Bushido,samurajové, staré ideály, má to ještě smysl?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Dalt » pon 11. pro, 2006 20:31

uctivani mece?..mno kam me znalosti sahaji tak mec byl svym zpusobem "uctivan" i v evrope - ono uctivani bylo zapricineno ze mec jako zbran byl neuveritelne drahy artikil - bojovnik ktery zlomil, ztratil ap. mec byl v dost nestastne situaci (vetsinou byl totiz vyzbrojen svym panem - vladykou) a on sam si mec dovolit nemohl....(nutno podotknout ze takova situace byla vlastni dobe nekde kolem 10-11.stol.) Dobrym prikladem nakladnosti vyzbroje pro takoveho valecnika muze byt treba fakt ze i tak mocny knize jakym bezesporu byl Břetislav II. (11. stol.) si mohl dovoli vyzbrojit "jen" okolo 20 elitnich valecniku (vlastni druzina) - pricemz nejdrazsi byl prave dlouhy mec, zbroj a kun....casem se samozrejme vyroba zbrani a hlavne dobyvani rudy zrychluje tudiz cena klesa...
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

 

Příspěvekod ingwe » úte 12. pro, 2006 0:12

2 Dalt: je to sice trošku OT (né že by byla situace v japonsku ÚPLNĚ jiná, myslím že v rytířské kultuře evropy, zvlášť v anglii, byl meč taky uctívanou zbraní, ale stejně bych to moc nesrovnával s uctíváním dle kodexu bušidó), ale díky :wink:
P.S.: můžeš mi pls prozradit ze kterého zdroje jsi načerpal tu informaci o Břetislavu II.? přiznávám že tomu nevěřím ani za mák 8O

add názor na bušido: zas uvedu dva extrémy - na jedné straně čest, férový souboj, přímé a slušné chování... a na druhé straně způsob šóguna a vlády bakufu(doufám že ten název nekomolím, kdyžtak mě někdo urychleně opravte :wink: ) jak naprosto dokonale ovládnout člověka, udělat z něj nemyslícího robota pro vykonávání příkazů, svázat ho a krotkého jako beránka ho zastrčit do toho šuplíku společnosti, který mu byl vyhrazen.

asi tě, sosuke, zklamu. kloním se k tomu druhému extrému. vůbec nesdílím tvé nadšení pro bušidó. jestli je hlavním pilířem tvého názoru čest, tak já to vidím asi tak, že jak v éře muromači(nebo kterékoliv jiné předtím), tak i v éře edo byli čestní a nečestní buši. to, že někomu nařídíš, aby byl čestný... víš jak to myslím :wink:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » úte 12. pro, 2006 7:11

Popořadě...

S tím mečem. Vychází to přece z mytologie, proto je to v Japonsku hlubší. Ingwe "kusa nagi no ken" je třeba legenda, mimo Vaší katy v iai :) apod. A ten vztah k meči se prostě prohluboval s tím, jak šla historie a jak bylo vytvářeno právě to "bušidó" :) Tehdy zřejmě vznikaly ty plky o duši samuraje a kdovíco, z čehož někteří usuzují, že meč byl cenější než život a kdovíco ještě :D

V současném budó je "uctívání" meče tak maximálně o tom, že se mu ukloníš, podobně jako se v JPN BU klaníš třeba učiteli, kamize nebo protivníkovi (iai) anebo, že na čepel nešmatáš rukou... což vychází jen z praktičnosti (vlhokst, rez... nefunkčnost meče). A co se týče obdivu k meči, k nějaké historické záležitosti... IMHO je to prostě jen obdiv nad řemeslnou zručností a zpracováním. Jako když obdivuješ zlatý hodinky.

A i v jiných BU než je iai je "úcta" k meči nebo jeho "uctívání" o tom, že víš, kam meč položit, kterým směrem leží ostří, jak ho zvednout apod. Ale to už je vlastně technika, která zčásti souvisí s praxí (už tu bylo vysvětleno) a z části zase s tím, kde má jaká věc své místo... kam patří a jak :)

Mimoto je to prostě metoda, jak si lépe uvědomit, že ta dřevěná (bambusová, nebo jiná tupá) věc je živá čepel a špatný pohyb s ní může být problém. Je to o stavu mysli... ale není to žádnej fetišismus :)

Ptal jsem se ve vedlejším topicu, ze kterého rjú s mečem vychází aikidó, která na něm má být údajně založené a odpověď vlastně žádná. Proč? Zdá se, že v Japonsku je to prostě metafora - že bojová umění vycházejí z meče, nebo souvisí s mečem :) Jako když u nás řekneme, že vše začíná u Adama. A holt Japonci na tom prostě víc ujížděj... a na tom není nic špatnýho. Je to prostě součást jejich kultury a historie.

Ohledně tý cti. Prostě bychom to neměli měřit našimi současnými měřítky. Čest, úcta, lidskost, spravedlnost, vzdělanost (gódžó) pro ně znamenalo něco úplně jinýho než pro nás. Ale stejně jako u nás přece... Nebo chcete říct, že v dobých rytířských ctností v Evropě byl rytíř zásadně hodnej, milej pán, co ušetřil každýho a byl galantní k ženám a nekradl :)

Psal jsem to přece na začátku. Pro někoho je samuraj a bušidó naprosto úžasný a skvělý, zatímco pro jiného je to humáč a nechuť, která tu nemá místo... a zase jen protože to nestudujeme do hloubky, nebo aspoň tak, abychom věděli o čem je řeč. Prostě tu chybí objektivní i kritické zhodnocení... není kde čerpat.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » úte 12. pro, 2006 12:17

2 patrik: se vším co píšeš souhlasím, ale to přece neznamená že tu o tom nemůžem nezávazně plkat, ne? :wink:

je jasný že tu nedojde k žádnému objektivnímu zhodnocení. všechno co jsem chtěl svými příspěvky říct se dá takhle shrnout: mám v oblibě víc japonsko před šógunátem tokugawů, než za něj. a je mi líto že lidi vidí hlavně to za něj.

ale proč to psát jednoduše když to jde složitě 8) podívej se třeba na diskuzi proč všichni odsuzují aikido. tomu říkám zbytečná diskuze. tahle je proi tomu ještě zlatá. no ne? :wink:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod torao » úte 12. pro, 2006 13:09

Zdravim panove,

no asi tady odpovim to co rikam lidem na nasem treninku.

Rozhodne ma smysl zajimat se o historii, realie, a dalsi veci. Tim myslim vseobecne. To znamena kdyz delam japonske budo, nebo jeste lepe TSKSR tak se seznamit s tim co je to mec, zbroj, obleceni a tak podobne..

Bushido... no to opravdu z nasi skolou nema moc spolecneho, a jak napsal Ingwe, v dobe kdy se TSKSR formovalo tak bushido nebylo, ale urcite existovaly nejaka pravidla slusneho chovani...
To ma jiste kazda spolecnost, ucite hranice kam se da jeste jit... a urcite neco takoveho bylo i v praveku :)

Jinak aplikace nejakych idelalu z bushido bude asi hodne tezka v nasi spolecnosti ale myslim ze i v japonsku, i kdyz tam nektere veci zustavaji diky kulture, a tradici.

Uprime zkuste aplikovat Stary zakon :D


Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Dalt » úte 12. pro, 2006 15:44

Ingwe: to o tom Břetislavu samozrejme neni muj vymysl, ale pise o tom PhDr Josef ®emlička DrSc - asi nejfundovanejsi historik na dobu Premyslovskou... a POZOR nepisu ze by onech 20 muzu byla ARMADA - v tech dobach stala armada samozrejme neexistovala (ta se rekrutovala z lidu a prave z techto druzin ruznych jinych vladyku, za ucelem valecne vypravy nekam...)
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod ingwe » úte 12. pro, 2006 17:33

2 Dalt: vim kdo je ®emlička i jaká byla (alespoň přibližně) vojenská situace v knížecích Čechách :wink: spíš mi pls napiš která to je knížka, když uvedeš i stránku usnadníš mi hledání. chtěl bych si to přečíst s celým kontextem. dokud neuvidím, neuvěřím :twisted: ... za informaci předem dík
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Dalt » úte 12. pro, 2006 19:34

mno to ti asi nepomuzu - neni to z knizky ale z casopisu Matice moravské (tak 8 let stary) - pujcuju u nas v knihovne...jen nechapu co je na tom neuveritelne...
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod ingwe » úte 12. pro, 2006 22:20

2 Dalt: dobře, mrknu na to. 8 let říkáš? snad to najdu :wink: ¨


prostě mi to přijde neuvěřitelný, to je normální, to se nám lidem občas stává :lol:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod arcuero » stř 20. pro, 2006 12:39

Podle mě se těžko může dnes kdokoli stát plnohodnotným samurajem, jsme v jiné době a v jiné kultuře. Na japonské kultuře se mi ale líbí jejich ochota přejímat pozitivní věci, zvláště v historii. I když někdy se naopak zase zcela uzavírali. Tento rys, přejímání pozitivního můžeme naroubovat na naši snahu o samurajství. Je to široké téma k široké diskuzu, ale hlavně k hlubokému individuálnímu uvažování.
arcuero
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 16. lis, 2006 0:00

Příspěvekod ingwe » stř 20. pro, 2006 17:31

:roll: ... o to tady přece vůbec nejde, to je jasný že se dneska v český republice nikdo nestane samurajem...
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod horal » stř 20. pro, 2006 17:42

ingwe:nechápu smysl tvé reakce, tady právě přeci jde o to vybrat z odkazu samurajů to pozitivní
arcuero: myslím, že japonci přijali i své písmo z číny
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod ingwe » čtv 21. pro, 2006 1:39

2horal: to nevadí, hlavně když to pochopí arcuero. to s tím písmem je pravda (pokud tu nezacnem zpochybnovat vědecké práce a teorie)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod ingwe » čtv 21. pro, 2006 2:40

dodatečně se omlouvám za poslední dva příspěvky, mazat je nebudu, stalo se. nechal jsem se moc unést negativníma emocema. možná jsem taky měl chuť se pohádat...

napsal jsem to proto, že arcuero vykládá o věcech, který každý ví a tudíž je zbytečné o nich psát.

to ale není důvod pro pohrdavé reakce a mimo to i spousta (všechny? :wink: ) mojich příspěvků je zbytečná (ve smyslu neobsahuje bombastické dosud utajené informace 1. kategorie), takže ještě jednou sory kluci, popel na hlavu.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

re: samurajství

Příspěvekod Anor » pon 26. bře, 2007 21:03

Já vím, já vím, reaguju trochu pozdě:)
Z mých zkušeností: u nás na tréningu (karate) pojem jako bushido nebo samuraj zazněly. A to buď jako nějaký příklad vzor nebo historka. (To teda už ne bushido jako spíš staří mistři, ale to ted mate jedno). Prostě určita navaznost tu je. A myslim ze i to dela bojove umeni atraktivni pro lidi. Na druhou stranu, ono se to dava za vzor, ale neplni se to, že. Občas mně dost znechucuje chovani nekterych lidi, kteři mluvi jinak nez jak se chovaji.
Zas ale - v tomhle hledání "hezkých" principů v lidech nejste sami, já hledala taky a už jsem ztrácela naději. Ale dneska mužu řict že znám pár lidí, kterí jsou srdcem samurajové, nebo cokoliv jineho, co chcete. Na tom, jak jim řikate, nezaleži. (Ono taky to samurajstvi na nase čechy nenaroubujem, jak už bylo řečeno. Ale proč bychom to dělali? Neni třeba.)
Takže jestli někdo hledate, neztracejte naději;)
Anor
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned 11. čer, 2006 23:00

Příspěvekod zdenekk » pon 26. bře, 2007 22:14

Název tématu je:
Bushido, samurajové, staré ideály, má to ještě smysl?

Odpovím za sebe. Má. Měl jsem poměrně dlouhé velmi špatné životní období a studium asijských válečnických kodexů a přemítání o nich mi hodně pomohlo.

A to, že v dnešní době uspokojování vlastního ega majetkem, postavením, vítězstvími, atd... není (zdánlivě) komu sloužit, ještě neznamená, že služba světu není tím nejušlechtilejším posláním bojovníka, jak praví kodexy.

Nejsem žádný staromilec, ale staří filozofové mi pomohli mnohem více, než třeba sledování K1 v televizi.

Na původní otázku tohoto vlákna se dá také odpovědět otázkou:
Co má v dnešní době skutečný smysl?
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

Příspěvekod Slammer » stř 23. kvě, 2007 20:06

Jak to tak procitam vidim ze vas tu je celkem dost kteri se tim zabyvate nebo tomu aspon trosku rozumite :) .. Takze se zeptam tady... ma te nejakou oblibenou knizku o samurajich resp. o bojových umenich? .. jestli ano podelte se ;) .. rad bych si neco takoveho koupil ... at uz to bude knizka o historii Japonsk. boj umeni nebo o cemkoliv jinem co se tohoto tematu tyka :) btw: omlouvam se ze pisu bez dikaritiky ale sem tak proste navyklej :))
Slammer
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 15. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Sinister » stř 23. kvě, 2007 22:06

ted vysel ten novej Musasi, prej to je velmi dobre :) a jinak treba Listy rodu Taira
Sinister
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 227
Registrován: úte 26. říj, 2004 23:00

Příspěvekod Slammer » čtv 24. kvě, 2007 18:59

Super diky :) Zkusim precist ;)
Slammer
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 15. kvě, 2007 23:00

kniha

Příspěvekod Nula » čtv 24. kvě, 2007 19:36

Taky jsem slyšel že ten novej Musaši je good :)

Mě se hodně líbila kniha "Taiko" od Eidži Jošikawi.
Nula
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 19. dub, 2007 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků