokáže pohotově dát do souvislostí s taijiquan no to se nedivim, protože v důsledku je Bagua,Xingyi i Tchjťičchüan totéž(a globálně vzato i Shaolin). Stejné techniky v sestavách, stejné aplikace :lol: . Pokud učitel není omezenec a zná i jiné styly, nebo nechce blbnout důvěřivé studenty že je ten jeho styl "jedinečný", může klíďopíďo ukázat, že techniky jsou víceméně totožné. A ani nemůžou být jiné, máme všichni stejně dvě ruce, dvě nohy, jedno tělo a jednu čchi. pokud vám někdo vykládá, že JEN ten JEHO style je jedinečný, berte nohy na ramena, protože takový učitel buď nic neví, nebo,a to je horší, vám chce zblbnout hlavu. :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod JRup » ned 13. bře, 2011 13:13

Miro píše:Takže sa konečne dostávame k systému baguaquan (nie k tomu, ako či čo učím ja, resp. ako či čo učí He Jinghan, ale čo učí systém).

Miro, tohle mě zajímá! Mohl bys prosím nastínit strukturu celého systému a popsat jak systém vede/učí žáka. Zajímá mě to i v porovnání třeba k Taijiquan. Alespoň z toho co zatím vím mi přijde systém Baguy více strukturovaný a bohatý.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

he jinghan a baguaquan

Příspěvekod mnich » pon 14. bře, 2011 12:25

Ahoj Miro tu storku o mistru bakua ktery doprovazel cisarovnu vdovu.Kdyz behen povstani boxeru(ne behem opiovych valek) prchala ze zakazaneho mesta.Tak tu jsem slisel mnohokrat a to z ruznych zdroju.Ale bohuzel je to wuxia fantazie.V skutecnosti cisarskou rodinu doprovazeli muslimsti vojaci zvani Divoci Kansu generala Dong Fuxianga.Spise nez na jejich Pa Ti Quan vsak Cisarovna vdova spolehala na jejich mauzerovky.Neni bez zajimavosti ze v radach Divokych Kansu pusobyl jako cvicitel mistr Wang Z Ping expert na muslimske Wu Shu.
mnich
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00
Bydliště: teplice/praha

Příspěvekod pavela » úte 15. bře, 2011 9:56

ba ne, to je všechno pohádka, tu starou čarodejnici císařovnu vdovu nepochybně doprovázel předek našeho stylu :lol: Kdyby to mělo bejt podle vyprávění každýho dědka, představitele stylu, tak doprovázeli císařovnu vdovu zástupci všech stylů a ruskej zápasník Petrov byl poraženej snad od 50 mistrů kung fu... :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Miro » úte 15. bře, 2011 22:19

JRup, to sa nedá takto v skratke, na pár viet, sorry. Štruktúra celého systému je zhruba popísaná v He Jinghanovej prvej knihe, on sám zvykol hovoriť, že systém je čosi ako puzzle - najprv vidíš iba izolované kamienky, ale nevidíš medzi nimi súvislosti (celkový obraz), postupne Ti to dáva zmysel a keď vidíš celkový obraz, môžeš si domyslieť súvislosti, kde čo má byť a prečo, aj keď konkrétne kamienky Ti na určitých miestach chýbajú.
Nemyslím si, že bagua systém je bohatší alebo viac štruktúrovaný ako taijiquan systém - akurát že He Jinghan je maximálne otvorený a od začiatku učí svojich študentov ďaleko viac otovorene, než je tomu v iných líniách baguy či v taijiquan.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků