Co si mám vybrat za BU ?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Co si mám vybrat za BU ?

Příspěvekod PaiMei » čtv 28. říj, 2010 10:21

Ahoj, nevíte co si mám vybrat za BU? Z těch několika desítek jsem si vybral 3 kandidáty a nemůžu se rozhodnout.
1. Kombinace San-da a Shao-lin sifu Qin Ming Tang www.wushucentrum.cz
2. Hung-gar sifu Pavel Macek http://lghk.org
3. Tradiční Goju-ryu karate sensei Jan Čech www.bujutsukan.cz

Myslím si, že všechny školy, učitelé výše jmenovaní jsou dobří, ale který styl je pro mě nejvhodnější? Nikdy jsem žádné BU nedělal je mi 19 a měřím kolem 185 cm.

1.Chci aby to bylo tradiční BU, aby tam byla i nějaká filosofie, cvičení vnitřní síly( proto jsem vyloučil např.: box)

2.Aby BU bylo i zdravotně-kondičně dobré (proto jsem vyloučil např.: sumo (ztloustnout na 150 kg a pak se s někým přetlačovat není pro zdraví to nejlepší))

3. Aby se po nějaké době cvičení dalo BU použít jako sebeobrana, třeba při přepadení na ulici (proto jsem vyloučil např.: aikido)

Než začnu chodit na BU chtěl bych se dostat do dobrý kondice. Co je lepší zaměřit se spíš na aerobní cvičení nebo spíš posilování?
Posilováním myslím cvičení doma s vlastní vahou+ hrazda jednoručky.
Do posilovny nechci, protože na těch kladkostrojích se akorát zničí záda.

P.S. Není pozdě začít v 19? Přece jenom 6 letý děti jsou pružnější nejsou poškozený sezením u počítače. Dá se ještě v mém věku začít abych byl schopen BU "zvládnout" (Kung-fu zvládout nejpokročilejší sestavy daného systému, Karate získat 3. DAN)

P.P.S. Může někdo, kdo zná výše jmenované učitele sdělit zkušenost s nimi. Hlavně jestli jsou trpěliví. Mě asi nebude stačit když mi sifu/sensei řekne 1x jak to mám cvičit a hned to budu umět možná ani 2x, 3x

Děkuju za odpovědi
PaiMei
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 27. říj, 2010 23:00

 

Příspěvekod coffee_monk » čtv 28. říj, 2010 12:11

PaiMei:

Ty si připadáš v 19ti letech starý?
Filozofii bych do toho neplet. Tu si můžeš studovat kdekoli, tak proč na tréninku?
Na posilování před tím, než začneš někam chodit, se vykašli. Jak a co posilovat ti řekne sifu/sensei/učitel a na tréninku se snad posiluje všude.

A pokud se nemůžeš rozhodnout tak si zajdi do všech tří škol a uvidíš.

Mimochodem tady:
http://bojovaumeni.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3548
můžeš vidět 2 ze 3 tebou jmenovaných, ale bohužel už je asi vyprodáno :)
coffee_monk
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob 02. říj, 2010 23:00

Příspěvekod Vrozkrokkop » čtv 28. říj, 2010 12:46

PaiMei:
Já se taky léta likvidoval u počítače. Začátek byl opravdu strašný, ale člověk si postupně zvyká a zhuntovaně se nijak necítí, spíš naopak.
A box opravdu není "jen takové bouchání" :wink:
Edit: Pavla Macka neznám osobně, ale slyšel jsem o něm zatím jen dobré.
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod blister » pát 29. říj, 2010 7:05

Nebudete-li za každou cenu trvat na asijském "dovozu", všechny tři Vaše požadavky si můžete naplnit studiem sebeobrany MS-1 (http://www.skola-sebeobrany.cz/).
blister
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 17. zář, 2010 23:00

Příspěvekod Jiraiya » pát 29. říj, 2010 8:58

Zajímavé styly, bych se šel radši na tvém místě nejdřív podívat na treninky všech tří a udělat si tak jasnější představu. A zaujalo mě, že to goju ryu karate vede instruktor s 8letou praxí v Japonsku, tak bych měl hned vybráno, ale nemám žádné osobní zkušenosti s čínskými BU a rád bych ještě poupravil tvoje tvrzení, že aikido nelze použít na ulici v sebeobraně. Sám jsem ho úspěšně použil v době, kdy jsem praktikoval 4 roky. Tak doufám, že najdeš svou cestu, hodně štěstí :wink: .
Jiraiya
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř 15. dub, 2009 23:00

Příspěvekod PaiMei » pát 29. říj, 2010 14:03

ukropcany: Stejně mi box at už klasický, kickbox nebo MT přijde jako sport kde především záleží na hrubé síle, kde proti sobě stojí namakaný "monstra"
a kdo dá silnější ránu nebo kop vyhraje. Technika tam sice taky je, ale na můj vkus málo. Navíc hledám BU ne BS. V San da se sice taky soutěží, ale jsou tam i páky, přehozy... a navíc bych civčil 2x týdně a kombinoval bych to 2x týdně s shao-linem

coffee_monk: Nepřipadám si starý, ale myslím si, že začít dřív je lepší. Samozřejmě je ale lepší začít v 19, než ve 30 nebo o tom jen kecat a nezačít vůbec

blister: Právě, že trvám na klasickém BU. Někteří to považují za přežitek, ale pro mě jsou ty tradiční rituály, pozdravy, pokyny v čínštine/japonštině, používání vnitřní síly čchi/ki, cvičení v tradičních oděvech jeden z důvodů proč začít

Jiraiya: Jan Čech byl dokonce 2roky osobním žákem Kató Tomojuki(10 dan) takže se asi hodně naučil. Ale zatím nejsem 100% rozhodnut.

"rád bych ještě poupravil tvoje tvrzení, že aikido nelze použít na ulici v sebeobraně. Sám jsem ho úspěšně použil v době, kdy jsem praktikoval 4 roky"
Otázka je kdo byl protivník? výška/ hmotnost a kolik měříš/ vážíš ty? Že by si se díky aikidu ubránil, se mi po 4letech cvičení zdá divný
Myslím si že s aikidem je to podobný jako z taj-ji, cvičí se tam především vnitřní energie a to je vždy těžší(zvlášt pro Evropana) než vnější tvrdé styly a na réalnou obranu(proti stejně velkýmu namakanýmu nebo většímu protivníkovi) se dá použít minimálně po 10 letech důlednýho cvičení
PaiMei
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 27. říj, 2010 23:00

Příspěvekod pm » pát 29. říj, 2010 15:01

zajdi se podivat do co nejvice skol, a uvidis, co Ti bude nejvice sednout. seznam zatim dobry :-D z japonskych bu moc lidi neznam (Honza Cech z Tveho seznamu je urcite volba dobra), z cbu bych se zasel urcite podivat jeste sem

www.wing-chun.cz
www.wingcheun.org
http://mantiskungfu.webz.cz/

pripravil bych se i na to, ze tzv. "tradicni" bu mohou vypadat jinak, nez je obecne zazita predstava, stejne tak i tzv. bojove sporty, prazdny salek bez predstav a predsudku je lepsi

hodne stesti preje
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod luen » pát 29. říj, 2010 16:32

PaiMei píše:ukropcany: Stejně mi box at už klasický, kickbox nebo MT přijde jako sport kde především záleží na hrubé síle, kde proti sobě stojí namakaný "monstra"
a kdo dá silnější ránu nebo kop vyhraje. Technika tam sice taky je, ale na můj vkus málo. Navíc hledám BU ne BS. V San da se sice taky soutěží, ale jsou tam i páky, přehozy... a navíc bych civčil 2x týdně a kombinoval bych to 2x týdně s shao-linem


Tu ukropcany, len pisem z luenovho PC :D

Neda sa Ti popriat nic len vela stastia, kedze to je zrejme jedine kriterium, ktoreho sa drzis... ak sa rozhodnes pre skolu Pavla Macka, tak tam sa dozvies ako sa velmi mylis... vela zdaru.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod NOKT » pát 29. říj, 2010 20:08

PaiMei píše:ukropcany: Stejně mi box at už klasický, kickbox nebo MT přijde jako sport kde především záleží na hrubé síle, kde proti sobě stojí namakaný "monstra"
a kdo dá silnější ránu nebo kop vyhraje. Technika tam sice taky je, ale na můj vkus málo.


Taky jsem si to myslel :) A to jsem začínal na Aikido a říkal jsem, že nikdy nic jako Karate, Judo a Box dělat nebudu, že je to sportovní a já se učím jak se ubránit. Karate jsem nakonec dělal 4 roky a pořád si myslím, že je to super styl, momentálně jsem Judista na plný úvazek a když se zadaří dělám MMA/Box/BJJ hlavně v rámci seminářů. A ano jsem sporťák :lol:

Ještě si to nezkusil, nevíš. V boxu je hodně namakaná technika a určitě zajímavá. O hrubá síla je ve většině BU/BS druhořadá. Samozřejmě pokud ji máš, tak tvoje plus :D Koukám, že potřebuješ něco kde budeš aji přemýšlet. Tož jdi na to kung fu. Tam je technik a technik na drilování :)
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Jiraiya » pát 29. říj, 2010 21:30

PaiMei píše:Otázka je kdo byl protivník? výška/ hmotnost a kolik měříš/ vážíš ty? Že by si se díky aikidu ubránil, se mi po 4letech cvičení zdá divný
Myslím si že s aikidem je to podobný jako z taj-ji, cvičí se tam především vnitřní energie a to je vždy těžší(zvlášt pro Evropana) než vnější tvrdé styly a na réalnou obranu(proti stejně velkýmu namakanýmu nebo většímu protivníkovi) se dá použít minimálně po 10 letech důlednýho cvičení


No, v oné situaci ty fyzické dispozice byly podobné, byl jsem trošku vyšší, ale za to ti útočníci byli 4, jeden byl mimo, tak v podstatě 3 v jednom úzkém tunelu, ale seběhlo se to prostě moc rychle, jeden přede mnou, za sebou měl kolo, aby to tam zablokoval, tak nakonec pomocí kote gaeshi (výkrut zápěstí) skončil za tím kolem, ti jeho společníci za mnou se lekli a jsem nějak odstrčil toho krajního ke zdi, udělal si prostor a utekl a ti byli tak zaskočeni, že mě nepronásledovali:), no byla to situace samozřejmě, když jsem šel utahaný s batohem domů, s prázdným žaludkem a prostě najednou to přišlo v době, kdy jsem to nejméně čekal :D .

Jako nechci tu zavádět diskusi o aikido, těch je tady příliš, jeden tábor odsuzuje, druhý obhajuje a pořád dokola. Hodně lidí tu zřetelně dává najevo své názory, obvzlášť zbožňuju názory mnohých z těch, kteří to necvičili déle než rok nebo vůbec:), ale srovnávat aikido s tai chi, to mi příjde hodně mimo. Je pravda, že mají v názvu termíni ki a cchi a mají dost společného, jsou dobré na zdraví, oboje východní, ale aikido je prostě akčnější a s tou KI se tam příliš nepracuje, jak se může zdát. No, z jakého pohledu se to vezme:). Běžný začátečník pak matně hledá, kde je ta KI, jak ji využívají a kde jsou ty techniky, jak někoho odhodí za pomocí KI? Časem to přestane hledat, uspokojí ho, že KI je v nás a prostě poznává, poznává, zkušenosti rostou. V aikido nejsou sparringy, ale aspoň je ta možnost si vyzkoušet ty techniky na různých typech lidí, ale má to dost daleko do reálných podmínek, to je pravda, ale záleží spíš na individuálním přístupu každého jedince, čili jak často trénuje, nakolik to bere vážně, snaha, učenlivost a v neposlední řadě míra talentu, fyzické dispozice, věk apd. a jsou prostě tací, kteří to využijí po pár letech cvičení na ulici, když dojde na lámání chleba a tací, kteří si potřebují ještě nějakou tu dobu odcvičit. A taky hlavně záleží na senseiovi. Aikido mi příjde pestré, hodně věcí neužitečných, ale zase dost užitečných a sem tam mě mile překvapí, že věc, kterou považuju za neužitečnou se časem ukáže, jako užitečná:) a jsem za něj vděčný, hodně mi to dalo a pak se taky jiná BU snad díky toho učím rychleji.
Zkrátka BU není statistika, ale o tom cvičit a cvičit a zase cvičit.

A říká se, že dobrý učitel vychová dobrého žáka, tak v mém případě bych neváhal s tím karate, když se učil 2 roky u 10. dana. Ale to záleží na tobě pro co se rozhodneš, ta sanda je taky dobrá a hung gar taky:).
Jiraiya
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř 15. dub, 2009 23:00

 

Příspěvekod PaiMei » sob 30. říj, 2010 15:30

Děkuju všem za rady a přání hodně štestí.
Vím, že hodně z vás má odcvičeno víc než dost a že máte lepší představu o realitě BU/BS, ale já už jsem takovej, že když si něco myslím tak mě nikdo nepřesvědčí o opaku dokud to nezažiju na vlastní kůži
Takže až budu cvičit jedno z těch 3 co jsem napsal na začátku tak 5 let a nějaký boxer který cvičí stejnou dobu nebo mín mi rozbije hubu, změním svůj názor na box a podobné... :lol:
PaiMei
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 27. říj, 2010 23:00

Příspěvekod NOKT » sob 30. říj, 2010 16:25

PaiMei píše:Děkuju všem za rady a přání hodně štestí.
Vím, že hodně z vás má odcvičeno víc než dost a že máte lepší představu o realitě BU/BS, ale já už jsem takovej, že když si něco myslím tak mě nikdo nepřesvědčí o opaku dokud to nezažiju na vlastní kůži
Takže až budu cvičit jedno z těch 3 co jsem napsal na začátku tak 5 let a nějaký boxer který cvičí stejnou dobu nebo mín mi rozbije hubu, změním svůj názor na box a podobné... :lol:


Nebo to zkrátka zkus až ti odpadne trénink. Budeš se nudit doma, tak skočíš na trénink něčeho jinýho.
Já teď byl třeba na tréninku klubu Aikido. Rozhodně to tvoje zkušenosti nedegraduje.
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

tip

Příspěvekod hwarang78 » pon 01. lis, 2010 17:52

Jestli muzu, navrhnul bych zkusit hwarangdo (napr. [url]hwarangdo.cz[/url] ) - sam jsem byl dlouhou dobu taekwondak (itf) - nechci ho pomlouvat, ale zkratka nektere veci se tam necvicily (aspon v nasi skole, ktera byla onehda jedna z nejvetsich v CR)..nejake paky atd. tak dvakrat rocne, a to jeste mizerne, o dechovych cvicenich jsem tam jen jednou slysel.. Ted cvicim HRD a jsem spokojenej velmi - pady, paky, boj na zemi, ruce, kopy, zbrane, dechova cviceni, meditace..komplexni. Neco, co jsem dlouho hledal a kdysi nenalezal.

Doporucuju zkusit si treba verejny seminar, ktery bude na brnenske budoshow - prijede italsky instruktor, loni byl super. Uvidite, jestli vam to sedne..a zkusit si tam muzete i dalsi..
hwarang78
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 23. zář, 2008 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod bendas_86 » úte 02. lis, 2010 13:07

První dvě jmenované školy neznám, ale k Honzovi Čechovi chodim asi půl roku a můžu jenom doporučit :wink: . A posilovat předtim nemusíš, tam se naposiluješ až až :)
bendas_86
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 02. lis, 2010 0:00
Bydliště: Praha 2 - Vinohrady

Příspěvekod Toman » úte 02. lis, 2010 18:30

PaiMei píše:Vím, že hodně z vás má odcvičeno víc než dost a že máte lepší představu o realitě BU/BS, ale já už jsem takovej, že když si něco myslím tak mě nikdo nepřesvědčí o opaku dokud to nezažiju na vlastní kůži


Potom nechápu proč tedy přicházíš s tímto dotazem a na fórum a zakládáš další ze tří milionů topiků na stejné téma.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod luen » úte 02. lis, 2010 23:50

Toman píše:
PaiMei píše:Vím, že hodně z vás má odcvičeno víc než dost a že máte lepší představu o realitě BU/BS, ale já už jsem takovej, že když si něco myslím tak mě nikdo nepřesvědčí o opaku dokud to nezažiju na vlastní kůži


Potom nechápu proč tedy přicházíš s tímto dotazem a na fórum a zakládáš další ze tří milionů topiků na stejné téma.


Bingo :wink:

Jiraiya píše:... ale srovnávat aikido s tai chi, to mi příjde hodně mimo. Je pravda, že mají v názvu termíni ki a cchi a mají dost společného, jsou dobré na zdraví, oboje východní, ale aikido je prostě akčnější a s tou KI se tam příliš nepracuje, jak se může zdát.


Teda tohle jsem prehlednul, ale MASAKR... Chlape, kde ses vyloupnul?

Jiraiya píše:hung gar taky:).


Tak obecne se v Evrope vi, ze Madari jsou hustej narod :lol: :wink:
Naposledy upravil luen dne stř 03. lis, 2010 0:01, celkově upraveno 1
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod luen » stř 03. lis, 2010 0:00

double...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod hellas » stř 03. lis, 2010 9:20

ukropcany píše:hruza hruz toto


co se Ti zas nelíbí, však aikido tady docela vychválil :wink: :lol:
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » stř 03. lis, 2010 9:27

Honza Čech je určitě dobrej,to bez debaty. 8 let v Japanu u zdroje(z toho dva roky jako uči-deši).....bomba. Sice mne HODNĚ zarazila některá jeho vyjádření a výroky(a to asi nejen mne),ale zcela jistě je vejš,než spousta jiných.

Se školou PM mám osobní zkušenost,Pavla mohu jen doporučit. Na nic si nehraje,ví co učí,UMÍ učit,UMÍ (a CHCE) předávat......žádná kouzla,žádná akrobacie(nebo co si lidé pod pojmem GF přestavují)....má zájem lidi posouvat,věnuje se jim na vícenež 100%. Kdyby každý cvičil s entuaismem,jako cvičí a učí on......ty brďo,to by to u nás vypadalo ...... :idea: Pokud makáte,třeba se rozdá a rozkrájí......
Osobně jsem již učitelů a instruktorů poznal docela dost......takových,jako je PM je ale dost málo!!!!! :idea:

Mistra Qina znám jen z doslechu,takže k němu nebudu psát nic.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod pucmaz » stř 03. lis, 2010 11:27

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 17:30, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron