Aikido účinnost

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod cohen » úte 27. bře, 2018 10:15

wasdrakkar píše:Vidím to jinak, (blablabla)

Aikido je z Daito ryu, ale učí se kruhově a plynule. Většinou.
Učí se bez atemi, téměř většinou.
Učí ho učitelé, co mu nerozumí, většinou, to jsem psal.
Nabaluje na sebe lidi, co hledají satori, pravda, asi nejvíce ze všech BU.

Ale přes to všechno záleži na učiteli. A na každém kdo Aikido cvičí a jaké chce Aikido mít.
Aikido není pevný styl, chceš údery ? Dej si tam údery. Chceš dělat krátké přímé techniky ? Dělej je. Chceš satori ? Cvič ho pro satori (hodně štěstí).
Chceš ho cvičit pro zdravotní cvičení ? Tak ho tak cvič.
Chceš ho cvičit pro MMA (kravina ale proč ne)? Přidej si Judo a Valetudo a cvič ho tak, odstraň si filozofii o nesoutěžení ale jinak není problém. I Aikido má soutěže.
Nebo ho cvičit pro poznání japonské kultury.
Je potřeba ho cvičit pro policejní účely ? V japonsku ho učí pro policejní složky hlavního města.

(velke blablabla)


Praveze aikido je pevny styl, a po dvoch mesiacoch cvicenia som zistil, ze velmi pevne trva na svojej nefunkcnosti a kotrmelcovych divadielkach, prazdnom mavani palicou a drevenym mecom v komplikovanych formach. A ze nema pravo sa nazyvat bojovym umenim, pretoze s bojom ma spolocne menej ako ludovy tanec, kde hôrni chlapci krepcia odusu a mavaju tupymi valaskami.

Ak ma byt nieco funkcne, musi v tom byt system. Co pises, je chaos. Pridaj si toto, nemusis tamto, pridaj si este hento... trapnost nad trapnost, hanba. Ak ma nieco fungovat, musi v tom byt pevna metodika.

Na okraj: je priam symptomaticke, ako dokazu obhajcovia najnefunkcnejsich systemov vyprodukovat najobsiahlejsie litanie na ich obhajobu. 8)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

 

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod jarmuk » úte 27. bře, 2018 17:50

Nechtěl jsem do toho vstupovat, ale nedá mi to. Aikido málo kdo cvičí jako zabijácký styl, což je dobře. Já osobně před aiki cvičil judo a čínské BU. Pak v něm vidím spoustu úderú, které se dají udělat. Pro mne je to hlavně principielní pohled. Směry a pod. Pro reálnou sebeobranu bych ho nedoporučil, pokud ale někdo chce pochopit více, než jen vyrazit zuby, tak stojí za to tomu nějaký čas dát.
Ještě přidám, že prý sám O sensei neměl žádný daný systém, jeho tréninky byli hodně zmatený sami o sobě.
Podle mých zkušeností většina aikidoků nemělo zkušenosti s nějakým bojem. Pak je to vidět na tom co si z aiki vybírají a cvičí. Dokonce jsem byl svědkem velké diskuse, zda vůbec učit útoky, protože je to přece defensivní umění. druhá půlka tvrdila, že bez dobrého útoku nelze natrénovat dobrou obranu, to tvrdili Ti, co necvičili jen Aikido.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod wasdrakkar » úte 27. bře, 2018 22:13

Cenzura
Naposledy upravil wasdrakkar dne ned 20. kvě, 2018 8:03, celkově upraveno 1
wasdrakkar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 18. lis, 2017 22:01

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod cohen » stř 28. bře, 2018 12:04

Nuz, mam skusenosti so vselicim, sportove karate (goju ryu), taekwondo (PTF), ju jutsu (nemecka skola)... a teda aj to nestastne aikido. Okrem toho robim aj ine sporty a nie, nikdy som netancoval. Len hovorim, ze ludovy (ale pokojne aj iny) tanec ma vacsi prenos do boja ako aikido, pretoze je dynamicky a na vysokej urovni rozvija pohyb, casovanie, obratnost, silu, v skratke atributy potrebne pre boj, co sa da o aikide da povedat len ciastocne. Jednoducho by neobstalo ani ako pomocna disciplina.

Otazka znie, preco neist robit nieco co funguje na celom svete +- rovnako, a aspon ma to niekam posunie? Mam desiatky moznosti.
Na otazku, preco ist cvicit aikido nenachadzam odpoved, resp. som velmi rychlo prisiel na odpoved, preco ho neist cvicit.

Na zaver rad zopakujem, ze svojim nepriatelom prajem, aby co najdlhsie zotrvali u aikida. :mrgreen:
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod will » stř 28. bře, 2018 16:33

Tak tohle mi už nedalo, myšleno k tomu 2 měsíčnímu cvičení aikido, dále se snad nemá cenu ani vyjadřovat, to hovoří samo o sobě. Když se mám vyjádřit k tématu, tak ano aikido má účinné techniky, které fungují, některé techniky z aikida se cca 20 let cvičili i u našich bezpečnostních složek. Techniky, které se cvičí v aikidu dnes obsahují i různé sebeobranné systémy. Dokonce jsem nedávno viděl pořad na ČT o jednom našem mistrovi na jméno si nevzpomenu, který cvičí aikido a jezdí vyučovat ruské speciální jednotky, takže asi tak. Je to jenom v lidech, když budu chtít, tak za tím půjdu a bude mi to fungovat. Rozhodně na to nestačí dva měsíce, to mi fakt hlava nebere 8O . Tohle nemůže snad napsat nikdo do dělá jakékoliv bojové umění.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod wasdrakkar » stř 28. bře, 2018 18:16

Cenzura
Naposledy upravil wasdrakkar dne ned 20. kvě, 2018 8:03, celkově upraveno 2
wasdrakkar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 18. lis, 2017 22:01

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » stř 28. bře, 2018 18:56

wasdrakkar píše:A že Aikidó upadá ? Ano, upadá, protože přitahuje ve velkém "satori lidi", protože se vyučuje jako esteticko - kombinační forma nebo zdravotní cvičení. A taková forma je prezentovaná jako sebeobrana. A co hůře, lidi co cvičí Aikidó si myslí, že je to tak správně. Ve skutečnosti sami sobě lžou, pokud si myslí že je to sebeobrana.

Nemám problém s pojmenováním - cvičíme pohybové zdravotní aikido na podporu Ki, ale mám osobně problém pokud je takové cvičení vydáváno jako sebeobrana. Což je největší problém lidí - oni neví co cvičí.

Pokud jak psal kolega už nevím jméno, mu to vyhovuje je to OK (pokud se to nevydává za sebeobranu), protože jestli řeší že se nemají cvičit útoky, je jasné co tam cvičí - esteticko - kombinační formu. A tak by se takové cvičení mělo brát a prezentovat.
Něco jako fitbox.
Posuzujem box podle fitboxu ?


S touto částí souhlasím - ale prostě marně namáhám paměť, kdy jsem naposled viděl aikidoku v nějaké pilné práci aniž by to vypadalo jako presentace zbytnělého ega v prostoru nebo přehlídka adeptů kursu obrany proti černé magii z Hogwarts.

Ale budu upřímný, pár věcí používám i já, ale v jiném kontextu. Ostatně, to každý, protože funkční věci jsou společné - já to mám ještě ze samba, ale rozdíl v tom není - protože to vychází ze společných základů. Ale jak s tím je pak nakládáno, je věcí jinou.

Off topic:

Trvat na tom, že bušido = aikido poněkud divné. Kde jste na to přišel ? Ueshiba se naopak silně zpronevěřoval bušido, protože tam je prvním zákonem poslušnost vůči vyššímu a ctností být válečníkem. Budo je mix myšlenek vykastrovaného zen-buddhismu a militaristického pojetí ctnosti. Samuraj takový být musel a nějak jsem neslyšel o jejich pacifismu. To bylo vidět i jejich vztahu k zajatcům.
Zahrnout do toho koncepty neútočení, pasivity a asijského pacifismu...není to něco jako mírumilovný esesák ? Jak došlo vlastně k tomu, že aikido si osobuje ten jediný správný výklad bušidó ? To je něco, jako přepis Mein kampf na příručku pro mírové sbory.

Já soudím, že filosofovat by měl člověk na základu svého vzdělání a zkušeností, na základě svých myšlenek a ty případně korigovat se vzdělanějšími a s realitou - a ne nalejvat si do hlavy hotové myšlenkové prefabrikáty a notabene z cizí kultury.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » stř 28. bře, 2018 18:59

ukropcany píše: Vy sa kľudne môžete klamať ďalej, ale ak niečo vyzerá, smrdí a má konzistenciu ako hovienko, tak to na 99% hovienko bude. ...


Nesuď hovno podle vůně, ale podle chuti... :lol:
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » stř 28. bře, 2018 19:04

ukropcany píše:Aikido je vhodné ako geriatrické cvičenie, tak po 50-ke. Hotovo.


Ajajaj, Ukrope, mně je 53...opravdu už mně posíláte na aikido ?
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod wasdrakkar » stř 28. bře, 2018 21:41

Cenzura
Naposledy upravil wasdrakkar dne ned 20. kvě, 2018 8:03, celkově upraveno 1
wasdrakkar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 18. lis, 2017 22:01

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod wasdrakkar » stř 28. bře, 2018 22:02

Cenzura
Naposledy upravil wasdrakkar dne ned 20. kvě, 2018 8:04, celkově upraveno 1
wasdrakkar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 18. lis, 2017 22:01

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod will » čtv 29. bře, 2018 10:15

Ukrope já věděl, že nevydržíš :D . No já, si trvám na tom, že za dva měsíce poznáš, tak akorát velký kulový. To jsou ti právě rádoby experti, kterých je mnoho. No a nechceš tady srovnávat prakticky profesionálního fullkontaktního bojovníka s cvičencem aikida, že ano. Zbytečně se tady sklouzává k nesmyslům. Ale pořád se nám to opakuje. Rozhodně bych se neřídil tvrzením bojovníků, kteří možná někdy 2 měsíce cvičili aikido max. 1 možná dvakrát týdně. Aikido je aspoň podle mě sebeobrana, bojové umění, životní styl, zdravotní cvičení, záleží jak , kdo to chce chápat a co od toho očekává. Podle mě cvičenec aikida neočekává, že bude nastupovat v ringu. Nebo bude vyhledávat střetné boje na ulici. I kickboxer, který cvičí 2 krát týdně na tom bude jinak než borec, který se připravuje na ME, který cvičí prakticky každý den dvoufázově, takže asi tak. Když bude někdo cvičit aikido pod správným vedením stejně jako profesionální sportovec, tak jeho bu bude taky vypadat úplně jinak. Takže to zkrátím, když budu chtít cvičit aikido jako sebeobranu, tak si k tomu cestu najdu a bude mi to fungovat. Techniky z aikida fungují, to je prostě fakt a záleží pouze na schopnostech jednotlivce a jeho motivaci. Teď je jenom otázka kolik lidí u nás je ho schopno dobře naučit, pamatuji si, že jsem před 20 lety o tom jednou hovořil s jedním známým, který znal člověka co jezdil k někomu do Francie a než zvládl techniku podle požadavků mistra, tak to trvalo 3 roky. No, ale je nová doba dneska to někdo zvládne třeba za 2 měsíce a pak vyhodnotí, že to je na hovno :D. Z logiky věci, když ti něco pomůže, tak to nemůže být k ničemu. Jo, když budu chtít rozbíjet kokosy nebo půjdu do války, tak budu x-boxovat, atd., ale je otázkou jestli to bude v běžném životě společnost tolerovat, odpověz si sám. Za to, když mě třeba drban chytne, tak si můžu podle stupně jeho agresivity rozmyslet, zda mu otluču hlavu o zeď bez toho, abych ho jedinkrát uhodil, nakřápnu loket nebo ho pouze svedu na zem. Jo, ano může se stát, že mě přepadne trojice x-boxerů, ale to je prostě život, co by potom mohli říkat lidi co žádné bu nedělají jak říkám jedna z podstatných věcí je motivace.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » čtv 29. bře, 2018 15:48

ukropcany píše: Výsledok? Nechtiac sme tým toto fórum zabili.

Prečo? Pretože sa ukázalo, aká špinavá komunita BU je. Samé rečičky, ale keď prišlo na kamarátske (!!!) a s pravidlami (!!!) porovnanie, zrazu mástri posielali iba žiakov, prípadne sa prišli len pozrieť a niektorí, veľmi hustí diskutéri, ani neprišli s tézou "že to nemá zmysel". Pre podporu ich ega určite nie :lol: Prišla vždy len tá istá komunita ľudí, ktorá nielen hovorila, ale aj robila...


No, já se tady královsky bavím, ale jsem tady nováček - upřímně, tohle forum jsem našel zcela nedávno :) Ale je cítit, že to nejlepší má za sebou...stáhl jsem si i videa z přátelských setkání, když už jsme u toho. Tohle mi uteklo - neznal jsem tuto partu. Plánujete někdy něco podobného v budoucnu ?
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » čtv 29. bře, 2018 15:51

Will, ve vší úctě - to se nedá číst. Říkají Vám něco odstavce ? Pokud se v tom monobloku skrývala nějaká hluboká myšlenka, tak jste ji dokonale pohřbil. :wink: Nejsem zrovna grammar nazi a říkám to ve vší úctě, které jsem schopen, opravdu.
A teď, co jste měl na mysli ?
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » čtv 29. bře, 2018 17:00

wasdrakkar...

Boj...videa. Pokud obhajujete aikido jako funkční sebeobranu a máte rád funny videos, tak to srovnejte s tímto. Toto je výcvik inspirovaný bojovým sportem.

https://www.youtube.com/watch?v=GLj4MLE27po

A takto asi nějak původně vypadalo funkční aikido, když byl Ueshiba mlád:

https://www.youtube.com/watch?v=Oh4bqzcLd3Q

Promiňte ruská videa z rukopašného boje (ona to je něco jako ruská krav-maga, ale starší a víc založeno na přirozené agresivitě), ale těžko se někde hledají podobná...ale tyhle docela pěkně, hlavně to první, ilustruje užitečnost bojových sportů pro přípravu na realitu.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod jarmuk » čtv 29. bře, 2018 18:27

Ještě přidám
To co ti vojáci předváděli bylo aki techniky. Ale takle se v dojo necvičí, máme se rádi.
Spíš jde o to, zda si to cvičenci uvědomují.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod wasdrakkar » čtv 29. bře, 2018 21:37

Cenzura
Naposledy upravil wasdrakkar dne ned 20. kvě, 2018 8:04, celkově upraveno 1
wasdrakkar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 18. lis, 2017 22:01

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » pát 30. bře, 2018 10:02

wasdrakkar - to není Systěma, i když to je hodně podobné. Tohle je Izvor styl rukopašného boje - ale uznávám, že je to trochu/nebo více nahrané (pro kameru, jak jinak). Ale proč mluvím o vztahu k aikidu:

- ty útoky jsou naprosto jiný level, než ta groteska v aikidu. Kdyby se v aikidu k tomu někdo přiblížil, i Ukropčany nebo Cohen by zajisté neměli žádné zvláštní výhrady...k funkcionalitě tréningu a metodiky s přihlédnutém k tomu, že nejde o sport. Alespoň se k tomu přiblížit....by to chtělo.

- obránce, tak jak to vyžaduje etos aikida, nevyvíjí primárně akci - ale když na to dojde, je tvrdý, razantní a nekompromisní a nebojí se využít síly namísto elegance - ta je na posledním místě.

- hojně využívá funkční atemi jako vstupní - i výstupní - body akce. Porazové a pákové techniky využívá jen tehdy, když je situace příznivá a nikdy ne samostatně. Když situace příznivá není, používá krátké údery, lokty a kolena. Kdyby toto bylo zařazeno do stávajícího konceptu aikida, vrátila by se mu funkčnost jakožto bojovému umění.


K tomu prvnímu videu - ta úderovka není primárně boxerská, ale lze ji vidět např. v sambu. Používal ji svého času i Fedor (i když pak přidal také box). Pro boxera sice vypadá amatérsky, ale plní svůj účel - zakončovací technikou je obvykle nějaký takedown s dorážečkou - případné K.O. je bonus + tohle umožňuje pracovat i s výstrojí a *těžkýma nohama*. A sambo je také sportem, mimo jiné.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod will » pát 30. bře, 2018 13:20

ukropcany píše:genecity - nie, nemá to zmysel, len sa to opakovalo a opakovalo. Ako stretnutie kamošov je to super, ale z hľadiska BU to účel naplnilo na pokračovať nebolo treba. Žiadne masakre sa tam nediali, každý si to len pochvaľoval, problém však jeden predsa bol - tí, ktorí mali najhustejšie reči nikdy neprišli... Napr. will.. :lol: Ale nie je samozrejme jediný...


Ale já přijdu a se mnou přijde zákon :lol: :lol: :lol: .

Videa no nevím, nevím, první video nemá teda s aiki moc společného je to armádní systém založený úplně na jiném bojovém umění, hádejte dvakrát.

Druhé video je to armádní výcvik, jde o to za co nejkratší dobu naučit lidi, kteří žádné bu nedělali bojovat. Také nevím co to má s aiki společného, spíš to patří do combat systémů. Útočí se na hlavu, protože v reálu mají kevralové vesty, taktické vesty, atd., takže nějaké spodky atd., nepřichází v úvahu, proto mají taky chrániče hrudníku. Je to čistě o síle a rychlosti, kdo utluče první toho druhého, žádné umění, tohle předvede kdejaký vesničan. Není to realita voják má jiné podmínky než běžný člověk denně na ulici.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » pát 30. bře, 2018 15:44

will - ale to je právě esence bojového umění - naučit se bojovat, nezáleží na stylu. Bojové umění má pak kultivovat to, co je ve vás - a bojový sport Vám dává možnost si alespoň část vyzkoušet. O nic více nejde.
Pokud ale hned zpočátku Vám není dáno vědět o co jde v minimalistickém podání - ránu umět dát, ránu umět přijmout a neposrat se z toho - tak Vás to žádná sútra nenaučí.

Mě to naučila první lekce boje beze zbraně na vojně, jiného totéž naučí pár kol v ringu - každý je schopen se to naučit.
Ale nenaučí Vás to filosofování nad krouživým pohybem pánve ve vztahu k fázi měsíce :P
Viděl jsem praktický komentář rukama mezi hokejistou a nějakým cvičencem čehosi velice exotického. To Vám taky dá látku k přemýšlení. A to hokej rád nemám. :lol:

Mj. ten Izvor jsem tu dal jako příklad toho, jak by se aikido mohlo dostat zpět ke svým funkčním kořenům. Nikde jsem neřekl, že to je aikido. Vybral jsem technicky něco podobného...abych ilustroval co mám na mysli...domnívám se, že wasdrakkar mi rozumněl - a o to jde.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron