©koly Jujutsu v ČR

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod akusan » úte 27. led, 2009 14:39

Chtěl jsem zeptat jestli v čechách jsou taky školy jujutsu.Zatím co jsem poznal jujutsu -tak to byla směs aikida,karate,taekwondo,atd.Prostě nejmín 5bojových umění SMÍCHANÝCH dohromady pod názvem jujutsu.Díky
akusan
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 15. led, 2009 0:00

 

Příspěvekod zm » úte 27. led, 2009 15:32

akusan píše:Chtěl jsem zeptat jestli v čechách jsou taky školy jujutsu.Zatím co jsem poznal jujutsu -tak to byla směs aikida,karate,taekwondo,atd.Prostě nejmín 5bojových umění SMÍCHANÝCH dohromady pod názvem jujutsu.Díky

Nejsou. Není zač.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Makoto » úte 27. led, 2009 16:25

akusan píše:Chtěl jsem zeptat jestli v čechách jsou taky školy jujutsu.Zatím co jsem poznal jujutsu -tak to byla směs aikida,karate,taekwondo,atd.Prostě nejmín 5bojových umění SMÍCHANÝCH dohromady pod názvem jujutsu.Díky

Ja to malicko opravim, at odpoved Zdenka nezni tak jednoznacne. Pred valkou se k nam dostalo jujutsu, ktere jiz ve skutecnosti bylo judo (ale protozer judo bylo v te dobe novym a neznamym sportem, pouzil se klasicky marketingovy trik, kdy se pripoji ke zname tvari/logu/stylu neco noveho a casem prebere komplet image). Tusim, ze v roce 1942 se rozhodlo, ze uz se tomu nebude rikat jujutsu, vynechaly z toho nebezpecne tehcniky a oficialne se zacal propagovat nazev judo (zdroj Mikulasek Dziu dzitsu, nakladatelestvi tusim Tosenovsky, 1944). Po druhe svetove valce tedy v Cechach prakticky jj neexistovalo a pokud ano, bylo to judo. Prisli komancove, kteri zamezili kontakty do zahranici a proto se tu mohlo ucit jen box, karate, judo a zapas. Zbytek byl kapitalisticky vymysl. Nicmene lide se doslechli o tom, ze judo vzniklo z jj, ktere bylo klasickym sebeobrannym umenim a chteli cvicit neco, co se da pouzit aj na ulici. Jenze jak se to ucit, kdyz nemuzeme vyjet ven a u nas to neni? Tak spojime judo, karate, aikido dohromady, vsechno jsou to preci BU z Japonska, tak proc ne (teto neuveretilne myslenkove konstrukce se drzeli ti, kteri to nemeli az tak v hlave vyhrabano jako ostatni, kteri se snazili pozdeji implementovat do jj WCh, Thaibox, apod.). A nejde nakonec ani tak o to, ze kazdy styl je "z jine vsi", ale ze kazdy styl pouziva jine principy. Vznikl tedy mismas, ktery mel v sobe udery a kopy (z karate), hody a zem (z juda) a zbrane....to si troufnu tvrdit jako cistou improvizaci plus to, co si budouci instruktori prinesli z armady ci od policie. Nastesti prisla Sametova revoluce, ktera umoznila pristup k informacim a hlavne skutecnym jj skolam, takze Hakko ryu Zdenka Minarika JE jj, ale JJ Lojzy Konecneho....rekneme, ze to s jj uz tolik spolecneho nema.
Ukazalo se vsak take, ze jj v zahranici take prilis nesledovalo vyvoj a z mnoha skol se staly skoly samy pro sebe. Sparring, pokud tam vubec nejaky byl, se uskutecnil jen v ramci skoly a "hloupe" dotazy, jak se ubranit boxerovi byly smeteny ze stolu lidmi, kteri nikdy box nedelali, ale pysne ukazovaly obranu. Jak to dopadalo v realu si asi dokazes predstavit. Diky tomu jj ziskalo velice spatnou reputaci lidi, kteri si hraji s tonfou, nunchakami, bo, jo a kdovi cim jeste, ale prvni kickboxer zacatecnik je sestreli. Chodi vsak v cerne hakame, znaji nazpamet mistry do x-teho kolene a "dokazi vycitit uder jeste predtim, nez prijde" (btw, osobne takoveho manika znam ;-)
I u nas se zacaly nakonec skoly jj profilovat do tri zakladnich smeru: sportovni, sebeobranne a tradicni. Zadny smer neni horsi ani lepsi tak jako neni horsi ani lepsi kladivo od sroubovaku od psaciho pera. Pokdu chces soutezit, dej se na sportovni formu, pokud chces zazit kus historie stareho Niponu, dej se na tradicni formu a pokud se chces naucit branit, najdi si oddil, kde je sparring na dennim poradku, kde misto tonfy a bo pouzivaji teleskop, nuz, atd.
Dulezita vec na zaver. Tohle neni vyvoj jen v jj, ale troufnu si tvrdit, ze podobnou cestu absolvovaly ci jeste absolvuji i jine styly. Proste "mistri" nabizi to, po cem je poptavka. Ted je po military a real self defense, proto vetsina skol ma ve sve prezentaci info, ze je zarucene self defense. V Rusku je to hezky videt, tam je zase vsechno Specnaz, KGB, OMON system od cloveka, ktery v te ktere jednotce byl a ted se rozhodl to ucit verejnost.....a zakazniku ma habadej.

Velice zkracene recena historie JJ v CR, nechytejte mne prosim za slova.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod ingwe » úte 27. led, 2009 16:32

zm: skoro to vypadá, že jsi ztratil trpělivost s mládeží. to by byla škoda :wink:

akusan: http://www.otokodate.com/ (tak mě napadlo, když se to vezme kolem a kolem, který bojový umění není směs něčeho, co vymysleli lidi před zakladatelem? T©K©R vzniklo před necelými šesti sty lety, ale že by všechno, co v ní je, vymyslel zakladatel na koleni, to bych netvrdil :) )
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod jeikob » úte 27. led, 2009 16:44

Makoto píše:
akusan píše:Chtěl jsem zeptat jestli v čechách jsou taky školy jujutsu.Zatím co jsem poznal jujutsu -tak to byla směs aikida,karate,taekwondo,atd.Prostě nejmín 5bojových umění SMÍCHANÝCH dohromady pod názvem jujutsu.Díky

Ja to malicko opravim, at odpoved Zdenka nezni tak jednoznacne. Pred valkou se k nam dostalo jujutsu, ktere jiz ve skutecnosti bylo judo (ale protozer judo bylo v te dobe novym a neznamym sportem, pouzil se klasicky marketingovy trik, kdy se pripoji ke zname tvari/logu/stylu neco noveho a casem prebere komplet image). Tusim, ze v roce 1942 se rozhodlo, ze uz se tomu nebude rikat jujutsu, vynechaly z toho nebezpecne tehcniky a oficialne se zacal propagovat nazev judo (zdroj Mikulasek Dziu dzitsu, nakladatelestvi tusim Tosenovsky, 1944). Po druhe svetove valce tedy v Cechach prakticky jj neexistovalo a pokud ano, bylo to judo. Prisli komancove, kteri zamezili kontakty do zahranici a proto se tu mohlo ucit jen box, karate, judo a zapas. Zbytek byl kapitalisticky vymysl. Nicmene lide se doslechli o tom, ze judo vzniklo z jj, ktere bylo klasickym sebeobrannym umenim a chteli cvicit neco, co se da pouzit aj na ulici. Jenze jak se to ucit, kdyz nemuzeme vyjet ven a u nas to neni? Tak spojime judo, karate, aikido dohromady, vsechno jsou to preci BU z Japonska, tak proc ne (teto neuveretilne myslenkove konstrukce se drzeli ti, kteri to nemeli az tak v hlave vyhrabano jako ostatni, kteri se snazili pozdeji implementovat do jj WCh, Thaibox, apod.). A nejde nakonec ani tak o to, ze kazdy styl je "z jine vsi", ale ze kazdy styl pouziva jine principy. Vznikl tedy mismas, ktery mel v sobe udery a kopy (z karate), hody a zem (z juda) a zbrane....to si troufnu tvrdit jako cistou improvizaci plus to, co si budouci instruktori prinesli z armady ci od policie. Nastesti prisla Sametova revoluce, ktera umoznila pristup k informacim a hlavne skutecnym jj skolam, takze Hakko ryu Zdenka Minarika JE jj, ale JJ Lojzy Konecneho....rekneme, ze to s jj uz tolik spolecneho nema.
Ukazalo se vsak take, ze jj v zahranici take prilis nesledovalo vyvoj a z mnoha skol se staly skoly samy pro sebe. Sparring, pokud tam vubec nejaky byl, se uskutecnil jen v ramci skoly a "hloupe" dotazy, jak se ubranit boxerovi byly smeteny ze stolu lidmi, kteri nikdy box nedelali, ale pysne ukazovaly obranu. Jak to dopadalo v realu si asi dokazes predstavit. Diky tomu jj ziskalo velice spatnou reputaci lidi, kteri si hraji s tonfou, nunchakami, bo, jo a kdovi cim jeste, ale prvni kickboxer zacatecnik je sestreli. Chodi vsak v cerne hakame, znaji nazpamet mistry do x-teho kolene a "dokazi vycitit uder jeste predtim, nez prijde" (btw, osobne takoveho manika znam ;-)
I u nas se zacaly nakonec skoly jj profilovat do tri zakladnich smeru: sportovni, sebeobranne a tradicni. Zadny smer neni horsi ani lepsi tak jako neni horsi ani lepsi kladivo od sroubovaku od psaciho pera. Pokdu chces soutezit, dej se na sportovni formu, pokud chces zazit kus historie stareho Niponu, dej se na tradicni formu a pokud se chces naucit branit, najdi si oddil, kde je sparring na dennim poradku, kde misto tonfy a bo pouzivaji teleskop, nuz, atd.
Dulezita vec na zaver. Tohle neni vyvoj jen v jj, ale troufnu si tvrdit, ze podobnou cestu absolvovaly ci jeste absolvuji i jine styly. Proste "mistri" nabizi to, po cem je poptavka. Ted je po military a real self defense, proto vetsina skol ma ve sve prezentaci info, ze je zarucene self defense. V Rusku je to hezky videt, tam je zase vsechno Specnaz, KGB, OMON system od cloveka, ktery v te ktere jednotce byl a ted se rozhodl to ucit verejnost.....a zakazniku ma habadej.

Velice zkracene recena historie JJ v CR, nechytejte mne prosim za slova.


to je zajímavý doma mám takovou knížku kdysi jsem ji koupil v antikvariatu vyšla za protektorátu je to jiu jitsu. ale docela by mne zajímalo jestli systém a metodiku měla už třeba ck. police za františka josefa co třeba cvičila jeho ochranka.a co za první republiky trenovala policie a specialní utvary.a jestli to někdo dneska ještě umí nebo zná
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Picard » úte 27. led, 2009 16:47

Co se tyce opravdoveho japonskeho dzudzucu ve smyslu korju (ted to neberte jako neco proti modernim system), tak v CR vim o tomhle (oboji se tu pravdepodobne regulerne nevyucuje):

- Jindra Ziegelheim se v Japanu ucil Tennen Risin Rju, ktere v sobe ma i Dzudzucu, parkrat to tu ukazoval, delal se i ukazkovy trenink s par technikama, bylo to hodne zajimave. Zkontaktovat pujde pres prazske kendisty
- Dzudzucu ma i Katajama Hoki Rju, ukazoval a mozna i ucil to tu pan Akai, co jsem videl, tak se mi to moc libilo. Kontakt bude pres ceskobudejovicke kendisty/iaidisty.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » úte 27. led, 2009 17:52

Mno ono je těžký definovat džúdžucu. IMHO to, co popisuje Picard je korjú džúdžucu, který má ale velmi málo společnýho s tím, co popisuje Makoto, nebo co sem přišlo před válkou s džúdem. Jenže to je skoro všude stejný a korjú džúdžucu je rarita i v Japonsku :(

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod NOKT » úte 27. led, 2009 18:37

Picard píše:Co se tyce opravdoveho japonskeho dzudzucu ve smyslu korju (ted to neberte jako neco proti modernim system), tak v CR vim o tomhle (oboji se tu pravdepodobne regulerne nevyucuje):

- Jindra Ziegelheim se v Japanu ucil Tennen Risin Rju, ktere v sobe ma i Dzudzucu, parkrat to tu ukazoval, delal se i ukazkovy trenink s par technikama, bylo to hodne zajimave. Zkontaktovat pujde pres prazske kendisty
- Dzudzucu ma i Katajama Hoki Rju, ukazoval a mozna i ucil to tu pan Akai, co jsem videl, tak se mi to moc libilo. Kontakt bude pres ceskobudejovicke kendisty/iaidisty.


Se docela divím, že je třeba ještě nikdo nekontaktoval a nezkoušel to vyučovat...
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Picard » úte 27. led, 2009 18:54

No ja se divim, ze uz to tu nekdo davno nevyucuje, aniz by se namahal kohokoliv kontaktovat (to nemluvim o tom, ze by se to obtezoval sam ucit) :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » úte 27. led, 2009 19:03

NOKT píše:Se docela divím, že je třeba ještě nikdo nekontaktoval a nezkoušel to vyučovat...


Já vůbec ne.

1) oboje je úzce spojené s mečem... tj. Tennen Rišin rjú džúdžucu je součást školy kendžucu, přičemž v JPN i tady se cvičení podmiňuje předchozím cvičením kendó
a
něco podobného platí i u Katajama Hóki rjú, které jako komplet funguje spolu s iai a kendžucu a aby ses k tomu dostal, potřebuješ (krom učitele) dostatečnou zkušenost v seitei iai; navíc u Hóki rjú i pan Akai říkal, že se u nich nevyučovalo (nedochovalo?) a z toho plyne, že ani on (se 4. danem) to nikoho učit nemůže/nebude

2) Dále, koho by zajímalo džúdžucu, které je tak moc propojené s mečem? IMHO zase jen lidi kolem meče... atd. atd

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod NOKT » úte 27. led, 2009 19:10

patrik píše:
NOKT píše:Se docela divím, že je třeba ještě nikdo nekontaktoval a nezkoušel to vyučovat...


Já vůbec ne.

1) oboje je úzce spojené s mečem... tj. Tennen Rišin rjú džúdžucu je součást školy kendžucu, přičemž v JPN i tady se cvičení podmiňuje předchozím cvičením kendó
a
něco podobného platí i u Katajama Hóki rjú, které jako komplet funguje spolu s iai a kendžucu a aby ses k tomu dostal, potřebuješ (krom učitele) dostatečnou zkušenost v seitei iai; navíc u Hóki rjú i pan Akai říkal, že se u nich nevyučovalo a z toho plyne, že ani on (se 4. danem) to nikoho učit nemůže/nebude

2) Dále, koho by zajímalo džúdžucu, které je tak moc propojené s mečem? IMHO zase jen lidi kolem meče... atd. atd

Patrik


ad bod dva... No Aikidisti jsou defakto taky "kult meče"... Nebo ještě když jsem cvičil tak se tvrdilo, že pohyby vychází ze zacházení s mečem. Já si myslím, že ikdyž to má mnoho společného s mečem tak by o zájemce nebyl problém.
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod patrik » úte 27. led, 2009 19:16

NOKT píše:ad bod dva... No Aikidisti jsou defakto taky "kult meče"... Nebo ještě když jsem cvičil tak se tvrdilo, že pohyby vychází ze zacházení s mečem. Já si myslím, že ikdyž to má mnoho společného s mečem tak by o zájemce nebyl problém.


Mno s těmi aikidisty mám takovou zkušenost, že se mnoho tvrdí, ale mnohem méně dělá... O aikidu a meči se víc zmiňovat nebudu. Ale tady nejde o nějaké hurá zájemce, ale o lidi, co chtěj dělat takový divný věci :) Myslel jsem ten bod dva trochu jinak. Prostě vážnejch zájemců o cvičení je daleko míň než takovejch, který chtěj dělat nějaký tajemný, málo rozšířený a kdovíjakýještě bojový umění ;)

EDIT k prvnímu příspěvku k bodu 1. Prej to kendó není podmínka. Tedy ne výhradně kendó.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » úte 27. led, 2009 19:24

NOKT píše: No Aikidisti jsou defakto taky "kult meče"...
Hlavne zadny kulty prosim :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod kamiwaza » úte 27. led, 2009 20:15

Pokusím se také trochu přispět k tématu škol JJ.
Pokud se nepletu, tak v Knížce ©ímy a Krákory Džiu-Džitsu (dále JJ) z r. 1944 je jasně napsáno, že judo je sportovní forma JJ, a že JJ jsou techniky nad rámec juda (lámání nohou, lámání páteře a dále nejrůznější údery všemožnými úderovými plochami). Už v knize z r. 1930 (nebo tak nějak) je napsáno, že se doporučuje k JJ provozovat klasický či francouzský box.
Pokud se budeme bavit o příručkách od Matrase a Lebedy, tak je to judo nebo JJ? A navíc to jejich cvičení v civilním oblečení, venku apod. Na tu dobu prostě bomba, i když chápu že to není úplně košer, teda korjů :)
Jinak co dělali Japonci provozující BU, studovali JJ u nejrůznějších mistrů, co dělal Funakoši, studoval nejrůznější formy okinavských BU dnes nazývané souhrnně karate, co dělal Wally Jay atd., atd.
Abych to shrnul, pokud obohacujete svůj systém prvky jiných stylů něčím, co tam chybí, tak je to jen a jen dobře :wink:
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod Makoto » úte 27. led, 2009 20:50

patrik píše:Mno ono je těžký definovat džúdžucu. IMHO to, co popisuje Picard je korjú džúdžucu, který má ale velmi málo společnýho s tím, co popisuje Makoto, nebo co sem přišlo před válkou s džúdem. Jenže to je skoro všude stejný a korjú džúdžucu je rarita i v Japonsku :(

Patrik

Mas pravdu Patriku, ja spise nez na korju se zameril na napravu obrazu jj obecne. Stale je to totiz vnimane jako mismas karate juda a aikida a bohuzel i mistri sami tomu vesele nahravaji. Po dotazu co drive delali je casta odpoved karate / judo / aikido a po naslednem druhem dotazu, jak se dostali k jj je odpoved: "na tom neni nic tajneho, jsem to jen zkombinoval, protoze jj je pouze kombinace juda a karate...." A v ten moment vidim rude :evil: Neberou v uvahu jine misto vzniku, cas, ucel, proste je to z Japonska a to staci.... Absolutni ignorance historie Nipponu.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » úte 27. led, 2009 20:54

jeikob píše:to je zajímavý doma mám takovou knížku kdysi jsem ji koupil v antikvariatu vyšla za protektorátu je to jiu jitsu. ale docela by mne zajímalo jestli systém a metodiku měla už třeba ck. police za františka josefa co třeba cvičila jeho ochranka.a co za první republiky trenovala policie a specialní utvary.a jestli to někdo dneska ještě umí nebo zná

Dobry dotaz, na to se sam poptam. Napadlo me, ze v policejnim muzeu by o tom mohli vedet vice. Osobne si vsak myslim, ze literatura bude velice vzacna a pravdepodobne neslo o nejaky sofistikovany system. Ale zjistim to a ozval bych se.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » úte 27. led, 2009 21:28

kamiwaza píše:Pokud se budeme bavit o příručkách od Matrase a Lebedy, tak je to judo nebo JJ? A navíc to jejich cvičení v civilním oblečení, venku apod. Na tu dobu prostě bomba, i když chápu že to není úplně košer, teda korjů :)

Covece, prave Lebeda a Matras se, verim ze ne umyslne, zaslouzili o to, ze je jj vnimano jako mix juda a karate. Podivej se na jejich karatisticke postoje. Ale jinak klobouk dolu, co dokazali, opravdu.

kamiwaza píše:Jinak co dělali Japonci provozující BU, studovali JJ u nejrůznějších mistrů, co dělal Funakoši, studoval nejrůznější formy okinavských BU dnes nazývané souhrnně karate, co dělal Wally Jay atd., atd.
Abych to shrnul, pokud obohacujete svůj systém prvky jiných stylů něčím, co tam chybí, tak je to jen a jen dobře :wink:

No jo, ale je obohacovat a obohacovat. Pokud nechces kur..t styl, pak musis za kazdou cenu zachovat principy te ktere skoly, protoze technika je az stupen dva ci tri, bez principu neni techniky. To treba nepochopil Jarda Polak se svym Nintsundo. Jde o to, ze jdes treba na seminar karate a odtud prineses tvrde tlacne udery....jenze principem jujutsu neni jit proti sile, ale ustoupit, obejit. Tam nejde o linearni prime utoky, jako v karate. A tehdy to je mixovani principu. Pokud se vsak vratis ze seminare karate s tim, ze jsi zjistil, ze obrana, kterou jste se doted ucili nefunguje, protoze je a) moc blizko, b) moc daleko, c) kur..vsky rychle zkrati vzdalenost, d) hned navazuje druhym uderem, apod. a nasledne upravis obranu tak aby fungovala (vetsinou staci upravit footwork, pripadne nespoustet ruce, apod), pak to je upgrade stylu. "Tradicionaliste" te sice narknou, ze to neni jiz jj, ale bud to bude zivotaschopny system nebo muzeum.
Verim, ze i v dobach samuraju to bylo podobne. Prisel zak za mistrem a zeptal se ho, jak resit tu kterou situaci. Mistr mu ukazal aplikaci principu a hotovo. Jenze casem se misto mece, holi a tanto zacaly pouzivat teleskopy, karambity a jine typy nozu a technika (ne princip) se musi opravit a netrvat tvrdosijne na svem. Ja vim, ze mec, tonfa, bo jsou tak krasne japonske zbrane na rozdil od teleskopu, atd., ale sebeobranny system je o zachrane zivota a ne o cviceni s "narodnimi zbranemi". Kdysi jsem se na jedne prednasce ptal Lubose Pokorneho, ktery sem dotahl Hatsumiho ninjutsu, proc stale cvici s temi archaickymi zbranemi a dostal jsem odpoved, ze je to proto, ze pak dokazi lehce pouzit cokoliv jineho....pominu-li fakt, ze mi to pripada jako skrabani se pres ruku (ci jak se to rika), pak ninjutsu bylo prezentovano jako system boje k preziti....a tedy se ucili pouze nutne veci k preziti a s nutnymi predmety/ zbranemi a ne to, co cvicili jejich prapraprapradedove, kdyz meli jeste apartma na strome.....proto ninjutsu prezentovane na verejnosti vypada tak jak vypada. Jezisi, ja se rozkecal, sorry. Kratce receno, respekt lidem, kteri se snazi uchovat jj v nezmenene podobe (tedy korju jujutsu), ale nemuze to byt prezentovano jako sebeobranny system soucasnosti, protoze to z vyse uvedenych duvodu zkratka neni.
Co jsem to vsak na zacatku chtel rici? Jo uz vim - jj NENI mix, ale samostatne existujici BU. Tak to jsem asi tak chtel rici :wink:
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » úte 27. led, 2009 21:41

akusan píše:Chtěl jsem zeptat jestli v čechách jsou taky školy jujutsu.Zatím co jsem poznal jujutsu -tak to byla směs aikida,karate,taekwondo,atd.Prostě nejmín 5bojových umění SMÍCHANÝCH dohromady pod názvem jujutsu.Díky

A k tve puvodni otazce: jo jo, jsou tu skoly jujutsu (opravdoveho jujutsu), zalezi vsak o jaky smer ti jde (viz predchozi prispevky) a take kde bydlis. Mezitim si sezen tuhle knizku: Japan's Ultimate Martial Art: Jujitsu Before 1882 the Classical Japanese Art of Self-Defense Jde asi o to nejlepsi, co o jujutsu dosud vyslo.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod kamiwaza » úte 27. led, 2009 22:17

Makoto píše:
kamiwaza píše:Pokud se budeme bavit o příručkách od Matrase a Lebedy, tak je to judo nebo JJ? A navíc to jejich cvičení v civilním oblečení, venku apod. Na tu dobu prostě bomba, i když chápu že to není úplně košer, teda korjů :)

Covece, prave Lebeda a Matras se, verim ze ne umyslne, zaslouzili o to, ze je jj vnimano jako mix juda a karate. Podivej se na jejich karatisticke postoje. Ale jinak klobouk dolu, co dokazali, opravdu.

kamiwaza píše:Jinak co dělali Japonci provozující BU, studovali JJ u nejrůznějších mistrů, co dělal Funakoši, studoval nejrůznější formy okinavských BU dnes nazývané souhrnně karate, co dělal Wally Jay atd., atd.
Abych to shrnul, pokud obohacujete svůj systém prvky jiných stylů něčím, co tam chybí, tak je to jen a jen dobře :wink:

No jo, ale je obohacovat a obohacovat. Pokud nechces kur..t styl, pak musis za kazdou cenu zachovat principy te ktere skoly, protoze technika je az stupen dva ci tri, bez principu neni techniky. To treba nepochopil Jarda Polak se svym Nintsundo. Jde o to, ze jdes treba na seminar karate a odtud prineses tvrde tlacne udery....jenze principem jujutsu neni jit proti sile, ale ustoupit, obejit. Tam nejde o linearni prime utoky, jako v karate. A tehdy to je mixovani principu. Pokud se vsak vratis ze seminare karate s tim, ze jsi zjistil, ze obrana, kterou jste se doted ucili nefunguje, protoze je a) moc blizko, b) moc daleko, c) kur..vsky rychle zkrati vzdalenost, d) hned navazuje druhym uderem, apod. a nasledne upravis obranu tak aby fungovala (vetsinou staci upravit footwork, pripadne nespoustet ruce, apod), pak to je upgrade stylu. "Tradicionaliste" te sice narknou, ze to neni jiz jj, ale bud to bude zivotaschopny system nebo muzeum.
Verim, ze i v dobach samuraju to bylo podobne. Prisel zak za mistrem a zeptal se ho, jak resit tu kterou situaci. Mistr mu ukazal aplikaci principu a hotovo. Jenze casem se misto mece, holi a tanto zacaly pouzivat teleskopy, karambity a jine typy nozu a technika (ne princip) se musi opravit a netrvat tvrdosijne na svem. Ja vim, ze mec, tonfa, bo jsou tak krasne japonske zbrane na rozdil od teleskopu, atd., ale sebeobranny system je o zachrane zivota a ne o cviceni s "narodnimi zbranemi". Kdysi jsem se na jedne prednasce ptal Lubose Pokorneho, ktery sem dotahl Hatsumiho ninjutsu, proc stale cvici s temi archaickymi zbranemi a dostal jsem odpoved, ze je to proto, ze pak dokazi lehce pouzit cokoliv jineho....pominu-li fakt, ze mi to pripada jako skrabani se pres ruku (ci jak se to rika), pak ninjutsu bylo prezentovano jako system boje k preziti....a tedy se ucili pouze nutne veci k preziti a s nutnymi predmety/ zbranemi a ne to, co cvicili jejich prapraprapradedove, kdyz meli jeste apartma na strome.....proto ninjutsu prezentovane na verejnosti vypada tak jak vypada. Jezisi, ja se rozkecal, sorry. Kratce receno, respekt lidem, kteri se snazi uchovat jj v nezmenene podobe (tedy korju jujutsu), ale nemuze to byt prezentovano jako sebeobranny system soucasnosti, protoze to z vyse uvedenych duvodu zkratka neni.
Co jsem to vsak na zacatku chtel rici? Jo uz vim - jj NENI mix, ale samostatne existujici BU. Tak to jsem asi tak chtel rici :wink:


No já nevím, jak moc se vyznáš v karate, ale pochybuji, že v něm jde o stavění síly proti síle. Možná to tak vypadá ve filmech s Bruklim nebo to tak prezentuje někdo v ČR, ale moje zkušenosti ze seminářů jsou zcela opačné. Zkus si vyhledat na netu např. kryty sukui a nagaši.
Ty údery v karate jsou jistě tvrdé, ale rozhodně ne tlačné. To jsi zase viděl nebo slyšel kde? Odtlačit někoho kopem do provazů je spíš doménou kick (thai) boxu. Beru to v kyokušinu, ale to je tak všechno.
Jinak nechápu, že když napíšu, že je dobré obohacovat systém o to, co v něm chybí, tak hned zmíníš studio moon a spamera nejhrubšího zrna. Co to má společného s BU? Já mám na mysli to co dělá např. SCJJ, něco co má hlavu a patu a vzájemně se to nebije. To z mého příspěvku nešlo poznat?
Četl jsi někdy knihu od Matrase??? Podívej se na fotku z obalu. Je tam snad zenkutsu dači, ani dál v knize jsem neviděl kokutsu, nekoaši, kiba dači …? Ty jo? Nebo jsi je viděl stát v karatistickém střehu, i když si myslím, že kamae není zase tak špatnej postoj.
Co se týče footworku a spouštění rukou, tak o tom se snad tady nebudeme vůbec bavit. Píšeš o tom, jako kdybys to objevil teď v lednu. Hezky tady mluvíš o uhýbání a obcházení, ale kolik lidí jsi takhle při sparringu obešel. A navíc udělat sidestep, když do tebe někdo jede je pěkně těžké, neříkám však, že to nejde udělat.
A co se týče zbraní, tak určitě doporučuji z pohledu reálné sebeobrany (jak tomu vy tady teď rádi říkáte) cvičit s tím co frčí, s čím se dostanete teoreticky do styku apod. Ale to je snad každému racionálně uvažujícímu tvorovi jasné, pokud nechce cvičit s Pokornym proto, že se mu líbí kultura nindžů. Nic proti tomu. Znáte to: Proti gustu žádný dišputát.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod BuFF » stř 28. led, 2009 1:10

Makoto píše:...Jenze casem se misto mece, holi a tanto zacaly pouzivat teleskopy, karambity a jine typy nozu a technika (ne princip) se musi opravit a netrvat tvrdosijne na svem. Ja vim, ze mec, tonfa, bo jsou tak krasne japonske zbrane na rozdil od teleskopu, atd., ale sebeobranny system je o zachrane zivota a ne o cviceni s "narodnimi zbranemi".
tohle jsem nějak nepochopil.... proč by se měla upravovat technika podle zbraně.... je přece celkem jedno co držím za zbraň jediné čemu se přizpůsobuji je délka, váha, tvar čepele ... technika pracuje pořád stejně... stejně jako footwork se lehce přizůsobí vzhledem k podkladu na kterém stojím a prostoru v kterém se pohybuji, jinak funguje stejně. Přece když jsem bos nebo mám boty nemělo by to mojí techniku ani styl boje pozměnit.
Inter verba et actus magnus quidam mons est
Mezi slovy a činy stojí vysoká hora.
BuFF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 277
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron