Tradiční nácvik technik v karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod RBR » stř 24. říj, 2007 21:44

Ano, ja vim ze zije, ale byla rec o tobe, kde se ucis to co hlasas. Odpovedel jsi salamounsky, ze "to uci pan Nishiyama", takze to znamenalo, ze jsi jeho deshi? Jestli ano, tak se ti tedy omlouvam. Jestli ne, tak se laskave neohanej nekym, na koho muzes mit vazbu maximalne pres tu literaturu. Jestli ale budes psat o jeho seminarich v CR, napis mi prosim na kolika jsi byl a jestli si myslis, ze to staci k pochopeni/nauceni/nacviceni/(cokoliv) karate...
Ja se napriklad kazdorocne na Okinawe ucastnim uzavrenych ctyrdennich seminaru (max. 10 lidi) s panem Miyagi Anichi, jiste vis kdo to je. Uz mam za sebou 4, ani ne za mesic jedu na dalsi. Je to zpestreni, jiste se mnohe nove priucim, ale ani nahodou bych ho neoznacil jako sveho ucitele, to si nemuzu ani dovolit, na to proste seminar rocne nemuze stacit. Muj ucitel me opravuje a poucuje denne. Ani nechci pomyslet kde by bylo moje karate, kdybych jezdil jenom jednou rocne na Okinawu a zbytek cvicil sam...


OK, tak jedno po druhém
Ptal ses na zdroj mých informací tak jsem jej uvedl. Neschovávám se za jeho jméno. Pouze jsem přiznal, že to není z mé hlavy. On byl ten kdo mým trenérum ukázal jiný způsob cvičení postojů v karate a také vysvětlil a ukázal proč. Oni to předali dál.
Jména mých trenéru tady na fóru již padli. Podotýkám od jiných lidí než ode mě. S tvých reakcí jsem pochopil, že je zbytečné je znova psát, stejně vůbec netušíš o koho se jedná.
Tak jako vůbec nemáš tušení jak vypadá Nishiyamovo karate, ke kterému se hlásím.
Osobně mě vůbec nezajímá kam jezdíš na semináře a jak často. Tvé učitele neznám, jejich pojetí karate také, takže mi ani nepřísluší o jejich karate mluvit. Také neznám jakým způsobem vaše semináře probíhají, takže má tvoje informace nulovou hodnotu. To, že se neprohlašuješ jejich
žákem je tvůj problém. Ja taky netvrdím, že jsem přímý žák Nishiyamy. Pouze se řadím ke studentům jeho pojetí.

Na tohle se vazala jedna playerova pripominka, tedy ta, ze ti nejspis po tech 18ti letech unika smysl cviceni kata. Kata nejsou zadny realny boj a ani nemohou byt cvicena ve stejnych postojich jako kumite. Kata je jenom souvisly dril technik bez partnera s tim, ze je v nich navic jeste dumyslne zabudovano posilovani, dychani, cviceni rovnovahy atd.


Zde se názorově výrazně rozcházíme. Pokud vidíš cvičení kata jen jako pouhý souvislý dril technik tak budeš muset ještě hodně dlouho u svého mistra strávit času. Potom opravdu nevím kde bereš odvahu o někom tvrdit, že nezná smysl kat. Zvlášť když si ho nikdy neviděl cvičit.
Osobně vnímám kata úplně jinak. Kata jsou pro mne především významný zdroj informací nejen o technice, dýchání, práce s těžištěm, timingem, vzdáleností atd. Jen opravdový ignorant ke katě přistupuje jako ke drilu. Kata je něco jako bible. Můžeš si ji 1000x přečíst přesto v ní pokaždé najdeš nové myšlenky a otázky.

Jenze to neni zadna blbost, technika v kata a kihonu je skutecne "idealni stav", ktery v praxi jenom tezko nastane... :idea: proto se cvici jako kata a proto se doplnuji s kumite. Ani jedno neni samospasne a kupodivu cim vetsi rozdil v nich bude, tim lip (a klidne se na me za tuhle vetu vsichni sesypte :lol: )


První zajímavá myšlenka. Proč má být v nich co největší rozdíl v technikách v katě a kumite? Přece když mám tzv. ideální techniku, která splňuje všechno co má tak se jí snažím maximálně přiblížit v praktickém použití.
Uvedu analogii např. Výrobce motorů znají nějakou ideální účinnost spalovacího motoru. Reálná je někde jinde, podstatně horší. Po celou dobu vývoje spalovacích motorů se snaží co nejvíce přiblížit se ideální účinnosti. Výsledkem jsou stále dokonalejší motory. Kdyby postupovali opačně tak jezdíme na koni.
Tvůj myšlenkový postup je opačný. Proč?


Nepovidej, osvez mi prosim pamet. Pokud ja vim, tak na cokoliv co jsem napsal o dychani jsi byl schopen akorat opakovat, ze to vlastne delate taky, takze z toho opravdu zadna diskuze nebyla...
Ale verim, ze ti doslo proc jsem tentorkrat psal o dychani. Ne proto, ze by dychani melo neco spolecneho s postoji (ale svete div se, nekdy ma), ale proto, ze je to stejny princip jako s kata a s postoji. Dechova cviceni jsou taky jenom drina nevyuzitelna v praxi, ale i ony maji svuj vyznam a ma smysl je cvicit.


Velmi rád bych věděl kdy jsem něco tvého ohledně dýchání opakoval. Pokud ovšem použiješ ve svém příspěvku nějakou rozumnou myšlenku a moje zkušenosti jsou stejné , tak nevidím důvod proč bych měl oponovat.
Souhlasím. ®ádná pořádná diskuze o dýchání nebyla protože se jí vždy vyhneš. Mě osobně by naopak velmi zajímala, protože goju se dýchacím kata velmi věnuje. A správné dýchání je základ nejen cvičení a i života jako takového.
Ale vrátíme se k tématu. Pokud doslovně použiji tvoji výše uvedenou teorii, tak proč cvičíš dýchací kata, když je tvoji snahou v kumite všechno dělat rozdílně tzn. i dýchání. Jsem zvědav jak se ti na této cestě povede.

Doufám, že pucmáče vypadne něco zajímavějšího, snad. Zatím nic moc. RBR


Ale no tak, uchylujes se k trapnostem, to snad nemas za potrebi. Zere te neco? (hehe, uz se na to ptam podruhe)


Nic osobního. Taktika, chtěl jsem si pojistit, že budeš reagovat. Vzhledem k tónu jaký jste zvolili vy dva dříve, tak jsem se přizpůsobil. Zareagoval si. Taktika vyšla.

A na zaver mi dovol dotaz. Co je podle tebe tradicni karate? Znamena, ze pokud se nekdo rozhodne prestat jezdit na zavody, ze cvici tradicni karate? Nebo ze sem tam podstupuje seminare s Japonci? Ale to asi ne, protoze ti hrozni sportovni karatiste to delaji taky, ze?


Pouze pojem. Je to jen název jednoho z mnoha způsobů jak pojmout a cvičit karate. K názvu tratiční karate jsem slyšel následující historku, která to docela vystihuje. První kdo použil pojem tradiční karate byl prý Nishiyama, který když se vrátil ke kořenům a začal prezentovat odlišné karate od sportovního Nakaymova. Aby zdůraznil, že se vrátil ke karate Funakoshiho tak jako první použil oficiálně pojem tradiční karate. (Prodávám jak jsem koupil).

Na závěr bych se rád vrátil k původní myšlence, chtěl bych znát názory na ní a ta zní:
Proč se používají jiné provedení postoje v kata (např. zenkucu-dači) a kihonu a jiné v aplikacích a kumite? Jaký to má smysl? Není to jen ztráta času nebo to má význam?
Osobně zastávám názor, že techniky a postoje prezentované v kata mají být stejné jaké by jsme použili v i boji. Jednotlivé sekvence katy, zvláště ty, které mají konkrétní bojové aplikace se mají co nejvíce realitě.
Těším se na věcné odpovědi, tentokrát bez osobních konfrontací mezi námi.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod player » stř 24. říj, 2007 23:31

To je jedn z duvodu, proc kata necvicim.Neobsahuji prakticke prvky do zapasu.
Nicmene je ani nezavrhuju, jako dril technik samotnych, jako posileni, jako zahrati atd to je vec vyborna.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod pucmaz » čtv 25. říj, 2007 1:32

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:09, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Gino » čtv 25. říj, 2007 7:11

RBR - vztahnu-li kata k technikam obecne (a cvikum)... tak, pri vsi ucte... jestli stejnou kata cvicis 1000x a porad jsi z ni vyplesklej (tedy ze stale nachazis nove veci a moznosti), tak ji asi neumis dost dobre, nebo te ji nikdo dost dobre nenaucil.

Jako laik to zatim vidim tak, ze karate asi fakt neni "jenom jedno" a "jenom spatne, nebo dobre", protoze zatim je mezi tebou (shotokan, nepletu-li se) a pucmazem (goju ryu) tolik nazorovych i praktickych rozdilu, ze to jako jedno karate nevypada a uz vubec nezminuju to, ktere by v tom pripade bylo to dobre a ktere spatne.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Gusep » čtv 25. říj, 2007 14:31

Gino píše:RBR - vztahnu-li kata k technikam obecne (a cvikum)... tak, pri vsi ucte... jestli stejnou kata cvicis 1000x a porad jsi z ni vyplesklej (tedy ze stale nachazis nove veci a moznosti), tak ji asi neumis dost dobre, nebo te ji nikdo dost dobre nenaucil.


Tomu sa predsa hovori studium, vzdy je co zdokonalovat a nachadzat.
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gino » čtv 25. říj, 2007 15:18

Gusep - jednou "tam neco" je a bud ti to nekdo ukaze (pokud to sam zna), nebo to hledas sam - v tom pripade si ale nemuzes byt jisty tim, jestli hledas spravne atp. pucmaz o tom mluvi kdyz pise "je zapotrbi mu ten pohyb vysvetlit a zabranit tak mylnym aplikacim, ktere si zak muze sam bez dohledu vymyslet. Jestlize budes hledat v kata neco co v ni neni, vystavujes se znacnemu nebezpeci ze celou kata pochopis jinak".

Takze pokud jednou neco chapu a umim, tak v tom na priste nemuzu jen tak najit neco jineho (pokud si nebudu vymyslet nesmysly).

Nekdy je lepsi vynechat veskerou tu krasnou filosofii a brat veci tak, jak jsou - neprikladat jim vyznamy ktery to nema jenom proto, ze to pak vypada vzneseneji. Nejde o zadny humanismus, nabozenstvi, filosofii, ale o umeni boje. Zab, nebo budes zabit :wink: :)
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Gusep » čtv 25. říj, 2007 16:16

Gino: pohyb ta samozrejme niekto nauci a aj ti ho vysvetli. To dalej vsak uz musis spravit ty sam. Nikto ma nenauci to ako mam napr. pracovat so svalmi, jasne ze mi to ucitel vysvetli lenze to ostatne je uz na tebe a v tom spociva to studium. Na kazdej jednej technike mozes tymto sposobom pracovat, hladat ako vytazit z minima maximum a pod.
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » čtv 25. říj, 2007 16:43

Jako la.ik to zatim vidim tak, ze karate asi fakt neni "jenom jedno" a "jenom spatne, nebo dobre", protoze zatim je mezi tebou (shotokan, nepletu-li se) a pucmazem (goju ryu) tolik nazorovych i praktickych rozdilu, ze to jako jedno karate nevypada a uz vubec nezminuju to, ktere by v tom pripade bylo to dobre a ktere spatne


Řešit, který přístup je dobrý nebo špatný je o ničem. Ztráta času. Myslím, že při vzájemném cvičebním kontaktu by jsme našli i velmi mnoho společných prvků.

RBR - vztahnu-li kata k technikam obecne (a cvikum)... tak, pri vsi ucte... jestli stejnou kata cvicis 1000x a porad jsi z ni vyplesklej (tedy ze stale nachazis nove veci a moznosti), tak ji asi neumis dost dobre, nebo te ji nikdo dost dobre nenaucil.


Svým způsobem máš pravdu. Opravdu ji neumím dost dobře, ale na světě nechodí nikdo kdo by ve své katě neměl nějaké nedostatky. K tomu mám další příběh. G.Funakoši prý před svou smrtí prohlásil konečně jsem pochopil cuki. No po více jak 80 letém cvičení je to zajímavé prohlášení. ale ukazuje to, že neustále nad svý cvičením přemýšlel a snažil proniknout do podstaty.
V okamžiku kdy přestanu být z té katy vyplesklej tak jsem sešel z cesty. Nikdy se mi nepodaří katu bezchybně zacvičit. S každým dalším opakováním mi dochází věci které jsem si dříve neuvědomoval, proto přeneseně řečeno stále nacházím nové věci.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » čtv 25. říj, 2007 16:52

Gino píše:Gusep - jednou "tam neco" je a bud ti to nekdo ukaze (pokud to sam zna), nebo to hledas sam - v tom pripade si ale nemuzes byt jisty tim, jestli hledas spravne atp. pucmaz o tom mluvi kdyz pise "je zapotrbi mu ten pohyb vysvetlit a zabranit tak mylnym aplikacim, ktere si zak muze sam bez dohledu vymyslet. Jestlize budes hledat v kata neco co v ni neni, vystavujes se znacnemu nebezpeci ze celou kata pochopis jinak".

Takze pokud jednou neco chapu a umim, tak v tom na priste nemuzu jen tak najit neco jineho (pokud si nebudu vymyslet nesmysly).


To spíše vysvětluje důležitost učitele na tvé cestě. Protože ti správnou radou může ušetřit spoustu času a zklamání. Prostě koriguje tvůj vývoj. Člověk se může zlepšovat jen přes své vlastní chyby, proto i mylná aplikace může být v tvém vývoji důležitá. Dá ti zkušenost, že takhle to nejde. Znáš to chybama se člověk učí.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Předchozí

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron