Proc vetsina odsuzuje aikido?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod NAIA » pon 20. úno, 2006 9:15

Ting píše:Myslím že už to tady bylo mnohokrát vysvětleno. Aikido je vlastně univerzita bojových umění. To znamená že pokud chcete aby vám studium univerzity k nečemu bylo,musíte mít nejdřív dokončené základní a strřední vzdělání. A takto je Aikido take sestaveno. Předpokládá se že máte zkušenosti z jiných bojových umění, že umíte praštit pěstí a kopnout(zjednodušeně řečeno), že máte načasování, odhad vzdálenosti, atd. Z toho vyplyva že DMC psal trochu z cesty... Bez urážky DMC. Je to stejne jako v čínském kung fu. Nejprve tvrdé styly a pak měkké. I když rozdělení na měkké a tvrdé styly je dost zavádějící...


Tak řiď ať jedeš lip. Myslel sem řiď jako řiď a ne řiď jako řiť!


No já bych zase DMC souhlasil. I to co píšeš ty mi přijde správně myšleno. To ale znamená že aikido je samo o sobě naprd? Takhle to vyznělo. Jestli už něco umíte tak můžete cvičit aikido, jestli jste nováčci tak nikoliv...
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

 

Příspěvekod patrik » pon 20. úno, 2006 9:38

severin píše:To máš naprostou pravdu.
Tady je celkem zajímavé porovnání způsobu japonského a evropského boje v 7 odstavci od I.Schovance.

http://www.knife.cz/clanky/spanelska_skola.asp


ukropcany píše:Fíha, interesantný článok... Patrik?


2ukropcany

Nestíhám to číst celý... dnes asi ne, ale přečetl jsem si málo, co psal autor o Japonsku (článek je z roku 2001). Evidentně to posuzuje na základě toho, co mu kdosi nakukal u nás.

Tantojutsu vzniklo až ve 20. století, kdy se po zrušení samurajské kasty stal nůž vhodnou zbraní na nošení a pouliční boj.


Jednak jsou staré školy, které tantó v osnovách mají, pokud vím, Takenouči rjú má v osnovách iaidžucu, které se provádí s tantó. Džikišinkage rjú naginata často po "úvodním" útoku naginatou přechází k noži, tj. zahodí naginatu a kuchne na krátkou vzdálenost... apod.

Jenže v tom článku se zřetelně posuzuje nějaké moderní pojetí. Nějakou moderní sebeobranu, jako ze Seagalových filmů. Bez urážky.

Zajímavost o tantó. Nejen v současné japonské armádě se vyučuje "tankendó", moderní japonské BU, které vychází z francouzské školy boje s bajonetem... Takže další, poměrně staré (19. století) bojové umění, které používá tantó (tanken a tantó jsou stejná slova ;) ) s tím, že se tam většinou bodá.

Je to OT, na druhou stranu už jsem to sem tak nějak psal.

Patrik

P.S.
Ohledně špatného dojmu z aikida. Už jsem také vysvětloval. Jednak není aikidó jenom sebeobrana (stejně jako většina jiných japonských BU) a taky aikidisti nemaj "soudnost". Toť vše. Kdo chce víc, ať zadá... hledat příspěvky od uživatele Patrik ;)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ASAM » pon 20. úno, 2006 10:08

Ata napsal:
Nic proti p.Moriheiovy ale to cos napsal to nemyslis vazne.

No podívej Aikido jak se vyučuje a umí u nás se s dovedností a silou Moriheie Ueshibi nedá porovnat je to asi jako síla a účinnost motoru Babety a silniční Yamahy , :D Nechci nikoho poučovat pouze sděluji své znalosti lidem které to zajímá a kteří neslučují paskvil co se za aikido vydává s účinným a silným Aikidem .
ASAM
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 134
Registrován: pát 27. led, 2006 0:00

Příspěvekod DMC » pon 20. úno, 2006 11:08

Z cesty? Naopak - otazka znela "Proc vetsina lidi odsuzuje aikido?" a to co jsem napsal je podle me presne ten duvod proc. To nema zadnou souvislost s tim, pro koho aikido je nebo neni (coz naopak z cesty je).
---

Ale kdyz uz sem Ting tenhle argument prinesl, tak to vezmu najednou:
Tvrdis, ze aikido je vysoka skola. Tak mi teda rekni, kolik tech "vysokoskolaku" (=studentu, kteri uz umi to co jsi napsal) je mezi tema lidma co cvici aikido (u nas). Jeden ze 100? Jeden z 1000? Jeden z 10000?

Na vysokou skolu se delaji jakesi prijimaci zkousky, nemuze tam kdekdo.
Ale jeste jsem nikdy nevidel plakat na aikido, kde by stalo napsano "Prosim vas, nechodte sem, pokud nemate aspon 2 dan v karate a 5 let praxe v kickboxu. Dekujeme". Hadej proc, Sherlocku? Protoze potom by tam neprisel vubec nikdo.

Pokud je to opravdu tak jak rikas, je aikido jeste horsi sragora nez se normalne soudi. Protoze tech 99 zacatecniku cvici aikido s tim, ze se neco nauci, pricemz podle tebe nemaji vubec sanci! V tom pripade je cely aikido, tak jak se tady uci, podvod, a nema cenu aby se jim kdokoliv (snad na toho jednoho ze sta, co uz to ma na haku) zabyval. Pak at to ale napisou na plakaty a nepodvadeji lidi, co ty na to?
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod ruffus » pon 20. úno, 2006 12:26

3) Nikdo nevidel aikidistu uspesne bojujiciho s alespon trochu slusnym protivnikem

no tak ja som to videl a to bola strasna sranda
ruffus
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 13. úno, 2006 0:00

Příspěvekod patrik » pon 20. úno, 2006 16:47

ukropcany píše:4Patril - čo keby si napísal nejaký článok o stratégii a taktike japonských BU so zbraňami? Mňa by to teda fest zaujímalo, pretože sú len 2 možnosti - buď sme my takí blbí že to nevieme, alebo oni sú takí blbí a ešte na to neprišli... vybrať si ozaj neviem... dík! :wink:


Na to jsem moooc velká lama... začátečník. Hlavně v "každém" rjú to bylo trochu jinak... spousta věcí se fakt nedá popsat ani po deseti letech cvičení...

Nedá se to zobecnit. Záleželo na období a "vybavení".

Rozhodně nešlo vždy o férové jednání. Často měly různá školy "špinavý triky"... Koukni do topicu kobudó... korjú... kobudžucu... Teď jsem tam dával fotky... Je tam krásná dvojice fotky z Araki rjú... Pán druhému pánovi hodí do xichtu židličku a potom teprve se na něj vrhne... ©lo přeci jen o život.

Rozhodně není japonské BU o bezhlavém nabíhání na meče... Donn F. Draeger prý říkal takovou poučku o vzdálenosti. Když soupeř dokáže čepelí zasáhnout oblečení, je to protože mu zasáhneš kůž, když může zasáhnout kůži, je to, protože tneš maso...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Ting » pon 20. úno, 2006 18:45

To Naia: Je to jako s těma školama. pokud chceš aby ti učení z Univerzity k něčemu bylo tak musíš mít tu základku a střední školu. Jinak to jak se tu někteří ohánějí Uešibou je podle mě hloupost, protože i Uešiba dělal před aikidem jiná bojová umění...
Ting
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 87
Registrován: pon 18. říj, 2004 23:00

Příspěvekod severin » sob 25. úno, 2006 13:14

severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod marvin » ned 26. úno, 2006 13:43

:D
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 20:03, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod romantimpl » ned 26. úno, 2006 19:58

Uješiba byl zakladatel aikidó a cvičil ho tak, jak ho cvičil, učil to, co považoval za podstatné a důležité. To znamená, že neučil to, co za důležité nepovažoval. Takže nějaké argumenty, že předtím dělal jiná umění neobstojí. Byl to dobrý fajtr, jeho aikidó bylo efektivní a nic jiného než aikidó nedělal.
Podle mě je třeba se ptát, co je příčinou toho, že jemu to fungovalo a mnoha jiným po něm ne? Co to je v jeho aikidó, co není v aikidó jeho následovníků?
Nemyslím ovšem tady na fóru... :wink:
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Ting » ned 26. úno, 2006 20:44

to romantimpl: Uešiba nikdy nedělal jiné bojové umění než aikido? 8O To myslíš vážně? 8O
Tak řiď ať jedeš lip. Myslel sem řiď jako řiď a ne řiď jako řiť!
Ting
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 87
Registrován: pon 18. říj, 2004 23:00

Příspěvekod severin » pon 27. úno, 2006 7:05

severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod 24volt » pon 27. úno, 2006 9:31

severin píše:http://aikidozurnal.aikidocb.cz/texty/showtext.php?soubor=sotnak.txt


No.
Dovolil bych si reagovat na některé věty tohoto článečku.
Na prvním místě je důležité uvědomit si, že techniky aikido obvykle cvičíme proti stylizovaným a idealizovaným útokům. To cvičencům zjednodušuje studium obecných vzorců pohybu v aikido. Jak jsou cvičenci stále pokročilejší, rychlost a síla útoků by se měla zvyšovat, a cvičenci by se měli učit přizpůsobovat základní strategie pohybu v aikido širšímu okruhu útoků.
>Kámen úrazu cvičení aikido u nás je to, že ty stylizované a idealizované útoky se cvičí pořád. Na žádném tréninku, na žádné stáži nebo semináři (a to i na akcích pro cvičence od 1.danu výše) jsem nezažil útok "jak to ukeho zrovna napadne". Autor článku to sám tak trochu přiznává použitím výrazu "rychlost by se měla zvyšovat", a ne "rychlost se zvyšuje". Stručně - cvičí se stále stejné sračky, které fungují mezi aikidisty, ale nikoliv "venku". Jo, možná že jsou útoky rychlejší, ale je to dané tím, že pokročilý aikido-uke se do techniky toriho rychleji a správněji "našteluje" (aby se mu dobře padalo) a technika tak ve finále vypadá rychle, tvrdě a funkčně. Začátečníci tuto fintu neprohlídnou a spolu s idealizací zakladatele vesele a sebevědomě hopkají po cestě aiki, dokud jim někdo na zastávce trolejbusu nedá přes hubu a oni tento podvod prohlédnou, nebo po ní hopkají navždy, protože se díky své filozofii zdárně vyhýbají všem konfliktům a žijí v blažené nevědomosti až do smrti.

Mnoho technik aikido nelze efektivně cvičit bez průvodních aplikací atemi (úder vedený k útočníkovi s cílem usnadnit si provedení následující techniky). Kvůli bezpečnosti během cvičení je atemi často vynecháváno. Je ale důležité atemi pečlivě studovat a věnovat nějaký čas cvičení atemi, aby měl každý možnost jej v případě nutnosti efektivně použít.
>Další věc, která se v mnoha oddílech nekoná - procvičování a celkově vůbec používání atemi. Aikidisti se celé roky odvolávají na bezpečnost a nakonec to dopadá tak, že se jeden druhému bojí dát třeba obyčejnou facku. Je zajímavé, že v jiných bojových umění to jde, dát někomu atemi tak, aby to spolucvičitele nezranilo (ať Tori Ukemu nebo naopak), a přitom mu to nejen ukázalo slabé místo v obraně/útoku, ale taky trochu připomnělo realitu a poškádlilo jeho "nezasažitelné" ego. Atemi v aikido je tajuplné. Všichni o atemi slyšeli, ví jak je sakramentsky důležité, ale nikdo jej nepoužívá. A když už se někdo o atemi pokusí, pak je to jakési prázdné máchání dlaní deset centimetrů od útočníka, kterého to stejně nevzrušuje, protože už se těší, až skončí jeho role ukeho a až se bude moci ukázat jako tori.

Aikido se někdy při srovnávání s jinými bojovými uměními vyzvedává. Studenti aikido jsou často zvědaví, jak dobře by osoba cvičená v aikido obstála proti někomu srovnatelné velikosti a síly, který cvičí jiné bojové umění jako například karate, judo, ju jutsu nebo box. Je přirozené, že ten, kdo si vybral pro cvičení nějaké bojové umění, doufá, že toto bojové umění má efektivní bojové užití. Je ale také důležité uvědomit si, že zakladatel aikido Morihei Uešiba cíleně rozvíjel své bojové umění v něco jiného než nejvíce smrtící bojové umění na planetě, a může být dost dobře možné, že jiná bojová umění jsou pro boj efektivnější než aikido.
>Další typická fráze používaná aikidisty - my necvičíme smrtelné bojové umění, my cvičíme mírumilovné umění. Myslím si, že až na pár magorů nikdo z nás normálních lidí netouží po tom, aby cvičil "nejvíce smrtící bojové umění na planetě", ale aby cvičil něco, s čím v dnešní době plné agresivních pitomců účinně ubrání sebe, své blízké a podobně. Pokud nejste profesionální voják, agent FBI, CIA, AIDS, TELECOMU, vymahač dluhů nebo dvorní dodavatel mrtvol rusko-čínské mafie, jde vám hlavně o tu efektivitu obrany (vynechme debaty o lidech, kteří cvičí bojová umění pouze kvůli zdravému pohybu - to je jiná kategorie).

Nebudu to prodlužovat - tento článek mi nepřipadá nějak moc přesvědčivý, spíše jej řadím do kategorie klasických alibisticko-propagačních shitů aikiďáků, kterých jsem přečetl (a zezačátku děsně žral) stovky. Prostě řečeno - ztotožňuji se s většinou odpůrců aikido na tomto webu a nemyslím si, že by to psali lidé, kteří neví o čem mluví. Já osobně jsem cvičil aikido aktivně přes 8 let, vedl jsem i oddíl a vymetal všechny možné stáže a soustředění. Mimo to jsem cvičil 4 roky karate, něco přes rok kung-fu a momentálně se věnuji bujinkanu. Ani jedno z posledně výjmenovaných umění bych si za normálních okolností nedovolil povyšovat nad aikido, kdyby se alespoň trochu změnil systém cvičení. A aikiďáci nemusí chodit daleko - stačí se vrátit ke kořenům, které tak nějak vykradli - k daito-ryu a poučit se ze systému jejich cvičení (mohli by se poučit i z jiných japonských škol, ale daito-ryu je jim samozřejmě nejbližší). To by ovšem hombu dojo japan nesmělo být tak zatvrzele tvrdohlavé v propagaci vlastní verze vzniku a efektivnosti aikido.

A nyní na mě můžete kydat ty hnoje o tom, že jsem pravděpodobně nic nepochopil, a že jsem úplný debil. Asi máte pravdu :wink:
24volt
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

Příspěvekod RBR » pon 27. úno, 2006 11:13

romantimpl píše:Uješiba byl zakladatel aikidó a cvičil ho tak, jak ho cvičil, učil to, co považoval za podstatné a důležité. To znamená, že neučil to, co za důležité nepovažoval. Takže nějaké argumenty, že předtím dělal jiná umění neobstojí. Byl to dobrý fajtr, jeho aikidó bylo efektivní a nic jiného než aikidó nedělal.


To nemyslíš vážně. Nejdříve si pořádně nastuduj jeho životopis a pak jsem něco napiš. Pro větší objektivitu si zjisti názory jeho současníků na M.U. např. jeho učitele Daito-ryu. Tvrdíš stejnou blbost jako, když nějaký "odborník" prohlašuje, že Funakoshi cvičil celý život shotokan.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod stefan » pon 27. úno, 2006 20:34

Myslim si ze mas pravdu ze aikido je tazsie pouzitelne v praxi a treba na to viac pripravy ako mozno na nejake ine BU ale tam ide hlavne o to ze su si vsetci rovni je jedno ci ma tvoj super 60 alebo 150 kil ale ak sa obranis nejakou pakou proti jeho uderu ma to rovnaky efekt u kazdeho cloveka.
stefan
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 27. úno, 2006 0:00
Bydliště: Veternicova 23 bratislava

Příspěvekod Rychi » pon 27. úno, 2006 20:42

Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod RBR » pon 27. úno, 2006 21:12

ukropcany píše:
Rychi píše:http://video.search.yahoo.com/search/video?ei=UTF-8&fr=sfp&p=%28Aikido%29_aikido_vs_karate_%28cool%21%29
To je fakt karate jak vyšité... :roll: :D


Tori kopat umí (hlavně je flexibilní), ale ty útoky rukou mají do karate hodně daleko. Ten poslední kop kopal tak vysoko, že se obrance nemusel hýbat. Opět tradiční problém s nereálností útoků. Hezký balet.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod 24volt » pon 27. úno, 2006 21:14

Rychi píše:http://video.search.yahoo.com/search/
video?ei=UTF-8&fr=sfp&p=%28Aikido%29_aikido_vs_
karate_%28cool%21%29


Tos ale nemyslel vážně, že ne?
Oba jsou to aikidisti, mají to dopředu pracně nacvičené a jeden z nich se zoufale pokouší o nějaké kopy a údery, ale je to hrozně neúčinné máchání nohama a rukama. Hrůůůza.
Ale je fakt, že začátečníci, kteří nikdy nic necvičili, by to mohli sežrat.

Ach jo ... :roll:
24volt
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

Příspěvekod Rychi » pon 27. úno, 2006 21:30

24volt píše:
Rychi píše:http://video.search.yahoo.com/search/
video?ei=UTF-8&fr=sfp&p=%28Aikido%29_aikido_vs_
karate_%28cool%21%29


Tos ale nemyslel vážně, že ne?
Oba jsou to aikidisti, mají to dopředu pracně nacvičené a jeden z nich se zoufale pokouší o nějaké kopy a údery, ale je to hrozně neúčinné máchání nohama a rukama. Hrůůůza.
Ale je fakt, že začátečníci, kteří nikdy nic necvičili, by to mohli sežrat.

Ach jo ... :roll:


No jo, aspon jsem to zkusil :D Ale stejne. Me aikido vyhovuje. Prece jen se kazdy den s nikym hned na potkani neperu a kdyz uz jo, tak nemam v umyslu ho dokopat do krve. Jak uz nekteri psali, je to bezva BU na sebeobranu, kde cilem neni dat nepriteli jednou ranou KO.
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod marvin » pon 27. úno, 2006 22:26

:roll:
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 21:58, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron