Japonský meč, jak ho ovládat, iaido a spol.

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Picard » čtv 12. říj, 2006 16:52

Nechci nejak ryt, ale existujici kluby jsou v Brne, Zline a Prerove. Coz se sice muze zdat daleko, ale na druhou stranu znam mraky lidi kteri jezdi za svymi uciteli i mnohem vetsi vzdalenosti.

IMHO nejsnazsi cesta je zkusit si parkrat zajet nekam tam a zjistit o co jde a neco se tam naucit, pokud to pujde tak pozadat o spoluprace kluby v okoli, pripadne ČFK a kdyz budou zajemci tak rozjet nejaky vlastni klub za podpory okoli.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod hatamoto » pát 13. říj, 2006 6:44

8) Nedávno jsem absolvoval stáž T©K©R v Brně pod vedením p. Petra Kopečka a tímto bych chtěl všem zájemcům o cvičení s japonským mečem doporučit tuto školu. Je to perfektní.
Martin Jan
Pokoj Vám
hatamoto
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ingwe » ned 15. říj, 2006 22:26

jj, byl to pekny seminar, take proto ze dojela kupa lidi. ale radsi moc nedoporucuj, nebo budem priste potrebovat dve telocvicny a petr se bude muset rozpulit :lol:
k otazce nabirani novacku mi dovolte zde publikovat nazor jednoho meho ucitele aikido, se kterym naprosto souhlasim: "Nelibi se mi masove nabory a podobne akce, protoze kazdy, kdo opravdu chce cvicit, si najde cestu sam."
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » úte 05. pro, 2006 18:37

raduz píše:v nejakom samurajskom filme som videl aj hadzanie katany do supera.
Zaujima ma to ci je to realne mozne (vzhladom na zakrivenie katany - neviem kde ma tazisko :oops: ).
Moze si byt vrhajuci absulutne isty ze katana sa nepretoci? Aj na viac metrov? Alebo je to len filmarsky sen? :D
Tiez by zaujimalo ako je to a tantom a moznostou vrhania.

Já vím, že na tohle už jsem reagoval, ale člověk se prostě nepřestává učit :)

Jagju ©ingan rjú kendžucu čas 00:48 :)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » čtv 07. pro, 2006 12:35

Par fotek, je to z nejake fotosouteze

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

enjoy :]
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Belegard » pon 11. pro, 2006 9:54

hele hoši můž se zeptat jakej je teda rozdíl mezi Kendó a Iaido??

:)

Zaatim to teda podle me vypada že v Kendó se cvičí boj proti soupeři a v Iaido se cvičí sestavy.

JKe to tak? neboj e to fikce? :lol:
Belegard
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ingwe » pon 11. pro, 2006 10:06

i v kendó se cvičí sestavy-kata. akorát že ve dvojici. žák-učitel :wink:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » pon 11. pro, 2006 10:17

...a i v iai se cvičí s partnerem :)

Oboje je o použití meče a bojování s ním. Kendó vychází z určitých škol a tedy technik. Různé školy iai můžou vycházet zase z jiných škol a technik. Je potřeba vědět jaké iaidó tu popisujeme :)

Kendó má základní techniky stejné nebo podobné, jako třeba (některé) kendžucu nebo iai (battó), ale většina lidí si představí jen šinai kendó.

Takže když to rozdělíš právě na šinai kendó a moderní iaidó, tak v jednom je šiai (zápas s pravidly), zatímco v druhém není např. Podstatnou část tréninku iaidó opravdu trávíš bez skutečného partnera, ale každá technika se dělá, jako bys partnera měl anebo se dá procvičovat s partnerem. Nicméně nepoužívá se forma zápasení.

Asi úplně nejzákladnější rozdíl bude ale v tom, že kendó (kendžucu) začíná už s obnaženým mečem, zatímco v iai meč vytahuješ a už právě to je technika, které zase končí s mečem v pochvě. V iai nemáš šinai Bambusový meč), ale používáš bokutó nebo iaitó (šinken)... v kendó je totéž vedle šinaie :) atp.

Jiný bude asi mentální postoj, i když kdoví - a jak jsem napsal - není iaidó jako iaidó.

Z iaidó Tě bolí tělo jinak než z kendó.

Potom jsou společný věci...

Patrik

P.S.
Jo a taky lidi, kteří cvičí jen jedno nebo jen druhé obvykle říkají, že v tom druhém se špatně seká, ale je to blbost, takhle obecně :)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » pon 11. pro, 2006 11:09

2 patrik: iaidó kata s partnerem? to sou věci, zas jsme o něco chytřejší :) můžeš pls napsat jméno nějaké školy kde se tak cvičí? video už si vygoogluju sám :wink:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » pon 11. pro, 2006 11:14

ingwe píše:2 patrik: iaidó kata s partnerem? to sou věci, zas jsme o něco chytřejší :) můžeš pls napsat jméno nějaké školy kde se tak cvičí? video už si vygoogluju sám :wink:

Bojím se že nevygůgluješ, protože to je obvykle až po okudenu a to se moc nenatáčí... ale třeba v Musó šinden a Musó džikigen eišin rjú jsou techniky "kurai dori" (tačiuči no kurai) a mimoto je spousta cvičení, které se dělají pro iai ve dvojici. To je, že vezmeš běžnou katu, bokken a partnera a zkoušíš, jak ta kata funguje...

Kdybys vygůgloval, dej vědět.

Patrik

EDIT: http://www.youtube.com/watch?v=aymNYM92ZJA (ve druhé polovině toho klipu)
Naposledy upravil patrik dne pon 11. pro, 2006 11:51, celkově upraveno 1
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » úte 12. pro, 2006 0:29

2patrik: aha, tak jestli to patří až do vyšších kata, tak to asi nevygoogluju :D to video je pěkný, ale nebylo jeho v druhý půlce spíš kendžucu než battódžucu? vypadalo to že začali už s vytasenými meči. i když po zoomu jsem chytřejší nebyl, je možný že ta první kata začíná už technikou z tasení, není to moc ostrý... nicméně díky :wink:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » úte 12. pro, 2006 5:52

Neboj, taky jsem dumal a dumal :)
Jenže to je přeci právě o tom, že mezi iai a kendžucu není žádná rozhodná dělící čára 8) Nicméně nejsem způsobilý toto zhodnotit, protože neznám konkrétně každé z těch cvičení...

Prostě jen příklad ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod zm » úte 12. pro, 2006 10:42

Nedá mi to, abych k tomu taky něco nepodotkl: pořád jen Tenshin shoden katori shintoryu, kendo, kenjutsu, iaido. A co třeba taky iaijutsu? V ČR je jedna taková docela dost stará škola, je excelentní, vede ji Japonec, a tak. Zkuste mrknout na http://www.guard7.cz/mjer. Kdysi jsem pár let dělal kendo a iaido v rámci ZNKR, toto jsem zkusil taky a má to poněkud jinačí grády.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod zm » úte 12. pro, 2006 10:43

zm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » úte 12. pro, 2006 10:56

2 patrik: jo to je taky fakt, tam žádná dělící čára není, zvlášť kdyby šlo o krk :D odborně to tu nedokáze posoudit nikdo, holt musíme amatérsky dumat a filozofovat :wink:

v tsksr jsou (myslím) ve vyšších katách taky některé co začínají battódžucu ve dvojici a dál kendžucu, ale video nebude. ani nevím kde jsem to viděl, asi na nějakém semináři...
Naposledy upravil ingwe dne úte 12. pro, 2006 11:03, celkově upraveno 1
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » úte 12. pro, 2006 11:03

2 zm: proč bysme se nemohli bavit spíš o tom co aspoň trošku známe? :lol: (ne že bych kendó a iaidó "znal", a vlastně ani o katori nemůžu rozhodně tohle říct, víš jak to myslím...slovíčkaření)

ty stránky mjer jsem viděl, ale jestli to má jinačí grády, to doukážeš posoudit jen ty když jsi to cvičil, ne? :wink:

a jen tak na okraj, v tsksr se taky vyučuje iaidžucu 8)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod torao » úte 12. pro, 2006 12:56

Zdravim panove,

jen poopravim co napsal Ingwe, v TSKSR kumitachi iaijutsu neni ani jako pokrocile cviceni, to co jsi videl na seminari bylo Yoseikan Batto jutsu, a jsou to kata ve dvojici ktere pan Minoru Mochizuki vytvoril z kat TSKSR.
I kdyz v pokrocilych kata kenjutsu jedna kata zacina z taseni a obrany proti nemu, a pak se pokracuje kenjutsu :wink:

to ZM: nebudu zde slovickarit, ale iaijutsu je vseobecny nazev.. to co jsi sem hodil je Muso jikiden eishin ryu..

muzu mit jeden dotaz? v cem se ti to libi vic nez treba Iaido pod ZNKR? v cem je to vic jutsu?

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod ingwe » úte 12. pro, 2006 13:04

2 Torao: diky sensei :D myslel jsem právě tu jednu kata z pokrocileho kendžucu. (nejdřív jsem se domníval že jsem to viděl jako video na Pawlových stránkách, ale není to tam, takže to muselo být na Haru gašku)...

a vůbec, to mi taky nikdy nebylo jasný. jaký je rozdíl mezi iaiDÓ a iaiD®UCU? ze své hlavy bych to dal dohromady asi tak, že iaidžucu cvičí původní kórjů kata, kdežto iaidó je upravené. jak moc se pletu?
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod torao » úte 12. pro, 2006 13:12

No ta kata je ze serie Gogyo kenjustu a jmenuje se Mitsu no tachi, a musel jsi ji videt bud na Haru gassku nebo na DVD.. nebo jinde :wink:

no osobne nevim jak je to s nazvy iaido, iaijustu, videl bych to podle provedeni, ale necham si poradit.

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...