Je to nutné

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Je to nutné

Příspěvekod Tribute » sob 02. kvě, 2009 20:30

Po dlouhé době zdravím lidi
Rád bych znal váš názor na současný stav shotokan-ryu. Tento styl karate cvičím teprve dva roky ale díky tomu že ho trénuji ve dvou rozdílných městech a ve dnou rozdílných organizacích karate. Nutí mě to stále přemýšlet nad tím zda shotokan-ryu není zbytečně roztříštěn do velkého množství malých federací a svazů které samy o sobě sice dokáží zajistit kvalitní výcvik ale není závody. Totiž dnes jsem byl na závodech a v mé kategorii bylo 6 lidí to je ubohé. Hlavním cílem tradičního karate sice není vítězství ale zdokonalení se v duševní koncentraci a fyzické zdatnost.
Ovšem jako další příklad může být nedávno proběhlý seminář a Avi Rokem v brně na kterém se sešlo sotva 100 lidí a na tomto semináři byli ještě Poláci. Takže nebyla by lepší jedna velká organizace sotokan-ryu karate . Místo těchto menších ( ČATK,Fudokan, JAK, Dento karate)
No ale jak tomu bývá nad duchem bojového umění zvítězila politika a osobní prospěch.
Jen bych chtěl znát názor vás všech ale hlavně karatistů.
Doufám že tímto příspěvkem nikoho neurazím.
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

 

Příspěvekod RBR » sob 02. kvě, 2009 22:40

Roztříštěnost dobrá není, ale nic s ní nenaděláš. Je to boj s větrnými mlýny. Bohužel zde pracuje ješitnost, kariérismus, touha po moci, penězích a proto je nemožné tyto organizace spojit do jedné. Myslím tím hlavně Nishiyamovu větev. Na staré křivdy se těžko zapomíná.
Další spojení v rámci shotokanu je také sci fi, neboť je zde rozdílný technický výklad. Nedokáži si představit jak by se dokázali rozhodčí dohodnout na závodech, kde by proti sobě nastoupil člověk z tradičního shotokanu proti představiteli sportovní větve.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod graver » ned 03. kvě, 2009 11:41

RBR píše:Nedokáži si představit jak by se dokázali rozhodčí dohodnout na závodech, kde by proti sobě nastoupil člověk z tradičního shotokanu proti představiteli sportovní větve.

Ale jo, jde to - lidi od nás se takových závodů účastní několikrát do roka a jeden sami každoročně pořádáme. Přizpůsobí se jak závodníci, tak rozhodčí. Pořadatel vyhlásí, že se jede např. podle pravidel ITKF, občas je někdo verdiktem sudích mírně překvapen :wink: ale fungí to a míchají se tam sporťáci i tradičňáci. To jsou ovšem open turnaje, jejich cílem je potkat se a poměřit síly, nikoliv dosáhnout nějakého sportovního výsledku.

A ta roztříštěnost je problém karate vůbec, ne jen shotokanu. Je to opravdu tragédie, i když mně je to úplně v rusutur...
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » pon 04. kvě, 2009 18:24

graver píše:Ale jo, jde to - lidi od nás se takových závodů účastní několikrát do roka a jeden sami každoročně pořádáme. Přizpůsobí se jak závodníci, tak rozhodčí. Pořadatel vyhlásí, že se jede např. podle pravidel ITKF, občas je někdo verdiktem sudích mírně překvapen :wink: ale fungí to a míchají se tam sporťáci i tradičňáci.


Nejsem o fukčnosti moc přesvědčen, neboť vybráním pravidel automaticky znevýhodníš jednu skupinu a předem vybereš potencialní okruh vítezů (myslím tím katy). Nikdo ze závodníku se nedokáže během krátké doby zcela zadaptovat na tak odlišný přístup ke karate.
Vzhledem k tomu, že tvoji trenéři nejsou ani tradičňáci ani sporťáci (jdou si svou cestou), tak jsou asi schopni vytvořit nějaký kompromisní výklad pravidel, ale nejsem si jistý zda je to OK!.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod graver » pon 04. kvě, 2009 18:51

Do těch pravidel určitě vidíš líp, než já, takže to asi můžeš líp posoudit. Já ty rozdíly nevidím tak zásadní a znevýhodňující - nakonec se to všechno stejně omezí jen na restrikci typu "na spodek pokud možno ne" a jinak se to řeže radost pohledět. Opakovaná mnohaletá účast asi nesvědčí o tom, že by se někdo cítil nějak diskriminován. Jen musím připomenout, že je jde fakt jen o to setkání a poměření sil - na umístění asi nikdo moc nehledí, hlavně že je zábava (a o tu není nouze :lol: ). Ostatně podmínky jsou jasné - buďto se přihlásíš a akceptuješ je nebo ne. Přihlásit se a pak skuhrat, že je to unfair, je asi blbost. Takže se holt např. kolegové z MSKA přihlásili jen na kumite...
"tvoji trenéři nejsou ani tradičňáci ani sporťáci (jdou si svou cestou), tak jsou asi schopni vytvořit nějaký kompromisní výklad pravidel, ale nejsem si jistý zda je to OK!. "
Sporťáci i přes svou sportovní minulost nejsou (z toho hlediska, jak dnes vedou oddíl(y)) a o pojmu tradiční se nechci přít, takže máš asi pravdu s tou "svou cestou". Výklad pravidel není ani tak kompromisní - prostě tolerance. A jestli je to ok nebo ne - to záleží na tom, co od toho čekáš.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod jeikob » pon 04. kvě, 2009 19:16

je to jen české specifikum mít na pomalu každé lidslé konání několik asociací,federací,předsednictev a tak :D
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod RBR » pon 04. kvě, 2009 20:33

graver píše:Sporťáci i přes svou sportovní minulost nejsou (z toho hlediska, jak dnes vedou oddíl(y)) a o pojmu tradiční se nechci přít, takže máš asi pravdu s tou "svou cestou". Výklad pravidel není ani tak kompromisní - prostě tolerance. A jestli je to ok nebo ne - to záleží na tom, co od toho čekáš.


Znám je ještě z dob kdy dělali sportovní karate. Pak nějakou dobu koketovali s ITKF. Teď se podle všeho jejich cesta opravdu pohybuje někde uprostřed mezi sportovním a tradičním (myšleno Nishiyamova větev) karate, proto jsem to nazval "jejich cestou".
Při takových akcích musí být tolerance, jinak to nejde uspořádat. Tolerance v tomto případě znamená kompromis. Docela by mě zajímalo, jak se kluci s tím rozhodováním popasují. Sám jsem si párkrát rozhodování zkusil a přestal jsem kritizovat rozhodčí. Není o co stát. Zvlášť karate kde je rozhodování dosti subjektivní.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » pon 04. kvě, 2009 20:35

jeikob píše:je to jen české specifikum mít na pomalu každé lidslé konání několik asociací,federací,předsednictev a tak :D


To není jen v ČR. Ve světě je to stejné. Vem si kolik je profesionáních boxerských federací.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Tribute » pon 04. kvě, 2009 23:09

Nishiyamova větevje téma samo pro sebe možná příště ale k Nishiyamově větevi se hlasí federace ČATK,Fudokan?a Dento karate, pokud uvažíme že ČATK je českou organizaí IFTK kterou nikisiama založil není automatické že všechny školy této větve by měli spadat pod ČATK
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

Příspěvekod RBR » úte 05. kvě, 2009 17:22

Tribute píše:Nishiyamova větevje téma samo pro sebe možná příště ale k Nishiyamově větevi se hlasí federace ČATK,Fudokan?a Dento karate, pokud uvažíme že ČATK je českou organizaí IFTK kterou nikisiama založil není automatické že všechny školy této větve by měli spadat pod ČATK


To by si musel znát celý vývoj, je to výsledek nechutných zákulisnich bojů. Tvá logika má jednu chybu. Pokud by Fudokan a Dento karate byli součásti ČATKy, pak by neměli důvod existovat. Bavme se raději o Nishiyamově větvy.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod Angus » stř 06. kvě, 2009 12:52

Jsem včera zjistil, že organizací thaiboxu je v České republice také asi 5 :cry:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Tribute » stř 06. kvě, 2009 14:32

no jo je to hnusná politika která drtí bojové umění na sračky
RBR jak jako myslíš Nishiyamovv větev přece nikisiama umřel ani né před rokem a tak by jeho větev měl být jednotní takže ty organizace co jsem jmenoval by měli být jedna ne
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

Příspěvekod RBR » stř 06. kvě, 2009 20:36

Tribute píše:no jo je to hnusná politika která drtí bojové umění na sračky
RBR jak jako myslíš Nishiyamovv větev přece nikisiama umřel ani né před rokem a tak by jeho větev měl být jednotní takže ty organizace co jsem jmenoval by měli být jedna ne


Nishiyamova větev - myslím tím následovníky výkladu karate dle pana Nishiyamy, bez ohledu na příslušnost k organizaci. Smrt pana Nishiyamy nic neukončila jeho učení žije dál, on vychoval dost svých nástupců.

Dento karate-do má proti ČATK jeden jen významný rozdíl, nepořádá závody. Prostě je to organizace lidí cvičící karate pro radost nikoli pro závody. Kdo chce závodit, chodí na akce pořádané ČATKou. Znám pár oddílů co jsou členové obou organizací a nijak to neřeší.
O spojení do jedné organizace asi není ani na jedné straně zájem. Tak se to neřeší, hlavně, že se cvičí ne. :wink:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod NOKT » stř 06. kvě, 2009 21:55

Tribute píše:no jo je to hnusná politika která drtí bojové umění na sračky
RBR jak jako myslíš Nishiyamovv větev přece nikisiama umřel ani né před rokem a tak by jeho větev měl být jednotní takže ty organizace co jsem jmenoval by měli být jedna ne


Nebo taky výklad je dost průserové téma. Už tu hodněkrát proběhly videa o rozdílech cvičení v Shotokanu například.

To se pak člověk opravdu zamyslí nad často prodfláklou větou "Karate je jen jedno"
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků