operacia oci - skusenosti, postrehy, suvislosti.

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

operacia oci - skusenosti, postrehy, suvislosti.

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 12:59

taaakze... ako zacat - minuly tyzden v utorok som absolvoval operaciu oci laserom. v sobotu po vybrati ochrannej sosovky zmizlo rezanie a svetloplachost, jediny momentalny problem je rozmazane videnie, ktore sa upravi cca do mesiaca. resp. malo by sa, ak nie, bude to treba dokorigovat dalsou operaciou.

bola to zaujimava skusenost, laserom vypalena rohovka smrdi rovnako, ako spalene chlpy, hehe :D

co sa tyka sportu tak som po tych 4 dnoch nabehol normalne na behanie, kettly, samozrejme po konzultacii s doktormi.

kedze mam v blizsej, ci vzdialenejsej (hehe) buducnosti v plane zacat nejaky fullkontakt, ocenil by som, keby sem prispel niekto, kto takuto operaciu absolvoval a zaroven robi fullkontakt. ci su tam nejake obmedzenia, alebo ci pozna nejake pripady, kedy kombinacia takejto operacie a sportu nedopadla prave najlepsie.

dakujem dopredu
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

 

Příspěvekod Gino » úte 03. kvě, 2011 13:36

Potvrzuju... nikdy jsem neměl na boxu problém a to na jedno oko skoro nevidím a na druhém mám 3 dioptrie. Ten, do koho biju (nebo ten, co bije do mě, haha) byl vždycky dost blízko na to, abych mu tu hlavu trefil :lol:

Možná ve vrcholovém pojetí to roli hrát bude, ale na mojí patlací úrovni jsem neměl vůbec žádné omezení.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 13:37

No ja mel odchliplou rohovku po nehode na treninku a daval jsem se dohromady cca tri ctvrte roku....

Problem je, ze tomu musis dat fakt klid, protoze to musi poradne srust. Fyzickym cvicenim vznika nitroocni tlak, ktery by ji mohl opet odchlipnout. To se v mem pripade stalo asi trikrat a to uz hrozilo, ze to poradne nesroste a budu muset podstoupit transplantaci rohovky. Takze fakt si dej ted klid, zadny behani, zadny plavani, bouchani, jen courej venku, obdivuj zenske krivky a tes se, az to zase rozbalis.

To co rika Ucrop je pravda, pokud mas oci v poradku, rozumej nejsou cerstve po operaci. Takhle bych to neriskoval, nestoji to za to, aby jsi mel pak problemy se zrakem do konce zivota. I oko se dat opravovat jen urcity cas a pouze x-krat...
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 14:35

ukropcany píše:Nepoznám nikoho po operácii, ale bežní slepúši (ako ja napr.) štípu v pohode aj bez škuliek... 8)


no skus, kolko mas dioptrii :D ja som mal na kazdom oku minus 5...

apropos, moje dovody na operaciu nesuviseli len s tym, ze chcem zacat "stipat" ;) bolo ich viac:
1. vyrazna dezorientacia v priestore po poskodeni/zniceni okuliarov;
2. obava zo zranenia napr. pri futbale, kde sa neda hrat s mojimi dipotriami bez brejli, a to riziko, ze sa okuliare rozbiju po naraze lopty do hlavy a porani sa oko... nic moc predstava
3. konkretne skusenosti - utopenie okuliarov prvy den splavu a nasledne prezitie dalsich 3 dni "poslepiacky" (aj ked to malo aj svetlejsiu stranku, baby mi odpustali rozne prehresky proti slusnemu spravaniu, che che :D ); pri lezeni sa mi uvolnilo sklicko z okuliarov a padlo z vysky cca 10 metrov a takmer trafilo mojho istica...
4 cely zivot som chcel nosit slnecne okuliare a teraz nielen ze mozem, ale musim :D

makoto: presne vnutroocny tlak ma zaujimal a pytal som sa nan doktorky. mal sa po operacii znizit, ale ziadnym zasadnym sposobom. mal som 2 predoperacne vysetrenia a merali mi hrubku rohovky aj vnutroocny tlak, vsetko som mal v poriadku, maju stanoveny limit, kedy este operacia ano a kedy uz nie a do rizika nejdu - nestoji im to za to.

predpokladam, ze tvoje zranenie bolo ovela zavaznejsieho charakteru ako nasledky mojej operacie, pretoze mi bolo povedane, ze v sportovani (bez vynimky) nie je absolutne ziadny problem.

nechal som si cely ten postup vysvetlit, laicky to zhrniem nasledovne - namaceruje sa epitel, zhrnie sa, cim sa obnazi rohovka, laser "zreze" dioptrie, epitelova vrstva sa nahrnie naspat (odumrie a do 3 dni sa vytvori nova - ako ked si spalis pokozku), na 3 - 4 dni sa nasadi ochranna sosovka (cize clovek vidi, predtym sa oci prelepili gazou). po odstraneni sosovky sa este ta epitelova vrstva a rohovky hoja, do mesiaca sa upravi videnie a do 4 - 6 mesiacov sa rohovka zahoji na 100%.

inac za pripadne dokorigovanie dioptrie uz platit nebudem, je to v cene, takze nie je v ich zaujme, aby som sa tam okrem povinnych kontrol (dnes som bol uz na tretej od operacie, merali mi aj ten zmienovany vnutroocny tlak) este ukazoval.
som nachylny im verit, uz to robia 20 rokov (cca 200 operacii mesacne) a momentalne su 3/4 ich zakaznikov zahranicna klientela, vacsinou nemci a rakusania. myslim, ze keby tam nejake riziko bolo, tak by sa mi o nom zmienili, alebo by som sa o nejakom docital. v dnesnom case blogov a internetu sa da prist o dobre meno velmi lahko a myslim, ze nejake zatajovanie informacii im za to nestoji.

ale napriek tomu sa treba zaujimat, ziskat rozne pohlady na vec a nakoniec sa rozhodnut vlastnym rozumom - cize zatial vynecham posilovanie nad moje sily :D
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 15:22

s -1,25 - by som aj ja chodil vysmiaty... :D -5 na kazdom oku bez okuliarov znamena fakt zlu poloslepotu, aspon ja som to tak vnimal. teraz som si vybavil este x story, kedy som si na okuliare stupil, alebo mi vypadlo sklicko a rozbilo sa, alebo mi spadli a zlomili sa, raz pri bitke posla geometria ramu do prdele (samozrejme, ze ako naschval ziadne nahradne brejle po ruke, snad s jednou vynimkou)...

vacsinu casu to cloveka netrapi, okuliare su len vecou zvyku, ale ked sa rozbiju, tak je problem. sice len cca raz do roka, ale v zasade dost velka neprijemnost, ktora stoji cas a peniaze.
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod DrGlock » úte 03. kvě, 2011 21:50

Já nosím na trénink kontaktní čočky a nestěžuju si :-) Tak jednou maximálně dvakrát do roka se mi stane, že mi při sparringu vypadne (rýpnutí do oka při grapplingu, rána boxerkou do otevřeného oka, apod.), ale vzhledem k celkovému počtu sparringů je to zanedbatelné.

cohen: Dělali ti to metodou PRK?
Jan Bednařík
www.RBSD.cz
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Vrozkrokkop » úte 03. kvě, 2011 21:53

sám mám 5 a bouchám bez brejlí v pohodě.
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod luen » stř 04. kvě, 2011 1:54

Vrozkrokkop píše:sám mám 5 a bouchám bez brejlí v pohodě.


Jj a celkem se i zlepsil :wink: jen to kouleno v haji ...

Na druhou stranu kolik % lidi z populace ma dustojne stari a jsou do smrti vitalni? Takze cvicit uz od zacatku nejake to Joffrey de Peyrac Gung Fu, neni spatnej napad :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Clarke » stř 04. kvě, 2011 7:08

DrGlock píše:... Tak jednou maximálně dvakrát do roka se mi stane, že mi při sparringu vypadne ...

Tak to gratuluju. Já když začal s MT, vypadly mi KAŽDÝ trénink (bez prdele). Asi po šestém už jsem přišel s přilbou s lícnicemi a od té doby jí kvůli čočkám nosím vždy.
Ono mi stačí, aby rukavice (klidně i vlastní) zatahala za kůži poblíž oka a čočka je venku. Ale co tak koukám po ostatních, jiným se to neděje. Tak nevím kde soudruzi z východního německa udělali chybu.
Clarke
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 85
Registrován: úte 04. pro, 2007 0:00

Příspěvekod wordsworth » stř 04. kvě, 2011 7:22

Clarku, možná máš špatné zakřivení těch čoček. Dej řeč s očařem, až ti bude psát další.
Já po laseru mám. Řekli mi, že po operaci dva týdny tréninku utrum-tlak a pot-možná infekce, asi 3 měsíce bez kontaktu.
Dneska boxuju, zápasím a oči v pohodě. Zůstalo mi snad 3/4 dioptrie což je vzhledem k výchozí hodnotě paráda.
Místo činu Zlín.
Jediný trocha problém je, že mám oči citlivější. Cibuli loupu poslepu, vyhýbám se kuřákům a zakouřeným místům, když to jde.
wordsworth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv 31. kvě, 2007 23:00

 

Příspěvekod cohen » stř 04. kvě, 2011 8:24

dr.glock: robili mi ich metodou LASEK.

wordsworth: caves, kedy a akou metodou ti to robili?

subjektivne nemam tie oci citlivejsie vobec, ale pravda je, ze som zatial cibulu nesupal a 4 mesiace mam zakaz zdrzovat sa v zafajcenych priestoroch.

mam dvoch znamych, ktorym to este pred 3 rokmi robili metodou PRK a v zasade pohoda, aj ked "cibulovy problem" sa u jedneho vyskytol :D

inac vcera som si bol v lekarni vyzdvihnut nove kvapky a ony su prosim pekne steroidove :D stava sa zo mna sypac!! :P :twisted: 8)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod pavela » stř 04. kvě, 2011 13:10

cohen píše:dr.glock: robili mi ich metodou LASEK.

wordsworth: caves, kedy a akou metodou ti to robili?

subjektivne nemam tie oci citlivejsie vobec, ale pravda je, ze som zatial cibulu nesupal a 4 mesiace mam zakaz zdrzovat sa v zafajcenych priestoroch.

mam dvoch znamych, ktorym to este pred 3 rokmi robili metodou PRK a v zasade pohoda, aj ked "cibulovy problem" sa u jedneho vyskytol :D

inac vcera som si bol v lekarni vyzdvihnut nove kvapky a ony su prosim pekne steroidove :D stava sa zo mna sypac!! :P :twisted: 8)

Ahoj, kdysi mi to taky dělali ve vojenský nemocnici PRK, trvalo to půl roku, než se ty oči daly úplně do pořádku , to kapání je nejdůležitější ať se to dá do kupy. A s cvičením bych to nepřeháněl, mouchy nebo prach do oka neni nic příjemnýho, žádná špína do toho. Po měsíci už se dá cvičit sólo ale sparring nebo nedejbože ring, to bych si ještě nejmíň půl roku odpustil :lol:
Naposledy upravil pavela dne stř 04. kvě, 2011 14:35, celkově upraveno 1
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod cohen » stř 04. kvě, 2011 13:37

pavela: vdaka za skusenost. kvapkam ako blazon, no subjektivne nemam problem s nejakym nadmernym vysusovanim oka, preto umele slzy davam len 5x denne a tie steroidove kvapky uzivam podla predpisu len od vcera...

makoto: vnutroocny tlak sa naopak sportovanim ZNIZUJE, teda aspon podla tychto odkazov
http://www.videnie.sk/oko/ocny-tlak/113-vnutroocny
http://www.nemocnicasaca.sk/modules.php ... cle&sid=30

takze nejakeho glaukomu, alebo podobnej zalezitosti by som sa neobaval... otazka znie, co by sa mohlo stat, keby sa ten tlak kriticky znizil, ale to sme uz v tazko hypotetickej rovine.

kazdopadne - mlatit do hlavy sa mometnalne urcite nechcem nechat ani dobrovolne, ani nedobrovolne, pockam si na uplne vyzdravenie ociek :wink:
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod marcelo » stř 04. kvě, 2011 16:33

..no kamarade,vybral si dost nevhodnu metodu Lasek pre cloveka co chce robit fullkontakt BU :wink: ..pre bojovkarov je gut PRK..

..ja mam oba oci operovane touto metodou aj ked na najmodernejsich laser strojoch..no a aby som bol uprimny,tie oci uz nikdy nebudu to co byvali,su dost citlive na udery na oko a rohovku,budes dost slzit po uderoch na oko,spickova prilba s tlstymi licnicami je pre teba nevyhnutnost..moja je dovezena z japanu od fy Winning cca za 200 euro,pouziva ju spicka v UFC ako Anderson Silva atd..mala najslepsie referencie od mma fighterov na nete pre sparing v grapling rukaviciach atd :wink:

..mne sa urobilo dost zakalov v sklovci po operacii..dovtedy som to nemal..niektore mam aj po silnych uderoch,ktore si doteraz pamatam pretoze trening bol okamzite u konca a zacali mi po nich vacsie zakaly..

..pre teba je dost nevhodny cisto boxing a thaiboxing...najlepsie cisto graplerske BU-BS ako BJJ a Submission wrestling,max MMA pod dobrym trenerom ktory nie je dement a bude brat tvoje obmedzenie na zretel..

:wink:
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod cohen » čtv 05. kvě, 2011 8:59

marcelo: noo, to je dost drsnota, co hovoris... priznam sa, ze rozdiel medzi PRK a LASEK som neriesil, pretoze drvivu vacsinu zakrokov robia metodou LASEK. mal si aj nejake komplikacie pred operaciou, resp. v stadiu hojenia, alebo si mal bezproblemovu liecbu a problemy nastali az ked si znovu zacal sparingovat?

este mam cas na zvazovanie, do coho ist, pol roka predo mnou...
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod hellas » čtv 05. kvě, 2011 10:10

Zdar.
Já budu mět v červcu 3roky po operaci LASIKem ve Zlíně v Gemini, a zatím bez problémů. Jak rys bez "mlhy" sem viděl už druhé deň a momentálně mám na jednom oku 0 a druhým asi 0,5 (spíš míň).
MMA sparringy zatím OK, párkrát sem sice na auglisko dostal, a hned na poprvé sem rač zašel na oční, ale nebylo to nic hroznýho. Jen asi pár dnů lehká mlha (ale spíš než úderem to bylo asi nejakým bordelem co měl sparring na rukavici).
Přesto, že sem měl 2xkrvácení do sítnice sem žádný omezení nedostal, už by to mělo byt pré úplně zhojený.
Co se týče posilování, tak taky naprosto bez omezení. Chvílu po srůstu sítnice (neplest si operacó LASIK) mě enom zakázali tahat např. na bench víc, jak 200kg :lol: :lol:
Nicméně taky přeméšlím o nějaké dobré helmě...
marcelo tema zákalama mysiš co? Takové "bordel" keré "plave" v oku?
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod cohen » čtv 05. kvě, 2011 10:55

ako nad tym dumam, tak nad tym dumam, okrem vlastnej metody tam nevidim ziadny rozdiel v konecnom vysledku... ved posudte sami, tutoka su zrozumitelne popisane vsetky:
http://www.excimer.sk/zakroky-excimerovym-laserom.html

o mesiac pojdem na kontrolu a potrapim tety a ujov MUDr.lantov svojimi vsetecnymi otazkami :D
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod marcelo » čtv 05. kvě, 2011 15:12

cohen píše:ako nad tym dumam, tak nad tym dumam, okrem vlastnej metody tam nevidim ziadny rozdiel v konecnom vysledku... ved posudte sami, tutoka su zrozumitelne popisane vsetky:
http://www.excimer.sk/zakroky-excimerovym-laserom.html

o mesiac pojdem na kontrolu a potrapim tety a ujov MUDr.lantov svojimi vsetecnymi otazkami :D




..hehe..ty doktorov nepocuvaj slepo,oni chcu predat hlavne svoj produkt :wink:

..PRK je najmenej abrazivna metoda aj ked sa dlhsie hoji,teraz neviem ci Lasik alebo Lasek,jedna z nich je ta pri ktorej sa robi rez cez vrch rohovky ,pod nou sa to pali laserom a naspat sa prilepi a ta je najnevhodnejsia metoda pre BU-BS..ma aj vela nepodarnych operacii..info som zbieral z ceskych for a zahranicnych..na ceskom bolo zopar ludi dost slusne odj.banych a dozivotne dokalicenych na oci,hmla a dvojite videnie atd...tiez sa nechali nabulikat doktormi...

..skus hladat a pytaj sa na forach,pytaj sa aj viacerych doktorov..oci mas len jedne..

..ja som operacii nerobil asi pol roka ziaden sparing,tusim som v tom obdbi len posiloval a trochu grapling..

Hellas- ano tenbordel co plave v oku a mam ich coraz viac kurna
:evil:

Prilba s licnicami je nutnost..oci si treba chranit a ta rohovka uz nebude nikdy co bola,ono dioptricki minuskari maju o dost slabsiu sietnicu co mi raz vysvetlovali,plus udery do hlavy nie su ani nahodou gut pre hlavu..a moze si hovorit kto co chce,mikrotraumata maju akumulujucu tendenciu a hlava si to pamata vsetko na starobu..

..hlava je computer,treba ju chranit aj s ocami..s dodrbanymi krizami,kolenami mozes fungovat a robit biznis,ale s dodrbanym zrakom od operatera uz tazsie..

..cize po rekonvalescencii si najdi trenera na urovni,ber to tak ze ty budes cvicit uz len ako hobbik a pre seba,cize intenzita sparingov ti bohate staci na 80 % a je jedno ci striking alebo grappling,popr.skus krav magu,alebo ked sa chces vyzapasit tak MMA a Grappling,kazde ta niecim obohati :wink:
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod Mik » sob 07. kvě, 2011 11:09

No já sice nemám zkušenost s laserovou operací oči, ale s očima mám dost velký problémy. Absoloval sem dost zákroků s očima¨(transplantace rohovky, nářezy rohovky, výměna čočky).
Určitě to chce po operaci dát měsíc- dva pauzu. Pak pomalu najíždět.
Öči se pomalu hojí.
Určitě doporučuju při tréninku použivat helmu. Ať už s lícnicema nebo s mřížkou. Bez helmy na tréninku nebouchám.
A to nejen pro lidi co mají po operaci očí, ale pro každého. Každé poranění rohovky je nezvratné. Takové poškrábání rohovky od rukavic. Každá jizva v oku vám zhoršuje zorné pole.
No a transplantace rohovky. Řeknu vám nic moc.
Mik
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 100
Registrován: ned 11. črc, 2004 23:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod cohen » pon 09. kvě, 2011 8:21

diky za nazory chalani, vazim si to.

cize zaklad je helma.

ukrop, u vas niekto bucha s plexisklovou/mriezkovou helmou, alebo je to prilis velke riziko pre zranenie ruk?
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků