Yang Taijiquan

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Yang Taijiquan

Příspěvekod irzounek » ned 15. kvě, 2005 9:04

Zdar a silu,
jeden pan si dvakrate zaplatil zajezd do Ciny a uz o tom pise knihy :-). V jedne z nich, http://www.taiji.net/travel2.pdf, jsem nasel spoustu informaci (historickych a o cviceni) o Yang Taijiquan (no vzhledem k tomu ze je pan Paul Brecher "Senior Instructor" u Erle Montaigua World Taiji Boxing Association tak nevim do jake miry nabyl vedomosti v Cine a co mu rekl Earle), ktere muzou byt pro nektere praktikanty Yangu zajimave...
Cest
yw
Ivan Rzounek

Ivan Rzounek's WingChunKuen Research
www.wing-chun.cz
Facebook - https://www.facebook.com/ivanrzounekwingchun
irzounek
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 427
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Legerova 34, Pha 2, 120 00, ČR

 

Příspěvekod pavela » ned 15. kvě, 2005 11:44

Letmo jsem to prolítnul a už tam zase vidim hovadiny o tom, že jediný originální styl Yangu je Shaohouovo Xiaojia, já fakt nevim, proč tyhle lidi dokolečka plácaji tuhle hovadinu. Dle mého názoru jejich naivní mozek pořád nemůže strávit, že by se BU taky mohlo cvičit pomalu a PROČ by se mělo cvičit pomalu. (Co třeba si ze slovníkem v ruce přeložit výraz Kung Fu :lol: a přemýšlet o tom) Ve všech mě dostupných čínských zdrojích se píše, že Xiaojia bylo specielně vytvořeno pro tréning začátečníků, dětí atd...kterým by Da Jia(neboli poněkud změněná 1 sestava Chenu) připadala zdlouhavá a nudná(zejména proto, že mnoho rozmanitých forem Ćchenu v 1 sestavě Yang Luchan změnil na stálé opakování Pang,Lü, Ji, An,zjevně právě kvůli tomu "Kungfu"!) A samotní žáci Shao Hou a jejich žáci většinou tvrdí, že Xiaojia vytvořil(nebo spíš stejnou sestavu jako Jianhou, Chenfu a další takto dynamicky cvičil) právě Shaohou, nikoliv Lu chan, což sice neznamená, že to tak nemůže být, nicméně nabeton to není jediný originální Yang Luchanův Yang styl. :twisted:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod xiuwei » pon 22. zář, 2008 20:31

Dnes jsem narazil na rozhovor s mistrem CHANGIEM YIU-CHUNEM (Yang Taijiquan) na jedné polské stránce TJQ :
Psalo se tam,že jeho prvním učitele byl Yang Shou Ho (vnuk tvůrce stylu Yang, Yang Lu Chana) .
Yang Shou Hu výuku prý vedl brutálnimi metodami (krev po tréninku nebyla vyjímkou,sem tam i nějaká ta kost zlomená).Dnes by na západě takovýto trénink neprošel a že v Číně se cvičí ,,modifikovaná verze TJQ ,, stvořená přes mladšího bratra Yang Shou Hu, Yang Cheng Fu. Modifikovaná verze TJQ byla stvořena pro osoby starší a nemocné a tak existují dva různé Yang styly TJQ.Tato modifikovaná verze se liší od originálu tím,že se cvičí plynně,měkce a pomalu a je zbavená tzv.dynamiky,rychlosti.
Před rokem 1915 Yeung Cheng Fu cvičil originální Yang styl stvořen jeho dědou,teprve později jej zmodifikoval.
Styl Yang Cheng Fu není moc dobrý jako bojové umění (sebeobrana)
Ale styl Yang Lu Chana ( starší vnuk Yang Shou Hu) je výborné ,,BU,,.
Dále SAN-SHOU : je dnes rovněž existuje ve dvou provedeních. Jedna, pochází od rodiny Yang Cheng Fu, je lahodnější na pohled, zatím co druhá (Yang Shou Hu) je opravdu brutální.
Kdyby Yang Lu Chan dnes žil,nepoznal by TJQ , jedině kdyby viděl styl Yang Shou Ho,tak by i přes malé změny poznal ,,to pravé,, Yang TJQ.

Takže jen tak pro zajímavost,je to vlastně to co zde již bylo napsáno výše.
xiuwei
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte 06. čer, 2006 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod JRup » úte 23. zář, 2008 9:12

Čím déle cvičím, tím více začínám rozumět Pavelovi. Ne kvůli příspěvku výše, ale z podstaty toho, že Taijiquan je velmi těžké umění! To se fakt nedá zvládnout ani za celý život. Problém je ten, že to co se tady obvykle učí jsou prázdné formy bez obsahu nebo jakési strkání. Speciálně v Yang stylu neznám v Čechách nikoho, kdo by tomu skutečně rozuměl a učil. A je fakt, že kdyby se to učilo jako kdysi, tak od toho většina lidí uteče nebo začne něco brát...
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod JRup » úte 23. zář, 2008 10:06

xiuwei píše:... v Číně se cvičí ,,modifikovaná verze TJQ ,, stvořená přes mladšího bratra Yang Shou Hu, Yang Cheng Fu. Modifikovaná verze TJQ byla stvořena pro osoby starší a nemocné a tak existují dva různé Yang styly TJQ.Tato modifikovaná verze se liší od originálu tím,že se cvičí plynně,měkce a pomalu a je zbavená tzv.dynamiky,rychlosti.

Myslím, že i "zlý modifikátor" :) Yang Cheng Fu je pro dnešního člověka dosti vysoká meta. A pokud se člověk nedostane na úroveň správně zacvičené formy - plynule, měkkce (uvolněně) a pomalu, jak by pak mohl cvičit rychle a dynamicky?
Zacvičit to pomalu a správně je skutečné kung fu. Ne někoho povalit či praštit. To je svým způsobem jednoduché.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod jox » úte 23. zář, 2008 11:06

JRup píše:Zacvičit to pomalu a správně je skutečné kung fu. Ne někoho povalit či praštit.

Tak s tím nesouhlasím. Skutečná meta a skutečné kung fu určitě není něco pomalu zacvičit! Nikomu nepřeju, aby zamrznul jenom na tomhle. Je to jen jednodušší průprava k tomu, co je ještě mnohem obtížnějším a důležitějším cílem.

JRup píše:Ne někoho povalit či praštit. To je svým způsobem jednoduché.

Jen aby. :twisted:

(Vím, že se tak trochu chytám jen formulace, ale aspoň vidíš, jak blbě to vyznělo.)
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod roza » úte 23. zář, 2008 12:59

JRup - neoddělovat,Martine!Neoddělovat věci,které spolu souvisí a nespojovat věci,které spolu nesouvisí!Vyvážování elementů... :D

Pokud oddělíš -takto ironickou formulací- procvičování principů ve formě a jakési strkání,dostaneš z toho právě ten dort,který tu čeští kočičky a pejskové už dlouhou dobu vaří....

Pokud spojíš -oslněn intelektuálností- cvičení s mravoukou nebo metafyzikou,bude ten dort stejně málo k jídlu....to zde máme již také nejakou dobu ověřeno.

Dobře víš,že souhlasím s tvým názorem na tristní stav taiji u nás.Jen se mi zdá,že tvoje níže psané příspěvky k vyřešení nepřispívají.(A je mi jasné,že je píšeš pod čerstvým dojmem z návštěvy - moc mne mrzí,že mi to nevyšlo :( )

Abych to zkrátil - delší verzi si stejně povíme :wink: - Jak by člověk mohl "správně" zacvičit formu,když si o cvičení s partnerem myslí,že jde o to někoho jednoduše povalit nebo praštit?
Dle mnoha autorů je konfrontační cvičení ve dvojici stejně hodnotný pilíř taiji,jako forma a ostatní....Tohle je ten případ oddělování něčeho,co odděleno být nemá (a já samozřejmě chápu,že v metodice jsou momenty,kdy se z určitých důvodů tyto části oddělí - aby se později lépe spojily).Pochopení toho spojení,vyvažování částí atd,je podle mne to,co je na tom složité - ne forma sama.

K té obtížnosti a perfekci - taiji tim není vyjimečné,cokoliv co člověk dělá mu vždy otvírá prostor k dalšímu zlepšování.Jde vždy o člověka,jestli ten proces a posun chápe a jestli se ho dál chce účastnit.Podat to tak,že se jedná o specifikum taiji je nečestné a nesportovní :lol: .A hlavně to není pravda...
Další věc je motivace jedince - co se ale nedá okecat je fakt,že i přesto že se může člověk stále zlepšovat a mít pocit,že mu na to jeden život nestačí,měl by být schopen po pár letech někoho sem tam odstrčit.A pokud mu učarovala myšlenka stálého zlepšování - vždy může odstrkávat dál,rychleji a elegantněji.
Nebo snad ,vycházeje z toho,že jeden život na to nestačí,máme se na to vysrat rovnou?
Pokud by tohle bylo to filosofické poslání celého taiji,jsem rád že se jím generace před námi neřídily a stejně se tím nebudu řídit ani já.....

Pojmy jako skutečné kungfu a správně zacvičené....jsou tak obecné,že se s nima nedá moc argumentovat.
Až když můžem konkretizovat,k jaké úrovni tu "správnost" vztahujeme,až když konkretizujeme,jestli se bavíme o "správnosti" pochopení a verbálního vysvětlení,nebo "správnosti" demonstrace principu, a nebo finálně "správnosti" použití zkušeností a dovedností ......

"Zacvičit to pomalu a správně je skutečné kung fu" - myslím,že timhle ses pustil na hodně tenký led.Já sice chápu,jak to může být myšleno,ale zároveň dávám pozor,v jakých souvislostech to budu prezentovat a k jaké úrovni znalostí a dovedností to náleží.....Umím to dodržet jako tréninkovou instrukci,ale počítám s tím,že příště může být odlišná,tak jak bude třeba aby do sebe věci zapadly.
Zkrátka unáhlit se a formulovat to takhle - to už udělaly generace před tebou a jak to dopadlo...
"Pepíčku,nesmíš odečítat vetší čísla od menších!!!" není v matematické vědě stěžejní princip,přestože se to tak může v první třídě zdát..... :wink:

A snad promineš osobní poznámku - přeci jsme už spolu něco vypili :lol: - myslím,že nevíš,jak moc je "jednoduché" povalit či praštit.

Ať už jednoduše nebo tím prezentovat výsledky treninku taiji....

Těším se až pokecáme,evidentně jsi načerpal spoustu nových informací a hodně věcí se zase spojilo.....
Jen bych radil více opatrnosti při psaní do fora,ostatní to vidí jen jako hesla,i když tobě to po víkendu dává nový super smysl.
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod PC » úte 23. zář, 2008 13:49

Dlouho jsem vahal, co ti k tomu JRupe napsat,... myslim, ze ROZA to vystihl presne ;-)

ROZA: Dobre TY! :-)

PC
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod JRup » úte 23. zář, 2008 14:37

jox píše:
JRup píše:Zacvičit to pomalu a správně je skutečné kung fu. Ne někoho povalit či praštit.

Tak s tím nesouhlasím. Skutečná meta a skutečné kung fu určitě není něco pomalu zacvičit! Nikomu nepřeju, aby zamrznul jenom na tomhle. Je to jen jednodušší průprava k tomu, co je ještě mnohem obtížnějším a důležitějším cílem.

JRup píše:Ne někoho povalit či praštit. To je svým způsobem jednoduché.

Jen aby. :twisted:

(Vím, že se tak trochu chytám jen formulace, ale aspoň vidíš, jak blbě to vyznělo.)

K tomu zamrznutí - naopak, přeju lidem, aby k tomu bodu došli, protože pak budou mít alespoň trochu prospěchu pro zdraví. Souhlasím s tím, že to není z pohledu celku něco blízko vrcholu, ale ruku na srdce, kolik lidí vůbec překoná tuto základní metu? :idea:
S tím povalením to ber jako přirovnání. Vím, že to není snadné, ale je lehčí vylézt na Praděd než na Mount Everest...
http://www.thegeminiweb.com/babyboomer/ ... verest.jpg

Jinak díky za názor. Souhlasím s tím, že texty nejsou vždy jednoznačné a chápání lidí se různí.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod MartinMartin » úte 23. zář, 2008 14:37

:arrow: roza
klobouk dolu! tvoje prispevky jsou jedny z mala,ktere si rad prectu.
MartinMartin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 30. lis, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod jox » úte 23. zář, 2008 14:41

JRup: Myslím, že ti rozumím víc než je mi milo. :depressed:

roza: Dnes je šťastný den tohoto serveru, Sypaj se sem rozumné příspěvky. :)
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod roza » úte 23. zář, 2008 14:50

MartinMartin,jox - hoši,přivádíte mne do rozpaků :oops:

Člověk sem jednou něco napíše střízlivej a už mu gratulujou...... :wink:
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod jox » úte 23. zář, 2008 14:53

roza píše:MartinMartin,jox - hoši,přivádíte mne do rozpaků :oops:

Člověk sem jednou něco napíše střízlivej a už mu gratulujou...... :wink:

Můžeš se utěšovat tím, že je to jen zřídka. Máš motivačku zas na pár let dopředu... :twisted:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod JRup » úte 23. zář, 2008 15:24

To Roza: Bavím se :lol: , že se tento web umí ještě trochu zapálit. Patrně jsem vyjádřil nepopulární názor, za který se však nestydím. Je to můj pocit a současné chápání věcí. Možná díky tomu vznikne pár nových stran zajímavých názorů a podnětů. Vím, že lezu na tenký led, ale šíleně se nudím.

Povalit a praštit je přirovnání, viz odpověď Joxovi. Vzhledem k tvému pedagogickému citu bych čekal, že to správně uchopíš. Cvičení ve dvojici nezpochybňuji a ani jsem o něm nechtěl psát.

Můj názor vychází z toho, kam dnes zasazuji formu jako takovou a že jí zasazuji jiné místo ve vývoji než mnozí, tak jak znám z Taiji škol u nás. Rovněž se snažím chápat celý proces v rámci celku a snažím se spíš dosáhnout správnosti na jednotlivých metách než-li ulpívat na celku a finálním výsledku. Myslím, že ten ani neexistuje.

Doufám, že jsem dal všem dostatek impulzů, aby to vše uvedli na pravou míru. :lol: Snad už se v tomto století za kacířství a čarodějnictví neupaluje.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod roza » úte 23. zář, 2008 15:51

JRup - no,bojim se ,že zapálit to tady by byla celkem fuška.My dva se těžko pohádáme,to by chtělo nejméně "toho,jehož jméno tu nesmíme vyslovit" a "ty víš koho". :lol: :lol:

Ale Miro ani Sun už sem moc nepíšou,takže spíš celá debata bude zkomírat.

Já jsem se to snažil uchopit,ta odpověd není psaná ani tak pro tebe,protože jsem přesvědčen,že souvislosti znáš.Spíš jsem chtěl předejít situaci,kdy si to tu bude číst nějaky laik,začátečník nebo primitivní násilník(Luen nebo Ukropcany :lol: :wink: ),a tvoje zkratkovité vyjadřování je svede na zcestí nebo k nepochopení.

A vůbec,nekaz mi to,po dlouhé době mě někdo pochválil příspěvek - víš co mi to dalo práce s telefonováním a vyhrožováním,než jsem někoho sehnal? :lol: :wink:



PS:Ten názor je nepopulární až poslední dobou.
Předtím byl desítky let naopak dost populární.Což z něj v očích mnohých dělá příčinu dnešního stavu.....
Takže člověk si nevybere...... :wink:
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod roza » úte 23. zář, 2008 15:54

jox- jako co je zřídka?
®e jsem střízlivej,nebo ty gratulace?Jako co?

Si dej bacha,fesaku,nebo te na Vol.3 vyzvu na panakovanou!
A uvidis!

:lol: :wink:
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod luen » úte 23. zář, 2008 16:21

roza píše:...Spíš jsem chtěl předejít situaci,kdy si to tu bude číst nějaky laik,začátečník nebo primitivní násilník(Luen nebo Ukropcany :lol: :wink: ),a tvoje zkratkovité vyjadřování je svede na zcestí nebo k nepochopení.


Ja to vidim :lol: primitiv??? Z cizich slov znam jen cylindr a to jeste nevim, co to znamena :lol: Ale jestli je to pochvala, tak jsi potesil i mou malickost :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod JRup » úte 23. zář, 2008 16:37

roza píše:"toho,jehož jméno tu nesmíme vyslovit" a "ty víš koho". :lol: :lol:

Seš nechutnej kacíř! Víš, že stačí jen myšlenka a ...

Ale Miro ani Sun už sem moc nepíšou,takže spíš celá debata bude zkomírat.

Tímto je zdravím. Bývalo tu více živo ať to bylo jakkoliv.

Já jsem se to snažil uchopit,ta odpověd není psaná ani tak pro tebe,protože jsem přesvědčen,že souvislosti znáš.Spíš jsem chtěl předejít situaci,kdy si to tu bude číst nějaky laik,začátečník nebo primitivní násilník(Luen nebo Ukropcany :lol: :wink: ),a tvoje zkratkovité vyjadřování je svede na zcestí nebo k nepochopení.

Nemohu mluvit konkrétně, protože Zorka by si mohla dělat poznámky a Luen s Ukropem stejně učení po webu neuznává. :lol:

A vůbec,nekaz mi to,po dlouhé době mě někdo pochválil příspěvek - víš co mi to dalo práce s telefonováním a vyhrožováním,než jsem někoho sehnal? :lol: :wink:.

Musím Ti lámat ego, abych z Tebe dostal to nej... Zajímalo by mě co Tě vedlo ke změně stylu psaní čárek ve větě. Tys do toho příspěvku opravdu chtěl dát všechno.

PS:Ten názor je nepopulární až poslední dobou.
Předtím byl desítky let naopak dost populární.Což z něj v očích mnohých dělá příčinu dnešního stavu.....
Takže člověk si nevybere...... :wink:

Věci jsou neustále v pohybu a žádný z extrémů nemůže setrvat příliš dlouho. Nevím však jsem-li před nebo za. Půjdu si dát ještě čouda, abych na to přišel.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod JRup » úte 23. zář, 2008 16:46

luen píše:
roza píše:...Spíš jsem chtěl předejít situaci,kdy si to tu bude číst nějaky laik,začátečník nebo primitivní násilník(Luen nebo Ukropcany :lol: :wink: ),a tvoje zkratkovité vyjadřování je svede na zcestí nebo k nepochopení.


Ja to vidim :lol: primitiv??? Z cizich slov znam jen cylindr a to jeste nevim, co to znamena :lol: Ale jestli je to pochvala, tak jsi potesil i mou malickost :wink:

Když se podívám na 7/9, tak musím zcela změnit názor...
http://www.cfwckt.org/?q=category/image ... %A1%C5%99e
Luen je totálně cool. Téma se však celé bortí, takže si říkám stop.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod skiorh » úte 23. zář, 2008 16:48

JRup: Jake misto tedy zasazujes forme ve vyvoji ?
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků