Reakce na střelbu, přepadení.....

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Reakce na střelbu, přepadení.....

Příspěvekod NAIA » pon 30. srp, 2010 15:55

Zdravím,
v souvislosti s událostí v Bratislavě jsem se rozhodl založit tohle téma. Info třeba tady:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... odinu.html

Chci se zeptat, jestli jste se někde setkali s tréninkem na takovéto situace. Tím myslím hlavně jestli je v ČR nějaký klub nebo skupina kde se věnují obraně proti střelným zbraním a zařazují do toho i takovéto situace.
Vesměs se cvičí různé lepší či horší techniky jak někomu odebrat zbraň a pak vám ještě řeknou že "jen v krajním případě" a je hotovo. Asi se shodneme že takto je to naprosto nedostatečé. Proto by mne zajímalo jestli někdo jde v tomhle více do hloubky a popřípadě kde čerpá nápady a postupy.

Za mě/nás abych jen nevyzvídal tak jediný člověk, kdo tohle řeší a koho znám osobně (a dle mého názoru je tohle asi to nej co může nabídnout) je Jim Wagner. Dále vím že Kelly McCann má jedno video ohledně "shooting survivalu". Bavil jsem se s Lee Morrisonem že by bylo dobře kdyby se do toho Kelly více obul protože zkušeností má hromadu. Takže třeba časem udělá něco dalšího. A v poslední řadě bych zmínil Roba Pincouse (instruktor u něj je v ČR Martin Hradecký) a Michaela Janiche, kteří udělali 13-ti dílný seriál Best Defense kde řeší různé situace zejména z hlediska taktiky atd...

Prosím abyste zbytečně nerozebírali tu konkrétní situaci v Blavě ale spíše napsali nějaké vlastní postřehy nebo zkušenosti s tréninkem na tyto situace.

M.
Naposledy upravil NAIA dne pon 30. srp, 2010 21:04, celkově upraveno 1
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

 

Sebeobrana

Příspěvekod Lorne » pon 30. srp, 2010 16:08

Já osobně bych doporučil kurzy Sorudo - http://www.sorudo.cz.
Byl tam kámoš i bratranec a chválili to - i mne překvapili. (což se moc nestává).
Lorne
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: ned 29. srp, 2010 23:00

Příspěvekod NAIA » pon 30. srp, 2010 16:10

A můžeš to napsat rochu konkrétně co a jak tam trénují a z čeho čerpají? Popřípadě se zeptat kámoše co tam byl a pak to napsat.

Upřímně Sorudo moc dobré jméno nemá, ale třeba překvapí....
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod reccol » pon 30. srp, 2010 16:14

NAIA: Co si matne pamatuju, tak ted zpetne mi to prijde podobny jako z Krav Magy http://www.youtube.com/watch?v=07jnqD8wvyE Myslim ten prvni pohyb.
Naposledy upravil reccol dne úte 30. pro, 2014 16:14, celkově upraveno 1
reccol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: ned 20. čer, 2010 23:00

Příspěvekod graver » pon 30. srp, 2010 18:05

"Kurz řízení Boingu 737 v ohrožení" - nebylo to tu už někde?
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod reccol » pon 30. srp, 2010 18:19

Jo resilo se to myslim v sebeobrane pro zeny... A ma to i vlastni topic.
reccol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: ned 20. čer, 2010 23:00

Příspěvekod NAIA » pon 30. srp, 2010 18:48

Oki takže Sorudo ne. Upřímě mi spíš vadí jiné věci ale o tom to není...

Reccol: Tohle jsem neměl na mysli - řešit někoho kdo ti cpe pistoli do obličeje. Tohle řeší kdekdo od Krav Magy počínaje po Systemu konče. Spíše mi šlo o taktické chování, když jste v budově s takovým střelcem atd.... ne odzbrojování.

Vsaďte se, že až někoho ze Soruda unesou v letadle tak to bude Airbus:)
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod fakt » pon 30. srp, 2010 19:06

Tohle je technicky strašně náročný. Potřebuješ cvičit s origo železem, abys pocítil váhu skutečnýho železa (gloku promiň). Je to hranatý, těžký a samej výstupek. A další a možná větší problém je psycho efekt samotnýho výstřelu (rozuměj zvuk). Komu to ještě nehouklo u hlavy, tak bude hodně překvapenej až to zažije po 1, 2., 3. atd...
Fakt těžký téma - na tréning, místo na cvičení, spec. střelivo a tutový riziko poškození kvéru.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod kubohnat » pon 30. srp, 2010 19:23

Tak co takhle udělat nějaký trenink Marťas a popřemýšlet o tom v akci? Jak už bylo řečeno težké téma. Ono odzbrojovat někoho na dálku je krapet víc složité než by se mohlo jevit (pokud třeba zrovna nedisponuješ větším kalibrem.hihi). Zda-li je to vůbec nějakým způsobem dost dobře možné. A ještě člověka který má zřejmě něco nastříleno když si přinesl i své slucháátka. Další věc co v tohle připadě umožňuje a dovoluje okolní prostředí a nemluvě o samotném dění v hlavě terče.
Naposledy upravil kubohnat dne pon 30. srp, 2010 19:25, celkově upraveno 1
kubohnat
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř 13. kvě, 2009 23:00
Bydliště: Frenštát p.Radh.

Re: Reakce na střelbu, přapadení.....

Příspěvekod RBR » pon 30. srp, 2010 19:24

NAIA píše:Chci se zeptat, jestli jste se někde setkali s tréninkem na takovéto situace. Tím myslím hlavně jestli je v ČR nějaký klub nebo skupina kde se věnují obraně proti střelným zbraním a zařazují do toho i takovéto situace.

Za mě/nás abych jen nevyzvídal tak jediný člověk, kdo tohle řeší a koho znám osobně (a dle mého názoru je tohle asi to nej co může nabídnout) je Jim Wagner. Dále vím že Kelly McCann má jedno video ohledně "shooting survivalu". Bavil jsem se s Lee Morrisonem že by bylo dobře kdyby se do toho Kelly více obul protože zkušeností má hromadu. Takže třeba časem udělá něco dalšího. A v poslední řadě bych zmínil Roba Pincouse (instruktor u něj je v ČR Martin Hradecký) a Michaela Janiche, kteří udělali 13-ti dílný seriál Best Defense kde řeší různé situace zejména z hlediska taktiky atd...


Čau Martine,

není něco v MUSADU? Tam si taky hrají ze střelnými zbraněmi.
Neznám Jima W., docela by mě zajímalo co pro tento případ doporučuje a vyučuje.

RBR

PS: Ještě jsem zapoměl na zdroj informací pro tento přípda: Základní vojenská služba.
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod NAIA » pon 30. srp, 2010 19:38

Pořád nejsme na stejné vlně. ale už se to blíží.... :D

Vůbec tady neresim jak dany konflikt vyhrat nebo ho zneskodnit (muze byt ale neni podminka).

Co jsem mel na mysli jsou treba techniky opusteni prostoru pod palbou (klickovani, 3 sec. sniper rule), predstirani mrtveho. Pri tom prepadeni kdyz odevzdavate penezenku tak si tam pro jistotu dat fotku rodiny aby vas videl jako otce a tim mit duvod vas nechat zit atd...

Uz si rozumime? Jeden seminar na toto tema jsem delal.

Jinak RBR souhlas, neco z vojenskeho vycviku se urcite hodit bude aspon pod palbou.

Tak co jede se to nekde?
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod RBR » pon 30. srp, 2010 19:51

kubohnat píše:Tak co takhle udělat nějaký trenink Marťas a popřemýšlet o tom v akci? Jak už bylo řečeno težké téma. Ono odzbrojovat někoho na dálku je krapet víc složité než by se mohlo jevit (pokud třeba zrovna nedisponuješ větším kalibrem.hihi). Zda-li je to vůbec nějakým způsobem dost dobře možné. A ještě člověka který má zřejmě něco nastříleno když si přinesl i své slucháátka. Další věc co v tohle připadě umožňuje a dovoluje okolní prostředí a nemluvě o samotném dění v hlavě terče.


Tebe jeblo, odzbrojovat cvoklého borca s nabitou 58tkou. Pokud ji měl plně automatickou, v ní vojenskou munici (ocelové jádro-civilu zakázané), tak to je práce pro policajty nikoli pro civilní nadšence. Sežeň si k ní nějaké technicko-taktické data. Jediná možnost pro civila je ho sundat ze zálohy kulovnicí (nejlépe s puškohledem), nebo podobnou zbraní.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod kubohnat » pon 30. srp, 2010 20:00

RBR píše:
kubohnat píše:Tak co takhle udělat nějaký trenink Marťas a popřemýšlet o tom v akci? Jak už bylo řečeno težké téma. Ono odzbrojovat někoho na dálku je krapet víc složité než by se mohlo jevit (pokud třeba zrovna nedisponuješ větším kalibrem.hihi). Zda-li je to vůbec nějakým způsobem dost dobře možné. A ještě člověka který má zřejmě něco nastříleno když si přinesl i své slucháátka. Další věc co v tohle připadě umožňuje a dovoluje okolní prostředí a nemluvě o samotném dění v hlavě terče.


Tebe jeblo, odzbrojovat cvoklého borca s nabitou 58tkou. Pokud ji měl plně automatickou, v ní vojenskou munici (ocelové jádro-civilu zakázané), tak to je práce pro policajty nikoli pro civilní nadšence. Sežeň si k ní nějaké technicko-taktické data. Jediná možnost pro civila je ho sundat ze zálohy kulovnicí (nejlépe s puškohledem), nebo podobnou zbraní.

RBR



:lol: Já nemyslel popřemýšlet o tom v akci, že po sobě někdo někde bude pálít ostrýma.
kubohnat
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř 13. kvě, 2009 23:00
Bydliště: Frenštát p.Radh.

Příspěvekod RBR » pon 30. srp, 2010 20:01

NAIA píše:Co jsem mel na mysli jsou treba techniky opusteni prostoru pod palbou (klickovani, 3 sec. sniper rule), predstirani mrtveho. Pri tom prepadeni kdyz odevzdavate penezenku tak si tam pro jistotu dat fotku rodiny aby vas videl jako otce a tim mit duvod vas nechat zit atd...

Tak co jede se to nekde?


Podle mě nikde. Pokud máš na mysli techniky opuštění prostoru pod palbou dlouhou střelnou zbraní, tak opravdu jen u vojáků. Nebylo jich jich moc. Plížení, plazení, přískoky, běh. Umět se schovat za kryt. V podstatě se výše uvedenými způsoby se přesunuješ od krytu ke krytu. Ideální je když tě někdo kryje palbou. Jo pokud jsi zrovna na volném prostoru, tak často měnit směr (kličkovat), furt se hýbat, aby si mu ztížil míření. Modlit se, pokud si věřící. Ústupovou trasu plánovat, nespoléhat na náhodu. Nevystrkovat palici z krytu, to je asi tak všechno co si z toho výcviku pamatuji.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod fakt » pon 30. srp, 2010 21:45

Nějakou taktiku dělali u Skatachu, ale nemám osobní zkušemost.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Jendis » úte 31. srp, 2010 6:05

4 Naia - na tohle téma s Tebou rád pokecám,až se potkáme. Když jsem nastoupil do práce,kterou dělám, dostal jsem "výcvik" od starých pardálů,kteří zase dostali výcvik předtím od chlapů z PČR - ona taktika,která se učí v armádě,je trošku jiná,než ta,kterou se učí(učili) chlapi u PČR .
Něco jsem tu již psal,něco se mi psát asi nechce.......

Jak tu padlo,je potřeba si plánovat trasu(a to jak venku,tak uvnitř nějakého objektu). Když už přebíhám,tak co nejkratší vzdálenost-to kličkování není až tak účinné,nehledě na to,že jste ve stresu ..... vybírat si co nejhůře prostřelitelné překážky(stůl fakt neprůstřelnej není,i když americké filmy často naznačují opak). Před vyběhnutím zkusit nějak odvést pozornost.
Využívat terénních nerovností. Neměnit přirozený obrys překážky,za kterou jsme schovaní......potřebujeme-li se juknout ven,tak co nejrychleji. Za auto se schovávat výhradě za blok motoru - opět,auto neprůstřelné není(proti kose nepomůže moc ani ten blok motoru,ale pořád lepší,než nic). Hlavně se násilím nutit NEPANIKAŘIT !!!!! (Což je asi to nejtěžší,když to začne hvízdat).

Jestliže máte maníka před sebou a míří na vás....sehrajte divadýlko,sesypte se(k tomu stejně nebudete mít daleko).....pomočte se,sehrajte omdlení....nebo třeba epileptickej záchvat......musí cítit,že je pánem situace a nic ho neohrožuje(jasně,záleží na tom-hrozně moc-co je to za člověka).....spolupracujte a snažte se nedat nejmenší záminku. Reagujte pomalu a klidně svůj pohyb komentujte slovně : "teď sahám do kapsy pro peněženku,mobil mám v batohu-vezmete si ho sám,nebo Vám ho mám podat?" - ten člověk sám bude na jisté vlně adrenalinu. VYKEJTE - dáváte mu tím najevo svou podřízenost. Nekoukejte mu do očí......je toho dost a dost.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod cohen » úte 31. srp, 2010 8:50

k tomuto konkretnemu pripadu existuje len jedno konkretne riesenie, a to prevencia v zmysle: "neser suseda so samopalom!" ..nova ludova mudrost.
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod Lorne » úte 31. srp, 2010 9:40

přesně tak
Lorne
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: ned 29. srp, 2010 23:00

Příspěvekod Toman » úte 31. srp, 2010 10:22

RBR píše:Jediná možnost pro civila je ho sundat ze zálohy kulovnicí (nejlépe s puškohledem), nebo podobnou zbraní.


Skoro bych spíš řekl nějakým buckshotem jelikož na přesnou střelbu v takto vypjaté situaci asi civilové moc stavění nejsou :? , ale jinak souhlas.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RUNAR » úte 31. srp, 2010 10:33

Krok č.1)

Zjistíme zda útočník na nás nemíří zbraní na které je nápis "REPLICA".
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Další

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 17 návštevníků