účinnost a funkčnost v BU

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

účinnost a funkčnost v BU

Příspěvekod sun » pon 25. říj, 2004 15:21

Podle čeho rozlišujete jestli bojové umění někoho je účinné (funkční) či nikoli?
Podle sestav, podle sparingu, podle chování na diskotéce, podle počtu vítězství v ringu nebo na tatami nebo podle přežitých dnů v reálné válce nebo v tajze či v poušti nebo pralese? Podle čeho usuzujete, když řeknete, tak tenhle člověk dělá realné BU a opravdu mu funguje? Máte nějaké kritéria. A jaké?
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod marvin » pon 25. říj, 2004 15:31

:D :D podla sparingu, podle chovania , podla poctu vitazstiev v ringu alebo na tatami - to je myslim celkom schodna cesta ako to odhadnut ...
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod sun » pon 25. říj, 2004 15:45

marvin píše::D :D podla sparingu, podle chovania , podla poctu vitazstiev v ringu alebo na tatami - to je myslim celkom schodna cesta ako to odhadnut ...


co je v oblasti BU vítězství?
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod severin » pon 25. říj, 2004 16:04

Jak zni tlesknuti jedne ruky ? :D

Realne bojove umeni dela ten,ktery se ubrani ....Je to jeho vlastni styl,ktery se naucil nikde a vsude. :wink:
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod DMC » pon 25. říj, 2004 16:41

DBL POST
Naposledy upravil DMC dne pon 25. říj, 2004 16:42, celkově upraveno 1
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod DMC » pon 25. říj, 2004 16:41

Bojove umeni je podle me "funkcni" az a prave jenom ve chvili, kdy ho pouzivam...jinak tezko urcovat, jestli je "funkci" nebo "nefunkcni".

Podle me je spis nutny se ptat, ceho chci dosahnout, a pak podle toho urcit, jestli je to ktery bojovy umeni k tomu vice ci mene vhodny.

"Realne bojove umeni dela ten,ktery se ubrani ...."
Moje otazka zni, ubrani se cemu? Opilci vracejicimu se k ranu z hospody? Profesionalnimu boxerovi v ringu? Mike Tysonovi? Nakladaku jedoucimu 100km/h? Kulce? Chripce? Byrokracii?

A kdyz se neubrani, tak je to pak "nerealne" bojove umeni?

Severine, urcite existuje nekdo, kdo by ti prave ted byl schopen dat pres hubu. Znamena to, ze tvoje BU je nerealne?
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Virgee » pon 25. říj, 2004 16:49

Já posuzuji BU podle možnosti použití v boji na ulici (hospodě, diskotéce, parku).
Ovšem především záleží na konkrétní osobě, takže spíše bychom měli mluvit o bojeschopném člověku, ne stylu.
Ještě k tomu, proč posuzuji dle boje na ulici. Boj v hospodě, diskotéze, ulici..., je dnes pro člověka nejčastější fyzickou konfrontací. A právě bojová umění vznikla za účelem řešení "běžných" fyzicky-konfrontačních situací. Dnes například nemá smysl trénovat boj s jedenapůlručním mečem pro sebeobranu, ale např. bojovat s nožem apod. (i když já osobně nemám rád nůž, ..., nepovažuji ho za pro OBRANU reálně použitelný, takže mám raději holé ruce).
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod severin » pon 25. říj, 2004 17:34

Je to jen hra se slovicky,protoze jsem mel dojem,ze o to Sunovi presne jde.Musis si to precist vickrat a zamyslet se nad tim.Je to takovy koan.Vyvolava otazky,ale ne odpovedi.Kazdy mistr,ktery zakladal urcity system,ho povazoval za realny a uciny.Dnes posuzujeme hlavne primost,rychlost,tvrdost a efektivitu technik.Pokud nekdo porazi vsechny na treninku a jeste vymlati disco,tak mu to urcite funguje.Kriteria jsou subjektivni.
Naposledy upravil severin dne pon 25. říj, 2004 19:28, celkově upraveno 1
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod stefano » pon 25. říj, 2004 19:10

paci sa mi prispevok DMC..a ja by som asi sledoval statistiky :idea:
stefano
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 12. říj, 2004 23:00

Příspěvekod Gino » pon 25. říj, 2004 20:06

Též se přikláním k názoru DMC.

Koneckonců myslím, že tohle je věčné tema a asi i napořád bude .-)
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

 

Příspěvekod chonglee » pon 25. říj, 2004 22:01

všichni jste zapoměli na toho největšího soupeře!!!a tím je vaše hloupé naduté ego.to,že chodíte do tělocvičny a tam nacvičujete jak někoho porazit zmlátit nebo zabít.to je jenom takové lákadlo,taková kára na které se to všechno veze.první a nejtěžší(a možná jediný) soupeř kterého musíte porazit jste vy sami.to druhé děláte jenom proto,aby jste to první mohli dělat v klidu a vaše tělesná schránka nepřišla k úhoně.

takže bojové umění je účinné-funkční jestli mi pomůže porazit mé domýšlivé já.

jestli jsi měl na mysli fuknční sebeobranu,tak to zjistíš až v krizové situaci,jestli zní dokážeš vybruslit.poznáš sám jetli jsi se v tělocvičně na ni připravil nebo jestli si to problbnul nebo prokecal.

pokud chcete někoho bít porážet vnucovat mu svojí vůli,tak to není umění bojové,ale válečné.tenhle server se ovšem takhle nejmenuje.
chonglee
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 30. kvě, 2004 23:00

Příspěvekod chonglee » pon 25. říj, 2004 22:18

málem jsem zapoměl,bojové sporty doufám nepočítáme za BU.to je jenom taková posilovna na sevědomí než se potká ten větší chlap je to celý v hajzlu.někdy i ta těsná schránka.
chonglee
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 30. kvě, 2004 23:00

Příspěvekod sun » úte 26. říj, 2004 7:57

severin píše:Je to jen hra se slovicky,protoze jsem mel dojem,ze o to Sunovi presne jde.Musis si to precist vickrat a zamyslet se nad tim.Je to takovy koan.Vyvolava otazky,ale ne odpovedi.Kazdy mistr,ktery zakladal urcity system,ho povazoval za realny a uciny.Dnes posuzujeme hlavne primost,rychlost,tvrdost a efektivitu technik.Pokud nekdo porazi vsechny na treninku a jeste vymlati disco,tak mu to urcite funguje.Kriteria jsou subjektivni.


Nechtěl jsem jen hru se slovíčky. Prostě se zamyslet nad tím, co je pro každého při cvičení důležité. Je určitě důležité,aby cvičení mělo pro nás nějaký prospěch, bylo prostě efektivní. Jestli někdo dostal přes hubu na disko, tak cvičí třeba pro to, aby už nedostal. Jestli někdo chce vyhrát mistrovství světa, tak maká, aby toho někdy dosáhl. Jestli byl někdo přepaden a neubránil se, chodí cvičit aby byl příště lepe připraven. Ovšem mám pocit, že je to velice málo, kdyby tomu tak bylo, tak už by dávno bojové umění vyhynuly. Všichni přece víme z teorie, že důležitější je cesta než cíl. Pokud ovšem veškerou sílu vyplýtvám na začátku, jak můžu potom po té cestě jít? Jestliže se někdo stane v 25 mistr světa a ve 40 už necvičí k čemu mu to bylo a v 60 jej přepadne 25 letý tzv. mistr a on dostane, bylo tedy jeho cvičení efektivní, přineslo mu to co chtěl? Ano stal se mistr světa, ale jeho cvičení z dlouhodobého hlediska stojí za prd.
Bojové umění by asi mělo umožnit to, že pokud jej budu praktikovat,tak budu mít sílu a enerii po celý život, umožní mi vypořádavat se se všemi nástrahami nejenom fyzického charakteru. Pokud někdo hledá efektivitu BU jenom v boji, je prostě jen prostý voják, který časem bude nepotřebný, zraněný, vyčerpaný, znechucený případně mrtvý. Bojovník hledá víc, aby jej lidé potřebovali, byl zdravý, plný energie, veselý a živý.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Angus » úte 26. říj, 2004 9:02

naštěstí do diskoték už nechodím :( :lol:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Gino » úte 26. říj, 2004 9:29

sun... nezbývá než souhlasit. Prostě každý člověk je jiný a cvičí pro jiné účely... vždyť je to tak prosté.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod severin » úte 26. říj, 2004 10:33

Kdyz jsem zacinal s bu byl jsem plny pohadek o energiich,smrticich technikach,osviceni,kodexu.Dival jsem se na Stevena Seagala a chtel cvicit aikido,protoze diky nemu porazi sve nepratele.Dnes vim,ze Seagal nepredvadi jen aikido,cihlu prerazim i bez nejake meditace,hypnozu neumi jen ninjove a spolu se svymi uciteli neziju v Asii roku 1800.Moje kriterium pro skolu,ktera uci realne bojov umeni je to,ze sve zaky nekrmi pohadkami a folklorem.Vsechny skoly maji svuj vyznam a ja je respektuju.Da se odpovedet na otazku co se stane,kdyz se v tramvaji poperou :meditujici mistr iaido a thaiboxer,ktery chodi do zenoveho centra? :D
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » úte 26. říj, 2004 10:38

Co se stane? Bude tam plno bolesti,vzteku a nezvládnutých emocí :wink:
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod severin » úte 26. říj, 2004 10:45

Myslim,ze spouste rvacum,kteri se nezajimaji o filosofii nebo nabozenstvi je to naprosto ukradeny.Premysleji jen zbit nebo byt zbit. :wink:
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod sun » úte 26. říj, 2004 10:48

Ha, co je to reálné BU?
existuje snad nějaké nereálné BU. Nebo jsou snad všechna BU nereálná.
Myslím si, že dobrým důvodem pro cvičení BU je poznat realitu. To by mohla být docela dobrá cesta. Ona ta realita je pěkné svinsvo. Nedá se to vymyslet, nedá se to vysnít. Co si myslíme, že je realita je vlastně jen iluze. Ale mám pocit, že by se to dalo vycvičit a pak zažít.
Jo, to je docela smyslupný důvod, cvičím pro to, abych zažil realitu.
Je tohle pohádka, folklor nebo snad senilita. Tak nevím. :-)
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod severin » úte 26. říj, 2004 14:37

Chapu uz od zacatku co chces rict,protoze jsem pred par lety mluvil podobne.Ceka te vsak postup do dalsi faze.Preju hodne stesti. :D
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků