boj nozem

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod luen » pon 14. bře, 2011 7:28

Nemam moc casu, ale pozdeji doplnim, ted jen v rychlosti. Jak uz napsal pm, tak vetsina jihocinskych stylu ma temer totozne zbrane a temer totoznou metodiku ... Ve Wing cheun dlouha tyc - Luk Dim Bun Gwan (六點半棍), dvoukoncova tyc Hang Je Paang (行者棒), dva noze Yi Ji Kim Yeung Dit Ming Dou (二字箝羊夺命刀) ... wing cheunacka klasika, ze? Krome te dlouhe tyce puvodne (ve starem wing cheunu nic z uvedeneho) :lol:

Jinak zbrane jsou dulezitou soucasti vyvoje adepta na gung fu, resp v bu obecne. Drive vice nez dnes. Proto se zbranim dava velky vyznam! Jde-li o preziti v pravem slova smyslu, tak napr. kopi na boj a zaroven jako ostep na lov ... idealni a nejspise vubec jedna z nejstarsich zbrani cloveka. Mozna proto je kopi oznacovano jako kralovna zbrani.

Kousek na konci tohoto videa:

http://www.youtube.com/user/cfwckt#p/u/23/4IeFo1u3Wv4

tady zase kombo dlouhe a dvoukoncovky (resp, tyc z jine rodiny):

http://www.youtube.com/user/cfwckt#p/u/51/a656RFkQpcI

atd... nemame napad nozu proti necemu, ale jde o to, vykompenzovat treba pocetni prevahu/presilu atd...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

 

Příspěvekod Jendis » sob 06. srp, 2011 11:39

Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » pon 15. srp, 2011 9:34

hodně, ale fakt hodně moc mne zajímaj tyhle lidi :

http://apache-knife.com/

Nemáte někdo víc info ??? Případně třeba DVD ???
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod NAIA » pon 15. srp, 2011 10:02

Jendis píše:hodně, ale fakt hodně moc mne zajímaj tyhle lidi :

http://apache-knife.com/

Nemáte někdo víc info ??? Případně třeba DVD ???


Cau Jendo,

no neco jsi mohl videt v seriálu Deadliest Warrior.

Jinak neco od nich pouziva pri vycviku i Jim. Ptal jsem se ho na to vice, protoze me tihle lidi zajimali, ale v zasade se to moc nelisi od jinych stylu. Jen Jim rikal ze ty jejich noze jsou fakt velke, takze temer macety.

No myslim ze uz nejak zapadli, hlavne jsem cetl ze jejich nejvyssi mel nejake problemy .... takze byslim ze uz moc neuci. Ale mel jsem kontakt na jednoho cloveka v Belgii co u nich cvicil.
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Jendis » pon 15. srp, 2011 10:10

Ten seriál jsem nějak nesledoval :oops:

Jo, kudly maj bowie - viz to videjko, co jsem Ti posílal.

Myslím, že je to další "škola" s tradicí, nepřerušenou linií ( v podstatě ).....celkem by mne zajímalo nějaké to jejich DVD. Zkusím se po tom juknout.....nebo kdyby někdo jinej a třeba byl ochoten zaslat :wink:


Já mu psal o info a tak, odpověděl mi, že mi pošle info, ale už se neozval :(
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod NAIA » pon 15. srp, 2011 10:14

Ty zase bych tu skolu s tradici bral s rezervou. Podle xichtu vypada jako Apac, ale taky tu muze byt jen snaha na necem vydelat. Ono tradicni... mozna by bylo tradicnejsi kdyby meli pazourkovy noze. Protoze tyhle bowie noze tam tak dlouho zase nemeli.

Videl jsem nejaka vyidea od R. Browna, coz zase meli byt Cherokee, ale nejak tomu neverim.
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Jendis » pon 15. srp, 2011 10:53

no jasně....je to jen můj dojem.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod hellas » pon 15. srp, 2011 18:52

tak dlóho je +- jaké časové údaj? :-)
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » pon 15. srp, 2011 19:19

hellas píše:tak dlóho je +- jaké časové údaj? :-)


nač konkrétně se ptáš??? Jestli na to, jak dlouho se to učej...tahle škola konkrétně nevím, ale výuka práce s nožem probíhá u indiánů celkem dlouho.....18-set něco dodnes. Jak to bylo předtím, nikdo neví....nedokumentovalo se to. Ale osobně předpokládám, že se předávaly zkušenosti i dříve a indiánská mládež se učila s nožem zacházet furt a furt.

Kdysi jsem četl článek ( v 90-tých letech min. století )v (dnes již zaniklém ) Budo Journalu o umění boje indiánů....nůž vs nůž/nůž vs empty hands(a obráceně)/tomahawk vs cokoliv/ tomahawk + nůž vs cokoliv / empty hands vs epty hands ...ale , bohužel, otec mi ty časopisy , při rekonstrukci bytu, vyhodil. Jinak bych naskenoval a hodil to sem. Velmi zajímavé čtení :!:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod defendu » pon 15. srp, 2011 20:17

Jendis píše:
hellas píše:tak dlóho je +- jaké časové údaj? :-)


nač konkrétně se ptáš??? Jestli na to, jak dlouho se to učej...tahle škola konkrétně nevím, ale výuka práce s nožem probíhá u indiánů celkem dlouho.....18-set něco dodnes. Jak to bylo předtím, nikdo neví....nedokumentovalo se to. Ale osobně předpokládám, že se předávaly zkušenosti i dříve a indiánská mládež se učila s nožem zacházet furt a furt.

Kdysi jsem četl článek ( v 90-tých letech min. století )v (dnes již zaniklém ) Budo Journalu o umění boje indiánů....nůž vs nůž/nůž vs empty hands(a obráceně)/tomahawk vs cokoliv/ tomahawk + nůž vs cokoliv / empty hands vs epty hands ...ale , bohužel, otec mi ty časopisy , při rekonstrukci bytu, vyhodil. Jinak bych naskenoval a hodil to sem. Velmi zajímavé čtení :!:


Koukám, že jste narazili na indoše...
James Bowie přišel v Alamu o život v roce 1836 a do té doby pokud vím se jeho nůž sériově nevyráběl, takže toliko k hellasovu dotazu, prostě někdy od jeho smrti.

Co se týče toho co psal Jendis, tak se jednalo o styl Chulukua, respektive jen o část pohybů, chlapík co to celé "znovuobjevil" v nějaké rezervaci pak objel i spoustu dalších a přidal další techniky a pohyby a název nechal stále původní, tedy Chulukua...fór je ošem v tom, že jakožto judoka a znalec JJ z toho udělal BU a předělal název na "blicí smajlík" Chulukua ryu (bez prdele), cvičí se v kimonech s tomahawkama, no peklo :roll:

Ptal jsem se na indošská BU "českých indošů", opravdových znalců indianistiky, kteří každý rok razí do USA po rezervacích, ale o žádném jejich BU nikdo neslyšel (přímo se na to ptali). Nějaké zápasnické chvaty snad, ale nic uceleného a pod žádným konkrétním názvem (mimochodem se ptali i Apačů).

Před lety jsem na netu narazil na trénink lidí co se na ně ptal Jendis a zaujalo mě to, že už tenkrát (tak 10 let) používali barvící nože s umělou krví a dokonce jsem viděl i kratičká videjka...co si vzpomínám nebylo tam nic jiného než to co např. v knize Cold Steel popsal John Styers, ale jak uvádím, byli to jen velmi kratičké sekvence v dost špatné kvalitě...
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod luen » pon 15. srp, 2011 20:30

defendu píše:...fór je ošem v tom, že jakožto judoka a znalec JJ z toho udělal BU a předělal název na "blicí smajlík" Chulukua ryu (bez prdele), cvičí se v kimonech s tomahawkama, no peklo :roll:


Takze Vinnetou-ka v Hulihuli-ryu ... Emile, ty si delas kozy a ne ze ne :lol: :lol: :lol:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod NAIA » pon 15. srp, 2011 21:00

Defendu si nedela prdel, taky jsem to cetl. Byla tam i nejaka historka jak nejaka zenska z kmene Komancu si takto poradila s par belochama prave diky Chulukua:)

Ale ted trocha obecne... Jak si myslite ze se drive trenovalo? Lidi kdyz byli na nohach tak se starali o to jak sehnat neco k jidlu. Podle me nebyl vubec prostor k tomu si jit zacvicit pod dohledem tohe nejlepsiho bojovnika. Podle me to bylo jaksi samovolne, proste nekomu se podarilo pri nejake sarvatce par lidi sundat a tak se ho mozna nekdo zeptal jak to udelal tak mu to ukazal a hotovo. Nebo jak myslite ze se drive (hodne davno) trenovalo?
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod defendu » pon 15. srp, 2011 21:12

luen píše:
defendu píše:...fór je ošem v tom, že jakožto judoka a znalec JJ z toho udělal BU a předělal název na "blicí smajlík" Chulukua ryu (bez prdele), cvičí se v kimonech s tomahawkama, no peklo :roll:


Takze Vinnetou-ka v Hulihuli-ryu ... Emile, ty si delas kozy a ne ze ne :lol: :lol: :lol:



A nedělám a nedělám....jsi mi dal, myslel jsem, že už ty stránky neexistujou...tak se kochej.

http://www.ten-no-kishi.com/article_1_page4.htm
http://www.ten-no-kishi.com/article_1_page3.htm
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod luen » pon 15. srp, 2011 22:23

NAIA píše:Defendu si nedela prdel, taky jsem to cetl. Byla tam i nejaka historka jak nejaka zenska z kmene Komancu si takto poradila s par belochama prave diky Chulukua:)

Ale ted trocha obecne... Jak si myslite ze se drive trenovalo? Lidi kdyz byli na nohach tak se starali o to jak sehnat neco k jidlu. Podle me nebyl vubec prostor k tomu si jit zacvicit pod dohledem tohe nejlepsiho bojovnika. Podle me to bylo jaksi samovolne, proste nekomu se podarilo pri nejake sarvatce par lidi sundat a tak se ho mozna nekdo zeptal jak to udelal tak mu to ukazal a hotovo. Nebo jak myslite ze se drive (hodne davno) trenovalo?


OK, juknu na ten Geronimo styl :wink: Konecne proc ne, umet si neco ulovit (i cloveka) povazuji za zakladni vzdelani chlapa ... a i Indian, to musel dat.
Treba v Cine existuji gung fu styly duchu - vopravdu seriozni ducharinky, pres honice energii, pres sportaky v saan da az po ultramagory, kteri trenuji policejni oddil v Kantonu s motorkarskejma helmama a jedou jen "poulicni spinu", strida se na nich X frajeru ...

A co si budou psat za pameti (do denicku) lidi po kterych sla vladnouci dynastie? Rebelove na uteku na konich, dnes teroristi na uteku v neviditelnejch vrtulnikach. Na co by nekdo z nich sepisoval sve pribehy a zaroven doznani ... to je puda pro snilky a romantiky, media. Takhle vznikaj legendy a na zacatku je to bulvarni kachna.
Jen deticky bohate slechty aplikuji vesmirne principy do BU a to jeste jen knihomolove. Konecne i bohati floutci se muzou spustit bez potreby zplikovani teorie relativity, si rozbijet drzky a delat to s radosti :lol:
Ale abych zase nebyl narcen z toho, ze jen pro vypatlanky je BU.

Nicmene vsechno se automaticky postarsuje. Vetsinou se naprosto zamenrne ve vsech stylech a jejich genealogii (casto mytech) spojuji zname, proflakle osobnosti a udalosti. Jeden pribeh je slatanej na mnoho verzi...
Vsichni maji koreny do Saolinu a pritom je Saolin z pohledu vyvoje gungfu, jeho moderni a novodoba etapa :arrow: Konecne kazdej ma svuj Saolin (sever - jih), vsichni maji svou vetev buddhismu nebo taoismu a nakonec maji nejlepsi gungfu lidi stojici mimo tato vyclenene a presne specifikovana pole...
Jsou to marketingove sracky, ve kterych se clovek akorat dozivotne cachta - taky je toho plnej zdejsi server.

Dle meho soudu zalezelo na tom v jake oblasti clovek zil. Vice nez na severnim a jiznim polu se vedou valky hlavne tam, kde ziji lide. Hlavne tam, kde je nekolik tisic let vecnej konflikt, kterej se v neustale periode vraci. Dulezita obchodni krizovatka, suroviny, kulturni a etnicke konflikty na mistech, kde se potkavaji svetadily ... to jsou valecnici.

Plus nejake vyjimky z mnoha ruznych duvodu. V tomhle ohledu se proste nic nezmenilo.

I v minulosti, jako dneska, lidi popletene motaji dva pojmy. Jedna vec je fight at uz podle ruznorodejch pravidel (a nemusi jeden na jednoho nebo holejma rukama) a to, kdyz se clovek lovi. Kdyz proste nejde o to odvratit utok, ale kdyz jde o proste sejmuti nekoho ...

Lovci lovi a sberaci ... ti o tom kvakaj, sni a roubujou principy ... viz. ma druha veta.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod hellas » úte 16. srp, 2011 5:57

Jendisu myslel sem to na Marťasúv post ohledně nožů z pazourku a tradici ;-)
Apači znali Španěláky od nejakýho 18. stol.? Čili co ukradli, s tym válčili a jak šel vývoj zbraní (všech) u bíléch, tak se měnil aji jejich arzenál, vod předovek k opakovačkám, čili aji kudle :-)
Na článek v Budu si pamatuju taky :lol:
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 16. srp, 2011 6:48

Jasný....

jinak, jak tu padl dotaz, jak se dříve trénovalo ?! -

Co mám skromné info, tak minimálně u indiánů probíhal "výcvik" formou her už od nejůtlejšího věku. Zápasení, lovení, stopování atdatd. Titul náčelníka a vůbec žádná "funkce" nebyla dědičná, záleželo vždy na schopnostech toho konkrétního jedince.
Děti netrávily čas u počítače, ale se svýma rodičema, kteří je učili a předávali jim vědomosti a dovednosti.

Proto se snažím svým klukům věnovat...nechci, aby mi je vychovávala televize. Kroužky, kroužky.....letos dám staršího kluka na zápas ( zkoušel se mnou HG, ale to pro něj není. Ne, když je takhle malej.....škoda. ) - tam se vyřádí......doufám, že vydrží.

Pardon, to bylo jen takové malé odbočení a povzdech.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod hellas » úte 16. srp, 2011 8:02

Neco je v knihách Forresta Cartera.
Škola Malého stromu? /nečetl sem/
a
Odvedu vás do Sierra Madre (paráda)
hale só to enom romány ;-)
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 16. srp, 2011 8:33

Jasně, Geronimo. Sierru Madre mám teď doma a Krvavý poledník ( FC) mám zamluvený v knihovně.
Jsou to "enem" romány, ale podložené reáliema.

Sierra madre je z pohledu indiánů a Krvavej poledník je z pohledu lovců indiánů. Člověk si alespoň může utvořit svůj vlastní pohled na věc, co se tam asi dělo a jak se tam v tej době žilo.
Hlavně, ti lidé bojovali o své životy......asi žádná prdel...... :wink: :!: :idea:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod zb » čtv 18. srp, 2011 8:53

17.09.2011 proběhne v Olomouci seminář "boj s nožem" pod vedením Davida Sýkory. (www.systema.cz)

Bližší informace a kontakt na stránká olomouckého oddílu SYSTEMY:
systema.aikidojo.cz
zb
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 21. úno, 2011 0:00

Příspěvekod Pec » čtv 18. srp, 2011 9:31

hellas píše:Neco je v knihách Forresta Cartera.
Škola Malého stromu? /nečetl sem/
a
Odvedu vás do Sierra Madre (paráda)
hale só to enom romány ;-)

Školu Malého stromu jsem četl. Je to úžasná knížka, doporučuji.
O boji nožem tam ale nic není.
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 18 návštevníků

cron