3 otázky ohledně karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod patrik » úte 20. led, 2009 12:35

Picard píše:
patrik píše:
kendó = zanšin je ta část po úderu, kdy setrvám v odpovídající pozici... u dětí a začátečníků to vypadá jako že běží s rukama před sebou ještě pár kroků po technice... u pokročilejších je to podstatně přirozenější, ale vychází z téhož

iaidó = po dokončení seku, sleduji protivníka/ky, tj. provádím zanšin (třeba během jiného pohybu - během čiburi a notó, nebo i déle)


Tohle je spíš pratický návod (pro začátečníky), než nejaká definice nebo námět na přemýšlení.
Jenom aby si lidi nemysleli, že zanšin je když poběžím s rukama před sebou nebo když koukám na protivníky :-) IMHO nejlepší definice je asi fakt "pozornost" (awareness).


Mno jasně, tady jsem to napsal

P.S.
Ve sktečnosti i v těch BU, co jsem popsal je zanšin víc, než jen ten ohraničenej okamžik, který se IMHO vlastně jen používá ke zjednodušení výkladu...


Ale právě tady je to riziko, že to prostě někdo takhle (běžím s rukama před sebou) chápe ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod majkx » úte 20. led, 2009 20:22

roza píše:prosil bych taky o vysvetleni "stridani tlaku na chodidlech behem kumite" tady ve foru

Roza


Hele ono to bude jenom blbě přeložené, ve skutečnosti jde o střidani tlaku ve svěrači během kumite, když si to dáváš s někým lepším, tak je tlak ve svěrači větší než když si to dáváš s někým horším, to je zas tlak ve svěrači menší, pucmaz to určitě potvrdí :lol: :lol: :wink: .
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod pucmaz » stř 21. led, 2009 1:57

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:08, celkově upraveno 2
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod luen » stř 21. led, 2009 5:08

pucmaz píše: ... ale vic nez to mi vadi treba to, co bylo videt na tehle strance. Patrik se schvalne zeptal RBR na definici zanshinu a dostal vylozene mylnou odpoved. No a kdyz ji pak uvedl na pravou miru, RBR pritakal, ze si to vlastne myslel taky (a nepochybne od teto chvile bude pouzivat patrikovu definici i bezne v zivote, ale silne pochybuju, ze nekomu rekne, kde ji vzal). Ono je to cele ze zanshinem trochu slozitejsi a ja vim ze Patrik to vi taky, ale zkuste se ho zeptat, proc to sem nenapsal cele (treba jenom nemel cas, kdo vi).
Ja napriklad casto nedopisuji prispevky, casto napisu neco, k cemu pak nedodam klicovou informaci a delam to uplne zamerne. Vadi mi predstava, ze nekdo, kdo zna karate z knizek si sem na forum chodi pro definice a zkusenosti, ktere ovsem bez praktickeho cviceni nema sanci pochopit a vlastne si takove definice ve vetsine pripadu vylozi spatne. Jestli informace z fora pak nekdo pred svymi zaky vydava za sve zkusenosti nevim a ani se mi o tom moc nechce premyslet, to by byl ojeb nejhrubsiho razeni ...


4pucmaz: Ja tohle z pocatku take hodne resil. Vlastne ... tak trochu porad! Ale uz jsem se "X" presvedcil o tom, ze je to vlastne jedno ... ono to pochopeni tech pojmu/principu, bez radneho nacviceni, stejne nikdo nepobere a kdyz, tak po svem a je mimo misu. Si vsimni, ze nejvice maji jakoby "zmaknutou" teorii dejchaci! Ale absolutne nechapou, co ta teorie v praxi vlastne zname a nikdy nebudou schopni ji v praxi uplatnovat ... natoz nejakej levak sensei/sifu predavat :wink: Naopak, takhle okamzite poznas LUMÍKA 8)
Take myslim, ze pro to, abys nekoho poznal (vedel, kdo pred tebou stoji/nebo za klavesnici), je dobre obcas sdelit absurdni info ... ono se hned pozna, kdo je mimo a kdo sedi na mise :wink:
Lidi jsou pohodlni a naucili se, ze jim nekdo vse naserviruje az pod nos. Premyslet nad necim ... to uz je temer luxus ... hlavne proc? Sensei/sifu rika, co chci slyset, co se mi libi, tak jakepak zapojovani meho mozecku, ze? Proto se nejen zde porad dokola obhajuji 100000000000x vyvracene debility, protoze nekdo si nechce priznat, ze je andilek (viz. jeden Landovo text.).

Jen blazen si muze myslet, ze bu/bs muze chapat a rozumet tomu na zaklade studie nejakych poucek. Sranda je to, ze jak japonci, tak i cinani maji zalibu v kvetnate reci a pri tom, samotne sdeleni teorie/principu, neni nic jineho, nez to co vi kazdej zapasnik/boxer ... - schovej bradu, dejchej, rez ho a neprestavej, nestuj jak jelito - ale hejbej se, drz ruce nahore ... zadne zahodo-mysticko-poeticke reci ... vlastne uplne obycejne a vsedni veci. Neni zadny duvod nejak "ucuravat" z techto poznatku, protoze jsou to naprosto obycejne zalezitosti ... i kdyz dulezite! Ale kvetu z toho, kdyz to nekdo opevuje jako eldorado :roll:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod pucmaz » stř 21. led, 2009 5:37

luen píše: Si vsimni, ze nejvice maji jakoby "zmaknutou" teorii dejchaci! Ale absolutne nechapou, co ta teorie v praxi vlastne zname a nikdy nebudou schopni ji v praxi uplatnovat ... natoz nejakej levak sensei/sifu predavat :wink: Naopak, takhle okamzite poznas LUMÍKA 8)


Je to tak. Jenom si vzdycky rikam a snazim se o to, aby "lumika" poznali i ostatni, v prvni rade ti, kteri se rozhoduji jestli zacit s karate nebo s treba s necim jinym... Ale asi to moc prozivam :oops:
Kazdopadne i forum je zajimava zkusenost. :wink:
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod luen » čtv 22. led, 2009 2:14

pucmaz píše:Je to tak. Jenom si vzdycky rikam a snazim se o to, aby "lumika" poznali i ostatni, v prvni rade ti, kteri se rozhoduji jestli zacit s karate nebo s treba s necim jinym... Ale asi to moc prozivam :oops:
Kazdopadne i forum je zajimava zkusenost. :wink:


Mas kuraz a odvahu :lol: :wink: ale je to boj s vetrnymi mlyny :!:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod TongPo » čtv 22. led, 2009 9:14

Hele klucí, vadí to hodně, když sice umím člověka knocknout, ale nevím, co to je ten zanšin? :oops: :lol:

Jinak nechci bejt jedovatej, ale po občasném přečtení některých témat praktikantů JBU bych řekl, že tito cvičenci v ČR často ujíždějí na skoro až vědeckým teoretizování o věcech, který jsou jinde všední samozřejmostí a nikdo se v tom neňahňá... :roll: V některých případech to na mě působí dokonce tak, jako když podprůměrný žáček 4. třídy základní školy ze sebe dělá borce tím, že cituje úryvky z vysokoškolských skript, jejiž obsahu absolutně nerozumí... :twisted:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod pucmaz » čtv 22. led, 2009 12:44

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:08, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod TongPo » čtv 22. led, 2009 13:35

pucmaz píše:Jinak hodne stesti s pokusem vyvolat dalsi hloupy flame, snad se ti zacne nekdo venovat.

No, i když to nikdo nerozjede, já to nějak přežiju... Prostě si občas rád rejpnu, když je do čeho... :wink: Ale já za to nemůžu, já se tak narodil... :oops: :twisted:

Jinak ohledně té přemíry teoretizování v BU (nejen JBU) si myslím, že je to důsledek absence kvalitních učitelů, kteří opravdu ví, co vlastně učí a mohou to svým žákům předat tak, aby chápali nejen provedení samo, ale i účel všeho, co trénují.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod radster » čtv 22. led, 2009 22:22

Cvičím jako RBR TK a to jak vysvětlil zanshin jsem bez problémů pobral a pochopil stejně jak to posléze vysvětlil Patrik. Možná to nebylo řečeno tak přesně ale je to to co nás naši trenéři učí....tohle je stejně jako např. to hrozivě znějící střídání tlaků jen problém netové komunikace. Myslím že na tatami by to bylo vysvětleno a pochopeno během pár okamžiků. K neochotě Pucmaze vysvětlovat některé věci (např. nukite): trošku mi to připadá jako zvyšování tajuplnosti, teoretické vysvětlení ještě nikoho techniku nenaučilo, tu je potřeba nadrilovat v dojo. A tak se pozná i ten "lumík", pokud prakticky nedokáže to co říká.....Jinak se přiznám že ani mě nikdo neřekl "pravý význam" nukite, ale to neřeším, problémů se základy mám dost .....
radster
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 22. led, 2009 0:00

Příspěvekod Moto » pon 26. led, 2009 10:16

Moto
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 191
Registrován: ned 23. pro, 2007 0:00
Bydliště: Opět Česko

Příspěvekod Moto » pon 26. led, 2009 10:17

Moto
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 191
Registrován: ned 23. pro, 2007 0:00
Bydliště: Opět Česko

Předchozí

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 17 návštevníků