Bujinkan czech dojo

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod DMC » sob 31. pro, 2005 12:21

Prvoradou funkci bojoveho umeni je boj (vzdyt to neni jaderna fyzika - BOJove umeni). Pokud ho nejaka skola neumi v rozumne dobe naucit, je to spatna skola.

Reci o tom, ze "takhle nikam nedojdes" nebo "bojova umeni nejsou na to, aby ses ubranil" jsou kecy a vymluvy. Naopak, nikam nedojdes, pokud budes sam sebe klamat, ze ty se prece nechces prat, ale chces si "osvitit ducha", a pritom budes v noci masturbovat nad "tvrdou realnou sebeobranou".
(A propos, porad cekam, az budou nekde inzerovat "mekkou nerealnou sebeobranu")

Pokud nekdo chce zacit bojova umeni, aby se naucil bojovat, je to pomerne rozumny duvod. Rozhodne stokrat rozumnejsi nez kdyby se chtel naucit "pracovat s aurou".
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod Seraph » sob 31. pro, 2005 12:34

Nechci vám do toho kecat, ale tohle téma by mělo být o Bujinkanu a ne o Taiji nebo Kung-fu a už vůbec ne o hádkách, zda je bojové umění pro boj nebo není. Založte si, prosím, nové téma a tam se hádejte do sytosti. Děkuji.
Seraph
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 19. zář, 2003 23:00

Příspěvekod Picard » sob 31. pro, 2005 12:42

jj, plz piste k tematu (Bujinkan), mohl bych to tady rozdelit na dva thready, ale trochu by to ztratilo na posloupnosti diskuze, proto bude lepsi kdyz si tu diskuzi presunete sami, dik.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod DMC » ned 01. led, 2006 13:22

Ha,za ten ctvrtrok co sem tu nebyl se to tady koukam zmenilo - co si pamatuju, tak hijackovani threadu byvavalo na dennim poradku. Kdyz se thread jmenoval "karate vs. kickbox", tak clovek mohl cekat, ze se v nem docte o zenovych mistrech, neefektivnosti aikida a o chytani pstruhu... :-)

No, snad to osvicene moderovani k necemu bude...
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

sebeobrana

Příspěvekod yamabushi » pon 02. led, 2006 23:45

Nevim toho moc ani o buiinkanu, ani o taichi a taky nechci menit tema.
Pro tazatele na bujinkan: nevim o ninjutsu nic, nez co sem si precetl vsude mozne. Nicmene sem videl nejaky videa s dr. Hatsumim, treba jak zamotal chlapa do klubicka dvema jari (kopi) asi ctyri metry dlouhyma (jedno vazi asi pet kilo) - tomu rikam klasa
Jenomze, jakmile si lidi zacnout myslet, ze karate nebo taichi je to samy jako ninjustsu, zacinaji to vetsinou michat dohromady a je z toho all kampf jutsu :-)

Bohuzel vetsina ninju co sem potkal v ČR (neptejte se me na jmena - proste nevim - mam dojem, ze naposledy to byl nekdo z Frydlantu) jsou prave ti, co si tyto veci motaji dohromady, a tvori potom dosti tragikomicke kreace. (konec koncu - nejen ninjove :-)

Ted neco osobniho:
Cvicil jsem judo (5) a taky nejaky casek karate (2) a nakonec sem zakotvil u Iai (Mmt 13). U prvnich dvou BU jsem si byl vzdycky stoprocentne jisty, ze se ubranim na ulici proti komukoli (chapejte byl sem mlady a naivni) dokud sem nedostal s kamosem z judo reprezentace paradne pres hubu na dvorku. Pravda bylo jich pet a my jen dva, ale dneska vim,ze by se mi nic takovyho uz nestalo. A proc?

Napsal to tady uz raptor - je to jen otazka pristupu k informacim, kterych se nam dostava

Pokud si nekdo cvicenim taichi otvira cakry a posiluje hara (nebo dantien?) a zanedbava tu formu jako takovou - ktera je samozrejme pro boj, nikdy se neubrani ani vlastni holce. No a clovek, ktery ma rudo pred ocima a odreny klouby od sparingu, aniz by se zastavil u nejakeho vnitrniho poznatku, ktery rekne, ze meditace je ztrata casu, bude zase jenom rvac.

Jeste na zaver:
to Lukin: Rika se, ze zkusit se ma vsechno - no treba nekrofilie me moc netahne:-) - jestli chces byt ninja zajdi na ninjutsu, treba se naucis branit na ulici - myslim ze nejlepsi obrana z nijutsu je mizeni beze stopy :-)

to all: rikal sem ze forma Bojovych umeni je samozrejme na boj, ale vemte v potaz, jestli opravdu ve dvacatem prvnim stoleti potrebujeme jeden druheho bit; osobne sem presvedceny, ze ten nejvetsi boj by se mel odehravat prave v nas samotnych a BU by nam mela pomahat stat vzdy na vlastnich nohach jako vitezove.
Shin Gei Mu Tó - neni jineho mece, nez toho v tvem srdci

Zdravim a preji vsem vsechno nej a hodne sil do noveho roku.

Yamabushi
yamabushi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Seraph » úte 03. led, 2006 7:49

Jenom upřesnění - Bujinkan není jenom ninjutsu, převážná většina ryu je Bujutsu, tedy "bojové umění samurajů" nebo prostě jenom způsob boje tehdejších válečníků.
Díky Hollywoodu si každý představuje, že na tréninku Bujinkanu se cvičí v černých maskách, skáčou se přemety a salta, zahrabává se do země a jiné podobné pitominy. Ale není tomu tak.
Seraph
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 19. zář, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » úte 03. led, 2006 8:39

Seraph píše:Jenom upřesnění - Bujinkan není jenom ninjutsu, převážná většina ryu je Bujutsu, tedy "bojové umění samurajů" nebo prostě jenom způsob boje tehdejších válečníků.
Díky Hollywoodu si každý představuje, že na tréninku Bujinkanu se cvičí v černých maskách, skáčou se přemety a salta, zahrabává se do země a jiné podobné pitominy. Ale není tomu tak.


Popravdě, moc se mi nechce, zas tak moc se v tomto nevyznám, ale Seraphe, to co píšeš není úplně přesné. Tedy spíš, přesně opakuješ, co slyšíš v Budžinkanu, ale ty historický souvislosti... hm... hm... nevím, nevím.

Tak jednak budžucu je prostě bojové umění, podobně jako budó. Budžucu, respektive budó se dál dělí na na kobudžucu, respektive kobudó a šinbudžucu (šinbudó). Víc než na samurajské a jiné bych to dál dělil na vojenské a civilní... (Rozdíl mezi dó a džucu bych nechal na nějakej dlouhej zimní večer.)

Budžinkan, jestli to dobře chápu, je zastřešující organizace pro některé staré školy bojových umění. Nevím, ale jestli se učili a učí v nezměněné formě, nebo jestli je kdosi upravil nebo oživil. Z toho, co mi říkali lidi kolem Budžinkanu mi vychází, že se obsah školy upravuje současným potřebám... Tedy je to ještě "způsob boje tehdejších válečníků"?

Navíc, z toho mála, co znám o klasických bojových uměních mi vychází, že spíš nindžucu, umění špionáže bylo součástí některých starých škol, jako je Tenšin ©oden Katori ©intó rjú, než že staré ("samurajské") školy mohly být součástí "nindžovských".

IMHO naše dělení na "nindži" a "samuraje" je podobné, jako když jsme si jako kucí hráli na "Němce" a "Rusáky". Věřím tomu, že existovaly klany, kde se lidé (z jejich hlediska podlidé) věnovali, jako profesi "umění skrývání", ale IMHO se tehdejší vládnoucí třída postarala o to, aby byly podobné aktivity dostatečně regulované. Myslím, že cílem těchto klanů bylo už tehdy vydělat si na živobytí.

V těch starých školách, jako je třeba T©K©R, se některé nauky nedochovaly (nindžucu?), jak říkají jedni, ale podle jiných jsou to věci až někde na konci osnov. To je třeba rozdíl od Budžinkanu, kde je nindžucu tím, co by mělo táhnout nové zájemce o cvičení... nebo se pletu?

Taky jsem viděl pana Hacumiho na videozáznamech a hlavně jeho žáky (Japonce) a bylo to docela maso... ale v Čechách jsem nic podobného neviděl.

Nerad bych se někoho dotknul... je to jen téma k přemýšlení.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod DMC » úte 03. led, 2006 10:13

o all: rikal sem ze forma Bojovych umeni je samozrejme na boj, ale vemte v potaz, jestli opravdu ve dvacatem prvnim stoleti potrebujeme jeden druheho bit;


Tohle je dobra otazka! Potrebujeme nebo ne?

Fyzicky nejspis ne - malokdo dneska opravdu potrebuje bojove umeni. To je duvod, proc spousta BU se dneska uz boje moc netyka a lidi je spis berou jako rekreaci.

Otazka zni, jestli to nahodou nepotrebujeme psychicky. Staci se podivat sem na forum - vsechny ty reci o "boji na ulici", o tom jestli by Crocop porazil Oyamu, a tom, jake je nejefektivnejsi bojove umeni,boj nozem atd. Kdyby to nebylo pro ty lidi tak zatracene dulezity tema, tak by se o tom asi nebavili.

Zda se, ze muzi proste ten boj potrebujou uz ze sve podstaty. A kdyz se ho nemuzou zucastnit osobne, tak o nem alespon sni. Sni o tom,jak by vyhrali "na ulici", kde nejsou "zadny pravidla".

Zase offtopic...
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod majkx » úte 03. led, 2006 10:19

To Patrik, promiň ale já chápu, že pokud se dnešní Bujinkan přizpůsobuje době ve které žijeme, tak já na tom nevidím nic špatného, to přece neznamená, že u toho nevycházejí z principů a z zkušeností, které získaly předchozí generace. Doba je prostě jiná, navíc si myslím, že pokud se BU nevyvíjí a nepřizpůsobuje své době, tak může ustrnout. Základy a principy budou určitě vždycky stejné, tak jako před 100 lety ne, jediné co se mění je to proč lidé BU studují a k čemu se využívá a třeba provedení určitých technik, tak aby víc odpovídaly potřebám doby ve které žijem.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Seraph » úte 03. led, 2006 10:24

patrik píše:Budžinkan, jestli to dobře chápu, je zastřešující organizace pro některé staré školy bojových umění. Nevím, ale jestli se učili a učí v nezměněné formě, nebo jestli je kdosi upravil nebo oživil. Z toho, co mi říkali lidi kolem Budžinkanu mi vychází, že se obsah školy upravuje současným potřebám... Tedy je to ještě "způsob boje tehdejších válečníků"?
Patrik


Rozhodně taky nejsem odborník. Ale je to tak, organizace Bujinkan zastřešuje 9 starých škol, cituji: "tři školy ninjovské, šest škol samurajských". Technický obsah, ať se zbraněmi nebo bez, se vyučuje v nezměněné formě. Jenom prostě některé zbraně nebo obranu proti nim a podobně dneska člověk nevyužije, protože už je nikdo nepoužívá. Jinak nevím, co jsou to ty "současné potřeby", podle mně se údery rukou, kopy a tak za ta staletí moc nezměnily. Ale nechytejte mně nikdo za slovíčka a nepopisujte mi, že dřív byly údery vedeny já nevím rovně, dnesky obloukem a podobně. Myslím to obecně jako útok.
Ono "způsob boje tehdejších válečníků" jsem myslel obecně, protože přesně jako tobě se mi nelíbí škatulkování "ninja" a "samuraj". Použil jsem asi blbý výraz, sorry.

patrik píše:V těch starých školách, jako je třeba T©K©R, se některé nauky nedochovaly (nindžucu?), jak říkají jedni, ale podle jiných jsou to věci až někde na konci osnov. To je třeba rozdíl od Budžinkanu, kde je nindžucu tím, co by mělo táhnout nové zájemce o cvičení... nebo se pletu?
Patrik

Jo jo, ninjové dříve dobře přitahovali dav do tělocvičen, ale už to dlouho neplatí, dneska se tomu lidé spíš smějí. Bujinkan se dřív jmenoval Ninjutsu nebo podobně a z tohoto důvodu se přejmenoval na dnešní název. Lidi slyšeli "ninja" a mávnuli rukou se slovy "to zas bude nějaký idiot v masce".

patrik píše:Taky jsem viděl pana Hacumiho na videozáznamech a hlavně jeho žáky (Japonce) a bylo to docela maso... ale v Čechách jsem nic podobného neviděl.

Nerad bych se někoho dotknul... je to jen téma k přemýšlení.

Patrik

Popravdě řečeno, hlavně ty starší filmy (20 let a víc) s panem Hacumim podle mně nejsou úplně povedené, protože byly spíš takové lákadlo a divadlo, než skutečně dobré kousky. Poslední roky ale vydává velice kvalitní DVD, něco jsem viděl a velmi se mi to líbilo.
V čechách je pan Pokorný, který na seminářích podobné kousky ukazuje a myslím (vím), že je také velmi dobrý. I ve světě má dobré jméno, nevyučuje jen u nás, ale jezdí po Evropě a učí i někde na Floridě.

Určitě ses nikoho nedotknul, je dobré o takových věcech diskutovat a pokud člověk není ješitný, hodně se může dozvědět.
Naposledy upravil Seraph dne pon 09. led, 2006 22:38, celkově upraveno 2
Seraph
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 19. zář, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » úte 03. led, 2006 10:26

majkx píše:To Patrik, promiň ale já chápu, že pokud se dnešní Bujinkan přizpůsobuje době ve které žijeme, tak já na tom nevidím nic špatného, to přece neznamená, že u toho nevycházejí z principů a z zkušeností, které získaly předchozí generace. Doba je prostě jiná, navíc si myslím, že pokud se BU nevyvíjí a nepřizpůsobuje své době, tak může ustrnout. Základy a principy budou určitě vždycky stejné, tak jako před 100 lety ne, jediné co se mění je to proč lidé BU studují a k čemu se využívá a třeba provedení určitých technik, tak aby víc odpovídaly potřebám doby ve které žijem.


Nikdo neřekl, že je na tom něco špatného, ale existují bojová umění, které se nemění a to je IMHO "způsob boje tehdejších válečníků".

Tedy, jedna věc je současná sebeobrana a druhá věc je "způsob boje tehdejších válečníků"... Co na tom nechápeš?

Kendó, iaidó jsou třeba bojové umění, které nejsou současnou sebeobranou... už jsem to tu vysvětloval mockrát. Netvrdím, že kendista bude na ulici schopný obstát proti thajboxerovi, a je mi to šumák... Stejné je to s těmi klasickými formami budžucu (kobudžucu), které jsou podstatně starší než kendó... které je přizpůsobené tomu, k čemu bylo vytvořeno.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod majkx » úte 03. led, 2006 10:31

To Patrik, promiň, špatně jsem si to vyložil, moje blbost :( .
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod patrik » úte 03. led, 2006 11:32

Seraph píše:Technický obsah, ať se zbraněmi nebo bez, se vyučuje v nezměněné formě. Jenom prostě některé zbraně nebo obranu proti nim a podobně dneska člověk nevyužije, protože už je nikdo nepoužívá.


Mno právě to je další věc. Jestliže se některé zbraně nebo obranu proti nim nedají použít, tak jestli je někdo prostě nevynechává, jakože nejsou potřebné. Anebo se neodsovají na okraj, tedy vše z osnov má stejnou hodnotu a získá stejný prostor. V klasických školách se o podobné věci (co využiješ a co ne) nikdo nezajímá. Jestliže něco v osnovách je, tak se to učí. Kdo by chtěl hodnotit, zda to má význam, nebo ne, ten prostě dál cvičit nebude, protože se vše učí v předem daném pořadí. Nelze si říct "hm, tohle není dost akční, jdu dělat něco dalšího"

Když se něco "oficiálně" přizpůsobuje a mění, je to obvykle zařazeno do úplně jiné kategorie... viz tradiční džutte ("obušek") je něco jiného, než moderní tokušu keibó (speciální obušek ;) - rozuměj teleskop)

Seraph píše:Jinak nevím, co jsou to ty "současné potřeby", podle mně se údery rukou, kopy a tak za ta staletí moc nezměnily. Ale nechytejte mně nikdo za slovíčka a nepopisujte mi, že dřív byly údery vedeny já nevím rovně, dnesky obloukem a podobně. Myslím to obecně jako útok.


Doplnil bych možnosti. To znamená, že lump si bude vymýšlet nové a nové postupy, zatímco klaďas má možnosti podstatně omezené ;) Takže lump bude porád lumpem, bude vymýšlet, kudy že Ti zasune nejlépe nůž pod žebra apod. zatímco klaďas, není-li psycho nebo sociopat (potom už nebude klaďas ;) ) nemůže vytáhnout ani meč, a ani jinou zbraň, protože všechny japonský zbraně "umí zabíjet" ;)

Ale popravdě je to zas jedna z těch věcí, co se těžko popisují někomu zvenku klasických škol.

Takže současné potřeby a možnosti...? to je o tom, že můžeš sice používat poměrně praktický obušek, ocelový a půlkilový s hrotem, ale nebudeš moci použít techniku, kvůli níž takovou věc vymysleli

1) protože bys byl v ukrutné výhodě (máš-li tuto zbraň zvládnutou)
2) protože by Tě zavřeli
3) protože bys ji (techniku) musel měnit tak, aby Tě nezavřeli a to už by nebyla ona (technika)
4) protože se v osnovách tradičních BU vyučuje velice zřídka, a tak tuto zbraň vlastně běžný člověk zvládnutý mít nemůže

Jiná věc je, že současné možnosti umožňují, aby takovou věc anebo horší vlastnil lump.

Seraph píše:Jo jo, ninjové dříve dobře přitahovali dav do tělocvičen, ale už to dlouho neplatí, dneska se tomu lidé spíš smějí. Bujinkan se dřív jmenoval Ninjutsu nebo podobně a z tohoto důvodu se přejmenoval na dnešní název. Lidi slyšeli "ninja" a mávnuli rukou se slovy "to zas bude nějaký idiot v masce".


Podstatně víc lidí přitáhne termín "ninjutsu" nebo "katana" nebo "šaolin" než třeba Ittó rjú nebo co já vím Sosui šicu rjú ;)

Ale to je o tom, jak kdo a co podává.

Seraph píše:Popravdě řečeno, hlavně ty starší filmy (20 let a víc) s panem Hacumim podle mně stojí za prd, protože byly spíš takové lákadlo a divadlo, než skutečně dobré kousky. Poslední roky ale vydává velice kvalitní DVD, něco jsem viděl a velmi se mi to líbilo.


Mno já naštěstí neviděl žádný lákadla, ale ty "nový". IMHO je smutný, že nějaký takový lákadla vznikly... a nevím, jestli je dobře, když vznikají "výukové videa" starých škol.

Patrik

P.S.
Jen tak tlachám... už jsem jednou nohou pryč. Tak ani nemusíte reagovat.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Seraph » úte 03. led, 2006 15:13

patrik píše:Mno já naštěstí neviděl žádný lákadla, ale ty "nový". IMHO je smutný, že nějaký takový lákadla vznikly... a nevím, jestli je dobře, když vznikají "výukové videa" starých škol.


Jen se k tomu vrátím, abych někoho neurazil - možná že ty filmy, které pan Hacumi před 20ti, 30ti lety produkoval, se zdály být jen mně jako taková lákadla, někdo zkušenější to třeba bude vidět jinak. Ale je fakt, že tehdy se takové věci točily jinak než dnes. Ty novější filmy jsou ale skvělé a rozhodně to není "step-by-step" kuchařka, jak se stát bojovníkem za 30 dnů (jak to produkují někteří jeho bývalí žáci v USA).
Seraph
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 19. zář, 2003 23:00

Trénink...

Příspěvekod Buji » čtv 05. led, 2006 19:17

Zdravím v novém roce...


Pro všechny co se tu o nin-po,nebo o bujinkanu úspěšně baví....
----Doporučuji vám na trénink osobně zajít,zacvičit si a pak až si udělat vlastní úsudek o čem,že to vlastně je...
Věřte,že neni nad osobní zkušenost-a tak je to se vším,nejenom s BU...
Roman Kurc
Buji
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv 08. pro, 2005 0:00
Bydliště: kousek od Tachova

Příspěvekod patrik » pon 09. led, 2006 16:39

Zdravim z Zenevy.

Buji, to myslis, ze diskutovat o necem mohu az potom, co jsem se zucastnil cviceni? Popravde, ja se zucastnil (byl jsem se podivat asi pred 13 lety), znamena to, ze muzu tady na foru diskutovat, zatimco nekdo jiny ne? Pokud vim, tak Seraph cvici, takze taky muze diskutovat.

Treba Tobe tady napsal nekdo, kdo se v Japonsku setkal s meci, ktere sam pouzivas a doporucujes pouzivat na cviceni, ze ke cviceni nejsou a Tys to ohodnotil jako jeho nazor, pricemz si nechavas svuj, protoze japonsky nemluvis a tak se v Japonsku zeptat nemuzes...

Tohle je diskuzni forum a tady je prilezitost zeptat se na cosi a dokonce vyjadrit svuj nazor na toto. V cem je problem?

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Buji » úte 10. led, 2006 8:06

Pro Patrik...

Proč hodně lidí za tím co napíšu vidí nějaký úskok,nebo nějaké osočení??
Chápal bych to pokud napíšu že ten a ten člověk,nebo ta a ta věc je..(špatná :oops: )

Samozřejmě-pokud se tě nějak osobně dotýká to co jsem napsal,tak si to klidně osobně ber a reaguj...,ale nehledej v tom prosím žádné skryté smysly když tam nejsou...

Samozřejmě,že tohle je otevřená diskuze a je na každém jak k tomu přistupuje..Někdo chce poradit,jiný se chce hádat.........Je to o lidech a každý jsme jiný...
Pokud někdo vidí v mém názoru,že osobní zkušenost v mnohém předčí cokoliv jiného(myslím tím samozřejmě třeba to,že si doma přečtete knížku apod.---aby nedošlo k nějakému nedorozumění :wink: ) něco špatné,pak je jen na něm jak se zachová...
Nebo,že bych v mém přispěvku napsal--ten kdo nebyl nikdy na tréninku ať sem už víckrát nepíše...???O tom tedy nevím..A to jsem psal česky :D





Ktěm mečům-
je to tak..v Japanu se dají koupit soupravy(katana,wakizashi)i za 7000yenů..Ale jsou vhodné jen na nácvik tasení,vzdálenosti apod.K žádnému sekání makivar...------------co je na tom k nepochopení???



Takže---prosím číst,to co píšu a ne si myslet na koho že tím asi útočím...



posílám patrikovi pozdrav do ®enevy
a mlouvám se pokud ten můj příspěvek pochopil jako nějakou narážku...Tak jsem to opravdu nemyslel....
Věřím,že pokud by jsme to probírali osobně,tak by toto "nedorozumění"
nevzniklo.............................
Roman Kurc
Buji
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv 08. pro, 2005 0:00
Bydliště: kousek od Tachova

Příspěvekod patrik » úte 10. led, 2006 13:33

Buji píše:Ktěm mečům-
je to tak..v Japanu se dají koupit soupravy(katana,wakizashi)i za 7000yenů..Ale jsou vhodné jen na nácvik tasení,vzdálenosti apod.K žádnému sekání makivar...------------co je na tom k nepochopení???


Prave to jsme Ti popisovali, ze to neni vhodne k zadnemu nacviku. Prave taseni a jeho nacvik je natolik nebezpecne pro mec a lidi, kteri kolem nej stoji, ze je nutne pouzivat alespon vec, ktere se rika iaito, a ktera je k tomuto urcena a s vedomim tohoto vyrobena... A iaito (jen katana) se neporidi pod 16 000 jenu. Co je na tom k nepochopeni. Dostal si radu, at se zeptas vyrobce, k cemu mece za 7000 jenu jsou...

Jinak k sekani makiwar je urcena vec, ktere se obecne rika sinken, tedy (skutecny mec) cepel, ktera je brousena a kovana... ale to sem taky nepatri.

Buji píše:Takže---prosím číst,to co píšu a ne si myslet na koho že tím asi útočím...


Cetl jsem, co pises

Buji píše:Pro všechny co se tu o nin-po,nebo o bujinkanu úspěšně baví....
----Doporučuji vám na trénink osobně zajít,zacvičit si a pak až si udělat vlastní úsudek o čem,že to vlastně je...
Věřte,že neni nad osobní zkušenost-a tak je to se vším,nejenom s BU...


...a z toho mi vypliva, ze abych se mohl dal "uspesne bavit o nin-po a bujinkanu", doporucujes mi (tedy vsem), abych zasel na trenink... tak nejak se tady mezi "vsechny" pocitam.

Rozhodne se me to nedotklo nijak osobne, neboj.

Jenze konkretne me prispevky nebyly o ucinnosti nebo zpusobu vyuky, ale o historii a historickych souvislostech a to na treninku proste nezjistim, at ziskam sebelepsi zkusenost.


Buji píše: posílám patrikovi pozdrav do ®enevy
a mlouvám se pokud ten můj příspěvek pochopil jako nějakou narážku...Tak jsem to opravdu nemyslel....
Věřím,že pokud by jsme to probírali osobně,tak by toto "nedorozumění"
nevzniklo.............................


Za pozdravy dekuji a slibuji, ze nez se vratim, tak sem nenapisu... Ja vedel, ze mam dal relaxovat, krmit racky a kaceny a cvicit... ze ja sem sem lezl :wink:

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Re: Bujinkan czech dojo

Příspěvekod barinap » úte 10. led, 2006 22:33

Lukin píše:Zdravim všeci fightery. Půl roku cvičím tchaj-ti, baví mě to, ale rád bych vyzkoušel něco nového, co se dá skutečně použít v sebeobraně (ve vší úctě k tchaj-ti si myslím, že ubránit se na ulici, dokáže jen hodně zkušený taičista). Zkrátka stránky bujinkanu mě zaujaly natolik, že zvažuju s ním začít. Chtěl bych se zaptat zkušenějších než jsem já, co o bujinkanu víte a jestli probíhají tréninky v Českých Budějovicích, nebo někde v jihozápadních Čechách (okolí Domažlic). Trošku se bojím, aby to z tchaj-ti nebyl moc velký skok, ale když člověk chce, dá se zvládnout všechno :D . Každopádně si rád přečtu všechny názory a odpovědi. Díky moc


Co se týká Bujinkanu v Českých Budějovicích, viz mé stránky www.bujinkan.cz/pavelb . Najdeš tam i základní informace o Bujinkanu. Nejlepší obrázek si ale uděláš přímo na tréninku.
barinap
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

Příspěvekod barinap » úte 10. led, 2006 23:11

patrik píše:Popravdě, moc se mi nechce, zas tak moc se v tomto nevyznám, ale Seraphe, to co píšeš není úplně přesné. Tedy spíš, přesně opakuješ, co slyšíš v Budžinkanu, ale ty historický souvislosti... hm... hm... nevím, nevím.

Tak jednak budžucu je prostě bojové umění, podobně jako budó. Budžucu, respektive budó se dál dělí na na kobudžucu, respektive kobudó a šinbudžucu (šinbudó). Víc než na samurajské a jiné bych to dál dělil na vojenské a civilní... (Rozdíl mezi dó a džucu bych nechal na nějakej dlouhej zimní večer.)

Budžinkan, jestli to dobře chápu, je zastřešující organizace pro některé staré školy bojových umění. Nevím, ale jestli se učili a učí v nezměněné formě, nebo jestli je kdosi upravil nebo oživil. Z toho, co mi říkali lidi kolem Budžinkanu mi vychází, že se obsah školy upravuje současným potřebám... Tedy je to ještě "způsob boje tehdejších válečníků"?

Navíc, z toho mála, co znám o klasických bojových uměních mi vychází, že spíš nindžucu, umění špionáže bylo součástí některých starých škol, jako je Tenšin ©oden Katori ©intó rjú, než že staré ("samurajské") školy mohly být součástí "nindžovských".

IMHO naše dělení na "nindži" a "samuraje" je podobné, jako když jsme si jako kucí hráli na "Němce" a "Rusáky". Věřím tomu, že existovaly klany, kde se lidé (z jejich hlediska podlidé) věnovali, jako profesi "umění skrývání", ale IMHO se tehdejší vládnoucí třída postarala o to, aby byly podobné aktivity dostatečně regulované. Myslím, že cílem těchto klanů bylo už tehdy vydělat si na živobytí.

V těch starých školách, jako je třeba T©K©R, se některé nauky nedochovaly (nindžucu?), jak říkají jedni, ale podle jiných jsou to věci až někde na konci osnov. To je třeba rozdíl od Budžinkanu, kde je nindžucu tím, co by mělo táhnout nové zájemce o cvičení... nebo se pletu?

Taky jsem viděl pana Hacumiho na videozáznamech a hlavně jeho žáky (Japonce) a bylo to docela maso... ale v Čechách jsem nic podobného neviděl.

Nerad bych se někoho dotknul... je to jen téma k přemýšlení.

Patrik


Ahoj, Patriku. Já bych si z videokazet a knížek netroufal hodnotit bojové umění, které neznám.

Od roku 1998, kdy do Japonska jezdím, mám možnost vídat soke Hacumiho a ostatní japonské šihany osobně. Je to nepopsatelný zážitek a kdo nezažil, nepochopí.

Bujinkan Czech Dojo má velmi kvalitního shihana (Luboše Pokorného) a učitele (shidoshi). Tím nemyslím jen sebe ;-) České dojo je dobře zapsáno jak ve světě tak u soke Hacumiho, což hovoří za vše.

Internetové fórum je velmi špatným zdrojem informaci o bojových uměních. Většina příspěvků je jen o hádkách, co je nejlepší, nebo se někdo vyjadřuje k tématu, které vůbec nezná.
barinap
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron