Japonský meč, jak ho ovládat, iaido a spol.

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Japonský meč, jak ho ovládat, iaido a spol.

Příspěvekod Picard » stř 25. říj, 2017 20:56

Pěkný díky. Potřeboval bych k tomu asi nějaký titulky abych rozkryl, co bylo bodovaný zásah občas :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » pát 27. říj, 2017 11:51

Nic si z toho nedělej, já taky :D Problém je samozřejmě velmi široká škála technik, která může zasahovat prakticky kteroukoliv část těla. V tomhle to maj soudci Kendó určitě mnohem jednodušší. Když se k tomu přidá bordel ohledně ne/uznávání souzásahů, je to někdy dobrej guláš.

Moc pěkný čistý zásahy, na videu ještě zpomalený, byly na posledním Bratislavafechtu, to by se Ti mohlo líbit:
https://www.youtube.com/watch?v=UoT0yTwHhlI&t=106s
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » pon 30. říj, 2017 9:18

Zajímavý díky. Jak se řeší současné záasahy? Je tam něco jako právo útoku nebo se oběma dá bod, nebo žádnému?

která může zasahovat prakticky kteroukoliv část těla. V tomhle to maj soudci Kendó určitě mnohem jednodušší.

To si myslím, že už moc roli nehraje, když to tam padne, tak to stejně v zorném poli máš. Spíš to je zase jednodušší o to, že nemusíš řešit hraniční situace, jestli to ještě přistálo na zásahové ploše nebo už za. V Kendó mi přijde výhoda, že tam ti rozhodčí jsou na to tři, nevím, jestli jsem to pochopil správně, ale tady byli jen dva?
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » čtv 02. lis, 2017 12:33

Picard píše:Zajímavý díky. Jak se řeší současné zásahy? Je tam něco jako právo útoku nebo se oběma dá bod, nebo žádnému?

Jak kde. Některé turnaje používají právo útoku, jiné dávají bod oběma. Posoudit, jestli byl souzásah v tempu nebo ne, to je nad moje síly, bere se tam +/- půl vteřiny odhaduju. Pak se někde dávají za souzásahy trestné body oběma. A pak je tu v anglosaském světě rozšířené pravidlo Afterblow, tedy že úspěšný protiútok v následném tempu anuluje předchozí inkasovaný zásah.

Všechno má své klady i mouchy. Právo útoku by mělo jasně rozlišit, kdo útočí a kdo se má bránit. Jenže pak z toho často vyleze série sebevražedných souzásahů, kdy se oba snaží být o setinku rychlejší, než soupeř. Vypadá to hrozně. Tam, kde dávají bod oběma, je to sice poměrně fér rovný způsob, jenže jakmile člověk vede o bod, stačí už dávat do konce zápasu samé souzásahy. S trochou školení jde dát souzásah téměř vždy, když útočí soupeř. Taky to vypadá hrozně. Trestné body nemají na zápas větší vliv, sice po několika souzásazích oba vypadnou z celého turnaje, ale ten šerm vypadá stejně jako v předchozím případě. No a Afterblow, to je kapitola sama o sobě. Idea je, že to má člověka naučit se zároveň s útokem krýt. Ve výsledku to pak často vypadá jako když bys vedle sebe postavil dva větrné mlýny. Po prvním zásahu si soupeři vymění ještě tak pět šest zásahů, které nekryjí, ale snaží se do následujícího zásahu dát veškerou sílu, aby rozhodčí viděl, že on měl poslední slovo. To už hraničí s únosnou bezpečností. A samozřejmě, vypadá to hrozně.

Picard píše:To si myslím, že už moc roli nehraje, když to tam padne, tak to stejně v zorném poli máš. Spíš to je zase jednodušší o to, že nemusíš řešit hraniční situace, jestli to ještě přistálo na zásahové ploše nebo už za. V Kendó mi přijde výhoda, že tam ti rozhodčí jsou na to tři, nevím, jestli jsem to pochopil správně, ale tady byli jen dva?

Jak se to vezme. Uznávají se seky, body a řezy kamkoliv na tělo. Hádej se, jestli to byl bod, který rozhodčí neviděl a sklouzl, nebo teda řez, nebo slabej sek... Je v tom docela maglajz, obecně platí, že se na turnaji vyplatí hlavně sekat, protože bodnutí pokud se nezastaví a meč se neprohne mnohdy rozhodčí nevidí. Obzvlášť z masky mají body tendenci sklouznout do ztracena.

Počet rozhodčích se pohybuje od jednoho do pěti. Někde mají všichni stejná práva a v případě pochyb se hlasuje, někde je jeden hlavní, který má poslední slovo. Tady se naráží hlavně na lidské kapacity, protože dobrých rozhodčí je jako šafránu, na velké turnaje se nabírají dobrovolníci, co třeba šermujou jen pár měsíců, a to je zlo.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » pon 06. lis, 2017 10:43

Zajímavé info, díky. Pěkný mače, je vidět, že když se to umí, tak je to koukatelné bez ohledu na styl.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » pát 10. lis, 2017 10:13

Ale ať se vrátíme k japonskému šermu, tohle jsem objevil na internetech včera a dost pobavilo :-)

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 84FAaTy8Ss
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » úte 14. lis, 2017 11:09

Nedokážu zhodnotit, co ti pánové umí, nebo neumí, ale minimálně pár bodů mi přišlo zajímavých.

Co konkrétně tě pobavilo (chápu správně, že to bylo ve smyslu "je směšný jaký jsou to dementi"? :D )
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » stř 15. lis, 2017 10:23

Picard píše:Nedokážu zhodnotit, co ti pánové umí, nebo neumí, ale minimálně pár bodů mi přišlo zajímavých.

Co konkrétně tě pobavilo (chápu správně, že to bylo ve smyslu "je směšný jaký jsou to dementi"? :D )

No, zpočátku ano. Okoukat kata z internetu a tvrdit, že to cvičím lépe, než ti, kdo ta kata učí, mi přišlo velmi směšné. Navíc všechno to, co on přináší jako velkou novinku (cvičit s plným nasazením, snažit se trefit, snažit se uhnout až na poslední chvíli), je žákům těch škol vtloukáno od začátku do hlavy jako běžný standard, jak to cvičit. Pak jsem si s tím pánem ale dlouho psal a můj pohled na něj se trochu změnil. V některých bodech se mu musí přiznat, že to má hlavu a patu, a že k tomu přistupuje jako my k rekonstrukci evropského středověkého šermu. Problém je, že je to takový ezoterik amatér, a místo toho, aby se soustředil na funkční fyzikální principy, hledá v tom magii Hara a podobné věci. Jeho názor, že lze kata cvičit tak, aby to plně nahradilo sparring, mi teda přijde úsměvný i nadále. Navíc má problém s prameny - tam kde my překládáme staré rukopisy, on okoukává videa z youtube. Ale říkám si, nesuď abys nebyl souzen. Kdo z nás může říct "takto to 100% bylo"/"takto je to 100% správně"... Ať si každý cvičí, co uzná za vhodné a funguje mu to.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Předchozí

Zpět na japonská bojová umění a sporty...