Tréning s vlastnou váhou

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Příspěvekod kwaicheng » úte 20. říj, 2009 21:35

Toman píše:
kwaicheng píše:Člověk, který rekreačně sportuje třebas sebevíc 50 shybů širokým nadhmatem neudělá, pokud to tedy není jedinec s unikátní genetickou výbavou


Myslíš něci jako mutanty? Třeba X-meny ? :lol:

Kdysi tady Makoto psal o gymnastický kruzích. Udělal jsem si dávno homemade ale pak našel prodejnu gymnastických potřeb v Radotíně kde je mají za 800 pár, koupil jsem je a ty svoje bastly hodil do koše :-)) Je to holt jiná liga.

Cvičím jen se svou hmotností a pro zábavu kettly, palice a sandbag. A můžu říct že gymnastický cviky na kruzích jsou masakr největší nejmasakrovatější. Kam se sere všechno ostatní. A to prosím stačí jen vlastní váha ;-)). Se svým metráčkem si připadám jak atrofant, když koukám na výuku Jordana Jovcheva.

http://www.youtube.com/watch?v=slMMY-u9Ddo

:)X-meni:) ne, myslim lidi, který jsou od přírody siláci.

Jenomže se vsadim metráčku:) že máš pořádnej zadek a taky nohy jako normální metrákovej chlap. Se podívej na pořádně na gymnastickou figuru, vypadají s těma nožičkama jak hůlčíčkama jako kuřata. To se pak dělaj veletoče, když nemusíš zvedat tu těžkou prdel. Mám kamaráda, je to dobrej kluk a dobrej gymnasta a figuru má přesně jako všichni tihle: ©iroký ramena, mohutný bicepsy a hrudník, silný břicho a záda a-hubený stehna a o něco míň hubenější lejtka, aby se mohli dobře odrážet. Ale jinak seš frajer, když cvicíš na kruzích. :)
kwaicheng
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 18. zář, 2009 23:00

 

Příspěvekod Vrozkrokkop » úte 20. říj, 2009 21:48

Heh, jak je mozny, ze vetsina lidi okolo 185cm pise, ze maji okolo 85kg, kdyz ja mam 181cm a mam mirne pod 70kg? :D
Nejsem zadna spejle ani rachiticky typ, mozna je to tim ze jsem ledva jinoch :) ale stejne to nejak nechapu :)
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Trian » úte 20. říj, 2009 22:02

4kwaicheng: Cvičenie je rozťahané do celého dňa práve preto, aby si telo šokoval a aby bolo prakticky neustále vystavené obrovskej námahe. Tým šokuješ organizmus, svaly zareagujú a začnú pracovať oveľa viac ako inokedy. Nezáleží od intenzity cvičenia, ide tu o objem cvikov - pretože cieľom cvičenca je získať práve objem. Tento tréning vedie podľa mňa k cielenému pretrénovaniu. Telo za tie 3 týždne úplne vyžmýkaš a potom ho necháš regenerovať a ono týždeň rastie (obrazne povedané). Podobne funguje väčšina silových tréningov.
Inak pomer 185 cm výška a 83 kg váha, šľachovitý... To by si mal mať serióznu kulturistickú postavu :wink: Naturálny kulturisti majú určenú max váhu rovnicou (výška-100)+1/2. Takže ak si sa na tú úroveň dostal len cvičením s vlastnou váhou, tak rešpekt.

A k tej rýchlosti. S tým je spojený asi najväčší a najimbecilnejší mýtus: Rýchlosť získam cvičením s minimalnou záťažou, veľa opakovaní a rýchlo...
B.L.B.O.S.«
®iaľ aj ja som si to kedysi myslel :evil:

Takže, realita: Svalstvo pozostáva z rýchlych a pomalých svalových vlákien. Rýchle svalové vlákna sa zapájajú do silového výkonu po dobu max 10 sekúnd (max 15), potom funkciu preberajú pomalé silové vlákna (resp. koncícia, vytrvalosť).
Rýchle silové vlákna majú najväčší potenciál rastu, pomalé sv. vlákna ho majú oveľa väčší. Preto napr. sú šprintéry nymakaný a maratonisti kosť a koža - disponujú diametrálne odlišným pomerom svalových vlákien.
TZN.: VEĄKÉ SVALY NEZNAMENAJÚ POMALÚ RÝCHLOS«. Presne naopak.

Rýchlosť sa teda správne trénuje ťažkými váhami, rýchlymi opakovaniami a malým počtom opakovaní.
Napríklad:
5 sérií x 5 opakovaní x 60% váhy tvojho maxima pre jedno opakovanie. Čo je celkom slušná váha, ale nič extra. Cvik je vykonávaný v maximálnej rýchlosti, ale zároveň s maximálnou správnou technikou!!! Takže ak sa kazí technika, treba spomaliť! Opakovania musia byť vykonávané v konštantnej rýchlosti - takže ak vaša rýchlosť pri posledných opakovaniach klesá, treba z činky ubrať.
Keď si to odcvičíš, máš pocit, že to bolo veľmi easy. Oproti objemovému, alebo silovému tréningu to tak skutočne je. Preto nie je vhodné zaraďovať výlučne tréning na výbušnú silu. Treba ho doplniť ťažkými tréningami na max. silu.
Úprimne, bojovník bez sily vie jedine fackať. ®iadne KO, žiadna sláva (ak nemá fantastickú techniku a na tro treba okrem drillu aj talent :wink: ).

Dobré cviky na výbušnú silu sú práve vzpieračské. Všetky sa vykonávajú maximálne dynamicky, trhom, s veľkou váhou a rýchlo. Tažke silové premiestnenie s výtlakom by malo byť v každom silovom programe fighterov. Zároveň v jednom cviku precvičíte celé telo, čo je veľmi dôležité.
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod Trian » úte 20. říj, 2009 22:09

4Vrozkrokkop: To je o nedostatku sebakritiky :wink: Spytaj sa 100 kilovej namakanej väzby, ako v jeho očiach vyzeráš. Povie ti, že si vychudnutý.
Ale nie je to objektívna pravda.
Ja napr. mám výšku 182 cm a pred tým, než som začal cvičiť, tak som mal váhu 65 kg :oops: Za 5 rokov som ale pribral 15 kg čistej svalovej hmoty, teraz mám 80 kg a cieľ je 83 kg, vo veľmi dobre kvalite.
Kedysi som si tiež nemyslel, že som chudý, ale teraz sa pri tej váhe zasmejem.

4all: sorry, že sa tak rozpisujem. Podnikam malu osvetu :twisted: Plánujem preklad článkov o silových tréningoch pre bojové športy, takže toto je len základ, pre tých, ktorý uprednostňujú vlastnú váhu. Taký laický úvod.
Neskôr bližšie popíšem mechaniku fungovania svalu a pod. aby sa tie tréningy dali pochopiť. Lebo ešte stále 90% ľudí uznáva falošné modly a klam, ktoré nevedno prečo stále prežívajú vďaka masovej podpore muscle and fitness (ktorého reálna hodnota rovná sa kope sračiek).
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod kwaicheng » stř 21. říj, 2009 8:08

Vrozkrokkop píše:Heh, jak je mozny, ze vetsina lidi okolo 185cm pise, ze maji okolo 85kg, kdyz ja mam 181cm a mam mirne pod 70kg? :D
Nejsem zadna spejle ani rachiticky typ, mozna je to tim ze jsem ledva jinoch :) ale stejne to nejak nechapu :)

To bude možná opravdu tim, že jsi jinoch. Vývoj trvá asi až do 22. A když nenabereš něco do 22 tak ve střední věku chlapi často přibíraj :D Na druhou stranu, už jsem tady o tom psal - záleží na tvojí genetický předurčenosti. Někteří zůstanou až do smrti hubenější :)
Trian: Postavu jakou mám ze mě udělala kopa cvičení a výživná babaččina strava :D
Jinak jak píšeš o tom tréninku - už to možná začínám chápat :) A jak často myslíš, že by takováhla měsíční sranda měla probíhat? Moc často asi ne, co? Taky by mě zajímalo jak bych to zmodifikoval pro sebe co do počtu, páč bych si troufnul na víc než 100 kliků denně...s těma shybama by už to bylo horší, ale myslím, že bych si přidal třeba na těch 60....S ou rychlostí - sprinteři na maximálku nikdy necvičí, alespoň mi to tvrdil jeden trenér...že to ubírá rychlost.
Zajímavost: Četl jsem, že Kájínek dělá 1600kliků denně (ono taky co jinýho v base).
Zajímavost č. 2: Zrovna tak jsem četl, že britský herec Tom Hardy, který hrál hlavní roli ve filmu Bronson, po dobu natáčení (nevím jestli 3 nebo 4 týdny) dělal denně 2500 kliků.
Co vy na to? :D Já říkám, hele buď ty kliky flákaj, což je dost častej nešvar, anebo jsou prostě dobrý. Já sám mám rekord 700 kliků/65 minut.
kwaicheng
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 18. zář, 2009 23:00

Příspěvekod Trian » stř 21. říj, 2009 9:02

Robit kvanta opakovani v jednej serii ma taky efekt, ze posilnis najma vytrvalost. Maximalna sila nepojde takmer vobec dopredu, ani dynamika. Zacnes stagnovat, lebo si telo na tu rutinu proste zvykne.
Ale na druhu stranu je pekne niekomu povedat, ze denne odcvicim tisicky opakovani. Laikovi padne sanka, ale zase profik sa sucitne zasmeje.

Jedinou uspesnou cestou k progresu je sokovanie tela. Chcem vacsiu silu? Musim cvicit tazsie cviky. Chcem byt rychlejsi? Musim cvicit rychlejsie.

Co sa tyka treningu maximalnej sily. Sprinter a maratonec boli len prirovnanim. Rozdiel medzi sprineterom a bojovnikom je ten, ze sprinter musi byt len rychly, kym bojovnik musi byt aj rychly, aj silny, aj vytrvaly :wink:
Takze musi mat optimalny pomer kazdej z tychto vlastnosti. Trening maximalnej sily cvici kazdy profi fighter. Je sucastou ich treningu, ale v presne vymedyenej intenzite.
Cvicenie s maximalnou vahou totiz od urcitej miery znizuje schopnost vyvynut maximalnu dynamiku cviku.. To ale plati len pre cvicencov, ktory su naozaj silny. Pre orientaciu, silny neznamena to, ked urobim 100 klikov. To dokaze s trochou treningu kazdy a je to vec vytrvalosti.
Silny znamena to, ked dokaze fighter zatlacit na lavicke aspon 1.25 nasobok svojej vahy, drepnut 1.5 nasobok svojej vahy a zdvihnut /mrtvy tah/ 1.5 nasobok vahy.
Tak nejako sa to urcuje. Tzn. ze fighter, ktory ma 80 kg by mal dat na benchpress 100 kg, na drep 120 kg, na mrtvy tah 120 kg. A to su minimalne hodnoty!!!!
Pokial nema cvicenec aspon tento zakladny silovy potencial, tak je "slaby". Az od tejto urovne zacina nejako realne vplyvat vykon maximalnej sily na rychlost a treba zacat cvicit zvlast vybusnu silu a zvlast maximalnu silu. Takze ak nespadate nad ten limit, hor sa makat silove treningy. Ruka v ruke s nimi bude rast aj vasa dynamika.

A bezci... Sila ich noh je ohromna. Drepuju stovky kg - lebo tak isto ako aj fightery, maju v treningu silove a dynamicke mezocykly.

Z toho vsetkeho vyplyva, ze maximalna sila ovplyvnuje rychlostne vykony az od toho okamihu, kedy ste skutocne SILNY. Dovtedy idu obidve ruka v ruke.

4kwaicheng - co sa tvojho treningu tyka.
Princip treningu svalstva spociva vo vyrovnanej urovni zatazovych hodnot. Takze v jednom treningu by bolo optimalne, keby si mal rovnaky pocet tlakovych aj tahovych cvikov s rovnakym objemom vahy. Takze ak vies urobit 100 klikov v pohode, treba hladat ich tazsie variacie.

Takze odporucam zacat robit kliky na jednej ruke s nohami na vyvysenej podlozke. Najprv svoju realnu silu podseknut a cvicit s urcitou rezervou, potom postupne pridavat, aby tam bol stale progress.
Pomer by mal byt 50 zhybov na hrazde a 50 klikov na jednej ruke /teda 2*25 klikov na jednej ruke/ denne.

Ked to bude easy, tak potom kliky v stojke a zhyby v pomere 1 ku 1 denne.
A aj ked to bude easy, tak potom si silny ako kon a s vlastnou vahou sa uz dalej nedostanes :wink:

Treningove cykli podobneho druhu /cvicenie kazdy den 6 krat v tyzdni/ vedu k cielenemu pretrenovaniu, aby telo utrpelo obrovsky sok a posunulo sa dopredu. Preto nie je dobre cvicit ich dlhodobo, ale len obcas, ked zacneme stagnovat. Zaciatocnik moze v pohode odcvicit tie tri cykli, ktore som opisal vyssie za sebou, ale aj tak by som mu po tom druhom /kym prejde na 3 finalovy/ odporucal aspon 2 tyzdne odpocinok.
Z vlastnej skusenosti odporucam ist pre pokrocilejsich taketo cykly max jeden mesiac. Potom by podobny trening mohol viest ku zraneniam z pretrenovania.
Naposledy upravil Trian dne stř 21. říj, 2009 13:44, celkově upraveno 1
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod Gino » stř 21. říj, 2009 9:19

Trian píše:Silny znamena to, ked dokaze fighter zatlacit na lavicke aspon 1.25 nasobok svojej vahy, drepnut 1.5 nasobok svojej vahy a zdvihnut /mrtvy tah/ 1.5 nasobok vahy.
Tak nejako sa to urcuje. Tzn. ze fighter, ktory ma 80 kg by mal dat na benchpress 100 kg, na drep 160 kg, na mrtvy tah 160 kg. A to su minimalne hodnoty!!!!

Ja to vedel, ze jsem sracka! :roll: :lol: Ale na svoji obhajobu muzu rict, ze znam spoustu hodne dobrych fighteru, kteri urcite necvici s podobnyma vahama a presto bych si o nich netroufl rict, ze nejsou silni :wink:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod pm » stř 21. říj, 2009 9:23

kliky - zavisi jake, a proc, znam a cvicim tak minimalne dva tri tucty variant kliku

- na vydrz (treba standartni kliky, co nejvice opakovani nebo dlouhe serie)

- na vybusnou silu (kratke serie treba po osmi deseti, napr. kliku s tlesknutim, s dlouhymi pauzami mezi seriemi)

- na max. silu (na jedne ruce, ve stojce etc. - serie do peti opakovani)

no ap ak "tygri kliky" na prstech, s prenasenim vahy, na pestech, siroky uchop, extra siroky uchop, hindu kliky, s pulmesicovou rotaci, extra uzky, s telsknutim za zady, s nohama vyse nez ruce, s prechazenim na lokty,, s rukama pred sebou, s napumpovani ma vybitim etc. etc. etc.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod cohen » stř 21. říj, 2009 9:54

to musi zaberat straaasne vela casu...!
100 klikov sice urobim, ale len raz tyzdenne za cca 10 minut, inak sa mi faaakt ze nechce ;) so zhybmi je to podobne.
kedze sa venujem rekreacnemu skalolezectvu, kazde kilo navyse ma vzdy dost naserie. a to mam tiez 185/83.
prihrejem si polievocku: rekreacne lezenie odporucam ako skvely doplnujuci trening s vlastnou vahou s ucinkom na prsty, predlaktia a chrbat, v previsoch aj na brusne svalstvo. posiluju sa aj nohy, lebo pri lezeni clovek urobi strasne vela prirodzenych drepov na jednej nohe, zapiera sa nimi, udrzuje stabilitu. je to aj vyborny trening na psychiku, lebo sa musis spolahnut na svoje schopnosti vo vyske a zaroven spoznavas svoje mantinely sposobom "sila v pecku, ked to lano teraz do troch sekund necvaknem do expresy a neodsadnem si, budem padat 4 metre volnym padom, a dalsie 4 ma bude spomalovat lano a potom ma mozno este ojebe o skalu"... moznost padu je naozaj skvely motivator, aj ked je clovek odisteny spolulezcom :D tutoka som nasiel pekny priklad odisteneho padu pre ilustraciu, ze o com to vlastne tocim: http://www.youtube.com/watch?v=i_50pHrs_so ...aj ked ja osobne na takej urovni asi nikdy liezt nebudem.
ale aby som sa vratil veci - odhadujem, ze trian, kwaicheng a vrozkrokkop su mladi chalani pod 20, kdezto my, co mame tesne pred 30, resp. vyssie, musime ratat s dlhsou dobou regeneracie a nas trening musi byt zalozeny na presnom davkovani zataze. neviem ako ostatni, ale ked sa presilim, tak som v pecku 2 dni, a ovela dlhsie, ked sa mi napriklad v dosledku toho zapalia klby, alebo co :evil:
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod Jan » stř 21. říj, 2009 13:07

kwaicheng : :-) Ne kolegyně mi nesmějí, nejsem totiž upocený, tělo si zvyklo, udělám 150 dřepů a ani se moc nezadýchám.. :-) Tvůj trénink mi líbí, zkusím se donutit, cvičit v kuse po práci, ale mám ještě 2-3 treninky týdně a mimo tyto dny jezdím do práce a z práce na kole, což je dohromady 60 km... Tak potom již není moc nálada, jedině tak to břicho a záda. Víkendy jsem rád, když se zregeneruju a maximálně něco nachodím po přírodě...
Jan
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 60
Registrován: úte 15. bře, 2005 0:00

Příspěvekod Jan » stř 21. říj, 2009 13:15

Cohen, Občas si chodím také rekreačně zalézt na umělé stěny, s mými závratěmi, mi to úplně stačí, už takhle se překonávám, oni některé ty stěny přeci jen nejsou nejmenší, že je to opravdu záběr, jak říkáš hlavně pro předloktí a zápěstí, kolikrát jsem měl pak problémy dostat půllitr piva k ústům. :-) A když vidím ty 7-9 leté frajery jak si tam lezou jako pavouci... :-)
Jan
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 60
Registrován: úte 15. bře, 2005 0:00

Příspěvekod Vrozkrokkop » stř 21. říj, 2009 13:28

Trian, kwaicheng_:
Je pravda, že za tyhle velký prázdniny, kdy jsem na sebe měl poměrně dost času + čas nonstop obědvat, tak mám při stejný postavě o 4kila víc.
Na tom, ČEHO jsem váha asi fakt něco bude :)
Taky jsem slyšel, že se roste až do 25ti, ale třeba si myslel kostru, to bude asi míň a asi taky jak u koho.
Jinak já na sílu vlastně cvičím skoro minimálně, spíš se zatím snažím si roztahat všechny ty zkrácený šlachy :D
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Trian » stř 21. říj, 2009 14:11

4Gino: To, že máš nižšie silové výkony neznamená, že si sračka :roll: Je to trochu komplikovanejšie a asi to z kontextu nevyplynulo úplne jasne.

Máme rýchle a pomalé svalové vlákna. Rýchle sa zapájajú max po dobu 10 sekúnd (15) a potom ich funkciu preberajú pomalé svalové vlákna. Preto klesá silová výkonnosť, lebo pomalé svalové vlánka nedisponujú takým silovým a rastovým potenciálom ako rýchle svalové vlákna.
Tzn. že je cvičenie vyslovene silových tréningov netreba oddeľovať od tréningov na výbušnú silu dovtedy, kým neprekročíš tie popísané limity.
Takže cvičíš s ťažkými váhami (90% svojho maxima) nijako to nespomaľuje tvoj organizmus, naopak, dochádza k rozvoju rýchlych svalových vlákien (pretože odcvičíš len opakovania v sérii a celá céria trvá max 10 sekúnd). S takou ťažkou váhou nevykonáš rýchle opakovanie, pretože je jednoducho príliš ťažká. Ale ide o ÚMYSEL! A myslím, že jedno opakovanie do 3 sekúnd stihneš určite.
Tréning maximálnej sily týmto spôsobom zároveň trénuje aj výbušnú silu (rýchlosť). ALE, keď prekročíš limity, ktoré som popísal, vplyv tréningu maximálnej sily na výbušnú silu klesá. Preto je potrebné zaradiť samostatný tréning výbušnej sily.

Výpočet hore som upravil, namiesto tých 160 kg tam malo byť 120 kg (80x1,5=120, nie 160 :oops: ). A myslím, že každý, kto vie urobiť s vlastnou váhou 100 klikov a 100 drepov v jednej sérii, môže smelo atakovať silové výkony 100 kg na benchpress a 120 kg na drep alebo mŕtvy ťah. Chce to samozrejme ešte nejaký silový tréning, ale méta nebude ďaleko. Takže nie, Gino, niesi slabý a ani fightery, ktorých poznáš :wink:
Sila je len jedným z aspektov, ktoré rozodujú v ringu. Oveľa dôležitejšia je technika. Bez sily z teba knockouter nikdy nebude, ale môžeš vyhrávať zápasy veselo na body.
Naopak na ulici je sila dosť rozhodujúca (alebo vedieť sakramentsky dobre utekať).

4pm: tie série aj opakovania súhlasia s reálnou reakciou svalstva. Pekne zhrnuté a jednoducho povedané. V tom je tá krása :D

4cohen: skalolezectvo je zase z iného súdka a tam treba trochu iný druh kondície. Čo ja viem, tak práve pre to, čo si popísal sú skalolezci dobrý v páke (judo, jujutsu). Majú úchop ako zverák (čo som si mohol vyskúšať :evil: )

4Jan: Nič netreba preháňať. Pretrénovanie vedie k nechuti a to asi nechceš :wink: Po tréningu by si sa mal cítiť fajn a šťastný (práca endorfínov :lol: )

4Vrozkrokkop: Telesná hmotnosť závisí len od príjmu a kvality potravy. Dostatočný príjem potravy okrem toho urýchľuje regeneráciu, dodáva dostatok energie...
Ak sa chceš dobre roztiahnuť, na to sú dobré práve tréningy vytrvalosti. Kvantá opakovaní ťa poriadne napumpujú a svalstvo sa riadne prekrví. Potom je menej náchyľné na zranenia a ideálne pripravené na statický strečing. Takto prekrvené svalstvo navyše potom rýchlejšie regeneruje.
Niektorý borci po tréningoch s ťažkými váhami zvolia práve krátke kardio, alebo kliky a ľahké cviky s vlastnou váhou, aby svalstvo dodatočne prekrvili a urýchlili jeho regeneráciu.

Pre zaujímavosť: Mám viac ako 20 rokov :wink:
Veľké svalové partie sa regenerujú 48 a malé sv. partie 24 hodín. Takže optimálny je silový tréning každý druhý deň (tu sú zase výnimky, ale o tom napíšem v ďalšom článku), najlepšie v dni kedy nie je technický tréning, alebo s pauzou medzi tréningami min. 2-6 hodín.
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod Trian » stř 21. říj, 2009 14:21

V samostatnom okienku...

®IADEN SILOVÝ, VYTRVALOSTNÝ... AKÝKOĄVEK TRÉNING NEZNI®UJE RÝCHLOS«!!!!!!!!!!!!!!!!

To je blud. Aj keď cvičíte ultrapomalé série, kde jedno opakovanie trvá 10 minút a máte naložených 100 kg, aj tak vás ten tréning nespomaľuje!!! To sa jednoducho fyzicky nedá. Potom by všetci powerlifteri a kulturisti chodili polovične rýchlo ako zbytok populácie.

Jediný tréning, ktorý spôsobí stagnáciu vašej výbušnej sily je vytrvalostný tréning (veľa opakovaní, ľahké váhy). Ide o to, že pri tomto tréningu zapájate prioritne pomalé svalové vlákna na úkor rýchlych. Takže rýchle stagnujú a pomalé začnú postupom času (bavíme sa o mesiacoch) prevládať. Ide ale o STAGNÁCIU!!! Nie o spomalenie.

Ku skutočnému spomaleniu dôjde len vtedy, keď prestanete trénovať úplne, sedíte doma na zadku a pozeráte telku s misou jedla pred sebou. Potom vaša výkonnosť (a všteky jej aspekty - rýchlosť, max. sila, kondícia), klesajú priamo úmerne (bavíme sa o rokoch).

Poznámka:
Kruhový tréning je dobrý na vytrvalosť, nie na maximálnu silu, alebo výbušnosť (na záver pre špekulantov). Veľa trénerov ho zaraďuje na úvod tréningu preto, lebo najlepšie prekrví svalstvo a pripraví zverencov na nasledujúcu záťaž (drilly, technika, strečing...).
Tréneri, ktorý dávajú kruhový tréning na záver tréningu budujú kondíciu svojich zverencov. Nie silu ani výbušnosť.
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod Toman » stř 21. říj, 2009 15:33

Trian píše:V samostatnom okienku...

®IADEN SILOVÝ, VYTRVALOSTNÝ... AKÝKOĄVEK TRÉNING NEZNI®UJE RÝCHLOS«!!!!!!!!!!!!!!!!


pravda ale způsob cvičení jednoznačně ano. Pokud trénuješ dynamicky budeš mít dobrou dynamiku, pokud ne tak kde by se vzala?

Pokud netrénuješ vytrvalost, kde ji pak nabereš.

Doufám, že chápeš co tím chce poeta říci.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Trian » stř 21. říj, 2009 17:19

4Toman: chápem, ale sme si asi nerozumeli. Povedal som, že žiaden tréning neznižuje rýchlosť. Rýchlosť znižuje len a len jej absencia v tréningu.

Pre ilustráciu, bežná predstava laika:
-cvičím s veľkou váhou málo opakovaní a relatívne pomaly - spomaľuje ma to, ale stávam sa silnejším
-cvičím s ľahkou váhou veľa opakovaní a v maximálnej rýchlosti - zrýchľuje ma to a som vytrvalejší

Realita, resp. ako to urobí človek, ktorý sa do veci trochu rozumie:
-cvičím s veľkou váhou a málo opakovaní relatívne pomaly - keď mám naložených 100 kg, asi to tak rýchlo ako s 10 kg nepôjde, ale ide o úmysel a celkové trvanie série do 10 sekúnd. Takže precvičujem silu.
Zároveň som rozumný a viem, že som natoľko silný, že potrebujem zvlášť precvičiť aj dynamickú silu. Tak si naložím strednú váhu a cvičím dynamicky. Sila a dynamika bez vytrvalosti sú mi v 10 min. zápase na hovno, tak cvičím aj vytrvalosť. Každý z aspektov sily si rozdelím do mezocyklu. 2x do týždňa si dám silový tréning a rozdelím si ho v pomere 1/3 rozvoj dynamická sila, 2/3 rozvoj maximálna sila. Pretože pri maximálnej sile precvičujem tak isto ako aj pri dynamickej sile rýchlosť, vytvorím optimálnou kombináciou jednu tréningovú jednotku, ktorú si odcvičím 2x za týždeň.
Vytrvalosť zapája pomalé svalové vlákna, ktoré sú po tréningu rýchlych svalových vlákien oddýchnuté (resp. boli zapojené minimálne). Preto viem, že ich môžem na druhý deň zaťažiť a vytvorím tréningovú jednotku na získanie vytrvalosti. Tú si odcvičím 3x týždenne.
Takto mám 5 tréningov každé ráno a keďže som profík a živím sa tým, večer mám tréningy BU/BS.
-cvičím s ľahkou váhou veľa opakovaní a v maximálnej rýchlosti - tak na toto sa rovno vykašlem, lebo viem, že je to kontraproduktívne

Je to samozrejme ilustrácia profesionálneho zápasníka kontra laik. Amatér, resp. človek, ktorý sa zápasením neživý si vytvorí iný, ľahší kondičný a silový program. Laik cvičí všetko na hovno a potom má aj také výsledky.

Takže keď cvičím jedno, nedegradujem to druhé. Druhé sa degraduje len tým, že sa neprecvičuje. Preto potrebujem precvičovať jedno aj druhé. All in one neexistuje. Existujú cykli a rozumný prístup ku nim
:wink:

Dúfam, že sme sa rozumeli, lebo neviem či som to vysvetlil jasne. Sám viem, čo chcem povedať, ale napísať to je niekedy ťažký oriešok 8)
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod kwaicheng » stř 21. říj, 2009 19:13

Ty jo chlapi...už se docela ztrácím :)
Trian: když jsem chodil do posilky, bylo mi 17-18, bench jsem dal max. jednou 80 kg, legpress jsem zvladl 2-3 asi 150 kg. Bench jsem cvičil rád s 50 kg kezky kontrolovaně ani rychle ani pomalu ani výbušně ani loudavě. Jo - kladku podhmatem vsedě jsem zvedl 1x 90kg. Pak jsem se na to vykašlal, asi 3/4 roku jsem nic nedělal. A pak jsem se prokousal k treninnku jak jsem ho popisoval - základ kliky, shyby, beh, sedlehy. Bude mi 22 a je fakt, že se nějak extrasilnej necítim. Sice jsem silnější než většina lidí, ale bodejt bych nebyl, když nic nedelaj treba. Nebo když hraju fotbal, tak mam silově dost navrch i jsem celkem mrštnej - to je v pohodě, ale podle toho jak píšeš ty konstanty 1.25 atd. tak to si myslim že jsem slabej. Nevím kolik bych teď zvednul abych měl nějakej zhodnotitelnej údaj. V tom je taky to, že chodit do posilky sežere taky nějakej ten čas, trénink kliky shyby zvládneš v klídku doma no. To, na čem jsem teď . to je taková udržovací úroveň - mám rezervy třeba ve shybech, i když zase bicepsy a latissimy mám vcelku vyvinutý - jde mi taky o to, abych měl postavu souměrnou. Někdo tu psal o regeneraci, já když to přepálím tak ty svaly a šlachy cítím tak 4 dny. Jau. Říkáš, že dělat velký počty v opakování je na vytrvalost, což to chápu. Ale taky říkáš, že když uděláš 100 kliků, tak si můžeš troufnout na bench 100 kg. To mi nějak nepasuje dohromady... :) Ty kliky já dělám s nohama na židli/s nohama normálně na zemi v poměru 6/4 páč mám malinko vyvinutější dolní část pectoralis major a ta horní trochu pokulhává, tak se to sanžím dohnat. Ty říkáš kliky/shyby v poměru 2/1? To mě přijde že bych měl hrozně velký bicáky...to bych musel dělat místo 300-350 kliků a 80 shybů těch shybů 150-175....už z tý představy jsem unavenej :D Není to trochu moc? Jak cvičíš ty a kolik je ti? Já se s dovolením ve svých 22 zařadím k těm starším pánům jako je Cohen, kterým to trvá než se po tréninku zvednou z postele...Už od těch 16-17 regeneruju dlouho, nedokážu zregenerovat třeba do druhýho dne tak aby me svyly nebolely ale jsem schopnej je prohřát a prokrvit tak že můžu odcvičit to samý hned druhej den, možná i třetí, když je konstelace hvězd optimální 8O
kwaicheng
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 18. zář, 2009 23:00

Příspěvekod marcelo » stř 21. říj, 2009 19:35

Trian píše: Tzn. ze fighter, ktory ma 80 kg by mal dat na benchpress 100 kg, na drep 120 kg, na mrtvy tah 120 kg. A to su minimalne hodnoty!!!!
Pokial nema cvicenec aspon tento zakladny silovy potencial, tak je "slaby".


Ja len by som chcel tak skromne poznamenat,ze poznam boxera ktory pri vahe 80 kg urcite netlaci 100kg na bench,ale ked jednu primrda tak sa clovek ma chut dosrat od tej petelice :wink: A na mrtvy tah neda 120 kg urcite,ono silove trojbojarske splity su nevhodne pre vacsinu strikerov :wink: Tazke mrtve tahy a drepy spomalia boxerovi nohy neskutocne,ono staci porozpravat s chlapcami od boxu kt . buchaju ligu na ich nazor na tazke silove drepy..

Skor pre zapasnikov by som povedal,tam to viac vyuziju. Najvhodnejsie su vraj vybusne treningy ala vzpieraci,lenze mna po takych vybusnych drepoch a bencoch zacali kedysi boliet klby jak svina a moze mi hovorit kto chce co chce ake chce teorie..proste boleli a rapidne..cital som aj studie niekde na nete,ze vybusne opacka riadne opotrebovavaju klby :( ..takze si vyber..

..cvicim standadne kruhovo s opackami okolo 10-12 a je mi to uz uplne jedno,co kto a kde cvici..profi fighteri nech cvicia profi a profi aj nech lagruju svoje tela,beru za to prachy a bezny cvicenci by mali cvicit bezne a standardne posilnovacie kruhove treningy..lagrovat telo kvoli dobremu pocitu je total k.kotina :roll:

Najvacia sila a para ide aj tak z tazkej manualnej roboty,aj Fjodor posiluje ako keby tazko fyzicky makal v lese a ako pekne mu to ide :lol:

P.S. brasko je byvaly sutazny powerlifter a videl som na vlastne oci ake su po zdravotnej stranke super zdrave mrtve tahy pri poriadnych vahach na krize a chrbticu..dalsia vec je ake dobrotky zeru nasi powerlifteri aby ich to uregenerovalo..to sa uz bezny chalanisko tento dovetok nedozvie..a potom je zbytocne frustrovany ked vidi slabe vysledky..

Inac by celkom aj zaujimalo ako uregeneruje bezny cvicenec 4 krat do tyzdna napr. Thaibox,popri tom este behat,nejaka ta posilka 2-3 krat,plus bezna praca a rodina vo veku okolo 25-30 r. bez steroidov..obcas sa mozno nejaky talent najde ale kopec beznych cvicencov ostane zbytocne zranenych, vyhorenych a zbytocne frustrovanych..ale o tom sa uz velmi na forach nepise :wink:
Naposledy upravil marcelo dne stř 21. říj, 2009 20:46, celkově upraveno 1
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod marcelo » stř 21. říj, 2009 19:57

kvaicheng- pocuvaj kamosko,netrap sa teoriami a normalne cvic fullbody alebo najlepsie kruhovy posilnovaci trening s cinkami :wink:

Nie si sutazny sportovec,nemas vedenie a siloveho kouca kt. ti dozrie na techniku prevedenia cviku,nacykluje ti treningove splity atd. a zbytocne sa len zranis :wink:

Cvic hlavne pre radost zo svojho sportu a posilku ber ako doplnok,tie vsetky silovo-vybusne rutiny nech riesia sportovci kt. za to beru prachy,maju "chemicku dopomoc" na urychlenie regeneracie a sport im zaraba prachy a je to ich zamestnanie :!:
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod kwaicheng » stř 21. říj, 2009 22:13

marcelo: diky, tvuj klidnej pristup se mi zamlouva :) Ale tohle tema mi prijde zajimavy, jasne - nejsem zadnej profik, čmuchat kolem činek a posilování jsem začal už ve 13, tak me to zajima. Hlavne teda ten pomer mezi klikama a shybama.
kwaicheng
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 18. zář, 2009 23:00

PředchozíDalší

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků