Obrana rodiny

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Obrana rodiny

Příspěvekod BizonCZ_hele_admin » ned 02. kvě, 2010 19:21

Zdravím,

chci se zeptat, zda má někdo z Vás zkušenosti s nějakým systémem, který by se krom standardních věcí zabýval i sebeobranými situacemi, kdy musíte čelit protivníkovi/kům ( neozbrojeným i ozbrojeným ) s přítelkyní a dítětem, s přítelkyní a kočárkem, se samotným dítětem ( nedej bože dětmi ). Dítě mám na mysli v rozmezí cca 0-8 let.

A pokud ano, zda by nebylo možné popsat či naznačit drilly nebo metody "reálného" nácviku z daného systému. Jelikož si nedovedu představit, že bych si vzal vlastního syna či jiné dítě na modelovku a tam by mi na něj někdo řval a ohrožoval čímkoliv.

Osobně jsem toho moc nenašel, krom jedné výukovky, mám pocit Sammyho Franca, kde provádí modelovku s panenkou v náručí proti útočníkovi s nožem.

Předem díky za jakékoli info.
BizonCZ_hele_admin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 281
Registrován: čtv 29. pro, 2005 0:00
Bydliště: Jihlava

 

Příspěvekod RUNAR » ned 02. kvě, 2010 19:56

No, napíšu něco k tématu z jinýho pohledu.Mě nedávno napadlo že spousta dětských her vlastně hry nejsou.

1)hra na babu, zábavná forma tréninku úhybů, unikání, vzdálenosti, rychlých změn směru, kličkování....aby mě parťák s babou nechytil, dokonce aby se mě ani nedotkl.

2) hra na schovku, rychle se schovat aby mě nikdo nenašel.

Podle mě jde o funkční hry kdy se děti učí různými způsoby zvýšit svoje šance na únik, oproti situaci kdyby trčeli na fleku jak zařezaný.

Proč to píšu, děti co už maj něco natrénovano z těhle her se o sebe třeba efektivně postarají, v určitých situacích je na místě říct, Jeníčku, Mařenko utečte a schovejte se a sám co nejvíc zdržet útočníka.

Může to třeba zvýšit šance, nebo to třeba vůbec nepomůže, všechno záleží na situaci a okolnostech.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod NAIA » ned 02. kvě, 2010 20:23

Zdar,
u Jima se tohle cvičí. Mám nějaký materiály ohledně tohoto, pohledám pak ti je někdy hodím.
Měj se
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod fakt » ned 02. kvě, 2010 20:48

Doporučuju něco pro štěstí a na kraviny moc nemyslet.
Přeci jenom je ale podkova lepší než čtyřlístek.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod BizonCZ_hele_admin » ned 02. kvě, 2010 20:49

RUNAR :

Zajímavý postřeh, ohledně těch her.

Jinak si spíše myslím, že se dítě u Tebe bude chtít spíše schovat nebo Ti pomoct než utíkat se někam schovat. Beru pořád dítě, jako človíčka, který neumí a nezná Tvoje příkazy. Je vyděšené k smrti a u Tebe bude hledat ochranu. Jen moje domněnka. Nejsem dětský psycholog. :)

NAIA :

Díky moc.
BizonCZ_hele_admin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 281
Registrován: čtv 29. pro, 2005 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod BizonCZ_hele_admin » ned 02. kvě, 2010 20:50

fakt píše:Doporučuju něco pro štěstí a na kraviny moc nemyslet.
Přeci jenom je ale podkova lepší než čtyřlístek.


Slovo do pranice. :roll:

Proč aspoň jednou Ti, co k danému tématu nemají, co říct. Nemůžou držet hubu. Ach jo. :cry:
BizonCZ_hele_admin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 281
Registrován: čtv 29. pro, 2005 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RUNAR » ned 02. kvě, 2010 21:03

Bizon:
Je to otázka, každý dítě je jiný, některý zatuhne a začne brečet a žádnej pokyn tam nepomůže, jiný třeba poslechne a rychle zmizí, je tam spousta faktorů....myslel jsem to jako řešení typu pásek i kšandy, kdy dítě někam uteče a já se vrhnu na útočníka.

P.S: třeba to fakt myslel tak že tou podkovou jde někoho praštit a čtyřlístkem už o poznání hůře.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod BizonCZ_hele_admin » ned 02. kvě, 2010 21:16

RUNAR píše:P.S: třeba to fakt myslel tak že tou podkovou jde někoho praštit a čtyřlístkem už o poznání hůře.


Myslím si, že vím jak to Fakt myslel, ale budu radši, když to tedy napíše přímo a ne v hádankách.
BizonCZ_hele_admin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 281
Registrován: čtv 29. pro, 2005 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod luen » pon 03. kvě, 2010 5:29

Ahoj Stando, krom obecne platnych taktik sebeobrany, jde v teto problematice predevsim o to, ze do takoveho vycviku by se musela rodina sama aktivne zapojit. Pokud se v rodine nestane zadna tragedie nebo pokud situaci ohrozeni nebudete spolecne celit (coz nikomu nepreji), jen tezko donutis manzelku/pritelkyni a deti, aby se neceho podobneho nekdo z nich ucastnil. Jak sam chapes, tak bez spoluprace rodiny v takove situaci, budes jen s obtizema cokoli sam efektivne resit.
V tomto ohledu je to obdobne, jako ochrana klienta pri praci bodyguarda. Vetsinou celou situaci klient jen zhorsi a vystavi te, dik neznalosti, mnohem vetsimu nebezpeci, nez jsou utocnici sami schopni.
O to horsi, ze pokud se jedna o rodinu, zalezi ti na tom koho chranis, vice nez na sobe. Co je vlastne horsiho, nez kdyz nekdo ubilizi nasim detem atp, ze?
Nejzranitelnejsi je clovek kdyz spi, kona potrebu, pri soulozi a pokud je v dosahu lidi, na kterych mu zalezi vice nez na sobe. Uz to, ze je nekdo muze pouzit jako rukojmi atp, je celkem k podelani...
Osobne si vsak nedovedu predstavit, ze se tohoto rodina bude pravidelne ucastnit a to v prubehu nekolika let, aby v kritickej moment jednali aspon o kapku lepe nez bez trenalu.
Ale jinak tvemu dotazu myslim rozumim a chapu jej. Kdo se do takove situace dostal, vi co je strach!

Velke procento lidi nepripusti, ze nejake nasili vubec existuje (cvici pro krasu a prijem pozitivnich myslenek). Ti, co nasili realne pripousteji, doufaji, ze jich se netyka... Ti, co nasili pripousteji a priznavaji, ze se jich tyka, doufaji, ze blizni tomu nebudou nikdy vystaveni... Ti, co pripousteji nasili obecne, na sobe a na svejch bliznich... to uz jsou vazne magori, ze?

Z cele veci plyne jedna zasadni otazka. K cemu vlastne cvicime, kdyz v konecnem dusledku neochranime nase milovane? Neni vlastne lepsi se uz od zacatku pripravovat na to, ze az bude treba, tak selzeme? Tato skupina cvicencu je ve svete nejsilneji zastoupena - asi to ma svuj vyznam.
Nemate nekdo telefon na Zorku? :twisted: :lol: :wink:

Otevrel jsi myslim pandorinu skrinku a nejspise z toho bude peknej flame :idea:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod fakt » pon 03. kvě, 2010 7:33

BizonCZ píše:
fakt píše:Doporučuju něco pro štěstí a na kraviny moc nemyslet.
Přeci jenom je ale podkova lepší než čtyřlístek.


Slovo do pranice. :roll:

Proč aspoň jednou Ti, co k danému tématu nemají, co říct. Nemůžou držet hubu. Ach jo. :cry:


Nebudu, protože k tomu mám co říct. Jako otec dvou dětí nejsem teoretikem tebou výše popisované situace.
Trochu zeširoka tady popíšu to, co si potom můžeš zkrátit na " doporučuju něco pro štěstí a na kraviny moc nemyslet":
1. Jdeš s kočárkem a někdo tě napadne - jak často jestli vůbec?
2. Možná máš zkušenost s profesní sebeobranou - při výuce lidí, kteří o to nestojí je výsledkem nulový pokrok.
3. Ty se o to zajímáš, uč tedy sebe. Každý člen rodiny nemůže fungovat jako ochranka.
4. Pokud se něčím podobným zabýváš, dojdeš k jedinému - výběr trasy je důležitější než tvé schopnosti.
5. Zatěžovat děti něčím takovým je zaděláváním na nějaký hloupý návyk. Mají žít v očekávání konfliktu? Mají se učit prát nebo střílet? Mají se učit utíkat? Ne! Mají se normálně vyvíjet v samostatné a sebevědomé bytosti.
Závěry si udělej sám, nechci se opakovat.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

 

Příspěvekod fakt » pon 03. kvě, 2010 7:37

luen píše:Z cele veci plyne jedna zasadni otazka. K cemu vlastne cvicime, kdyz v konecnem dusledku neochranime nase milovane? Neni vlastne lepsi se uz od zacatku pripravovat na to, ze az bude treba, tak selzeme? Tato skupina cvicencu je ve svete nejsilneji zastoupena - asi to ma svuj vyznam.
Nemate nekdo telefon na Zorku? :twisted: :lol: :wink:

Otevrel jsi myslim pandorinu skrinku a nejspise z toho bude peknej flame :idea:


Ale jo - to má logiku. Podle jednoho přísloví Samuel Colt smazal rozdíl mezi lidmi. To není multikulti moudro. To je dobrý návod k reálné sebeobraně.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Jendis » pon 03. kvě, 2010 8:20

Staníku,až budeš mít volno,ozvi se. Zajdem pokecat :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod BizonCZ_hele_admin » pon 03. kvě, 2010 8:57

Fakt:

A to to byl takový problém napsat rovnou, než psát hádanku, v které si každý může najít to svoje. Jinak, pro Tebe, mám taky dítě.

Jinak, zde nehodlám řešit otázky typu : Jak často se do té situace dostaneš?" Když nikdy, tak jenom dobře. A v dnešní době to zase tak nereálné není. Nehodlám se tady s nikým hádat. Zajímá mě výše položená otázka + plus vlastní zkušenosti lidí. Bez zbytečného napadání ve smyslu - Co to tady žvaníš, já vím vše nejlíp. Díky předem za pochopení.

Jinak v ostatním s Tebou Fakt souhlasím.

Ale i tak, bych rád slyšel názor dalších lidí jako Defendu, TongPo, atd.
BizonCZ_hele_admin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 281
Registrován: čtv 29. pro, 2005 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RUNAR » pon 03. kvě, 2010 10:49

fakt píše:5. Zatěžovat děti něčím takovým je zaděláváním na nějaký hloupý návyk. Mají žít v očekávání konfliktu? Mají se učit prát nebo střílet? Mají se učit utíkat? Ne! Mají se normálně vyvíjet v samostatné a sebevědomé bytosti.


Jako děti jsme se instinktivně učili rvát a schovávat se a utíkat a tím třeba zvyšovat svoje šance při nebezpečí, nebylo to nic do čeho by nás musel kdokoliv nutit.
Je to podle mého naprosto přirozený druh dětského výcviku hrou, kterej je naprosto přirozenej pro dětskou hravou psychiku.
A nejen lidskou i mláďata různých zvířat spolu zápasí, utíkají a chytají se.

Svět je někdy dost krutej, nemusí jít přímo o fyzický násilí, pokud bude dítě žít skleníkovej život, tak může mít později dost problém.

Ale vím jak si ten post myslel, že není vhodný vodit malý děti na kurzy reálný sebeobrany a vtloukat jim do hlavy že za každým rohem číhá bubák s motorovou pilou, to by byla opravdu naprostá chujovina, souhlas.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod fakt » pon 03. kvě, 2010 11:14

RUNAR píše:Ale vím jak si ten post myslel, že není vhodný vodit malý děti na kurzy reálný sebeobrany a vtloukat jim do hlavy že za každým rohem číhá bubák s motorovou pilou, to by byla opravdu naprostá chujovina, souhlas.


Souhlasím i s předešlým.
Tohle je další úhel pohledu.
Život nám připraví tolik modelovek, nečekaných a reálných.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod cohen » pon 03. kvě, 2010 15:11

Co sa tyka detskych hier - uz od skolky som sa hraval "na vojnu", "na strielacku", staval som bunkre, ktore sa potom nepriatel snazil dobit pomocou rozneho dreva a pazurikov... ucil som sa prezit v tom nehostinnom prostredi plnom ohadzovania pieskovymi gulami, do ktorych obcas nejaky nezbednik supol kamen... v skolskej druzine na prvom stupni sa uz ani nikto nesnazil tie kamene obalovat nicim, proste ked sa nahodou stretla 2.A s 2.E, bol pruser :twisted:

Mam pocit, ze takych napadnuti je velmi malo, aj z toho dovodu, ze rodicia su nastaveni az prehnane "ochranarsky". A ked uz nejde o batolata, su aj nervozni, ked su potomkovia prilis neposedni, cize nemaju od bojoveho modu daleko.

Obcas sa mi pritrafi kocikovat krstna a ziadne negativne reakcie potencialnych problemovych spoluobcanov som zatial nezaznamenal. Len mile pohlady slecien okolo tridsiatky, hadzucich imaginarnymi rodidlami :D

Samozrejme, skusenosti sa roznia od cloveka k cloveku, mozno v zlom case na zlom mieste... ako tu uz niekto uviedol, treba si hlavne vytipovat bezpecne trasy pohybu s detvakmi.
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod Jendis » pon 03. kvě, 2010 15:46

Ono to ale není až tak nereálné téma. Já už jsem se s tím potkal. Protože dělám to,co dělám(a dělám to dlouho-12-tej rok),tak mám,mezi jistou sortou lidí,dost profláklej rypák. A několikráte jsem musel umravňovat někoho,kdo mne potkal mimo práci(ať s manželkou,nebo s klukama) a chtěl si vyřizovat účty.

Proberem to osobně,Stando :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod bison » pon 03. kvě, 2010 19:55

Jendis píše:Proberem to osobně,Stando :wink:


Vim ze osobne se toho da rict daleko vic, ale vysledek me zajima taky. A asi v tom nebudu sam, lepe aspon vedet nez vubec nic.
Jinak, nastesti, jako poulicnim nasilim prakticky nepolibeny clovek k tematu nic nepridam...
bison
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon 12. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod defendu » pon 03. kvě, 2010 21:51

Tak tohle je téma,které tu zatím skutečně chybělo :wink:
Je to tak problematické téma,že se tu o něm můžeme pobavit do alelujá,protože těch scénářů,které nás s rodinou můžou potkat jsou tuny a tuny.
Co přesně dělat?Luen to tu napsal vcelku jasně.Předpokládat,že v případě útoku na nás a naši rodinu to vám,dítěti/tem a choti správně sepne a všichni budete jednat racionálně je samozřejmě nesmysl.S menšíma dětma se spolupracovat nedá prakticky vůbec a vaše žena na tom bude stejně,určitě se začne chovat iracionálně a nebo s tím aspoň musíte počítat - přesto si v rámci jakési "rodinné hry" můžete rozdělit role (táta čelí ataku,máma zdrhá s dítětem/tmi pryč nebo máma a táta čelí ataku,starší děcko se s mladším snaží dostat z ohniska násilí apod.)Každého z vás asi napadne,jak s přihlédnutím na povahu vašich blízkých by ta hra měla asi vypadat.Nejlepší je údajně vše zafixovat do jednoho slova (signálu),které by v případě "ostré akce" mělo fungovat jako "spouštěcí mechanismus".Pak stačí takové slovo zařvat a žena by měla vědět,že má i s dětma zdrhat pryč,že starší děcko má např. běžet pro pomoc apod.,v reálu už totiž neni čas někomu něco vysvětlovat.
Bohužel se nestává úplně často,že je rodina napadena i s otcem (znám ,ale i takové případy ze svého okolí),ponejvíc je to bohužel jen máma a děti,tam jsou pak ty signály na místě ještě víc.

Pro BizonaCZ-pokud by chtěl někdo cíleně,ne náhodně,ublížit tvojí rodině,tak pamatuj na jednu velmi důležitou věc - bude se snažit (je to mimochodem zcela logické) odstranit primárně jedinou překážku,která stojí mezi ním/nimi a tvými blízkými...a jseš jí ty sám!!!Proto by měla rodina znát předem i scénář,že je prostě táta "ze hry"

Moc hezky se to všechno povídá,ale ponejvíc zůstane vždy jen u keců...když někomu zrovna nic bezprostředně nehrozí,tak nemá chuť zatěžovat (děsit) rodinu,tím že se něco takového může stát a že by bylo dobré se na to aspoň trochu (rozdělením rolí při konfliktu)připravit.Což je chyba..
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod TongPo » pon 03. kvě, 2010 22:51

BizonCZ píše:...Ale i tak, bych rád slyšel názor dalších lidí jako Defendu, TongPo, atd.

Nic přínosnýho k tématu ti asi nenapíšu, s touhle problematikou mám totiž minimum zkušeností a už hodně let jsem nic takovýho naštěstí řešit nemusel. Ani jsem dosud nic takhle "speciálně" zaměřenýho netrénoval. I bodyguarding je podle mýho názoru v tomhle směru přínosnej jen částečně, protože tam jste "v práci", chráníte cizí lidi, většinou v týmu, samozřejmě patřičně vyzbrojeni a s problémy automaticky počítáte... To je značně odlišnej stav od pohodový procházky s rodinkou... Když tak "šátrám" v paměti, tak jsem byl v minulosti nucen řešit konflikt fyzicky v přítomnosti svých tehdejších holek jen párkrát (+ jednou mě k tomu "donutil" alkohol :twisted: :oops: ). Jasně - když to jde, člověk se snaží konfliktu vyhnout, o to víc, že má s sebou osobu, na který mu záleží... Ale někdy se tomu prostě nevyhnete. Já to řešil tak, že jsem je odstrčil za sebe (ať nepřekáží) a pak už se o ně "sobecky" nestaral a bojoval sám za sebe podle názoru, že když kvůli "svazující" starosti o ně budu dostávat na dršku, ony mi s obranou nijak (většinou) nepomůžou :idea: Nutno dodat, že ty zmrdi, když se do nich pustíte, rozhodně nemají (alespoň z počátku) čas na to, aby se jakkoliv zaobírali vaší milou, což jí dává prostor k tomu utéct, zavolat pomoc atd. Jinak jak jsem párkrát viděl i na někom jiným - ženský reagujou na tyhle situace různě... Nejhorší variantu jsem viděl, jak se jedna blbka pověsila na svýho kluka "ať se nepere" ve chvíli, kdy už po něm startovali nějací dva kreténi, čímž se mu akorát postarala o to, že dostal bez možnosti uhnout / krejt se několikrát pěstí do ksichtu a ve finále, když tohle viděla, tak začala ječet, sedla si strachy na prdel hned za něj tak, že o ní jak couval zakopnul, spadnul na zem a ty dva si do něj ještě párkrát kopli, ale to už dorazil vyhazovač a udělal s těma sráčema krátkej proces... Častější případ byl, že holka volala o pomoc v kombinaci s "nechte ho" a to bylo prakticky všechno. Někdy se snažili pomoct i fyzicky, ale zpravidla naprosto neúčinně. Ale existujou i dračice - viděl jsem případ, kdy holka pomohla svýmu klukovi tím, že "bez mrknutí oka" jednomu z útočníků přerazila o zátylek deštník, co držela složenej v ruce, načež tasila pepřák, kterým vykropila zbytek... :lol: Ale to, jak holky v takových situacích reagujou, by ti mohl spíš popsat Defendu, protože toho bude mít "nakoukáno" tisícenásobně víc... :wink: Co se týče reakcí malých dětí - to si opravdu netroufám odhadnout. Je pravda, že u tebe jako táty (nebo spíš u mámy, je-li přítomná) budou hledat ochranu, ale i to asi bude mít svý meze - pokud dítě vycítí velkou agresi / nebezpečí, viděl bych to spíš na instinktivní útěk + někde se schovat. Z historie je známo dost případů, kdy dítě díky týhle reakci přežilo vyvraždění celý rodiny a podobně... Každopádně tenhle můj příspěvek je spíš jenom takový teoretizování, snad ti odpoví někdo fundovanější... :wink:

PS1: Aktuálně tohle nemusím řešit i proto, že ta moje je taky od fochu, takže v případě potřeby bojujeme oba 8)

PS2: Safra, Defendu už odpověděl... 8O Asi píšu moc pomalu... :oops:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Další

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků