Bedra

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Bedra

Příspěvekod wushupetr » stř 28. črc, 2010 22:40

Zdravim, nemate nekdo nejakou radu co se tyce beder? Mozna je to prokleti nas gymnasticky smyslejicich, ale posledni dobou me to tak bere ze kolikrat nemuzu vstat z postele.Pak to nejak rozchodim, ale hruza. Boli to pri akrobatice a pri posilku. Drepy s cinkou na zadech sem musel omezit na kilo pac vic ne ze bych nezved ale mam pocit jakoby se mi lamaly bedra. Taky sem si vsim, pri chuzi spulim zadek :) ptal sem se fitnes treneru a rikaly ze ty drepy delam technicky celkem v pohode.tak kde je problem? bricho i zada jedu celkem peclive.
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

 

Re: Bedra

Příspěvekod luen » čtv 29. črc, 2010 1:40

wushupetr píše:Zdravim, nemate nekdo nejakou radu co se tyce beder? Mozna je to prokleti nas gymnasticky smyslejicich, ale posledni dobou me to tak bere ze kolikrat nemuzu vstat z postele.Pak to nejak rozchodim, ale hruza. Boli to pri akrobatice a pri posilku. Drepy s cinkou na zadech sem musel omezit na kilo pac vic ne ze bych nezved ale mam pocit jakoby se mi lamaly bedra. Taky sem si vsim, pri chuzi spulim zadek :) ptal sem se fitnes treneru a rikaly ze ty drepy delam technicky celkem v pohode.tak kde je problem? bricho i zada jedu celkem peclive.


Zdar Petre,

radim nekolik veci:

- prokonzultu s nekym stav beder (lekar, ale nemyslim felcara - jen nekoho, kdo umi)

- prokozultuj s nekym sve posilovani

- dej se na nejake rehabko, ci cviceni, ktere te bude napravovat

- dle zavaznosti pridej i masaze, relax treninky...

- a pri zavaznem dodrbani zajdi koupi postel do studia zdraveho spani...

...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod hellas » čtv 29. črc, 2010 5:22

Měl sem podobné problém. Spravila to rehabka a posilování břicha. Došlo se na to, že sem si je odpálil paradoxně špatnó technikó sed-lehú. Tehdá v TKD se razilo heslo čím víc, tím líp, ale techniku nigdo nekontroloval :?
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Re: Bedra

Příspěvekod fakt » čtv 29. črc, 2010 7:28

luen píše:- a pri zavaznem dodrbani zajdi koupi postel do studia zdraveho spani...

...


Ono se to nezdá, ale na posteli trávíš +- 1/3 života. Před pěti lety jsem to řešil taky a bylo mi blbý vyhodit prachy za místo, kde se flákám. Ale nechal jsem si poradit a můžu říct, že i po letech cítím slast z ulehnutí na funkční postel.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Re: Bedra

Příspěvekod luen » čtv 29. črc, 2010 10:13

fakt píše:
luen píše:- a pri zavaznem dodrbani zajdi koupi postel do studia zdraveho spani...

...


Ono se to nezdá, ale na posteli trávíš +- 1/3 života. Před pěti lety jsem to řešil taky a bylo mi blbý vyhodit prachy za místo, kde se flákám. Ale nechal jsem si poradit a můžu říct, že i po letech cítím slast z ulehnutí na funkční postel.


JJ je to tak 1/3 zivota v posteli, 1/3 zivota v praci kdyz se dozijes 90-ti let tak z toho 60 roku v hajzlu a to nemluve o dalsich nutnych cinnostech. Postel je dulezita, protoze telo ve spanku hodne pracuje a pokud nemuze, tak je zadelano na pruser.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod TongPo » čtv 29. črc, 2010 10:24

To wushupetr: Takhle na dálku ti těžko někdo poradí, příčinou může bejt více věcí... Ale podle toho "špulení zadku" bych odhadoval, že to bude špatným držením těla - máš páteř v oblasti beder moc prohnutou dovnitř a svaly okolo ní (vzpřimovače) zkrácený + povolený břicho a vystrčenej zadek :lol: , což způsobuje ty potíže. A jak z toho ven? Srovnat držení těla, ale to chvíli trvá...

1) Posílit břišní svaly - ale pozor! Musíš mít správnou techniku, jinak se odrovnáš ještě víc (viz. příspěvek od hellase). Prostě při lehu - sedu musíš páteř pěkně stáčet do klubíčka a ne se jen lámat v kyčlích rovnej jako prkno :idea: Pokud bys totiž cvičil takhle blbě, práci břišních svalů suplují bederokyčelní ohýbače společně s kontrakcí bederních vzpřimovačů zad = dříve nebo později problémy se zády. Jinak dobrou variantou cviku na břicho pro dodržování správný techniky jsou zkracovačky, dobře se při nich kontroluje to postupný odvíjení páteře z podložky a stáčení do klubíčka.

2) Strečink spodní části zad - posílený břišní svaly budou bederní páteř tlačit zpět dozadu, kam správně patří, no a protahování zkrácených vzpřimovačů spodní části zad tomu výrazně pomůže.

3) Jako finále bych později obecně doporučil i posilování zádových vzpřimovačů, protože silné svaly okolo páteře = odolnější záda. Ale pozor - pravidelný strečink nutností :!:

Každopádně bych stejně zašel za odborníkem, tenhle můj příspěvek je jen "výstřel naslepo" :wink:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod wushupetr » čtv 29. črc, 2010 10:53

Jo diky za reakce. Ja ted hodne delal mrtvej tah a drepy s cinkou na zadech s vyskokem na dynamiku a prave pri dopadu to vzdycky pichne, to asi ten vystrcenej zadek tak ho tastrcim ale boli to stejne. asi to chce cas. ale dik :)
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod pm » čtv 29. črc, 2010 11:52

wushupetr: tomu se rika "vrseni fitness na disfunkci", nicht gut.

TongPo:

- bedrokycelni ohybace zabiraji pri naprosty vetsine posilovacek na bricho co se obecne cvici, musi cvicit cviky, kde se vicemene vypnou

- zkracovacky" neudelaji pro bricho a jeho funkcni silu skoro nic, to je jen ladeni six packu

- strecink spodni casti zad bych nedoporucoval uz vubec, spise strecink onech bedrokycelnich ohybacu

- posileni vzprimovacu patere - souhlas, vo tom zadna

just my 2 cents ;-)

a zpet 2 wushupetr: kde muze byt problem? budes se divit, v bedrech malokdy, spise

- spatne motoricke vzorce (napr. generovani sily a pohybu z bederni patere a ne nohou/kycli)
- problemy v oblasti kycli nebo hrudni patere (zada to pak kompenzujou)
- zkracene bedrokycelni ohybace
- oslabene "svaly prdelni", "jadro", vzprimovace patere etc.
- vychylena panev nebo jine vrozene/degeneartivni zalezitosti
- zraneni
- spatne sezeni, sedava prace, drzeni tela
- you name it

no ve vetsinou sweet combo, tj. od kazdeho trochu. taaakze - urcit kde je problem (= zajit za odbornikem - pokud to boli kdyz vstavas, je to pruser, takze zajit k lekari), omezit cviceni, resit problem - tj. cvicit cviky na reseni problemu

v pripade takovych problemu, obzvlaste v takovym veku, bych nehledal pomoc na foru, ale u profiku, jinak budes ve triceti na o b.u. uz jen cist. preju at to das do kupy!
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod wushupetr » čtv 29. črc, 2010 13:05

Dik no abych pravdu rek tak mi trenink doktor uz par let zakazuje ale abstak je abstak :)
Celkove to zdravi posledni dobou de dolu. Mam od malicka problem s kyclema a vytaceji se mi spicky smerem ven a mam dost prace to nejak napravovat. mozna to bude tim.tak ja nekam zajdu a bude klid. dik
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod wushupetr » čtv 29. črc, 2010 13:07

pro pm:
jinak este jak podle tebe vypada sparvnej sed leh?jestli mas nejaky video nebo tak tak se rad kouknu pac kazdej o sed lehu mluvi jinak chapes. jeden rika musis tak druhej musis tak.dikes
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

 

Příspěvekod PC » čtv 29. črc, 2010 13:25

2wushupetr:No jak jsi to tu ted popsal vsecko, tak by to taky mohl byt pretazeny Iliopsos (bedrokyclosteheni) to k tem bedrum... mozne priciny popsali uz kluci vyse.
Vytaceni spicek, velmi casto neni kuli kyclim (kloubum, predpokladam, ze to mas zrengenovany, cili vis), ale zkracenymi "prdelnimi" (dobre pm :-) ), nikoliv tim velkym ale temy, ktere ukryva pod sebou (tohle me ucili).
jinak IMHO docela fajn stranky, ktery to sumarizuji jsou zde:
http://www.bodybuilding.cz/hojda/nejcas ... _cast.html
vim, ze nejsi bezna populace, ale inspiraci tam ucite najdes ;-)
dej se brzy do kupy, at zase skaces salta :-)
Pavel Codl
Chen Taijiquan - Chen Style Practical method
陈式太极拳
www.taijiclub.cz
pavel@taijiclub.cz
+420 602 213 628
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod Pec » čtv 29. črc, 2010 14:34

Zrovna jsem se na řešení něčeho podobného domlouval s pm :-)
Zajímalo by mne vaše hodnocení cviků na http://www.bodybuilding.cz/svajgl/brisni_svaly_II.html
a na
http://lhrazdira.wz.cz/cviceni
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pm » čtv 29. črc, 2010 14:51

Pec píše:Zrovna jsem se na řešení něčeho podobného domlouval s pm :-)
Zajímalo by mne vaše hodnocení cviků na http://www.bodybuilding.cz/svajgl/brisni_svaly_II.html
a na
http://lhrazdira.wz.cz/cviceni


prvni odkaz: prvni cvik ok, od stahovani kladky bych hooodne rychle utikal (Gray Cook kdysi analyzoval zatez pater ruznych polohach, a ani se neptejte jak to dopadlo v sede, a tim nemyslim jen tlaky apod.)

druhy odkaz dobry, i kdyz tam vidim x veci spatne nebo ne zrovna idealne (imho), ale: potrebujes urcit kde je problem, resit jeho pricinu, ne nasledky. kdyz hori, nepomuze vyndat baterky z hlasice pozaru. nelecit symptomy, ale konkretniho cloveka.

zdravi (doslova)
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod pm » čtv 29. črc, 2010 15:00

wushupetr píše:pro pm:
jinak este jak podle tebe vypada sparvnej sed leh?jestli mas nejaky video nebo tak tak se rad kouknu pac kazdej o sed lehu mluvi jinak chapes. jeden rika musis tak druhej musis tak.dikes


ukazu za 5 minut, nez to napisu pul hodka v pr... doraz az nekdy budes mit cas, ukazu

jinak jestli mas spatny kycle, bingoooo, jeden z korenu problemu uz mame
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod pm » čtv 29. črc, 2010 15:01

PC píše:2wushupetr:No jak jsi to tu ted popsal vsecko, tak by to taky mohl byt pretazeny Iliopsos (bedrokyclosteheni) to k tem bedrum... mozne priciny popsali uz kluci vyse.
Vytaceni spicek, velmi casto neni kuli kyclim (kloubum, predpokladam, ze to mas zrengenovany, cili vis), ale zkracenymi "prdelnimi" (dobre pm :-) ), nikoliv tim velkym ale temy, ktere ukryva pod sebou (tohle me ucili).
jinak IMHO docela fajn stranky, ktery to sumarizuji jsou zde:
http://www.bodybuilding.cz/hojda/nejcas ... _cast.html
vim, ze nejsi bezna populace, ale inspiraci tam ucite najdes ;-)
dej se brzy do kupy, at zase skaces salta :-)


vidim to presne tak. odkaz dobrej - Janda, Lewit, to jsou kapacity. kazdopadne kluci, neverte me ani nikomu jinymu a zajdete si k nejakymu dobrymu terapeutovi ju ;-)
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Pec » čtv 29. črc, 2010 21:18

Dobrýho terapeuta abys hledal za dne se svíčkou...
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pm » čtv 29. črc, 2010 22:31

vo tom zadna
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Lada » čtv 29. črc, 2010 22:54

Nejprve bych zašel za ortopedem (né takovým co ti píchne obstřik a hotovo) nechal se poslat na rentgen a ideálně i na CT pak by mělo být jasné v čem to je a že tě nečeká nějaké nepěkné překvapení jako mě (díra mezi obratli apod).

Zajdi si na rehabilitaci ať tě naučí, či si sežeň alespoň brožurku se cviky na uvolnění a posílení bederní části --- u mě to funguje perfekně, po větší námaze (semináře atd... či když mě to hold z něčeho chytne) i když nějak blbě spím si tímhle dost pomůžu a pokud jsou problémy trvalé, je vhodné cvičení dělat také pravidelně.
Mimo to napsat si rehabilitaci není od věci - cvičení, vířivá masáž, cvičení v bazénu :-) pomáhá. Protažení, cvičení, plavání v bazénu také není od věci

Pokud s tím budeš mít problémy používal bych bederní pás, vzpěračský pás - při větší námaze a zatížení vždy. Já bez těhle věcí už pomalu nic nedělám, jak sport tak težší práci samo je k tomu potřeba i posilovat bederní část.


Každopádně počítej s tím, že postupem času to bude už jen horší, takže každé příznaky nepodceňovat....
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod Clarke » pát 30. črc, 2010 7:46

Ahoj, před pár lety jsem prodělal úraz spodní části zad (BJJ týpek mi je vysloveně "prosednul" a potrhal vazy kolem páteře). Po léčení mi na rehabilitacích ukázali jak je procvičovat, aby záda nebolela. Udělal jsem si poznámky, tak je sem postnu. Mě to pomáhá skvěle, snad i tobě. Po zapracování se má cvičit cca 30 kousků od každého cviku.
Předem se omlouvám, jsou to jen poznámky co jsem psal pro sebe, tak doufám že budou srozumitelné i pro někoho kdo ty cviky neviděl.

V LEŽE NA ZÁDECH
1) S výdechem tisknout k zemi páteř postupně od lopatek až dolů ke kříži, tam maximálně tlačit proti zemi.
2) Stáhnout nárty směrem k holením, zároveň přitáhnout bradu proti nártům (hlavu příliš nezvedat). V této pozici s výdechem tisknout k zemi páteř postupně od lopatek až dolů ke kříži.
3) S kontrolovaným dechem střídavě zvedat propnuté nohy. Při zvednutí přitahovat nárt k holeni, a zároveň tlačit záda proti podložce.
4) Přitáhnout kolena k bradě, a uchopit je rukama. Střídavě s nádechem tlačit koleny proti rukám a s výdechem tlačit kříž proti zemi a nohy rukama přitahovat k hrudníku.
5) Pokrčit nohy a položit je chodidly na zem, ruce na stehna. S kontrolovaným dechem se zvedat (postupně zabalovat, ruce jedou po stehnech), ve vrcholu tlačit kříž proti zemi.
6) Pokrčit nohy a položit je chodidly na zem, kolena převrátit na jednu stranu, hlava příp. i ruka se odvracejí na opačnou stranu. Poté s kontrolovaným dechem postupné srovnání trupu do výchozí polohy. Trup se rovná (pokládá na zem) postupně od lopatek směrem dolů.
7) Pokrčit nohy a položit je chodidly na zem, stoj je široký. Střídavě pokládat kolena ke kotníku opačné nohy. S kontrolovaným dechem rovnat trup (pokládat na podložku) nejprve od lopatek dolů směrem ke kříži.
8) Pokrčit nohy a položit je chodidly na zem, ruce podél těla. S výdechem zvedat záda postupně od zadku (zahájit stáhnutím půlek k sobě) až po lopatky, poté opět postupně pokládat.

V LEŽE NA BŘIŠE
1) Hlava čelem dolů ruce i nohy natažené. S kontrolovaným dechem střídavě protahovat levou ruku s pravou nohou, a pravou ruku s levou nohou.
2) Hlava čelem dolů (na hřbetech rukou), s kontrolovaným dechem zvedat hlavu i s trupem, nohy zůstávají na zemi.
3) Hlava čelem dolů (na hřbetech rukou). S kontrolovaným dechem zvednout a rotovat horní polovinou trupu (osu rotace tvoří páteř), nohy zůstávají na zemi.
4) Hlava čelem dolů (na hřbetech rukou). S kontrolovaným dechem vyklánět horní polovinu trupu střídavě doleva a doprava (levým ramenem k levému boku a naopak).
5) Hlava čelem dolů (na hřbetech rukou), s kontrolovaným dechem zvedat střídavě levou a pravou nohu (noha zůstává propnutá).
6) Hlava čelem dolů (na hřbetech rukou). S kontrolovaným dechem přitahovat střídavě levé koleno k levému boku, pravé koleno k pravému boku. Kyčle zůstávají na zemi.

V KLEČE NA ČTYŘECH
1) Nahrbit s nádechem, s výdechem propnout záda.
2) Kočičí hřbet – nahrbit se zároveň s posazením na paty, poté propnout při zemi směrem dopředu.
3) Zvedat střídavě s výdechem levou a pravou nohu – jako pes. Nepohybovat s kyčlemi.
4) Nadzvednout nárty ze země, vychylovat obě nohy současně na jednu a druhou stranu, zároveň se vždy po nohou ohlédnout přes rameno.
Clarke
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 85
Registrován: úte 04. pro, 2007 0:00

Příspěvekod Clarke » pát 30. črc, 2010 8:42

ukropcany píše:Hehe... naša typická hodina jogy... 8)


No, člověk při tom vypadá blbě, to je fakt. :) Ale když to odcvičíš poctivě, budeš to cítit, to ti zaručuju. A hlavně, na ta záda mi to vážně pomohlo. A byl to nepěknej úraz, ne bolavý zádíčka z hrbení se u PC. :)
Clarke
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 85
Registrován: úte 04. pro, 2007 0:00

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron