Vnitni styly+posilovna

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Vnitni styly+posilovna

Příspěvekod Anonymní » pon 23. srp, 2004 21:11

Jde to dohromady?Popripade za jakych podminek?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod hrom » úte 24. srp, 2004 11:19

V podstatě se to zřejmě nevylučuje, nicméně prakticky asi ano. Alespoň zpočátku. Cvičím tchaj-ťi přes 3 roky a zatím neznám nikoho, kdo by k tomu ještě chodil do posilovny. Důvodem by mohlo být, že posilování vede k upřednostňování určitých skupin svalů před jinými, zejména těch, na které se člověk učí se nespoléhat. Je dost těžké některé svaly posilovat a následně se je učit uvolnit a nepoužívat. Prakticky nejde klesnout a vytvořit v těle spojení mezi jednotlivými jeho částmi, aniž by se člověk neuvolnil. A přitom je dost obtížná záležitost uvolnit tkáně, které jsou dlouhodově zatěžované.
Taky jeden aikidista mi potvrdil, že "se musel vypořádat s každou činkou, kterou kdy zvedl". Karel Koskuba, učitel yiquanu v UK, v jednom článku posilování nevylučuje, nicméně to začátečníkům nedoporučuje.
Víc nevím, možná ti někdo zkušenější dá fundovanější odpověď.
hrom
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 14. kvě, 2004 23:00

Příspěvekod Anonymní » úte 24. srp, 2004 13:42

A jak v pripade,ze cvicim Taiji treba 5 let? Muzu posilovat a zaroven to uvolnovat? Podle me se to nevylucuje a s rozumnym pristupem se naopak ucinek /napr.v boji/ zvetsuje, ne?..uz kvuli fyzicce a dynamice apod.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Miro » úte 24. srp, 2004 15:05

...
Naposledy upravil Miro dne ned 21. pro, 2008 16:33, celkově upraveno 1
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 24. srp, 2004 15:55

Diky...tak konkretne,cvicim Chen a qigong neco pres 5 let, k tomu s klukama sparujeme na sanda a celkove si myslim, ze dost sportuju...permanentni stretching je samozdrejmost. Ta posilovna je kratkodoba zalezitost,nicmene me to ted treba trochu pomohlo po urazu zad a trochu chytlo.I behem posilovani je streching samozdrejmost,neni mym idealem byt klasickej kulturista...spis neco ve stylu B.Lee,ale se zamerenim na taiji...da se vytvorit nejakej idealni posilovaci program nebo je to jen o samotnym cviceni vnitniho stylu?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod hrom » úte 24. srp, 2004 16:45

Taky dík za info.

A k tomu novému stylu. Nejlepším marketingovým tahem by bylo zahrát si v nějakém hollywoodském béčkovém akčáku. Lidi by se pak do tvý školy jen hrnuli. :wink:
hrom
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 14. kvě, 2004 23:00

Příspěvekod Miro » úte 24. srp, 2004 16:54

...
Naposledy upravil Miro dne ned 21. pro, 2008 16:34, celkově upraveno 1
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 24. srp, 2004 19:12

No treba nohy neposiluju skoro vubec,myslim,ze z tech nizkych postoju za tu dobu a z kopu je mam tak akorat:)...co se tyka ostatniho tak klikama,zkracovackama,shybama atd. podle me jeste nikdo nic nezkazil,spis naopak.Kondicni posilovani s mensimy vahami a dynamicky provadenymi pohyby s naslednym stretchingem a uvolnovacimi cviky,kombinace s plavanim a behanim + samozdrejme klasickej trenal Taiji se vsim vsudy.Da se to povazovat za "neskodny" pro uspesny postup vpred?Nejsem blazen,abych roky uvolnovani zahodil pred zrcadlem v posilovne,spis hledam cestu jak si jeste necim pomoct.Bohuzel necvicim 74 a Delovku rano a vecer jak by asi bylo dobry,nicmene se snazim aspon neflakat. Kamaradi se ted vratili z Ciny a konkretne z Chenjiagou maji natocenyho na kamere jednoho mistra /jmeno jsem zapomel,ale mam ho doma/,ktery cvici s velkou tezkou kouli.Verim tomu,ze ruznych tradicnich posilovacich "zarizeni" existujou spousty,samozdrejme ze ne primarne zamereny na pekny svaly,ale na zlepseni funkcnosti jednotlivych pohybu v boji.K tomu bych se chtell nejak dopracovat,s jistou pomoci i vlastni cestou.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod petrkad » stř 25. srp, 2004 8:23

Moje zkušenost je taková, že není problém posilovat západním způsobem tak, že naopak dochází ke zvyšování ohebnosti, dokonce se dá špatným tréninkem vyrobit i nějaká hypermobilita. I když je pravda, že spíš dochází u špatně vedených a nezkušených cvičenců (většina) k zafixování vad držení těla a odtud ta špatná pověst. Ono se to totiž musí umět ostatně jako všechno.
Co jsem zjistil, že opravdu překáží při tréninku kungfu je jistá zbytková napjatot regenerujícího se velkého svalstva. Dá se říct, že asi dva dny po tréninku (v závislosti na jeho intenzitě) je ve svalech zvýšená látková výměna, zvýšený prokrvení tkání, který neumožňuje zavěsit strukturu těla na šlachy a navíc blokuje schopnost vnímat žádané poklesnutí.
Velký svaly taky můžou vadit při zaujímání optimálního postavení struktury a vykonávání pohybů, ale ten problém musí řešit asi i tlustý cvičenci, který to zvládaj, takže to nebude tak důležitý.
Mám na videu různý posilování jednoho žáka Chen Zhengleie a různý videa posilování típků v Shuai Jiao. V podstatě lze říct, že je vždy do posilovacího pohybu zapojený celý tělo síla vychází z chodidel atd.
Hodně používaný cvik se zdá (z toho co mám), že je vyhazování koule nebo velký čínky do výšky. Začnou v mabu vytrčí se a vyhodí nářadí pak ho zace chytnou :P a zabrzdí do mabu.
Mně přijde, že pro tho kdo cvičí Chen je nejlepší cvičení s tyčí. Já osobně si tyč pořizuju tak, že si veznu pilu jdu do lesa, kde u nás roste jako nálety spousta habrů, aspoň myslím, že se to tak jmenuje. Bloudím hodinku až dvě a hledám co nejdelší a nejrovnější kousky, ty ufiknu oklestím, ale nesundavám kůru, která je príjemná na dotek, zpevňuje dřevo a zajišťuje jeho rovnoměrný vysichání.
Když chceš hned začít cvičit tak si ufikni jednu kratší a lehčí tyč a jednu co nejdelší. Než totiž vyschnou, což trvá několik měsíců, tak bys tu dlouhou pro cvičení ideální neunes.
Jo návod na nejpoužívanější cvik je na http://www.geocities.com/tukylam/strength.htm.

Uf to sem si zamachroval a přitom umím kulový.
:oops:

PK
petrkad
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. dub, 2003 23:00

Příspěvekod fletcher » stř 25. srp, 2004 8:46

..kdysi nám učitel v rámci bagua ukázal pár cvikú na posilování. byli to věci jako sklápačky, dřepy na jedné noze a pod., mně se ale nejvíc líbila "železná kráva vcházejíci do země":o)....
fletcher
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod Anonymní » stř 25. srp, 2004 11:21

Velmi zajímavá diskuze. Miro, jak jsi psal o jibengongu-nenapsal bys prosím popis nějákých konkrétních cviků???Nebo i jiné cviky. Jak vypadají cviky na posilování kloubů (jestli to tak můžu napsat)?
Díky.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Angus » stř 25. srp, 2004 11:31

fletcher píše:..mně se ale nejvíc líbila "železná kráva vcházejíci do země":o)....

:?:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Miro » stř 25. srp, 2004 12:26

...
Naposledy upravil Miro dne ned 21. pro, 2008 16:35, celkově upraveno 1
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

angus

Příspěvekod fletcher » stř 25. srp, 2004 13:04

..težko popsat. neco jako kliky,nohy odsebe a deš nejenom nahoru a dolu ale i dopředu a zpátky. asi jakobys lízal parkety :) ..
fletcher
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Angus » stř 25. srp, 2004 13:39

Aha, "lízané" kliky. OK, very good.
Angus
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

dotazek

Příspěvekod xiexie » čtv 30. zář, 2004 11:37

Prosla jsem celou diskuzi a nejak jsem nenarazila na to, co mi rikali moji mistri a to je takovy maly detail, kazde zvetseni svalu, ktere je vyvolane umele, tim myslim posilovna a velke svaly/ to znamena zvedani velkych zavazi a ne malych vicekrat pro kondici/ zuzuje kanaly pro cchi a tim dochazi nekdy k nahle stagnaci cchi ve svalech. Pokud k tomuto dojde, muze dojit i k tromboze a smrti. Takze , co me bylo rikano, tak ano, kondice je nezbytna, ale vseho s mirou. Nejlepsi jsou klasicke cviky kde pouzivate vlastni telo jako zatez a ne cinky. Samozrejme, pokud pracujete napriklad v lese jako delnik tak to je pochopitelne, ze svaly jsou mnohem vetsi nez u urednika. Takze podle mne posilovna ano, ale jen pro kondici a ne pro velke svaly jako melouny. Pokud se podivate na jakehokoli mistra bojovych umeni tak uvidite ze neni nabuseny jako kulturista. Ano, Bruce Lee, to je kapitola sama o sobe, to nechame stranou ono je totiz neco jineho byt pred kamerou a trenovat jako normalni clovek. Specielne pri taiji bych si o ty svaly moc nerikala, pokud clovek pilne cvici, tak se svaly samy zpevni a pokud chcete vice, tak snizte pozice a je to. Hodne stesti ! :D
Uživatelský avatar
xiexie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 438
Registrován: stř 29. zář, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Bruce_Jirka » čtv 30. zář, 2004 12:34

ukropcany píše:Slovo "posilovna" je zo slova "posilovat" a nie "zvacsovat svaly", potom by to bola "svalozvacsovna". To, ze dnes si mnohi riesia male srdiecko velkym telom este neznamena, ze posilovanie je zle... zmysel posilovania je v posilovani, nie zvacsovani svalov. Okrem toho - ti chlapci, ktori maju vyse metraka a ruky hrubsie ako nohy, tak oni to nemaju z bezneho posilovania, ale zo zratia vselijakych "xxxx-inov" :idea: ...lenze taki chlapci sa nevenuju BU, ale "posilovaniu", ze...

P.S. Kondicia a velkost svalov spolu priamo nesuvisia. Kondicia hovori o srdci a o plucach... vacsina chlapcov z posilovne ziadnu kondicku nema... :idea:

Tak tak naprosto souhlasím s tvím názorem nejlepší je bejt tak atletický postavy protože poté ty svaly docela spomalujou údery a pochybuju že by náký kulturista uběhl 1km ty svaly hrozně spomalují a v tai-či když se cvičí třeba držení míče ve stoje a to hodně lidí pořádně neumí a většina to drží svalama tak úplně umíráš.Věř mi skoušel sem to.. :))
Bruce_Jirka
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 171
Registrován: pon 27. zář, 2004 23:00

Příspěvekod Kwai_Cheng » čtv 30. zář, 2004 14:45

Když cvičíš TAI-JI nemusíš posilovat, nicméně když tě to baví tak proč ne, ale zase to nesmíš přehánět. Soustřeď se mnohem víc na TAI-JI
Kwai_Cheng
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon 24. kvě, 2004 23:00

Posilování..

Příspěvekod nganasan » pát 01. říj, 2004 9:03

Ptal jsem se na cvičení v posilovně naší učitelky na baguazhang (paní Zhai Jun) a dala mi doporučení, abych čas, který bych trávil v posilovně věnoval cvičení baguazhang a qigong. Ať prý stojím denně hodinu v zhan zhuanu a bude naposilováno ažaž..)))
nganasan
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 05. zář, 2004 23:00


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron