Jáké jsou vlastně principy TKD???

hapkido, musado, taekwondo ITF, WTF, GTF, tang soo do...

Příspěvekod Gusep » pon 14. lis, 2005 14:24

pucmaz píše:
RBR píše:4. Dýchání u kopů
V karate máme dva způsoby provedení kopů: keage (mae geri, mawashi, joko keage) a kekomi (joko kekomi, uširo geri). Kromě rozdílného vnějšího provedení se především oba "druhy" kopů liší v "dýchání". U keage kopů je výdech po celou dobu kopu. Výdech není přerušen zpevněním, nebo-li kime, končí se stažením. U kekomi kopů je v okamžiku kontaktu kime, a pak následuje stažení. Výdech je přerušen. Opět je jeden výdech po celou dobu provedení kopu (Doufám, že zde není nikdo kdo bude tvrdit, že se po kime nadechne a pak provede stažení). Je pár kopů, které se dají kopnou oběma způsoby např. mae geri. Opět záleží na situaci, kdy se který způsob použije.


Rad bych te znovu pozadal, abys prestal zobecnovat a rikat "v karate" a abys to pokud mozno upresnil na "v shotokanu" pripadne "v nasem shotokanu". V okinawskem gojuryu se pri keage dycha jinak. Nemam ani trochu chut ani cas se tady rozepisovat o slozitem kokyuho v gojuryu, ale strucne snad tak, ze i pri keage je vydech jednorazovy a silny (mozna preruseny, ale to slovo se mi moc nezda), vedeny z tandenu, jako ostatne veskere dychani v gojuryu. Karate rozhodne neni jen jedno, i kdyz se najdou lide, kteri to tvrdi...


Podľa mňa si len neporozumel ako to RBR myslel. Výdych je samozrejme jednorázový v oboch kopoch - rozdiel je iba vnútorný. Pri keage nastáva zmena keď sťahuješ nohu, pri kekomi dochádza v čase kontaktu ku kime. A to by malo platiť či už je to shotokan, goju-ryu, xyz-ryu.. Princípy karate sú iba jedny..
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

 

Příspěvekod pucmaz » pon 14. lis, 2005 14:44

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 14:47, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Gusep » pon 14. lis, 2005 16:33

Ja sa nesnažím nič dokazovať, to bol iba moj názor. Toto síce nieje to správne fórum ale zaujímalo by ma aký je teda ten rozdiel v dýchaní. A to myslím vážne, že ma to zaujíma a nie že by som chcel rýpať :) Možeme to presunúť do iného fóra ak sa ti bude chcieť niečo bližšie o tom napísať.
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod greghunter » pon 14. lis, 2005 19:58

hwarang: Za tvůj příspěvek ti děkuji! Konečně jsem se trovhu utvrdil v bodě 2! Názor na to mám stejný!
S prací boků zase tak úplně nesouhlasím. Nechápu, proč nemohou být u bloků boky úplně otvřené, když následně mohu použít útočnou techniku jen díky zavření boků a povolení napětí, které mi při otevřených bocích vzniklo!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod greghunter » pon 14. lis, 2005 20:00

Gusep: Rád bych, kdybyste to rozebrali zde. Myslím, že to lidi ( mě určitě) zajímá!!! Možná je dech odlišný kop od kopu, ale princip dechu je snad stejný! Prostě vychází z hara!!!!!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Gusep » pon 14. lis, 2005 21:09

Osobne si tak isto myslím, že princíp dýchania musí byť rovnaký (vychádza z hara, podporuje vznik snapu a kime...) a preto by ma zaujímalo v čom vidí pucmaz tie rozdely. Pevne dúfam, že sa k tomu vyjadrí :wink:
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pucmaz » úte 15. lis, 2005 3:38

.
.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 14:46, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod hwarang » úte 15. lis, 2005 6:27

greghunter píše:hwarang: Za tvůj příspěvek ti děkuji! Konečně jsem se trovhu utvrdil v bodě 2! Názor na to mám stejný!
S prací boků zase tak úplně nesouhlasím. Nechápu, proč nemohou být u bloků boky úplně otvřené, když následně mohu použít útočnou techniku jen díky zavření boků a povolení napětí, které mi při otevřených bocích vzniklo!


Prave na pochopenie by bolo najvhodnejsie konfrontovat tieto otazky na treningu. Vysvetlene to uz bolo, ale pisany text nedokaze uplne presne vystihnut celu podstatu. Prave na toto sluzia treneri, instruktori, majstri a ich sa treba pytat...

Mozno este jeden dodatok. Medzi jednotlivymi poziciami pri konecnom prevedeni technik samozrejme pracujeme s bokmi. To tu uz, ale vysvetlovane bolo ako som uz minule pisal....
hwarang
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 14. črc, 2005 23:00

Příspěvekod Carnage » úte 15. lis, 2005 13:55

Low: Opravdu nechápu jak můžeš říct, že karate a TKD je jedno a to samé....Vždyť principy cvičení jsou úplně rozdíné. V TKD se nikdo nezalamuje tím, že tradiční techniky jsou totálně nepoužitelné, protože se ani nikde jinde než v tulech necvičí. Karate normálně aplikuje dané techniky do boje....což jsem aspoň u nás v TKD nikdy neviděl...Vše co cvičíme my se hodí tak pro mě jako pro bývalého kick boxera...zlepším si rychlost kopů a pohyb ve volném postoji, protože to taekwondu upřít nemůžu, že má vymaknej steping...(doufám, že jsem to naopsal dobře).

Anonym: Souhlasím s tím sinusovým pohybem, v boji je snad jasné, že se musí minimalizovat a vyrazit rounou do úderu, ale proč jsme si to nikdy nezkusili? Na žádném tréninku, by ti to ani nikdo neřekl...Takže celej problém bude asi v oddíle...
Ale ještě to plazení v karate...v karate se člověk plazí pouze v katách a to má své důvody, v reálu má taky vyšší postoj...

Low: Né KIKBOX ale KICK-BOX...:-)
Carnage
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 15. bře, 2004 0:00

Příspěvekod greghunter » úte 15. lis, 2005 16:11

hwarang: Kdyby tato možnost byla v našem oddíle, tak bych to udělal!!!
Párkrát jsem se o to pokusil a mám dojem, že ani většina trenérů neví o čem mluví:-(
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod hwarang » stř 16. lis, 2005 9:12

Co na to dodat ? Rad by som pomohol. Mozno by bolo vhodne porozmyslat nad zmenou, mozno ze staci klubu...
hwarang
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 14. črc, 2005 23:00

Příspěvekod greghunter » stř 16. lis, 2005 11:07

hwarang: Bohužel nemám možnost se dostat do jiného oddílu TKD:-(
A co přesně cvičíš ty???
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod hwarang » stř 16. lis, 2005 11:28

Ja sa venujem uz jedno desatrocie Taekwon-Do I.T.F., ale skusil som aj zbrane, Karate (Gojuryu) cca 3 roky atd. a preto z vlastnej skusenosti viem, ze najlepsie je venovat sa jednemu, ale zato poriadne a so vsetkym co k tomu patri....
hwarang
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 14. črc, 2005 23:00

Příspěvekod Gusep » stř 16. lis, 2005 11:51

pucmaz píše:ano, kazde dychani sice "proste vychazi z hara" (ja mam radsi presnejsi vyraz tanden), jenze dychani v gojuryu je napriklad mekke a tvrde. Mekke pri plynulych silovych pohybech muchimi, tvrde pri uderech a kopech. Jinak bude vypadat tvrdy vydech pri odhozeni, ci pri uderu teisho (dlani), jinak pri tsuki a jinak treba pri uraken uchi. Plynule ale tvrde se dycha pri sanchinu. A nejtezsi kata tensho pak kombinuje dychani mekke i tvrde (to je ovsem na dlouhe roky a ja netvrdim, ze to dokazu) naraz. Stridani plynuleho a razneho dechu je jinak v kazde goju kata...

Jina vec je treba to, ze dychani se musi prizpusobit i zbytek tela, tedy svalstvo. Pri sanchinu je cele telo napjate, pri muchimi a uderech zase uvolnene. Tensho nakonec usti v ideal gojuryu, tedy silne/silove pohyby s uplne (na pohled i na omak) uvolnenymi svaly...

Pomoci dechu se v goju treba i skrti a lame...

Na fundovane vysvetleni, tedy pokud je neco takoveho mozne, navic jiste jeste nejsem na potrebne urovni... a ani bych to na verejnem foru nedelal...


No ja myslim, ze pomocou dychu vznikaju uplne vsetky techniky a plati to aj pre Shotokan.. Takisto tam je dychanie ine pri uraken ako pri tsuki, ine pri maegeri a ine pri ushirogeri...

Silne a rychle pohyby s uvolnenym svalstvom - to nie je iba ideal goju, to je ideal celeho karate, bez uvolnenych svalov nikdy nevznikne ucinna technika.
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod greghunter » pát 18. lis, 2005 12:46

Díky moc všem za příspěvky :D !!! Když někdo budete mít nějaké dodatky, otázky .... Rád je uvítám!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Tae » pon 19. pro, 2005 10:47

Nevím o čem se tady vůbec dohadujete. Na každý bod otázky se dá dobře odpovědět. Není dobrý nebo špatný Bojové umění může být jen špatný učitel. Popsat proč se v taekwondo dělá uder tak a tak je velmi zdlouhavé nejlepší je koupit si encyklopedii taekwondo od zakladatele tam je na všechno určitě dobrá odpověď jen člověk se nesmí do toho bát trušku investovat a navštívit pár dalších oddílu a ptát se a ptát čím větší DAN větší možnost správné odpovědi"i když to není vždycky pravda". Chtěl bych vám napsat proč cvičím Taekwondo já.


Skráceně:Hlavně mám dobrého učitele, který má vysoký DAN a rozumí mu. Mluvý se mnou můžu se ho ptát a vážím si ho.Super lidičky kolem. Je to moderní bojove umění založené na moderních vědeckých poznatkach. Nevím jak ho můžete hanbit musíte ho brát jako celek ale ten celek se skládá z částí jako základní techniky, vzory, sparing,sebeobrana,moralní kodex. Chtěl bych vám ještě podotknout, že je to i vojenské bojové umění využívané v armádě a to určitě v Koreji.

Je hodně dobrých bojovníků, kteří studovali Taekwondo a teď bojujou i v K1.

Pro mě je Taekwondo super. :wink:
Tae
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 19. pro, 2005 0:00

Příspěvekod greghunter » stř 21. pro, 2005 7:28

Tae: Myslím, že nemáš tak docela pravdu... Učitelem je to určitě hodně ovlivněno!!!...,ale každé bojové umění prochází nějakým vývojem a nemyslím si, že nejlepší řešení je encyklopedie! A právě v TKD je těch změn opravdu hodně!
Proč se dělá sinusoida, když je pohyb mnohem zdlouhavější a nepoužitelný?! V konečném sparingu se nic takového nepoužívá a obzvláště v K1 mají taekwondisté ve sparingu většinou zahrnut i styl jiného bojového umění či sportu (Thai-box, kick-box...) :wink:
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Angus » pát 23. pro, 2005 11:03

Ještě k dýchání, i když by to asi patřilo do samostatného threadu (ale zde se to dosti probíralo):
http://www.fsport.uniba.sk/veda/CASOPIS/r2002/c2/gazdik.pdf
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod greghunter » pát 23. pro, 2005 17:04

Angus: Díky moc! Jakmile budu mít trochu více času, tak si to celé pročtu a následně se k tomu vyjádřím.... :)
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Tae » čtv 29. pro, 2005 21:31

Tae: Myslím, že nemáš tak docela pravdu... Učitelem je to určitě hodně ovlivněno!!!...,ale každé bojové umění prochází nějakým vývojem a nemyslím si, že nejlepší řešení je encyklopedie! A právě v TKD je těch změn opravdu hodně!
Proč se dělá sinusoida, když je pohyb mnohem zdlouhavější a nepoužitelný?! V konečném sparingu se nic takového nepoužívá a obzvláště v K1 mají taekwondisté ve sparingu většinou zahrnut i styl jiného bojového umění či sportu (Thai-box, kick-box...)



Ahoj jinak přeju všem vše co nej nej do nového roku.
Na sinusoidu mám taky i své názory. Než tady už jsou napsané a věčinou s nima souhlasím :-). Podle mě se člověk i při sinusoidě učí jak ovládat své tělo ale základ je pořad stejný..... uvolněnost a jak vynaložit co největší efekt v tříštivé technice s menší hmotností těla.

Rad bych si vyzkoušel vojenské Taekwondo. "-) to bude určitě víc bolet "-)

Jinak zakladatel Taekwondo bohužel už umřel. Taekwondo by se mělo teda už ustálit i v knižní podobě. Jinak taky existujou super kazety.

:roll:

Každý bojovnik v K1 má zahrnuto hodně stylů. Nejspíš si zápasník nemůže troufnout být v ringu něčím nemile překvapený. To dává fakt že s taekwondo se už musi počítat i na profi urovni.

Jinak cvičim Taekwondo ITF

:P

Spíš by mě zajímalo jaký názor máš na tu cestu životem podle taekwondo" morální moderní myšlenky to je taky velká výhoda" málo lidí jí studujou a ještě mín se podle toho chovaji. :idea:
Tae
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 19. pro, 2005 0:00

PředchozíDalší

Zpět na korejská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků