wadoryu

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Panda » pon 11. pro, 2006 14:39

Pucmaz myslel "správně" podle jejich metodologie, tedy podle Goju-Ryu že ano :)
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod tekara » pon 11. pro, 2006 15:11

jjosef píše:Mel bych takovej mozna pitomej dotaz: jaky hlavni rozdily vidite mezi wado-ryu a sotokanem, nebo sotokan verzus goju-ryu? Neco sem si o tom precetl, ale zajimalo by me jestli tu ma nekdo praktické zkusenosti.


Jelikož jsou u nás tyto styly pod jednou "sportovní střechou" se Shotokanem, tak se obávám, že je naprosto jedno, který styl cvičíš, protože je to sportovní karate (na závodech se cvičí kata z těchto stylů dohromady).
A když se člověk podívá na české mistry, kteří dělají např. Goju-ryu, tak zároveň vyučují i Shotokan. Možná jsou nějaké vyjímky, ale to bych se dost divil.
Když jsem dříve dělal Shotokan, tak s námi trénoval asi půl roku angličan, co měl 1. dan ve Wado-ryu. Jestli jsem měl kdy výhrady k Shotokanu v ČR, tak proti tomu, co ten borec předváděl, by museli mít všichni u nás od 4.kyu černý pás. Bylo to sportovní hopsání.
Toto je pouze můj zážitek, podle toho v žádném případě nesoudím Wado-ryu jako styl.
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod pucmaz » úte 12. pro, 2006 5:44

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 19:14, celkově upraveno 2
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Angus » úte 12. pro, 2006 9:15

pucmaz píše:... bych hlavni rozdil videl v pouziti boku a bricha. Zatimco v shotokanu (nebo mozna lepe rict v shurite, protoze tohle jsou prakticky obecne rozdily mezi shurite a nahate) nas ucili pri kihonu hybat (az skoro mrskat) boky, v goju se klade duraz na zatnute, nehybne bricho pri technice. S tim souvisi i zpusob dychani z bricha, ktery jsem v shotokanu postradal a ktery vidim jako mozna nejvetsi rozdil mezi temito styly. ...

Mohl bys, prosím, blíže upřesnit, jak je to s prací boků u vás? U nás předváděné goju-ryu dle mého názoru pohyb boků využívá, nemám představu, jak jinak by se měla technika provádět. Možná jsem Tě jen špatně pochopil.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod pucmaz » stř 13. pro, 2006 8:15

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:46, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod jjosef » stř 13. pro, 2006 9:02

Diky za objasneni. :D
jjosef
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 13. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Angus » stř 13. pro, 2006 11:12

pucmaz píše:...u nas samozrejme taky vyuzivame boky a bricho, jenze na jeho zpevneni je kladen znacny duraz a pro zacatecniky je jednodussi jej mit pri kihonu zpevnene porad, coz eliminuje pohyb boku ...
Tezko to popisovat, prakticka uzkazka by byla urcite nejlepsi :(


Díky, já jsem to tak nějak z toho textu pochopil, ale chtěl jsem mít jistotu, tak proto jsem Tě žádal o upřesnění.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Gusep » stř 13. pro, 2006 11:15

pucmaz píše:
Krome par drobnosti :wink:, jako ze v gojuryu neni maegeri kekkomi ale pouze svihove keage, nebo se necvici kokutsu dachi, zatimco v shotokanu neni sanchin dachi...


Ahoj, je mi jasne, ze toto su iba drobnosti ale celkom ma zaujali. Ja cvicim shotokan a este nikdy som nevidel maegeri kekkomi, doteraz som si myslel ze maegeri v takom prevedeni ani neexistuje.. A potom k postojom, o goju-ryu moc neviem ale my nemame ziadnu zasadu typu sanchin dachi sa necvici pretoze to je postoj z goju. Snazime sa precvicovat techniky aj v tomto postoji typickom pre goju.
Aky postoj pevny do strany vyuziva goju-ryu, ked nie kiba-dachi? Mozno to je stupidna otazka ale este toho nemam tolko odcviceneho..
Sorry, je to trochu mimo wado-ryu..
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gusep » stř 13. pro, 2006 11:20

pucmaz píše:Napsal jsem to spatne, u nas samozrejme taky vyuzivame boky a bricho, jenze na jeho zpevneni je kladen znacny duraz a pro zacatecniky je jednodussi jej mit pri kihonu zpevnene porad, coz eliminuje pohyb boku ale nadruhe strane pomuze "spravnemu" dychani a donuti zapojit ostatni svalstvo (zada). Postupne se uci zpevnovat a uvolnovat bricho v zavislosti na technice a dechu. V konecne fazi by mel byt clovek schopen pri technice vyuzit i boky i tanden soucasne...
Tezko to popisovat, prakticka uzkazka by byla urcite nejlepsi :(


A nebrani zaciatocnikovi spevnene brusne svalstvo v celkovej uvolnenosti techniky? Napriklad nas pristup je uplne opacny, kihon sa cvici v co najvacsej uvolnenosti celeho tela a az na to sa nadvezuje studiom spevnovania svalstva (snapu a kime).
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pucmaz » stř 13. pro, 2006 15:02

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:46, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » stř 13. pro, 2006 17:04

Učil jsem se obojí,Keage i kekkomi.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod tekara » čtv 14. pro, 2006 9:09

Shotokan obsahuje oba typy kopů. Pokud Gusep spáruje (volné kumite), tak mae-geri-kekkomi určitě někdy kopnul, jenom o tom neví.
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » čtv 14. pro, 2006 21:34

Gusep píše:
pucmaz píše:
Krome par drobnosti :wink:, zatimco v shotokanu neni sanchin dachi...


Kdes pucmazi přišel na to, že v shotokanu není sanchin dachi??? To že není často cvičeno ještě neznamená že tam není.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » čtv 14. pro, 2006 21:41

pucmaz píše:
Goju ryu pouziva shiko-dachi, coz je podobne kibadachi s tim rozdilem, ze chodidla nejsou paralelne, ale vytocena sikmo do stran (proste to co je bezne k videni treba v sumo).


Shiko-dachi používá i shotokan. Platí pro něj to samé co pro sanchin, je tam, ale moc se neprocvičuje.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » pát 15. pro, 2006 8:29

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:44, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod tekara » pát 15. pro, 2006 8:35

Souhlas s Pucmazem. Shotokan sanchin zná, viz publikace od Nishiyamy i Nakayamy), ale nikde jsem neviděl ani nezažil, že by se sanchin dachi aktivně cvičil, např. v kihon-ido.
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Angus » pát 15. pro, 2006 10:27

"Oficiálně" v shotokanu jsou snad všechny možné postoje atechniky. Samozřejmě problém je, co se cvičí. V kihonu na základní i pokročilejší technické stupně jsou z postojů téměř výhradně zenkucudachi, kibadachi a kokucudachi, z kopů mae geri keage, yoko geri keage, yoko geri kekomi a mawaschi geri. A protože se většinou ze základních technik cvičí to, co je potřeba na zkoušky, proto se ostatní techniky příliš neprocvičují :cry: .
S tím mae geri je to složitější. To, co se v shotokanu kope nejčastěji, není čisté keage, ale spíše kombinace keage s kekomi s větším podílem keage. V záverečné fázi kop přechází spíše do kekomi. (Tohle jsem nevymyslel já, konstatoval to některý z mistrů shotokanu, zapomněl jsem již kdo, nicméně si z vlastních zkušeností dovoluji s touto teorií souhlasit.)
Mae geri kekomi je ve zkušebním řádu shotokanu až na 1. dan, takže se dříve většinou příliš neprocvičuje.

Spíše bych měl dotaz na goju-rjáky. Tento styl preferuje shikodachi, shotokan kibadachi. Goju má mít blíže čínským stylům, v těchto stylech jsem ale zaznamenal postoj mabu, který mi připadá blíže kibadachi. Ale v čínských BU se vůbec nevyznám, možná tam něco jako shikodachi je?
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod RBR » pát 15. pro, 2006 21:52

pucmaz píše:Jestli to ale necvicite, co znamena ze to v tom stylu "je"?


Neřikal jsem, že se to necvičí pouze cvičí se méně. Cvičí se méně z toho důvodu, že v klasických katách shotokanu se tyto postoje moc nevyskytují v porovnání s jinými.
To si uvědomil i sensei Nishiama a tak oba postoje zapracoval do katy zvané kittei. Takže u této odnože shotokanu vznikla větší potřeba se věnovat i těmto postojům.
Jinak nepřímo se sanchin-dachi procvičuje v katě hangetsu, kde je postoj hangetsu-dachi, který využívá stejných principů akorát je delší.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod monkey » pát 09. úno, 2007 0:23

Dlouho jsem tu nebyl a koukám , že téma wadoryu se změnilo na téma shotokan :cry: No není divu v česku je shotokan nejznámější. V Japonsku cvičí wado cca 25% karatistů. Zaujal mne dotaz na rozdíly mezi těmito styly a trochu mě dostal příspěvek od Tekara. Dle mého soudu je to názor poněkud hmmm, jak to napsat... No nechme to být :roll:
Takže, jen stučně: Hironori Otsuka, zakladatel wadoryu, odstranil všechny (podle něho) zbytečné pohyby, (např. dlouhé nápřahy). Usiloval o to aby tento styl byl použitelný nejen pro fyzicky zdatné jedince, ale i pro lidi starší a fyzicky slabší. Wadoryu není až tak moc o sportovním karate, samozřejmě obsahuje sportovní aspekt, ale ten je poměrně nedůležitý. Je to klasické Budo, takže je to spíš o všestraném osobním růstu.
Kdyby si někdo chtěl vyzkoušet tradiční wado, není problém, pošu kontakt na náš oddíl.
monkey
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 20. črc, 2005 23:00

Příspěvekod graver » pát 09. úno, 2007 8:06

Z pohledu naprostého začátečníka - tzn. na co jsem narazil já na své úrovni a konkrétně u nás:
Maegeri: byly nám vysvětleny a předvedeny oba způsoby, ale běžně cvičíme jen jeden, a to nejspíš jakýsi hybrid - kop není švihový, ale spíš vytrčený (jde z boku) a úderová plocha je koši (přesně jak píše Angus).
Sanchin-dachi: děláme - i jako začátečník jsem ho několikrát procvičoval, ale víceméně informativně (nepoužíváme ho běžně při kihonu). Pokročilí možná víc, nevím.
Shiko-dachi: děláme naprosto běžně na každém tréninku, ale pouze jako součást strečinku (shiko a pohyby v něm), ne jako kihon.
Rotace boků: samozřejmě, od první hodiny. I naprostí začátečníci jsou v tomto neustále opravováni. Pokud jde o zpevnění (u začátečníků permanentní), jak píše pucmaz, tak to není považováno za správné - učí nás začít s rotací boků a zpevnit až v závěru techniky, tzn. od samého začátku se učí maximální uvolnění. U začátečníků se dokonce neklade takový důraz na kime v závěru - nejdřív na správný mechanismus techniky. Totéž správné dýchání - od začátku jako součást techniky.
Kiba-dachi: pro začátečníky u nás prakticky jediný postoj pro nácvik yoko-geri keage/kekkomi.

Děláme tradiční karate a moc nepáskujeme, takže nemáme důvod procvičovat něco jen kvůli zkouškám nebo sportovním utkáním (i když se jich občas účastníme).
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků