Co k Aikidu ?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Allien » pát 28. zář, 2012 9:51

Já si prostě pořád myslím, že nezáleží na stylu, ale na tom, jak kdo maká. Vím to podle sebe, v nejlepší kondici jsem, když chodím jak na tréninky, tak běhat, posilovat apod. Člověk získá všestrannou sílu a cítí se líp. Takže aikido? Proč ne...

Ale když to chce někdo učit, měl by podložit, že je skutečně specializovaný v tom oboru. Jako, když jdete za lékařem nebo k vám přijede záchranka. Když se chci u někoho učit, zeptám se, co má za sebou. Když mi řekne, že se cvičil v letech ... tohle, potom tamto, tak mu jen řeknu "No a co?" Naopak nějaký I. Dan karate, taekwnono apod. už značí, že ten člověk dokáže doopravdy makat, že nečeho dosáhne. Divím se, když pak na diskusích padají věty jako "I. dan má dnes každý, I. dan, to je na nic."
Allien
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř 08. srp, 2012 23:00

 

Příspěvekod freekarol » pát 28. zář, 2012 11:45

Allien píše:Já si prostě pořád myslím, že nezáleží na stylu, ale na tom, jak kdo maká. Vím to podle sebe, v nejlepší kondici jsem, když chodím jak na tréninky, tak běhat, posilovat apod. Člověk získá všestrannou sílu a cítí se líp. Takže aikido? Proč ne...

Ale když to chce někdo učit, měl by podložit, že je skutečně specializovaný v tom oboru. Jako, když jdete za lékařem nebo k vám přijede záchranka. Když se chci u někoho učit, zeptám se, co má za sebou. Když mi řekne, že se cvičil v letech ... tohle, potom tamto, tak mu jen řeknu "No a co?" Naopak nějaký I. Dan karate, taekwnono apod. už značí, že ten člověk dokáže doopravdy makat, že nečeho dosáhne. Divím se, když pak na diskusích padají věty jako "I. dan má dnes každý, I. dan, to je na nic."


Není styl jako zbran? Taky sotva bude někdo tvrdit, že nezáleží na tom, jakou má člověk zbran, že? Když se budu chtít naučít přežít v přírodě, tak sotva půjdu na Aikido, ale spíše si vyberu Kapap, když budu chtít bojovat v ringu, tak si vyberu x-box než Karate či sebeobranu. Nebo se pletu?
Train Hard, Relax Hard.
freekarol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon 05. bře, 2007 0:00
Bydliště: Ústecký Kraj

Příspěvekod Boreas » pát 28. zář, 2012 19:55

ukropcany píše:Ešte si mladý a plný ideálov... :D 1. dan je pokročilejší začiatočník, žiadny máster... Sa pozri koľko detí behá s čiernymi opaskami :D nie, nie... takto to ozaj nefunguje... Inak otázka "čo máš za sebou" je veľmi dobrá, problém je však v tom, že typický aikiďák povie niečo v duchu "VŠE"... :wink:


To mi připomíná, když jsme se byli s kámošem z Japonska podívat na karate, na trénink pouze pro černé pásy. Po čtvrthodině prohlásil: "V ČR má černý pás každý kretén."
Klub nereálné sebeobrany
Boreas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 333
Registrován: čtv 04. led, 2007 0:00

Příspěvekod Allien » pát 28. zář, 2012 22:56

Ale já přeci netvrdím, že I. Dan je kdoví co. Jen říkám, že ho nedosáhne každý. Někdo se plácá x let s hnědým pásem a dál se prostě neposune. Možná si několik málo jedindů dan zaplatilo, ale en zbytek lidí bude pořád ten, co na sobě makal a učil se něco, aby se dostal dál. To, že má v ČR černý pás je možná věta, kterou někdo řekl, ale co jsou potom ti, kteří nedosáhli ničeho a jen haní všechny okolo (nejsem černý pás v karate, aby to nevyznělo, že propaguji nějaký svůj styl).

A to že je I. dan začátečník a ne mistr... No, o tom by se dalo diskutovat, protože černé pásy jsou stupně mistrovské. Ale je taky asi pravda, že nikdo se nestane mistrem díky jedné zkoušce:)
Allien
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř 08. srp, 2012 23:00

Příspěvekod kamiwaza » sob 29. zář, 2012 8:19

Osobně si myslím, že černý pás sám o sobě nic neznamená a o člověku to nic nevypovídá. Je to stupeň technické vyspělosti. Záleží spíš v čem ho člověk má, jestli pouze za pět let cvičení a skládání zkoušek, nebo ho získal v nějakém úpolovém sportu, kde musí porážet soupeře (judo, BJJ ...). Např. kdyby mi někdo řekl, že má 1. dan v kyokušinu, tak je jasné, že to nebude žádné béčko. Na druhou stranu u 1. dan aikido budu na vážkách. Může to být teoretik, ale taky to může být chlapík z benzínky :-)
Určitě dříve měl mistrovský stupeň větší váhu než dnes. Dnes může mít 1. dan téměř kdokoliv a je to někdy trochu fraška. To samé je, když se stanete instruktorem za dva dny (myslím bez přípravy, znalosti systému, na prvním semináři).
Teď si rýpnu trochu do plnokontaktních zabijáků :-) Když mi někdo řekne, že cvičí box, kick ..., tak také nepoznám, co je zač, jestli cvičí 5 let 1x za dva týdny, nebo cvičí 5 let 5x týdně a závodí. Prostě to poznáte, až toho člověka vidíte cvičit, pinkat ...
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod will » sob 29. zář, 2012 10:40

Tak pokud se k tomu mohu vyjádřit, tak nejblíže pravdě je Alien, tedy co se týče karate. Je pravdou, že černý pás je znakem technické vyspělosti, znamená to, že zvládl, techniku karate, není tedy již začátečníkem, proto se jedná o mistrovský stupeň. Jinak co znám já, tak v organizacích jako WKF,JKA,SKIF, rozhodně I. dan zadarmo z 99 procent nedostane, kdy to obnáší skutečně makačku. U jiných bu nevím jak to s 1.danem je, ale vím zcela jistě, že České karate je v evropě uznáváno za hodně kvalitní, právě proto, že se to tady většinou nedává zadarmo,jako třeba v německu (jak kde), atd., ale že u nás je jistota, že barva pásku skutečně odpovídá technické vyspělosti jedince. A to mohu říct zcela jistě, protože jsem s českým karate v zahraničí několikrát byl. Samozřejmě, že někdo
dostane 1.dan, i když na to "nemá", je to většinou u jedinců, kteří začali cvičit v pozdějším věku a už delší dobbu cvičí a vedou nebo založili oddíly a vzhledm k věku na to prostě už nemají, to dotáhnout vlastními silami na 1.dan, ale mají zásluhy pro rozvoj karate,takže si ho vlastně taky zaslouží, ale těchto případů je hodně málo jak jsem psal, tak do jednoho procenta. Jinak tuším, že V.Klaus má tuším taky 1.dan, kdy si ho přivezl z Japonska z nekolika denní návštěvy.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod graver » sob 29. zář, 2012 11:29

will píše:V.Klaus má tuším taky 1.dan, kdy si ho přivezl z Japonska z nekolika denní návštěvy.

Tak to mohl aspoň sám sundat toho pošuka, co po něm včera střílel :wink:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod will » sob 29. zář, 2012 13:41

graver píše:
will píše:V.Klaus má tuším taky 1.dan, kdy si ho přivezl z Japonska z nekolika denní návštěvy.

Tak to mohl aspoň sám sundat toho pošuka, co po něm včera střílel :wink:


To je pravda :lol: , i když říkal něco v tom smyslu, že ho sundat chtěl, ale nějak k tomu nedošlo :D .
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod graver » sob 29. zář, 2012 14:40

http://zpravy.idnes.cz/facebook-strelce ... _domaci_jw
On bude ten chlapec asi sofistikovaný charakter :lol:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod ingwe » ned 30. zář, 2012 15:06

kamiwaza píše:...

Určitě dříve měl mistrovský stupeň větší váhu než dnes. Dnes může mít 1. dan téměř kdokoliv a je to někdy trochu fraška.

...


nevím jestli zdejší diskuzi chápu správně, prolétl jsem jí jen zběžně, ale pokud ano, rád bych upozornil, že 1. dan není mistrovský stupeň. v některých školách 1. danem teprve začíná to pravé "studium".
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Allien » ned 30. zář, 2012 20:54

ingwe píše:
kamiwaza píše:...

Určitě dříve měl mistrovský stupeň větší váhu než dnes. Dnes může mít 1. dan téměř kdokoliv a je to někdy trochu fraška.

...


nevím jestli zdejší diskuzi chápu správně, prolétl jsem jí jen zběžně, ale pokud ano, rád bych upozornil, že 1. dan není mistrovský stupeň. v některých školách 1. danem teprve začíná to pravé "studium".


To je možná trochu slovíčkaření, ale technické stupně se v karate, taekwondo,... dělí na 2 typy:
- žákovské (12. - ?. Kyu, Kup.,...)
- mistrovské (I. - ?. Dan)
Allien
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř 08. srp, 2012 23:00

Příspěvekod ingwe » pon 01. říj, 2012 11:08

Allien píše:
ingwe píše:
kamiwaza píše:...

Určitě dříve měl mistrovský stupeň větší váhu než dnes. Dnes může mít 1. dan téměř kdokoliv a je to někdy trochu fraška.

...


nevím jestli zdejší diskuzi chápu správně, prolétl jsem jí jen zběžně, ale pokud ano, rád bych upozornil, že 1. dan není mistrovský stupeň. v některých školách 1. danem teprve začíná to pravé "studium".


To je možná trochu slovíčkaření, ale technické stupně se v karate, taekwondo,... dělí na 2 typy:
- žákovské (12. - ?. Kyu, Kup.,...)
- mistrovské (I. - ?. Dan)


Uznávám. Otázkou tedy je, jestli se těm "mistrovským" stupňům říká "mistrovské" i v japanu, nebo je to jen specifikum toho našeho českého rybníku. což by mě u 1.-4./6./8. (v závislosti na konkrétní disciplíně) dost překvapilo. Mluvit však můžu jen o tom co znám. U nás 1. dan rozhodně a zdaleka neznamená "mistrovství", o tom bych mluvil ve vzácných případech od 5./7., obecně ale až od 9. danu.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod will » pon 01. říj, 2012 15:20

No, tak pokud dobře čtu, tak alien nic o 5-9 danu nepsal, zmiňuje se pouze o 1.danu. Takže si honit triko, kdo je větší mistr jestli 5 nebo 9 dan. je trochu mimo místu. A to, že 1.dan ve velkých organizacích zadarmo nedostane je prostě fakt, takový člověk už musí moc dobře vědět o co go, rozhodně to není začátečník. Vesměs už hnědé pásy 1.kyu jsou na tom velice dobře, kdy než jdou na černý, tak se připravují i 2 roky, talentovaní jedinci samozřejmě nemusí, ale obecně to, tak je. Jinak zaklínat se tím jak je to v Japonsku také již dávno nemám význam, i v ČR jsou lidé, kteří dělají dany pouze v japonsku, takže se dá velice dobře srovnávat úroveň, kdy v Japonsku jsou také různé úrovně kvality škol. Dále také, v neposlední řadě spousta japonských mistrů již léta působí v evropě, takže v ČR se dělají běžně dany u japonských mistrů.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod Allien » pon 01. říj, 2012 19:39

Nevím, jak se danu říká v Japonsku, ale já žiju v ČR. A označení mistrovské a žákovské stupně je oficiální. To, že si to někdo předělá dle svého - každého věc.

Vůbec tu nepíšu o kvalitě I. danu apod. To si zase plést nebudeme. Hovořím jen o oficiálním rozdělení.
Allien
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř 08. srp, 2012 23:00

Příspěvekod ingwe » úte 02. říj, 2012 7:25

Allien píše:Nevím, jak se danu říká v Japonsku, ale já žiju v ČR. A označení mistrovské a žákovské stupně je oficiální. To, že si to někdo předělá dle svého - každého věc.


Ano, žijeme v ČR, ale bavíme se o cvičení japonských (korejských atd.) BU. Myslím, že je špatně, pokud vnímáme určité stupně jako mistrovské, které přitom v japanu označují maximálně pokročilé žáky (opět toto myslím zejména z vlastní zkušenosti, jak je to např. v karate opravdu netuším, tak nekamenovat prosím :wink: )
Obávám se, že právě toto přeceňování nízkých danů vede k tomu, že si pak někdo s prvním danem založí vlastní školu, udělí si černý pás s červenými proužky, žlutými kolečky a nášivkami ninja-turtles, a začne ujíždět na vlastním egu. Ale jsou to naštěstí jen výjimky, kdo chodí na semináře s opravdovými učiteli a mistry, ten přesně ví, jakou váhu jeho stupeň má.

Allien píše:Vůbec tu nepíšu o kvalitě I. danu apod. To si zase plést nebudeme. Hovořím jen o oficiálním rozdělení.


Já taky :wink:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Allien » stř 03. říj, 2012 14:33

ingwe píše:Obávám se, že právě toto přeceňování nízkých danů vede k tomu, že si pak někdo s prvním danem založí vlastní školu, udělí si černý pás s červenými proužky, žlutými kolečky a nášivkami ninja-turtles, a začne ujíždět na vlastním egu.


Tak barevných koleček jsem taky už pár viděla, černý pás s červenými pruhy ne :lol: . Ale taky jsem viděla pár hnědých pásů, co cvičily velice dobře. Jednou, když jsem asi před 11ti lety začínala, byl můj trenér na úrovni I. Dan a ani dnes po těch x letech techniku nezlepšil, taky jeho oddíl končí.

Naštěstí se objevil jeden chlápek, který si otevřel školu hned vedle a s ním jsme jezdili za japonským mistrem. Tolik se u něj (jap. mistra) neřešila kata, ale kyokushin je vždy tak nějak zaměřený spíše na kumite. Cestování stálo hrozných peněz, ale člověk si musí vybrat sám.

Ještě jsem zapomněla dodat, že osobně znám vojáka, který ve 33 letech drží IV. dan Shorin-ryu karate, bez potíží pořáží bojovníky různých stylů, což dokázal asi před půl rokem na jedné akci. Njn - voják, maká každý den.
Naposledy upravil Allien dne stř 03. říj, 2012 18:16, celkově upraveno 2
Allien
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř 08. srp, 2012 23:00

Příspěvekod will » stř 03. říj, 2012 14:41

Tak tohle je opravdu enormní blbost :lol: .
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Co k Aikidu ?

Příspěvekod horible » úte 06. kvě, 2014 1:34

No ja ako laik ktorý ešte (dúfam že to nebude dlho trvať) som videl videjko na YouTube a tam jeden ruský učiteľ ukazoval ako nadväzujú wing chun techniky na techniky aikida skus sa pozrieť a posudis sam adresu ti nemôžem dať lebo neviem a som na nete na mobile a nechce sa mi hrať na mobile až toľko času nemam dúfam že som pomohol
horible
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 03. říj, 2007 23:00

Předchozí

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků