Shihan Ladislav Petráš - co vy na to?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Panda » pát 06. dub, 2007 15:46

2 kumori
Neuraž se prosím není to myšleno zle, a zároveň to není ani mířeno proti zenbudhistům, ale mluvíš jako typický člověk který dosáhl praxí odproštění od věcí pozemských ale zároveň se to ještě nenaučil dostatečně maskovat :wink: .Zkus se vyjadřovat trochu jasněji abysme i my materialisti měli šanci pochytit podstatu tohoto threadu :wink:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod mamushi » pát 06. dub, 2007 19:06

K tem titulum a oslovovani se - i kdyz uznavam, ze to je mozna na uplne jiny thread...
Torao to vystihl presne. v 99% pripadu toliko SENSEI... pokud komunikace probiha v japonstine, tak s velkou mirou uctivosti. Pokud bych to zjednodusil, uciteli se "vyka", ucitel zpravidla "tyka", ale taky ne vzdy. Ostatni tituly jako Shihan, Hasnshi... jedine v dopise u osloveni. V normalni komunikaci to je tak akorat na to nabehnout si na poradnej trapas.

zm píše:Uchideshi není nic víc a nic míň než označení "žáka v domě", někdy taky "vnitřního žáka", ... , ale zažil jsem to a zažívám to poměrně často a nakopává mě to neustále vpřed.


Na ZM bych mel s dovolenim dva dotazy:

1) "uchideshi"... Nejde mi o slovickareni, ale v mem okoli je nekolik lidi fungujicich coby uchideshi... u ucitele nebydli ale denne dojizdeji, pracuji 12 hodin denne, volno maj jeden den v mesici, odmena je strava a kapesny, co sotva pokreje najem na jejich garsonku 1+nic... Alespon prvni dva, tri roky... Tohle nebo neco podobneho absolvujes? Klobouk dolu...

2) Dival jsem se na Vas web a moc me zaujala tahle fotka:

http://www.otokodate.com/pics/johnyBrno0207/P1000422.jpg

Prosim, vazani "technickeho" obi pres hakamu, to je tradice v Hakkoryu?

Diky moc za odpoved.
...but your counsciosness is all you, can take to your grave.
mamushi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 09. zář, 2004 23:00
Bydliště: Miya

Příspěvekod mamushi » pát 06. dub, 2007 19:09

K tem titulum a oslovovani se - i kdyz uznavam, ze to je mozna na uplne jiny thread...
Torao to vystihl presne. v 99% pripadu toliko SENSEI... pokud komunikace probiha v japonstine, tak s velkou mirou uctivosti. Pokud bych to zjednodusil, uciteli se "vyka", ucitel zpravidla "tyka", ale taky ne vzdy. Ostatni tituly jako Shihan, Hasnshi... jedine v dopise u osloveni. V normalni komunikaci to je tak akorat na to nabehnout si na poradnej trapas.

zm píše:Uchideshi není nic víc a nic míň než označení "žáka v domě", někdy taky "vnitřního žáka", ... , ale zažil jsem to a zažívám to poměrně často a nakopává mě to neustále vpřed.


Na ZM bych mel s dovolenim dva dotazy:

1) "uchideshi"... Nejde mi o slovickareni, ale v mem okoli je nekolik lidi fungujicich coby uchideshi... u ucitele nebydli ale denne dojizdeji, pracuji 12 hodin denne, volno maj jeden den v mesici, odmena je strava a kapesny, co sotva pokreje najem na jejich garsonku 1+nic... Alespon prvni dva, tri roky... Tohle nebo neco podobneho absolvujes? Klobouk dolu...

2) Dival jsem se na Vas web a moc me zaujala tahle fotka:

http://www.otokodate.com/pics/johnyBrno0207/P1000422.jpg

Prosim, vazani "technickeho" obi pres hakamu, to je tradice v Hakkoryu?

Diky moc za odpoved.
...but your counsciosness is all you, can take to your grave.
mamushi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 09. zář, 2004 23:00
Bydliště: Miya

Příspěvekod RBR » pát 06. dub, 2007 20:40

Z pátky k LP. Měl jsem možnost s ním několikrát trénovat. Nakolik měl zvládlé to co učil nedokáži posoudit, protože jsem to v té době viděl poprvé a bylo to i je mimo obor mých zájmů v BÚ. Dle mého názoru je to velice rozporuplná postava. Osobně si myslím, že se v oblasti technických znalostí a dovedností JJ dostal dál než ve svém mentálním rozvoji. Jako svého mistra nebo učitele BÚ bych si jej nevybral. Nemám k němu jako k člověku důvěru.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod zm » pát 06. dub, 2007 22:30

mamushi píše:
zm píše:Uchideshi není nic víc a nic míň než označení "žáka v domě", někdy taky "vnitřního žáka", ... , ale zažil jsem to a zažívám to poměrně často a nakopává mě to neustále vpřed.


Na ZM bych mel s dovolenim dva dotazy:

1) "uchideshi"... Nejde mi o slovickareni, ale v mem okoli je nekolik lidi fungujicich coby uchideshi... u ucitele nebydli ale denne dojizdeji, pracuji 12 hodin denne, volno maj jeden den v mesici, odmena je strava a kapesny, co sotva pokreje najem na jejich garsonku 1+nic... Alespon prvni dva, tri roky... Tohle nebo neco podobneho absolvujes? Klobouk dolu...

2) Dival jsem se na Vas web a moc me zaujala tahle fotka:

http://www.otokodate.com/pics/johnyBrno0207/P1000422.jpg

Prosim, vazani "technickeho" obi pres hakamu, to je tradice v Hakkoryu?

Diky moc za odpoved.


vzhledem k tomu, že je to mimo téma této diskuse jen krátce -
ad 1) gratuluju těm lidem, kteří takto dokážou fungovat, a pokud je to nakopává tak jako mě, tak se domnívám, že jsou na správné cestě - ale samozřejmě nikoho z nich neznám a tak nedokážu specifikovat, zda absolvuju něco podobného vzhledem k výsledkům. Asi máme rozdílné výchozí podmínky, ale o tom to není.
ad2) jsem na tu fotku hrdý. Kraťoučká odpověď - ano to vázání obi přes hakamu je tradice v Hakkoryu, ovšem pouze při waza, ne při chození ve formálním oblečení po ulici (samozřejmě jen v Japonsku).
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Re: ?

Příspěvekod toddb » sob 07. dub, 2007 18:23

kumori píše:
toddb píše:
kumori píše:Milí přátelé BUDO,BUJUTSU,BUGEI etc.


No a to ti nestaci, co si myslis sam? Potrebujes znat nazory ostatnich, aby ses podle nich rozhodl? :?



nemám potřebu se nijak rozhodovat-přečti si výše uvedené příspěvky, nejsem ani hledač pravdy, jen mne to zajímá.Nemáš někdy také takovou představu?Nebo Tě nic nezajímá?


zajima me spousta veci, ale nazory na lidi si utvarim sam a ne pomoci lidi na netu.
Mind controls the easiest way, sponsored by the C.I.A.
Uživatelský avatar
toddb
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 908
Registrován: sob 10. pro, 2005 0:00
Bydliště: Ústí calling

Příspěvekod DrGlock » sob 07. dub, 2007 21:17

Zajímavá diskuse...

(Jen pro pořádek uvádím, že jsem několik let cvičil JJ na olomoucké scéně. Pod vedením L. Petráše jsem odcvičil spoustu hodin a na nějakých seminářích jsem si zacvičil i pod vedením Z. Minaříka. Proti nikomu z nich nemám nic osobního.)

1) Reakce pana Minaříka na vystoupení pana Petráše na zlínské budoshow mi připadá velmi směšná až dětinská. Kdyby to byla soutěžní sestava v krasobruslení a pan Petráš by s ní vyhrál olympiádu, tak bych chápal, že by jejímu autorovi (!) vadilo. Ale tolik povyku kvůli vystoupení na nějaké podprůměrné budoshow někde v zapadákově? O panu Petrášovi to vypovídá asi jen to, že už asi nedokáže vymyslet dost kvalitní vyspoupení a tak se nechává inspirovat jinými. Já, být autorem toho vystoupení, bych byl jen rád, že si na to někdo po devíti letech vzpoměl a že se mu to tak líbilo, že to nacvičil. Naopak o panu Minaříkovi (autorovi toho článku) to vypovídá mnohé, názor nechť si každý rozumný člověk udělá sám. Napadá mě jen otázka, neměl by mít člověk, který se staví do role učitele a žáci ho berou jako určitý morální a fylozofický vzor, dostatečný nadhled nad takovými prkotinami?

2) Co se týče osoby pana Petráše, zaslouží si respekt už kvůli tomu, co v bojových uměních dokázal, ať už to bylo cokoliv. A co se týče neprokázané trestné činnosti, záleží na tom? Znáte svého učitele tak dobře, že s jistotou víte, že není tak dobrý proto, protože je sériový vrah, který si techniky ověřuje na lidech? Mě na učitelích bojových umění zajímá, co mě můžou naučit, co dělají ve svém volném čase je mi jedno. A můj osobní názor je, že pan Petráš je jeden z nejlepších učitelů bojových umění u nás a to co umí má opravdu promakaný do detailů. Na druhou stranu z hlediska použitelnosti v sebeobraně si o jeho stylu myslím svoje a není to nic dobrého, ale né všichni cvičíme kvůli sebeobraně.

3) Myslím si, že veškeré japonské názvosloví je, stejně jako latina v lékařství, jen univerzální komunikační prostředek. ®áci japonských bojových umění by měli znát i japonské názvy technik, aby věděli, o čem je řeč na seminářích se zahraničními mistry. Říkat českému učiteli místo učiteli sensei mi připadá divné, pokud se nejedná o výuku japonštiny. Lpění na důsledném oslovování tituly Sensei, Shihan, Guru, ap. je možná lehce úchylné, ale kdo čím zachází, tím také schází: "A nyní vystoupí šikan Ladislav Petráš, pardon, šihan Ladislav Petráš..." zaznělo z úst moderátora jedné olomoucké budoshow.

4) Japonci cvičí v gi a hakamě, protože je to pro ně běžný oděv (nebo byl v nedávné minulosti), ve kterém se budou také bránit. Stejný princip by měl být zachován i unás a nikomu to nemůže vadit. Tak proč tak málo lidí cvičí v tričku, ryflích, mikině, a v dalších běžných oděvech, ve kterých se u nás chodí? Když jsem cvičil JJ, nechápal jsem smysl kimona, tak jsem si představoval, že je to oblek. Ale hakama? K té mají i český zvonáče daleko. Asi je to snaha být japonštější než japonci, nebo jen normální fetišismus, ale jak se říká, proti gustu žádný dišputát! A to platí i o těch čínských saténových pyžámkách, maskáčových kimonech v musado, atd.
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod tekara » sob 07. dub, 2007 21:59

DrGlock napsal:
1)..... Znáte svého učitele tak dobře, že s jistotou víte, že není tak dobrý proto, protože je sériový vrah, který si techniky ověřuje na lidech? Mě na učitelích bojových umění zajímá, co mě můžou naučit, co dělají ve svém volném čase je mi jedno.....

2).....A můj osobní názor je, že pan Petráš je jeden z nejlepších učitelů bojových umění u nás a to co umí má opravdu promakaný do detailů. Na druhou stranu z hlediska použitelnosti v sebeobraně si o jeho stylu myslím svoje a není to nic dobrého, ale né všichni cvičíme kvůli sebeobraně. .....



Aniž bych řešil Vaši diskuzi, tak mi to nedá nezareagovat na Tvé poznatky:

Ad 1) pokud někoho zajímá pouze technika, kterou může učitel naučit, tak to je naprostá devastace morálky.

Ad 2) Nejlepší učitel BU a nefunkčnost toho co učí - to podle mne nejde dohromady. Může být nakrásně někdo dobrý pedagog, psycholog atd., ale pokud nenaučí BU (mimochodem bojová od slova "bojovat" )komplexně, tak k dokonalosti asi něco chybí, ne?
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Josman » sob 07. dub, 2007 22:32

DrGlock píše: Když jsem cvičil JJ, nechápal jsem smysl kimona, tak jsem si představoval, že je to oblek. Ale hakama? K té mají i český zvonáče daleko. Asi je to snaha být japonštější než japonci, nebo jen normální fetišismus, ale jak se říká, proti gustu žádný dišputát! A to platí i o těch čínských saténových pyžámkách, maskáčových kimonech v musado, atd.

No tak smysl kimona lze vidět třeba v tom, že při tréninku něco vydrží :o)) pokud bych měl cvičit v nějakých obyč teplákách a tričku je dost dobře možné, že bych je po každém tréninku vyhodil roztrhané do koše.
DrGlock píše:A můj osobní názor je, že pan Petráš je jeden z nejlepších učitelů bojových umění u nás a to co umí má opravdu promakaný do detailů. Na druhou stranu z hlediska použitelnosti v sebeobraně si o jeho stylu myslím svoje a není to nic dobrého, ale né všichni cvičíme kvůli sebeobraně.

Tady si opravdu protiřečíš :wink:. Mimochodem pana Petráše jsem viděl naposledy na Budoshow v tom "zapadákově" jak Ty říkáš (kontrétně Zlín) a jeho (jakožto všechny ostatní) vystoupení si myslím nemá z hlediska reálné sebeobrany smysl hodnotit. Byla to show, prezentace a ukázky bojových umění a technik, jinými slovy prostě stylizace a nacvičené sekvence a reakce, nic víc.
Josman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: pon 08. kvě, 2006 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod DrGlock » sob 07. dub, 2007 22:43

tekara píše:...

Aniž bych řešil Vaši diskuzi, tak mi to nedá nezareagovat na Tvé poznatky:

Ad 1) pokud někoho zajímá pouze technika, kterou může učitel naučit, tak to je naprostá devastace morálky.

Ad 2) Nejlepší učitel BU a nefunkčnost toho co učí - to podle mne nejde dohromady. Může být nakrásně někdo dobrý pedagog, psycholog atd., ale pokud nenaučí BU (mimochodem bojová od slova "bojovat" )komplexně, tak k dokonalosti asi něco chybí, ne?


Re 1) Pokud jde o tvé přežití, nejdůležitější jsou dovednosti a všechno ostatní je jen bonus navíc, který tě může, ale nemusí zajímat. S morálkou to nemá co dělat. Dejme tomu, že se chystáš někam, kde bude tvůj život záviset na tom, jak dobře umíš bojovat nožem. Máš na výběr ze dvou učitelů. Jeden si říká mistr boje nožem, ale jediná situace, kdy se v životě setkává s ostrým nožem je, když si krájí chleba. Druhej si odseděl deset let za vraždu, mezitím ho ve vězení šestkrát pobodali a v sebeobraně zabil dva spoluvězně. Koho si vybereš?

Re 2) Nepsal jsem že je nejlepší nebo dokonalý. Bohužel to, že se něčemu říká bojové umění automaticky neznamená, že to má něco společného s bojem. Dřív to asi platilo, ale dnes, když do toho lidi míchají morálku, fylozofii, životní styl, atp. a schopnosti přežít nejsou na prvním místě to už neplatí.
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod zdenekk » ned 08. dub, 2007 9:22

To, že DrGlock nevidí opodstatnění morálky je jen a pouze jeho nezralost. To, že dnes tento aspekt bojovnictví opomíjí, znamená pouze to, že se s tím bude v budoucnosti velmi potýkat.
Když se trošku zamyslím, tak zjistím, že morální dilemata řeší každý člověk každý den. Troška povědomí o tom, co je správné se hodí. Přímé konflikty řeším jednou za čas.
A pokud jde v dnešní podobě bojových umění jen o přežití a ostatní je nepodstatné, pak jsme všichni odsouzeni k prohře. A ani DrGlock nepřežije. Proč se učí za každou cenu takové nepodstatné techniky, které pouze upevňují iluzi přežití je také pouze jeho věc. Můj děda má 90 let a aniž se učil jakékoliv techniky přežití, přežil válku a žije dodnes.
Takže, co z toho vyplývá? DrGlock umře a s ním i jeho názory. Například.
Vzal jsem si půlku Viagry, tak jen popichuju.
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

Příspěvekod DrGlock » ned 08. dub, 2007 9:59

zdenekk píše:To, že DrGlock nevidí opodstatnění morálky je jen a pouze jeho nezralost. To, že dnes tento aspekt bojovnictví opomíjí, znamená pouze to, že se s tím bude v budoucnosti velmi potýkat.
Když se trošku zamyslím, tak zjistím, že morální dilemata řeší každý člověk každý den. Troška povědomí o tom, co je správné se hodí. Přímé konflikty řeším jednou za čas.
A pokud jde v dnešní podobě bojových umění jen o přežití a ostatní je nepodstatné, pak jsme všichni odsouzeni k prohře. A ani DrGlock nepřežije. Proč se učí za každou cenu takové nepodstatné techniky, které pouze upevňují iluzi přežití je také pouze jeho věc. Můj děda má 90 let a aniž se učil jakékoliv techniky přežití, přežil válku a žije dodnes.
Takže, co z toho vyplývá? DrGlock umře a s ním i jeho názory. Například.


Já neříkám že morálka je nepodstatná, jen říkám, že to není žádné měřítko, podle kterého se pozná dobrý učitel bojových umění. Stejně tak by učitel bojových umění neměl být brán za příklad a vzor dokonalosti, jen proto, že je učitel bojových umění, protože je to stejně jen obyčejný člověk s chybami. Já třeba vůbec nepiju alkohol mimo jiné proto, že se kdykoliv mohu dostat do situace, kdy může jít o život mě nebo někoho jiného. Mohl bych to vyřešit i pod vlivem, ale co když by alkohol natolik omezil mé schopnosti, že bych to nedokázal? Já to nerisknu, ale je spousta učitelů bojových umění, co pije i v množství větším než přiměřeném. Jsou kvůli tomu, že jsou špatným morálním příkladem, i špatní učitelé? Od toho jsou především rodiče, aby nás naučili, co je dobré a co špatné a učitel bojových umění je tu jen od toho, aby nás učil bojovat, stejně jako učitel tance je tu od toho, aby nás naučil tančit.
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod zm » ned 08. dub, 2007 10:48

ukropcany píše:P.S. Ale k téme - neviem od koho Láďa dostal všetky tie dany a ani neviem z môjho dnešného pohľadu ohodnotiť jeho fighting skills (videl som ho naposledy niekedy v roku 96, 97), ale na jeho humor a zubařské techniky (řve jak u zubaře :D ) nezabudnem nikdy... nech už je aký je... 8)

Souhlasím, že ten jeho humor je nezapomenutelný, ale prosím Tě, nepřijde Ti tak docela dost ubohý? Byl jsi sám někdy v pozici jeho sparingpartnera, který s ním NEBOJUJE, ale vydává se mu jednoduše dobrovolně do rukou při předvádění nějaké techniky namarkýrovaným útokem a on by si přitom ještě dělal legraci na Tvůj účet, jak Tě to bolí? Je to opravdu velmi zábavné, bohužel jen pro Petráše a pro ty ostatní.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ji31 » ned 08. dub, 2007 11:14

zm píše:
ukropcany píše:P.S. Ale k téme - neviem od koho Láďa dostal všetky tie dany a ani neviem z môjho dnešného pohľadu ohodnotiť jeho fighting skills (videl som ho naposledy niekedy v roku 96, 97), ale na jeho humor a zubařské techniky (řve jak u zubaře :D ) nezabudnem nikdy... nech už je aký je... 8)

Souhlasím, že ten jeho humor je nezapomenutelný, ale prosím Tě, nepřijde Ti tak docela dost ubohý? Byl jsi sám někdy v pozici jeho sparingpartnera, který s ním NEBOJUJE, ale vydává se mu jednoduše dobrovolně do rukou při předvádění nějaké techniky namarkýrovaným útokem a on by si přitom ještě dělal legraci na Tvůj účet, jak Tě to bolí? Je to opravdu velmi zábavné, bohužel jen pro Petráše a pro ty ostatní.


Pokud je to pravda, tak to je pak ubohý a vypovídá to o všem, nehledě na to, co tu ostatní nahoře napsali.
;-)
Ji31
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 97
Registrován: ned 11. pro, 2005 0:00

Příspěvekod pavela » ned 08. dub, 2007 11:25

To video je komedie i když ho předvádí ten p.Petráš, i ten druhej...
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Panda » ned 08. dub, 2007 12:22

DrGlock píše:Re 1) Pokud jde o tvé přežití, nejdůležitější jsou dovednosti a všechno ostatní je jen bonus navíc, který tě může, ale nemusí zajímat. S morálkou to nemá co dělat. Dejme tomu, že se chystáš někam, kde bude tvůj život záviset na tom, jak dobře umíš bojovat nožem. Máš na výběr ze dvou učitelů. Jeden si říká mistr boje nožem, ale jediná situace, kdy se v životě setkává s ostrým nožem je, když si krájí chleba. Druhej si odseděl deset let za vraždu, mezitím ho ve vězení šestkrát pobodali a v sebeobraně zabil dva spoluvězně. Koho si vybereš?


No ano jenže u toho druhého zase riskuješ že tě při tréningu "omylem" podřízne a obere tě o peněženku :D samozřejmě s tebou souhlasím ale nic není černobílé a myslím si že s duševním rozvojem dosáhneš dál než bez něj, to ale neznamená že dosáhneš dál než někdo jiný...
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod defendu » ned 08. dub, 2007 13:07

Fascinuje mě když někdo plete dohromady slova jako BU,morálka,čest apod.
Čím se zasloužil člověk trénující mnoho let BU o to,aby byl morálnější (mimochodem pod tímhle slovem,doslova frází,si každý představuje něco úplně jiného ) než např. člověk který tu samou dobu léčí lidi,staví baráky apod.
V Japonsku nikdy neuvidíte mladšího jak pustí v MHD sednout staršího,nikdo vám tam do očí neřekne co si o vás myslí,služebně starší kolega se k mlaďochovi chová s absolutní přezíravostí,někdy jako se psem,což by se u nás kvalifikovalo jako šikanování na pracovišti,kolegyně je spíš trpěna než akceptována,jen proto že nemá koule apod.Podle mnoha lidí je tohle chování nemorální,podle jiných je to naopak morální standard vytořený kulturou dané země.Tak se prosím nevyjadřujte k morálce (nebo alespoň vysvětlete co si pd tím termínem představujete) když o ní vy i vaši učitelé víte kyselou prd... :evil: :evil:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod pucmaz » ned 08. dub, 2007 16:43

defendu píše:Fascinuje mě když někdo plete dohromady slova jako BU,morálka,čest apod.
Čím se zasloužil člověk trénující mnoho let BU o to,aby byl morálnější (mimochodem pod tímhle slovem,doslova frází,si každý představuje něco úplně jiného ) než např. člověk který tu samou dobu léčí lidi,staví baráky apod.

defendu píše:V Japonsku nikdy neuvidíte mladšího jak pustí v MHD sednout staršího,nikdo vám tam do očí neřekne co si o vás myslí,služebně starší kolega se k mlaďochovi chová s absolutní přezíravostí,někdy jako se psem,což by se u nás kvalifikovalo jako šikanování na pracovišti,kolegyně je spíš trpěna než akceptována,jen proto že nemá koule apod.Podle mnoha lidí je tohle chování nemorální,podle jiných je to naopak morální standard vytořený kulturou dané země.Tak se prosím nevyjadřujte k morálce (nebo alespoň vysvětlete co si pd tím termínem představujete) když o ní vy i vaši učitelé víte kyselou prd... :evil: :evil:


A jak spolu souvisi tyhle dva odstavce? Nebo snad vsichni Japonci trenuji mnoho let BU?
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod defendu » ned 08. dub, 2007 17:06

Ty dva odstavce znamenají jen jedno - jiný kraj,jiný mrav.Tím chci říct,že morálka,jak se tady k ní mnozí vyjadřují,může být brána jinak tady a úplně jinak v jiné kultuře.Navíc pro každého jednotlivce slovo morálka znamená úplně něco jiného,takže bych prosil aby se ostatní vyjadřovali konkrétně - co podle vás morálního vám má předat váš učitel BU,třeba p. Petráš a druhá otázka - jak tréninkem BU získáte "morální hodnoty".Protože tréninkem BU cvičíte jen tělo a váš charakter zůstává stále stejný (pokud ovšem ve svém klubu nepraktikujete nějakou super ultra mystiku)
Doufám,že se zdejší borci vyjádří konkrétně.

4pucmaz
Ne,všichni Japonci netrénují mnoho let BU.
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod DrGlock » ned 08. dub, 2007 21:35

defendu píše:Ty dva odstavce znamenají jen jedno - jiný kraj,jiný mrav.Tím chci říct,že morálka,jak se tady k ní mnozí vyjadřují,může být brána jinak tady a úplně jinak v jiné kultuře.Navíc pro každého jednotlivce slovo morálka znamená úplně něco jiného,takže bych prosil aby se ostatní vyjadřovali konkrétně - co podle vás morálního vám má předat váš učitel BU,třeba p. Petráš a druhá otázka - jak tréninkem BU získáte "morální hodnoty".Protože tréninkem BU cvičíte jen tělo a váš charakter zůstává stále stejný (pokud ovšem ve svém klubu nepraktikujete nějakou super ultra mystiku)
Doufám,že se zdejší borci vyjádří konkrétně.

4pucmaz
Ne,všichni Japonci netrénují mnoho let BU.


Myslím si, že ty představy o učiteli BU jako vzoru dokonalého člověka vycházejí z mylné představy, že kdo dlouho cvičí BU je Bojovník a tedy dodržuje nějaké morální zásady, jako třeba Bushido. Možná to tak kdysi v Japonsku fungovalo, ale u nás to určitě neplatí.
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků