He Jinghan a baguaquan

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod pavela » sob 19. bře, 2011 6:00

Nazdar Miro, dneska jsem se viděl se strejdou Wangem, tak ten jeho učitel Yin Fu stylu se jmenuje Tang Zhen Sheng 唐振生 jeho rodokmen je Dong Hai Chuan-Yin Fu-Zhang Shou Heng-Yang Kun-Tang Zhen Sheng-Wang Deli 董海川——尹福——张寿恒——杨昆——唐振生——王德利 http://www.cnkungfu.org/kungfu/2008-01/85p3.htm http://www.cnkungfu.org/kungfu/2008-01/85.htm http://baike.baidu.com/view/305514.htm a tady je ta sestava co mi strejda Wang ukazoval.http://www.tudou.com/programs/view/JkZbfaboKZs/ Zdar a sílu!
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

 

Příspěvekod YueFei » ned 20. bře, 2011 15:26

pavela píše:Nazdar Miro, dneska jsem se viděl se strejdou Wangem, tak ten jeho učitel Yin Fu stylu se jmenuje Tang Zhen Sheng 唐振生 jeho rodokmen je Dong Hai Chuan-Yin Fu-Zhang Shou Heng-Yang Kun-Tang Zhen Sheng-Wang Deli 董海川——尹福——张寿恒——杨昆——唐振生——王德利 http://www.cnkungfu.org/kungfu/2008-01/85p3.htm http://www.cnkungfu.org/kungfu/2008-01/85.htm http://baike.baidu.com/view/305514.htm a tady je ta sestava co mi strejda Wang ukazoval.http://www.tudou.com/programs/view/JkZbfaboKZs/ Zdar a sílu!


Hele Pavela takže ty seš něco jako Dostál jo??? :lol: Cvičís teď už uplně všechno!!!!!On taky umí Karate,Kung Fu,Judo,Muay Thai...

Asi začnu čuchat toulen,cvičim jen dvě sestavy takže jsem ztracenej :lol:

Chci být taky Sun Lu Tang..... :lol: :?
YueFei
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 11. lis, 2010 0:00

Příspěvekod Riverman » stř 23. bře, 2011 19:11

Omlouvám se za mírný offtopic, nicméně bagua se to týká. Narazil jsem na youtube na tohle video:

Daoist/ Bagua Master Lu Zijian (116) - Taiyi Huolong Palm
http://www.youtube.com/watch?v=4PeZsHQa ... r_embedded

Pavelo, Miro - víte o tomto mistrovi neco vic? V titulku je, ze ma 116 let. Diky
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Lu Zijian

Příspěvekod Zhan_Shi » čtv 24. bře, 2011 8:09

Dle http://luzijian.com/ se narodil 15. října 1893... trvanlivý to dědeček.
Zhan_Shi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 26. pro, 2007 0:00
Bydliště: Kolin

Příspěvekod marcelo » čtv 24. bře, 2011 8:15

pavela píše:Nechci nikomu kazit iluze ale semináře jsou k něčemu jen velmi pokročilým študentům BU. Začátečníkům jsou akorát tak na velký kulový.


..no to je platne mozno vo vasich tradicnych styloch kde ide o celozivotne fakultativne vzdelavanie... RBSD seminare ta sice nenaucia buchat technicky ako dlhorocny praktik ale zurivo ako zviera a ich drily ta naladia na tu spravnu vlnu..a to ti na 90% beznych ludi v krcme bohate staci..

..kto chce techniku a pekny pohyb musi hold do toho investovat viacej casu a specializovat sa u rozlicnych trenerov na rozlicne vzdialenosti boja :!:

..vy z boja rukami robite normalne kvantovu fyziku..kazdy kdo ma cas ,chut a peniaze a nema moznost sa ucit priamo pri zdroji sa moze sice pomalsie posunut dalej ale urcite sa posunie,ked bude navsetovat svojeho guru,sensei,sifu alebo trenera formou seminarov a vsetko si bude precvicovat u seba v dojo ako technicky ,tak si aj nalozi so spolupartakmi do huby... realne si dat do huby ta nauci omnoho viac,ako nekonecne cvicenie foriem a pretlacovanie ruk a podobne filingovky ..

P.S. a nezabudni ma oznacit Pavela za jednoducheho chlapca :wink: ..nehambim sa za to..sukam,chlastam,obcasne hulim a primitivne atavisticky si uzivam slasti zivota :twisted:
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod Miro » čtv 24. bře, 2011 11:36

Riverman,

viem o ňom iba z internetu, akurát raz som stretol jedného jeho žiaka, ktorý mi chcel predať (za prachy) jeho metódy na dlhovekosť...
Vôbec sa ale jeho dlhovekosti nedivím. Vo vnútorných štýloch sa vedome manipuluje s čchi a pracuje priamo s vnútornými orgánmi. Môj grandmaster odišiel vo veku 94 rokov, myslím si, že bol schopný žiť ďaleko cez stovku, ale už ho to nebavilo a tak sa rozhodol odísť...

Marcelo,
marcelo píše:RBSD seminare ta sice nenaucia buchat technicky ako dlhorocny praktik ale zurivo ako zviera a ich drily ta naladia na tu spravnu vlnu..a to ti na 90% beznych ludi v krcme bohate staci..


A čo robíš s tými zvyšnými 10%?

marcelo píše:..vy z boja rukami robite normalne kvantovu fyziku..kazdy kdo ma cas ,chut a peniaze a nema moznost sa ucit priamo pri zdroji sa moze sice pomalsie posunut dalej ale urcite sa posunie,ked bude navsetovat svojeho guru,sensei,sifu alebo trenera formou seminarov a vsetko si bude precvicovat u seba v dojo ako technicky ,tak si aj nalozi so spolupartakmi do huby... realne si dat do huby ta nauci omnoho viac,ako nekonecne cvicenie foriem a pretlacovanie ruk a podobne filingovky ..


Hej, je to skoro ako kvantová fyzika, kvôli tým 10% (zvyšných 90% nás viac-menej nezaujíma, väčšinou sa dá z toho vykecať, odísť alebo ujsť, vyhnúť sa konfrontácii). Automaticky predpokladáme, že súper je silnejší, rýchlejší, atď. (lebo 10%), preto taký dôraz na cítenie a techniku vôbec.
Cvičenie foriem nemá za úlohu nahradzovať "dávanie si do huby", je to iba pokročilejšie štádium základných cvičení, kde sa trénuje napríklad obecná schopnosť sa efektívne hýbať, fyzička (viď thread Možná řešení o dôležitosti fyzičky - a furt je lepšie naberať fyzičku pohybom v zostavách ako behaním) a cítenie... Na trénovanie fightingu je samozrejme najvhodnejší fighting (to, že sa v českom či slovenskom taiji a spol. trénuje málokde či málokedy, je iná vec).

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Zhan_Shi » čtv 24. bře, 2011 12:00

Miro píše:vedome manipuluje s čchi a pracuje priamo s vnútornými orgánmi.


To jako že soupere praštíš slezinou? No pokud je to JEHO slezina, tak potud OK.

(omlouvám se, bylo to silnější než já. Chapu, zes to myslel jinak)
Zhan_Shi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 26. pro, 2007 0:00
Bydliště: Kolin

Příspěvekod Zhan_Shi » čtv 24. bře, 2011 12:56

marcelo píše:..vy z boja rukami robite normalne kvantovu fyziku..


Naprosto s Tebou souhlasím! Ale ta kvantová fyzika má smysl (pro nás). Kungfu prostě je víc globální, učí tě o tobě samém a součástí jeho studia je i něco jako vnitřní alchymie. Je to často víc životní styl, než jen pouhý způsob boje. Proto ta kvantová fyzika, někoho to baví a někdo to zase moc nemusí. Pohoda. Všichni máme na výběr.

To že je to kvantová fyzika proto, aby jsi byl schopen přeprat 100% útočníků je zaklínadlo neumětelů, co nedokáží bouchnout do pytle, ale mají neodkladnou touhu o všem kecat a balit to do mystických hámotin.
Naposledy upravil Zhan_Shi dne čtv 24. bře, 2011 14:11, celkově upraveno 1
Zhan_Shi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 26. pro, 2007 0:00
Bydliště: Kolin

Příspěvekod pavela » čtv 24. bře, 2011 13:11

marcelo píše:
pavela píše:Nechci nikomu kazit iluze ale semináře jsou k něčemu jen velmi pokročilým študentům BU. Začátečníkům jsou akorát tak na velký kulový.


..no to je platne mozno vo vasich tradicnych styloch kde ide o celozivotne fakultativne vzdelavanie... RBSD seminare ta sice nenaucia buchat technicky ako dlhorocny praktik ale zurivo ako zviera a ich drily ta naladia na tu spravnu vlnu..a to ti na 90% beznych ludi v krcme bohate staci..

..kto chce techniku a pekny pohyb musi hold do toho investovat viacej casu a specializovat sa u rozlicnych trenerov na rozlicne vzdialenosti boja :!:

..vy z boja rukami robite normalne kvantovu fyziku..kazdy kdo ma cas ,chut a peniaze a nema moznost sa ucit priamo pri zdroji sa moze sice pomalsie posunut dalej ale urcite sa posunie,ked bude navsetovat svojeho guru,sensei,sifu alebo trenera formou seminarov a vsetko si bude precvicovat u seba v dojo ako technicky ,tak si aj nalozi so spolupartakmi do huby... realne si dat do huby ta nauci omnoho viac,ako nekonecne cvicenie foriem a pretlacovanie ruk a podobne filingovky ..

P.S. a nezabudni ma oznacit Pavela za jednoducheho chlapca :wink: ..nehambim sa za to..sukam,chlastam,obcasne hulim a primitivne atavisticky si uzivam slasti zivota :twisted:
HA. pláčeš na špatnym hrobě! Já kromě hulení(nepovažuji za smysluplný vdechovat nějakej smrad) dělám přesně to samý! :lol: Ale s mírou... hele, řeč nebyla vo nějakejch technikách a drilu, řekl jsem, že na semináři se za 2 dny naučíš hovno, pokud nejsi pokročilej. Pokud jseš začátečník, nedá ti to vůbec nic. Naladění na správnou "vlnu" abys mohl někoho pobít (ne poblít) v krčmě je to naprosto k hovnu pokud nemáš kondici a neumíš praštit. Zase řveš na nesprávnýho, já právě z toho žádnou kvantovou fyziku nedělám. Pakua je pro mě chození do kruhu a milion aplikací na tohle chození do kruhu. ne milion technik s 0 aplikacemi. A znovu ti říkám, že tradiční Xing Yi Quan se hodně podobá tvýmu boxu (jseš boxer, ne?) Máme taky spodní hák, rovnou ránu atd. Fakt mě nenapadá jediná věc o kterou bych se s tebou hádal. Za jednoduchýho tě jistě nepovažuju. I zdánlivá složitost tradičního wušu vychází z naprostý jednoduchosti. není v tom žádná věda. Vědu z toho dělaj kungfu teoretici co maj plnou hubu keců a stačí aby předvedli ránu a je jasno. Ti největší teoretici většinou neuměj ani správně stát. V kung fu se totiž přechází od PRAXE k TEORII. Nikdy ne naopak. Pokud někdo, kdo sám necvičil začne teorií aniž by jí sám poznal, jde naprosto špatnou cestou, místo aby se naučil stát a chodit, zahnojí si hlavu nějakejma zdánlivě esoterickejma blábolama který nikdy správně nepochopí. (tak se neznalýmu jevěj knížky který napsali starý mistři když už se na cestě dostali hodně nahoru ale bez tý cesty to ostatní nepochopěj ) a nikam se nedostane.je to asi tak, jako kdybych já NIKDY v životě neslyšel o tvym boxu a četl v knížce o hákách, klinčích, lapách a podobně. Úplně stejně bych si mylel, že je to balast a nějaký bláboly. protože bych nevěděl, co je to hák, co je to klinč atd... I proto říkám a opakuju to, PRO ZAČÁTEČNÍKA JSOU SEMINÁŘE K HOVNU. Na seminářích se blábolí vo teorii(začátečník netuší o čem je řeč) ukazují se nějaké aplikace(začátečník neumí ani stát ani chodit, takže neví která bije) prostě semináře pro začátečníky=ztráta času a peněz. I kdyby se tam naučil třeba jeden jedinej úder)třeba HÁK abys mě zase neodsuzoval za kvantovou fyziku) než dojde domů si nebude jistej, jak že se ten hák tluče. začne to zkoušet sám a výsledek bude naprosto zpatlanej hák kterej nikoho nevyhákuje... . Wušu vyžaduje denodenní dohled mistra, stejně jako box dohled trenéra. Samouk=špatná cesta. Za tim si stojim. PS: s jedinym nesouhlasím je poslední věta, a jestli necheš abych tě považoval za jednoduchého, nepiš o tom, čemu nerozumíš a hlavně né= tak hloupě. Přetlačování a sestavy to je jenom něco podobného jako stínování v boxu a sparring. Ty (ASI) boucháš do lapy kterou drží trenér, my zase do RUKY(nebo něčeho jinýho) kterou drží trenér. Chápš? Je to to samý. Reálně si dát do huby je ti naprosto k hovnu když neumíš ani praštit. Postav se do ringu bez jakýkoliv znalosti čehokoliv, bez průpravy a přípravy a "reálně" si dáš do huby akorát sám sobě. To je jako kdybys řekl, že Muhammad Ali byl blbec, neměl přece vůbec cvičit fyzičku, žádnou techniku, žádný údery, žádný mlácení do pytle, atd. Měl si jenom "dát reálně do huby". Zamysli se nad tím co napíšeš a nikdo tě nebude považovat za jednoduchýho.. :wink:
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod pavela » čtv 24. bře, 2011 13:49

YueFei píše:
pavela píše:Nazdar Miro, dneska jsem se viděl se strejdou Wangem, tak ten jeho učitel Yin Fu stylu se jmenuje Tang Zhen Sheng 唐振生 jeho rodokmen je Dong Hai Chuan-Yin Fu-Zhang Shou Heng-Yang Kun-Tang Zhen Sheng-Wang Deli 董海川——尹福——张寿恒——杨昆——唐振生——王德利 http://www.cnkungfu.org/kungfu/2008-01/85p3.htm http://www.cnkungfu.org/kungfu/2008-01/85.htm http://baike.baidu.com/view/305514.htm a tady je ta sestava co mi strejda Wang ukazoval.http://www.tudou.com/programs/view/JkZbfaboKZs/ Zdar a sílu!


Hele Pavela takže ty seš něco jako Dostál jo??? :lol: Cvičís teď už uplně všechno!!!!!On taky umí Karate,Kung Fu,Judo,Muay Thai...

Asi začnu čuchat toulen,cvičim jen dvě sestavy takže jsem ztracenej :lol:

Chci být taky Sun Lu Tang..... :lol: :?
Budeš se divit ale cvičim furt jen to jedno: čínský wušu. Všecko je to Xing Yi Quan. Ale to je ti asi zbytečný vysvětlovat, viď? PS:kdo to je Dostál? PPS: necvič 2 sestavy a nauč se raději pořádně stát Já jsem se v Xin Yi začal učit první sestavu až po 3 letech tréningu... A nelituju toho, nebyla to ztráta času!
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod pavela » čtv 24. bře, 2011 14:00

Riverman píše:Omlouvám se za mírný offtopic, nicméně bagua se to týká. Narazil jsem na youtube na tohle video:

Daoist/ Bagua Master Lu Zijian (116) - Taiyi Huolong Palm
http://www.youtube.com/watch?v=4PeZsHQa ... r_embedded

Pavelo, Miro - víte o tomto mistrovi neco vic? V titulku je, ze ma 116 let. Diky
 Ano, Lü Zi Jian je skutečná legenda. Něco jako byl náš praděda Wang Ji Wu. Na to by se měl podívat Marcello, ona ta kvantová fyzika k něčemu je. :lol: Nejde o to v krátkym časovym úseku umět všem rozbít hubu v ringu. Jde o to zachovat si zdraví a sílu až do kmetského věku. A na to se musí studovat do větší hloubky než je jen "reálně si dávat do huby" Reálně je hovno, shit, blábol, výkřik hlouposti. . Neexistuje reálně. Kdy reálně? Nikdy není nikdo NEJLEPŠÍ. A když je tak jen velmi krátce, než se najde někdo lepší. Ty máš pěst, já mám pistoli, já mám pistoli, ty máš tank,ty máš tank já mám atomovku. To je "reálně". Reálně je bez bambulí na rukou a bez gongu servat se dokud jeden nepadne mrtvej. Je to dneska možný? Neni. Blábolit o "reálném rozbíjení huby" to je pro jelita. Cílem tradičních stylů je zejména přežt, REÁLNĚ přežít, ve všech směrech, v ringu, zdravotně, na ulici, nebo i do dlouhého věku. A Lü Zi Jian reálně přežil. Až do teď. Čest mu!
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Zhan_Shi » čtv 24. bře, 2011 14:09

Při pohledu na toho čiperného stařečka jsem si zase vzpomněl na jeden citát (bohužel už nevím od koho), že "nejlepší věc na kungfu je ta, že vám umožní rychle umřít." Né se 10 (15-20) let belhat o berlích od jednoho doktora k druhému, prostě žít a zemřít. Velký cíl.
Zhan_Shi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 26. pro, 2007 0:00
Bydliště: Kolin

Příspěvekod pm » čtv 24. bře, 2011 14:16

Sun Lutang
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Zhan_Shi » čtv 24. bře, 2011 14:27

pm píše:Sun Lutang


Děkuju!
Zhan_Shi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 26. pro, 2007 0:00
Bydliště: Kolin

Příspěvekod JRup » čtv 24. bře, 2011 23:05

Miro píše:JRup, to sa nedá takto v skratke, na pár viet, sorry. Štruktúra celého systému je zhruba popísaná v He Jinghanovej prvej knihe, on sám zvykol hovoriť, že systém je čosi ako puzzle - najprv vidíš iba izolované kamienky, ale nevidíš medzi nimi súvislosti (celkový obraz), postupne Ti to dáva zmysel a keď vidíš celkový obraz, môžeš si domyslieť súvislosti, kde čo má byť a prečo, aj keď konkrétne kamienky Ti na určitých miestach chýbajú.
Nemyslím si, že bagua systém je bohatší alebo viac štruktúrovaný ako taijiquan systém - akurát že He Jinghan je maximálne otvorený a od začiatku učí svojich študentov ďaleko viac otovorene, než je tomu v iných líniách baguy či v taijiquan.

Miro

O.k. V rámci filozofického popisování věcí zřejmě oba styly obsahují stejně. Bagua mi přijde struktorovanější díky pestrosti a různorodosti sestav. Nejsem sběratel sestav, ale každá sestava v Baguy jako by Ti vnucovala procvičování určitého aspektu v rámci systému.
Sestava v Taijiquan mi přijde jako kompilát všeho.

V Baguy je 8 mateřských dlaní. Vidíš v TJQ obdobu těchto cvičení?
Jediné co mě v TJQ napadá je statické cvičení postojů ze sestavy.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod Miro » čtv 24. bře, 2011 23:55

Taijiquan má taktiež 8 základných dlaní: peng, lu, ji, an, cai, lie, zhou, kao. Dokonca na ne existuje aj špeciálna zostavička - prvé 4 sú v základných zostavách Chenu a Yangu (Chytenie vtáčieho chvosta v Yang štýle a Zastrčenie šatov za opasok v Chene), ale druhá polka zostavičky (na druhú štvoricu) je relatívne neznáma nielen na Západe, ale aj v Číne - keďže nie je súčasťou bežných zostáv Chen a Yang štýlu, učí sa pomerne zriedkavo.
A len ako zaujímavosť, podľa niektorých zdrojov týchto 8 dlaní taijiquan bolo poskladaných z magického štvorca Luo shu, ktorý údajne pochádza od mýtického chlápka menom Fu Xi, ktorý objavil aj trigramy baguy...

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod pavela » pát 25. bře, 2011 13:57

Mezi Taiji, Bagua a Xin Yi se dá položit rovnítko. Ying Yang, Wu Xing, Ba Gua, Liu He, Ba Fa. to všechno obsahují všechny tyhle styly. Teorie je stejná, techniky jsou stejné, aplikace jsou stejné a při rvačce je to teprve stejné. Nic zvláštního, nic tajemnýho a nic jedinečnýho...
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod meresjeff » pát 25. bře, 2011 14:51

Miro píše:Taijiquan má taktiež 8 základných dlaní: peng, lu, ji, an, cai, lie, zhou, kao. Dokonca na ne existuje aj špeciálna zostavička - prvé 4 sú v základných zostavách Chenu a Yangu (Chytenie vtáčieho chvosta v Yang štýle a Zastrčenie šatov za opasok v Chene), ale druhá polka zostavičky (na druhú štvoricu) je relatívne neznáma nielen na Západe, ale aj v Číne - keďže nie je súčasťou bežných zostáv Chen a Yang štýlu, učí sa pomerne zriedkavo.
A len ako zaujímavosť, podľa niektorých zdrojov týchto 8 dlaní taijiquan bolo poskladaných z magického štvorca Luo shu, ktorý údajne pochádza od mýtického chlápka menom Fu Xi, ktorý objavil aj trigramy baguy...

Miro


Další 4 "dlaně" v Yang Chengfu sestavě jsou hned za Uchopení ptačího ocasu.
Po An (před posazením vzad) následuje LIe (rozdělení) a po Ti Shou (zvednutí paží ?) hned za sebou následuje Cai (stržení) Zhou (úder loktem) a Kao (úder tělem). A když po Úderu tělem místo do Bílého jeřába nastoupíš do Uchopení ptačího ocasu zrcadlově obráceně na druhou stranu, tak se tohle dá cvičit donekonečna v kruhu na obě strany.
meresjeff
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14. pro, 2009 0:00

Příspěvekod Miro » sob 26. bře, 2011 1:48

Hovorím o inom. O tom, že napr. v 108 (ak sa bavíme o Yang) nie je kontinuálna postupnost druhej štvorky, teda cai, lie, zhou, kao (rad za radom alebo kus za kusom), podobne ako tam existuje kontinuálna postupnosť peng, lu, ji, an v Lanquewei (Chytenie vtáčieho chvosta). Samozrejme, ze roztrusene ich tam najdes.
A inak, za an ide priamo danbian, nie je tam ziadne lie (netvrdím, že to tam nemôžeš cvičiť, vopchať to tam samozrejme môžeš, ale nemá to logiku - an je odstrčenie či odhodenie, takže lie tam principiálne nemá čo robiť, navyše váha je na prednej nohe, nie je treba sa vôbec posadiť vzad, môžeš vytočiť ľavú kua-trieslo a ísť rovno do danbianu). Zvyšok máš ok, ale aj tak to nie je postupnosť v zmysle "dopredu-dozadu" (teda s krokovaním dopredu a dozadu) ako je v Lanquewei.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod pavela » sob 26. bře, 2011 3:52

No a co? Když se pereš tak se taky nepoužíváš přesnou posloupnost peng lü ji an cai lie zhou kao. V sestavě Tai Ji Wu Xing Ba Fa to je přesně za sebou ale to nic neznamená. Neexistuje jedinej důvod, proč by se to mělo cvičit přesně po sobě. Ve dvojici je to něco jiné, tam to smysl má, když to učí začátečníka aplikovat přesně jeden prvek proti druhému. . Ale samostatné stínování technik? Proč. Jen z důvodu zapamatování, aby to korespondovalo s teorií. Stejně jako 5 prvků. Je lhostejno v jakém pořadí se cvičí, ale protože je 金水木火土 a lidi si to tak zvykli cvičit, tak se prostě cvičí jako první piquan a jako poslední hengquan.
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron