Maratón

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Maratón

Příspěvekod nick1234 » stř 12. led, 2011 23:55

Viem že z touto otázkou by som sa mal skôr obrátit na nejaké bezecké fórum, no ako clovek co rad spoznava svoje hranice sa obraciam na vas, umelcov boja a športových umelcov :D Za kolko mesiacov podla vas dokazem zabehnut maraton? Mam 18, okolo 180cm a 75 kg, kondicne na tom som uplne priemerne. 12 minutovku beham v limite, šprint n eznášam takže neviem. Na internete je treningovych planov plno no nikde nerátajú s tým že mám čas behávať akurát cez víkendy, inak škola, prax, tréningy (8x do tyzdna-kungfu), cez tyzden len svihadlo. Bezec byt nemienim chcem len zabehnut maraton (tak do roka), dokazat si ze na to mam. nejake rady a tipy? A kľudne si tipnite či mi to vyjde, a ak hej tak kedy, kto sa trafí tak neviem, má u mna dobrý bodík :D
nick1234
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 206
Registrován: pon 15. lis, 2010 0:00

 

Příspěvekod Kubus » čtv 13. led, 2011 0:09

Pokud běháš, tak zaběhnout maraton není problém, při troše vůle to zvládneš, otázka je spíš co bude potom.
Říká se, že jak trénuješ, tak i bojuješ a to samí plaí pro běh, takže pokud chceš zaběhnout maraton v relativně dobrým čase a bez zdravotní újmy, jednou tejdně trénovat nestačí.
A ještě bych doporučil začít se závodama na kratší trase, třeba 10, nebo 15 km, pak půlmaraton a pak si dát maraton. Ono zjistit u maratonu po první 10 km, že tě to nebaví je celkem blbý.
Jakub Simon

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kubus
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát 10. zář, 2010 23:00

Příspěvekod nick1234 » čtv 13. led, 2011 0:51

Viem že casu na beh je smutne malo, este telesna v skole :D Ale viac casu proste nemam, o to vacsia vyzva. Ale tiez viem ze akonahle zabehnem 5-10 km, zacne ma to bavit, kedysi som behaval, potom som mal uraz kolena (uz je uplne zdrave, ani o nom neviem).
nick1234
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 206
Registrován: pon 15. lis, 2010 0:00

maraton za 100 dni

Příspěvekod mysmys » čtv 13. led, 2011 6:06

Milos Skorpil (ultramaratonec www.bezeckaskola.cz ) napsal knihu na tohle tema - 100 dni bezeckeho treninku dle nej a muze byt z laika maratonec
http://extra.cz/maraton100dni.pdf
Myslim fajn kniha z treninkovym planem a v ramci treninku te pripravne dlouhe behy neminou. Je to koncipovene pro ruzne urovne zacatecniku dle fyzicky.
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 8:12

nick1234 píše:Viem že casu na beh je smutne malo, este telesna v skole :D Ale viac casu proste nemam, o to vacsia vyzva. Ale tiez viem ze akonahle zabehnem 5-10 km, zacne ma to bavit, kedysi som behaval, potom som mal uraz kolena (uz je uplne zdrave, ani o nom neviem).

Jak to tu psal Kubus, je potreba behat pravidelne, jinak to a) neubehnes, b) muzes se vazne zranit.
Navic maraton zrovna neni uplne nejzdravejsi sport na klouby. Pokud joo chces behat, tak doporucuju maximalne pul maraton. Jinak plav, jezdi na kole, apod. Triatlon je fakticky daleko prinosnejsi nez jen behani. Hovorim z vlastni zkusenosti - po pulmaratonu jsem se napriklad regulerne po.ral (nastesti jsem to stihnul), protoze dlouhy beh masiruje i vnitrni organy, navic se musis naucit dodrzovat behem celeho maratonu pitny rezim, apod. Neni to jenom o tom, ze si stoupnes na start (po trenincich jednou tydne) a vybehnes. Musis si zvyknout na boty a ponozky. Casto se stava, ze az po nejakych 15-20 km se projevi nejake nedostatky (noha postupne oteka, takze te mohou zacit tlacit boty, nekvalitni nebo vetsi ponozky se mohou rolovat a tim daji vzniknout puchyrum, atd atd) To vsechno jsou veci, ktere zjistis, pokud budes mit hodne a CASTO nabehano. Jinak je to jen zbytecny a hloupy hazard se zdravim.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 8:31

ukropcany píše:4nick - choď do toho!

Docela odvazne doporuceni...ale co, moje klouby to nejsou...
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 9:10

ukropcany píše:1x sa prežerieš, nič sa Ti nestane
každý deň sa prežieraš, zabije Ťa to

S maratónom je to to isté. Ak máš nejaké zdravotné problémy, tak to nemusí byť spôsobené samotnou záťažou, ale aj inými vecami. Dostal tu tip na knižku ktorá nie je blbosť, tak nech ide do toho. Ak v behu na 25 km zistí, že to nejde, tak to nejde, nič sa nedeje... ale aby to ani neskúsil keď je motivovaný, tak to sa mi zdá byť slušne povedané "zvláštne".

Ja som špekáčik, ale po pol roku nebehania som dal 14 km v pohode... tak prečo by nemal dať maratón? Však ho nebude behať každý mesiac... :roll:

Protoze 14 km a 42 km je docela rozdil. Protoze chce/muze behat jen jednou tydne. Protoze si muze nenavratne poskodit kolenni kloubni chrupavky jelikoz telo neni zvykle na tak velkou zatez. Protoze se doslova po.ere v pulce zavodu, protoze nema zkusenosti s dlouhymi tratemi (ani jednou si to dosud nezkusil, jestli tomu dobre rozumim), protoze to, ze to das ty, jeste neznamena, ze to da on (a nedojde ke zraneni), protoze....
Me se take libi pristup "bez a zkus to, maximalne to nedas", ale pred tim by mela byt nejaka priprava. Ale jak jsem napsal...moje klouby a zdravi to neni, takze "bez Forreste, bez".... :roll:
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod fakt » čtv 13. led, 2011 9:28

Jenom k tomu za jak dlouho. Mám v práci dva kolegy - běžce. Oba dva se rozhodli, že uběhnou maraton. První jezdil závody na kole a při frekvenci 6x týdně to dal za půl roku (v zimním období). Začal v 37. letech a dodržoval préninkový postup a teď po dvou letech běhá dál (od 10tky po maratom) a následky nemá. Druhý začal v 35. letech a sportovec nebyl. Trvalo mu dva roky než se dostal na úrovaň pro maraton potřebou. Teď z toho má drogu a běhá dál. Oba dva postupovali opatrně a oba dva jsou zdravotně v pořádku.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 11:32

ukropcany píše:4makoto - jediné, čo môžem napísať je zopakovať toto "Dostal tu tip na knižku ktorá nie je blbosť". Ja som nič nepísal o tom, že ho môže ísť behať už zajtra. Tú knižku má na to, aby vedel koľko a kedy má behať, aby úspech dosiahol. Neviem čo viac by som k tomu povedal. Postaviť však vec tak, že si zničí zdravie je prepáč, ale blbosť. Sú ľudia, ktorí behajú maratóny v 80ke, takže je to <>ina, hlavne pri porovnaní s bežným dôchodcom.

No a k posieraniu sa počas behu - pri behaní sa už myslím posral každý z nás a min. ja za seba - neprestal som kvôli tomu behať... vyložíš hromadu a bežíš ďalej, to je len problém ega.

Ale maji za sebou pripravu....a ne jednou tydne. OK, nechme toho. Jak jsem rikal, neni to moje zdravi a moje klouby.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 11:53

ukropcany píše:Nauč sa prosím poriadne čítať... ak bude behať raz týždenne, tak na maratón môže zabudnúť, ale to sa tam všetko dočíta... držíš sa vecí, ktoré samozrejme že nedávajú zmysel, ale tvrdíš ich len Ty, ja nie, nevyberaj si prosím z jeho popisu svojej situácie že to mu tu snáď niekto radí. On ale chce radu, nie odradenie.


Citam dobre, viz:
nick1234 píše:...že mám čas behávať akurát cez víkendy


nick1234 píše:Viem že casu na beh je smutne malo, este telesna v skole :D Ale viac casu proste nemam, o to vacsia vyzva.

Porad tvrdis, ze tohle rikam jen ja?

Tady nejde o odrazeni, ale o to, aby zacal CASTEJI behat, jinak na to muze zapomenout. Rekl jsem mu fakticky to, co se docte v tej knize. Mam nabehano uz dost na to, abych toto mohl tvrdit. Kolik mas nabehano ty?

Takze znovu...a naposledy...pro me za me...at si precte knihu, beha jednou tydne (o vikendech, abych byl presny) a skoci na to. Kdyz mu to doporucujes ty, zkuseny bezec, tak to musi bejt pravda. Omlouvam se, ale na tohle uz nemam cas....rozhovor jiz o nicem. Mej se fajne.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

 

Maraton za 100 dni

Příspěvekod mysmys » čtv 13. led, 2011 12:27

to Makoto:
prijde mi, ze to trochu dramatizujes. V te knize je spousta vysvetleni, jak trenovat atd a ctenar souvislosti pochopi...
Ten plan treninkovej tam uvedenej funguje, jelikoz jiz dle ohlasu ruzne po webu, to jiz nekdo cele uspesne absolvoval....
Ja dle nej take trenoval, sice k maratonu jsem se az nepropracoval, ale k pul nekolikrat ano v casech lehounce nad 2 hodiny a prislo mi ze to bylo rozumne a nedestruktivni.
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Re: Maraton za 100 dni

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 12:39

mysmys píše:to Makoto:
prijde mi, ze to trochu dramatizujes. V te knize je spousta vysvetleni, jak trenovat atd a ctenar souvislosti pochopi...
Ten plan treninkovej tam uvedenej funguje, jelikoz jiz dle ohlasu ruzne po webu, to jiz nekdo cele uspesne absolvoval....
Ja dle nej take trenoval, sice k maratonu jsem se az nepropracoval, ale k pul nekolikrat ano v casech lehounce nad 2 hodiny a prislo mi ze to bylo rozumne a nedestruktivni.

Ja tu knihu mam taky....proto jsem napsal, ze rikam prakticky totozne informace. Klicove je, aby kolega zacal behat CASTEJI. A jak? To se docte napriklad v tej knize. Tot vse. Vubec nezpochybnuji informace v tej knize.

Zeptej se ortopedu, jak se divaji na maratony....to neni z me hlavy, ze tvrdi, ze to neni zrovna nejzdravejsi sport. A ano miliony lidi ho beha i v pokrocilem veku, ale znovu - lekari tvrdi, ze to neni zdrave (ne ja), konec informace. Mam na to vlastni nazor. Polemizovat muzes, ale ja nejsem ten spravny clovek, protoze to netvrdim ja, ale lekari....

Jen pro info, pul maraton mam za 1:46:25. To bylo pred dvema lety, pak uz me prestalo bavit behat organizovane a beham si vlastni trasy, ktere jsou nekdy delsi nekdy kratsi nez pulmaraton. Jak mam naladu a cas. Nikdo mi nefuni na zada, proste si uzivam prirodu a unavu :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod mysmys » čtv 13. led, 2011 12:47

OK, dobrej cas pro nas neatlety :-)
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Příspěvekod Kubus » čtv 13. led, 2011 14:27

Pánové, myslím, že máte oba pravdu, jen se navzájem nechápete, každopádně, kdyby běhal podle toho plánu, tak to dá, ale jak sám psal, má čas běhat jen o vejkendu, což se v tom plánu nepíše a když je to pro něj o to větší výzva = destrukce zdraví.
Jakub Simon

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kubus
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát 10. zář, 2010 23:00

Příspěvekod TongPo » čtv 13. led, 2011 14:55

Tsss... Nechápu, jak může bej někdo, kdo si dá do podpisu "Spartan Warrior", tak změkčilej... :lol: :roll: Ten kluk si akorát chce jednorázově zkusit zaběhnout maraton, jestli na to má :idea: Tak ať si to prostě zkusí, ne? Jak psal Ukrop, pokud je mladej, zdravej a tuhle extrémní zátěžovku absolvuje jen jednou, bude z toho sice hotovej, ale trvalý následky to nezanechá - ty zanechává dlouhodobá nezdravá zátěž. Při čtení tohodle vlákna jsem si vybavil, jak jsem si kdysi vyrazil na Šumavu s jednou toho času mi hooodně blízkou holčinou... Mimo Juda se věnovala ještě turistice a cca 1x ročně si jako zpestření zaběhla i horskej maraton. A jak na to ten den přišla řeč, dostal jsem chuť si to "cvičně" taky zkusit... A tak jsme místo plánovanýho pěšího pochodu běželi (nebo spíš klusali - jako mnohem výkonnější běžec se řídila se mým tempem) v kotníkových turistických botách a s batůžkama na zádech členitou trasou s různým povrchem cca 45 km až k ní domů. Přesnej čas už si bohužel nepamatuju, ale vybavuju si, že to podle ní nebylo až tak špatný. Samozřejmě, byl jsem z toho krátkodobě v prd***, hlavně chodidla byly samej popraskanej puchejř... :lol: Ale dal jsem to! 8)

Nickovi1234 bych poradil jen to, ať se ve vlastním zájmu snaží postupně zvýšit objem aerobních aktivit, pokud může běhat pouze 1-2x týdně, tak bych to zkusil doplnit alespoň rotopedem... Určité podezření však u mě vzbuzuje ten údaj "8x do tyzdna-kungfu"... :roll: A pár rad do samotnýho maratonu: Pokud možno si vzít cca o 1 číslo větší boty, ať mají nohy kam otejkat. K tomu samozřejmě kvalitní ponožky a možná i preventivně zalepit exponovaný místa na noze náplastí. Dodržovat pitnej režim. A ve finále nezapomenout na to, že máš spoustu možností, jak maraton "vyřešit "... Např. doběhnout, odstoupit, zemřít vyčerpáním - případně i kombinace těchto variant... :twisted:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 15:15

TongPo píše:Nickovi1234 bych poradil jen to, ať se ve vlastním zájmu snaží postupně zvýšit objem aerobních aktivit, pokud může běhat pouze 1-2x týdně, tak bych to zkusil doplnit alespoň rotopedem... Určité podezření však u mě vzbuzuje ten údaj "8x do tyzdna-kungfu"... :roll: A pár rad do samotnýho maratonu: Pokud možno si vzít cca o 1 číslo větší boty, ať mají nohy kam otejkat. K tomu samozřejmě kvalitní ponožky a možná i preventivně zalepit exponovaný místa na noze náplastí. Dodržovat pitnej režim. A ve finále nezapomenout na to, že máš spoustu možností, jak maraton "vyřešit "... Např. doběhnout, odstoupit, zemřít vyčerpáním - případně i kombinace těchto variant... :twisted:

Jeste doplnim - zalepit i bradavky, protoze zpocene tricko dokaze rozedrit bradavky do krve. Koupit pokud mozno bezesve triko, protoze nevhodne umisteny sev dokaze zneprijemnit beh.
Co se tyka ponozek, doporucuji specialni na beh, ktere jsou vystlane na spravnych mistech, takze neni potreba si cokoliv na nohach lepit. Musi vsak sedet. Na rozdil od bot vsak nesmi byt vetsi, protoze se ti budou rolovat a tvoje nohy poznaji stredovek.
Na botach nesetri a kupuj u odborniku. Co nejlehci (kazdej gram navic budes proklinat) a pokud mozno at ti sedi. Doporucuji dojit do prodejny TriExpert, kde ti otestuji doslap a doporuci spravne boty. Ja uz vyuzivam jen jejich sluzeb pri koupi novych bot. V techto prodejnach pak nehled na znacku a image, ale jak ti sedi. A opravdu je lepsi vzit tak o 0.5-1 cislo vetsi. Take je potreba se rozmyslet, jestli vetsinu casu budes behat po silnici ci v lese, ale to vsechno s tebou proberou v tej prodejne.
Nebrat müsli tycinky, ale banan na rychle doplneni energie a do vody si dat lzicku soli. Po cca hodine behani jiz pravidelne pit cca 10-15 minut, ikdyz nebude citit zizen. Na to jsou skvele takove male 1dl lahvicky, ktere mas na specialnim pasku. Lepsi nez behat s lahvi v ruce. Pripadne si porid camelbag. Ten vyuzivam na delsi trasy a spokojenost. Letos jsem zkousel zatezaky a behal jsem v nejhorsich vedrech, abych vedel, co to se mnou udela...tak....prezil jsem to, ale stacilo jedno pivo po dobehu a byl jsem na srot :-) Ale pivo chutnalo skvele :-)

Tak to je asi tak vse, co me ted napadlo. Podivej se take do vlakna tykajiciho se Behu zde na foru. Tam najdes dalsi tipy.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 15:30

ukropcany píše:
Kubus píše:...každopádně, kdyby běhal podle toho plánu, tak to dá
:idea:

4makoto - teraz som zistil, že si zareagoval na TongVonPoov príspevok a to je podľa mňa to najsprávnejšie čo si mohol spraviť! Yo!


...ale to stale neznamena, ze s tebou souhlasim ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 15:43

ukropcany píše:Však súhlasiť nemusíš, podstatné je, že si mu dal radu - to totiž chcel. Ak bude behať len soboty a nedele, tak to asi nedá, to už určite pochopil a ak mu rady pomôžu zrovnať si priority pri plnení tohoto obdivuhodného cieľa, tak sa misia podarila...

A v čom vlastne nesúhlasíš? Okrem zdravotných dopadov, ktoré sú vec názoru?

To uz vlastne ani nevim....uz se mi nechce to cele znovu prochazet. Takze ted jen tak trucuju ;-)

Dorazis na Leeho do Olomoca nebo na Uderove drily do Brna? Rad bych si s tebou dal pivko :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 13. led, 2011 15:59

OK, jindy :-)
Jsem na tom podobne s casem, takze plne rozumim :-)

Tak se drz, kudrnaci :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod nick1234 » pát 14. led, 2011 22:32

Jezis, ste sa tu rozhadali koli takej blbosti.

1) Dakujem za knihu
2) Niesom az taky blby aby som netrenoval, neporadil sa na inych forach, neprestudoval si o otm nieco
3) Nemienim sa postaviť na štart a zničiť sa. Chcem to dokázať do roka a ak sa to nepodarí, okej, aspoň spoznám svoje limity.
4) Zo 100 km turami mam skusenosti, mam za sebou aj trnavsku stovku, a nehovorím že behať nebudem viac za žiadnu cenu, len neviem ešte ako a kedy, ak sa bude dať.

Každopádne ďakujem za rady a tipy a keep smiling. :wink:
nick1234
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 206
Registrován: pon 15. lis, 2010 0:00

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron