Bujinkan

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod DaveStone » úte 23. říj, 2007 7:18

24Volt:
1) Ja toto bojove umeni nijak nekritizuju, dotaz znel jake s nim mame kdo zkusenosti, tak jsem popsal svoje zkusenosti. Tot vse. Napsal jsem korektne, ze jsem to delal dva mesice. Samozrejme nekdo kdo to dela dyl a tento styl mu sedi a vyhovuje mu styl vyuky, muze mit zkusenosti jine. Nebo je snad dany nejaky limit jak dlouho musis B.U. delat abys o nem mohl mluvit / psat? Ja o nicem nevim.

2) Ted sis docela nabehl, protoze jsem se k tomuto cviceni chtel vratit pred peti lety a bylo to s prominutim "jeste horsi" (nic ve zlem). V tom smeru, ze jeste min nam toho rekli, pouze ukazali a cvicte. Treba na Vo Dao nam techniku i popsali: jak maji byt nohy a ruce a co maji delat a proc to tak ma byt a co by se mohlo stat kdyby to bylo jinak...chapes? Tohle mi na Bujinkanu chybelo.

3) Dobre nizke a siroke postoje beru. To mi nevadi. Ale vadi mi system treninku ze novacek hned cvici to same jako lidi, co to delaji treba rok, dva nebo tri. A kdyz ti k tomu nikdo poradne nic nerekne, jen ukaze techniku a rekne cvic, tak tam saskuju a nevim co mam delat, proc to mam delat zrovna takhle a ne jinak. Na Vo Dao jsem taky nezacinal prvni trenink kopy s otockou a kopy ve vyskoku (to bych taky odesel a jeste mozna driv jak po 2 mesicich), jestli mi rozumis, tohle jsem tim myslel.

Jinak ja Bujinkan nekritizuju, tomuto stylu vsechna cest. Ale proste zpusob vyuky mi nevyhovoval. Tot vse.
BTW: jestli se chces podivat na Vo Dao, tak mrkni na www.vo-dao-vietnam.de
DaveStone
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 144
Registrován: sob 08. zář, 2007 23:00
Bydliště: Vyškov

 

Příspěvekod 24volt » úte 23. říj, 2007 9:47

DaveStone:
Nechci, aby se to tady mezi námi zvrhlo v nějakou válku "čí styl BU a učení je lepší", takže teď už jen stručně a slušně (ne, že bys byl ve svých příspěvcích neslušný, to já jen tak...). Nic ti teď nebudu nutit, ani tě přesvědčovat, abys to zkusil znova - to vůbec. Ber to jenom jako info. A tímto ti děkuji moc za odkaz, určitě se tam podívám!

ad 1) Samozřejme, že není žádný takový limit. Ale člověk si musí dávat pozor na to, co píše, protože svým názorem, vycházejícím z velmi krátké zkušenosti, může někoho velmi negativně ovlivnit a jiného nas**t. :wink: Možná prostě jenom zvol jiná slova k hodnocení. Ale jak jsem psal - máš svatosvaté právo na svůj názor.

ad 2) a 3) Samozřejmě vždycky záleží na učiteli a způsobu, kterým to podá. Ale v Bujinkanu se cvičí tak, jak se cvičí v Japonsku a tak, jak se těchto 9 škol vyučovaly celá staletí - ukáže se základ, nějaký princip a pak se aplikuje bez nějakého velkého vysvětlování - tvé tělo na to musí přijít samo. Pak se nestane, že jenom kopíruješ pohyby učitele nebo starších žáků, ale přizpůsobuješ si to sobě, svým možnostem a schopnostem.
Jistě, každému tento způsob nevoní a je rád, když ho někdo vodí za ruku (tímto nesnižuju metody výuky u jiných BU ! ) a ukazuje mu, kam se která noha má dát a jak se přesně pohne tahle a tahle ruka...ale to je..prostě moderní evropský způsob učení. Když jsem cvičíval Aikido, pan Ikeda nám popisoval, jak dlouho si zvykal na to, že musí na tréninku mluvit - v Japonsku se cvičilo jinak. Zažil jsem v Aikidu i několik tréninků, kde učitel neřekl za celou dobu ani slovo - ukázal pečlivě techniku a pak jsme na to museli přijít sami. V Japonsku se opravdu cvičí způsobem každý z každým, bez omezení úrovně. Takhle se může stát, že si zacvičíš s někým na vysoké úrovni a ten tě naučí daleko víc, než někdo na úrovni tvé.
V Bujinkanu se stává, že se techniky jedou rychle, ale jsou vždycky v rámci jednoho principu, jen ty pohyby jsou jiné. A nebo zase je jiný extrém - třeba měsíc se cvičil jeden princip-jedna techniky dokola.

Ale to už jsem se moc rozkecal. Tak se nezlob. :wink:
24volt
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

Příspěvekod fox78 » úte 30. říj, 2007 14:07

chcel by som sa vas (ktori viete o com je rec) nakolko je potrebna
v bujinkan fyzicka zdatnost- je to zalozene na sile a atletickych
schopnostiach ako napr. karate?
tiez sa chcem spytat na veci ako su nejake premety, salta a podobne
(co som niekde videl ako sucast vyucby v ninjutsu). taketo nieco ma
moc nelaka ale samotne techniky vyzeraju dobre. tiez by ma zaujimalo
nakolko sa venuje bujinkan veciam ako zlanovanie a podobne aktivity
v prirode. je mozne venovat sa v bujinkan cisto len bojovemu umeniu
bez takychto veci?
fox78
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 17. říj, 2007 23:00

Příspěvekod ghekon » úte 30. říj, 2007 14:08

To jsou otazky :roll: Fyzicku musis mit v kazdem bu.
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod fox78 » úte 30. říj, 2007 14:33

ghekon píše:To jsou otazky :roll: Fyzicku musis mit v kazdem bu.


no dobre ja to upresnim, aby si ma pochopil- hovorim o rozdiele ako
napr. medzi karate a wingchun. myslim ze sa zhodneme na tom ze
fyzicka potrebna na jedno aj druhe je trosku niekde inde pricom ucinnost
nema s tou fyzickou az tak moc spolocne. takze mslim, ze moja otazka je
celkom namieste.
fox78
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 17. říj, 2007 23:00

Příspěvekod fox78 » úte 30. říj, 2007 14:46

ukropcany píše:
fox78 píše:myslim ze sa zhodneme na tom ze
fyzicka potrebna na jedno aj druhe je trosku niekde inde pricom ucinnost
nema s tou fyzickou az tak moc spolocne.
Opak je pravdou... sľuby WTčkárov apod. o tom, že sila/kondícia nie je potrebná je marketingové KLAMSTVO...


pleeeeeeeease NIE! to bol len priklad a ja tu nechcem vyvolat nejaku
debatu o tom co je lepsie a podobne, chcem len odpoved na moju otazku
ohladne bujinkan.
hadam sa zhodneme ze na niektore silove b.u. musis byt vyslovene atlet,
na niektore musis mat fyzicku ale techniky nie su zalozene na sile. to je
vsetko co ma zaujima.
fox78
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 17. říj, 2007 23:00

Příspěvekod migli » úte 30. říj, 2007 15:13

sice necvicim bujinkan, ale:

kondici a silu budes potrebovat v kazdem klubu BU/BS, ktery to mysli s vyukou vazne. Jakmile ti nekdo zacne slibovat "happy" treninky, (tzn. ze se nezapotis), ze fyzicka sila je nepotrebna a podobne hovadiny, tak utikej pryc nebo si nasledky pricti sam...

Ona ta kondicka a sila v BU je slozitejsi nez zvedani cinek. Proto to nekdy lidi mate. Ale jde o silu dynamickou i statickou, vybusnost i vytrvalost, obratnost, koordinaci, rovnovahu... a to vsechno spojene dohromady s technikou, srdcem a hlavou. A jsi jen tak dobry, jak je tvuj nejslabsi clanek :-)

Jeste dodam - zajdi si na trenink a zacvic si s klukama. Urcite te poprve nechaji zadarmo, sam si overis, jsetli predstavy odpovidaji realite, a muzes se na vsechno nejasne doptat primo trenera - od toho tam je.
Naposledy upravil migli dne úte 30. říj, 2007 15:15, celkově upraveno 1
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod ghekon » úte 30. říj, 2007 15:28

presne tak, proste jestli si chces vybrat bujinakn abys nemusel moc makat, tak budes asi zklaman...
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod severin » úte 30. říj, 2007 16:08

Koukal jsem,že LP má 15.dan.Kolik jich v tom Bujinkanu je ? A to už LP lítá nebo něco takového ?
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod ghekon » úte 30. říj, 2007 16:15

:D:D:D:D:D:D:D Jeden dan dene...
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod 24volt » úte 30. říj, 2007 22:21

fox78 píše:chcel by som sa vas (ktori viete o com je rec) nakolko je potrebna
v bujinkan fyzicka zdatnost- je to zalozene na sile a atletickych
schopnostiach ako napr. karate?
tiez sa chcem spytat na veci ako su nejake premety, salta a podobne
(co som niekde videl ako sucast vyucby v ninjutsu). taketo nieco ma
moc nelaka ale samotne techniky vyzeraju dobre. tiez by ma zaujimalo
nakolko sa venuje bujinkan veciam ako zlanovanie a podobne aktivity
v prirode. je mozne venovat sa v bujinkan cisto len bojovemu umeniu
bez takychto veci?


Takže, na fyzické síle Bujinkan není založený ani náhodou a atletických schopnostech už vůbec ne. To, co se tam učí, ty principy a techniky, musí fungovat tak, aby fyzicky slabší člověk byl schopný něco provést nasilnějším.
Na přemety a salta, slaňování, chození na rýžovém papíru nebo zahrabávání se do země a podobné kokotiny zapomeň. To jsou všechno produktem filmů a pro skutečný boj nebo sebeobranu jsou ti k prdu. Jasně, salta nebo přemty jsou dobré pro celkový pohybový/fyzický rozvoj, ale s principy Bujinkanu nemají nic společného. Takže ano - Bujinkanu se člověk může věnovat i bez těch všech výše uvedených věcí.
24volt
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

Příspěvekod 24volt » úte 30. říj, 2007 22:25

severin píše:Koukal jsem,že LP má 15.dan.Kolik jich v tom Bujinkanu je ? A to už LP lítá nebo něco takového ?


Měl bys projevit trochu víc slušnosti a hlavně úcty k něčemu, co neznáš. Jinak si tě lidi zařadí mezi další pitomce na tomto webu. Pro mě už tím dotazem o lítání pitomec jsi. Omluvil by tě snad jedině nízký, pubertální věk.
Danů je v Bujinkanu 15. Pan LP nemá ten nejvyšší jen tak pro nic za nic, je vážený jak v Japonsku, tak ve světě.
24volt
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

Příspěvekod raduz » stř 31. říj, 2007 7:24

severin píše:Koukal jsem,že LP má 15.dan.Kolik jich v tom Bujinkanu je ? A to už LP lítá nebo něco takového ?


odborne sa hovori levituje :wink: A predsa cim viac danov-tym vacsi majster, no nie :lol:
raduz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 555
Registrován: čtv 18. lis, 2004 0:00
Bydliště: NMnV

Příspěvekod xiuwei » stř 31. říj, 2007 8:17

24 VOLT : o SEVERINOVI
Měl bys projevit trochu víc slušnosti a hlavně úcty k něčemu, co neznáš. Jinak si tě lidi zařadí mezi další pitomce na tomto webu.


S tím pitomcem tohoto webu asi těžko.Většina ví co severin dělá pro FM a mě osobně to připadá slušně řečeno ,,nenormální,, aby člověk během cirka 18let získal 15 dan. A to nekomentuji počet mistrovských stupňů v tomto BU. Pan Pokorný může opravdu být dobrý ve svém stylu,ale jak říkám počet let cvičení vs získání mistrovských stupňů je přinejmenším podivné.
xiuwei
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte 06. čer, 2006 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod patrik » stř 31. říj, 2007 8:56

Mno já nevím, ale kdo udal hranici, kolik danů má být? Jestliže jsou někde třeba jen tři stupně a jinde jich maj 20, vždycky jde o "interní" stupně v daném stylu, škole. Ten kdo má 1. dan v karate má prostě 1. dan v karate a není džúdista na úrovni 1. danu a ten, kdo má třeba 15. dan v tomhle má zřejmě odpovídající úroveň právě pro tohle. Navíc, jestli se nepletu, ty dany nad 10 v Budžinkanu jsou "něco jiného". Řekněme svitky.

Taky si myslím, že nemůže být nikde obecně dáno, za jak dlouho člověk získá 1. nebo třeba 15. dan. Přestože se mi to může zdát divné.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod xiuwei » stř 31. říj, 2007 9:55

Jasně, nikdo neudal hranici s počtem danů, nikdo neudal čas,po jak dlouhé době můžeš získat daný stupeň.
Je to jejich interní záležitost - já to respektuji , ale vyjádřil jsem svůj názor,že se mi to zdá přinejmenším podivné.Vycházím z jiných BU,kde většinou je to do 10 danů, na vrchol dosáhne jen málo lidí a to po dlouholetém cvičení, co vím,tak je dán většinou i časový plán,kdy můžeš skládat zkoušky na daný stupeň od získání posledního stupně.
Beru,že někdo cvičení věnuje více času než ostatní ,má třeba talent, cvičí přímo u zdroje (mistra-velmistra daného stylu) a může tak pokročit rychleji a získat vyšší stupeň.
Právě při porovnání Bujinkanu s jinými BU mi připadá tato záležitost ,,podivná,, ale je to jejich interní záležitost.
xiuwei
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte 06. čer, 2006 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Bujin » stř 31. říj, 2007 10:11

Caute vsetci, ako vidim dalsi styl je na pretras :-)

Ktory styl je realny a ktory nie??? staaaaale to iste dookola.
Co je toto za otazku?
Kazdy styl vznikol a kazdy mal aspon jedneho predstavitela ktory ho preslavil..inak by nebol.
Bujinkan pokial viem je nazov organizacie. Ked uz hovorit o style potom je to Bujinkan budo taijutsu, ale lepsie by asi mozno bolo hovoril o jednotlivych skolach ktore su v Bujinkane zastupene.

Co sa stupnov v Bujinkane tyka...
Ak chce niekdo sudit potom by si mal NAJPRV zistit ako su stupne radene a mozno by sa docital, ze Bujinkan nema stupne podla Juda alebo Karate...ma iny system hodnotenia. To ze ma niekto 15 dan nieje podstatne. Je to podstatne len pre ludi z Bujinkanu !!, pretoze system technickych stupnov NIEJE prevzaty od Jigora Kana. Dolezite je len to, ako kvalitne vie dany clovek vyucovat a ako pochopil dany system.

Co sa tyka tvrdosti tela resp. otuzovaniu a samotnej fyzicky. Je to dolezite vo vsetkych BU. Moj nazor je jednoznacny. Pokial na vas utoci slabucky utocnik tak jedna taka rana mu bude aj stacit, ale pokial bojujete s rovnocennym alebo nedaj boze so silnejsim utocnikom bez fyzicky a odolnosti bude mat navrch vas utocnik.
Berte to ako bonus, nieco navyse co z Vas spravi lepsieho bojovnika alebo aspon predlzi zivot v tejto pretechnizovanej a nezdravo sa stravujucej sa spolocnosti :-)

Boj je samozrejme aj o velkej davke stastia ale to uz je trochu o inom.
Mozete byt majster sveta, a nenormalne dobri killer, ale male dieta vas moze zlikvidovat. Staci mu strelna zbran.

Zivot je pes :-)

MOTTO dnesneho dna:
Prestan imitovat legendy, inak sa sam legendou nestanes.
Bujin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 132
Registrován: pon 28. črc, 2003 23:00
Bydliště: Planéta ZEM

šašek

Příspěvekod HattoriHanzo » stř 31. říj, 2007 15:34

ghekon píše::D:D:D:D:D:D:D Jeden dan dene...

A co dokázals ty? :D
HattoriHanzo
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát 29. čer, 2007 23:00

Příspěvekod ghekon » stř 31. říj, 2007 15:56

Nerikal jsem ze jsem neco dokazal. Jen jsem se pousmal nad tim kolik je tam danu...
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod severin » čtv 01. lis, 2007 11:46

24volt píše:
severin píše:Koukal jsem,že LP má 15.dan.Kolik jich v tom Bujinkanu je ? A to už LP lítá nebo něco takového ?


Měl bys projevit trochu víc slušnosti a hlavně úcty k něčemu, co neznáš. Jinak si tě lidi zařadí mezi další pitomce na tomto webu. Pro mě už tím dotazem o lítání pitomec jsi. Omluvil by tě snad jedině nízký, pubertální věk.
Danů je v Bujinkanu 15. Pan LP nemá ten nejvyšší jen tak pro nic za nic, je vážený jak v Japonsku, tak ve světě.


On to nebyl ani tak útok na LP,jako spíš neúmyslná ironie.Na druhou stranu jsem čekal nějakou fundovanější a věcnou odpověď než jen podrážděnou reakci slovního bodyguarda.Jestli se Bujinkanu trochu věnuješ,tak bych byl rád,kdybys mi osvětlil kolik těch danů je a co znamená 15.dan ? Chápu,že lítání je jen ve filmech,ale těch 38 disciplín snad není jen o fyzické technice .Za posledních 15let jsem slyšel a viděl o LP dost,abych se zdržel rozpoutat tu nějakou diskuzi.Normálně bych se tu ani neptal,ale dostal jsem nedávno kontakt na dalšího učitele Modern Arnisu,který má mimojiné 6.Dan Americké Ninjucu a 1.Dan Bujinkan.Dostal jsem na něj doporučení,abych ho pozval do Čech,protože je to dobrý fighter.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků