tai chi

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Re: Taiji kolem nás

Příspěvekod wushupetr » úte 10. srp, 2010 18:59

corro píše:již mnoho se napsalo o tomto krásném umění,ale jak stále zjištuji,podle reakcí lidí,stále ještě není plně pochopeno a doceněno.řada lidí jej bere jako nějakou exotickou gymnastiku,pravá podstata někam uniká.největší chybou je si myslet,že se člověk musí naučit mnoho sestav a tisíce technik.opak je ale pravdou.jedná se o vnitřní styl,a tak je nutné po mnoho let cvičit jednu věc,např.sestavu,a po zvládnutí což trvá řadu let,teprve přibrat něco nového.je samozřejmé,že kdo to s taiji myslí vážně,musí cvičit též chikung a tuishou,ale posledně jmenované je po dlouhé roky jen třešničkou,a ne hlavní náplní cvičení.nejdříve si totiž musíme vytvořit základnu,z které budeme pak čerpat.jinak je to zbytečné.a v jednoduchosti je síla.mrzí mne proto,když řada lidí kteří jsou většinou na začátku,odsuzují sestavu 24forem,ačkoliv jí umí málokdo správně zacvičit.patří to mezi taijisty k nějakému dobrému tonu,či to všichni jen papouškují.je samozřejmé,že po létech by se měl člověk naučit dlouhou sestavu,ale pro 95procent lidí je 24 plně dostačující.


Proc tuishou az po tak dlouhy dobe? to pak moc teda neplati to jak pises, ze v jednoduchosti je sila. Me tohle jak to beres neprijde jako dobra metoda treninku co se tuishou tyka
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

 

jan novák odpověd

Příspěvekod corro » úte 10. srp, 2010 21:53

ahoj,netvrdím že znám vše,ale taiji se věnuji 23 let.měl jsem možnost cvičit u čínských mistrů,a tak mohu trochu srovnávat.různí lidé jako např.zde hojně zminovaný turneber,udělali tím že produkovali hromadně instruktory taiji medvědí službu.viděl jsem 3cvičitele,ale to cvičení na učitele bída.možná ten pán něco umí,ale pak nechápu,proč cvičení těch lidí připomíná nějaké new age taiji.
corro
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 08. srp, 2010 23:00

wushupetr odpověd

Příspěvekod corro » úte 10. srp, 2010 22:03

je to věc názoru.bez zvládnutého solového cvičení alespon trochu,to nemá ůčinnost.samozřejmě je dobré tuishou cvičit,ale jen jako doplněk,než se zvládnou základy.a to je individuální.jak dlouho cvičíš?
corro
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 08. srp, 2010 23:00

wushupetr odp.

Příspěvekod corro » úte 10. srp, 2010 22:08

po jak dlouhé době?myslíš,že v taiji jsou 2 roky např.dlouhá doba?
corro
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 08. srp, 2010 23:00

Příspěvekod wushupetr » úte 10. srp, 2010 22:15

Ja Wushu cvicim asi vic jak deset let, ale cvicim sportovni Wushu. Taiji jsem cvicil driv a ted se do toho pomalu zase poustim. No ja nerikam, ze je dobry na novyho studenta vsehno hned vybalit, ale myslim, ze by se s tim mel seznamit driv jak po nejakym roce. tak asi zalezi na okolnostech. jestli to bude nejaka stara drevo babka tak to asi nema cenu, ale jestli mladej clovek, tak by mel tuishit :D a bouchat myslim ne po x leteh. to samy zbrane. jsou skoly, kde te x let se zbrani neuci nic a oduvodnujou to tim, ze na to este nemas stupen, ale podle me se tim nic nezkazi kdyz mu das do ruky jednu kratkou jednu dlouhou zbran. proc ne? zase, nerikam djte mu do rukou hned vsech 18 zbrani Shaolinu nebo jak se to rika, ale vis co chci rict ne
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

pro wushupetr

Příspěvekod corro » stř 11. srp, 2010 6:45

sportovní wushu je ale trochu rozdíl...tím ho nechci nějak snižovat,ale tam se at už z prezentačních či jiných důvodů vše urychluje.tradiční styly je trochu něco jiné.neříkám,a to jsem i psal,že by na taiji měl člověk cvičit tuishou až po létech,ale je to jen doplněk,než ty zákl.zvládne.a zbraně?pokud nemá člověk zvládnuty základy,tak je to pak jenom šaráda...záleží na žákovi,a zejména na učiteli.naučil jsem obstojně sestavu za 6měsíců,že to tam bylo,ale někomu to trvá rok,dva...
corro
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 08. srp, 2010 23:00

wushupetr

Příspěvekod corro » stř 11. srp, 2010 6:50

záleží,jak často člověk cvičí,jaký je učitel,jak často s ním je v kontaktu,jaký má talent.atd.časem zjistíš,že méně je někdy více...tím myslím necvičit toho moc najednou.
corro
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 08. srp, 2010 23:00

Příspěvekod wushupetr » stř 11. srp, 2010 8:09

aby se to zase nezvrholo v reseni tradicni vs sportovni :D
Ja sice delam sportovni Wushu, ale co se tyce Taiji tak to sportovne neberu. ja to zatim nechavam uzravat pomalu. dokud skacu a sem mladej tak delam tohle a na Taiji se vrhnu pak. a ty treba bouchas do pytle, sparuje (nemyslim Tuishou, ale normalni bouchani), posilujes?
Naposledy upravil wushupetr dne stř 11. srp, 2010 8:41, celkově upraveno 1
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod pm » stř 11. srp, 2010 8:31

wushupetr píše:dokud skacu a sem mladej tak delam tohle


dokud skacu a sem mladej a zdravej...

http://www.bojovaumeni.cz/modules.php?n ... pic&t=3510

aneb vono na tom "tradicni vs. sportovni" neco bude (ale to je nase dlouholeta debata, ze jo ;-) )

zdravi
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod wushupetr » stř 11. srp, 2010 8:41

pm píše:
wushupetr píše:dokud skacu a sem mladej tak delam tohle


dokud skacu a sem mladej a zdravej...

http://www.bojovaumeni.cz/modules.php?n ... pic&t=3510

aneb vono na tom "tradicni vs. sportovni" neco bude (ale to je nase dlouholeta debata, ze jo ;-) )

zdravi

:D Proto sem tam to zdravej nenapsal. vim, ze me to spis nici nez pomaha ku zdravi.nedelam to pro zdravi. ale to je vec, kterou asi neumim vysvetlit no. je to spis zavislost :D

Zdravi :D
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod pm » stř 11. srp, 2010 8:43

ja jsem cekal, ze napises

"sem cekal kdy se ozves" :-D

uzivej, zavislaku ;-)
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod wushupetr » stř 11. srp, 2010 8:47

pm píše:ja jsem cekal, ze napises

"sem cekal kdy se ozves" :-D

uzivej, zavislaku ;-)

to vis, starnu. 22, ale porat se citim na 21 :D
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

wushupetr odp.

Příspěvekod corro » stř 11. srp, 2010 9:21

ne,nechci diskutovat na téma sportovní a tradiční wushu.každý má své :D
corro
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 08. srp, 2010 23:00

Re: wushupetr odp.

Příspěvekod wushupetr » stř 11. srp, 2010 9:27

corro píše:ne,nechci diskutovat na téma sportovní a tradiční wushu.každý má své :D

Jasny ja taky ne :)
Ale jak tedy vypada tvuj trenink? Podle me se i v Taiji musi posilovat bouchat do pytle a tak a to tady moc Taiji skol nedela. a u koho ses ucil?
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

wushupetr

Příspěvekod corro » stř 11. srp, 2010 9:46

také jsem bouchal do pytle,posiloval,což také pořád trochu dělám,ale taiji je vnitřní styl a ne shaolin,tak je důležitější práce s chi,techniky,techniky,techniky a pak tishou :D učil jsem se u několika učitelůale především dufukuna,jeho manželky, apocvičil jsem i se zhai hua.a ty?
corro
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 08. srp, 2010 23:00

Příspěvekod wushupetr » stř 11. srp, 2010 11:02

Rikam ja Tai Ji cvicim zatim jen tak pro prdel jak se rika, mam cas este. ale nevim kdyz sem byl v Cine, vdel sem skolu Taiji a tam to vypadalo jako ve skole boxu. to se mi libilo. jasny cvicili tam i sestavy a tak ale jinak to byli takovy rizkove, ze tajicti tady nevim nevim se svejma 40 kilama :) Nevim je jedno vnitrni vnejsi ale je to furt BU a to je delany pro boj ne?
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

wushupetr

Příspěvekod corro » stř 11. srp, 2010 13:40

.jasně,je to bojové umění,a ne taneček :D s tím nemám problém.já přerážel i cihly.jeden čínský mistr řekl,že člověk který taiji neumí použít jako bojový nástroj,nelze ho považovat jako způsobilého to učit i jen jako cvičení.a je to pravda.kolikrát vidíš,že ti lidé sotva stojí na nohách...
corro
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 08. srp, 2010 23:00

Re: wushupetr

Příspěvekod wushupetr » stř 11. srp, 2010 13:47

corro píše:.jasně,je to bojové umění,a ne taneček :D s tím nemám problém.já přerážel i cihly.jeden čínský mistr řekl,že člověk který taiji neumí použít jako bojový nástroj,nelze ho považovat jako způsobilého to učit i jen jako cvičení.a je to pravda.kolikrát vidíš,že ti lidé sotva stojí na nohách...

tak to je jedno jestli prerazis cyhly snad. ja celej den tahalm tezky kusy dreva na pile a do bojeschopnosti mi to moc nedalo.je spousta lidi co prerazej daleko dvrdsi vecy a bojovat neumi. takze mi tohle neprijde jako dobrej priklad.a ty se Taiji neucis pro sebeobranu? ja nemam nic proti nicemu, je to kazdyho vec proc co cvici a respektuju jakykoliv duvod. Jen si myslim, ze nema cenu se ohanet energii chi jako dukaz zvladniti Taiji. treba se pletu no
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod luen » stř 11. srp, 2010 18:27

Vsechny styly jsou "vnitrni" i "vnejsi", jde jen o to, na cem a jak momentalne na sobe pracujes :!: :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: wushupetr

Příspěvekod Dong_wu » stř 11. srp, 2010 18:38

corro píše:také jsem bouchal do pytle,posiloval,což také pořád trochu dělám,ale taiji je vnitřní styl a ne shaolin,tak je důležitější práce s chi,techniky,techniky,techniky a pak tishou :D učil jsem se u několika učitelůale především dufukuna,jeho manželky, apocvičil jsem i se zhai hua.a ty?


Nechtěl jsem se zaplétat do neplodné diskuze o taiji, ale když tu padlo (především) mého mistra a jeho ženy, tak musím podotknout dvě zajímavé věci:
1) mistr není ani omylem odborník na taiji (ani jeho žena)
2) nevím kdo jsi, což je dost divný :roll:
3) neviděl jsem u mistra cvičit taiji nikoho, kdo by se uměl alespoň trochu hýbat :twisted:

Můžeš mi trochu osvěžit bod 2?

Díky

PS. DuFukunova žena je v čechách asi 3 roky a mistr dlouho taiji nikoho neučil. Můžeš prosím jmenovat své další učitele, když píšeš že cvičíš taiji 23 let?
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků