Proc vetsina odsuzuje aikido?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod romantimpl » čtv 02. bře, 2006 17:28

24volt: Mohlo to tak být, ale neřeší to otázku, proč by schopný Uešiba měnil daitó-rjú v něco nefunkčního. Odpověď je spíš v tom, co dále píšou Patrik a mamushi. Uešiba prostě preferoval jiný přístup k bojovým uměním, přesto mu to fungovalo.

ukropcany: souhlasím, byť nejsem takový pesimista. Určitě se najdou i vyjímky, kterým o poznání jde, jenom jich bude málo. Anebo jsem naivní :-)
Ohledně očistných a meditačních technik - škoda, žes to víc nerozvedl. Jaké sútry máš na mysli?
Pokud se dobře pamatuju, tak se cvičila kratinká meditace v seize, různá dechová cvičení - jakýsi základní čchi-kung - rozcvička byla trochu jako jóga nebo takové ty cviky, co se prezentují jako součást šiatsu (moje pozorování). Myslím, že to byly dobré věci, srandovní na tom bylo, že je nikdo nebral moc vážně a nevěnoval jim takovou pozornost a přístup jaké by si zasluhovaly - já taky ne. A v tom byl problém. Ani jsme moc nevěděli k čemu to je.

patrik: off topic nebo ne, rozhodně zajímavé informace.

mamushi: ano, to je mi známo. K otázce "mírového pojetí" bych řekl, že automaticky nevylučuje účinnost, což je závěr, ke kterému mnozí dospívají, protože to berou doslova. Řekl bych, že to spíš znamená nebrat konflikt jako konflikt a tudíž odejmout takové situaci stres vyplývající z ohrožení zdraví, života atd. Asi proto ten "nereálný" trénink. Moje dohady vycházející z chabé zkušenosti. 8)
Zcela souhlasím s tím, co píšeš na konci.
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

 

Příspěvekod Rychi » čtv 02. bře, 2006 18:19

Myslim ze hodne z vas opomiji toto (z cfai.cz):

Dotaz: Jak je možné, že to nefungovalo? (1)
Odpoved: Nefungovalo? A co myslíš tím "fungovat"?
Aikido funguje. Tvoje Aikido nefunguje. Nezaměňuj tyto dva pojmy.

D: Jak je možné, že to nefungovalo? (2)
O: Aikido je defenzivní. Bránil ses nebo útočil??
Aikido je primárně defenzivní technika. Odvrací, neutralizuje a přesměrovává útok; výjimečně jej nabízí. Protože obránce využívá hmotnosti, energie a setrvačnosti útočníka mnohem více, než své vlastní síly, menší obránce má úžasnou výhodu – tak dlouho, jak dokáže odvracet souboj síly a hmotnosti.
Pokud vás někdo doma nebo v práci požádá, abyste mu předvedl, co to Aikido vlastně je, noví studenti obvykle řeknou: "chyť mě za zápěstí". Něco "udělají", "útočník" se to snaží odvrátit, a obvykle celá akce skončí wrestlingovým zápasem, ne Aikido. Proč?


D: Je Aikido vážně praktické pro sebeobranu?
O: Ano.
To, oč všichni usilujeme, je kompletní kontrola nad útočníkem, perfektní kombinace načasování, vnímavosti a energie, které nám umožňují zůstat nedotčený ve chvíli, kdy "pohybujeme" útočníkem, kamkoli se nám zachce. Může upadnout na hlavu nebo jednoduše skončit na opačném konci místnosti, může si vyrazit dech – vaše volba. Jenže právě na této úrovni kontroly máte možnost volby. Myslím, že Aikido nabízí možnosti, jak se s tím vypořádat.

D: Není Aikikai tvrdá? Ki Society příliš mírná? Yoshinkan příliš strnulá?
O: To záleží na učiteli.
S jemností a uvolněním přichází citlivost.

D: Slyšel jsem, že trvá 6 měsíců až rok, než je Aikido prakticky využitelné jako sebeobrana, a více než 4 roky, než je člověk úspěšný...
O: ... Což je typicky lidské uvažování.
Přemýšlej o tom. Zná člověk po dvou letech studia tolik, jako člověk po čtyřech letech? Co na to říká pracovní poptávka?

D: Proč chránit útočníka?
O: Kvůli němu – a kvůli sobě.
Kdokoli bojuje s monstry musí být na pozoru, aby se rovněž nestal monstrem. Protože když se díváte do propasti, propast se dívá do vás.

D: Ale co kdyby to byl skutečný útok?
O: Udělej z něj skutečný teď.

D: Všechno je to jenom jako. Není to Opravdové!
O: To není ani Terminátor, Freddy, Rambo či ©pinavý Harry.
Noví studenti se nemohou oprostit od toho, aby své začátečnické krůčky porovnávali s tím, co viděli v perfektně sehraných filmech. Jenže to není stejné. Filmy mají výhodu nekonečného zkoušení, připraveného scénáře, množství záběrů, úhlů kamery, kaskadérů, odborných poradců a několika překvapení. Studium Aikido se neliší od studia jiných dovedností, ať se jedná o hru na piano či basketbal. Takže, jak to funguje v Opravdovém životě.


Aikido forever...
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod Low » čtv 02. bře, 2006 19:24

ukropcany: a jeden z tech peti lidi je Seagal ne ?:) nevim jestli to co kolem nej povida jsou myty nebo povidacky ale udajne by to mel bejt jeden z tech ktery vedi.. Mozna to je tim ze i kdyby se nejaky nemehlo ucilo nejakou blbost dvacet let prece jen z toho neco bude:)
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod romantimpl » čtv 02. bře, 2006 21:12

Jo, Patriku, nechodím sem na fórum moc často, ale od tebe jsem četl už hafo příspěvků a článků k historii japonských BU. Myslím, že kdyby se to seřadilo za sebou, tak je z toho kniha. Neuvažuješ o spisovatelské dráze? Dobré literatury na toto téma je jako šafránu, zato bludů spousta...

Možná mě šálí paměť, ale nebyls to ty, kdo vydával Magazín Aikidó? Pokud ano, tak zkušenosti s psaním by byly už dlouholeté. :wink:
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod patrik » pát 03. bře, 2006 9:03

romantimpl píše:Jo, Patriku, nechodím sem na fórum moc často, ale od tebe jsem četl už hafo příspěvků a článků k historii japonských BU. Myslím, že kdyby se to seřadilo za sebou, tak je z toho kniha. Neuvažuješ o spisovatelské dráze?


nee, díky ;)

romantimpl píše:Dobré literatury na toto téma je jako šafránu, zato bludů spousta...


Nerad bych se mezi ně zařadil :)
Myslím, že bohatě stačí to, co tu je...

romantimpl píše:Možná mě šálí paměť, ale nebyls to ty, kdo vydával Magazín Aikidó?


Jo, ještě teď mám Xset kusů v skříni, která je díky tomu nepoužitelná...

romantimpl píše:Pokud ano, tak zkušenosti s psaním by byly už dlouholeté. :wink:


Jde o to, že většina toho, co napíšu je buď jenom od jiných autorů (překlad) s jistou vlastní zkušeností, anebo je to můj pohled na věc, kterej se často liší od toho, co se tu vydává. A lidi, chtěj číst nepobuřující texty od renomovanejch autorů a potom o tom dál nepochybují, nesnesou nějaký "prapodivný teorie" od nýmandů, jako jsem já ;) Takovou "teorii" si může vytvořit každej a dokud jí nevydá knižně, má šanci jí přehodnotit... a to "hrdinně" dělám.

Na psaní jinde, než v časopisech, nebo na webu a ve fórech je spousta času...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod romantimpl » pát 03. bře, 2006 10:57

for Ukropcany: souhlas s prvním odstavcem. Proč myslíš, že tu správnou metodiku neznáme? A proč "to" Evropani nemají? Je to problém něčeho v komunikaci s Japoncema?

To co píšeš o Saitovcích mě docela překvapuje. Myslel bych si, že takováhle povrchní mysterióznost a la Harry Potter už dneska v BU netáhne, že všechny ty mystické mlhy kolem východních BU už se rozptýlily. Montovat do BU cizí náboženský folklór věci jenom komplikuje. To je pak opravdu problém v komunikaci, jestli tvrdí svým západním žákům, že musí dělat tohle, aby jim to fungovalo. :roll:

for patrik: Rozumím. I když já bych si zrovna rád přečet něco "pobuřujícího", kam autor vložil svůj pohled na věc samozřejmě něčím podložený (zkušenostmi, vědomostmi, odborností).
Tím, cos napsal, se taky vyjasnuje náš spor "moderní versus tradiční", něco takového jsem měl na mysli
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod marvin » pát 03. bře, 2006 13:06

:D :roll:
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 20:02, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 13:28

ukropcany: a myslis ze by v realnym stretu ti Saitovci, Tamura, Nišio dokazali obstat treba proti boxerovi nebo MT boxerovi.. Mozna blba otazka ale zajma me to, proto ze dokazes asi posoudit oboji.. Taky jsem slysel o lidech kteri aikido umi.. ale prave ze jich moc neni.. a v CR..
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod marvin » pát 03. bře, 2006 14:04

Low - co je nebezpecnejsie pavian, alebo hyena ?

ps: zisti si kedy je nejaky seminar a chod vyskusat ... potom poreferuj.
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 14:23

marvin: jak kdy :) vim ze je to blba otazka tak ale snad kdyz se zajma jak o to tak oto a delal jak aikido tak ted MT a rika ze "vedi" tak na to asi ukropcany nejakej nazor ma.. a ten me zajma
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod romantimpl » pát 03. bře, 2006 16:34

marvine, já jim jejich víru neberu a napadal jsem pouze skutečnost, že ji cpou nám v rámci výuky BU. Co má za smysl papouškovat něco, co je mi cizí a čemu nerozumím? Mám snad studovat japonský folklór nebo se rovnou stát japoncem, abych se mohl učit BU, které shodou okolností vzniklo v Japonsku? Když půjdu dělat Krav maga, budu snad muset zvládnout taky Tóru a Talmud? Přeháním, ale snad je jasné, kam směřuju.

Klidně budu recitovat sútry, zpívat mantry nebo zaklínadla, když mě dotyčný učitel vysvětlí, jak mi to pomůže ve studiu jeho BU. Dělat to mechanicky, jen protože to patří k místnímu folklóru, je k ničemu. A kromě toho já mám vcelku představu, k čemu tyhle věci slouží. Není to pro nás zas tak nepochopitelné, jak tu stále dokolečka opakuješ. Jsou to pouhé prostředky ušité na míru člověku z určité kultury, a jejich cílem bývá nejčastěji ztišení mysli, emocionálnímu zklidnění apod. To je cíl zcela pragmatický, stojí mimo všechna nábožeství a dá se dosáhnout mnoha různými prostředky. Co si mám myslet o učiteli, který by do mě hustil ten svůj, jen protože je jeho nebo tradiční nebo kdovíco, i když by viděl, že ve mě jako v příslušníkovi jiné kultury nevyvolává patřičnou odezvu? Přinejlepším bych si myslel, že příliš nerozlišuje mezi prostředkem a cílem a to je ta mysterióznost a zbytečná komplikovanost, o které mluvím.

ukropcany, ani mě japonské náboženství nebo kultura příliš nezajímá, a také si myslím, že japonské postupy fungují na japonce a ne nás. Nicméně se domnívám, že výuka bojového umění jako je aikidó, přesahuje rámec japonské (a jakékoliv jiné) kultury, jeho cíle jsou dostupné každému a postupy k jejich dosažení by mohly být přizpůsobivější.
Například etiketa je důležitá věc, proč ale používat japonštinu? Všichni se japonsky zdraví a tážou, co se do vás mohou naučit, ale kolik jich vlastně ví, co říkají? A když neví, o čem mluví, tak se celá etiketa stává prázdným rituálem, který se provádí s přezíravým pousmáním a k ničemu není.
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 16:45

třeba u nás v karate žádný modlitby nejsou a je to japonský.. přísaha dojo, která by se si ce měla řikat na začátku každýho tréninku ale.. ale v ní nějakej smysl vidim a to nejsem japonec.. tomu že se před zápasem dva proti sobě ukloněj.. no v boxu to asi neni.. že se nazývaj techniky japonsky, aspoň tomu rozumí stejně japonec,čech nebo američan, navíc na tréninku panuje taková i když hodne uvolněná kázeň, jako že nemužeš řvát sprostý slova a když tak děláš kliky, když se něco vysvětluje stojí se v řadě jako na vojně a nikdo se neštourá v zadku nebo tak něco.. je to asi proto že je to z japonska, kdybysme byli oddíl boxu asi by to vypadalo jinak.. :) ale jestli někdo někomu chce cpát náboženství v rámci BU tak to žádnej smysl nemá..
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 17:14

ukropcany : jedinym aikidistovi kterej aikido predvadel na ulici o kterym sem slysel byl prave Seagal :)

jinak bych aikido nezamenoval s judem.. jeste jsem nikdy nevidel jak by s nekym hodili, hlavni problem vidim v tom ze to jsou strasni prcci a jestli si videl zapas Kaenorsiga(kterej uz je na thajce celkem velkej) vs Ignashov (kterej uz byl za zenitem slavy) tak muzou bejt rychli a silni jak chtej.. :(

strasne by me zajmalo jak to s tim vyuzitim aikida je tak cekam kdy se konecne nejakej aikidak prihlasi do MMA! :lol: sice to neni tak tvrdy jako realita ale mozna by se ty pravidla dali stravit..

ona je pak jeste jedna vec zmalovat nejakyho amatera, tak dobri aikidisti se urcite najdou ale zmalovat nejakyho boxera nebo neco tak..

jinak jak na to tak koukam tak aikido nekde mozna dobry je a le u nas pro bezny lidi je to ztrata casu a penez.

a co se ti na Dekkerovi nejvic libilo ?
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 17:35

ukropcany: no tvrdej bejt musi, ale dyt je jeden z nejlepsich MT boxeru vubec ne? Ja ho jednou videl v nejaky superleague nebo necem takovym. Nadruhou stranu si nemyslim ze bude tvrdsi nez beznej bojovnik z K-1 nebo ne? :o) Znam taky tyhle lidi z kterejch uplne zamrazi kdyz si zvlast kdyz si predstavis ze delaj to samy co ty a o kolik musis asi vic trenovat aby ses jim jednou asi vyrovnal.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 18:06

ukropcany:

ale takova shoda nahod jak jsem ti sem daval to karate a jak si rikal ze veris tomu ze porazili thajce ale jini nez z toho videa tak v tom zapase je presne ten z toho videa :) ten zapas ma 25 minut.. a je tam docela dost peknejch technik ale ma 142mb takze nevim kam bych to dal.

co se tyce tech klincu tak ten skinhed je uplnemimo on tam v tom spi a ten thajec najednou z niceho nic trhne a shodi ho na zem.. v takovymhle objeti jsem byl naposledy na maturitaku s kamaradem, kdyz sme se objimali.. skoda ze se nemuzou pouzit lokty a hlava to by to asi vypadalo jinak ale tyhleklince jsou z myho hlediska o nicem, jeste stesti ze v K-1 nejsou.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod romantimpl » pát 03. bře, 2006 19:45

ukropcany píše:celý prúser aikida je v tom, že nikto nikdy nevidel žiadneho aikiďáka v riadnej konfrontácii.


To je bohužel pravda, občasný sparing 1. danů a výše s jinými školami by ukázal, jak si kdo stojí.

Nějak mi nejde stáhnout to video, hlásí to něco o nerozpoznání zdroje nebo tak nějak. Nevíte, čím to je?
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 22:04

ukropcany: no ja jim to neberu ale to asi nic nezmeni na tom ze ty klince v tomhle podani jsou k nicemu. neco malo jsem videl ale jeste nikdy zadny k.o. z klince a jestli ten shoz ma bejt najezd na boj na zemi tak ten urcite neni nejsilnejsi stranka MT.. a nemusi se to vyplatit.. takze si myslim ze zapasy se bez klincu uplne krasne obejdou. max jedno dve kolena jako to je v K1.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Rychi » pát 03. bře, 2006 22:13

Me by zajimalo, jak reagujete, kdyz na vas v afektu zautoci nejaky vas kamarad nebo znami, ktereho nechcete dobit do krve, ale zaroven ho potrebujete "zneskodnit", aby jste z toho nemeli ani jeden problemy (napr. rvacky ve skole)?
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod Atilius » sob 04. bře, 2006 19:43

...tak nevim, aikido necvicim dlouho, ale podle me je sebeobrana jen jeden z vedlejsich prinosu aikido. A taky si nejsem jist, ze by nefungovalo. Ohanet se tim, ze boxer by mu rozbil drzku mi prijde naprosto ucelove a bezvyznamne. Dobry boxer by rozbil hubu spatnemu karatistovi, spatnemu aikidokovi atd.

Je to BU, ktere nekomu vyhovuje, nekomu ne. A ucitele, ktere jsem ja videl, tak u nich rozhodne nemam dojem, ze by jim to nefungovalo, nebo ze by se na te ulici neubranili. Zaroven nechci rikat, ze se ubrani kazdemu! To je blbost. Ale to se zase dostavame k tomu, ktere BU je nejlepsi, ktery zpusob boje je nejlepsi, coz je podle me naprosto nesmyslna otazka. Nejlepsi v cem, nejlepsi pro koho...

kdo z vas to aikido opravdu umi, aby mohl rict, ze nefunguje a je spatne? Pet let cviceni si myslim je dost kratka doba. A to nemluvim o tom, ze je pet let cviceni a pet let cviceni.
Atilius
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 07. úno, 2006 0:00

Příspěvekod marvin » sob 04. bře, 2006 20:18

:D :D
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 20:01, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků