Japonský meč, jak ho ovládat, iaido a spol.

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod RBR » ned 25. led, 2009 19:32

torao píše:To co jsem napsal nebyl útok na Sugino-ha... jen vím, že Sugino sns, některé věci prostě neříká...
Například vysvětlení základních pohybů v kata, jsem nikdy Sugino sns, nikdy neviděl, a co vím tak to neukazují ani jeho žáci.


Ok! Pokusím se odpovědět. Bohužel jsem ještě na semináři se Sugimem nebyl, tak ti nemůžu popsat co říká nebo neříká.

Píšeš, že se při tachi dorii neuhýbá, mužeš mi napsat v které kata? Kasumi no tachi, nebo hakka no tachi?


Zatím jsem se setkal s tachi tori jen jednou v kasumi no tachi u ukeho. Nějakou velkou práci tělem jsem tam u něj nezanamenal. Zatím to chápu tak, že se snaží uke sílu útoku kirikomiho pohltit přes vlastní meč ("vykrýt" obrazně řečeno), než že by primárně úhybem dostal vlastní tělo do bezpečí a mečem jen kontroloval situaci.

Jak dlouho cvičíš TSKSR?


Chvilku 2,5 roku, ale s mizernou účastí na trénincích, proto se považuji za začátečníka

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod ingwe » ned 25. led, 2009 21:26

RBR píše:...
Zatím jsem se setkal s tachi tori jen jednou v kasumi no tachi u ukeho.
...
Chvilku 2,5 roku
...


po dvou a půl letech ještě necvičíš hakka no tači?
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod RBR » pon 26. led, 2009 7:53

ingwe píše:
RBR píše:...
Zatím jsem se setkal s tachi tori jen jednou v kasumi no tachi u ukeho.
...
Chvilku 2,5 roku
...


po dvou a půl letech ještě necvičíš hakka no tači?


Vždyť říkám, že mám mizernou účast na trénincích. Navíc nikam nespěchám, vždyť ani pořádně necvičím itsutsu-no-tachi (dle svých představ). Pak je tu problém, nějak nám odpadlo několik ostřílených borců, takže bylo nutné naučit se roli ukeho u prvních kat.
V katori razím ideu, raději cvičit dvě katy pořádně než pět blbě. Všechno má svůj čas je dost možné, že se během prázdnin naučím postup hakka no tači a když ne, tak se nic neděje. Nejsme na dostizích.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » pon 26. led, 2009 9:04

V této souvislosti... ale mimo Katori, na základě osobní zkušenosti s jinou rjúha:

RBR píše:(...)
V katori razím ideu, raději cvičit dvě katy pořádně než pět blbě. Všechno má svůj čas je dost možné, že se během prázdnin naučím postup hakka no tači a když ne, tak se nic neděje. Nejsme na dostizích.

RBR


S tím se nedá než souhlasit, že je vždycky lepší cvičit cokoliv pořádně :) Ale mám jednu otázku. K čemu je cvičení jedné nebo dvou kat, je-li v těch následujících katách nějaká další informace i o těch předchozích? Osobně nevím, je-li to podobné v Katori, ale u nás je to souvislé téma, spojená nauka. Nedá se říct, že by první kata byla k ničemu, ale pravda je, že teprve později ta samá první kata získá jakýsi bojový kontext... Teprve, když se člověk seznámí s její "opačnou" verzí, nebo když začne cvičit jiné katy s jiným rytmem a ty mu umožní nový náhled na tu první.

Já samozřejmě nevím, jak to je v Katori, ale jsou školy, kde se na začátku provádějí jednoduché pohyby, a teprve později pohyby složitější ;)

Na druhou stranu i u nás jsou hranice, kde cvičí lidi jen tak pro zábavu a víc je nezajímá (o tom už jsem si psal s toraem via ICQ) a údajně i v minulosti byla studia běžně kusá. Tj. někdo přišel, zaplatil, naučili ho jen první sadu technik a on odešel...

Píšu to proto, že skoro každé cvičení vysvětluju lidem, že by si neměli libovat ve skromnosti, jakou popisuješ, RBR. Jako "já budu umět pořádně jednu katu radši, než špatně pět". Já si totiž myslím, že abych uměl tu jednu pořádně, musím se nejdřív blbě učit těch pět ;) a to je jediný způsob, jak se časem naučím i těch pět nebo víc.

Patrik

P.S.
Jestli je to v Katori úplně jinak, potom ta otázka ode mě nemá smysl.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod torao » pon 26. led, 2009 10:18

Vždyť říkám, že mám mizernou účast na trénincích. Navíc nikam nespěchám, vždyť ani pořádně necvičím itsutsu-no-tachi (dle svých představ). Pak je tu problém, nějak nám odpadlo několik ostřílených borců, takže bylo nutné naučit se roli ukeho u prvních kat.
V katori razím ideu, raději cvičit dvě katy pořádně než pět blbě. Všechno má svůj čas je dost možné, že se během prázdnin naučím postup hakka no tači a když ne, tak se nic neděje. Nejsme na dostizích.


No, píšeš že vám odešlo několik ostřílených borců, a že jsi se musel naučit roli ukeho.... abych řekl pravdu jsem na rozpacích, u nás i v jiných dojo co jsem viděl v Italii, Holladnsku, Francii, jsem potkal třeba lidi co uměli jen pár kata, ale vždy obě strany.
Přímo u nás v dojo, se začínáš učit, obě strany skoro zárověň. Má to spoustu výhod, neb vidíš co v katě dělá ten druhý a lépe se ti chápe co a proč to děláš.

Základní kata (omote) jsou čtyři kata. Cvičit jen jednu, nebo dvě je trochu krátkozraké, ale pokud to tak tvůj učitel vidí...
V našem dojo se razí myšlenka, že omote jsou čtyři kata, a je nutná znalost všech čtyř, neb vše je plně propojeno.

Zatím jsem se setkal s tachi tori jen jednou v kasumi no tachi u ukeho. Nějakou velkou práci tělem jsem tam u něj nezanamenal. Zatím to chápu tak, že se snaží uke sílu útoku kirikomiho pohltit přes vlastní meč ("vykrýt" obrazně řečeno), než že by primárně úhybem dostal vlastní tělo do bezpečí a mečem jen kontroloval situaci.


No, vysvětlovat přímo tuhle situaci nebudu, ale všeobecně...
V našem dojo, a v kata které cvičíme, nikdy nezůstávám tělem v dráze útoku, vždy uhnu. Takže čistě teoreticky, pokud bych "kryl" pomocí torii útočníkův útok, určitě bych stál tak že by mě jeho měč nezasáhnul..

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » pon 26. led, 2009 10:21

Falešná skromnost to není, spíš z nouze cnost. Mít pravidelnou účast na trénincích, tak je to jiné. Základní techniky můžu doma cvičit na tréninku jen stačí , když se trenér mrkne opraví a zase můžu doma odstraňovat chybky. U párových cvičení bez sparinga toho doma člověk moc nenacvičí.
Osobně bych chtěl paměťově se naučit takový základní balíček tj. základní kata omote-no-tachi (uke, kirikomi) a iai-jutsu (suwari, battó), pak stopnout další příděl nových informací a pilovat, pilovat, pilovat. I tak to je práce na pár let a pak se uvidí.


RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » pon 26. led, 2009 10:40

2 RBR
Díky za odpověď... jak píšu, i u nás jsou lidi, co se s tímto přístupem spokojí. Myslím, že to je právě jeden z přínosů cvičení těchto starých škol v současnosti... Nejde o život ;)

2 torao, taky díky

jj, tohle mi dává smysl
V našem dojo se razí myšlenka, že omote jsou čtyři kata, a je nutná znalost všech čtyř, neb vše je plně propojeno.


Jinak ale u nás často cvičíme nejdřív stranu šidačiho (džó) a teprve později stranu meče (učidači). Možná i proto, že jsou to dvě různé zbraně... v každém případě to není pravidlo a opravdu záleží technika od techniky, člověk od člověka... Jsou lidi, kteří se "naučí" ran-ai (znáš) za jeden trénink (obě strany) a oproti tomu lidi, co si nezapamatují cuki zue (znáš?) ještě po půl roce. Ale to neva... každej má stejnou šanci a jak napsal RBR "nejsme na dostizích" ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » pon 26. led, 2009 13:34

torao píše:Přímo u nás v dojo, se začínáš učit, obě strany skoro zárověň. Má to spoustu výhod, neb vidíš co v katě dělá ten druhý a lépe se ti chápe co a proč to děláš.

I u nás to tak zhruba funguje. Nejdříve se naučí role kirikomi a pak se nechá chvilku čas na zapsání do paměti a jde se na ukeho. Spíš já jsem výjimka potvrzující pravidlo. Když se učila kata nebo role ukeho, tak jsem tam nebyl. Potom jsem byl rád, že jsem si zopakoval co jsem znal, když jsem se jednou začas dostal na trénink.
Nedávno jsem zlepšil účast na trénincích a vyvstala nová situace, musel jsem dohnat ztrátu. Teď je to zhruba vyrovnané Tři první katy takřka v obou rolích (trojka uke pokulhává). Teď potřebuji do v paměti upevnit 3 ukeho a pak přijde další. To chce čas a půjde to.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod ingwe » pon 26. led, 2009 21:03

RBR: chápu, jen mně to překvapilo, tak jsem se ptal. jinak k tomu co jsi psal o tačidori, jen to potvrzuje že pan Hatakeyama změnil mnohé, a snad tak lépe chápeš moje "ne-nadšení" pro případný společný seminář olomouckého a brněnského dódžó, o kterém jsme tu kdysi psali. není v tom vůbec nic emocionálního.
ostatním díky za pěkné příspěvky ohledně poměru čas:kolik-kata-umím. já se na to dokážu podívat z obou pohledů(skromný i uspěchaný), ale stejně se nakonec budu snažit poslechnout svého učitele a cvičit podle něj :)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » úte 28. dub, 2009 13:47

Fotky z další víkendové stáže iaidó u nás:
http://www.tenshin.cz/images/iai-kveten ... index.html

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Články o Kendó a Iaidó ve FM

Příspěvekod Picard » stř 29. dub, 2009 13:30

Ahoj,

možná by někoho zajímalo pár článků o Kendó a Iaidó, co v poslední době vyšly ve Fighters magazínu.

Nihon Kendó Kata (Číslo 9/2008)
náhled http://www.fighters.cz/images/strana_nahled-78_1401.jpg
Obrázek

©inaj Kendó (Číslo 11/2008)
náhled http://www.fighters.cz/images/strana_nahled-9_1408.jpg
Obrázek

Evropský šerm & japonské Kendó (Číslo 1/2009)
náhled http://www.fighters.cz/images/strana_nahled-42_1452.jpg
Obrázek

Jak se cvičí Iaidó (Číslo 2/2009)
náhled http://www.fighters.cz/images/strana_nahled-24_1505.jpg
Obrázek

No a v květnovém čísle asi za 14 dní vyjde opravdová lahůdka, k příležitosti 30 let ©inbukanu v Evropě bude rozhovor panem Victorem Cookem, který je hlavou této rodiny (resp. její evropské větve, více o něm se dočtete zde). Tak se těšte, je plný opravdu zajímavých myšlenek o budó.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » stř 29. dub, 2009 13:52

Články doporučuju, čupr čtení...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » stř 29. dub, 2009 14:07

patrik píše:Články doporučuju, čupr čtení...

Patrik


No když už jsme u toho, tak ve FM vyšlo od patrika už asi 7 dílů luxusního psaní o džódó, šmr, tradičního i moderního a dalšího, tak taky můžu doporučit :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod ingwe » pát 01. kvě, 2009 13:59

tedy pánové vy jste ztělesněná literární plodnost :) většinu článků jsem četl, ostatní zběžně prolétl, takže vám tímto děkuji za zajímavé počtení, a taky všem doporučuju.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Picard » sob 11. črc, 2009 18:00

Koho by to zajímalo

30 let ©inbukanu (Číslo 5-6/2009)
náhled http://www.fighters.cz/images/strana_nahled-86_1554.jpg
Obrázek

Načasování v Kendó (Číslo 7/2009)
náhled http://www.fighters.cz/images/strana_nahled-72_1580.jpg
Obrázek
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » čtv 14. led, 2010 16:23

Nevim kam to dát ...

Ukázká BU lokální policejní stanice nebo oblasti (asi?)

http://www.youtube.com/watch?v=eua9idCewDE

Podle informací co u toho byly - policejní stanice běžně nabízí pro veřejnost výuku bojových umění, často je to Džudó a Kendó a často pro děti (jako jakýsi druh služby veřejnosti).

Je tam Džudó, Karate (asi), zajímavě ztvárněná ukázka Aikidó (ale chce to asi rozumět japonsky, aby si to člověk užil :) ), potom Kendó a na konci Džódó.

Nic z toho asi není nějaký extra vysoký level, ale představuju si to tak, že tohle je tam prostě na každým rohu, což mi přijde hodně cool :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod mysmys » čtv 14. led, 2010 16:56

pekna ukazka zenske sebeobrany - tak v pulce videa...
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Příspěvekod Jendis » pát 15. led, 2010 6:12

Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod ingwe » pát 15. led, 2010 22:48



mno, tón rukopisu komentovat nebudu, ten je mi hodně vzdálený. já jen že tvrdit o jap. meči že je to čistě dvouruční zbraň je dle mne chybka. ale to tu asi stejně každý ví. já jen tak aby řeč nestála.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Picard » stř 27. led, 2010 12:07

ingwe píše:ten je mi hodně vzdálený.
No v tom nejsi sám :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků