Proc vetsina odsuzuje aikido?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod 24volt » čtv 02. bře, 2006 9:28

romantimpl píše:...Možná je, nevím, každopádně bych se ptal, proč tedy MU raději nezůstal u daitó-rjú?

No, to mohu se jen domnívat a to následovně: kdyby Ueshiba zůstal u daito-ryu, nikdy by se nemohl osamostatnit, protože by mu na záda neustále dýchal Sokaku Takeda. Takeda by vždy byl jeho "nadřízený" a vždy by rozhodoval, co a jak smí učit a co ne. A Ueshiba měl jistě vyšší ambice, než posluhovat a ohýbat hřbet před sice geniálním bojovníkem, ale převážně jinak potrhlým a nahluchlým staříkem jako byl Takeda.

Další důvod byl i finanční - v některých oficiálních životopisech Ueshiby je psáno, že Takeda požadoval za každého žáka, kterého jeho podřízení vyučovali, nějaký ten peníz. Což se samozřejmě Ueshibovi nelíbilo (komu jo).

Samozřejmě že Ueshiba se nemohl vymanit z Takedova vlivu tak, že prchne do jiného kouta Japonska a tam bude vyučovat daito-ryu svým způsobem. Jednodušší bylo svůj pohled na věc nazvat novým jménem a vesele si vyučovat tam, kde mu to vyhovovalo a Takedu v případě prskání klidně odfuckovat.

Byla to prostě smůla - dvě velké osobnosti se sešly v jeden čas na jednom místě a každá z nich viděla bojová umění přes jiné brýle.

Asi tak :)
24volt
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ukropcany » čtv 02. bře, 2006 10:21

romantimpl píše:for Ukropcany:
Myslel jsem tím, že pro praxi aikidó mi tyhle informace nepomůžou. Nebo myslíš, že aby mi fungovalo aikidó, musím nejdřív studovat daitó-rjú a postavit si doma šintoistickou svatyni? :D
Určite by Ti nepomohlo ani jedno ani hruhé... dopsel som k presvedčeniu, že aikido sa nedá naučiť... nie preto, že by bolo ťažké (z môjho terajšieho pohľadu aikido nijako nevybočuje svojou zložitosťou z radu ostatných BU), ale preto, že doteraz som či už naživo, alebo na videu videl tak do 5 ľudí, ktorí vedeli a to je strašne málo... tým pádom sa nie je od koho učiť - aikido je predovšetkým obchod a kde ide o peniaze, tak nejde o vedomosti a pokrok... čo sa týka očistných a meditačných techník, tak Ty si myslíš tie srandovné pohyby čo sa cvičia v aikikai dóžach čo nikto nevie čo znamená... ale ja s marvinom sme mysleli niečo iné... rôzne sútry a pod. - to sa však v aikikai nevidí...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » čtv 02. bře, 2006 10:27

romantimpl píše:Je pravda, že techniky v aikidó, tak jak se cvičí, nejsou reálné z hlediska sebeobrany. Stejně jako není reálné tuej-šou v tchaj-ťi. Rozdíl je v tom, že studenti aikidó je za reálné považují, zatímco v tchaj-ťi se většinou ví, že se jedná o hru, která má vypěstovat jisté dovednosti. Takže aikidisté se příliš soustředí na to, aby jim to "fungovalo" a všechno ostatní jde stranou. Navenek se zdá, že to funguje, ale co má doopravdy pracovat, když jde do tuhého, to nefunguje. Tedy opět můj názor, který určitě neplatí obecně.
Jednou jsem sledoval zkoušky na 1. kyu nebo 1. dan, už se nepamatuju. Urostlý chlapík tam prováděl techniky sice navenek správně, ale s tak přebytečnou silou a razancí, že se z něho v půlce lilo a ke konci nemohl popadnout dech. Kdyby ty zkoušky trvaly o 5 min. déle, asi by se složil. Možná by se reálně ubránil, protože měl neskutečnou páru, ale ne díky umění.

Výbornej post. Souhlas.

--------------------------------

Ke vztahu Uešiba & Takeda.

Jde o to, že i Takeda "oživil" nějaké BU, dá se říct, že ho "vytvořil". Daitó rjú je sice legendární škola, ale vznik se počítá až právě od Takedy. Tj. od druhé poloviny (konce) 19. století. Takže Uešiba udělal totéž, jako většina Takedových žáků... Vytvořil svojí větev Daitó rjú (vedle Roppokai, Takumakai etc.). Tuhle větev si pojmenoval po svém... a vzhledem k dalším okolnostem jí i změnil.

Většina toho o Uešibově studiu kdovíkolika BU a mistrovství v nich je (jak to říct)... populární mýtus. Uešiba neměl dostudováno Daitó rjú a tak nemohl dál Daitó rjú jako takové učit. Musel učit nějaké své Uešiba rjú... a ne že by se nebaštili navzájem Uešiba a Takeda, ale Takeda a Deguči, hlava sekty Ómoto. Uešiba si vybral, komu dá svůj hlas v týhle volbě... Takeda nebo Deguči.

Někdy se říká, že Uešiba vybral z Daitó rjú "okuden", jindy že odebtral smrtící techniky... IMHO se to navzájem vylučuje.

Nicméně, jak už jsem tu nedávno psal. Většina z toho, co jsem v Daitó rjú viděl (ukázky, ukázkové hodiny) vypadá ještě víc "nefunkčně" než aikidó :)

(Prosím, mluvím o Daitó rjú. Tedy klasickém Takedově BU.)

Patrik

P.S.
btw pls, vynechte to "J" ve jméně Uešiba... zkuste to U-E-©-I-B-A ;)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod mamushi » čtv 02. bře, 2006 11:32

romantimpl píše:Můžeš mi vysvětlit, co to znamená, že Uješibovo aikidó a jeho přímých následovníků je ze 60% založené na náboženství? Nechápu, jak může být bojové umění ZALO®ENÉ na náboženství. A ještě ze 60% 8O
To jakože 60% času se modlil nebo meditoval a zbytek trénoval?

Ueshiba byl jisty cas pod velikym vlivem Onisaburoa Deguciho, nasledovnika v cele skoly OMOTOKYO, jednoho z japonskych "shin Shukyo" - modernich nabozenstvi. OMOTOKYO zalozil v roce 1892 Nao Deguchi a vychazi z shintoisickych ritualu a legend.

Ueshiba s Deguchim stravil nejaky cas v Cine, kde japonska armada delala neuveritelna zverstva. Prave zkusenost s "utrpenim sirenym svym narodem" a Deguchim sirenou naukou o "vesmirne energi Ki, ocistnymi ritualy" byly patrne duvodem, proc Ueshiba zacal tolik akcentovat
1) MIROVE POJETI AIKIDO.
2) tolik vesmirne energie KI v Aikido.

Ta prvni myslenka je v celku pochopitelna, naprosty pacifismus se objevuje u spousty lidi, kteri prosli nejakym konfliktem a uvedomili si, ze na druhe strane fronty jsou taktez lide. (doporucuju precist treba knihu "Ohne na planinach" od Shoheie Ooky - vyslo cesky).

Omotokyo
Je skola, ktera mela drive pres 2 miliony nasledovniku, dnes ma kolem sto tisic vericich. pokud neko chcete, projdete si:

http://www.oomoto.or.jp/English/index-en.html

Maji dve centra, v Ayabe a v Kameoce, Aikidu se jako skola nevenuji. a Aikido a OmotoKyo jsou dnes zcela nezavisle organizace.

Filozoficky vzato, jiste existuje neco, co cloveka presahuje a co dava "zivot fyzickemu zivotu:. Spiritualni priprava ci ritualni ocista zcela jiste muze cloveku dle jeho vyznani pomoci ve vsech oblastech jeho aktivit, ale je ponekud zcestne domnivat se, ze toliko modlenim se clovek nauci nejakou paku, pady... pohyb.

To, co clovek denne dela muze prostoupit do nabozenskeho sveta dotycneho a prave ona koncentrace, ocista ci modlitba muze pomoci tam, kde ani pri 100% vykonu neni jisty vysledek. Clovek muze sve NACVICENE SCHOPNOSTI, svuj UM vlozit do rukou Bozich a nestresovat se starostmi o vysledek, ale, pomineme-li cisty zazrak, tak asi neni mozny postup opacny.
...but your counsciosness is all you, can take to your grave.
mamushi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod patrik » čtv 02. bře, 2006 11:59

jj

Maji dve centra, v Ayabe a v Kameoce, Aikidu se jako skola nevenuji. a Aikido a OmotoKyo jsou dnes zcela nezavisle organizace.

Do topicu o WHD jsem psal o Uešibovi, aikidó a náboženství odkaz zde

Ómoto kjó byla poměrně "vlivná" v Uešibově době a zřejmě mu dost pomohla v rozvoji, ale pokud vím, tak s nimi "vláda" zametla a Morihei měl potom na starosti jiné věci... Je to složité. Uešiba už v době, kdy byl v Ómoto kjó nejaktivnější učil uvnitř ní, v Ajabe i venku pro tokijské "prominenty". Potom ale definitivně odešel do hlavního města a začal učit v armádě i pro námořnictvo...

V té samé době, pokud vím, Deguči v době mezi lety 1935 - 41 seděl v krimu a současně Uešiba jezdil pro "japonskou vládu" do Číny ukazovat bojová umění... Řekl bych, že Uešiba byl poměrně loajální. Pravidelně v Mančukuo se předváděl v rámci oslav vzniku Japonska a pod. Tak nevím.

Zlom mohl být jinde... Myslím, že to souviselo se vznikem Dai Nihon Butokukai, která sdružovala bojové disciplíny tehdejšího Japonska. Toho se prý Morihei nechtěl přímo účastnit. Ono, mezi náma, v roce 42 Uešibovi táhlo na šedesát, takže prostě šel do důchodu. Ještě v tom roce dělal ukázky v Mandžusku a potom odešel do Iwamy.

No nic. Myslím, že tenhle post moc s tématem nesouvisí ;)

srry
Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod romantimpl » čtv 02. bře, 2006 17:28

24volt: Mohlo to tak být, ale neřeší to otázku, proč by schopný Uešiba měnil daitó-rjú v něco nefunkčního. Odpověď je spíš v tom, co dále píšou Patrik a mamushi. Uešiba prostě preferoval jiný přístup k bojovým uměním, přesto mu to fungovalo.

ukropcany: souhlasím, byť nejsem takový pesimista. Určitě se najdou i vyjímky, kterým o poznání jde, jenom jich bude málo. Anebo jsem naivní :-)
Ohledně očistných a meditačních technik - škoda, žes to víc nerozvedl. Jaké sútry máš na mysli?
Pokud se dobře pamatuju, tak se cvičila kratinká meditace v seize, různá dechová cvičení - jakýsi základní čchi-kung - rozcvička byla trochu jako jóga nebo takové ty cviky, co se prezentují jako součást šiatsu (moje pozorování). Myslím, že to byly dobré věci, srandovní na tom bylo, že je nikdo nebral moc vážně a nevěnoval jim takovou pozornost a přístup jaké by si zasluhovaly - já taky ne. A v tom byl problém. Ani jsme moc nevěděli k čemu to je.

patrik: off topic nebo ne, rozhodně zajímavé informace.

mamushi: ano, to je mi známo. K otázce "mírového pojetí" bych řekl, že automaticky nevylučuje účinnost, což je závěr, ke kterému mnozí dospívají, protože to berou doslova. Řekl bych, že to spíš znamená nebrat konflikt jako konflikt a tudíž odejmout takové situaci stres vyplývající z ohrožení zdraví, života atd. Asi proto ten "nereálný" trénink. Moje dohady vycházející z chabé zkušenosti. 8)
Zcela souhlasím s tím, co píšeš na konci.
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod Rychi » čtv 02. bře, 2006 18:19

Myslim ze hodne z vas opomiji toto (z cfai.cz):

Dotaz: Jak je možné, že to nefungovalo? (1)
Odpoved: Nefungovalo? A co myslíš tím "fungovat"?
Aikido funguje. Tvoje Aikido nefunguje. Nezaměňuj tyto dva pojmy.

D: Jak je možné, že to nefungovalo? (2)
O: Aikido je defenzivní. Bránil ses nebo útočil??
Aikido je primárně defenzivní technika. Odvrací, neutralizuje a přesměrovává útok; výjimečně jej nabízí. Protože obránce využívá hmotnosti, energie a setrvačnosti útočníka mnohem více, než své vlastní síly, menší obránce má úžasnou výhodu – tak dlouho, jak dokáže odvracet souboj síly a hmotnosti.
Pokud vás někdo doma nebo v práci požádá, abyste mu předvedl, co to Aikido vlastně je, noví studenti obvykle řeknou: "chyť mě za zápěstí". Něco "udělají", "útočník" se to snaží odvrátit, a obvykle celá akce skončí wrestlingovým zápasem, ne Aikido. Proč?

D: Je Aikido vážně praktické pro sebeobranu?
O: Ano.
To, oč všichni usilujeme, je kompletní kontrola nad útočníkem, perfektní kombinace načasování, vnímavosti a energie, které nám umožňují zůstat nedotčený ve chvíli, kdy "pohybujeme" útočníkem, kamkoli se nám zachce. Může upadnout na hlavu nebo jednoduše skončit na opačném konci místnosti, může si vyrazit dech – vaše volba. Jenže právě na této úrovni kontroly máte možnost volby. Myslím, že Aikido nabízí možnosti, jak se s tím vypořádat.

D: Není Aikikai tvrdá? Ki Society příliš mírná? Yoshinkan příliš strnulá?
O: To záleží na učiteli.
S jemností a uvolněním přichází citlivost.

D: Slyšel jsem, že trvá 6 měsíců až rok, než je Aikido prakticky využitelné jako sebeobrana, a více než 4 roky, než je člověk úspěšný...
O: ... Což je typicky lidské uvažování.
Přemýšlej o tom. Zná člověk po dvou letech studia tolik, jako člověk po čtyřech letech? Co na to říká pracovní poptávka?

D: Proč chránit útočníka?
O: Kvůli němu – a kvůli sobě.
Kdokoli bojuje s monstry musí být na pozoru, aby se rovněž nestal monstrem. Protože když se díváte do propasti, propast se dívá do vás.

D: Ale co kdyby to byl skutečný útok?
O: Udělej z něj skutečný teď.

D: Všechno je to jenom jako. Není to Opravdové!
O: To není ani Terminátor, Freddy, Rambo či ©pinavý Harry.
Noví studenti se nemohou oprostit od toho, aby své začátečnické krůčky porovnávali s tím, co viděli v perfektně sehraných filmech. Jenže to není stejné. Filmy mají výhodu nekonečného zkoušení, připraveného scénáře, množství záběrů, úhlů kamery, kaskadérů, odborných poradců a několika překvapení. Studium Aikido se neliší od studia jiných dovedností, ať se jedná o hru na piano či basketbal. Takže, jak to funguje v Opravdovém životě.

Aikido forever...
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod Low » čtv 02. bře, 2006 19:24

ukropcany: a jeden z tech peti lidi je Seagal ne ?:) nevim jestli to co kolem nej povida jsou myty nebo povidacky ale udajne by to mel bejt jeden z tech ktery vedi.. Mozna to je tim ze i kdyby se nejaky nemehlo ucilo nejakou blbost dvacet let prece jen z toho neco bude:)
Low
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod romantimpl » čtv 02. bře, 2006 21:12

Jo, Patriku, nechodím sem na fórum moc často, ale od tebe jsem četl už hafo příspěvků a článků k historii japonských BU. Myslím, že kdyby se to seřadilo za sebou, tak je z toho kniha. Neuvažuješ o spisovatelské dráze? Dobré literatury na toto téma je jako šafránu, zato bludů spousta...

Možná mě šálí paměť, ale nebyls to ty, kdo vydával Magazín Aikidó? Pokud ano, tak zkušenosti s psaním by byly už dlouholeté. :wink:
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod ukropcany » pát 03. bře, 2006 7:31

Low píše:ukropcany: a jeden z tech peti lidi je Seagal ne ?:) nevim jestli to co kolem nej povida jsou myty nebo povidacky ale udajne by to mel bejt jeden z tech ktery vedi.. Mozna to je tim ze i kdyby se nejaky nemehlo ucilo nejakou blbost dvacet let prece jen z toho neco bude:)
To teda nie... ale môžem byť konkrétny - Saitovci, Tamura, Nišio... oni boli tí, ktorí mali to "to"... z miestnych (európskych) som to u nikoho nevidel... a nemyslím, že by to bolo genetickým fondom... stále viac a viac si myslím, že metodika v aikide je veľmi dobrá, len my ju nepoznáme. Reči o desiatkach rokov praxe sú blbosť, samozrejme 5 rokov je menej ako 15 rokov, ale keď po 5 rokoch stále nič, tak je niekde chyba...

4RT - no ja o tých meditačných technikám neviem nič a myslím, že ani väčšina ľudí, ktorí ich "robia"... ja len viem, že Saitovci sú veľmi nábožensky založení, pred každým tréningom recital nejaké strašné zaklínadlá a tak a čo som počul, tak aj uchideshi ich dostali prepísané do latinky a tiež museli recitovať... :roll: Tiež keď si vezmeš, že ľudia za nimi chodia po celom svete, tiež sa mi to nezdá... ono je to iné ako chodiť do Číny na 2-3 mesiace, toto je do Ameriky na 3 dni... nie je to normálne...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » pát 03. bře, 2006 9:03

romantimpl píše:Jo, Patriku, nechodím sem na fórum moc často, ale od tebe jsem četl už hafo příspěvků a článků k historii japonských BU. Myslím, že kdyby se to seřadilo za sebou, tak je z toho kniha. Neuvažuješ o spisovatelské dráze?

nee, díky ;)

romantimpl píše:Dobré literatury na toto téma je jako šafránu, zato bludů spousta...

Nerad bych se mezi ně zařadil :)
Myslím, že bohatě stačí to, co tu je...

romantimpl píše:Možná mě šálí paměť, ale nebyls to ty, kdo vydával Magazín Aikidó?

Jo, ještě teď mám Xset kusů v skříni, která je díky tomu nepoužitelná...

romantimpl píše:Pokud ano, tak zkušenosti s psaním by byly už dlouholeté. :wink:

Jde o to, že většina toho, co napíšu je buď jenom od jiných autorů (překlad) s jistou vlastní zkušeností, anebo je to můj pohled na věc, kterej se často liší od toho, co se tu vydává. A lidi, chtěj číst nepobuřující texty od renomovanejch autorů a potom o tom dál nepochybují, nesnesou nějaký "prapodivný teorie" od nýmandů, jako jsem já ;) Takovou "teorii" si může vytvořit každej a dokud jí nevydá knižně, má šanci jí přehodnotit... a to "hrdinně" dělám.

Na psaní jinde, než v časopisech, nebo na webu a ve fórech je spousta času...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod romantimpl » pát 03. bře, 2006 10:57

for Ukropcany: souhlas s prvním odstavcem. Proč myslíš, že tu správnou metodiku neznáme? A proč "to" Evropani nemají? Je to problém něčeho v komunikaci s Japoncema?

To co píšeš o Saitovcích mě docela překvapuje. Myslel bych si, že takováhle povrchní mysterióznost a la Harry Potter už dneska v BU netáhne, že všechny ty mystické mlhy kolem východních BU už se rozptýlily. Montovat do BU cizí náboženský folklór věci jenom komplikuje. To je pak opravdu problém v komunikaci, jestli tvrdí svým západním žákům, že musí dělat tohle, aby jim to fungovalo. :roll:

for patrik: Rozumím. I když já bych si zrovna rád přečet něco "pobuřujícího", kam autor vložil svůj pohled na věc samozřejmě něčím podložený (zkušenostmi, vědomostmi, odborností).
Tím, cos napsal, se taky vyjasnuje náš spor "moderní versus tradiční", něco takového jsem měl na mysli
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod marvin » pát 03. bře, 2006 13:06

:D :roll:
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 20:02, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 03. bře, 2006 13:16

romantimpl píše:for Ukropcany: souhlas s prvním odstavcem. Proč myslíš, že tu správnou metodiku neznáme? A proč "to" Evropani nemají? Je to problém něčeho v komunikaci s Japoncema?

To co píšeš o Saitovcích mě docela překvapuje. Myslel bych si, že takováhle povrchní mysterióznost a la Harry Potter už dneska v BU netáhne, že všechny ty mystické mlhy kolem východních BU už se rozptýlily. Montovat do BU cizí náboženský folklór věci jenom komplikuje. To je pak opravdu problém v komunikaci, jestli tvrdí svým západním žákům, že musí dělat tohle, aby jim to fungovalo. :roll:
No kukám, že marvin to už dorozviedol, takže ja len doplním, že to vidím obdobne. Nikto netvrdí, že len keď sa budeš modliť hulahula, tak to bude fungovať. Ale holt to patrí k tomu človeku, ktorý to vedie... ja som zistil, že rovnaké schopnosti viem získať aj tu a od ďaleko dostupnejších ľudí, takže som si vybral... japonské náboženstvo ma absolútne nezaujíma, japonské postupy sú mi vlastne úplne cudzie a prídu mi častokrát úplne nezmyselné. Ony totiž fungujú na japoncov, ale nie na nás...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 13:28

ukropcany: a myslis ze by v realnym stretu ti Saitovci, Tamura, Nišio dokazali obstat treba proti boxerovi nebo MT boxerovi.. Mozna blba otazka ale zajma me to, proto ze dokazes asi posoudit oboji.. Taky jsem slysel o lidech kteri aikido umi.. ale prave ze jich moc neni.. a v CR..
Low
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod marvin » pát 03. bře, 2006 14:04

Low - co je nebezpecnejsie pavian, alebo hyena ?

ps: zisti si kedy je nejaky seminar a chod vyskusat ... potom poreferuj.
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 14:23

marvin: jak kdy :) vim ze je to blba otazka tak ale snad kdyz se zajma jak o to tak oto a delal jak aikido tak ted MT a rika ze "vedi" tak na to asi ukropcany nejakej nazor ma.. a ten me zajma
Low
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod romantimpl » pát 03. bře, 2006 16:34

marvine, já jim jejich víru neberu a napadal jsem pouze skutečnost, že ji cpou nám v rámci výuky BU. Co má za smysl papouškovat něco, co je mi cizí a čemu nerozumím? Mám snad studovat japonský folklór nebo se rovnou stát japoncem, abych se mohl učit BU, které shodou okolností vzniklo v Japonsku? Když půjdu dělat Krav maga, budu snad muset zvládnout taky Tóru a Talmud? Přeháním, ale snad je jasné, kam směřuju.

Klidně budu recitovat sútry, zpívat mantry nebo zaklínadla, když mě dotyčný učitel vysvětlí, jak mi to pomůže ve studiu jeho BU. Dělat to mechanicky, jen protože to patří k místnímu folklóru, je k ničemu. A kromě toho já mám vcelku představu, k čemu tyhle věci slouží. Není to pro nás zas tak nepochopitelné, jak tu stále dokolečka opakuješ. Jsou to pouhé prostředky ušité na míru člověku z určité kultury, a jejich cílem bývá nejčastěji ztišení mysli, emocionálnímu zklidnění apod. To je cíl zcela pragmatický, stojí mimo všechna nábožeství a dá se dosáhnout mnoha různými prostředky. Co si mám myslet o učiteli, který by do mě hustil ten svůj, jen protože je jeho nebo tradiční nebo kdovíco, i když by viděl, že ve mě jako v příslušníkovi jiné kultury nevyvolává patřičnou odezvu? Přinejlepším bych si myslel, že příliš nerozlišuje mezi prostředkem a cílem a to je ta mysterióznost a zbytečná komplikovanost, o které mluvím.

ukropcany, ani mě japonské náboženství nebo kultura příliš nezajímá, a také si myslím, že japonské postupy fungují na japonce a ne nás. Nicméně se domnívám, že výuka bojového umění jako je aikidó, přesahuje rámec japonské (a jakékoliv jiné) kultury, jeho cíle jsou dostupné každému a postupy k jejich dosažení by mohly být přizpůsobivější.
Například etiketa je důležitá věc, proč ale používat japonštinu? Všichni se japonsky zdraví a tážou, co se do vás mohou naučit, ale kolik jich vlastně ví, co říkají? A když neví, o čem mluví, tak se celá etiketa stává prázdným rituálem, který se provádí s přezíravým pousmáním a k ničemu není.
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod Low » pát 03. bře, 2006 16:45

třeba u nás v karate žádný modlitby nejsou a je to japonský.. přísaha dojo, která by se si ce měla řikat na začátku každýho tréninku ale.. ale v ní nějakej smysl vidim a to nejsem japonec.. tomu že se před zápasem dva proti sobě ukloněj.. no v boxu to asi neni.. že se nazývaj techniky japonsky, aspoň tomu rozumí stejně japonec,čech nebo američan, navíc na tréninku panuje taková i když hodne uvolněná kázeň, jako že nemužeš řvát sprostý slova a když tak děláš kliky, když se něco vysvětluje stojí se v řadě jako na vojně a nikdo se neštourá v zadku nebo tak něco.. je to asi proto že je to z japonska, kdybysme byli oddíl boxu asi by to vypadalo jinak.. :) ale jestli někdo někomu chce cpát náboženství v rámci BU tak to žádnej smysl nemá..
Low
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 03. bře, 2006 17:01

4low - tak toto keby som vedel, tak by som to sem napísal. «ažko to hodnotiť, pretože to čo predviedli oni bolo o 1000% viac ako miestne "kapacity". Lednže keď som videl Ramona Dekkera naživo na tom seminári, tak si po pravde neviem predstaviť ako dobrí museli byť tí čo ho sekli... celý prúser aikida je v tom, že nikto nikdy nevidel žiadneho aikiďáka v riadnej konfrontácii. To čo oni nazývajú "randori" je obyčajná kokotina (admin promine), pretože to s bojom nemá vôbec nič, je to len nejaký blbý náznak. Aikiďáci sami seba hodnotia podľa toho, kto ako dokáže techniku zacvičiť s tým a tým... lenže čo to má s bojom? Je to len nejaký zložitý pohyb, ktorý robíš proti človeku, ktorý sa Ti ho snaží čo najviac skomplikovať... kďežto v zápase nikto nevie čo bude... a keď vidím tých niektorých thajcov ako dokážu európana jednou rukou v klinči tresknúť o zem, tak celé judo aj aikido môže ísť do gúl... takéto niečo som totiž nevidel ani v drile a nieto ešte v zápase!!! Tak a teraz si vyber...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...