Japonský meč, jak ho ovládat, iaido a spol.

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Harutomo_Yasumizu » pát 15. črc, 2005 19:09

Vrhat se dá všechno co má vrhací parametry, klidně i tantó, pokud není zahlý , tedy japonský většinou sou. Jehlice nebo i ty vobrovský hřebíky, vůbec ideální věc, to si člověk může dovolit i stratit a svět se mu nezboří :)
Harutomo_Yasumizu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

 

Re: Japonský meč, jak ho ovládat, iaido a spol.

Příspěvekod patrik » pon 18. črc, 2005 18:08

alonsanfan píše:Už dlouho mám v oblibě japonské meče, ale teprve nedávno jsem se rozhodl, že bych se s nimi rád seznámil i z praktické stránky.


Nejen 4 alonsanfan :wink:

http://www.tenshin.cz/seminare/iaido-ls-05.pdf

Seminář iaidó ve Zlíně, V. Hyndrák & R. Akai... info je na pozvánce, víc na kontaktním e-mailu...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

...

Příspěvekod Devetery » ned 21. srp, 2005 15:20

neznáte nějaké knihy o iaido nebo kenjutsu s fotografiemi kat? hledám přes tři roky a... překvapivě nic... předem díky:)
Devetery
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 20. srp, 2005 23:00

Re: ...

Příspěvekod patrik » pon 22. srp, 2005 5:27

Devetery píše:neznáte nějaké knihy o iaido nebo kenjutsu s fotografiemi kat? hledám přes tři roky a... překvapivě nic... předem díky:)


Je jich poměrně hodně (japonsky a anglicky), ale k čemu? A jaké? V případě iaidó i kendžucu je třeba vědět jednu zásadní věc... neexistuje nějaká "jednotná forma" jakési univerzální bojové umění s mečem. Jsou jednotlivá rjú... a jsou i jejich manuály, ale v žádném případě nejsou určené k tomu, aby se podle nich člověk cokoliv učil...

Určitě není cílem těchto knih nahradit učitele... Dej vědět, kde bydlíš (přibližně) a my dáme na oplátku vědět, kde a co se nejblíž cvičí ;)

Jestli už víš, co se kde cvičí a nic z toho Ti nevyhovuje, nezbývá, než se sebrat a hledat učitele... V ČR i kolem se pár věcí cvičí, jen se vyhni všemu, co se jmenuje kendžucu a nic víc ;) - žádné další vysvětlení... žádný styl... škola... učite anebo naopak pozor na školy, kde cvičí směs patnácti různých škol kendžucu nebo iai bez učitele kterékoliv z těchto škol... Tam myslím stály u zrodu právě ty knížky nebo videa či fantazie.

Pěkný den
Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Re: ...

Příspěvekod mikeone » pon 22. srp, 2005 8:54

Devetery píše:neznáte nějaké knihy o iaido nebo kenjutsu s fotografiemi kat? hledám přes tři roky a... překvapivě nic... předem díky:)


:-) mozna stalo za to venovat ty 3 roky cviceni, ne hledani, ale ja jsem blazen do cviceni a to je jen muj soukromy nazor :-)).
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

...

Příspěvekod Devetery » pon 22. srp, 2005 15:01

To Mikeone: ty bys nezvládl hledat A cvičit? Promiň, já jo :?

to Patrik: vím, že knihy nenahradí učitele a vím že jich je hodně (knih ne učitelů :) ), ale ještě jsem prostě nenašla tu "svoji" cvičím pokud zdraví dovoluje a mám místo, které mi vyhovuje, ale díky za nabídku :wink: škola se mi hledala opravdu blbě, ale už mám, co jsem hledala
Devetery
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 20. srp, 2005 23:00

Re: ...

Příspěvekod Anonymní » úte 23. srp, 2005 16:05

Devetery píše: :wink: škola se mi hledala opravdu blbě, ale už mám, co jsem hledala


A co jsi nasla? Mohl by to byt dobry tip! :idea:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: ...

Příspěvekod Anonymní » úte 23. srp, 2005 16:06

Devetery píše: :wink: škola se mi hledala opravdu blbě, ale už mám, co jsem hledala


A co jsi nasla? Mohl by to byt dobry tip! :idea:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Jendis » sob 08. říj, 2005 9:47

Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

gf

Příspěvekod Anonymní » sob 08. říj, 2005 11:03

Tak to je hustej článek.Hodně hustej!!! :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :arrow: :wink: :cry: 8O
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

clanek

Příspěvekod Anonymní » stř 26. říj, 2005 0:50

to littlearts - Co to prosim te znamena "hustej" - nelibil se ti ?

Podle meho je to jeden z tech clanku, kde se neco dozvis a nejni to hovadina.
:wink: :D

Nejlepsi cast je asi s tim vitezstvim dosazeneho bez vytahnuti mece. Toto je prave "to" budo.
Jestlize se totiz nedokazeme vyhnout opravdovemu boji a vytahneme mec, ci zacneme rozdavat rany, tehdy konci nase bojove umeni a zacina ciste nasili. Je uplne jedno jestli utocnika sejmes mecem ci hrncem na pradlo, porad je to obrana vlastniho zivota a v tuto chvili je clovek ochoten udelat cokoli jen aby si zachranil krk. Ten, kdo si mysli, ze bojove umeni je sebeobrana tak je uplne mimo. Jestli muzu mluvit za sebe, tak by spolecnost, ve ktere lidi chapou a pojimaji v sobe tzv. ducha mece, byla prave ta idealni bez valek a pranic o nic.

vic takovych clanku a hodne sil

yamabushi
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod patrik » stř 26. říj, 2005 9:19

:lol:

jj Mutekacu rjú... v tom byl prej dost dobrej Cukahara Bokuden...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » stř 26. říj, 2005 9:41

jj muj oblibenej pribeh :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » úte 21. bře, 2006 23:24

Helejte se, kdo by nemel teď o vikendu v Praze co delat, tak můžete přijít v sobotu na Opoledne japonských Budó

http://www.czech-kendo.cz/20LET/ojb.htm

Hlavní výhoda oproti ostatním akcím tohoto typu je IMHO ta, že tady bude kromě ukázky i možnost si bojová umění (Kendó, Iaidó, Džódó a Naginatadó) taky vyzkoušet na vlastní kůži na praktických workshopech.

Taky tam bude doprovodný program, promítání, přednášky, kaligrafie, čajový obřad atd. jukněte na ten webík, tam najdete podrobnosti.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

sobotní odpoledne

Příspěvekod kanja-san » pon 27. bře, 2006 13:17

byl jsem se podívat v sobotu na tom odpoledni japonských Budo a bylo to pěkné jen je škoda, že se tam hodně věcí překrývala a tak to bylo občas chaotické :D ¨
kanja-san
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00
Bydliště: praha

meč v rámci ninjutsu

Příspěvekod kanja-san » pon 27. bře, 2006 13:20

Obrázek
Pro ukázku jsem sem hodil jednu fotografii, na které Masaaki Hatsumi ukazuje jeden ze způsobů tasení shinobigatany. Techniky meče používané v rámci školy Bujinkan Dojo jsou dosti specifické a docela zajímavé. Hlavně používání vzdálenosti je opravdu dosti specifické.
kanja-san
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00
Bydliště: praha

Příspěvekod patrik » pon 27. bře, 2006 13:36

zajímavé to rozhodně je, ale poznat z toho není nic...

To tasení, tedy ten směr je běžný a častý v různých školách iai... stejně tak překročení... Rozdíl bych (dle fotky) viděl jen v tom, že katana potřebuje víc sajabiki... je delší.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod kanja-san » úte 28. bře, 2006 12:08

ale je stačí se jen dívat :)

v mnoha školách existují podobné techniky, které se liší jen v detailech. Tady je jedním z faktorů délka čepele a rukojeti (tsuki). Díky těmto specifickým tvarům je zapotřeba provést trochu jiný pohyb něž v případě dlouhého meče. Ale o tom se blbě píše, to je dobré zažít na samotném tréninku. Při studiu Bujinkanu mají studenti možnost se seznámit jak s touto shinobigatanou tak i s technikama s daisho.
Obrázek
kanja-san
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00
Bydliště: praha

Příspěvekod oswald » stř 29. bře, 2006 9:17

kanjo, kde se prosím tě dá studovat co tady zmiňuješ, případně, kde doporučuješ cvičit dle svích skušeností. Jsem Chrášťan, kousek od Prahy, ale dojedu kamkoliv. dík!
legio patria nostra - "já jsem všude zdejší"
oswald
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř 28. pro, 2005 0:00

bujinkan

Příspěvekod kanja-san » stř 29. bře, 2006 11:18

oswald píše:kanjo, kde se prosím tě dá studovat co tady zmiňuješ, případně, kde doporučuješ cvičit dle svích skušeností. Jsem Chrášťan, kousek od Prahy, ale dojedu kamkoliv. dík!

všechny místa tréninků v Čechách jsou na http://www.bujinkan.cz Já sám studuju zde http://www.bujinkan.cz/pavel
kanja-san
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00
Bydliště: praha

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

cron