Tradicni BU vs BS

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod jeikob » úte 08. pro, 2009 16:30

no vlastně z toho vyplívá taková otázka .bojové umnění ,konkretní styl,sebeobranu může naučit jedině někdo kdo to má ověřené či spíše prověřené v realných konfliktních situacích a v dnešní době mi z toho vychazí vyhazovač ,policajt co je v terénu, polepšený uliční rváč?? což je z otazníkem. nekonstatuju ptám se? u sportu je to jasný za dotyčného mluví roky v ringu či zápasišti.
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

 

Příspěvekod RBR » úte 08. pro, 2009 17:46

jeikob píše:no vlastně z toho vyplívá taková otázka .bojové umnění ,konkretní styl,sebeobranu může naučit jedině někdo kdo to má ověřené či spíše prověřené v realných konfliktních situacích a v dnešní době mi z toho vychazí vyhazovač ,policajt co je v terénu, polepšený uliční rváč?? což je z otazníkem. nekonstatuju ptám se? u sportu je to jasný za dotyčného mluví roky v ringu či zápasišti.


No myslím, že si na to kápnul. Moje zkušenosti jsou obdobné. Moji trenéři jsou ti tzv."polepšení rváči" a BU jim funguje. Jejich žáci (včetně mě) moc praktických zkušeností nemají a prostě to přes veškerou snahu, není ono. Chce to praxi, prostě projít ohněm. O prázdninách jsem menším ohněm prošel a ztratil všechny iluze o sobě.
V kontaktních BS mají výhodu, oni mohou projít ohněm za bezpečných podmínek (pravidla, rozhodčí). Myslím, že taková zkušenost z prvního postavení do ringu na prvních závodech je pro ně zkouška ohněm.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod luen » úte 08. pro, 2009 17:47

jeikob píše:no vlastně z toho vyplívá taková otázka .bojové umnění ,konkretní styl,sebeobranu může naučit jedině někdo kdo to má ověřené či spíše prověřené v realných konfliktních situacích a v dnešní době mi z toho vychazí vyhazovač ,policajt co je v terénu, polepšený uliční rváč?? což je z otazníkem. nekonstatuju ptám se? u sportu je to jasný za dotyčného mluví roky v ringu či zápasišti.


Super konecne relevantni dotaz Kubo :!:

1) Neverim, ze me nauci se rvat clovek, kterej se nikdy nerval ... nebo snad plati, ze nekdo kdo neumi pocitat, te nauci matematice? Asi tezko, ze :wink:
Vse dle hesla, co neumim, to nejsem schopen ani predat a nejspise ani zprostredkovat :!: :!: :!:
Pokud si muj zak preje umet neco, co ja neumim, tak nebudu delat dedu vseveda, ale poslu ho tam, kde to podle mne umi a jeste mu to domluvim - to povazuji za ferovej pristup :wink:

2) Strasne moc zalezi na tom, kde je ona pomyslna hranice zaka, kam az je ochoten zajit a do jake miry se bude o problematiku zajimat. Tezko nekoho budu nutit se neco naucit. Pokud nema zajem a chce u nas byt jen do poctu OK, ale zase si to ferove povime a on bude vedet kde je jeho misto a kde je misto tech, co ho jednou budou treba lovit :wink:

Bavime-li se o realne sebeobrane, povazuji za nejvetsi prioritu to, aby clovek byl schopen v mziku vyhodnotit situaci. Coz v praxi znamena, ze vi na co ma, na co nema a kde si v potravnim retezci sam stoji. Pokud tohle nevi, tak kazdou potyckou neadekvatne riskuje a nevi o tom ... co je na tomhle pristupu jeste realneho? Proto povazuji za temer nutne si kazdeho nove prichoziho zaka jakoby otestovat, jednak ho jsem pak lepe schopen zaradit, kam po zasluze patri a jednak pak muzeme lepe a rychleji pracovat na jeho nejslabsich mistech. Zadne oblbovani, ze za 20 a vice roku bude vse samo od sebe fungovat a ze staci jen drzet skill a treninkovy plan. Ostatne jakypak treninkovy plan, kdyz se bezne dava vsem to same. Copak prijdeme do obchodaku a vsichni si kupujeme stejne zbozi? Stejnou velikost, stejnou barvu, stejnej strih ... Ani bambinoti to tak nemaji :lol: :wink:

Z meho pohledu je nutne, aby se kazdy byl schopen podivat pravde do oci - pak z nej nebude zmrdik, ale clovek, kterej nebude urazen kritikou, ale naopak ho to vyhecuje k dalsimu makani na sobe. Tohle je v nasich koncinach velmi ridkej jev ...

Takhle bych mohl pokracovat az do rana, ale mam trenal, tak se jdu venovat klukum :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod jeikob » úte 08. pro, 2009 18:07

tak trener na žižkově na karate byl v mladí hospodskej rváč pak začal sportovat zápas box a pak ho nadchlo karate ,byl to už starší pán .
ale právě tohle mi přijde pro bojové umnění a sebeobranu asi problém .
mistr školy ,stylu atd z realnejma zkušenostma ,pedagogicky nadanej a navíc dostatečně vyzrálá osobnost. tedy asi v oblasti bu takových lidí moc není? i když jetřeba hodně lidí ci cvičí spoustu let a třeba jsou i dobrý umí se poprat i v ringu ,ale realné zkušenosti chybí.
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Panda » úte 08. pro, 2009 18:08

defendu píše:Samozřejmě,že ke cvičení mají lidé různé motivy,ale pokud jim jde primárně o boj,tak platí to co jsem napsal.


Jak mi vysvětloval muj rener BJJ, v bojovem umění/sportu jde primarně o to, aby až si po prohraném zápase sundáš vršek kimona všechny holky v hale řekly "tyyy brďo ten má krásný tělo" :twisted:

Jinak trochu pokus o vtip, ale jde skutečně asi i o to že záleží na motivaci, pokud někdo cvičí za účelem dosažení duševního klidu a dosahuje ho tím, tak to pro něj zajisté plní svůj účel, stejně jako pokud někdo cvičí aby mohl balit hoky na krásné tělo hej ? :wink:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod luen » úte 08. pro, 2009 22:19

jeikob píše:... a navíc dostatečně vyzrálá osobnost. tedy asi v oblasti bu takových lidí moc není?


Nerozumim terminu vyzrala osobnost, co to znamena ... ze dycha klidne, mluvi v hadankach, na primou otazku odpovi jakoby z jineho sveta a tvari se odusevnele? Nebo je vyzralej ten, kdo cas od casu utrousi vulgarismus, ale je nadupanej ...
Co a v jakem ohledu je VYZRALOST :?:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod jeikob » úte 08. pro, 2009 23:37

luen píše:
jeikob píše:... a navíc dostatečně vyzrálá osobnost. tedy asi v oblasti bu takových lidí moc není?


Nerozumim terminu vyzrala osobnost, co to znamena ... ze dycha klidne, mluvi v hadankach, na primou otazku odpovi jakoby z jineho sveta a tvari se odusevnele? Nebo je vyzralej ten, kdo cas od casu utrousi vulgarismus, ale je nadupanej ...
Co a v jakem ohledu je VYZRALOST :?:[/quote

pokud jde o bojový umnění a sebeobranu,tak zjednodušeně řečeno člověk
násilný povahy. neplést s bojovností .nebo pokud násilný povahy byl jak se řiká hříchy mladí tak se změnil.pak zakomplexovaný člověk ,kterej si tím že umí zbouchat lidi lečí jiný komplexy ,třeba že ho nechtěj ženský nebo ho nevzali na vysokou ,mimochodem takovýho človeka sem znal.
pak clovek se sklonem k fanatismu a despotismu .jinak jasně lidi nejsou černý ani bílí a v člověku aby se ubránil musí bejt šelma .ale neměla by převládat.
ps: idealní učitel by měl bejt jako starej beggar su z opilýho mistra:)
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod RastOne » stř 09. pro, 2009 0:26

Ukropcany: Sám jsi vlastně napsal to samé co já, že lidé volí styl. Záleží tedy na stylu,nebo na lidech? 15let zkušenost s BU,BS je úctihodné,ale neznamená to že nemůžeš mít špatný pohled na věc?Neříkám že máš,ale znamená 15let praxe že se na věc díváš ze všech úhlu a se všemi možnostmi? Jistě že na boxu bude jiná komunita než na vnitřních stylech,ale kdo si vybírá styl,školu? Pokud vím ve školách taiči v číně je ve výuce i sparing. Asi nebude tak účinné jako Box ale kdo ten styl ovládá? Bojují styly? Nebo lidi?
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod luen » stř 09. pro, 2009 8:18

jeikob píše:
luen píše:
jeikob píše:... a navíc dostatečně vyzrálá osobnost. tedy asi v oblasti bu takových lidí moc není?


Nerozumim terminu vyzrala osobnost, co to znamena ... ze dycha klidne, mluvi v hadankach, na primou otazku odpovi jakoby z jineho sveta a tvari se odusevnele? Nebo je vyzralej ten, kdo cas od casu utrousi vulgarismus, ale je nadupanej ...
Co a v jakem ohledu je VYZRALOST :?:


pokud jde o bojový umnění a sebeobranu,tak zjednodušeně řečeno člověk
násilný povahy. neplést s bojovností .nebo pokud násilný povahy byl jak se řiká hříchy mladí tak se změnil.pak zakomplexovaný člověk ,kterej si tím že umí zbouchat lidi lečí jiný komplexy ,třeba že ho nechtěj ženský nebo ho nevzali na vysokou ,mimochodem takovýho človeka sem znal.
pak clovek se sklonem k fanatismu a despotismu .jinak jasně lidi nejsou černý ani bílí a v člověku aby se ubránil musí bejt šelma .ale neměla by převládat.
ps: idealní učitel by měl bejt jako starej beggar su z opilýho mistra:)


Prosim Kubo jeste jednou, ja to z tveho prispevku nepobral. V jakem ohledu ma byt trener vyzralej? Resp. co je vyzrala osobnost ve vztahu k BU/BS ... Treba jako Rosta O. - skladat basne ... nebo jak to myslis?
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod RastOne » stř 09. pro, 2009 13:53

:lol: To je stejné jako kdybych řekl dej proti sobě 100 boxerů 6letých a 100tajčistů 25letých. Když vezmeš jednoho boxera a jednoho tajčistu proti sobě,je mnohem větší pravděpodobnost že ti nařeže boxer,ok! Ale je to absolutní?Nemůže se stát že tomu bude naopak? To prostě nepřipustíš? :D Odpověz:kdo si volí styl? A kdo bojuje? záleží tedy víc na stylu,nebo na lidech? Dokud si styl volí lidi,je podle mě prvotní člověk.Dokud budou bojovat lidi a ne styly je podle mě prvotní člověk.Máme každej jinej názor. :wink:
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod jeikob » stř 09. pro, 2009 15:11

luen píše:
jeikob píše:
luen píše:
jeikob píše:... a navíc dostatečně vyzrálá osobnost. tedy asi v oblasti bu takových lidí moc není?


Nerozumim terminu vyzrala osobnost, co to znamena ... ze dycha klidne, mluvi v hadankach, na primou otazku odpovi jakoby z jineho sveta a tvari se odusevnele? Nebo je vyzralej ten, kdo cas od casu utrousi vulgarismus, ale je nadupanej ...
Co a v jakem ohledu je VYZRALOST :?:


pokud jde o bojový umnění a sebeobranu,tak zjednodušeně řečeno člověk
násilný povahy. neplést s bojovností .nebo pokud násilný povahy byl jak se řiká hříchy mladí tak se změnil.pak zakomplexovaný člověk ,kterej si tím že umí zbouchat lidi lečí jiný komplexy ,třeba že ho nechtěj ženský nebo ho nevzali na vysokou ,mimochodem takovýho človeka sem znal.
pak clovek se sklonem k fanatismu a despotismu .jinak jasně lidi nejsou černý ani bílí a v člověku aby se ubránil musí bejt šelma .ale neměla by převládat.
ps: idealní učitel by měl bejt jako starej beggar su z opilýho mistra:)


Prosim Kubo jeste jednou, ja to z tveho prispevku nepobral. V jakem ohledu ma byt trener vyzralej? Resp. co je vyzrala osobnost ve vztahu k BU/BS ... Treba jako Rosta O. - skladat basne ... nebo jak to myslis?


promin ,ale jak s tím souvisej básně. ted mám pocit,že víš jak to myslím,ale posouváš to.
jen tak když si byl mladej a vůbec plno lidí od bs a bu ,když bylo v pubertě a kolem rvali jste se rádi na ulici ,měli jste dobrej pocit po vyhrané bitce .
řekl bych že jo ,prostě to v některých lidech v jistým věku je. mně zase bavilo destrojovat sebe .někdo si dokazoval ego bitkama ,někdo na skejtu či kalbama. je to v pořádku. problém je pokud je to patalogický nebo ten člověk s toho nevyroszte nevyzraje!! a v případě trenéra ,učitele bs a bu tu negativní agresi či svý špatný ego přenáší na svý žáky. prostě bud vyrábí psychopaty nebo své boxovací pytle v extremních polohách. a problém je že přitáhne v podstatě jako svý žáky stejně naladěný lidi ,který budou mít pocit ,že to je správnej přístup. jinak klidně může učit dobře bojovat lidi se to u něj naučej to s tím nesouvisí.
tak že vyzrálej tedy člověk ,kterej si je plně vědom toho co lidi učí a má určitou zodpovědnost
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod jeikob » stř 09. pro, 2009 17:22

když si člověk přečte životopis nebo rozhovor s nějakým mistrem třeba s oblasti kung fu,tak vetšinou uvede ,že s tím začal už v ranném dětství.
tím chci říct ,že asi ta metodika tehda byla částečně tak vypracovaná a nejde jen o asijský ,ale třeba i evropský rytířstvo pak dustojnické akademie.
teda že se bu učilo v rodinách a jasný že malé dítě hned nezačne na tvrdo bojovat a když začne já nevím třeba v šestli letech má těch deset let na ty postoje ,a sestavy a řízené souboje,lehký sparring teda spíš je to taková gymnastika s přípravou na později na ostrý a realný výcvik. jinak jasně asi jinej přístup byl,když bylo potřeba vycvičit třeba ochranku nebo pešáky.
tím jen že to asi těžko tenhle přístup bude fungovat pro současného zapadního člověka ,kterej s tím začne právě třeba v době ,kdy už by měl mít vybudovaný základy,ted má málo času . tak se ptám jestli není problém i tady,když nějaká škola v dobré víře sice ,ale postupuje takhle.
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod RastOne » stř 09. pro, 2009 18:35

Některé styly jsou na pí... A někteří lidi jsou dementní.A můžeš je učit cokoli a bude to taky na pí... At už se jedná o filozofii nějakého BU,nebo techniky BS. Někdo se učí rychle,někdo pomalu někdo je lampa a nenaučí se nic. To jsem chtěl říct. Ty tu vlastně tvrdíš že boxer automaticky vyhrává nad taiji.. Přitom jsou lidi kteří takového boxera seřežou a jsou to třeba kopáči který nikdy nedělaly nic. (ale to zase záleží na jednotlivci). Je jedno jestli děláš aikido nebo box,sice jedno je určitě pro boj praktičtější,ale přece záleží i na tom jak moc dany styl ovládáš,jak moc ho umíš aplikovat v boji. Jak jsi napsal různé styly přitahují různé lidi. Člověk volí a použivá styl. Styl je jen nástroj.. Člověk je ten který z nástrojemi pracuje. Některé nástroje jsou horší,některé lepší,ale vždy je používá člověk a je na něm jak moc je umí ovládat.. Stejně jako někdo maluje nohama krásnější obrazy jak já rukama. Záleží dle MĚ více na schopnosti ovládat nástroj než nad nástrojem samotným. A opět otázka kdo se učí zacházet s nástroji? Je to jen můj názor a necpu ti ho. Neberu ti tvůj jen ukazuji jiný,zkus prosím udělat to samé. Nemá smysl dál o tom diskutovat oba jsme ukázaly protichůdné názory a to je smyslem fora. Nabídnout víc možnostní. Třeba ani moje ani tvoje není správná,aleon si může vybrat. Proto myslím diskuze mezi náma je zbytečný spam...
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod defendu » stř 09. pro, 2009 19:19

RastOne píše:Je jedno jestli děláš aikido nebo box,sice jedno je určitě pro boj praktičtější,ale přece záleží i na tom jak moc dany styl ovládáš,jak moc ho umíš aplikovat v boji.


Mysli si to :lol: :lol: :lol:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod cudles » stř 09. pro, 2009 19:43

Přirovnáváš to k nástroji a jeho ovládání...když je nástroj na prd, nebo neúplnej a podobně, tak ti je taky k ničemu umět ho ovládat..blbý přirovnání.
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 691
Registrován: úte 04. zář, 2007 23:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvekod RastOne » stř 09. pro, 2009 19:46

Stejně na prd jako když máš super nástroj a neumíš ho ovládat. A jak jsem napsal,nástroj volí člověk... A já vubec netvrdí,že nezáleží na stylu. Určitě na stylu záleží!!! Ale že podle mě více záleží na tom kdo ho volí,kdo si jaký styl zvolí,jak ho kdo ovládá,jak ho kdo umí použít a jaký má ten dotyčnej předpoklady jak fyzický tak.. Přece to není tak že Všichni se naučí nejlépe bojovat třeba v boxu,někomu jdou spíše hmaty,nebo nohy tak jde dělat jinej styl... Jsem schopnej připustit že styl a člověk jsou na stejné urovni. Ale neuznám že záleží hlavně na stylu a pak až na lidech.. A je moc pěkný vyříznout jednu větu a tu okomentovat ,ale možná by nebylo špatný přečíst si to v tom textu v kterým jsem to psal.
Naposledy upravil RastOne dne stř 09. pro, 2009 19:57, celkově upraveno 1
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod player » stř 09. pro, 2009 19:49

RastOne: tvuj nazor chapu a do urcite miry se s nim stotoznuji.Nicmene je zrejme, ze nektere styly jsou vice sportovne zamerene, tedy omezene urcitymi pravidly podle kterych rovnez cvici, coz je podle me zcela logicky znevyhodnuje oproti komukoli, kdo na nejaka "pravidla" hazi bobek a podle toho cvici.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod RastOne » stř 09. pro, 2009 20:08

Určitě máš pravdu!Jen se snažím ukázat že je to zase jen na lidech jestli se zaslepí stylu,nebo budou beze stylu..Je to člověk který volí styl,nebo způsob toho jak se naučí bojovat. Pokud si do toho nechá kecat a nezvolí si styl,nestyl podle sebe,sveho těla a myšlení. Podle mě nedosáhne 100% využití svého těla,svých předpokladů a nestane se tak silným jak by mohl. Prostě člověk si vybírá styl a člověk určuje kolikmu dá,kolik si z něj vezme. Skvělé bojovníky nedělá v první řadě styl,ale například to kolik svému BU věnuje dřiny,času.Jak moc to myslí vážně. Jestli se naučí dostat do správného stavu mysli atd... Když na to bude dlabat může dělat jakkoli účinej styl a jemu to k prdu..
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod defendu » stř 09. pro, 2009 20:21

A co trénuješ RastOne ?Popiš svůj trénink....

Díkec
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod player » stř 09. pro, 2009 22:04

RastOne: no jasne, jenze spousta skol, respektive "ucitelu" lpi na tom svem natolik, ze kdyz bys nahodou mel nejakou pripominku, rozumej kritiku, k tomu co te uci, tak ti rekne papa, protoze jeho ego to neunese, ze by to co on leta drel, tobe jako nemelo taky fungovat.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků