Taekwondo WTF

hapkido, musado, taekwondo ITF, WTF, GTF, tang soo do...

Příspěvekod severin » sob 12. bře, 2005 9:55

V jizni Koreji jsem poznal WTF,jako telovychovny system.Ani sami Korejci se prede mnou netajili,ze to berou,jako telocvik.Vetsinou jsem potkaval lidi min s 3dan - 6dan,tak jsem si rikal,ze i tak se branit naucili.Videl jsem take skladat hromadne zkouzky asi 150 lidi na 2.-3. dan v jejich slavne telocvicne na vrcholu Seolu.Trosku jsem se zdesil.Osobne jsem cvicil ITF a nemohl jsem pochopit,jak to co vidim mohlo vzejit ze stejneho zakladu.To jejich potaceni,balancovani a nedychani me ohromovalo.Repertoar technik zuzeny na mnohe variace dollyo /mawashi/ s neustalym rvanim,nekomentuju.To,jak muzou byt objektivni zkouzky,kdyz cvici 150 lidi na jednou si dovedete predstavit.Ani me neprekvapilo,kdyz jsem zjistil,ze spousta lidi cvici nekolik bu najednou.Podarilo se mi shlednout dalsich 19 bu,ktere se naprosto lisily.Nejvetsi dojem na me udelalo hapkido.Cvicili ho,jako opravdovou sebeobranu a jejich technika kopu byla blize k ITF nez WTF.V hapkidu a dalsich bu,ktere nedovedu vyslovit natoz si je zapamatovat,jsem potkal hodne opravdovych borcu.Skakani po kulech,prace s energii,psychopaticke mlaceni do makivar atd.
Nechtel bych,aby doslo k milnemu vylozeni meho prispevku,ze WTF je spatne.Je to velice dobry telocvik,ktery pripravuje mlade lidi na jejich moznou budoucnost mistru bu.Take ho cvici takove kvantum lidi,ze i kdyby tam bylo vyborne jen jedno procento lidi,porad to bude vic nez v cele Evrope.Je to cviceni pro siroke masy,ale pomohlo vycvicit spoustu dobrych fighteru.WTF je bojove umeni,jako kazde jine a zalezi jen na pristupu trenera.Predem se omlouvam za svuj pokriveny pohled ITFaka.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod Anonymní » pon 14. bře, 2005 11:17

Mam tomu rozumět sport = je to na nic?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod marvin » pon 14. bře, 2005 13:51

:D
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 22:18, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod Mirimon » pon 14. bře, 2005 14:49

tygrik - to neznamená že je to na nic. Důležité je cvičit sebeobranu a ne jen sportovní boj. Chce to přistupovat k TKD jako k celku, ne jen k určitým technikám (myslím tim těch 10 nejpoužívanějších kopů, úder, stepping - sportovní boj). WTF nabízí hodně možností, záleží na cvičencích a trenérech jestli se dají cestou sportu nebo sebeobrany. Bohužel u nás se bere WTF spíše jako sport. Jak už tu ovšem jednou padlo - neexistuje horší nebo lepší styl, existuje jen horší a lepší bojovník.

marvin - na začátku bylo ... :arrow: ITF a z něj vzniklo WTF. To jsou dvě hlavní organizace vyučující TKD (samozřejmě s odchylkama). O dalších organizacích vím jen to že existuje GTF a FTF, ale to jak moc jsou uznáváne a jak se odlišují nevím vůbec nic.
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Andrea » stř 16. bře, 2005 20:37

Já cvičím ITF. Jak je to ve WTF s filozofií? Málo? ®ádná? Do nás to furt hustěj... :lol: :lol:
Andrea
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob 05. úno, 2005 0:00
Bydliště: Příbram

Příspěvekod Mirimon » stř 16. bře, 2005 21:58

Andrea píše:Já cvičím ITF. Jak je to ve WTF s filozofií? Málo? ®ádná? Do nás to furt hustěj... :lol: :lol:


Taky máme svůj kodex, který udává co můžeme, nesmíme, co musíme a na co máme právo. Sestavy taky mají svůj význam - nejsou to významní korejci, ale přírodní elementy (nebe, jezero, oheň, vítr, hora, blesk, ...). Tobok a Ti mají taky svůj význam. Ovšem přísahu neskládáme a znám několik ITFáku co jí nedodržují. Celkově máte filozofii propracovanější, což mi dost chybí :-ach jo :(
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Fireball » stř 16. bře, 2005 22:19

ZDar.

No u nás sme si našli na totot Zenového majstra. Osobne žiadny majster TKD nemal o tom to ani poňatie, skôr iba tréning a potom pivko a podobne. Asi ide o to že ak chceš viac tak hľadáš inde. Ja som preto aj s TKD prestal a našiel som iné.

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod severin » čtv 17. bře, 2005 7:59

Mate na mysli filosofii nebo ideologii? Ucta k vyssimu tech. stupni,telocvicne,lidem atd. Snazit se mit tech pet zakl. vlastnosti jsou pravidla naproste vetsiny bu.Kdyz jsem zacinal s tkd-itf,razila se jedina filosofie :tkd je vojenske bu.Plnite rozkazy,poslouchate vyssi hodnosti,ucite se pochodovat.Melo to sve kouzlo a rad na to vzpominam.Dnes uz vim trochu vic o Severni Koreji a vycviku v armade a ani se nedivim,ze ze zapadu k nam prichazi trosku jiny pohled na trenink v podobe WTF.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Andrea » čtv 17. bře, 2005 20:05

Taky filozofie byl hlavní důvod, proč jsem si zvolila ITF. Pořád jsem slýchala, že ITF je bojové umění- WTF je bojový sport. Ale musim přiznat, že dost mě ovlivnil trenér. Nám taky pořád vykládali, abysme si uvědomili, že je to vojenský BU, kázeň,dril atd... a přitom si myslim, že trenér je na nás při tréninku vyloženě mírný. Je tohle ve WTF taky?
Andrea
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob 05. úno, 2005 0:00
Bydliště: Příbram

Příspěvekod Mirimon » čtv 17. bře, 2005 21:04

WTF se bere spíše jako sport, filozofie taky nic moc, ale účinnost technik to nijak nesnižuje. To že je na vás trenér mírný je jen vaše plus. 8)
A jak jsem psal je to jen o tom co trénovat, jestli sport nebo sebeobranu. Navíc poslední dobou k nám chodí trénovat i cvičenci z ITF a celkem se jim naše tréninky líbí.
Severin - co máš namysli tou ideologii? My se vždy před tréninkem klaníme jihokorejské vlajce (taky to tak děláte?).
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Mirimon » pát 18. bře, 2005 9:23

Tak jsem nad tím tématem filozofie taekwonda uvažoval a dospěl jsem k závěru, že pokud chci na ulici vyhrát, je důležitější mít správnou techniku, rychlost, reflexy, sílu a né tobok obšitý černými pruhy (tak to maj v ITFku, čím větší dan - tím více obšitý tobok).
A ještě jsem zapomněl - né každý tu filozofii, přísahu a etiku dodržuje, to záleží na každém z nás jestli se podle toho budeme chovat nebo nebudeme chovat
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod severin » pát 18. bře, 2005 11:46

To Mirimon: No to by me zajimalo,jestli by se v ITF klaneli severokorejsky,jihokorejsky nebo kanadsky :) .Kazdopadne tkd vznikalo predevsim v jizni casti Koreje a klaneni se vlajce je urcity symbol,ktery nemusi byt vsem spolecny.Ideologii a filosofii v tkd radsi necham na kazdeho osobni uvaze :D.Nebal bych se priznat,ze WTF je predevsim sport,protoze kickbox taky nikdo nepodcenuje. Tkd uz necvicim,tak sem tam poslu nejakej postreh,ale debatu necham na povolanejsich.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mirimon » sob 19. bře, 2005 8:29

doporučuji shlédnout všem zájemcům o taekwondo wtf
http://mujweb.cz/www/abc.taekwondo/

severin - nebojím se přiznat, že je to spíš sport
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Andrea » sob 19. bře, 2005 16:17

A ubrání se člověk s WTF i na ulici nebo je to sport do hal a na olympiádu?
Andrea
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob 05. úno, 2005 0:00
Bydliště: Příbram

Příspěvekod Mirimon » sob 19. bře, 2005 16:22

Andrea píše:A ubrání se člověk s WTF i na ulici nebo je to sport do hal a na olympiádu?


Pokud trénuje sebeobranu, tak ano. Pokud jen sportovní zápas, tak ne. :twisted:
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod hellas » sob 19. bře, 2005 16:22

zalezi na cloveku, padlo to tu mnohokrat :wink: ja se byl po dvou letech v ITF mrknout na MT a byla to "legrace",ale ne pro me 8)
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod Anonymní » sob 19. bře, 2005 16:31

Andrea píše:A ubrání se člověk s WTF i na ulici nebo je to sport do hal a na olympiádu?


To je otazka, ako ci sa niekto ubrani so zeleznou tyckou.
Ak ju vies pouzit tak hej, ak nie tak... :wink: :D
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Mirimon » sob 19. bře, 2005 22:23

dále doporučuji shlédnout
www.taekwondo.ic.cz

pro ty coještě neviděli, dopořučuji shlédnout
http://mujweb.cz/www/abc.taekwondo/
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod severin » pon 21. bře, 2005 22:43

Stranky jsou udelany dobre.Cvicici ma mit moznost vnimat starodavne koreny toho co cvici.Znat pasky,jak skladat dobok a podle ceho se jmenuji sestavy.Napis radsi stranky,kde jsou opravdovi nadcenci,kteri delaji sportovni stranku opravdu okrajove.Vzdyt krome par stranek z encyklopedie,kdyz otevrete figters magazin nebo se divate na weby vsude je to samej zebricek a fotky ze zavodu.Kolik klubu cvici hoosinsul a tando matsogi a jak casto? Neni nahoda,ze stale casteji potkavam WTF bojovniky na seminarich jiujitsu a jinych nesportovnich bu.Stejne jako wing tsun objevil a privlastnil si filipinsky boj v podobe Latosa escrima i WTF ve svete objevuje arnis a kali.Vzdyt i zakladatel prohlasil,ze kazdy ma studovat i jina bu.


http://www.arnis-finsterwalde.de/fotos_2004.htm
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Balerion » ned 03. dub, 2005 23:39

zdarec,
som tu novy a tak citam setko mozne :D ja osobne som 'cvicil' tkd wtf v podstate cely zivot (teraz mam 20), a tu knihu 'abeceda tkd' napisal moj otec :oops: ale uz pomaly 2 roky tkd necvicim (osobne problemy s otcom trenerom :roll: )
co sa tyka toho ci sa clovek ktory cvici tkd dokaze ubranit tak ako uz bolo povedane zalezi natom ako a co trenuje
mam kamarata ktory cvici ITF a chodil aj na nejake tie sutaze (ja som nikdy osobne nesutazil) a bol parkrat u nas na treningu a bol som dost prekvapeny ake zle navyky pochytal na tych ich treningoch (napr. skoro vobec nepouzival ruky na obranu apod.) a ked sme si dali taky lahsi zapas na treningu tak by som povedal 'piece of cake' :lol: (tym myslim, ze zlozit ho nebol ziadny problem) preto suhlasim s tym, ze ked niekto cvici aby mohol chodit na sutaze tak toho moc nenabrani niekde vonku...na druhu stranu vzdy treba brat do uvahy psychiku, myslim, ze keby sme boli obaja vystaveny utoku na ulici, tak ja osobne by som to po psychickej stranke asi tazsie znasal ako on
je to vzdy osobitne
Balerion
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 02. dub, 2005 23:00

PředchozíDalší

Zpět na korejská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků