Beh ?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod pm » sob 30. dub, 2011 9:21

excelentni prace, Makoto, diky!
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 8:56

makoto: naozaj inspirujuce, vcera som poslednych 100 metrov na hradzi zhodil tenisky a odbehol to bosy. dnes to bude 200 metrov... ani sa nenazdam a budem behat ako moses kiptanui zamladi :D (chyba mi tu nejaky nejaky cernossky smajlik) 8)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 9:04

cohen píše:makoto: naozaj inspirujuce, vcera som poslednych 100 metrov na hradzi zhodil tenisky a odbehol to bosy. dnes to bude 200 metrov... ani sa nenazdam a budem behat ako moses kiptanui zamladi :D (chyba mi tu nejaky nejaky cernossky smajlik) 8)

Tak to su rad, ze mas dalsi vyzvu pred sebou ;-) Drzim palce a kdyby neco, dej vedet.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 10:01

makoto: v zasade by bolo idealne, keby sa mi podarilo dosiahnut pri behani 4 - 5x tyzdenne nejake relevantne percento (cca 20%), ktore odbehnem len cisto naboso/vo 5fingers. Cize na to pojdem metodou Vina Lannanu, sa mi paci to jeho vyjadrenie, ze: zatial nedokazem presne vysvetlit preco, "ale jsem si jistý, že když moji běžci trénují bosí, běhají rychleji a méně často se zraní". 8)

inac tie statistiky zraneni su dost odstrasujuce. najviac ma prekvapila ta, ze rozcviceny bezec ma o 33% vacsiu pravdepodobnost, ze sa zrani ako ten, ktory sa nerozcvici... vlastne... cely ten clanok ma prekvapil najsamviac :-) good job.
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 10:16

cohen píše:makoto: v zasade by bolo idealne, keby sa mi podarilo dosiahnut pri behani 4 - 5x tyzdenne nejake relevantne percento (cca 20%), ktore odbehnem len cisto naboso/vo 5fingers. Cize na to pojdem metodou Vina Lannanu, sa mi paci to jeho vyjadrenie, ze: zatial nedokazem presne vysvetlit preco, "ale jsem si jistý, že když moji běžci trénují bosí, běhají rychleji a méně často se zraní". 8)

inac tie statistiky zraneni su dost odstrasujuce. najviac ma prekvapila ta, ze rozcviceny bezec ma o 33% vacsiu pravdepodobnost, ze sa zrani ako ten, ktory sa nerozcvici... vlastne... cely ten clanok ma prekvapil najsamviac :-) good job.

ja byl take hodne prekvapeny....ze zacatku jsem k tomu pristupoval jako k zajimavemu modnimu trendu (a la kettlebells, sandbag, atd.), ale cim vice jsem o tom cetl, tim vice me to zajimalo. Vcera mi prisla dobra knizka The Barefoot Book: 50 Great Reasons to Kick Off Your Shoes Utla knizecka, ale velice srozumitelne vysvetluje proc chodit a behat naboso. Prelouskam ji a pokud tam bude neco zajimaveho, tak to hodim do dalsiho dilu o Behani naboso....ale budu muset asi chvili pockat, az se u nas objevi aj jine clanky, protoze jsme primarne web o jujutsu a ne o behani ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod pm » úte 03. kvě, 2011 10:41

super info!
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod DrGlock » úte 03. kvě, 2011 10:42

Makoto: Moc dobré články.

Tady je pěkné video o běhání na boso, respektive rozdíl mezi běháním přes patu a po špičkách http://www.youtube.com/watch?v=7jrnj-7YKZE

A tady je asi jediná existující ukázka toho, jak jsme poslední 2 miliony let lovili antilopy a podobná zvířata tím, že jsme je honili, dokud nepadly vyčerpáním http://www.youtube.com/watch?v=826HMLoiE_o
Jan Bednařík
www.RBSD.cz
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 11:38

DrGlock píše:A tady je asi jediná existující ukázka toho, jak jsme poslední 2 miliony let lovili antilopy a podobná zvířata tím, že jsme je honili, dokud nepadly vyčerpáním http://www.youtube.com/watch?v=826HMLoiE_o

O tom prave pripravuji clanek :-) Neuveritelne, ze by clovek dokazal uhnat treba antilopu, ale Krovakum v Africe se to standardne dari. Tak v clanku vysvetlim proc :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod TongPo » úte 03. kvě, 2011 12:55

ukropcany píše:wow... no ja fakt asi tiež začnem behať naboso...

No to bys asi měl, protože seš úplně out, ty zaostalče! :x Současnej módní fitness trend je jasnej: Jízda na koloběžce ve fiveprsťákách a k tomu mávat kettlebelem... :lol: :P :wink:

PS: No dobrá, filozofii chůze / běhu naboso nezatracuju... Né že bych věřil úplně všemu, co vyznavači barefootu tvrdí, ale většina z toho je pravda a také to není žádná novinka :idea: Pokud si dobře vzpomínám, tak chůzi naboso (v létě) doporučovali jako terapii doktoři např. spolužákům s plochýma nohama už v dobách mýho dětství. Osobně bych to klidně vyzkoušel, ale "vypálit" 2.500,- Kč za vibramovou šlupku s trochou umělý textilie fakt nehodlám... :evil: Nevíte někdo o nějakým cenově přístupnějším zdroji "pětiprsťáků"? :oops:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 13:02

tong po: skus uplne naboso, je to zadarmo a zaroven skvela akupresura :D a ked bude ten asfalt o par mesiacov riadne rozpaleny, uzijes si aj nejake tie fakirske prvky :twisted:
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 13:04

TongPo píše:Osobně bych to klidně vyzkoušel, ale "vypálit" 2.500,- Kč za vibramovou šlupku s trochou umělý textilie fakt nehodlám... :evil: Nevíte někdo o nějakým cenově přístupnějším zdroji "pětiprsťáků"? :oops:

Jasne, zkus kus pneumatiky, privaz si ji na chodidlo a tradaaaa :-) Takhle behaji Tarahamurove a porazi svetove ultramaratonisty. Neni to v (jen) genech, ale hlavne v technice, protoze od nich se pak nekteri Amici ucili a dosahli pak daleko lepsich vysledku. Viz autor knihy Born to Run, o ktere jsem psal drive.

Precti si posledni dil serie clanku na nasem webu a tam je na vyber hafo jinych variant...netusim ceny, ale pro behani naboso existuji i jine moznosti nez Vibram, budou se urcite cenove dosti lisit.
Naposledy upravil Makoto dne úte 03. kvě, 2011 13:25, celkově upraveno 1
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Pec » úte 03. kvě, 2011 13:17

TongPo píše: Nevíte někdo o nějakým cenově přístupnějším zdroji "pětiprsťáků"? :oops:

Když jsem si dal na zbozi.cz hledat "five fingers" , tak nějaký pražský internetový obchod měl vibramový pětiprsťáky za 999,- ( http://www.factoryoutlet.cz/boty/boty-v ... ivefingers )
Blbý je, a) že je to v Praze b) internetový c) další nejnižší nabídka byla 1800,- ...
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod DrGlock » úte 03. kvě, 2011 13:55

Čínské kopie se dají sehnat i levněji, třeba za pětikilo s poštovným zdarma tady. Vypadá to na kopii KSO Trek = s tlustší podrážkou. Otázka je, jak rychle se rozpadnou.

A tady pěkný návod, jak si vyrobit indiánské sandály na běhání z kusu gumy a provázku - část 1, část 2, část 3.
Jan Bednařík
www.RBSD.cz
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 14:00

DrGlock píše:A tady pěkný návod, jak si vyrobit indiánské sandály na běhání z kusu gumy a provázku - část 1, část 2, část 3.


Super, diky Honzo, zkusim to v lete vyrobit a zabehnout si v tom nejakou desitku, at vim, co to udela s nohama :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod RBR » úte 03. kvě, 2011 19:45

DrGlock píše:Tady je pěkné video o běhání na boso, respektive rozdíl mezi běháním přes patu a po špičkách http://www.youtube.com/watch?v=7jrnj-7YKZE


Chlapi co furt máte za objevného s tím běháním přes špičky? To je snad naprosto normální ne? Jsem za totality na základní škole navštěvoval sportovní třídu, kde nás učili běhat. Tam nám do palice furt cpali nejdřív špička potom pata při dopadu, potom pata špička při odrazu. Pata se jen lehce dotkne země. Dosud jsem to bral jako standardní techniku běhu. Na každého co běhal přes paty jsem koukal jako na nemehlo co neumí běhat. :D Když se občas dokopu k běhání, tak si na to dávám pořád pozor, i když pak dva dny nemůžu chodit.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod reccol » úte 03. kvě, 2011 19:47

Makoto: Kdyz teda behas na boso/ ve FF, jak behas v desti, zime, proste podminkach kdy se FF nehodej? Zajima me nejaka varianta na min priznivy pocasi... Predpokladam, ze v normal bezeckych botech nebehas.
reccol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: ned 20. čer, 2010 23:00

Příspěvekod TongPo » úte 03. kvě, 2011 20:15

RBR píše:Chlapi co furt máte za objevného s tím běháním přes špičky? To je snad naprosto normální ne? Jsem za totality na základní škole navštěvoval sportovní třídu, kde nás učili běhat. Tam nám do palice furt cpali nejdřív špička potom pata při dopadu...

Nic si z toho nedělej, já taky nejsem běžeckej retardér, takže jsem vždycky běhal a i s mojí současnou nadváhou běhám přes špičky. Asi to bude tím, že nám dvěma zatím nikdo neřekl, že když běháme v botaskách, tak musíme jako správný degoši dopadat na patu, abychom si kurvili klouby a mohli se nasledně "zachránit" jedině pořízením "pětiprsťáků", protože pouze v nich a nebo naboso se běhá správně :idea: 8O Reklama je zlo :!: :twisted:

PS: Ostatním díky za webový odkazy :wink:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod RBR » úte 03. kvě, 2011 20:35

ukropcany píše:4RBR - ja nebehám vyslovene cez pätu, ale snažím sa behať cez hranu zvonka na špičku... no ale keď bežíš 2 hodiny, tak sa to vždy nedá... rovnako dole kopcom...


Mě povídej, taky se mě občas podaří z únavy dopadnout na celé chodidlo při delších tratích. Jinak taky došlapuji nejdříve zvenku na špičku, ale dosud jsem to bral jako výsledek toho, že mám křivé nohy a když uvolním nohu automaticky mě jde vnější část špičky na zem první. :D Teď konečně vím, že je důvod jinde. :D

Nic si z toho nedělej, já taky nejsem běžeckej retardér, takže jsem vždycky běhal a i s mojí současnou nadváhou běhám přes špičky. Asi to bude tím, že nám dvěma zatím nikdo neřekl, že když běháme v botaskách, tak musíme jako správný degoši dopadat na patu, abychom si kurvili klouby a mohli se nasledně "zachránit" jedině pořízením "pětiprsťáků", ...


Jsem rád, že nejsem sám zaostalej. Přiznám barvu: mě pětiprsťáky lákají z jiných důvodů. Občas přes zimu bývá v tělocvičnách pěkná kosa od podlahy, což mě nedělá dobře. Již nějakou dobu hledám obuv co z nejtenší podrážkou ze kterou budu dobře cítit podlahu a kopat, ale zároveň bude izolovaná od podlahy.
V létě si raději zaběhám bosky po trávníku, než se mordovat v zapařených botech.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod DrGlock » úte 03. kvě, 2011 22:33

RBR: Tak buď rád, že jsi měl štěstí a vysvětlili ti, jak máš běhat. Po revoluci nám na základce takový důležitý věci nevysvětlovali :-/ Myslím si ale, že většina laiků, po těch letech reklamní masáže obuvnických firem, začne běhat v super odpružených botách "na běhání", ve kterých je ani nenapadne, že by běhání přes patu mohlo být nevhodné.

reccol píše:Makoto: Kdyz teda behas na boso/ ve FF, jak behas v desti, zime, proste podminkach kdy se FF nehodej? Zajima me nejaka varianta na min priznivy pocasi... Predpokladam, ze v normal bezeckych botech nebehas.


To je asi hlavně otázka toho, jak je kdo otužilý. Když je teplo, tak déšť, mokro a bláto nevadí. Model FLOW je z neoprenu, tak by měl být vhodný i do sněhu. Prstové ponožky to jistí.
Jan Bednařík
www.RBSD.cz
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Makoto » stř 04. kvě, 2011 7:34

reccol píše:Makoto: Kdyz teda behas na boso/ ve FF, jak behas v desti, zime, proste podminkach kdy se FF nehodej? Zajima me nejaka varianta na min priznivy pocasi... Predpokladam, ze v normal bezeckych botech nebehas.

Ahoj, kdyz je dobre pocasi, tak beham, kdyz spatne, tak chodim plavat. Obe aktivity mam tak na hodku. Ted uz plne prechazim na prstaky, protoze se mi v nich beha daleko lepe. Bezecke boty budu vyuzivat uz jen vyjimecne.

Obecne receno se v prstacich da behat i v desti. Mas sice mokre nohy, ale to se da zkousnout. Zkousel jsem behat hned po zime a pokud neni jooo kosa, tak se da. Chodidlo se zahreje vcelku rychle. Ale ve snehu jsem nebehal.

Uvazuji ted o upravenem biatlonu (beh - plavani), kdy dobehnu k Vltave, preplavu na druhou stranu a dalsi beh, celkem tak dam v behu nejakych 20 km + 100 m plavani. Musim jen zjistit, jaky je proud v tom miste, kde to chci preplavat, a) aby me to neodneslo az do Decina, b) aby me nesejmula nejaka vyletni ci nakladni lod. Nemate nekdo tip, kde to lze zjistit?
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků