Japonský meč, jak ho ovládat, iaido a spol.

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Picard » stř 27. led, 2010 12:08

Hele zajímavé videjko

http://www.youtube.com/watch?v=FMcaag_jPO0

Fakt respekt. Hezký trik na short range/long range switch :-D

T.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod ingwe » stř 27. led, 2010 14:49

Picard: hodně dobrý video, takovýhle dycky člověku připomenou jak málo se snaží:) trik rozhodně zajímavej, to samý se dělá při boji s nitó, ne? ale přijde mi trochu škoda, že díky lehkosti šinaje se to vzdaluje skutečnosti - myslím to tak, že jsem neviděl žádnou starou školu, která by učila držet meč v jedné ruce na konci cuka. při váze meče 1,5 kg asi člověk radši oželí těch pár cm dosahu:)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » stř 27. led, 2010 15:04

ingwe píše:(...) že jsem neviděl žádnou starou školu, která by učila držet meč v jedné ruce na konci cuka.


Myslím Negiši rjú má držení levou rukou na konci, abys mohl pravou vytáhnout šuriken.

Jinak na videu 2:40 - 2:50 SÍLA!

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » stř 27. led, 2010 15:08

ingwe píše:při váze meče 1,5 kg asi člověk radši oželí těch pár cm dosahu:)
To asi záleží na tom, jak moc pilně jsi posiloval a dělal suburi :D

Předpokládám, že kdo by chtěl primárně používat meč jednoručně (třeba z důvodu, že druhá ruka není), tak by si asi pořídil meč lehčí (kratší, tenčí čepelí, větším hi, atd.). A asi by se taky musel naučit ten úchop flexibilně měnit podle situace, tak jako ten hoch na tomle videu.

Jednoruční techniky co jsem viděl v různých školách skutečně obnášejí úchop u cuby, ale takovou školu by si musel příslušný jednoruký fighter nějak přizpůsobit pro své možnosti a podle mě by to mohl udělat dost obdobně, jako ten kluk na tom videu (za předpokladu, že by si ten meč vošéfoval lehčí). Teda nevidím důvod, proč by nemohl.
Naposledy upravil Picard dne stř 27. led, 2010 15:12, celkově upraveno 1
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » stř 27. led, 2010 15:10

patrik píše:2:40 - 2:50 SÍLA!
Kakarigeiko powa :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » stř 27. led, 2010 15:13

Picard píše:(...)A asi by se taky musel naučit ten úchop flexibilně měnit podle situace, tak jako ten hoch na tomle videu.

Jednoruční techniky co jsem viděl v různých školách skutečně obnášejí úchop u cuby, ale takovou školu by si musel příslušný jednoruký fighter nějak přizpůsobit pro své možnosti a podle mě by to mohl udělat dost obdobně, jako ten kluk na tom videu. Teda nevidím důvod, proč by nemohl.


Potvrzuji - i u nás často pouštíme jednu ruku tak, abychom se vyhnuli zásahu a buď se nejprve chytne druhou a pokračuje anebo (v pokročilejších wazách) se seká jednou rukou, zatímco druhá se buď přidá v poslední fázi seku anebo až po doseknutí.

Ale je to, jak píšeš úchop u cuby (i.e. pravou rukou).

Jinak právě proto, jak je meč těžkej to jednou rukou stačí :)
Máme vyzkoušeno na makiwary přece.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » stř 27. led, 2010 15:14

Picard píše:
patrik píše:2:40 - 2:50 SÍLA!
Kakarigeiko powa :D


Mno dojal mě ten "men" na ležícího :)
To má ducha ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » stř 27. led, 2010 15:17

Ležící člověk = Easy target :D

Taky se tam nemá co válet, že jo ... :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » stř 27. led, 2010 15:19

Ještě mě napadá při tom pojíždění ruky po rukojeti... Jagjú šingan rjú myslím má wazu, kdy se ruce na meči prohodí během seku.

EDIT cca 0:25 http://www.youtube.com/watch?v=drHlcI4fCfo

Podobnou věci jsem před lety viděl u Fumiho Hondy myslím. Zkoušel si to během džigeika v džódanu.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » stř 27. led, 2010 16:02

To dělá občas Kamemoto sensei, přehazuje si to v džódanu a ty nevíš odkud to na tebe přiletí :D Zrovna on taky s oblibou shazuje lidi na zem a seká a bodá do nich a když se pokoušejí zase vstát tak je znova sestřelí. Teď jsem i viděl jak jednomu chudákovi při tom vypad šinaj a on ho sebral a šel mu ho podat, ten důvěřivec natáhl ruku ale v ten moment to zase nakoupil oběma šinajema najednou. Holt japonský humor :D Ale není zlej, jen trochu zlomyslnej :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod ingwe » stř 27. led, 2010 23:46

patrik píše:Myslím Negiši rjú má držení levou rukou na konci, abys mohl pravou vytáhnout šuriken.


mně jde o to seknout jednou rukou, která je na konci cuka. to s tím šurikenem jsem si prohlédl na youtube a je to naprosto logické, seká se pak oběma. petr kopeček nám kdysi ukazoval to samé v bledě modrém.

ale vždyť oba chápete, jak jsem to myslel 8) nemám s tím problém, jen mi to přijde trochu líto. mám prostě radši kórjů :wink:

prohazování rukou mezi seky mi přinde nebezpečné, vytváří to sice kratičkou, ale přesto situaci, kdy člověk nemůže nic dělat. otázka je, jestli v té zbroji a s váhou šinkenu by toho byl soupeř schopen využít. navíc jestli jsem tu katu pochopil aspoň malinko, prohození rukou následuje až po prvním zasažení, což asi ještě zvyšuje šance.

ad etika zápasu, taky se mi ekluje úder do soupeře na zemi. nevím už kde je to video, ale na nějakém českém zápasu kendista(asi dvoumetrovej) srazil při taiatari soupeře ve výskoku k zemi, kde tento přistál obličejem dolů, a na to inkasoval zásah zezadu na men. když jsem to viděl, okamžitě mi proběhlo hlavou "fuj, ubohost". jsem prostě fanda rytířské etiky :)
(vsadím se že Picard si vybaví to video, i jméno :))
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Picard » čtv 28. led, 2010 1:00

ingwe píše:
mně jde o to seknout jednou rukou, která je na konci cuka. to s tím šurikenem jsem si prohlédl na youtube a je to naprosto logické, seká se pak oběma. petr kopeček nám kdysi ukazoval to samé v bledě modrém.

ale vždyť oba chápete, jak jsem to myslel 8) nemám s tím problém, jen mi to přijde trochu líto. mám prostě radši kórjů :wink:


Podlě mě jde seknout i takhle. Nevím proč by nešlo. Nebude to nějak "krásné" seknutí nebo hluboké, ale to přece nemusí být, ta věc je ostrá dost a efekt to mít bude. Přecejen jde o život a přežití a ne o body za krásu.

ingwe píše:ad etika zápasu, taky se mi ekluje úder do soupeře na zemi. nevím už kde je to video, ale na nějakém českém zápasu kendista(asi dvoumetrovej) srazil při taiatari soupeře ve výskoku k zemi, kde tento přistál obličejem dolů, a na to inkasoval zásah zezadu na men. když jsem to viděl, okamžitě mi proběhlo hlavou "fuj, ubohost". jsem prostě fanda rytířské etiky :)
(vsadím se že Picard si vybaví to video, i jméno :))


To je sice hezký, rytířská etika. Ale to prostě mícháš něco někam, kam to nepatří. Filosofie je, že přestože jsou tam pravidla, tak v rámci těch pravidel je to prostě fight a oba soupeři mají bojovat naplno. Pokud pravidlo říka, můžeme bojovat, dokud to rozhodčí nezastaví, tak prostě budu bojovat naplno. Když se tam soupeř chce válet po zemi, místo toho aby stál ve střehu tak je to jeho problém, ne můj :D Několikrát jsem byl na obou koncích této situace, nikdy jsem neměl soupeři za zlé když využil mojí momentálně horizontálnější pozice :] Nejsme tam přece na borůvkách.

Obecná zvyklost je, že pokud někdo upadne na zem a nehrozí nějaké zranění, tak rozhodčí umožní této situace využít a zápas nechá pokračovat vždy aspoň chvíli. IMHO je to dobře, učí to správným návykům (neválet se tam po zemi, a když už, tak se z toho co nejrychleji dostat). Samozřemě řezat někoho úmyslně mimo chrániče a nebo mu schválně působit zranění nebudu. Ale pokud tam prostě jen tak leží, tak půjdu (v rámci pravidel) po něm.

Samozřejmě se to dá přehnat jako všecno, ale to co bylo na tom videu nahoře je imho naprosto v pořádku.

A btw nemyslím si, že by se ten men patrikovi ekloval :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » čtv 28. led, 2010 6:18

Picard píše:A btw nemyslím si, že by se ten men patrikovi ekloval :D


Přesně tak, mě se to líbilo. Vždycky se mi líbily takové situace... když někomu třeba vypadl šinai a odrazil se mu zpátky do rukou, nebo když letěl šinai přes celé dódžó při povedeném maki otoši apod. :)

Konkrétně tady to bylo opravdu velmi ale velmi ninaný, protože to padlo jako vyústění velmi vypjatý a dynamický situace. Blbý je, když někdo někoho v zápalu boje shodí a potom na něj ze dvou metrů čučí, překvapenej, co se stalo.

A nemyslím, že by to jednání nebylo rytířské ;)

Jinak k tomu seknutí s levou na konci bych se už nevracel, IMO to možné je, i kdyby to mělo jen "zahnat" nebo trochu poškodit. Rozhodně jen jako nahodilá akce, oproti použití šinaie, o tom není žádná.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » čtv 28. led, 2010 10:34

Jinak mě se na tom videu líbí hlavně spirit toho kluka. Jako inspirace, že když může takhle makat on i přes ten šílenej hendikep, tak my ostatní "zdraví" můžeme taky. Ale taky se mi líbí, že ostatní se s ním nijak neserou a nejak ho nešetří a dávají mu kotel stejně jako komukoliv jinému.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » čtv 28. led, 2010 10:38

Picard píše:Jinak mě se na tom videu líbí hlavně spirit toho kluka. Jako inspirace, že když může takhle makat on i přes ten šílenej hendikep, tak my ostatní "zdraví" můžeme taky. Ale taky se mi líbí, že ostatní se s ním nijak neserou a nejak ho nešetří a dávají mu kotel stejně jako komukoliv jinému.


Jj krásně je vidět při zahájení zápasu, že se na něj vrhaj hned. Že ten jeho handicap chtěj využít pro sebe... i.e. než se postaví do džódanu, už po něm startujou. Asi ho zkoušej smazat hned na začátku :)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » čtv 28. led, 2010 13:29

dobře dobře, už mlčim, vy dva když si začnete notovat, to ja pak konec s debatou :lol:

já vím že míchám dohromady věci, který k sobě nepatřej, proto taky nikdy nebudu dobrej kendista, vždycky mi tam něco trochu nebude sedět. proto inkasuju zásahy v takovejch situacích, jako je třeba cubazeriai, když se snažím odstoupit od soupeře do regulérní vzdálenosti. vůbec mi to nevadí, zdůvodňuju si to tak, že z cubazeriai už bych dělal něco úplně jiného, co pravidla kendó neumožňují. předpokládám že to není dobře, ale nějak mi to vůbec nevadí. vidím v tom svůj vlastní smysl a zápasy vyhrávat nepotřebuju :)

jak to vidím já, při shození soupeře na zem by mi stačilo, kdybych zůstal ve střehu, třeba v džódan, připravenej udeřit. a ten úder už neprovedl, protože je v podstatě zbytečnej. tohle beru jako vítězství. stejně tak, jako vyražení šinaje z ruky. už to samo beru jako vítězství.

asi to celé souvisí s tím, že si vážím lidí, kteří mají velkou sílu(ať už jakéhokoliv druhu), ale nemají potřebu ji používat a vystavovat na odiv. mají ji schovanou jen pro nejnutnější potřebu.

k seku jednou rukou už se nevracím, neříkám že by to nešlo 8)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » čtv 28. led, 2010 13:33

Haha, další snadnej cíl, co ustoupí na kývnutí hlavu z cubazeriai :D

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » čtv 28. led, 2010 13:50

ani nemusíš kejvat, já ustoupim rovnou 8)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Picard » čtv 28. led, 2010 13:59

Tak jako jde o to, že tě tenhle nástroj, tedy šiai, mělo dřív připravovat na skutečný boj na meče (i když to už dneska nenastane) - a tam tě žádný rozhodčí chránit nebude, když se budeš válet na zemi a ani neni jistý, že tě každý nepřítel "rytřsky" nechá na pokoji, aby jsi vstal. Ve reál střetu těch šancí soupeře vyřídit zas tolik mít nebudeš, aby sis mohl dovolit je takto promrhávat, tam jde přece o život a tato pseudorytířskost tě o něj může klidně připravit.

vidím v tom svůj vlastní smysl a zápasy vyhrávat nepotřebuju
...
jak to vidím já, při shození soupeře na zem by mi stačilo, kdybych zůstal ve střehu, třeba v džódan, připravenej udeřit. a ten úder už neprovedl, protože je v podstatě zbytečnej. tohle beru jako vítězství. stejně tak, jako vyražení šinaje z ruky. už to samo beru jako vítězství.


Sorry, ale v tomhle vidím velké nebezpečí vytváření si nějakých vlastních cest na základě minimálních zkušeností. Takových lidí je tu už dost a škoda se k nim přidávat. Doporučuju více praxe a hlavně vyhledávat učitele a zkušenější lidi a až po zjištění toho, jak to chodí a funguje si dělal takovéhle závěry.

Buďto budeš pózovat v nějakých střezích a "dělat vítězného" nebo doopravdy přežiješ a zlikviduješ nepřítele. Člověk s vyraženým mečem, zdaleka nemusí být bezbranný, stejně jako soupeř ležící na zemi. Váhání a pózování v těchto situacích je nebezpečné a to na obou stranách. Není na ně místo ani v tom hypoteticky reálném boji na meče a ani v Kendó šiai.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » čtv 28. led, 2010 14:03

Picard píše:(...)Člověk s vyraženým mečem, zdaleka nemusí být bezbranný, stejně jako soupeř ležící na zemi. (...)


jj takovej člověk ti prorazí prstem pancíř, ani nemrkneš... anebo hůř, naláduje Cruisem a seš ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků