Japonský meč, jak ho ovládat, iaido a spol.

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: kryt

Příspěvekod patrik » sob 24. led, 2009 11:02

Picard píše:
mysmys píše:Kryt sekem bych spise rekl obrana sekem, aspon co s tyka ucitotosi waza - sražení úderu soupere a protiútok ..., nebo kiriotosi ...atd.
.


To zas pro me neni jednoducha technika :-)


Mno uči otoši krom kenda nevím, nikdy jsem se s tím nesetkal... zdá se mi dost "natvrdo" sekat mečem shora na mune jiného meče... ale kiri otoši je jedna ze stěžejních technik naší školy (©MR a související). Pravidelně (furt) to cvičíme a je to fakticky těžká věc, ale když se podaří, je to bóžííí ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod torao » sob 24. led, 2009 11:25

to ALL:
moje vyjádření bude za školu Tenšin šóden katori šintó rjú - Hatakeyama-ha.
V našem cvičení nejsou kryty, jak říká můj učitel "no uke".

To co myslel Ingwe je trošičku něco jiného než kaeši waza v kendó spíš uke nagaši... ale v naší škole to není přímo myšleno jako kryt ve stylu krytu, spíše kontrola prostoru... těžko vysvětlit...

Pokud se to v jiné škole například v Sugino-ha cvičí jinak s pojetím krytu, ok, v pořádku, může být, určitě v tom váš učitel vidí nějaký význam.
Ale jen by mě zajímalo jak pak vypadá ten meč po takovém boji, kolik je v něm zubů a jestli to vůbec ten meč přežije...

Co jsem měl možnost vidět, tak Otake sns vysvětluje kata velmi podobně jako Hatakeyama sns, a taky neříká, že v katori jsou uke...

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

uciotosi, kiriotosi

Příspěvekod mysmys » sob 24. led, 2009 11:27

pravidelne uciotosi cvicim ( s bokenem ), prijde mi to opravdu tezke ... , kiriotosi taktez ba jeste vic tezsi mi to prijde

Kdyz pomyslim, ze mune mece je o hodne uzsi nez mune bokenu nebo sinaje ... tak se mi zda, ze zvladnuti teto techniky a jeji provedeni v praxi vyzadovalo nebeskou "zrucnost" a pevnou psychiku nebo oddane smireni, ze to souboj clovek neprezije :D

v mem pripade se provedeni kiriotosi spise casteji podoba aiuči :(
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Příspěvekod patrik » sob 24. led, 2009 11:37

ad uči otoši, jestli se nepletu je i v kihon kendó katách, takže s šinaiem nebo bokkenem běžné, ale docela by mě zajímalo jestli je i jinde než v kendó. Fakt že jo...

O kiri otoši náš učitel (PK) mluví jako o velmi těžké technice, nebo snad i nejtěžší, ale myslím, že má skvělou metodiku, jak to naučit. Právě aby nedocházelo k aiuči. K němu dojde zpravidla, když se jeden nebo druhý bojí, když někdo svůj sek zbrzdí. Tedy podle toho, co jsem vypozoroval na trénincích ;) A přijde mi to, že se častějc bojí učidači, ten kdo útočí... se bojí o šidačiho a tím dochází k aiuči nebo spíš k ai nuki :) Prostě se nestane nic. Oba meče se zastaví v jednom bodě - někde nad hlavou. Je to hodně zajímavá část tréninku.

Jinak hrozně krátký povídání o kiri otoši je tady: http://tenshin.cz/smr/texty/sensei-kiri.htm ale myslím, že je to opravdu v souvislosti přímo s naší školou a člověku, co cvičí něco jiného to moc neřekne.

Kdyby někdo nevěděl, jak si představit kiriotoši, tady je dobrej příklad. Hned první technika http://www.youtube.com/watch?v=bTM0qctatvk
Kiri otoši přímo z naší rjúha nikde nemám :(

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » sob 24. led, 2009 12:04

RBR píše:
ingwe píše:co je to kryt? těžko říct :D ale já pod tím myslel jakýkoliv způsob jak zastavit nebo odklonit dráhu soupeřova útoku. a kecal jsem, i v katori jsou "kryty", něco jako zmiňované kaeši waza. ale asi až v pokročilejší sérii kata.


No, dobře, ale zastavit soupeřův útok můžeš protiútokem, když ti dá možnost. Můžeš třeba soupeři hodit něco do obličeje a chvilkově jej oslepit, on sám zastaví útok nebo odkloní dráhu. Nějak ti ta definice pokulhává.

Myslím si, že to slovíčkaření, takové např. te-ura-gasumi (-no-kamae), ogasumi (-no-kamae), tachi-tori (-no-kamae) jsou střehy, které májí v sobě zahrnutý kryt. Takže proč si myslíš, že jsou až v pokročileší sérii kat.

RBR


samozřejmě jsem myslel "zastavit nebo odklonit dráhu soupeřova útoku"-vlastním mečem. o jiných způsobech nemá cenu mluvit v debatě o krytech mečem. jak je to u nás vysvětlil nejerudovaněji Torao, není co dodat. stejně je to dycky o osobní zkušenosti.

ale obecně-není kryt jako kryt, že. je něco jiného zastavit/odklonit soupeřův útok chytře, získat tím zároveň nějakou výhodu, a je něco jiného nastavit jen tupě do dráhy seku vlastní zbraň nejlépe ostřím kolmo k seku. i když někdy zdání klame... složitá problematika, těžko něco vyřešíme přes net, a taky není co řešit. každý máme svého učitele, snažíme se podle něj cvičit a přebíráme jeho výklad pohybů. (a věříme že právě ten náš učitel to má nejlíp zmáklý :lol: )
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod ingwe » sob 24. led, 2009 12:14

patrik píše:...
když se jeden nebo druhý bojí, když někdo svůj sek zbrzdí. Tedy podle toho, co jsem vypozoroval na trénincích ;) A přijde mi to, že se častějc bojí učidači, ten kdo útočí... se bojí o šidačiho
...


hehe, všude stejné problémy koukám. tady si myslím mají velkou nevýhodu holky. kolikrát už to zaznělo, "sekni mně pořádně, ať to cítím když neuhnu, neboj nebolí mně to". kluci většinou dokážou tohle bez problému (spíš dávájí té síly zbytečně moc), ale holky se o nás bojí aby nám neublížily. genetické nastavení ani silná emancipace jen tak hned nezmění...

(myslím že v tomto je velký přínos cvičit ke kórjů kendó, ale je to velmi velmi IMHO)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » sob 24. led, 2009 12:26

2ingwe

Nevím, nevím.
Překvapuje mě, jak opatrný bejvaj chlapi. Popravdě ono to kiri otoši je opravdu o hubu (hlavu, oko, ruce). Myslím, že ten strach nejvíc vychází z nepravidelného cvičení a tam je jedno jestli je to chlap nebo baba :)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » sob 24. led, 2009 12:39

samozřejmě nemluvím o seku na hlavu, to by bolelo od kohokoliv. ale obecně mi přijde že holky maj silnější zábrany. proti seku na hlavu jsem zatím necvičil nijak složitou techniku aby tam byl tento problém.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod RBR » sob 24. led, 2009 16:34

torao píše:to ALL:
moje vyjádření bude za školu Tenšin šóden katori šintó rjú - Hatakeyama-ha.
V našem cvičení nejsou kryty, jak říká můj učitel "no uke".

... ale v naší škole to není přímo myšleno jako kryt ve stylu krytu, spíše kontrola prostoru... těžko vysvětlit...

Pokud se to v jiné škole například v Sugino-ha cvičí jinak s pojetím krytu, ok, v pořádku, může být, určitě v tom váš učitel vidí nějaký význam.
Ale jen by mě zajímalo jak pak vypadá ten meč po takovém boji, kolik je v něm zubů a jestli to vůbec ten meč přežije...

Petr


Nemluvil jsem za Sugino-ha, ale za sebe. Nikde netvrdím, nic o tom jak se co vysvětluje. Pouze jsou to mé subjektivní pocity a názory, jak jsem to pochopil. Možná špatně, ale zatím chápu, že pojem krytu je v katori takový zamlžený. Není tam kryt používán ve smyslu tvrdého uke jako v karate /age uke, soto uke atd., ale přesto tam zatoupen je.
Jinak náš meč nebude o nic více zubatý jak ten váš. Není potřeba tolik emocí. Zvlášť, když dobře víš od koho se Hatakeyma katori naučil, takže metodika nebude příliš odlišná.
Jsem začátečník rád se nechám poučit. Jak mě vysvětlíš tači dori, bez pojmu kryt nebo blok. Tělem neuhýbáš, veškerá obrana je jen v práci s mečem. Jak nazveš tu obranou činnost s mečem. Kontrola prostoru asi taky nebude to pravé? Nerýpu je se chci ve svých znalostech posunout dále.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » sob 24. led, 2009 16:39

ingwe píše:
RBR píše:ale obecně-není kryt jako kryt, že. je něco jiného zastavit/odklonit soupeřův útok chytře, získat tím zároveň nějakou výhodu, a je něco jiného nastavit jen tupě do dráhy seku vlastní zbraň nejlépe ostřím kolmo k seku. i když někdy zdání klame...


Myslím, že si uhodil hřebíček na hlavičku. Tak nějak jsem pochopil smysl krytí v katori, myslet o krok dál a připravit si svým "krytem" prostor pro vlastní akci.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod ingwe » sob 24. led, 2009 18:08

RBR píše: Jak mě vysvětlíš tači dori, bez pojmu kryt nebo blok. Tělem neuhýbáš, veškerá obrana je jen v práci s mečem. Jak nazveš tu obranou činnost s mečem.


tak, jak jsi to popsal, se to u nás necvičí. pan Hatakeyama změnil mnohé, asi víc než myslíš. nechci to ale pitvat, jestli tě zajímá bližší info, napiš SZ Toraovi.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » sob 24. led, 2009 18:24

IMHO jste právě ve fázi toho slovíčkaření ;)

Takže zpátky k definici "krytu" :)
Co je tedy kryt? Je to odražení, odvedení? Nemůže být kryt taky bez kontaktu? Tedy musí být krytí vždycky uke (ukeru), nemůže být krytí (vlastně taky přijmutí) něco jiného? Nebo, jak tu bylo popsáno co krytí sražením (kiri otoši) atp. Není třeba čúdan nebo seigan no kamae vlastně taky kryt? Stojím skrytý za mečem :) ? A co na to Jan Tleskač ;) a zelený :mrgreen: Raul.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » sob 24. led, 2009 18:36

i když,v podstatě,nevím,o čem se bavíte.......

jako šermíř znám i kryty bez kontaktu.....jde o tzv zárazy,kdy sokovi vstoupím do útoku s úhybem(záleží jen na mně,jestli půjde o defenzivní-pohroz(čepel před soupeřem,nekontaktně),či ofenzivní,kdy ho napíchnu) a zároveň mne čepel kryje,kdyby soupeř změnil dráhu meče(Inkvartáta,imbrokáta,interciáta).


Kryt bych definoval jako takové postavení zbraně,které znemožňuje soupeři zásah mého těla...je jedno,zda je kontaktní,či bezkontaktní.....


Poznámky o zubech(či zničení zbraně) tak nějak neberu vážně,sorry...je to zbraň a při použití k jejímu opotřebení prostě dojít musí.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Picard » sob 24. led, 2009 19:30

patrik píše:A co na to Jan Tleskač ;) a zelený :mrgreen: Raul.
Ty tam zas neco chlastas, ze jo?
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » sob 24. led, 2009 19:36

2Picard

Absolutně ne :)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » sob 24. led, 2009 19:37

A na to se napijem Obrázek
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » sob 24. led, 2009 19:58

Jinak ta debata o krytech mi teda nejak unika :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » ned 25. led, 2009 10:35

Picard píše:Jinak ta debata o krytech mi teda nejak unika :-)


U mě je to z nudy ;)
Ale věřím, že hoši z různých škol T©K©R můžou mít prostě jiný náhled na techniky. Osobně jsem rád, že tu nemáme (zatím) jinou větev naší školy a nemusíme řešit ;)

Každopádně jsme včera s toraem domluvili společnou akci na březen, tak snad bude příležitost přejít od teoretickýho tlachání k praktickému ukazování :)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » ned 25. led, 2009 12:08

Jendis píše:...
Poznámky o zubech(či zničení zbraně) tak nějak neberu vážně,sorry...je to zbraň a při použití k jejímu opotřebení prostě dojít musí.


to je hezký, ale my (já) se bavíme o technice, a při cvičení se snažíme o "ideální techniku", při které je to opotřebení co nejmenší. kdyby mi šlo o krk, nepochybuju že bych kryl vším co bych měl po ruce, od ostří až po podrážky bot, ale to je věc úplně jiná.

Patrik: myslím že tuhle debatu vedou všichni zúčastnění z nudy, jestli někdo ne, nechť se dobrovolně přizná.
O té březnové akci už vím a šíííleně se těším. Sláva, gloria, haleluja :D
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod torao » ned 25. led, 2009 16:19


Nemluvil jsem za Sugino-ha, ale za sebe. Nikde netvrdím, nic o tom jak se co vysvětluje. Pouze jsou to mé subjektivní pocity a názory, jak jsem to pochopil. Možná špatně, ale zatím chápu, že pojem krytu je v katori takový zamlžený. Není tam kryt používán ve smyslu tvrdého uke jako v karate /age uke, soto uke atd., ale přesto tam zatoupen je.
Jinak náš meč nebude o nic více zubatý jak ten váš. Není potřeba tolik emocí. Zvlášť, když dobře víš od koho se Hatakeyma katori naučil, takže metodika nebude příliš odlišná.
Jsem začátečník rád se nechám poučit. Jak mě vysvětlíš tači dori, bez pojmu kryt nebo blok. Tělem neuhýbáš, veškerá obrana je jen v práci s mečem. Jak nazveš tu obranou činnost s mečem. Kontrola prostoru asi taky nebude to pravé? Nerýpu je se chci ve svých znalostech posunout dále.



To co jsem napsal nebyl útok na Sugino-ha... jen vím, že Sugino sns, některé věci prostě neříká...
Například vysvětlení základních pohybů v kata, jsem nikdy Sugino sns, nikdy neviděl, a co vím tak to neukazují ani jeho žáci. Spíš to byla otázka, co se v Sugino-ha učí. Neb u nás v dojo, se vysvětlení kata ukazuje už nováčkům, proto mě udivuje, že považuješ Te ura gasumi, Ko gasumi a Torii (Tachi torii) za kryty...

Píšeš, že se při tachi dorii neuhýbá, mužeš mi napsat v které kata? Kasumi no tachi, nebo hakka no tachi?
Jak dlouho cvičíš TSKSR?

Něco jako Kiri otoshi je v TSKSR taky, ale trošičku jinak, a za jiným učelem.

To co tady šíleně všichni řeší, vysvětlím během názorné ukázky na semináři. Tam to pochopí každý...

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků

cron