Ma Yueliang on Peng

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Ma Yueliang on Peng

Příspěvekod DaLok » čtv 01. kvě, 2003 13:18

Neviem, ci ma zmysel tu davat veci v anglictine, ak je niekto proti, nech sa vyjadri, ale toto stoji za pracitanie: <BR>(Ma Yueliang bol jednym z celnych predstavitelo Wu [Jianquan] taijiquan. Peng je zakladna "energia" v taijiquan, z ktorej su odvodzovane vsetky ostatne, vid predchadzajuce video "bafa" [osem metod]: peng, lu, ji, an, cai, lie, zhou, kao. Obecne plati formula: no peng, no taijiquan.) <BR> <BR>Peng : A hidden force, is placed first. That is to say, it occupies <BR>the most important position in the 13 movements. This is one movement <BR>that is more difficult to learn. Only by understanding the force of <BR>peng can one begin to learn pushhand. Peng is a response to the <BR>measured on-coming force of the opponent. During pushhand, not only the <BR>hand and arm but every part of your body that touches your opponent <BR>must have peng force. Only in this way can one achieve "quick reaction <BR>to fast movement, and slow reaction follows slow motion". We can say <BR>that Peng is also the "Listening Force" (ting jin). The Peng force is <BR>also the basis for changing hand during pushhand; After controlling the <BR>oncoming force, you can change to other kind of force to overthrow your <BR>opponent. <BR> <BR>Peng force seems real but not real, seems empty but not empty. It is <BR>also real and also empty. He does not know my intentions, and only I <BR>know his intentions. That is why it is called hidden force. <BR> <BR>Peng is also called a "Supporting Force" (tuo jin). It is often <BR>compared to water. Water can float a fallen leaf, but it can also <BR>support the heavy weight of a great ship. During pushhand, no matter <BR>how big or small the oncoming force, I can respond with the Peng force. <BR>However, Peng does not act like the lifting force between water and <BR>the ship, but rather a tiny subtle movement. Upon receiving the <BR>oncoming force, I respond with the "Central Equilibrium Force" (zhong <BR>ding jin) guiding the oncoming force upward in front to the space <BR>above. This way I can use a relatively small force to achieve "although <BR>weighing a thousand pounds, it is not hard to float". <BR> <BR>If pushhand does not include Peng force, then there is no way to <BR>receive the stronger oncoming force and no way to test your opponent´s <BR>intentions. This puts you in a defensive position. Peng should be <BR>included in the "Issuing Force" (fa jin) so that the opponent cannot <BR>escape my attack, and also makes it difficult for him to counter-attack. <BR>
DaLok
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

 

Ma Yueliang on Peng

Příspěvekod nemoter » čtv 01. kvě, 2003 22:42

ja som proti <BR>a stojim o strucny obsah co sa tam zhruba pise <BR>zeby som na ceskoslovensky strankach nerozumel co mi tu vlastni bratia hovoria <BR>(nic proti amerike, ale...) <BR> :-Y :-Y :-Y
nemoter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob 22. bře, 2003 0:00

Ma Yueliang on Peng

Příspěvekod Anonymní » čtv 01. kvě, 2003 22:55

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citace:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> <BR> 01.05. 2003 v 23:42, lucifer66 napsal(a): <BR>ja som proti <BR>a stojim o strucny obsah co sa tam zhruba pise <BR>zeby som na ceskoslovensky strankach nerozumel co mi tu vlastni bratia hovoria <BR>(nic proti amerike, ale...) <BR> :-Y :-Y :-Y <BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End --> <BR> <BR>zase dej pesti do monitoru... clovece zvladnes ty vubec neco ???
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Ma Yueliang on Peng

Příspěvekod Anonymní » pát 02. kvě, 2003 8:10

jdi už s tou amerikou do prdele, už tu frázi od tebe slyším asi potřetí, pokud neumíš anglicky, což je mimochodem u nás v Evropě součástí základního (případně středoškolského) vzdělání, tak to nečti a nepruď ostatní, nikdo ti nebude překládat celej internet...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Ma Yueliang on Peng

Příspěvekod DaLok » pát 02. kvě, 2003 13:56

Hi panove, <BR> <BR> easy, easy, zlehounka... :-) Nie kazdy je nadany na jazyky, to vsak neznamena, ze nutne musi bejt blbej. ;-) <BR> <BR> Clanok definuje ci vysvetluje peng, co je zakladna "energia" celeho taijiquan, pretoze vsetky ostatne "energie" su odvodene z peng (napriklad lu je obrateny peng, peng v opacnom smere). <BR> V clanku sa nehovori (ehm, moj dodatok), ze sa rozlisuje peng ako "enegeticky" stav (co je stav podobny balonu, ked vzduch tlaci na vonkajsiu stenu balonu - podobne sa peng tlaci zvnutra tela navonok a presahuje telo mimo telo), peng ako telesna pozicia ci pohyb do onej pozicie (tak byva peng najcastejsie chapany, ze je to urcity druh pohybu) a peng jin (peng skill, zrucnost pengu), co je peng (stav) nasmerovany do konkretneho smeru - napriklad do oponentovho tela (je to podobne ako ked prepichnes balon, vzduch sa tlaci cez tu malu dierocku von mimo samotny balon). Problem je, ze velmi mnoho cvicitelov taijiquan pozna peng iba ako pohyb a nie ako stav, a uz vobec nie ako jin. ;-) <BR> Dalej sa v clanku hovori o nesmierne dolezitom spojeni medzi peng a ting jin (listening skills - zda sa mi to blbe, ale neda sa to prelozit inak nez schopnost pocuvania ci nacuvania oponentovi, napr. v znamej formulke klasickeho spisu o taijiquan sa hovori: "Ak oponent sa nehybe, ja sa nehybem tiez, ak oponent sa pohne, ja sa pohnem prv" - to sa dosahuje prave schopnostou "nacuvat" oponentovi - tato schopnost nacuvat je opat zalozena na peng). Takze bez peng nema absolutne ziaden zmysel skusat tuishou (push hands, do slovenciny by som to prelozil ako "tlaciace ruky"). No a potom sa toho uvadza este daleko viac... <BR> Luco, skus si najst trochu casu na studium anglictiny, budes ju v zivote (urcite aspon v bojovych umeniach, ak chces praktikovat skutocne seriozne) potrebovat. Drzim ti palce. <BR>
DaLok
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Ma Yueliang on Peng

Příspěvekod DaLok » pát 02. kvě, 2003 14:21

Mam taky pocit, ze v bojovych umeniach je pre nas prilis vela tajomstiev. Hlavne preto, lebo ich uz pozname.
DaLok
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Ma Yueliang on Peng

Příspěvekod nemoter » pát 02. kvě, 2003 18:26

thanks, nie zeby som bol z anglictiny celkom duty aky taky zaklad mam ale mam dost co robit aby som si taky clanok precital v slovenstine a nie este lamat hlavu so anglictinou, ale ako tak citam myslim ze sa zacnem ucit i japoncinu <BR> :-Y :-Y :-Y
nemoter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob 22. bře, 2003 0:00

Ma Yueliang on Peng

Příspěvekod nemoter » pát 02. kvě, 2003 18:41

pocuvajte to co vy tu trepete o tej levitacii, tak to poznam, akoze nesom nejaky levitovac ale, to je proste vtahovanie zivlu vzduchu, je to z magie, proste jednoduche zivlove cvicenie (v ktorom ucinkuje i autosugescia), pevnu volu a vytrvalost niekolko rokov treningu v tomto zivlu a moze sa tiez prechadzat po hladinach rieky, v jednej knize od jednej AMERICKEJ novynarky som cital, ked raz bola v tibete okolo 60 rokoch ako sa nicili tie klastory ze natrafila v niektorych klastoroch na mnichov ktory sa tim zaoberaly(vzdusnim zivlom), a tiez tam opysovala ako jeden guru sediac v tureckom sede bez pohnutia noh, skace do vysky( inac nieco take som vydel na STV raz asi pred rokom davaly jeden dokument a hovorili tam o niec om tak tam jeden skakal ako pojaseny ale nie tak jak ten mnich ze sa odraza nohami ale nohy ma spojene no ale bola to vyska asi tak 40 centi, inac rozny ini v tom tibete sa zaoberali inim zivlami ako tam ona opisovala ze v mrazivom pocasi, susili na holom tele mokre kusky latok co si robyla aj ta novynarka(inac ona tam bolo akolo 20 rokov, a tiez sa ucila timto praktikam od roznych guru zijucich v jaskyni) ale v skutocnosti ide oto nerozvijat len jeden zivel ale celkovu rovnovahu, ak by niekto mal zaujem o nieco take mozem doporucit odbornu literaturu na zaciat ok bude najlepsie nieco o d frantiska bardona, jeden z najznamejsich magov pochdza z ceska <a href="http://www.trisoft-tech.cz/frabato/" target="_blank" target="_new">http://www.trisoft-tech.cz/frabato/</a> chodte do foto archvyu na piatu stranu a tam uvidite jeden priklad vzdusneho zivlu ktory robyl pri jednom zo svoji ch vystupeny, s jednim clovek z publika ktory neveril jeho prednaske, vyvolal ho z javyska najskvor ho vytrhol jeho astralne tele z hmotneho tela on zacal lietat po miestnosti potom zobral jeho hmotne telo a polozil na hranu stolicky, a dalsi asisten vysiel na neho a na nom stal, no asi tak... <BR> :-Y :-Y :-Y
nemoter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob 22. bře, 2003 0:00


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron