Iaido - kde nejlepe?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Anonymní » čtv 18. srp, 2005 17:44

hlavně myslím, že by si ten meč měl koupit respektive vybrat sám...
jen můj názor
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

IAI MEČ

Příspěvekod Anonymní » ned 21. srp, 2005 9:52

NO to je asi pravda, ale na druhou stranu, když vybereme velmi dobré kvality a jeho vkus znám, tak i vzhledu, doufám, že to nebude chyba. Asi bych ho určitě nechal vybrat samotného, kdyby byla možnost přijít někam do obchodu, nebo promiňte, kde se takové věci prodávají a alespoň 5 nebo 8 mečů mohl porovnat, potěžkat, podívat zblízka. Navíc už jsem rozhodnut já a pár známých, že sami začneme cvičit. Takhle je to volba hlavně podle kvalitní reklamní fotky, vašich znalostí (díky všem), vnějšího vzhledu, ceny a faktu, že mezi mnoha jsou některé dražší, které vypadají i opticky lépe, a podle vkusu a citu. Také se mi třeba více líbí meče, které mají takovou proužkovanou, vyřezávanou pochvu, ale nejsem si jist, jestli je to na časté cvičení dobrá volba, nebo když je pochva dole zakončena kovovým nákončím (nebo jak to v Japonsku zní) ... Tak pokud ještě v tomhle mi dáte radu, nebo také jestli tkanici z bavlny, hedvábí, nebo kůže.... a tak podobně. Je tady ale někdo, kdo už opravdu vyzkoušel všechny tyhle věci, aby mohl říci, tohle je lepší než tamto? (bez urážky) Děkuji předem za Vaši vstřícnost se podělit o zkušenost. K
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

IAI to

Příspěvekod Anonymní » pon 22. srp, 2005 0:19

díky za mail, ale nabídku na ostrou pravou Japonskou čepel zatím musím odmítnout, malinko mne vyčerpalo obnovení vozového parku. Budu muset tak dva roky počkat, což je i čas, po kterém bych se teprv po něčem takovém začal ohlížet. Jsem překvapený, že něco takového jde vůbec vyvézt z Japonska.
Díky K
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: IAI to

Příspěvekod mikeone » pon 22. srp, 2005 9:00

KarelK píše:díky za mail, ale nabídku na ostrou pravou Japonskou čepel zatím musím odmítnout, malinko mne vyčerpalo obnovení vozového parku. Budu muset tak dva roky počkat, což je i čas, po kterém bych se teprv po něčem takovém začal ohlížet. Jsem překvapený, že něco takového jde vůbec vyvézt z Japonska.
Díky K


No, ja dodam par veci, ktere jeste kolegove nezminili :
Docela bych si dal pozor na vahu cepele, jak stara je osoba (tusim ze je to On, ne Ona ?), pro kterou to bude ? Dalsi otazka je delka cepele. Vaha pri dokoncenem kloubnim rozvoji a spravnem svalovem rozvoji mela byt pro prvni mec nekde pod 870 g, pokud je ten clovek mladsi 22 let, tak bych radsi o par gramu ubral (820 ideal, neznici mu zapesti). Delka je cca takova, ze kdyz drzi mec ve volne natazene ruce u zastity, hrot je nad spickami prstu u nohy. Tabulku pribliznych velikosti podle postavy muzes najit na strankach Tozando.com...
Oplet rukojeti se rozhodne vyplati kozeny, pokud jsou na to penize. Kuze je radove o dost lepsi nez bavlna. Co se kojiri tyce (ten spodek pochvy) a ostatnich "efektnich" doplnku, ja bych se radsi pridrzel zasady, ze min je vic, zbytecna prhrsel ozdob z mece dela poutovou atrakci, ne predmet denniho pouzivani. Navic kazdy dalsi doplnek znamena a) zvysenou cenu b) moznost, ze nekde neco odpadne...
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

Re: IAI to

Příspěvekod patrik » pon 22. srp, 2005 9:08

Z vlastní zkušenosti...

mikeone píše:(...) Delka je cca takova, ze kdyz drzi mec ve volne natazene ruce u zastity, hrot je nad spickami prstu u nohy. Tabulku pribliznych velikosti podle postavy muzes najit na strankach Tozando.com...
(...)


...tohle třeba u mě neplatí ;)

Kdybych si zkoušel délke meče touhle metodou (špičky prstů), musel bych používat podstatně kratší meč než mám... Myslím, že tohle se rozebírá poměrně často, ale asi to bude otázka jiné stavby těla asiatů a naší... Mikeone to určitě doplní.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Delka mece

Příspěvekod mikeone » pon 22. srp, 2005 9:32

Tusil jsem, ze tomu neujdu, jenom dneska je v praci po dovolene trochu fofr.
Pisu ze je to opravdu cca, ty miry jsou uvadene na Japonske paze a nohy, ale rozdil by mel byt v radek 0,10 shaku. Japonci maji kratsi vrchni cast paze (nadlokti), predlokti jsou kupodivu skoro stejne dlouha (maji kratsi prsty), ale zase maji kratsi nohy, takze se to dost srovnava. Pro cloveka kolem 1.80 se podle stavby tela a fyzickeho rozvoje da doporucit mec v delce od 2.40 do 2.65, zalezi na vaze cepele...
Je potreba s rozmyslem vsechny udaje (delka pazi, vyska postavy, hmotnost tela oproti vaze a delce cepele, k tomu fyzicky vek) rozumne zkombinovat. Zase spis obecne - cim mladsi a nezkusenejsi clovek, tim lehci a kratsi by mel mec byt.
Dalsi potrebny parametr je treba delka rukojeti, ale pokud se dobre pamatuju, tak snad jediny vyrobce, ktery (mimo NineCircles, ale ti jsou drazsi) nabizi "skladacku", jsou http://japanesesword.net/eng/iaito/
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

IAITO To MIKEONE

Příspěvekod Anonymní » pon 22. srp, 2005 10:09

No to je mnoho skvělých informací , za který děkuji Mikeone. Mohl bych se zeptat, zda necvičíte někde v okolí ©umavy nebo Novohradských hor? Klidně mi to můžete napsat do mailu kaizr@seznam.cz a také co cvičíte a jaké styly IADO se tady cvičí? Pokud sám začnu, chtěl bych začít cvičit styl, ve kterém budu moci pokračovat i při své práci v Německu, případně ve Skandinavii. abych se přiznal, viděl jsem cvičit nějakého člověka tady, a pro začátek se mi to celkem líbilo, ale nenadchlo mne to, je to nějaký kendista, ale bylo to pro můj laický pohled ... no nezaujal mne ani cvičením ani svou osobností. Na druhou stranu jsem viděl cvičit lidi v Německu a jejich starého vlasatého Japonského učitele a to bylo nebe a dudy (t.j. nedá se srovnat). I ty sestavy vypadaly jinak. Díky za pomoc K.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: IAITO To MIKEONE

Příspěvekod mikeone » pon 22. srp, 2005 10:43

KarelK píše:Mohl bych se zeptat, zda necvičíte někde v okolí ©umavy nebo Novohradských hor? Klidně mi to můžete napsat do mailu kaizr@seznam.cz a také co cvičíte a jaké styly IADO se tady cvičí? Pokud sám začnu, chtěl bych začít cvičit styl, ve kterém budu moci pokračovat i při své práci v Německu, případně ve Skandinavii.

Okolo Sumavy : nejbliz jsou Ceske Budejovice, viz prehled uz mnohokrat odkazovany na strankach Ceske Federace Kendo, http://www.kendo.euweb.cz/
sekce Kluby a tam jsou odkazy na stranky jednotlivych klubu.
Co se Nemecka tyce, to by nemel byt problem, tam se cvici Jikiden Eishin i Muso Shinden, jestli nejake dalsi styly, nemam tuseni (a maji casty pristup k Japonskym ucitelum). Skandinavie - hodne zalezi na casti, kam se dostanete. Co se tyce Finska, tam je na cele Finsko cca 55 iaidistu :-) (mozna uz i 60, o vikendu jsem jel na letiste s jednou pani, z Finska :-), a je to Muso Shinden), Svedsko je na tom lepe, maji Japonskeho ucitele, a uci se tam Eishin, Shinden, Tamia a jeste jeden styl, ale to si ted nevzpominam, Yamabushi by me doplnil. Z Norska si pamatuju jen lidi z Tamia ryu a Shinden...
Tak prijemnou zabavu :-). U nas je to Muso Shinden prevazne, pak take neco malo Jikiden a Katori Shinto...
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

iaido

Příspěvekod Anonymní » pon 22. srp, 2005 15:16

zdravim mikeone:-)
muzu jen doplnit ze ta vroubkovana pochva je opravdu paradni vec, ale mistry iai neni moc oblibena protoze neklouze slejne jako hladka (pozor ne stejne - urcite neklouze min:-) )

to kovove zakonceni je taky dobra vec, protoze to chrani sayu pred spatnym zachazenim ( osobne se mi to libi ale souhlasim s mikem one ze jednoducha vec je nejlepsi, navic mec nejlepe pred poskozenim chrani jeho majitel :-) )
sice mam osobne taky kozenou omotavku, ale kvalitni bavlnena muze nekomu pripadat taky fajn - jak rikam nikdy nikomu nebranim utracet penize, ale verte ze prvni iaito muze byt klidne stredne drahe. penize si setrete na ten ostry - ten se urcite vyplati mit podle prani, ale iaito je opravdu jen cvicebni pomucka (se vsim respektem) a muze se stat, ze tech mecu pilny student na ceste pouzije i nekolik

co se tyce cviceni v Ceskych Budejovicich tak se pan karelK muze u nas podivat na trenink v po a ve ct od 19.00 . SK Pedagog - Fudoshin kai
cvicime Seitei (pardon Zen Nihon Kendo Renmei Iai) a Muso Shinden Ryu ale s tim u nas zacnete az po dosazeni 1.kyu
jestli vazne uvazujete o pravidelnem cviceni se stejnymi nadsenci jako vy tak urcite prijdte a dame o tom rec
ve Svedsku cvici Iaido - Seitei a Muso Shinden Ryu Komaki sensei - prima ucitel a clovek - umi jen japonsky a svedsky
:lol:

zdravim a preji hodne sil
yamabushi
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: iaido

Příspěvekod mikeone » úte 23. srp, 2005 6:25

yamabushi píše:zdravim mikeone:-)
ve Svedsku cvici Iaido - Seitei a Muso Shinden Ryu Komaki sensei - prima ucitel a clovek - umi jen japonsky a svedsky
:lol:

zdravim a preji hodne sil
yamabushi


Hoj hoj :-), jo-Komaki :-), to je ono. Ted ma licousy pres celou hlavu :-) a jeho anglictina se POMALU zlepsuje :-).
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

Re: iaido

Příspěvekod Anonymní » úte 23. srp, 2005 10:22

yamabushi píše:zdravim mikeone:-)

to kovove zakonceni je taky dobra vec, protoze to chrani sayu pred spatnym zachazenim

penize si setrete na ten ostry - ten se urcite vyplati mit podle prani, ale iaito je opravdu jen cvicebni pomucka (se vsim respektem) a muze se stat, ze tech mecu pilny student na ceste pouzije i nekolik


zdravim a preji hodne sil
yamabushi


kov na pochvě, měl jsem na mysli právě všelijaké bouchance při transportu a podobně, ale je pravda, že asi záleží na majiteli, jak si takového předmětu váží a do jaké míry jej chrání.

Pokud jde o ten ostrý, je mi jasné, že je to předčasné, ale jak se vlastně pohybuje takový ostrý meč v jakých cenových relacích a kde ho vlastně sehnat?. Předpokládám, že nemá cenu shánět nějaké Coldsteely, ale japonskou čepel. Také se mi zdá, že jestli někdy mám mít při nějaké činnosti autentický pocit, těžko se dosahuje s atrapou. Je to jako bychme záhony za barákem okopávalii plastovýma motykama. K
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

iai

Příspěvekod Anonymní » úte 23. srp, 2005 10:23

to jsem byl já
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Skutecny mec X iaito

Příspěvekod mikeone » úte 23. srp, 2005 10:36

No, drzel (a sekal :-) ) jsem jenom nekolikrat s shinkenem (ostry, skutecny mec), a osobne muzu rict jen tolik, ze jestli chces mec na treninkove ucely, rozhodne zacni s iaito. Doporucena cesta je bokken (ktery na treninky budes potrebovat tak jako tak)-iaito-shinken. Sam nepustim na trenink nikoho se shinkenem, pokud neni zaruka, ze ten clvoek ovlada mec a sebe natolik, aby nezranil sebe ani nikoho okolo, a takovych lidi je malo.
Porovnani iaito-shinken vychazi co do pevnosti cepele rozhodne ve prospech shinkenu, ale pokud nesekas do nejake makiwary, ale jen do vzduchu, je iaito naprosto adekvatni nahrada, ktera navic pro uzivatele neznamena takove nebezpeci, jako ostry mec. Clovek se unavi snadn, cepel temer nikdy...
Kde kupovat ? Zalezi na tom, co clovek chce. Pro zaziti toho, jak velky pozor si musi clovek davat, aby se sam neporanil, je i Coldsteel naprosto dostacujici. Pro sberatele je lepsi naopak samozrejme neco autentickeho a takovi lide vyrazeji na vystavy (jedna je ted aktualne na Prazskem hrade, druha v Olomouci v Muzeu), do nejakych Antikvariatu(www.thelanesarmoury.co.uk), nebo na aukce pripadne prodejni mista (Nihontoantiques.com, doufam si to pamatuju spravne...)
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

Iaito

Příspěvekod Anonymní » úte 23. srp, 2005 10:44

Nee ja nejsem sběratel, alespoň ne mečů a zbraní, myslel jsem nějaké soudobé ostré japonské meče, občas jsem nějaké upoutávky viděl při surfování vedle Iaito, ale do toho bych teda bez poradce opravdu nešel. K.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Iaito

Příspěvekod Anonymní » pát 26. srp, 2005 7:35

To Mikeone: chci se zeptat, je přípustné studovat třeba i dva styly, když třeba v ČR je jeden a třeba v Německu bych to měl blíže k jinému? Asi se zeptám naivně, ale našel jsem někde na i netu názvy Muso sinden eisin a muso jikiden esin, jak je to s těmi styly a rozdíly, nelze je studovat zároveň? Ne abych toho uměl více, ale tady jeden a venku druhý? Co si o tom myslíte? Díky K.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Iaito

Příspěvekod mikeone » pát 26. srp, 2005 8:01

KarelK píše:Chci se zeptat, je přípustné studovat třeba i dva styly,


Přípustné, no nikdo ti to asi zakazovat nebude, ale osobně bych rozhodně nedoporučoval (a začátečníkovi už vůbec ne), aby se pokusil studovat dva styly zároveň. Vede to k tomu, že pak neděláš dobře ani jeden, natož abys je chápal.

KarelK píše:Muso sinden eisin a muso jikiden esin, jak je to s těmi styly a rozdíly, nelze je studovat zároveň?


Tohle je spíš otázka na zkušenějšího Yamabushiho, tak si počkej na fundovanější odpověď, ale obecně
Musó ©inden Ryu - Eišin je druhá úroveň (Čůden) v koryu Musó ©inden, je to výběr z kat Eišin ryu a porovnání s Musó Jikiden Eishin Ryu je asi takové, že je to něco jiného :-), tady srovnáváme výběr oproti celému systému. Zase bych jen doporučil nejdříve zvládnout jeden styl, a pak se pokusit vstřebat další.
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

Příspěvekod patrik » pát 26. srp, 2005 8:19

Jsou lidi, kteří cvičí pravidelně jeden "styl" pod jedním učitelem a určitě jsou lidi, kteří cvičí dva, pod dvěma učiteli... Taky jsou lidi, kteří cvičí jeden a občas jim někdo dá čuchnout k něčemu jinému... Ze slušnosti?

Jde o to, že 1) bys neměl "vykrádat" techniky z různých rjú, 2) dělat pohyby z jednoho rjú v katách a technikách druhého... 3) taky najdeš těžko kvalifikovanýho učitele, kterej Tě pustí k technikám nějakého rjú, aniž by věděl, že není proti Tvůj učitel jiného rjú... 4) ty sám bys neměl cvičit pod vedením nějakého učitele, nějakého jiného rjú, aniž bys věděl, že Ti to Tvůj učitel, Tvého rjú dovolil

Jsou lidi, kteří dokáží a mají možnost cvičit víc "stylů" jednoho bojového umění... V případě starejch japonskejch škol, ale (jsou-li studovány fakt "postaru") je to dooost problém. Kdysi se skládal keppan, krevní přísaha, která vlastně dooost omezovala možnosti, toho, kdo starou školu cvičí...

Na druhou stranu, dnes je dost běžné, že je seminář, kde vyučují učitelé z různých rjú... ale tam, jestli se nepletu obvykle cvičíš "jen" seitei...

Jinak něco jiného je, když cvičíš třeba nějakou školu iaidžucu a vedle toho jinou školu řekněme jaridžucu (kopí)... IMHO pochopitelně

Další věc jsou školy, kde je iai pouze částí osnov... To znamená, že tam máš habaděj jinejch věcí ke studování a zároveň věcí, který spolu tak nějak souvisí...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Iai

Příspěvekod Anonymní » pát 26. srp, 2005 8:31

Teda pánové, děkuju, to fakt dává smysl. Už je jasné, že určitě budu cvičit, už je jasné, že určitě nechci způsobovat žádné křížení a a podobně. Myslíte, že by se dalo nějak jednoduše říci, který styl je dejme tomu autentičtější, shinden - jikiden, myslím tím, který má něco, jako bojového ducha?
A díky K.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod mikeone » pát 26. srp, 2005 8:33

patrik píše:Jde o to, že 1) bys neměl "vykrádat" techniky z různých rjú, 2) dělat pohyby z jednoho rjú v katách a technikách druhého... 3) taky najdeš těžko kvalifikovanýho učitele, kterej Tě pustí k technikám nějakého rjú, aniž by věděl, že není proti Tvůj učitel jiného rjú... 4) ty sám bys neměl cvičit pod vedením nějakého učitele, nějakého jiného rjú, aniž bys věděl, že Ti to Tvůj učitel, Tvého rjú dovolil


Tak to je naprosto přesné.

patrik píše:Kdysi se skládal keppan, krevní přísaha, která vlastně dooost omezovala možnosti, toho, kdo starou školu cvičí...


Podle toho, co vím, tak v některých japonských dojo to tak jede pořád. Keppan našeho učitele vypadal tak, že po slavnostní slovní přísaze se musel bodnout do prstu, krví podepsat přísahu, která se potom spálila, popel se roydrobil do vody a ta se vypila. Dnes to může připadat zbytečné, ale je to silná tradice.

patrik píše:Na druhou stranu, dnes je dost běžné, že je seminář, kde vyučují učitelé z různých rjú... ale tam, jestli se nepletu obvykle cvičíš "jen" seitei...


Funguje to tak, že pokud jsou růyní učitelé a žáci z různých ryuha, rozdělí se na skupiny a každá se s příslušným učitelem věnuje "svému" koryu. Případně navíc skupina začátečníků, kteří dělají s dalším učitelem seitei...
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

Re: Iai

Příspěvekod mikeone » pát 26. srp, 2005 8:39

KarelK píše:Myslíte, že by se dalo nějak jednoduše říci, který styl je dejme tomu autentičtější, shinden - jikiden, myslím tím, který má něco, jako bojového ducha?
A díky K.


Omlouvám se, že nemůžu dát lepší odpověď, ale co se mě týče, NEDALO.
Spíš asi tolik, jestli hledáš kde začít, bude záležet i na osobě trenéra, a první hodiny jsou většinou zdarma, tak si tam zajdi a zkus si to a pak se rozhodni...
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron