Kodokan Judo vs Jiu Jitsu

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Kodokan Judo vs Jiu Jitsu

Příspěvekod Tribute » pon 30. lis, 2009 23:02

V české republice se judo trénuje do roku přibližně od roku 1910 v té době se jednalo o tradiční kodokan judo které je často omylem zaměňováno za jiu-jitsu, hlavně díky tomu že první publikace vydané v Evropě v roce 1905 v Německu se jmenovala "Das Kano Jiu-Jitsu" což byla po dlouho dobu jediná publikace z které většina Judistů vycházela. Judo se stalo v ČSR velice oblíbené a dokonce byl pozván a přijel legendární prof. dr. Jigoro Kana ve V© Praha který vedl jeden trénink na vysoké škole v Praze v rámci svého evropského turné, v přímé nevaznosti a rozšíření juda v ČSR bal založen československý svaz juda a jiu jitsu.
Myslím si že hromad lidí žije v domnění že kodokan judo je jiu jitsu a že Jigoro Kane je i něčím jako otcem moderního jiu jitsu což si nemyslím je fakt že judo vychází z jiu jitsu a zápasu sumo. Ovšem jiu jitsu je velice obsáhly bojový systém a kodokan judo spíše představuje pouze větev jiu jitsu.
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

 

Příspěvekod pucmaz » pon 30. lis, 2009 23:55

česky psáno Kanó Džigoró :wink:
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Re: Kodokan Judo vs Jiu Jitsu

Příspěvekod wand » úte 01. pro, 2009 7:47

Tribute píše:V české republice se judo trénuje do roku přibližně od roku 1910 v té době se jednalo o tradiční kodokan judo které je často omylem zaměňováno za jiu-jitsu, hlavně díky tomu že první publikace vydané v Evropě v roce 1905 v Německu se jmenovala "Das Kano Jiu-Jitsu" což byla po dlouho dobu jediná publikace z které většina Judistů vycházela. Judo se stalo v ČSR velice oblíbené a dokonce byl pozván a přijel legendární prof. dr. Jigoro Kana ve V© Praha který vedl jeden trénink na vysoké škole v Praze v rámci svého evropského turné, v přímé nevaznosti a rozšíření juda v ČSR bal založen československý svaz juda a jiu jitsu.
Myslím si že hromad lidí žije v domnění že kodokan judo je jiu jitsu a že Jigoro Kane je i něčím jako otcem moderního jiu jitsu což si nemyslím je fakt že judo vychází z jiu jitsu a zápasu sumo. Ovšem jiu jitsu je velice obsáhly bojový systém a kodokan judo spíše představuje pouze větev jiu jitsu.


Len pre upresnenie, myslis klasicke jiu jitsu, alebo BJJ? Judo vychadza z jiu jitsu, ale brazilske JJ vychadza naopak z juda.
wand
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř 08. srp, 2007 23:00

Re: Kodokan Judo vs Jiu Jitsu

Příspěvekod mysmys » úte 01. pro, 2009 8:35

Tribute píše:Myslím si že hromad lidí žije v domnění že kodokan judo je jiu jitsu a že Jigoro Kane je i něčím jako otcem moderního jiu jitsu což si nemyslím je fakt že judo vychází z jiu jitsu a zápasu sumo. Ovšem jiu jitsu je velice obsáhly bojový systém a kodokan judo spíše představuje pouze větev jiu jitsu.


No ja ti nevim, myslim, ze se trochu mylis...

Kano studoval dve skoly džudzucu Tenšin šinjo a Kito rju
Tyhle dve skoly se staly zakladem technik Kodokanu. Navic existuji fotky a materialy, kdy se cleny Kodokanu stavali ucitele z jinych stylu dzudzucu, jenz ovlivnily techniky dzudo. Internet je plnz popisu historie judo.

Tenhle odkaz te posune na foto a jmena... uvidis sam
http://judoforum.com/index.php?s=50423b ... ntry394916

Doporucuji precist info o historii jednotlivych kata, hodne se tam da dozvedet... - - treba Kime no kata
http://www.czechjudo.cz/kolegium-danu.htm

A kdyz uz se jsi naznacil pojmenovani, tak by pro upresneni bylo asi vhodnejsi rozlisovat, jelikoz se jedna o trochu vice odlisne veci, ktere jsou
- korju dzudzucu - vsechny japonske boj. systemy holyma rukama pred Meidží, ktere se hlasi k principu džú...
- Kodokan judo - system Džigora Kana a dalsich ucitelu vyucovany v Kodokanu
- dzudzucu, jujutsu, jiujitsu - tam bych zaradil zbytek systemu, ktere vznikly at uz v Evrope ci jinde na zaklade jinych bu z korju dzudzcu nebo nebo judo, ktere se hlasi take k pricipu dzu ve svych technikach - ale to uz se to resilo v nejakych jinych vlaknech
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Příspěvekod Tribute » úte 01. pro, 2009 9:26

právě v tom je ta chyba jak jsi napsal Jigoro Kano sice Jiu-Jitsu studoval ale Jiu-Jitsu je přece mnohem starší zlatým věk Jiu-Jitsuse se datuje od 16 století do poloviny 19 století. Proto nechápu proč spojuješ Jiu-Jitsu s Jigorem Kano ???
A to že za Jiu-Jitsu by jsi označil vše co se vyvinulo v Evropě to je spíše moderní sportovní judo to co se dělá na olympiádě ne ???
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

Příspěvekod Gino » úte 01. pro, 2009 9:52

Tady v tom ma nekdo peknej hokej... :lol:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod mysmys » úte 01. pro, 2009 9:55

právě v tom je ta chyba jak jsi napsal Jigoro Kano sice Jiu-Jitsu studoval ale Jiu-Jitsu je přece mnohem starší zlatým věk Jiu-Jitsuse se datuje od 16 století do poloviny 19 století. Proto nechápu proč spojuješ Jiu-Jitsu s Jigorem Kano ???

No prave v tom to je ... jednotlive styly korju dzudzucu jsou nepochybne starsi... ale pak muzes videt spoustu veci, ktere se nazyvaji jujutsu, jiujitsu atd. - jejich techniky jsou priuzpusobene soucasnemu stavu a ty s korju dzudzucu jiz toho moc spolecneho nemaji, proto bych to nehazel do jednoho pytle...


A to že za Jiu-Jitsu by jsi označil vše co se vyvinulo v Evropě to je spíše moderní sportovní judo to co se dělá na olympiádě ne ???


Moderni sportovni formu juda jsem vubec nemyslel - to si kraci vlastni uplne jinou cestou.

Chtel jsem jenom rict, ze styly korju dzudzucu a dnesni jujutsu nemusi byt totez (o tom tu uz velka diskuze probehla).

No tak myslim, ze Kumori nebo Makoto ti to vysvetli lepe nez ja.
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Příspěvekod Makoto » stř 02. pro, 2009 9:23

Tribute píše:právě v tom je ta chyba jak jsi napsal Jigoro Kano sice Jiu-Jitsu studoval ale Jiu-Jitsu je přece mnohem starší zlatým věk Jiu-Jitsuse se datuje od 16 století do poloviny 19 století. Proto nechápu proč spojuješ Jiu-Jitsu s Jigorem Kano ???
A to že za Jiu-Jitsu by jsi označil vše co se vyvinulo v Evropě to je spíše moderní sportovní judo to co se dělá na olympiádě ne ???

Ja malicko nechapu, proc vzniklo toto vlakno, ale coz ;-)
Jak uz tu bylo uvedeno JK studoval (koryu) jujutsu. Proto s nim musi byt spojovano. Jak jinak myslis, ze vymyslel judo? Bozi vnuknuti? ;-)
Mas pravdu v tom, jak bylo chybne prezentovano judo jakozto jiu jitsu v Evrope. Melo to vsak jeste jeden duvod - JJ bylo jiz znamo drive v Evrope diky namornikum, kteri meli moznost toto videt v akci pri svych plavbach do Japonska. A protoze Evropa jiz JJ znala, bylo jednodussi marketingove propagovat nejdrive JJ a pote rici, ze to vlastne JJ neni, ale Judo, ktere je mnohem lepsi, protoze diky vynechani nebezpecnych technik je siroce pouzitelne pro siroke masy ;-)
Asi tusim, jak to mysmys myslel a souhlasim. Postupne tu vznikaly kluby JJ, ktere pouzivaly ruzne prepisy JJ. Proto tu (a nejen v Evrope) ted mame zmatek v jiu jitsu, dzu dzutsu, ji jitsu, jujutsu, atd. Vse vsak oznacuji jeden system boje, ktery ma sve koreny v Japonsku. Treba karate je na tom daleko lepe - laicka verejnost vi, ze je karate a neni tak zde carate, karatee, apod. Korejci se zase snazili vsem korejskym BU rikat Taekwondo. Viz Jhon Rhee, ktery prejmenoval svuj styl na TKD po setkani s generalem Choi Hong Hi. Podobny chaos se jmeny je v soucasne dobe napriklad ve Wing Chunu, ktere je mozne nalezt pod jmenem Ving Chun, Wing Tsun, atd. atd. Zpet k JJ - historie JJ v Cechach je vcelku dobre popsana
zde
Osobne si myslim, ze neni ani tak problem s tim, ze nekdo (laicka verejnost) zamenuje JJ za judo, ale ze JJ se nedokaze vymanit z vlivu Juda. Proto zkusebni rady jsou nachlup stejne jako judo zkusebni rady plus je tam pridana atemi waza. Takze logicky z toho bohuzel vyplyva, ze JJ je judo a karate. Schvalne kolik skol JJ ma ve svem zkusebnim radu judo katy na mistrovske stupne? Skutecne chceme od cernych pasu, aby simulovali obranu proti krasne citelnym utokum? A nikdo mi nevymluvi, ze to pak dokazou USPESNE aplikovat ve stresu na ulici. To je fyziologicky a psychologicky nemozne....
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

:-)

Příspěvekod kumori » stř 02. pro, 2009 18:44

mno, trochu si popíchnu ( snad mne za to neodvane vichr kamiwaza ), ale judo a Jj je v CZ VELMI úzce provázané, především personálně ( verifikace dan v judo do JJ ) a taky technicky ( používání judo názvů technik ) což není dobře, protože se zde prezentuje jen jedna koncepce JJ
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

:-)

Příspěvekod kumori » stř 02. pro, 2009 19:42

Čtěte a bděte milí budokové:

"Etika a etiketa má za cíl dodržování zásad slušnosti, taktu a určité hierarchie. Má za cíl taktéž dodržování určitých zásad chování v dojo. Nelze totiž cvičit bez určitých pravidel. To by se nejednalo o bojové umění. Například mezi tyto body taktéž patří nošení Gi („Kimona").

Je naprostý nesmysl mít na cvičení například maskáče. Jako příklad jsem to uvedl záměrně, neboť jsem to už v mnoha „klubech" viděl.



Prostě pokud tvrdím, že cvičím japonské bojové umění, nebo vlastně i jakákoliv bojová umění, musím prostě dodržovat určité věci. A právě cvičební úbor k tomu patří. Další věcí etiky je samozřejmě chování. Mnozí „učitelé", zvláště ti mladší se domnívají, že etika se musí dodržovat pouze v dojo. Omyl! Tak jak se chovám v dojo bych se měl určitě chovat i mimo dojo. Nejde prostě přijít do dojo a nyní dělat ze sebe „slušného" a pak odejít a být zase někým jiným. A takových lidí je mnoho.

Moralisté. Budou vás poučovat jak se chovat v dojo, přitom ale sami nedodržují nic z toho mimo dojo. Další důležitou věcí je osobní přístup k lidem. Přeci jen by měl být mírně ovlivněn k ostatním právě díky bojovému umění. A opět – i mimo dojo. Cvičit pod někým několik let a pak odejít z „nějakého" důvodu považuji za opravdu špatné. Obzvláště, když se jedná o vyšší technický stupeň. Já osobně nemám rád žáky, kteří „pendlují" mezi jednotlivými kluby a nebo jinak – dělají mnoho bojových umění a de facto ani jedno pořádně. Nemám rád ty, kteří dělají každou chvíli něco jiného. Považují se totiž za znalce všeho a to není dobré a navíc to nemá se zásadami nic společného. Přeci jen je třeba buď dělat bojové umění na sto procent a nebo raději vůbec.

Etika a její zásady můžeme uplatňovat jedině tehdy, když je sami dodržujeme. To je tak jako když na cvičení nevyžaduji různé akrobatické cvičení. Nežádám to, protože to sám neovládám na té výši, kdy bych mohl říct, že to prostě umím. A nemohu přeci vyžadovat něco, co sám nedokážu. To prostě ne.

Poslední části, kterou jsem si dnes vybral je hierarchie – máme žáky, instruktory a učitele. To je základní model. Mělo by to takto fungovat. Pokud si někdo myslí, že je normální vyskakovat si na učitele, není normální. Jednoduše. Nemohu přeci jednat s člověkem tak jako by mi byl roven, když nejsem na jeho technické úrovni (pozice, titul, stupeň atp.). To je jako bych jako učitel šel za vysokoškolským profesorem a začal mu říkat, co dělá blbě atp. To nejde. Proč? Protože se přeci mám od něho učit! Nemohu přijít a aniž bych něco dokázal, začal ho poučovat ve věcech, o kterých nemám ani ponětí. A přesto to mnoho lidí v bojových uměních dělá ... Bohužel. Jiné by to bylo slušně přijít a rozumně se zeptat ...

Proto berte tento článek jako zamyšlení nad sebou samým. Nesuďte, nesrovnávejte. Přemýšlejte!"

ZDROJ JE NA WWW.SKOLAJUJUTSU.CZ, v tomto dojo přebývá asi nějaké JJ svědomí...
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

 

Příspěvekod kamiwaza » stř 02. pro, 2009 22:20

4 kumori
Cvičení, rodina, práce etc. mi bere hodně času, takže sem moc nedopisuji, a reaguji jen výjimečně proto, že bylo vysloveno mé jméno nadarmo :roll:
Domnívám se, že ti nic nebrání v tom, abys zde rozjel nejudistickou větev jiu-jitsu, ať už korjú či nekorjú. Mile rád se zúčastním tvého semináře, eventuálně ti dám prostor na to, abys demonstroval své myšlenky a dovednosti u nás v klubu. Pokud tvůj systém bude výjimečný, tak určitě najdeš další nadšence, kteří budou rozvíjet dle tebe to správné jiu-jitsu. Nechci tě podceňovat, ale zatím jsi dokázal pouze kritizovat Petráše, lidi od Kollmanna apod. Ale chápu, že klávesnice a net toho snesou hodně :)

Jinak s tebou nesouhlasím v tom, že když cvičíš jiu-jitsu, tak ho musíš praktikovat pouze v gi. Jednak to neplatilo ani v minulosti (viz. Lebeda, Matras, Mikolášek) a neplatí to ani dnes, protože vím minimálně o pěti školách JJ v ČR, které cvičí i bez gi (tzv. scenario alias modelovky). Gi chápu jen jako prostředek pro nácvik určitých technik a vysvětlení některých principů. Např. my cvičíme v horním dílu gi sporadicky (pokud nepočítám děti, ktreré se věnují sportovnímu judu, a kde to má určitý význam) a sparing děláme bez úchopu za oděv. Svůj názor na jiu-jitsu nikomu nevnucuji a hlavně jsem otevřen věcné diskusi o metodice a tréninku jiu-jitsu tak, abychom tento sebeobranný systém zbavili špatné nálepky, o kterou se zde možná zasloužili někteří nestoři tohoto systému, a nebo je to nepochopením myšlenky a principů jiu-jitsu našimi vrstevníky.

Těším se na vaše zajímavé připomínky a cenné rady k tomuto tématu.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Re: :-)

Příspěvekod Makoto » stř 02. pro, 2009 23:05

kumori píše: ZDROJ JE NA WWW.SKOLAJUJUTSU.CZ, v tomto dojo přebývá asi nějaké JJ svědomí...

Sorry, me to neda.... Otevrel jsem si ty stranky a hned na titulce je aikido fotka....Precetl jsem si "Co je jujutsu" a dozvedel jsem se, ze jujutsu ma vice jak 3.000 technik. He, kam mam prijet abych je vsechny videl? Budu hodny, staci mi polovina. A nebo se bude slovickarit a posunu nohu o centimetr doprava a uz je to nova technika? Kurnik, jak s efektivitou systemu souvisi pocet technik? Jak to ku..a muze nekdo dat jako argument? Jujutsu preci neni o technikach, o poctu technik, ale o pouzitych principech pri obrane! A navic se vsadim, ze vsech 3.000 technik nezna. Neverim. Pak jsem to dal uz prestal cist a jen doufam, ze tohle bylo mineno ironicky jako vtip na zaver :roll:
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 03. pro, 2009 8:56

kamiwaza píše: Jinak s tebou nesouhlasím v tom, že když cvičíš jiu-jitsu, tak ho musíš praktikovat pouze v gi. Jednak to neplatilo ani v minulosti (viz. Lebeda, Matras, Mikolášek) a neplatí to ani dnes, protože vím minimálně o pěti školách JJ v ČR, které cvičí i bez gi (tzv. scenario alias modelovky). Gi chápu jen jako prostředek pro nácvik určitých technik a vysvětlení některých principů.

Take si myslim, ze Gi jujutsu nedela. Ono to asi souvisi s tou otazkou, co tu byla jiz rozebirana - kdy jujutsu je jeste jujutsu. Na jedne strane se asi shodneme, ze system musi jit s dobou (musi se upgradovat), aby fungoval. Cviceni v Gi byla jednak nutnost (preci nebudou cvicit nazi) a druhak prakticke (v cem jinem cvicit nez v tom, co se bezne nosilo). Doba se zmenila, Gi se jiz prilis mezi lidmi nenosi. Proto se (dle meho nazoru) jujutsu da cvicit jako japonske bojove umeni i bez Gi. Je vsak potreba dodrzovat etiku, aby se z toho nestal tupy streetfight, hrnout do studentu filozofii japonskych bojovych umeni a treba i pouzivat japonske nazvy technik. Tim chci rici, ze se to cim dal vice posouva spise do vnitrnich aspektu nez tech vnejsich jako je noseni Gi. U nas musi studenti vedet, proc se uklani souperi, proc se zdravi na zacatku a na konci, proc maji pasek a co barva znamena, jake jsou principy pouzivane v jujutsu, atd. atd. Neni to tedy jen - kdyz na tebe zautoci, tak mu utrhnu hlavu a jeste mu do ni na.er.....Verim, ze tenhle pristup muze byt atraktivni pro nektere nactilete radoby bojovniky, ale to dle meho nazoru nejsou bojova umeni.....to je tupa primitivni rvacka.
Libilo se mi vysvetleni, ktere mi kdysi rekl jeden japonsky ucitel, kdyz jsem se ho ptal, co mam ci nemam citit pri mlaceni protivnika. Tehdy rekl: "Jsou lide, kteri rozumi slovum a lide, kteri rozumi pestem. Pokud cloveka upozornis, aby toho nechal a on neposlechne, musis ho VZDELAT / KOMUNIKOVAT s nim jinym zpusobem, protoze zkratka nerozumi. Proto az ho budes mlatit, delej to bez nenavisti, ale s myslenkou, ze to skutecne jinak neslo. A pokud bude potreba, vymlat z toho parchanta dusi." Ac nejsem na prilisne filozovani, tohle se mi libilo. Tohle je presne to, co chybi v tech tzv. streetfight systemech. Proto je asi zbytecne mermomoci odlisovat CBU od JBU, atd., ale spise BU od streetfight systemu, ktere aspon dle meho nazoru jsou jen tupou rvackou rozvijejici pouze malou cast bojovnika/rvace.
Takze kdyz to shrnu - je jedno jestli budu cvicit v kozenych tangach nebo Gi. O tom uz to davno neni, spise to ukazuje na stale silne propojeni s Judem :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod patrik » čtv 03. pro, 2009 9:31

Makoto píše:(...) proc maji pasek a co barva znamena, (...)


2Makoto, to mě zajímá, pls.

Proč mají pásek a co barva znamená?

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod zm » čtv 03. pro, 2009 9:34

Makoto píše:Mas pravdu v tom, jak bylo chybne prezentovano judo jakozto jiu jitsu v Evrope. Melo to vsak jeste jeden duvod - JJ bylo jiz znamo drive v Evrope diky namornikum, kteri meli moznost toto videt v akci pri svych plavbach do Japonska.

Traduje se, že jiu jitsu (jujutsu, ...) v Evropě (zejména Německo a Rakousko) pochází z počátku 20. stol. od jistého Ericha Rahna, který jezdil s cirkusem po celém světě vč. Japonska a poté, co se naučil různé bojové systémy vč. jiu jitsu v Japonsku, které mu učarovalo zřejmě nejvíce, vystupoval v cirkuse jako zápasník vyzyvatel tzv. černá maska. Jiu jitsu v Německu a Rakousku se od něho odvozuje přímo. V roce 2005, kdy v Rakousku byla velká oslava (vč. budoshow) k 100 let jiu jitsu v Rakousku, byla na vídeňské radnici velice poučná výstava o původu jiu jitsu s dobovými reáliemi a dokumenty právě z doby kolem 1905. Já jsem tu výstavu viděl a zúčastnil jsem se i zmíněných oslav. bylo to velice zajímavé a poučné. Mimo jiné zde bylo jiu jitsu zcela nepokrytě a oficiálně prezentováno jako směs technik judo karate a aikido ovšem poskládaná v jistém smysluplném pořádku. Kdo zná rakouské jiu jitsu v podání rakouských učitelů, musí uznat, že v denešní době už ta směs technik neplatí absolutně, ale jiu jitsu se vyvinulo (alespoň v Rakousku) ve svébytný (a kvalitní styl). Což se projevuje např. tím, že Rakousko má ve sportovním jiu jitsu (duo a fighting system) řadu mistrů světa, což samozřejmě nemusí být bráno jako argument, ale je výrazně finančně podporováno státem stejně jako v Německu (Deutsche Ju Jutsu Verband - DJJV - celoněmecká jednotná organizace), kde má podporu i v rámci německé policie, kdy KA®DÝ policista musí získat minimálně 4. kyu Ju Jutsu a německá policie si běžně najímá civilní instruktory z DJJV k výcviku. Viděl jsem to, byl jsem účasten.
kumori píše:... judo a Jj je v CZ VELMI úzce provázané, především personálně ( verifikace dan v judo do JJ ) a taky technicky ( používání judo názvů technik )...

To je BOHU®EL pravda. Pořád se zde bere za JJ směs judo, karate a aikido, ale bohužel nešťastně velmi dogmaticky, nikoli volně jako např. v Rakousku a proto u nás zatím není moderní JJ svébytným stylem. Je to ovšem škoda, ale současní čeští mistři, ať už jsou jakkoli dobří bojovníci, tak se ještě v samostatném systému jujutsu nevyprofilovali, protože jsou to vesměs bývalí judoka nebo karateka, a proto bývají ve zkušebních řádech také nesmyslně zahrnuty judokata, byť se na běžných cvičeních (trénincích) necvičí, a to ani jejich aplikace, protože v moderním jujutsu jsou už vesměs překonány.
kumori píše:... což není dobře, protože se zde prezentuje jen jedna koncepce JJ

To není tak úplně pravda, protože naše škola rozhodně mix judo, karate a aikido není a odvozuje se přímo od Daitoryu aikijutsu. Nenajdete zde jedinou techniku judo ani karate, natož aikido, ani judokata, můžete se o tom přesvědčit nahlédnutím do systému http://www.otokodate.com/exams.php . Takže koncepcí je více než jedna. Navíc pokud vím, tak v Praze se rozjelo v několika málo lidech od letošních prázdnin přímo Daitoryu, ale nevím, jak to pokračuje v současnosti.
kumori píše:Čtěte a bděte milí budokové:

"Etika a etiketa má za cíl dodržování zásad slušnosti, taktu a určité hierarchie. Má za cíl taktéž dodržování určitých zásad chování v dojo. Nelze totiž cvičit bez určitých pravidel. To by se nejednalo o bojové umění. Například mezi tyto body taktéž patří nošení Gi („Kimona").

Je naprostý nesmysl mít na cvičení například maskáče. Jako příklad jsem to uvedl záměrně, neboť jsem to už v mnoha „klubech" viděl.

Etika je nepsaný souhrn pravidel slušného chování, např. morálka. Etiketa je formální sepsaný seznam pravidel chování. Obojí je nutné nejen v bojových uměních, ale také i ve všech sportech (např. zákaz dopingu, fair play, ...) a to nejen bojových. Ovšem pozor formální oblečení jako např. gi je nezbytné pouze při formálních příležitostech, ke cvičení určitě být nemusí. Nicméně v judo je judogi součástí cvičebních pomůcek, bez něj na nižších úrovních není možné cvičit např. kumikata, to je ale snad jediná vyjímka, možná ještě se stejným smyslem kurtka v sambo. Oblečení totiž za nikoho ještě nic neodcvičilo, neubránilo se (pokud se tedy zrovna nejednalo o nějaké brnění :) ) a nodbojovalo nic. Bojovníka oblečení rozhodně nedělá, jen bojový duch, bdělá mysl, připravenost a schopnosti.
Makoto píše:Otevrel jsem si ty stranky a hned na titulce je aikido fotka....

Hej, to nešťastný škatulkování. Znamená to, že když na fotce někdo letí vzduchem a mají na ní oblečenou hakama, že musí dělat aikido? Ve spoustě tradičních škol (kobudo i gendaibudo) se nosí hakama (někde až od yudansha, někde i mudansha) a létá se vzduchem při hodech. Namátkou můžu jmenovat např. Daitoryu, Hakkoryu a zřejmě i prezentovaná škola/klub na zmíněných stránkách. Nebyl bych tak jízlivý, co třeba např. tato fotka http://www.skolajujutsu.cz/images/morfe ... ola-22.JPG , která pochází ze stejných stránek a je zjevně z nějakého jejich soustředění?
Víra nebo nevíra v něco je soukromou věcí každého z nás, jestliže ji někdo nosí před sebou jako štít a argument pro cokoli, řekl bych, že se jedná spíše o jakousi formu demagogie, proti které se namítnout nedá zhola nic, nedá se o ní diskutovat a neexistuje na ni argument. Sorry.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod zm » čtv 03. pro, 2009 9:56

Makoto píše:Proto se (dle meho nazoru) jujutsu da cvicit jako japonske bojove umeni i bez Gi. Je vsak potreba dodrzovat etiku, aby se z toho nestal tupy streetfight, hrnout do studentu filozofii japonskych bojovych umeni a treba i pouzivat japonske nazvy technik. Tim chci rici, ze se to cim dal vice posouva spise do vnitrnich aspektu nez tech vnejsich jako je noseni Gi. U nas musi studenti vedet, proc se uklani souperi, proc se zdravi na zacatku a na konci, proc maji pasek a co barva znamena, jake jsou principy pouzivane v jujutsu, atd. atd.

Hrnout do studentů filozofii japonských bojových umění? Proč hrnout? To mi přiopomíná školometský přístup, tu je nutno přijmout, ne nechat si nadiktovat. To by bylo vymývání mozků. Ta se musí praktikovat neustále a postupně vstřebat. Chci věřit, že jde jen o neobratné vyjádření. Proč se studenti uklání soupeři, proč se zdravína začátku a na konci? Protože jde o obyčejnou japonskou slušnost a zdvořilost reigi, která se zde přejímá proto, že se praktikuje japonské bojové umění a tak nějak k tomu patří. Umožňuje to příslušně naladit ducha a mysl k praxi bojového umění.
Proč mají pásek a co barva znamená? Protože jde o systém, který v judo (Kodokan) zavedl Kano Jigoro sensei !!! a od té doby ho jako vhodný pro moderní dobu a pomocný didaktický prostředek převzala i většina ostatních stylů a škol. Filosofie nabalená k jednotlivým barvám je pouhé pomocné vysvětlení a zpřístupnění. Jednoduché.
Podle mě ale toto vše není zas až takovou nezbytnou podmínkou, stejně jako používání japonského názvosloví a povelů. Je možné používat i české ekvivalenty a obyčejnou českou slušnost. Ale jak to píšu, už sám cítím, že by to asi určitě nebylo ono, zní mi to jako paskvil. V japonských bojových uměních se používá japonské názvosloví a povely proto, že to zjednodušuje situaci, je to zaužívané a mezinárodní. Stejný princip jako používání anglických lowkicků a highkicků a snapů atd. atd. v kickboxu a jiných x-boxech.
Makoto píše: Proto je asi zbytecne mermomoci odlisovat CBU od JBU, atd., ale spise BU od streetfight systemu, ktere aspon dle meho nazoru jsou jen tupou rvackou rozvijejici pouze malou cast bojovnika/rvace.

Domnívám se, že pokud streetfight obsahuje jakýkoli systém, už nejde o streetfight, ale o sebeobranu, a pojmenování "streetfight" je jen komerčním tahem pokoušejícím se odlišit od čehokoli.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Makoto » čtv 03. pro, 2009 10:06

patrik píše:
Makoto píše:(...) proc maji pasek a co barva znamena, (...)


2Makoto, to mě zajímá, pls.

Proč mají pásek a co barva znamená?

Patrik

Zdar, bohuzel se nemohu prilis rozepisovat, takze kratce:
- proc maji pasek - aby Gi drzelo pohromade a protoze jde o historickou zalezitost (neni v tom zadne filozoficke poselstvi) Setkali jsme se s tim, ze studenti hned ve vsem hledaji tezkou filozofii, skryte vyznamy a prestavaji pouzivat selsky rozum....
- vyznam barev - treba tady, od Kende Csaba. Na muj vkus vsak prilis poetizoane. U nas to mame jinak - barva pasku je dle barevneho spektra / duhy a tmavne ci "spini" se, jak student ziskava vice zkusenosti az na konci zjisti, ze cerny pas opet bledne do bela, protoze mistr zjisti, ze vlastne nic nevi porovnani s tim, co se dosud naucil....Dokonci tak svuj kruh.
A tomu je i upraven zkusebni rad tak, aby respektoval jednak technickou narocnost studentu (proto treba paky az nekde na 2.-1.kyu) a samozrejme i vyvoj konfliktu.

Ale ty me jen tak zkousis, ze? ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod zm » čtv 03. pro, 2009 10:12

Makoto píše:Ale ty me jen tak zkousis, ze? ;-)

Nezkouší, rejpe, jak už tak bývá jeho zvykem, asi se ve kšeftě nudí :lol: .
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod patrik » čtv 03. pro, 2009 10:15

2Makoto

Nezkouším.

Zajímá mě to. Napsal zm, že systém barevných pásků je od Kana, stejně jako systém kjú a dan. To víme. Ty různobarevné pásky ale zdaleka nepřevzala většina škol nebo BU. (Např.: aikidó - bílý a černý; kendó - žádný; iaidó nebo kjúdó - jaký chceš; korjú budó - jak kdy, ale většinou podobně jako třeba iai.) Přijde mi to, že ty pestré barvy jsou především pro děti. Proto mě zajímá, jak je to s těmi barvami třeba právě v džúdžucu, jaké děláš Ty... a vychází mi, že tady je jednoznačný vliv džúda. Popravdě ten článek od pana Csaby Kende (džúdista?) znám a nedává mi moc smysl. Zajímal by mě zdroj těch informací... už je to dávno, co jsem ho četl.

Právě v souvislosti s tím, cos napsal. ®e studenti musí vědět, proč mají pásek a to s těmi barvami. Jako by to bylo bůhvíjak důležité. ®lutý a zelený pásek a kdovíjaký ještě :) Pardon.

Jinak často se říká, že ten pásek ja, aby Ti drželi kalhoty - ale jak si správně napsal, je to spíš kvůli tomu gi. Tedy uwagi, které bez pásku (nebo hakamy) držet nebude... O to zajímavější jsou potom lidi, co nemaj uwagi, cvičí do půli těla, jen v kalhotech a pásku. Tam mi to už vůbec nedává smysl.

Patrik
Naposledy upravil patrik dne čtv 03. pro, 2009 10:19, celkově upraveno 1
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Makoto » čtv 03. pro, 2009 10:19

zm píše:
Makoto píše:Mas pravdu v tom, jak bylo chybne prezentovano judo jakozto jiu jitsu v Evrope. Melo to vsak jeste jeden duvod - JJ bylo jiz znamo drive v Evrope diky namornikum, kteri meli moznost toto videt v akci pri svych plavbach do Japonska.

Traduje se, že jiu jitsu (jujutsu, ...) v Evropě (zejména Německo a Rakousko) pochází z počátku 20. stol. od jistého Ericha Rahna, který jezdil s cirkusem po celém světě vč. Japonska a poté, co se naučil různé bojové systémy vč. jiu jitsu v Japonsku, které mu učarovalo zřejmě nejvíce, vystupoval v cirkuse jako zápasník vyzyvatel tzv. černá maska. Jiu jitsu v Německu a Rakousku se od něho odvozuje přímo. V roce 2005, kdy v Rakousku byla velká oslava (vč. budoshow) k 100 let jiu jitsu v Rakousku, byla na vídeňské radnici velice poučná výstava o původu jiu jitsu s dobovými reáliemi a dokumenty právě z doby kolem 1905. Já jsem tu výstavu viděl a zúčastnil jsem se i zmíněných oslav. bylo to velice zajímavé a poučné. Mimo jiné zde bylo jiu jitsu zcela nepokrytě a oficiálně prezentováno jako směs technik judo karate a aikido ovšem poskládaná v jistém smysluplném pořádku. Kdo zná rakouské jiu jitsu v podání rakouských učitelů, musí uznat, že v denešní době už ta směs technik neplatí absolutně, ale jiu jitsu se vyvinulo (alespoň v Rakousku) ve svébytný (a kvalitní styl). Což se projevuje např. tím, že Rakousko má ve sportovním jiu jitsu (duo a fighting system) řadu mistrů světa, což samozřejmě nemusí být bráno jako argument, ale je výrazně finančně podporováno státem stejně jako v Německu (Deutsche Ju Jutsu Verband - DJJV - celoněmecká jednotná organizace), kde má podporu i v rámci německé policie, kdy KA®DÝ policista musí získat minimálně 4. kyu Ju Jutsu a německá policie si běžně najímá civilní instruktory z DJJV k výcviku. Viděl jsem to, byl jsem účasten.

To je skvela historka, tu jsem jeste neslysel :-) Jsou o ni nejake historicky podlozitelne zaznamy? Ptam se vazne.
Co se tyka Nemcu a jejich Danu....no....zrovna vcera jsme se bavili s Matejem, ze Nemecko ma nejvetsi koncentraci extremne vysokych danu (8.-10.dan). Pro me osobne je to minimalne podezrele.....

zm píše:
kumori píše:... což není dobře, protože se zde prezentuje jen jedna koncepce JJ

To není tak úplně pravda, protože naše škola rozhodně mix judo, karate a aikido není a odvozuje se přímo od Daitoryu aikijutsu. Nenajdete zde jedinou techniku judo ani karate, natož aikido, ani judokata, můžete se o tom přesvědčit nahlédnutím do systému http://www.otokodate.com/exams.php . Takže koncepcí je více než jedna. Navíc pokud vím, tak v Praze se rozjelo v několika málo lidech od letošních prázdnin přímo Daitoryu, ale nevím, jak to pokračuje v současnosti.

Ted si malicko rypnu - chces rici, ze vase mae geri je diametralne odlisne od karatistickeho mae geri , apod.? ;-) Kurnik, neni to preci o tehcnikach, ale o principech.... Vzdyt na zadnou techniku nemate copyright....nebo ano? ;-) V pohode, jen jsem si rypnul, vse dobre, kudrnaci :-)
Jinak souhlas s tim, ze koncepci je urcite vice jak jedna - i my jsme toho dukazem.


zm píše:
Makoto píše:Otevrel jsem si ty stranky a hned na titulce je aikido fotka....

Hej, to nešťastný škatulkování. Znamená to, že když na fotce někdo letí vzduchem a mají na ní oblečenou hakama, že musí dělat aikido? Ve spoustě tradičních škol (kobudo i gendaibudo) se nosí hakama (někde až od yudansha, někde i mudansha) a létá se vzduchem při hodech. Namátkou můžu jmenovat např. Daitoryu, Hakkoryu a zřejmě i prezentovaná škola/klub na zmíněných stránkách. Nebyl bych tak jízlivý, co třeba např. tato fotka http://www.skolajujutsu.cz/images/morfe ... ola-22.JPG , která pochází ze stejných stránek a je zjevně z nějakého jejich soustředění?

OK, mas pravdu

zm píše:Víra nebo nevíra v něco je soukromou věcí každého z nás, jestliže ji někdo nosí před sebou jako štít a argument pro cokoli, řekl bych, že se jedná spíše o jakousi formu demagogie, proti které se namítnout nedá zhola nic, nedá se o ní diskutovat a neexistuje na ni argument. Sorry.
Co s tim ma co spolecneho vira? Kdyz nekdo rika, ze jeho system ma vice jak 3.000 technik, mel by je take umet ukazat....Zvlast, kdyz je nositelem cerneho pasu.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Další

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků