3 otázky ohledně karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

3 otázky ohledně karate

Příspěvekod Tribute » pát 02. led, 2009 13:42

Zdravým všechny doufám že jste si užili Silvestra
1 otázka doufám že mě za ní neukamenujete asi jo . Prosím jaký je rozdíl v kumite ve sportovním karate a tradičním karate pročítal jsem fora a věštčina lidí tvrdí ze v tradičním karate není žádný nebo minimální kontakt . Já si vždy myslel ale že JAK kady mají chrániče tak se řežou jak psy
takže jaká federace shotokanu je nejtvrdší .

2 otázka nevíte jak se cvičí s tímhle
http://www.budopro.cz/chishi-treninkova-palice-218d/

3 jaký je sportovní karate proti tradičnímu skutečně ve sportovní nedrží tělo asi nepoužívají princip a co tvrdost na závodech tihle mi přejdou celkem drsní
http://www.youtube.com/watch?v=ag5jVbk5CLQ

díky za odpovědi a mějte se pěkně hezký víkend
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

 

Příspěvekod pucmaz » pát 02. led, 2009 14:42

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:18, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

3 otázka

Příspěvekod Tribute » pát 02. led, 2009 15:16

ve třetí otázce jsem myslel na rozdíl v tradičním karate a sportovním karate
trenéři mě tvrdí že ve sportovním chybí tvrdost stabilita v postojích a používání principů karate ( rotace, posun, vibrace, atd) a rovné držení těl střídáni tlaků na chodidlech v kumite.
Jestli je skutečně pravda že sportovní karate jen zasáhne bez síly a za to získají body . A pokud je to pravda tak to není ani karate ale odnož kickboxu
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

Příspěvekod pucmaz » pát 02. led, 2009 15:34

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:18, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Tribute » pát 02. led, 2009 15:53

co se týče konkrétních technik nevím jelikož jsem nikdy sportovní karate nedělal ale právě že dost mi vadí v tradičním kumite v mém oddílu karate jsem ještě nezažil volné kumite a secvičené ti nedá pro ulici tolik co volné ale zase sportovní nevím o něm nic jen co jsem se dočetl na forech a to je buď kritiky nebo tvrzení že je lepší že z tradiční shotokan . Takže vlastně chci znát jen názor a argumenty které je podle vás lepší pro sebeobranu
Tradiční prostě jede na todome ale je otázka kolik lidí je schopno jednou silnou technikou vyhrát
Sportovní zase nemá sílu takže nevím
Karate mě baví cvičím ho denně tak hodinu a půl ale prostě nechci cvičit něco
co my nebude účinný prostředkem obrany a boje .Protože v oddíle mám dost borců s hnědýma páskam co mě drtí protože dělám karate chvíli ale n ulici by asi proto boxsu nebo tak moc nedali .
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

Příspěvekod pucmaz » pát 02. led, 2009 16:09

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:18, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Tribute » pát 02. led, 2009 16:15

protože jsem příznivce karate a mám ho rád je to prostě koníček ale teda pokud by jsi mi mohl říct svůj názoru co je lepší v našich podmínkách cvičit tradiční nebo sportovní nebo se zbali a odjet na okinawu :roll:
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

Příspěvekod jeikob » pát 02. led, 2009 17:48

Myslím že i klub bežného teda shotokan karate i se sportovním zaměřením,může člověku po nějakém čase dát sebeobraný potencial,vlastní zkušenost cvičil jsem pár let za komunistů karate v bežném v té době klubu. zaleží hodně nakolik ten klub trenuje vyváženě a didržuje určitý principy .tedy cvičí se kondička,základní techniky kihon co se pamatuju,pak řízené kumite v kung fu drilly a volné kumite. no já nevím jak je to ted ,ale v té době na závody v kumite vás hned tak nepustili,tak že takové čtyři roky se budovali dá se říct základy.jo a zapomněl jsem,že se nesmí opomenout bouchání mi bouchali do žíněnek.no a to kumite volné na treningu bylo něco mezi semi contactem,fullcontactem nocontactem:) hlavně šlo o to získat postřeh a načasovaní. problém ale je že něco jiného je volné kumite sparring v tělocvičně a nějaká pranice venku.a člověk když začne cvičit karate či taekwondo nebo tak má pocit ,že určitý techniky a akce co třeba krasně fungujou v tom cvičným boji ,budou fachat venku.dám příklad když sem cvičil rok tak jako vetčina zblblých filmy sem měl pocit ,že to je o kopech a to vysokých a z otočky a ruzné ura mawaši. no na treningu s tím blbnete občas to funguje. No v osmičce mně chtěl vyzkoušet že dělám to karate takovej bijec z vedlejší třídy . kopnul jsem ho nějakým tím kopem jeho to polechtalo a nasralo,rozjel klasickej pestoparní válec a zbušil mne nahromadu. To není ono. karate vás po nějakém roce vybaví tím,že získáte určitý reflexi ,umíte uhnout ,blokovat a co se týká bežných konfliktů tak má repertoar solidní, nízké kopy,podmety,lokte, podberáky,háky.ovšem jde o to umět to použít na rozdíl od sportovního pojetí udeřit na plno. to bych se právě bál,že když časem se človek specializuje na závody,že si zautomatizuje určitý návyky a to se mu může vymstít.
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod NOKT » pát 02. led, 2009 19:39

Tribute píše:protože jsem příznivce karate a mám ho rád je to prostě koníček ale teda pokud by jsi mi mohl říct svůj názoru co je lepší v našich podmínkách cvičit tradiční nebo sportovní nebo se zbali a odjet na okinawu :roll:


Na to by sis mohl odpovědět aj sám :D Vždycky je lepší být u zdroje než jednou za měsíc ten zdroj vidět. Myslím, že většina lidí by ti řekla, že by bylo lepší studovat karate na Okinawě (nebo kdekoliv jinde kde žije dobrý mistr :D ). Na druhou stranu jet studovat do Japanu nebude zřejmě tak jednoduchá záležitost. Hlavně po té finanční stránce
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Tribute » pát 02. led, 2009 20:14

Na to by sis mohl odpovědět aj sám :D Vždycky je lepší být u zdroje než jednou za měsíc ten zdroj vidět. Myslím, že většina lidí by ti řekla, že by bylo lepší studovat karate na Okinawě (nebo kdekoliv jinde kde žije dobrý mistr :D ). Na druhou stranu jet studovat do Japanu nebude zřejmě tak jednoduchá záležitost. Hlavně po té finanční stránce[/quote]

NOKTO máš pravdu měl ale chci znát nazory lidí a slyšet zkušenosti tech co přesli s tadičního na sportovní nebo naopak popřípadě těch co to cvičí a jejech názor na své školy karate . :?
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

 

Příspěvekod graver » sob 03. led, 2009 8:40

Pokud jde o 3., dovolím si jako laik na své úrovni nikoliv odpověď, ale názor:
Definujme pro tento účel a velmi zjednodušeně sportovní karate jako karate, zaměřené primárně na úspěch ve sportovní disciplíně, prováděné podle určitých pravidel. Tradiční karate pak (opět zjednodušeně) definujme jako karate, které není sportovní (v event. flame prosím pokračovat v příslušném threadu :wink: ).
Pak je zjevné, že sportovní a tradiční karate se bude lišit (m.j.) v sadě používaných/použitelných technik i ve způsobu jejich použití a určitě i ve formě tréninku. Náš oddíl se označuje za tradiční (závodů se účastní pouze někteří z nás a spíš za účelem získání zkušeností a rozhledu mimo oddíl, než za účelem výhry) a cvičíme i techniky, které ve sportovním karate nejsou povoleny (kopy na spodek, kolena, lokty...) nebo nejsou použitelné (páky, držení, shozy...). Kromě toho taky třeba zbraně (u nás konkrétně hanbó a nunchaku). A taky (teď se asi pouštím na tenký led) klademe mnohem větší důraz na řetězené/násobné techniky, zatímco sporotvní karate je (alespoň z hlediska pravidel) položeno na jedné bodované technice (i když na posledních závodech jsem u seniorů viděl moc pěkné sekvence).
Ještě jednou: pouze můj názor.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » sob 03. led, 2009 20:34

pucmaz píše:"Todome" je japonsky "dodelat". To je takovyto dupnuti/bouchnuti po akci, kdyz uz protivnik lezi.
Ty jsi mel nejspis na mysli nedavno probirane "ichigeki hissatsu", tedy jedna rana a konec. No vidis a to pritom neni ani trochu tradicni karate, spis se praktikuje v tom sportovnim. Nevim odkud jsi a v jakem oddile cvicis, ale pokud te zajima tradicni karate, radsi bych zkusil zajit jinam...


To Pucmaz
Podle toho co Tribute pustil, bych jej tipoval na adepta Nishiyamovi větve.
Tam se "todome" bere ve smyslu "ichigeki hissatsu", nikoli dorážení soupeře na zemi.

Pokud ti nekdo tvrdi, ze je dulezite stridani tlaku na chodidlech pri kumite a ze je dulezity princip vibrace (at uz tim obojim mysli cokoliv), vzal bych byt tebou nohy na ramena a utikal cvicit neco jinyho.


To je na dlouhé vyprávění, pokud budeš mít zájem pokecáme o tom přes SZ. Ale zatím ti doporučuji to moc nekomentovat, protože opravdu nevíš vo co gou (nic ve zlém).

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » ned 04. led, 2009 2:31

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:19, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod roza » ned 04. led, 2009 14:10

RBR - jestli by to nevadilo,prosil bych taky o vysvetleni "stridani tlaku na chodidlech behem kumite" tady ve foru.Dik

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod pucmaz » pon 12. led, 2009 13:36

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:20, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » pon 12. led, 2009 15:52

pucmaz píše:V tom pripade by me zajimalo, proc se v tehle vetvi nepouziva normalni japonstina jako vsude jinde. Todome (wo sasu) neni zadny zargon a pouziva se bezne i v hovorove mluve.


To vám chlapi neřeknu, mě bylo "todome" podáno jako technika, která rozhodně boj ve smyslu, že do ní dáš všechno a pokud proběhne vše jak má, tak se není co řešit.
Až tady do tebe jsme se dozvěděl, že význam je trochu jiný. Tuto terminologii chlapi dotáhli přímo od Nishiyamy. Jestli nedošlo pouze k nepochopení znaší strany nebo on si vytvořil vlastní termíny vám neřeknu.


K tomu přenášení tlaků. Lidské svaly nedokáží dlouho držet napětí, oproti třeba pružině, kterou stlačíte a kdykoliv ji pustíte tak vám okamžitě vystřelí. Náš sval se stlačí a pokud se ihned neuvolní tak ztratí během krátké doby většinu energie. Tak se musí znova stlačit. Proto náš sval aby účinně mohl fungovat, tak musí neustále pracovat v režimu napětí, uvolnění, napětí atd. Viz chůze nebo běh. V ringu se to řeší poskakováním. To je pro udržení svalů v práci dobré, ale má nevýhodu v tom, že je hodně viditelné a čitelné. Proto N. přišel s koncepcí místo poskakování s přenášením tlaků z jedné nohy do druhé, což udrží svaly na nohách v práci, ale není to tak viditelné jak poskakování. To je ve zkratce vše. Proč je dobré mít v boji svaly neustále pod napětím (na nohách) myslím není nutné hovořit.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » pon 12. led, 2009 18:52

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:21, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » pon 12. led, 2009 18:58

Taky mi to přijde dost divné.....při cvičení karate jsem to nikdy neslyšel/neviděl a porovnám-li to se šermem......asi to chce opravdu vidět/slyšet na place.....
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RBR » úte 13. led, 2009 7:54

ukropcany píše:Aha, no to dáva zmysel... ono to "poskakovanie" tiež nie je veľmi poskakovanie, ono je to skôr také "húpanie"? Čitateľné teda ale nie je, neviem ako si na to prišiel... :D


Jak které, někteří tam skáčou jak klokani. Když víš jak to máš využít a na co koukat tak je to čitelné. Není to nic tajemného. Samozřejmě, že čím jsou fyzické projevy poskakování menší a přechází do houpání tím jsou hůře čitelné, proto je při nácviku ze začátku dobré, aby soupeř vypomáhal a přeháněl. Lepší než 1000 slov je to ukázat.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » úte 13. led, 2009 7:56

Jendis píše:Taky mi to přijde dost divné.....při cvičení karate jsem to nikdy neslyšel/neviděl a porovnám-li to se šermem......asi to chce opravdu vidět/slyšet na place.....


V pohodě, když ty si bouchal karate tak tyto informace tady ani nebyli. Navíc povědomí o čem mluvím mají hlavně Nishiyamovci ostatní proudy taky budou tápat.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků