Proc vetsina odsuzuje aikido?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Proc vetsina odsuzuje aikido?

Příspěvekod arnie » pát 01. srp, 2014 0:16

K těm videím... Yamaue je zvláštní člověk. Nerad bych mluvil podrobněji, nebylo by to hezké...
Jinak QI, soudě dle čínské terminologie není žádná blbá vnitřní energie, ale dýchání.
arnie
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod jarmuk » ned 03. srp, 2014 11:15

Myslím, že to o tom jak trénovat tělo není špatný názor.
Mám za sebou judo - vrcholová úroveň, aikido, kungfu, karate a na vojně jsme povině cvičili musado.
Aikido beru jako dobrou školu principů, navíc třeba M.Quaranta učí i kopy a ůdery, jen vždy zdůrazní, že aikidista místo destrukce někoho jen svede na zem.
Takže já aikido doporučuji, nevím jak u dětí, ale pokud máš zkušenost s jiným BU, tak aikido přidá další pohled na věc.
Vždy to je jen o tom jak ty makáš a co tomu dáš, né o stylu.
Ve skutečnosti staří bojovníci cvičili techniky různých škol a vybírali so co jim vyhovovalo a tak vlastně vznikaly nové styly.
Ještě k tomu čchi, reaguje na dýchání, ale je to vnitřní energie. V aikdu, některý školy více, jiné míň s KI, což je japonský termín pro čchi, pracují.
Zkouni jakoukoliv literaturu o akupunktuře, překvapivě i vědci uznali, že e tělem proudí po meridiánech.
Ale pro člověka, který se rozhoduje s čím začít to nemá význam řešit. Pro někoho, kdo chce začít s BU doporučuji cokoliv, kde se naučí padat. To je znalost, kterou jsem v životě využil nejvíc. Prát se ve skutečnosti moc často nemusíme - naštěstí.
Ještě mě napadá jedna věc, někteří aikidisti si myslí, že se nemusí učit útočit, jiní naopak, že když se nenaučí správně útočit, tak nemohou pochopit jak se bránit. ŠEL BYCH DO ŠKOLY, KDE UČÍ I ÚTOKY.
Nějak jsem se rozjel a tak končím.
jarmuk
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod cudles » pon 04. srp, 2014 18:10

ach jo.... :roll:
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod arnie » pon 04. srp, 2014 19:12

cudles píše:ach jo.... :roll:

Přesně tak, je to marné...
arnie
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ingwe » stř 20. srp, 2014 16:29

Zdravím všechny nesmrtelné účastníky tohoto fóra, se kterými jsem se kdysi z bezpečí za monitorem do krve hádal o spoustě věcí. Z nudy jsem se teď začetl do této (kolikátá už to proboha je? :-) ) diskuze o aikidu, a když se tu nakouslo to s tou změnou názoru po letech, nedá mi to a přisadím si.

cudles píše:jen stručně - kde není plnokontaktní sparring, tam nelézt, nebude to stát za nic

Ano, lépe a jednodušeji to už říct nejde. Léta jsem v diskuzích "kopal" za tradiční japonskou výuku šermu - kórjů kendžucu, kde se praktikují pouze kata, žádný sparring. Přejímal jsem slepě argumenty, proč sparring není potřeba, a věřil jsem jim.

Řízením osudu jsem v poslední době přesedlal na evropský šerm dlouhým mečem, kde se volný sparring provozuje. Spadly mi klapky z očí, ani to moc nebolelo, spíš jsem nadšeně zjistil, že cesta, která se mi zdála končit v bezbarvém nudném vzduchoprázdnu, vede ještě daleko a je hodně zajímavá. Až teď začínám chápat základy taktiky, tempo, začínám chápat, že bez fyzické kondice to moc nejde. Je to paráda, tréninky mě zase baví a cítím, že mám konečně zase šanci pohnout se vpřed. Né že by kata byly na hovno, taky je dost děláme, jinak člověk techniku nenadriluje, ale technika samotná je na hovno, když ji člověk neumí použít ve sparringu, a tím i samotné katy jsou na hovno, když člověk nedělá sparring.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod pm » stř 20. srp, 2014 17:14

ingwe: howgh.
pm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » čtv 21. srp, 2014 7:14

Snaha márna nebola, juchúúú (https://www.youtube.com/watch?v=l2cgNFGa2f8)! :lol: :wink:
Fighters never quit, quitters never fight - Ray Sefo
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » čtv 21. srp, 2014 9:42

Ukrop: :-D díky za ni! člověk si na to stejně musí přijít sám, trvalo to dlouho, ale marné to rozhodně nebylo.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod hellas » čtv 21. srp, 2014 12:07

ingwe píše:Ukrop: :-D díky za ni! člověk si na to stejně musí přijít sám, trvalo to dlouho, ale marné to rozhodně nebylo.

Mě to trvalo vod doby, co sem se semka zaregistroval, předtym sem nepochyboval. Ani tady ze začátku ne, ale červíček hlodal, až se prohlodal :lol:
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » čtv 21. srp, 2014 13:32

Si vzpomínám, jak jsem se vymlouval, že nepojedu na BU.cz sparring se zbraněma, protože ještě nejsem dost dobrej a mohl bych svýmu učiteli a škole dělat ostudu :lol:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » čtv 21. srp, 2014 15:17

A čo hovorí na to Tvoj učiteľ dnes?
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » čtv 21. srp, 2014 17:29

Už nemám učitele. Tedy učitele kendžucu. Moji učitelé evropského šermu patří k těm lidem, kteří se snaží pořádat pro šermíře sparringové akce, volné sparringy a turnaje, takže tam je to jasné :-)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 22. srp, 2014 8:22

Kapiš :wink:
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » pát 22. srp, 2014 21:09

Presto jsi na Sparingu se zbranemi dosud nebyl! Mas co dohanet INGWE! :-D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod marcelinho » ned 24. srp, 2014 18:36

ingwe píše:Zdravím všechny nesmrtelné účastníky tohoto fóra, se kterými jsem se kdysi z bezpečí za monitorem do krve hádal o spoustě věcí. Z nudy jsem se teď začetl do této (kolikátá už to proboha je? :-) ) diskuze o aikidu, a když se tu nakouslo to s tou změnou názoru po letech, nedá mi to a přisadím si.

cudles píše:jen stručně - kde není plnokontaktní sparring, tam nelézt, nebude to stát za nic

Ano, lépe a jednodušeji to už říct nejde. Léta jsem v diskuzích "kopal" za tradiční japonskou výuku šermu - kórjů kendžucu, kde se praktikují pouze kata, žádný sparring. Přejímal jsem slepě argumenty, proč sparring není potřeba, a věřil jsem jim.

Řízením osudu jsem v poslední době přesedlal na evropský šerm dlouhým mečem, kde se volný sparring provozuje. Spadly mi klapky z očí, ani to moc nebolelo, spíš jsem nadšeně zjistil, že cesta, která se mi zdála končit v bezbarvém nudném vzduchoprázdnu, vede ještě daleko a je hodně zajímavá. Až teď začínám chápat základy taktiky, tempo, začínám chápat, že bez fyzické kondice to moc nejde. Je to paráda, tréninky mě zase baví a cítím, že mám konečně zase šanci pohnout se vpřed. Né že by kata byly na hovno, taky je dost děláme, jinak člověk techniku nenadriluje, ale technika samotná je na hovno, když ji člověk neumí použít ve sparringu, a tím i samotné katy jsou na hovno, když člověk nedělá sparring.

Som rad ze si sa pohol na svojej ceste dalej..myslim ze vacsina harcovnikov z tohto fora sa za poslednych 12 rokov co som tu pohla dalej.. sparing,sparingove izolovane "hry" su jedina cesta ako sa dalej zlepsovat..kto vie zakladnh osnovu ako vyskladat "izolovane sparingove hry" , vie ich nasrubovat na akykolvek system..kludne aj na Koryu styly ;)
marcelinho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod ingwe » pon 25. srp, 2014 10:02

Picard: Ano ano, mám hodně co dohánět. A zrovna když už se člověk dostane na nějaký zajímavý technický stupně, začne si myslet, že už fakt něco umí... a BANG! Je znova na začátku :D
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod mysmys » čtv 28. srp, 2014 21:12

to Ingwe:
videl jsem nejake videa s panem Otake, kde vykladal, cvicil parova dlouha a narocna kendzucu kata skoly TSKSR. Bylo v tom kus mistrovstvi v ovladani tela, mece - menil rytmus, vzdalenost, jemnost, tvrdost - lehce vse priuzpusoboval potrebam a ve vztahu co protivnik delal - rikal jsem si, tohle cvicit, tak te to musi dobre pripravit a ono to asi tak neni...

Diky, zes to napsal.
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » pát 29. srp, 2014 14:09

mysmys: Nechci říct, že to člověku nic nedá. I v rámci cvičení sestav se člověk zlepšuje a může dosáhnout oproti startovní čáře vysoké úrovně. Ale je pořád v rámci cvičení sestav. Mimo sestavy je trochu jiný svět. Ze dvou stejně schopných lidí, z nichž jednoho necháš cvičit jen sestavy, a druhého sestavy a sparring, je asi jasné, kdo bude mít navrch. Teda aspoň mě už to konečně jasné je :-)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Tetrev » pát 29. srp, 2014 15:46

To ingwe:
Šú-ha-ri - cyklus učení, praxe i mistrovství.

A když jednoho necháš cvičit jenom sparring nenaučí se téměř nic.
Ale užije si spoustu legrace. To se musí nechat ;)
Nesoucí naginata, ďábelsky se smějí...
Tetrev
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod mysmys » pát 29. srp, 2014 20:53

Ze dvou stejně schopných lidí, z nichž jednoho necháš cvičit jen sestavy, a druhého sestavy a sparring, je asi jasné, kdo bude mít navrch.

Jasne, jak ja mivam moznost poznat, tak japonsti ucitele iaido (pod ZNKR) cvicivaji i kendo, nebo aspon v nem maji nejaky vyssi stupen. Take nekteri ucitele kendo cvicivaji bud iaido nebo nejake korju kendzucu. Jiste to tak asi bude, ze trenink ma byt co nejvice komplexni.
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...