Yang Taijiquan

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod jox » pon 15. čer, 2009 9:29

ArchEron píše:hmm jaky stil tjq to byl? ale ono to mohl byt do tjq pridane jako z ineho sistemu.tjq je vnutorni styl a to take techniki pochadzaju z vonkajsich stylou.

Původně jsem chtěl ironicky poznamenat, že nás za chvíli snad začneš přesvědčovat, že do Tchaj-ťi čchüan nepatří takové věci jako např. dvojitý kop s výskokem, nebo že to bylo přidáno až později. Nebo přidat, že ve stejné základní sestavě je zasazeno i "stírání nártu", které vypadá jako vysoký kop, při kterém se dlaň omlacuje o nárt (to by se víc hodilo do vedlejší diskuse o ®elezné dlani). No ale kdo ví, co by se tu potom strhlo... :roll:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

 

Příspěvekod pm » pon 15. čer, 2009 10:12

zelezna dlan na vyse zminenem videu ovsem pochazi z Bei Shaolin od Gu Ruzhanga
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod pavela » pon 15. čer, 2009 13:03

jox píše:
ArchEron píše:hmm jaky stil tjq to byl? ale ono to mohl byt do tjq pridane jako z ineho sistemu.tjq je vnutorni styl a to take techniki pochadzaju z vonkajsich stylou.

Původně jsem chtěl ironicky poznamenat, že nás za chvíli snad začneš přesvědčovat, že do Tchaj-ťi čchüan nepatří takové věci jako např. dvojitý kop s výskokem, nebo že to bylo přidáno až později. Nebo přidat, že ve stejné základní sestavě je zasazeno i "stírání nártu", které vypadá jako vysoký kop, při kterém se dlaň omlacuje o nárt (to by se víc hodilo do vedlejší diskuse o ®elezné dlani). No ale kdo ví, co by se tu potom strhlo... :roll:
V Taijiquan samozřejmě JE i dvojitý kop s výskokem. Konkrétně například v I.Lu 38 forma Fan Shen Er Qi Jiao. Taijiquan pochází ze Shaolinu a všechny styly pochází ze Shaolinu(přísloví- obrazně samozřejmě).Obecně, říkat,že v nějakém stylu Wušu něco chybí je hloupé, v každém Wušu stylu je V©E, všechny techniky BU. Neexistuje absence techniky v nějakém stylu, existuje pouze absence znalostí dotyčného... :wink:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod JRup » pon 15. čer, 2009 22:12

ArchEron píše:hmm jaky stil tjq to byl? ale ono to mohl byt do tjq pridane jako z ineho sistemu.tjq je vnutorni styl a to take techniki pochadzaju z vonkajsich stylou.

Nevím, kde Lee Ying Arng vzal tu železnou dlaň. Co se jeho samotného týče, tak se učil u Dong Ying Jie (styl rodiny Dong (Tung) - v podstatě již modifikovaný Yang styl). No a mistr Dong se učil Hao styl u mistra Li Xiang Yuan a později u styl Yang u Yang Zhen Fu (u něho byl 17 let).
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod pm » úte 16. čer, 2009 0:10

rikam, jeho metodika "zelezne dlan" pochazi od Gu Ruzhanga, Bei Shaolin, dyk to tam je napsany i v popisku videa
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod JRup » úte 16. čer, 2009 9:47

pm píše:rikam, jeho metodika "zelezne dlan" pochazi od Gu Ruzhanga, Bei Shaolin, dyk to tam je napsany i v popisku videa

Oči už mi neslouží :D. Dík za upozornění. Alespoň je zřejmé jakou důležitost té dlani dávám.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod ArchEron » úte 16. čer, 2009 13:31

tak podlamna je docela dobre mat tvrdy uder, myslim ze ta dlan je pak i odolnejsi na zlomeni atd. aspom ked niekemu buchnes ne budeto len taky buchnat :D
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod pm » úte 16. čer, 2009 13:33

nemam predstavu o dulezitosti "zelezne dlane" v taijiquan, ovsem v Shaolin systemech, to je jina
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod ArchEron » úte 16. čer, 2009 13:43

tak v tjq jeto ine toje fakt ale tvrdy uder sa vzdi zide ale samozrejme v tjq su ovela dvolezitejsie veci ktore sa treba naucit aby to nebolo len machanie rukama :D lenze tu na zapade je u tjq ubrane dost na tvrdosty a potom to straca ten bojovy charakter,a to me osobne dost prekaza :evil: , a stava sa stoho nadherna gymnastyka :evil:
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod jox » úte 16. čer, 2009 14:00

ArchEron píše:tak v tjq jeto ine toje fakt ale tvrdy uder sa vzdi zide ale samozrejme v tjq su ovela dvolezitejsie veci ktore sa treba naucit aby to nebolo len machanie rukama :D

Asi máš na mysli např. fa-ťing , ale pro jeho správné provedení se právě "máváním" hodně trénuje měkkost (houževnatá uvolněnost).
Jistě, asi málokoho na západě to ale zajímá tolik, aby se byl ochoten to dost správně naučit.
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod ArchEron » úte 16. čer, 2009 14:36

jo jenze chen styl to davaji dost najevo :D tjq sa nijak inak nelsi od jinich BU to tu na zapade si stoho udelaly exoticku gymnastiku,keby sa to trenovalo tak jak to ma byt vecina ludi by asi odtial usla preto ze cakaly relax a pohodu :D a ja na tjq rozhodne nechodim kvoly relaxu a dost mne to stve gdys to lidi celkove jako relax berou, ged chcu relaxovat nech idu nekam k moru.ono uvelneni neni jako uvolneni :)
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod JRup » úte 16. čer, 2009 15:23

ArchEron píše:tak v tjq jeto ine toje fakt ale tvrdy uder sa vzdi zide ale samozrejme v tjq su ovela dvolezitejsie veci ktore sa treba naucit aby to nebolo len machanie rukama :D lenze tu na zapade je u tjq ubrane dost na tvrdosty a potom to straca ten bojovy charakter,a to me osobne dost prekaza :evil: , a stava sa stoho nadherna gymnastyka :evil:

1. Kdyby z toho byla alespoň krásná gymnastika, tak bychom povýšili celkovou současnou úroveň.
2. Otázkou je co si představit pod slovem tvrdost a je-li zjevná tvrdost odpovídajícím a jediným vyjádřením bojového záměru.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod ArchEron » úte 16. čer, 2009 15:43

tvrdos som samozrejme nemislel doslovne,a co si pod tym predstavujem ako ze ten trenink je vedeni tak ze sa to da viuzit k boju poriadne,tui shou nevravym ze tvrde uderi ale musia byt razantne tlak musi byt pri tui shou veci proste celkova razancia rychleisie udery atd aby si zvikol na neaky tlak a udery a nie neake capanie rukamy,a ked mu potom niekto uvali tak mu tu ruku okamzite zrazi preto lebo cvicil lachko proste musi to byt razantneisie.samozrejme zo zaciatku to musi ist pomaly inac by sa ne naucily principy atd...ale to neznamena ze to tak bude na pozad.aby som to zrhnul do 1 vety viac razancije aby clovek bol zvyknuty reagovat na rychlu supu anie len na pomale,a tak isto je to praca s tlakom atd.samozrejme za na tvrdy rychly zder sa da v tjq reagovat aj mekim blokom, ale proste ide aby sa clovek naucil reagovat na veciu rychlost,tlak,a silu atd..
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod pavela » pon 22. čer, 2009 15:06

JRup píše:
ArchEron píše:tak v tjq jeto ine toje fakt ale tvrdy uder sa vzdi zide ale samozrejme v tjq su ovela dvolezitejsie veci ktore sa treba naucit aby to nebolo len machanie rukama :D lenze tu na zapade je u tjq ubrane dost na tvrdosty a potom to straca ten bojovy charakter,a to me osobne dost prekaza :evil: , a stava sa stoho nadherna gymnastyka :evil:

1. Kdyby z toho byla alespoň krásná gymnastika, tak bychom povýšili celkovou současnou úroveň.
2. Otázkou je co si představit pod slovem tvrdost a je-li zjevná tvrdost odpovídajícím a jediným vyjádřením bojového záměru.
Mě se strašně líbí výraz, nevím kdo to tu použil, :"parta pyžamáků" to je švanda, doteď se chechtám!!! :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod jox » pon 22. čer, 2009 15:11

pavela píše:Mě se strašně líbí výraz, nevím kdo to tu použil, :"parta pyžamáků" to je švanda, doteď se chechtám!!! :lol:

Jo tak to mě taky, musel jsem si pak jít převlíct pyžamo! :lol: :lol:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod JRup » pon 22. čer, 2009 20:58

jox píše:
pavela píše:Mě se strašně líbí výraz, nevím kdo to tu použil, :"parta pyžamáků" to je švanda, doteď se chechtám!!! :lol:

Jo tak to mě taky, musel jsem si pak jít převlíct pyžamo! :lol: :lol:
Nejlepší učitelé, které jsem zatím poznal měli obvykle tričko, tesilky nebo sportovní kalhoty a sálový kecky nebo lehký trekový botky.

Pyžamo je cool na qi gong před spaním, pak hupky do postele a spát. Ale sousedům bych v tom nepředcvičoval 8) .

Ono je to celé o tom, že mnozí lidé posledních 200 let upřednostňují balast před cvičením. V podstatě celá ta tradice té tradice :) je asi 200 až 300 let stará. Všechny ty oltáříčky, sifuové apod. je z pohledu té dlouhé historie čínských bojových umění takový NEW AGE pro ty, které jiná náboženství neoslovila. Nepotřebuji kostel, stačí mi klid a vlastní svědomí.
Mám rád cvičení. Vše podstatné je mezi tebou a tím cvičením. Dobrého učitele je potřeba vážit si stejně jako každého dobrého člověka, ale to na co by se měl člověk zaměřit je to cvičení.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod pavela » úte 23. čer, 2009 8:02

No vonoto má taky důvod,že si spousta sifónů myslí,že pod pyžamem se schová to invalidní "kungfu".Taktéž souhlasím, nejlepší mistři ve svetru a teplákách... Taiji na západě je mnohdy spíš fálunkung :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod fakt » úte 23. čer, 2009 9:29

pavela píše:No vonoto má taky důvod,že si spousta sifónů myslí,že pod pyžamem se schová to invalidní "kungfu".Taktéž souhlasím, nejlepší mistři ve svetru a teplákách... Taiji na západě je mnohdy spíš fálunkung :lol:



Ty vole teď jsi zbořil spoustu českých kostelů.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod ArchEron » úte 23. čer, 2009 12:46

keby len kostelu :D
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod TiaoTaj » úte 23. čer, 2009 14:31

No, ja sem si pyzamovy kalhoty poridil, narozdil od teplaku se mi nelepi na nohy, kdyz se spotim. :)
TiaoTaj
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 17. bře, 2008 0:00

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

cron