Qinggong

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Qinggong

Příspěvekod Ezra » úte 06. kvě, 2003 8:53

miro no tak zase ... tie tvoje demagogicke prirovnania hehehe. <BR>vysledky jadrovych fyzikov su natolko neslavne zname, ze netreba nic dokazovat kazdemu je jasne co stvaraju a co to dokaze a ak je niekto famozny instrumentalista nie je problem sa o tom presvedcit na to su koncerty a oni na nich ludi mimoriadne radi pozyvaju - ziju s toho. <BR>Chlape ty argumentujes uplne zcestne a len sa snazis nejako chroptavo obhajovat skutocnost, ze je spravne ak nejaky majster, alebo jeho ziaci tvrdia ze ma "carovne-bojove" schopnosti a on ich odmieta predviest. He nebud labut. K tomuto nenajdes v normalnom svete ziadne prirovnanie pretoze je to neseriozne a nikto sa tym nebude zaoberat ak nic nedokazes. Jedine co sa nedokazuje je duchovna viera a kuzla davida coperfilda - ak sa tvoje priklady a skazky zaraduju do jednej s tychto skupin potom je to smutne a si len proste dalsi sfanatizovany chlapik namotany na cinske rozpravky. <BR> <BR>Ak som spravne pochopil buduceho Chiu Wei tak mal tusim na mysli to, ze mu nikto nic neukazal aj ked mohol napr. na seminaroch a pod. a na trening by si ho mohol pozvat ty ked uz sme pri tom :). <BR> <BR>A pokial ma moje skusenosti doteraz naucili tak to nie je o tom, ze mne niekto pcha do vrecka aj ked obrazne tisicku, ale je to presne opacne - ja cpem do vrecak majstrov doslova tisice a zatial nic moc presvedcive nebolo ako protihodnota za to poskytnute - ... <BR> <BR> <BR><BR>[ Tento příspěvek byl upraven uživatelem: marvin dne 06.05. 2003 10:00 ]
Ondra
Ezra
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod DaLok » úte 06. kvě, 2003 9:16

Ok. :-]
DaLok
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod Kocka » úte 06. kvě, 2003 10:08

Bohužel se zrovna kolem BU točí tolik fantasmagorií, že se potom nikdo nemůže divit, když někdo jiný nevěří dalším takovým povedeným historkám :-o . <BR>Pokud jde o mě, nejsem žádný těžký skeptik, ale mám své hranice, čemu ještě věřím a čemu už ne. A taky komu. Pokud mi někdo bude vykládat, že viděl něco fantastického, tak to beru, pokud ho dobře znám a vím, že mi nekecá. Což asi není případ člověka, ze kterého znám jenom nick. Nic ve zlém. <BR>Byla tu řeč o hrstce vyvolených, kteří si potají dělají ty svoje zázraky a vůbec je nezajímá, co si o tom kdo myslí. Kdo ví, možná to tak je. V tom případě asi nemá cenu snažit se do toho proniknout, protože pro těch pár budeme my ostatní vždycky jenom ignoranti, co tomu houby rozumí. Na oplátku se ale ignoranti můžou tvářit, že jim to nežerou a že je mají za lháře. Obě strany na to mají nárok. Samozřejmě - proč by mi měl někdo něco ukazovat? Co je komu do mě? (BTW-Mně tohle připadá jako dost otřepaná výmluva.) Ale proč tomu mám potom věřit? Z toho není cesta ven. <BR>Takže ať si zasvěcenci čarují a ostatní budou dělat BU tak, jak jim to jde, totiž více méně podle fyzikálních zákonů ;-) .
Kocka
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Qinggong

Příspěvekod yingjowpai » úte 06. kvě, 2003 12:01

Já bych jen chtěl říct, protože jsem se s Mirem osobně setkal a cvičel jsem s ním, že Miro je naprostý realista a rozhodně se nevznáší někde mimo. Samozřejmě má spoustu zkušeností s učiteli, ke kterým se člověk jen tak nedostane, obzvlášť v těchto končinách ne, má teoretické ale i praktické znalosti coby zřejmě jediný neasiat - absolvent oboru čínských bojových umění na universitě v Taipei a současně je buddhistickým mnichem. (takže berte ho trošku s rezervou :-] ) Názor každého člověka se vyvíjí s tím koho potkává a ze zkušenosti z vlastního cvičení a v kung fu to platí dvojnásob. Mně osobně stačilo před pár lety např. cvičení s GM Chen Xiaowangem a jestli jsem v té době měl ještě nějaké pochybnosti, že něco funguje nebo ne, tak jsem je rychle ztratil. Jestli ale věřím v to nebo ono, stejně mi to příliš ve cvičení nepomůže, ani to není pro mne motivace, protože mi není už dávno 16 a ani Mirovi ne. Takže až někdo přede mnou vyskočí 10m budu už možná věřit, i když asi bych zvažoval, že šlo stejně o trik. Zatím jsem měl problém vyskočit správně na 20 cm schodek, ale zas tak mi to nevadí. :-] :-]
yingjowpai
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Qinggong

Příspěvekod Ezra » úte 06. kvě, 2003 13:17

miro: OK, alebo KO :-D
Ondra
Ezra
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod Faust » úte 06. kvě, 2003 14:11

Patřím mezi ty, kteří věří tomu, že vytrvalým, pravidelným, mnohohodinovým cvičením jednoho a toho samého lze rozvinout vlastnosti, o kterých nemáme ani potuchy. Logické vysvětlení těchto dovedností bez patřičných znalostí je nemožné. <BR>Zatím mně stačilo, když jsem na vlastní oči zažil u našeho mistra, že je možné reagovat celým tělem (od chodidel až po hlavu) stejně rychle jako útočník rukama. Je opravdu neskutečné někoho vidět, jak se jeho tělo pohybuje stejně rychle jako údery rukama. <BR> :-o <BR>
aikido/ninjutsu/wushu/kickbox/\
Faust
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod Anonymní » úte 06. kvě, 2003 14:30

Hezký no, zajímavý je, že nikdo nikdy žádnou z mystických dovedností, které tady vyzdvihujete, neviděl, nikdo z vás jí neumí... taky jsem dodnes neviděl jediného adepta vnitřních (a ostatně ani vnějších, ale to už sem nepatří) stylu wushu/kung-fu, který by kdy porazil prachsprostého kickboxera, to je pořád plná huba úžesných nadpřirozených schopností, geniálních technik a sestav, chisao a tuishou... Napadá mě jedna věc, dřív jsem se docela ušklíbal nad jménem Bruce Lee, urážela mě jeho drzá nekompromisnost. Čím déle ale cvičím a čím víc toho znám, tím silněji mu musím dát zapravdu. "99% celého orientálního bojového umění je humbuk"... Mimochodem Miro, cvičil jsem tři roky shaolinquan, dva a půl roku chen taijiquan a tři roky xingyiquan. Netvrdím, že je to dost pro tvoje "nadpozemské poznání", ale pořád jsem čekal, že mi NĚKDO dá šanci vidět a posoudit to, o čem to tu všichni mluvíte. Nestalo se a já cvičím klasický box... Chiu Wei
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér

Qinggong

Příspěvekod DaLok » úte 06. kvě, 2003 15:52

Chiu Wei, <BR> <BR>ako je zname, Bruce Lee vymyslel svoj styl, pretoze nedostudoval wingchun (a teda nemal nic, s cim by sa mohol uplatnit) - bol na tom obdobne ako ty a tak je celkom pochopitelne, ze ste dospeli k rovnakemu nazoru. Nastuduj jeden styl dosledne a nebudes musiet nic vymyslat... <BR> <BR>Neviem, s kym si praktikoval, ale ked chces vidiet to, o com tu hovorime, staci ti v Prahe navstivit Du Fukuna. On to ma. Ma vsak iba pomerne malo studentov a malokto u neho vydrzi skutocne dlhu dobu - opytaj sa ho, preco je tomu tak (odpoved je jasna: pretoze nenasiel vhodnych studentov). Pripadne sa ho opytaj ci (a preco) ma/nema zaujem porazat kickboxerov... <BR>No a ak si nebodaj cvicil xingyi prave s Du Fukunom a napriek tomu ti nedal sancu to vidiet, tak potom uz zrejme tusis, kde je chyba. <BR> <BR>Hodne stastia v boxe, i ked sa musim opytat - dokazes uz porazit kickboxera? Dava ti box to, co hladas? Dufam, ze ano - alebo si tam skoncil iba preto, ze si shaolin, taiji a xingyi nezvladol? Co myslis? Podumaj o tom. <BR>Nic proti boxu, ovsemze - tak trochu viem, o com to je a uznavam to...
DaLok
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod Faust » úte 06. kvě, 2003 16:09

Pro skeptiky: <BR>stáhněte si video z této stránky: <BR>http://www.nytaichi.com/pushhand.htm <BR>je to žák Chu Gin Soona (otec našeho mistra Vincenta Chu) <BR>já bych jako laik nevěřícně kroutil hlavou, že přece není možné si s někým tak lehounce pohrávat a používat kratký pohyb k odhození. Hlavně na konci videa při úderu ramenem. Každopádně jako laik bych si myslel, že je to nahrané, ale dnes vím, že nemají důvod si na něco hrát. A tohle je žák, představte si, co asi umí jeho mistr. <BR>
aikido/ninjutsu/wushu/kickbox/\
Faust
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod Tom » úte 06. kvě, 2003 16:42

Svym zpusobem je mi tech skeptiku lito, protoze si sami kladou prekazky do cesty. Ja osobne zadne vyjimecne ucinky vnitrni energie zatim nemam, nicmene mel jsem moznost cvicit s nekolika lidmi co cinske styly dokonale ovladaji a muzu potvrdit, ze vyse zminene veci jsou pravda. Kdo neveri bude mit skvelou prilezitost se o tom presvedcit....v zari by mel byt v Praze Zhu Tiancai. <BR> <BR>Chiu Wei, <BR>budes li cvicit mnoho let bojove umeni (nejlip jeden druh), podle zasad bojoveho umeni, tak taky nepujdes jen tak do ringu. ....ztratis pro to duvod. Nemas pak duvod dakazovat jak jsi dobry ..... a nebo naopak, tim ze do toho ringu nepujdes dokazes ze jsi pochopil jednu ze zasad bojoveho umeni. Pripada mi hloupe a nizke se mlatit v ringu. Bojova umeni se mimo jine cvici pro sebeobranu ne pro agresi v ringu. <BR> <BR>Porad mluvite o dukazech, chcete nejake dukazy....... proc? Mate strach, ze to co delate neni dost dobre, ze je to povrchni? Ale to je vas problem.
Tom
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod DaLok » úte 06. kvě, 2003 17:29

MaJ, <BR> <BR>box nie je hlupy a nizky a nie je to o agresii v ringu. Pozri si niektore zapasy, ktore vybojoval Oscar de la Hoya (aspon dufam, ze tak sa pise). Je to *pan boxer*. <BR>A ak si nastudujes trochu viac historiu taijiquan a inych bojovych umeni, zistis, ze mnoho borcov skutocne bojovalo (v poulicnych i turnajovych subojoch ako aj vo vyzyvacich subojoch) - a mnoho ich takto aj pochcipalo. <BR>Mas pravdu, ze suboje su naprosto zbytocne (pretoze vitazstvo ci prehra stejne nic nedokazuju), ale niekedy je dobre mat aj trocha srandy. No a za dobry humor sa plati, niekedy i zivotom. :-]
DaLok
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod Ezra » úte 06. kvě, 2003 17:33

"Pripada mi hloupe a nizke se mlatit v ringu. Bojova umeni se mimo jine cvici pro sebeobranu ne pro agresi v ringu. " - no hlavne, ze ty maj v tom jasno ... :) nemam co dodat tato veta je skvost ... <BR>
Ondra
Ezra
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod katana » úte 06. kvě, 2003 18:28

Miro: mile jsi mě překvapil, že máš k boxu a ringu obecně takhle kladný názor:-] Ohledně Bruce, nejsem v tomhle směru historik, ale co si tak matně vzpomínám, Bruce vystoupal u Yip Mana na relativně slušnou úroveň, načež "porazil" několik svých instruktorů a sihingů a pro tuto "neúctu" a troufalost opustil školu. Ale to jen tak pro kompletnost, nemá to v diskuzi žádnou hodnotu. K těm "důkazům", nemyslím si, že bych potřeboval instruktáž ohledně levitace, bohatě by mi stačilo, kdyby mi na tréninku (cvičil jsem u Qin MingTanga shaolinquan) dal možnost zeptat se na to či ono, vzít si chrániče a oťukat si "to či ono" také v praxi. Osobně jsem se setkal jen s tím, že musím ještě dlooouho trénovat a pak "pochopím". To mi nestačí... <BR>MaJ: nechci ppůsobit nepříjemně, ale ačkoliv je to smutné, myslím si, že nejvíc pomluv, rivality, "soubojů" a heců bylo vždycky bezkonkurenčně na scéně čínských bojových umění. Chci jen říct, že ten ring by možná občas neškodil:-) <BR>sun: jdu na to, jsem zvědavej:) <BR>Přeji všem hezký den!
katana
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Qinggong

Příspěvekod yingjowpai » úte 06. kvě, 2003 21:24

Box má Miro v genech, řekl bych. Kvalitní box není nízký, ale naopak pro gentlemany jak říkají na britských ostzrovech. Ale jestli jste někdo viděli britský dokument Naturaly born fighters o pololegálních a nelegálních boxerských i jiných zápasech v Anglii tak to byla síla a já jsem si říkal proč ti Romové pořád chtějí do Anglie, asi kvůli těm boxerským zápasům :-] <BR>(šlo to tuším nedávno na Discovery nebo něčem podobným na kabelu).
yingjowpai
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Qinggong

Příspěvekod DaLok » stř 07. kvě, 2003 6:58

F4ust, <BR> <BR>S odpovedanim na otazky je to velmi komplikovana zalezitost a zalezi to od ucitela, aky pristup k uceniu (stupen otvorenosti) si zvoli. Je ulohou studenta najst vhodnu metodu na komunikaciu s ucitelom a pokusit sa pochopit, preco je ucitel taky, aky je, a preco uci, ako uci (takmer vzdy je to problem a sam som s tym mal u roznych ucitelov kopu problemov). <BR>V tradicnych styloch za starych cias sa ziaci neodvazili klast otazky, autorita ucitela bola nebetycna - a mnoho ucitelov samozrejme uci tak isto, ako sami boli uceni. <BR>Mnohokrat ucitelia neodpovedaju, pretoze sami nevedia formulovat odpoved, nevedia, kde presne student robi chybu, oni proste vidia ci maju pocit ze studentovo cvicenie je nespravne a tak mu povedia "Cvic viac" a debata skoncila. Mnoho z detailov sa proste neda vysvetlit. Mnohi majstri dokonca nepoznaju "secrets" a dolezite principy, nepoznaju ich verbalne ci myslienkovo, pretoze im o nich nikto nepovedal, ziskali ich cvicenim a maju to bez toho, aby to dokazali formulovat ci dokonca bez toho, aby o tom vedeli. (!) <BR>Mnohokrat ucitelia odmietaju odpovedat na otazku, pretoze "student na to nema" (ako aj zrejme v tvojom pripade). To je tazko vysvetlit, ale skus pochopit, ze v idealnom pripade sa poznanie bojovych umeni ziskava iba praktickym cvicenim, to poznanie je poznanim tela a nie poznanim mysle (to su dve kompletne odlisne veci). Dnesni studenti bojovych umeni proste vedia o bojovych umeniach prilis vela a to je na prekazku, pretoze vedia o tom rozumovo, nie telesne (znovu opakujem, ze su to dve nesmierne odlisne veci). Potom si myslia, ze tomu rozumeju, pretoze uz o tom poculi... Tiez som s tym mal a mam problemy, moj ucitel mi vyhadzoval na oci, ze sa furt pytam "preco" prv nez to v skutocnosti zacnem robit, ze rozmyslam (napriklad preco tak a nie onak) namiesto toho, aby som to citil... Ze moj pristup "ak to dava zmysel, je to spravne" je naprosto zcestny (pretoze je to myslenie). Osobne mi povedal, ze na zaciatku nasej spoluprace on sam mal so mnou problemy, pretoze som toho vedel prilis vela rozumovo a daval som najavo (podvedome, bez toho, aby som si to uvedomoval) co chcem cvicit a co chcem vediet (podobne ako pises, ze "to ti nestacilo" - taky student je na zahodenie, vacsinou sa nevyplati do neho investovat cas a usilie... <BR>Podobne sa da uvazovat aj o praktickom cviceni boja/fighting. Su v podstate dve metody: jedna je, ze student sa zacne hned od zaciatku specializovat na fighting a praktikuje daleko viac tento aspekt. V takom pripade sa velmi skoro nauci bojovat, ale nikdy nedosiahne (ok, zriedkavo dosiahne) skutocne kvality. Druhy sposob je, ze student prve tri ci pat rokov cvici iba jibengong (basic skills) - nemal by cvicit fighting, pretoze ziska zle navyky. Po zhruba piatich rokoch by student druheho typu mal byt trvale schopny porazit studenta prveho typu. Osobne som proti tomu, aby studenti zaciatocnici sa otukavali: nema to zmysel, bude to iba povrchne, studenti z toho budu vyvodzovat nespravne zavery atd. = celkove su s tym iba trable. <BR>Neviem, nikdy som Qina nestretol, to co som pisal vyssie plati iba pre tradicne styly (a aj tu sa to vyrazne meni), ale zda sa mi absurdne, ze by vobec neodpovedal na otazky, ktore mu polozis na treningu...
DaLok
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod katana » stř 07. kvě, 2003 7:28

Na co mám či nemám s dovolením posoudím sám, jen bych rád dodal, že jsem tu nemluvil o otázkách z oblasti práce s vnitřní energií etc., bohatě by mi stačilo se na tréninku dozvědět, k čemu vlastně v sestavě slouží ten či onen pohyb a tak podobně. Setkal jsem se jen s pravým opakem toho, o čem tady mluvíš, jaképak základy, po dvou-třech hodinách tréninku už jsme se začali učit první sestavu, po deseti trénincích sestau s šavlí... <BR>Ohledně "negativních účinků volného boje", můžu se zeptat, jaké špatné návyky že si to můžu ze sparringu odnést? Měl jsem vždycky za to, že špatné návyky můžu pobrat jedině pětiletým procvičovíním sestav a pomalých cvičení ve dvojici, načež př isparingu zjistím, že jsem pomalý, nedokážu podvědomě reagovat na údery, přivírám při nich oči... Promiň, ale argument, že "v bojových uměních je boj na škodu", to mi prostě nikdy moc nesedělo:-)) Ale to už se dostáváme hodně daleko od tématu...
katana
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Qinggong

Příspěvekod yingjowpai » stř 07. kvě, 2003 7:54

F4ust: <BR>jen tak mimochodem, co teď vlastně cvičíš?
yingjowpai
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Qinggong

Příspěvekod roza » stř 07. kvě, 2003 8:34

F4aust:"... bohatě by mi stačilo se na tréninku dozvědět, k čemu vlastně v sestavě slouží ten či onen pohyb a tak podobně." - řekl bych, že předně, k rozvoji určitých ruznych druhu síly, a to vyžaduje čas. praktická aplikace muže často vypadat ponekud odlišne, jsem si ale jist ze i k její vysvětlení se u dobreho učitele pri troše trpělivosti dočkáš..
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér

Qinggong

Příspěvekod Tom » stř 07. kvě, 2003 9:26

Dokazovani v ringu toho ktery styl je lepsi povazuju za nizky a za tim si stojim......kdyz neco delam, tak se prece snazim aby to melo prinos i pro ostatni.....jaky prinos pro ostani ma nekoho skopat v ringu? Nemyslim tim jen box, ten je jeste nejprijatelnejsi. A nebo se vam libi ti lide kolem touzici po krvi, rozbite hlave, zlomene noze, zkrvavenych kloubech a lacnicich po povrchni show? Ze sociologickeho hlediska je to velice nebezpecne (agresivita, falesne pocity umu a dokonalosti,..)...jak pro bojovniky tak pro divaky. <BR>Trochu jina situace je, pokud to nekdo mel jako jediny mozny druh obzivy. <BR>Tisic hlav - tisic nazoru.....muj nazor na dokazovani v ringu toho co je lepsi je ten vyse zmineny. <BR> <BR>Miro, F4ust, <BR>souhlasim, nikdy jsem taky netvrdil, ze taiji se nemerilo s jinymi styly v ringu nebo poulicnich bitkach. <BR> <BR>Marvin, <BR>asi si sedim na vedeni, ale tvoji poznamku nechapu....muzes to nejak rozepsat?
Tom
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Qinggong

Příspěvekod mikeone » stř 07. kvě, 2003 10:55

pokud se zacnete odchylovat od tematu (v tomto pripade qinggong), zalozte prosim novou diskuzi - je to tak pro uzivatele prehlednejsi! <BR> <BR>diky <BR> <BR>redakce bojovaumeni.cz
MikeOne
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...