Shihan Ladislav Petráš - co vy na to?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

poslušně hlásím. že...

Příspěvekod kumori » čtv 05. dub, 2007 15:47

...jsem opět zde :D milí přátelé k problematice hakama-nezdá se vám, že jsme někdy papežštější než papež?nemám zádný dan, všech STV jsem se zřekl, neboť není jiné cesty než stále zjišťovat, že vlastně nic neumím...a přesto si dovoluji "strkat" své končetiny do oděvu tak ušlechtilého a krásného jakoužto hakama bezesporu je, co by asi řekl Mirek :D :D :D ?sundej to?nelze předstoupit před kamiza nahý!mimochodem, kdo se trochu zajímá o zemi Nippon se nazývající, ví, že většinou se pod hakama nosilo pouze něco na způsob a ted hodně laicky řečeno (odborníci a sumotori prominou) mawashi.Dnes oblékáme keikogi, zubon a obi (někdo iai obi, že zdeněk san) na to vše si různými způsoby (všechny jsou samozřejmě správné :D ) uvazujeme hakama.takže co?quo vadis budoka v této otázce?
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

 

Příspěvekod zm » čtv 05. dub, 2007 15:54

Pořád je to mimo diskusi o Ladislavu Petrášovi, možná by bylo vhodnější k tomuto tématu založit diskusi novou. Psal jsi Kumori sensei, že znáš 4 způsoby vázání hakama. Poděl se s nezkušenými a hoď to sem anebo na novou diskusi. Anebo aspoň odkazy, kde bych to našel. Dík.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod kumori » čtv 05. dub, 2007 16:04

ale zpět k tématu.má tu někdo ještě co říct k příspěvku o Shihanu Ladislavu Petrášovi?Prosím jen věcně a bez invektiv
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod kumori » čtv 05. dub, 2007 16:09

ano zdeněk san :D rád, nicméně sám dobře víš, že způsobů vázání uzlů je víc, záleží na tom, jak a kdy, tj. že lze ji vázat zjednodušeně (aikido, jujutsu a další "padající" obory) nebo v úhledný uzel (aikido, iaido nebo tradiční slavnostní oděv)vše ostatní jsou jen kombinace a konglomeráty těchtodvou způsobu a neříkej mi, že ty, kterého jsem viděl v hakama v r.1994 na semináři, že nevíš, jak ji vázat :P Ty mě zkoušíš :twisted: ale opravdu back to Lada
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Re: poslušně hlásím. že...

Příspěvekod mamushi » čtv 05. dub, 2007 16:19

kumori píše:... že většinou se pod hakama nosilo pouze něco...


... Fundoshi...

Pokud teda ale muzu vubec promluvit, kdyz je to tady samej shihan, uchideschi 8O 8O :roll: :roll: :roll:

Jinak hakama byla (je) cast formalniho japonskyho odevu. To, ze se v ni cvicej bojovy umeni, je dusledek faktu, ze ji jako bezny odev nosila skupina obyvatel, ktera cvicila bojovy umeni... v hakame se lidi mnohem castejc nez bojovejm umenim venujou cajovymu obradu, zenej se v ni, chodej v ni na pohrby nebo na promoce - a pochybuju ze pred tim dostavaj 1 dan Aikikai CAA... i kdyz asi tusim, ze to s tim prvnim danem mozna nebylo mysleny zle...
...but your counsciosness is all you, can take to your grave.
mamushi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 09. zář, 2004 23:00
Bydliště: Miya

Příspěvekod migli » čtv 05. dub, 2007 16:19

Mne by zajimalo par veci:

1) pokusil se nekdo ziskat vyjadreni od pana L. Petrase ohledne zlinske budoshow?

2) kumori uvadi 4. dan judo a 1. dan karate - odkud tyto informace jsou? Ja je nejak nemohl dohledat... A nevsiml jsem si nikde, ze by je prezentoval sam L. Petras... :?:

Krom toho, mistrovske stupne by mely byt velmi snadno dohledatelne a dolozitelne, nebo se mylim?
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod kumori » čtv 05. dub, 2007 17:34

Ladislav petráš se od cca roku 1993 aktivně podílel na tvorbě koncepce sebeobrany a boje z blízka na K-15 VV© PV (zasvěcenci ví), před přestaviteli této katedry a také před samotnými studenty VV©, kteří k němu každou středu jezdili do jeho dojo v OL-Holici se tehdy prezentoval jako držitel 4.danu ju-jitsu WJJKO (udělil franz Strauss ), dále jako 4.dan judo a 1.dan karate.Kdo se orientuje také ví, že na slovensku vycházel časopis budo, kde byl jeden rozsáhlý článek věnován právě LP, i zde jsou prezentovány tyto tech stupně.Kdo a kdy mu je udělil (judo a karate) ví nejlépe jen on sám
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

pro mamushi

Příspěvekod kumori » čtv 05. dub, 2007 17:47

arigato gozaimas mamushi san.Má nevědomost je voda v řece, proudí a proudí, snad někam doteče...
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Re: pro mamushi

Příspěvekod Gino » pát 06. dub, 2007 6:32

Kumori, ty asi hodne ctes, vid :o) Ze toho tolik vis a ze mas takove romanticka (skromna) hesla jako:
kumori píše:Má nevědomost je voda v řece, proudí a proudí, snad někam doteče...

Proč tě vlastně ten p.Petráš tolik zajímá? Nebo lépe řečeno - čím ti leží v žaludku? A ještě lépe řečeno - co by podle tebe mělo být cílem tohoto threadu?
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Re: poslušně hlásím. že...

Příspěvekod Gino » pát 06. dub, 2007 6:37

mamushi píše:Pokud teda ale muzu vubec promluvit, kdyz je to tady samej shihan, uchideschi 8O 8O :roll: :roll: :roll:

Není snad nejcastejsim heslem pravych mistru (hlavne teda u nas, jinde jsem to zatim neslysel) ze jsme si vsichni rovni a ze i mistr se ma co ucit od zaka a ze i mistr je vlastne porad take zakem? No tak - takze promluvit muzes :) A ja, doufam, taky :)

BTW: je s podivem, ze prave ti, co se touhle (falesnou) skromnorti prezentuji pak nejvice trvaji na svych stupnich, pasech a oslovovani "mistre" "shihane" "renshi" apod. Mimochodem, jestli se neptelu, tak prave v JPN se tyto tituly k oslovovani nepouzivaji. To jen tady se tim nechavaji oslovovat ti nejskromnejsi ze skromnych :)
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Re: poslušně hlásím. že...

Příspěvekod Angus » pát 06. dub, 2007 6:49

Gino píše:[BTW: je s podivem, ze prave ti, co se touhle (falesnou) skromnorti prezentuji pak nejvice trvaji na svych stupnich, pasech a oslovovani "mistre" "shihane" "renshi" apod. Mimochodem, jestli se neptelu, tak prave v JPN se tyto tituly k oslovovani nepouzivaji. To jen tady se tim nechavaji oslovovat ti nejskromnejsi ze skromnych :)

Jak je to v JPN s oslovováním v praxi? Myslím tím jak to probíhá v dojo, pokud tam někdo cvičí dlouhodobě, ne pokud tam přijede na 14 dní jednou za rok.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod torao » pát 06. dub, 2007 7:50

Osobne si myslim, ze v Japonu se ucitelum rika sensei, a nic vic....

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod zm » pát 06. dub, 2007 9:06

torao píše:Osobne si myslim, ze v Japonu se ucitelum rika sensei, a nic vic....

Petr

I když si to torao pouze myslí, tak jsem přesvědčenej, že to ví. Ano, je to tak. Byl jsem tam. Japonská zdvořilost je podstatně více formální, u nás každej oslovuje, jak to cítí. Mně (se sandanem) říkají lidi na tréninku Zdeňku (i ti, kterým bych mohl dělat tatu), já říkám svému učiteli shhane a zásadně i přes mnohaleté osobní přátelství mu vykám (je to moje rozhodnutí; domlouváme se německy, takže Sie - onikám). Nikdy jsem osobně ani u nás nezažil, že by někdo vyžadoval oslovovat určitém způsobem. Slušnost, zdvořilost a respekt je však vždy na místě, ať už po japonském způsobu nebo normálně evropsky. Nico Romano shihan (7.dan jujutsu) ze ©panělska mi už navrhl tykání, ale vzhledem k tomu, že je o 20 let starší, bych si to nedovolil, na to si ho příliš vážím, na to je příliš dobrým člověkem. Přátelství nebo lépe řečeno familiérnost by se taky asi nemuselo přehánět, že. Znám i takové lidi, kteří si do huby nevidí, ale ti se tak zesměšňují sami, natož by jim někdo něco říkal. Určitý nadhled (ne však povýšenost) zde samozřejmě existuje. Jak jsem už napsal, je to na cítění každého, žádné předpisy nebo nepsaná pravidla na to nejsou. V Japonsku se tomu říká reigi.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod zm » pát 06. dub, 2007 9:29

Uchideshi není nic víc a nic míň než označení "žáka v domě", někdy taky "vnitřního žáka", což ale trochu zavádějící. Rozhodně to není titul. Domnívám se, že správně smýšlející žák by se měl snažit být svému učiteli co nejblíže, protože výuka neprobíhá jen v dojo, ale také - a to především - v životě. Takže domnívýám se, že není pro žáka větší pocta, být pozván než bydlet v dojo u svého učitele, následovat ho, třeba pro něj v dojo a doma pracovat a cvičit vždy, když je pro to vhodná chvíle. Možná to zní trochu jako anachronismus, ale zažil jsem to a zažívám to poměrně často a nakopává mě to neustále vpřed. Opakem uchideshi je tzv. sotodeshi, ten kdo se s učitelem vídá jen občas (jen na společném hromadném cvičení v dojo). Kdo z těchto dvou jde více do hloubky budo, ať si zhodnotí každý sám. Podrobně je toto popsáno v knížce Tradice karate (http://www.ipponshop.cz/literatura/trad ... id-740.php). Samozřejmě, že učitel se bez žáků nemůže sám učit. Zase jde o reciproční vztah mezi dvěma a více lidmi. Učitel bez žáků není učitel a naopak. Nezdary žáků motivují učitele k hledání nejpřístupnější cesty výuky žáků a tím se taky sám učí, objevuje a nalézá nové detaily a vysvětlení principů, průpravná cvičení, atd. A tím se sám zlepšuje. Mnozí učitelé často a rádi na to zapomínají, vidí jen své tituly, pásy, pocty, peníze, určitou dávku moci nad druhými, tedy jen své sobectví.
Někde jsem četl: "Soustřeď se na čistotu úmyslu, ať se ti ostatní utopí ve svém sobectví."
Snažím se tím řídit a proto je dávno mé ego na smetišti dějin, jak jsem už na tomto serveru napsal a někdo mě za to setřel. Protože kdybych se měl ohlížet na to, co si o mě kdo co myslí, a to jen proto, že mě nepochopil a nechce pochopit, nikdy bych se nikam nedostal. Má cesta je také přímá, stejně jako cesta mého učitele. Není co skrývat.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod xiuwei » pát 06. dub, 2007 10:03

Jak to vůbec tenkrát dopadlo s L.Petrášem a jeho obviněním , že se měl účastnit loupeže nebo dát tip na přepadení v supermarketu? Odseděl si to ? Nebo mu nic neprokázali ?
xiuwei
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte 06. čer, 2006 23:00
Bydliště: Ostrava

Re: poslušně hlásím. že...

Příspěvekod patrik » pát 06. dub, 2007 10:23

Angus píše:Jak je to v JPN s oslovováním v praxi? Myslím tím jak to probíhá v dojo, pokud tam někdo cvičí dlouhodobě, ne pokud tam přijede na 14 dní jednou za rok.


Musíš buď vyjmenovat všechny funkce a tituly, co pan učitel má anebo to shrnout do oslovení "velký vezíre" :) (jen vtípek)

V kontextu cvičení BU - myslím, že se mu (učiteli) říká "sensei" nebo i jménem podle toho, jak zadobře s ním jsi a kolik "senseiů" zrovna vedle sebe stojí :D. Mimochodem i "stejně vysoce" postavení učitelé si mezi sebou často říkají "sensei". Nezapomínal bych na to, že oslovení "sensei" v dódžó bude asi něco jako "paní čelko".

V kontextu správnosti v japonštině bych to nechal na někom, kdo japonsky mluví.

Patrik

P.S.
Abych nezapomněl, jsem ten čtrnáctideňák ;)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

?

Příspěvekod kumori » pát 06. dub, 2007 11:52

Milí přátelé BUDO,BUJUTSU,BUGEI etc.

abychom nějak pokročili, vysvětlím některým ještě jednou (snad naposledy), že:

-nechovám vůči NIKOMU žádnou zášť a nenávist (ani proti LP)
-tato diskuze nemá za cíl radikalizovat ani jeho příznivce nebo odpůrce
-jde o to, že momentálně mám potřebu zjistit minimálně sám pro sebe co si lidé myslí o této osobnosti olomoucké scény bojových umění a sportů
- a to vše především ve vší slušnosti a korektnosti, kterou se tu snažím sám za sebe prezentovat (snad to jde-nezavděčím se bohužel všem)
-pokud má někdo za potřebu mi vyhrožovat, nic nepochopil, navíc já se prát nebudu


Pro Gino:Miluji citáty, některé mají ohlas, jiné zase ne :lol:
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod kumori » pát 06. dub, 2007 14:49

xiuwei píše:Jak to vůbec tenkrát dopadlo s L.Petrášem a jeho obviněním , že se měl účastnit loupeže nebo dát tip na přepadení v supermarketu? Odseděl si to ? Nebo mu nic neprokázali ?


byl oproštěn všech proti němu vznesených obvinění (někdo tomu nevěří a hledá za tím spiknutí-ale koho?temných sil?)
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Re: ?

Příspěvekod toddb » pát 06. dub, 2007 15:01

kumori píše:Milí přátelé BUDO,BUJUTSU,BUGEI etc.

abychom nějak pokročili, vysvětlím některým ještě jednou (snad naposledy), že:

-nechovám vůči NIKOMU žádnou zášť a nenávist (ani proti LP)
-tato diskuze nemá za cíl radikalizovat ani jeho příznivce nebo odpůrce
-jde o to, že momentálně mám potřebu zjistit minimálně sám pro sebe co si lidé myslí o této osobnosti olomoucké scény bojových umění a sportů
- a to vše především ve vší slušnosti a korektnosti, kterou se tu snažím sám za sebe prezentovat (snad to jde-nezavděčím se bohužel všem)
-pokud má někdo za potřebu mi vyhrožovat, nic nepochopil, navíc já se prát nebudu


Pro Gino:Miluji citáty, některé mají ohlas, jiné zase ne :lol:


No a to ti nestaci, co si myslis sam? Potrebujes znat nazory ostatnich, aby ses podle nich rozhodl? :?
Mind controls the easiest way, sponsored by the C.I.A.
Uživatelský avatar
toddb
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 908
Registrován: sob 10. pro, 2005 0:00
Bydliště: Ústí calling

Re: ?

Příspěvekod kumori » pát 06. dub, 2007 15:11

toddb píše:
kumori píše:Milí přátelé BUDO,BUJUTSU,BUGEI etc.


No a to ti nestaci, co si myslis sam? Potrebujes znat nazory ostatnich, aby ses podle nich rozhodl? :?



nemám potřebu se nijak rozhodovat-přečti si výše uvedené příspěvky, nejsem ani hledač pravdy, jen mne to zajímá.Nemáš někdy také takovou představu?Nebo Tě nic nezajímá?
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků